Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

ES kultūros politika

ES kultūros politika

Pagal Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 167 straipsnį Europos Sąjungos (ES) vaidmuo kultūros srityje yra remti, koordinuoti ar papildyti ES valstybių narių veiksmus. ES siekia iškelti savo bendrą kultūros paveldą, „semdamasi įkvėpimo iš Europos kultūrinio, religinio ir humanistinio paveldo“, „gerbdama savo turtingą kultūrų ir kalbų įvairovę“ ir „užtikrindama, kad Europos kultūros paveldas būtų saugomas ir puoselėjamas“.

Atskiros valstybės narės yra atsakingos už savo kultūros politiką, o ES vaidmuo yra padėti spręsti bendrus uždavinius, pradedant skaitmeninių technologijų poveikiu ir būtinybe užtikrinti teisingą atlygį menininkams skaitmeninėse platformose ir baigiant būtinybe remti inovacijas kultūros ir kūrybos sektoriuose. ES taip pat gali padėti šiems sektoriams atsigauti krizės atveju ir didinti jų atsparumą, kad ateityje jie taptų tvaresni.

Be to, ES remia veiksmus, kuriais siekiama išsaugoti kultūros paveldą ir skatinti valstybių narių kultūros institucijų bendradarbiavimą ir tarptautinius mainus.

Naujoji finansavimo programa „Kūrybiška Europa 2021–2027 m.“ yra vienintelė ES programa, specialiai skirta tarpvalstybiniam bendradarbiavimui ir tinklų kūrimo veiklai remti visuose kultūros ir kūrybos sektoriuose. Šie sektoriai taip pat gali pasinaudoti įvairiomis konkrečiomis galimybėmis, kurios remiamos iš kitų ES finansavimo šaltinių, pavyzdžiui, iš programos „Europos horizontas“, Bendrosios rinkos programos, Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės arba sanglaudos politikos fondų lėšų.

Kitos iniciatyvos:

  • Europos kultūros sostinės, pradėta 1985 m.;
  • ES apdovanojimai kultūros sektoriams, pavyzdžiui, „Music Moves Europe Talent Award“, ES šiuolaikinės architektūros premija ir ES literatūros premija;
  • Europos paveldo dienos – kartu su Europos Taryba remiama iniciatyva, kuria suteikiama piliečiams galimybė susipažinti su objektais, kurie paprastai nėra atviri visuomenei.

ES taip pat bendradarbiauja su kitomis tarptautinėmis organizacijomis, pavyzdžiui, UNESCO, Europos Taryba ir EBPO, siekdama kovoti su neteisėta prekyba kultūros vertybėmis, skatinti vietos plėtrą pasitelkiant kultūrą ir gerinti dalyvaujamąjį kultūros paveldo valdymą.

TAIP PAT ŽR.:

Top