Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Informavimas apie naujų automobilių degalų sąnaudas ir išmetamą CO2 kiekį

Informavimas apie naujų automobilių degalų sąnaudas ir išmetamą CO2 kiekį

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Direktyva 1999/94/EB dėl vartotojų galimybės gauti informaciją apie degalų taupymą ir išmetamųjų CO2 dujų kiekį parduodant naujus keleivinius automobilius

KOKS ŠIOS DIREKTYVOS TIKSLAS?

Tam, kad vartotojai galėtų lengviau pasirinkti automobilius su mažomis degalų sąnaudomis, direktyva reikalaujama, kad naujų keleivinių automobilių pardavėjai potencialiems pirkėjams pateiktų naudingą informaciją apie šių transporto priemonių degalų sąnaudas ir jų išmetamą CO2 kiekį. Ši informacija turi būti nurodyta automobilių kortelėje, plakatuose, kitoje reklaminėje medžiagoje ir specialiuose vadovuose.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Direktyvos tikslas – užtikrinti, kad vartotojai gautų informaciją apie naujų keleivinių automobilių, kurie siūlomi parduoti arba išnuomoti ES, degalų taupymo galimybę ir išmetamą CO2 kiekį. Ši informacija pateikiama vartotojams keturiais skirtingais būdais:

  • prie transporto priemonės pritvirtinant kortelę, kurioje nurodytos degalų sąnaudos ir išmetamas CO2 kiekis;
  • pateikiant vadovą apie degalų sąnaudas ir išmetamą CO2 kiekį;
  • pakabinant plakatus automobilių prekybos salonuose;
  • įtraukiant informaciją apie degalų sąnaudas ir išmetamą CO2 kiekį į reklaminę medžiagą.

Degalų taupos kortelė

Degalų taupos kortelė turi būti pritvirtinama prie visų naujų keleivinių automobilių priekinio stiklo pardavimo vietoje. Kortelė turi būti aiškiai matoma ir atitikti tam tikrus I priede išdėstytus reikalavimus. Visų pirma joje turi būti nurodytos degalų sąnaudos, išreikštos litrais 100 kilometrų arba kilometrais vienam litrui (arba myliomis vienam galonui), ir išmetamas CO2 kiekis.

Degalų taupymo vadovas

Degalų taupymo vadovas turi būti rengiamas nacionaliniu lygmeniu bent kartą per metus. Jame turi būti pateikta visa II priede nurodyta informacija, įskaitant dešimties ekonomiškiausių naujų keleivinių automobilių modelių sąrašas, atsižvelgiant į išmetamą CO2 kiekį pagal degalų rūšis. Šis vadovas turi būti kompaktiškas, patogus nešiotis ir nemokamas. Vartotojams turi būti sudaryta galimybė jį įsigyti pardavimo punkte ir ES šalyje paskirtoje institucijoje.

Duomenys apie degalų sąnaudas

Pardavėjas turi demonstruoti plakatus duomenimis apie visų naujų modelių (kiekvienos parduodamos markės atskirai) degalų sąnaudas arba pateikti šiuos duomenis bet kokia kita forma (įskaitant elektroninius ekranus). Šie duomenys turėtų būti suskirstyti pagal degalų rūšį ir išdėstyti didėjančia tvarka pagal ekonomiškumą, atsižvelgiant į išmetamą CO2 kiekį.

Naujų automobilių pardavimui naudojamoje reklaminėje medžiagoje (reklamoje laikraščiuose, plakatuose ir brošiūrose) turi būti nurodytos degalų sąnaudos ir išmetamas CO2 kiekis.

Draudžiamas bet koks žymėjimas, susijęs su degalų sąnaudomis, kuris neatitinka minėtų taisyklių ir gali klaidinti.

Tolesni veiksmai ir stebėsena

ES šalys privalo pranešti Europos Komisijai, kuri kompetentinga institucija ar institucijos yra atsakingos už vartotojų informavimo sistemos įdiegimą ir veikimą.

Komisijos rekomendacija ir nauja reglamentuojama bandymų procedūra

2017 m. gegužės mėn. Komisija priėmė rekomendaciją dėl pagal naują pasaulinę suderintą lengvųjų transporto priemonių bandymo procedūrą (WLTP) matuojamų degalų sąnaudų ir išmetamo CO2 kiekio verčių naudojimo. Tokiu būdu siekiama, kad vartotojai galėtų kuo anksčiau gauti informaciją apie reprezentatyvesnes WLTP pagrįstas vertes, taip išvengiant rinkos iškraipymo ir užtikrinant sklandų ir suderintą įgyvendinimą ES. Komisija pateikia ES šalims įvairių rekomendacijų. Be kita ko, jos turi užtikrinti, kad:

  • pranešant vartotojams oficialias degalų sąnaudų ir oficialias savitojo išmetamo CO2 kiekio vertes iki 2018 m. gruodžio 31 d. būtų naudojamos naujų registruojamų automobilių atitikties liudijimuose įrašytos naujojo Europos važiavimo ciklo (NEDC) vertės. Po šios datos visos ES rinkai teikiamos naujos transporto priemonės bus bandomos ir jų tipas tvirtinamas pagal WLTP, kurioje numatomos griežtesnės bandymo sąlygos ir tikroviškesnės degalų sąnaudų bei išmetamo CO2 kiekio vertės;
  • nuo 2019 m. sausio 1 d. vartotojų informavimo tikslais būtų naudojamos tik WLTP degalų sąnaudų ir išmetamo CO2 kiekio vertės;
  • elektroninėmis priemonėmis platinamoje reklaminėje medžiagoje, kuri vartotojui užtikrina galimybę parinkti konkrečią transporto priemonės konfigūraciją, kaip antai internetinėse automobilių konfigūracijos parinkimo priemonėse, vartotojui būtų aiškiai parodoma, kaip nuo įvairios konkrečios įrangos ir pasirenkamųjų priedų priklauso pagal WLTP išmatuotos ir tipo patvirtinimo dokumentuose įrašytos degalų sąnaudų ir išmetamo CO2 kiekio vertės;
  • vartotojai, prieš priimdami sprendimą pirkti automobilį, būtų informuoti apie degalų sąnaudų ir išmetamo CO2 kiekio verčių pasikeitimus įvedus WLTP ir apie galimas tų pasikeitimų pasekmes registruojant automobilį (pvz., dėl automobilių apmokestinimo);
  • kaip oficialios degalų sąnaudų ir savitojo išmetamo CO2 kiekio vertės būtų nurodomos bent bendros vertės*, nustatytos pagal atitinkamą bandymo procedūrą;
  • būtų pradėtos atitinkamos informavimo kampanijos, per kurias vartotojams būtų paaiškinamas WLTP įvedimas ir kaip tai paveiks degalų sąnaudų ir išmetamo CO2 kiekio vertes, ypač tų verčių padidėjimas, palyginti su analogiškomis pagal NEDC nustatytomis vertėmis, ir įvairiais bandymo etapais nustatytų verčių reikšmė.

NUO KADA TAIKOMA ŠI DIREKTYVA?

Direktyva taikoma nuo 2000 m. sausio 18 d. ES šalys turėjo ją perkelti į savo teisę ne vėliau kaip 2001 m. sausio 18 d.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

Bendra vertė: vertė, gaunama sudėjus oficialią degalų sąnaudų vertę ir oficialią savitojo išmetamo CO2 kiekio vertę.

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

1999 m. gruodžio 13 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 1999/94/EB dėl vartotojų galimybės gauti informaciją apie degalų taupymą ir išmetamųjų CO2 dujų kiekį parduodant naujus keleivinius automobilius (OL L 12, 2000 1 18, p. 16–23)

Vėlesni Direktyvos 1999/94/EB pakeitimai buvo įtraukti į pradinį dokumentą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2017 m. birželio 1 d. Komisijos reglamentas (ES) 2017/1151, kuriuo papildomas Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 715/2007 dėl variklinių transporto priemonių tipo patvirtinimo atsižvelgiant į išmetamųjų teršalų kiekį iš lengvųjų keleivinių ir komercinių transporto priemonių (Euro 5 ir Euro 6) ir dėl transporto priemonių remonto ir priežiūros informacijos prieigos, iš dalies keičiama Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2007/46/EB, Komisijos reglamentas (EB) Nr. 692/2008 bei Komisijos reglamentas (ES) Nr. 1230/2012 ir kuriuo panaikinamas Komisijos reglamentas (EB) Nr. 692/2008 (OL L 175, 2017 7 7, p. 1–643)

2017 m. gegužės 31 d. Komisijos rekomendacija (ES) 2017/948 dėl tipo patvirtinimo dokumentuose nurodomų ir pagal pasaulinę suderintą lengvųjų transporto priemonių bandymo procedūrą matuojamų degalų sąnaudų ir išmetamo CO2 kiekio verčių naudojimo pateikiant informaciją vartotojams pagal Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 1999/94/EB (OL L 142, 2017 6 2, p. 100–103)

2003 m. kovo 26 d. Komisijos rekomendacija 2003/217/EB dėl Direktyvos 1999/94 nuostatų dėl reklaminės literatūros taikymo kitoms žiniasklaidos priemonėms (OL L 82, 2003 3 29, p. 33–34)

paskutinis atnaujinimas 13.12.2017

Top