Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62008CN0054

    Byla C-54/08 2008 m. vasario 12 d. pareikštas ieškinys byloje Europos Bendrijų Komisija prieš Vokietijos Federacinę Respubliką

    OL C 107, 2008 4 26, p. 16–17 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    26.4.2008   

    LT

    Europos Sąjungos oficialusis leidinys

    C 107/16


    2008 m. vasario 12 d. pareikštas ieškinys byloje Europos Bendrijų Komisija prieš Vokietijos Federacinę Respubliką

    (Byla C-54/08)

    (2008/C 107/24)

    Proceso kalba: vokiečių

    Šalys

    Ieškovė: Europos Bendrijų Komisija, atstovaujama H. Støvlbæk ir G. Braun

    Atsakovė: Vokietijos Federacinė Respublika

    Ieškovės reikalavimai

    pripažinti, kad Bundesnotarordnung (Federalinio notariato kodekso) 5 straipsnyje numačiusi Vokietijos pilietybę kaip sąlygą tapti notaru, Vokietijos Federacinė Respublika pažeidė įsipareigojimus pagal EB 43 ir 45 straipsnius;

    pripažinti, kad neperkėlusi Direktyvos 89/48/EB (arba Direktyvos 2005/36/EB) notarų veiklos atžvilgiu, Vokietijos Federacinė Respublika pažeidė įsipareigojimus pagal šią direktyvą ir EB 43 bei 45 straipsnius;

    priteisti iš atsakovės bylinėjimosi išlaidas.

    Ieškinio pagrindai ir pagrindiniai argumentai

    Ieškovė nurodo, kad EB 43 straipsnis uždraudžia bet kokią diskriminaciją dėl pilietybės, išplaukiančią iš teisės aktų kaip įsisteigimo laisvės apribojimas. Remiantis EB 45 straipsnio pirmąja pastraipa, šio skyriaus nuostatos netaikomos veiklai, kuri bet kurioje valstybėje yra susijusi, nors ir laikinai, su viešosios valdžios funkcijų vykdymu.

    Remiantis Bundesnotarordnung nuostatomis, Vokietijoje notarais gali tapti tik Vokietijos piliečiai. Taigi nagrinėjama nuostata diskriminuoja pilietybės pagrindu ir, neleisdama kitų valstybių narių piliečiams užsiimti notaro veikla, pažeidžia jų įsisteigimo laisvę.

    Komisijos nuomone, notarų veiklai EB 45 straipsnio išimtis netaikoma, dėl to šiai profesijai turi būti taikoma įsisteigimo laisvę reglamentuojančios nuostatos.

    Norint atsakyti į klausimą, ką reiškia „viešoji valdžia“ EB 45 straipsnio prasme, viena vertus, reikia remtis tuo, kaip ši sąvoka suvokiama nacionalinėje teisėje. Veiklai, kuri vienoje valstybėje narėje nepriskiriama viešajai valdžiai, išimtis negali būti taikoma, net jei tokia pati veikla kitose valstybėse narėse ir priskiriama viešajai valdžiai. Kita vertus, aiškinant EB 45 straipsnio prasme, viešosios valdžios sąvoka ir apimtis turi būti nustatoma pagal Bendrijos teisę, o jos reikšmę Teisingumo Teismas turi išaiškinti autonomiškai ir vienodai. Tai, kad Vokietijos įstatymų leidėjas ir Vokietijos teismai notarų veiklą iš esmės laiko dalyvavimu vykdant viešosios valdžios funkcijas, nereiškia, kad vien dėl to šiai veiklai, remiantis griežtesniu vertinimu pagal Bendrijos teisę, įsisteigimo laisvė gali būti netaikoma. EB 45 straipsnio pirmoji pastraipa kaip pagrindinės laivės išimtis turi būti aiškinama siaurinamai.

    Komisija pažymi, kad, kalbant apie notarų veiklą, yra labai sunku rasti pilietybės reikalavimo pateisinimą esant dabartiniam integracijos laipsniui. Ši veikla, net jei turėtų būti suvereni, nereikalauja ypatingo santykio su valstybe, koks yra pilietybės atveju. Lygiai taip pat mažai ši veikla susijusi su rizika, kad vykdant valstybinės valdžios funkcijas ir panaudojant valstybinės valdžios priemones kils prieštaravimų piliečių atžvilgiu.

    Pateisinant pilietybės reikalavimą Vokietijos Federacinės Respublikos nurodyta veikla — teisinių veiksmų ir susitarimų tvirtinimas, tokių dokumentų įrodomoji galia, vykdomųjų įrašų darymas ir su tvirtinimu susijusios teisinės konsultacijos — nėra pakankama pateisinti EB 45 straipsnio taikymą. Jeigu notarai apskritai dalyvauja vykdant viešosios valdžios funkcijas, tai vyksta tik netiesiogiai. Be to, viešosios valdžios funkcijų vykdymo negalima painioti su veikla visuomenės interesais. Visuomeninė nauda nebūtinai susijusi su valstybine valdžia; veikla, kuria siekiama naudos visuomenei, o ne atskiro asmens interesams, nebūtinai vykdoma perleidžiant valstybinę valdžią. Taigi faktinis viešosios valdžios funkcijų vykdymas gali būti paliekamas savo piliečiams, o tam tikros veiklos vykdymas visuomenės interesais, kaip tai yra, pavyzdžiui, teisėtumo užtikrinimo atveju, gali būti užtikrinamas ir taikant specialias taisykles ar specialią kontrolę galimybės užsiimti tam tikra profesine veikla ir profesinių pareigų atžvilgiu.

    Komisija taip pat mano, kad notarų Vokietijoje vykdoma veikla, vertinant izoliuotai ar kartu, nėra tiesioginis ar specifinis dalyvavimas viešosios valdžios funkcijų vykdyme teismų praktikos prasme.


    Top