Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52024DC0073

    KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI, TARYBAI, EUROPOS EKONOMIKOS IR SOCIALINIŲ REIKALŲ KOMITETUI IR REGIONŲ KOMITETUI dėl Europos Sąjungos darbo plano sporto srityje (2021-2024 m.) įgyvendinimo ir aktualumo ir dėl Rekomendacijos dėl sveikatinamojo fizinio aktyvumo įvairiuose sektoriuose

    COM/2024/73 final

    Briuselis, 2024 02 14

    COM(2024) 73 final

    KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI, TARYBAI, EUROPOS EKONOMIKOS IR SOCIALINIŲ REIKALŲ KOMITETUI IR REGIONŲ KOMITETUI

    dėl Europos Sąjungos darbo plano sporto srityje (2021-2024 m.) įgyvendinimo ir aktualumo ir dėl Rekomendacijos dėl sveikatinamojo fizinio aktyvumo įvairiuose sektoriuose


    A.ĮVADAS

    Nuo tada, kai Taryba priėmė 4-ąjį Europos Sąjungos darbo planą sporto srityje (2021–2024 m.) 1 , sportas toliau atlieka savo, kaip Europos kultūros, istorijos ir tradicijų dalies, vaidmenį. Jo unikali ir vienijanti galia mūsų visuomenėje neatsiejama nuo didelės atsakomybės, nes sportas, prisidėdamas prie visuomenės pažangos, ekonominės veiklos ir sveikesnių bei darnesnių bendruomenių, yra viena iš pokyčių varomųjų jėgų.

    Dabartiniame ES darbo plane daugiausia dėmesio skiriama sąžiningumui ir vertybėms sporte, socialiniams ir ekonominiams bei aplinkosauginiams sporto aspektams ir dalyvavimo sporte bei sveikatinamojo fizinio aktyvumo skatinimui.

    Šis planas buvo įgyvendinamas sudėtingomis ir kupinomis iššūkių aplinkybėmis. Sporto pasaulis turėjo atlaikyti besitęsiantį COVID-19 pandemijos poveikį, kuris susiliejo su Rusijos agresijos karu Ukrainoje ir paskesniu infliacijos, didelių energijos kainų ir geopolitinės įtampos laikotarpiu, turinčiu įtakos sporto varžyboms. Be šių pokyčių keliamų iššūkių valdymo, taip pat stengiamasi įgyvendinti pagrindinius prioritetus, pavyzdžiui, susijusius su sveikatos, lygybės ir saugos skatinimu. Europos teismuose nagrinėjant teisinius ginčus, didėja europinės pakraipos sporto srityje matomumas ir svarba. Ypač suaktyvėjo diskusijos dėl Europos sporto modelio, kurios sulaukė daug visuomenės dėmesio.

    Šiuo laikotarpiu ES darbo planas sporto srityje padėjo užtikrinti, kad daugiausia dėmesio būtų skiriama pagrindiniams sporto politikos prioritetams, kartu atsižvelgiant į sporto sektoriaus gaivinimo ir atsparumo didinimo poreikius.

    ES darbo planas yra valstybių narių, Tarybos ir Komisijos dialogo ir bendradarbiavimo pagrindas. Kaip nustatyta ES darbo plane, Taryba prašo Komisijos pateikti jo įgyvendinimo ir aktualumo ataskaitą. Ja remiantis bus rengiamas kitas ES darbo planas, kuris turi būti priimtas 2024 m. pirmąjį pusmetį.

    Ši ataskaita parengta surengus plataus masto konsultacijas. Per internetinę viešų konsultacijų metu surengtą apklausą valstybės narės ir suinteresuotieji subjektai galėjo raštu pateikti grįžtamąją informaciją. Valstybės narės, tarptautinės ir Europos sporto institucijos, nacionaliniai olimpiniai komitetai, nacionalinės antidopingo organizacijos ir kiti atitinkami suinteresuotieji subjektai pateikė iš viso 72 atsakymus. Be to, Komisija, siekdama iš respondentų gauti papildomos kokybinės grįžtamosios informacijos, surengė susitikimą.

    Ši ataskaita grindžiama pažangos, padarytos pagrindinėse ES darbo plano politikos srityse, vertinimu. Joje apžvelgiama, kaip įgyvendinama numatyta veikla, ir nagrinėjamas priemonių ir darbo metodų veiksmingumas. Joje pateikiamos rekomendacijos dėl būsimų veiksmų ir bendradarbiavimo sporto srityje. Šioje ataskaitoje taip pat vertinama, kaip įgyvendinama Rekomendacija dėl sveikatinamojo fizinio aktyvumo įvairiuose sektoriuose 2 .

    B.VERTINIMAS IR ATASKAITŲ TEIKIMAS

    1.Darbo metodai

    ES darbo planas sporto srityje buvo įgyvendinamas taikant keletą nustatytų darbo formatų ir ataskaitų teikimo mechanizmų, kurie per pastaruosius trejus metus buvo patobulinti ir išplėtoti. Šie darbo formatai ir mechanizmai buvo, be kita ko, Tarybos išvados, debatai, ekspertų grupės, tarpusavio mokymosi veikla, konferencijos ir seminarai, už sportą atsakingų ES generalinių direktorių susitikimai ir tyrimai.

    Buvo sudarytos dvi ekspertų grupės: žaliojo sporto ir sporto sektoriaus gaivinimo ir atsparumo didinimo COVID-19 pandemijos metu ir po jos klausimais. Šiose grupėse, kurioms pirmininkavo Komisija, aktyviai dalyvavo valstybių narių valdžios institucijos, taip pat stebėtojai ir sporto sąjūdžių ekspertai. Jos teikė ataskaitas ir rekomendacijas ir suteikė galimybę keistis ekspertinėmis žiniomis ir geriausios praktikos pavyzdžiais.

    ES darbo plano įgyvendinimo laikotarpiu labai išplėtota valstybių narių tarpusavio mokymosi veikla, kurios paskirtis – keistis informacija ir patirtimi konkrečiomis temomis. Plėtojant politiką, skirtą bendriems uždaviniams spręsti, svarbų vaidmenų atliko aukšto lygio susitikimai ir konferencijos, pavyzdžiui, neoficialūs už sportą atsakingų ES generalinių direktorių susitikimai, taip pat politiniai debatai Taryboje.

    Komisija atliko tyrimus aktualiais klausimais ir toliau plėtojo tokias iniciatyvas ir kampanijas kaip ES sporto forumas, Europos sporto savaitė, kampanija „HealthyLifestyle4All“ ir iniciatyva SHARE. Šiais tyrimais ir kampanijomis buvo siekiama padėti valstybėms narėms ir kitiems suinteresuotiesiems subjektams plėtoti ir vykdyti sporto politiką ir veiklą.

    Sporto federacijos, asociacijos ir kiti sporto srities suinteresuotieji subjektai atlieka vieną iš pagrindinių vaidmenų įgyvendinant sporto politiką, o jų nuomonė yra labai svarbi politinių diskusijų dalis. Atsižvelgdami į tai, sporto sąjūdžio atstovai aktyviai dalyvavo kasmetiniame ES sporto forume ir kitose konferencijose. Jie taip pat aktyviai stebėjo ekspertų grupių veiklą.

    Komisija taip pat bendradarbiavo su tarptautinėmis vyriausybinėmis ir nevyriausybinėmis organizacijomis, pavyzdžiui, Europos Taryba (ET), Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), Jungtinių Tautų narkotikų kontrolės ir nusikalstamumo prevencijos biuru (UNODC), Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacija (UNESCO) ir Pasauline antidopingo agentūra (WADA).

    Šie darbo metodai padėjo stiprinti valstybių narių, Tarybos, Komisijos ir sporto srities suinteresuotųjų subjektų bendradarbiavimą. Juos taikant pagerintas ES veiksmų koordinavimas ir sudarytos sąlygos keistis vertingomis ekspertinėmis žiniomis ir patirtimi įgyvendinant ES darbo planą. Kita vertus, siekiant reguliariau informuoti apie rezultatus ir užtikrinti, kad juos būtų galima lengvai pritaikyti praktikoje, gali prireikti šiek tiek pakoreguoti veiksmų planavimo būdus.

    2.Veiksmai ir rezultatai

    2.1. Ekspertų grupės

    Ekspertų grupės ataskaitoje dėl žalioji sporto 3 nagrinėjama, kaip Europos sporto sistema galėtų geriausiai padėti skatinti aplinkosauginį tvarumą, ir pateiktos rekomendacijos, pirmiausia skirtos valdžios institucijoms ir nacionalinėms sporto organizacijoms. Tarp jų – raginimas sporto ir tvarumo sričių lyderiams skatinti žaliąjį sportą, įsteigti dalijimosi žiniomis įstaigas ir skirti finansavimą nacionaliniu ir Europos lygmenimis siekiant remti perėjimą prie žalesnio sporto. Iš šios ataskaitos matyti, kad sportas yra labai priklausomas nuo kitų sektorių, o didžiausią poveikį klimatui šioje srityje daro sirgalių ir dalyvių kelionės į varžybas.

    Ekspertų grupės ataskaitoje dėl gaivinimo ir atsparumo didinimo 4 atkreipiamas dėmesys į didelį COVID-19 poveikį, jaučiamą visame sporto sektoriuje. Šioje ataskaitoje taip pat atskleistas vėlesnių krizių, ypač susijusių su Rusijos agresijos karu Ukrainoje ir didėjančiomis energijos kainomis, poveikis. Be tiesioginio krizės poveikio ir reagavimo į ją, ataskaitoje nagrinėjamos šios padėties sąsajos su platesnio masto klausimais, pavyzdžiui, tvarumu ir valdymu. Taip šioje ataskaitoje pabrėžiama, kaip svarbu, kad sporto organizacijos priimtų rizikos strategijas ir planuotų nenumatytus atvejus.

    2.2. Tarybai pirmininkaujančių valstybių narių renginiai ir tarpusavio mokymosi veikla

    ES Tarybai pirmininkavusios valstybės narės rengė konferencijas, seminarus ir už sportą atsakingų ES generalinių direktorių susitikimus. Per šiuos renginius sukaupta daug ekspertinių žinių ir pateiktos tokių sričių kaip sporto diplomatija, inovacijos, tvarumas, sąžiningumas ir lygybė politinės gairės.

    Be to, paaiškėjo, kad tarpusavio mokymosi veikla yra vis populiaresnis būdas valstybėms narėms išsamiau sisteminti konkretesnių sričių žinias ir jomis dalytis.

    Išsamus Tarybai pirmininkaujančių valstybių narių renginių ir kitos veiklos sąrašas pateikiamas I priede. Nors ES darbo plano įgyvendinimo laikotarpis dar nesibaigė, sėkmingai įgyvendinta beveik visa šiame priede nurodyta veikla ir surengti beveik visi renginiai. Šie bendri pasiekimai atspindi tvirtą valstybių narių, Tarybai pirmininkaujančių valstybių narių, Tarybos, Komisijos ir visų kitų suinteresuotųjų subjektų įsipareigojimą prisidėti ir bendradarbiauti įgyvendinant ES darbo planą.

    2.3. Kitos iniciatyvos, kuriomis padedama įgyvendinti ES darbo planą

    Siekdama didinti prioritetinių sričių poveikį ir įgyvendinti pagrindinius ES darbo plano tikslus, Komisija vykdė įvairią susijusią veiklą, kuria papildomi atitinkami veiksmai ir tikslai.

    Vienas iš pagrindinių šio plano tikslų – stiprinti dialogą ir bendradarbiavimą. ES sporto forumas yra pagrindinė viešoji platforma, skirta sporto srities suinteresuotųjų subjektų politiniam dialogui dėl pagrindinių iššūkių ir sričių, kuriose bendradarbiaujama įgyvendinant ES darbo planą, palaikyti. Į šį kasmet rengiamą forumą kiekvienais metais susirenka iki 400 dalyvių iš visos Europos: sporto federacijų, klubų, nacionalinių ir regioninių valdžios institucijų, akademinės bendruomenės atstovų, sportininkų ir NVO.

    Be to, Komisija 2020 m. sudarė Lyčių lygybės sporte aukšto lygio grupę, kurioje 2021 m. pradėjo dirbti 15 įvairių sričių ekspertų. Į šios grupės parengtą ataskaitą dėl lyčių lygybės sporte 5 įtrauktas veiksmų planas ir rekomendacijos Komisijai, valstybėms narėms, nacionalinėms ir tarptautinėms sporto institucijoms ir mėgėjiško sporto organizacijoms dėl įvairių teminių sričių, pavyzdžiui, dalyvavimo sporte, vienodo požiūrio, vadovavimo ir priemonių saugiam sportui užtikrinti.

    Prisidedant prie prioritetinės srities „Dalyvavimo sporte ir sveikatinamojo fizinio aktyvumo skatinimas“, 2021–2023 m. vykdant kampaniją „HealthyLifestyle4All“ buvo populiarinama sveika visų kartų ir socialinių grupių gyvensena, šiuo tikslu sportą ir aktyvią gyvenseną susiejant su sveikatos, maisto ir kitų sričių politika. Įgyvendinant šią iniciatyvą buvo kviečiama prisidėti, ir sporto srities suinteresuotieji subjektai pateikė 102 įsipareigojimus. Tarp šių subjektų buvo pati Komisija, valstybės narės, vietos valdžios institucijos, sporto federacijos, mėgėjiško sporto ir pilietinės visuomenės organizacijos. Parengtose sveikos gyvensenos gairėse apžvelgiami rezultatai ir pateikiamas projektų finansavimo vadovas 6 .

    Didesnį pagreitį įgyja Europos sporto savaitė – dar viena iniciatyva, kuria siekiama sutelkti pastangas skatinti dalyvavimą sporte. Jos metu sporto organizacijoms, bendruomenėms ir kitiems subjektams iš visos ES ir jos kaimyninių šalių suteikiama galimybė skatinti plačiąją visuomenę užsiimti fizine veikla ir sportuoti. Ši savaitė yra pagrindinė kasmetinės Komisijos kampanijos #BeActive, kurios metu visoje ES populiarinamas ES darbo planas ir sportas, dalis. Veikla buvo tęsiama nepaisant COVID-19 pandemijos, įgyvendinant šios kampanijos dalį #BeActive@Home. 2022 m. buvo surengta labai daug renginių, į kuriuos 40-yje šalių ir regionų susirinko daugiau kaip 13 mln. dalyvių. 2023 m. buvo surengta 36 000 renginių, kuriuose dalyvavo beveik 11 mln. žmonių. Nuo 2022 m. Komisija, vykdydama šią kampaniją, teikia keturių kategorijų (švietimo, darbo, vietos herojaus ir skirtingų kartų) #BeActive apdovanojimus.

    Programos „Erasmus+“ veiksmais sporto srityje skatinamas dalyvavimas sporte, fizinis aktyvumas ir savanoriška veikla. Teikiant finansinę paramą, šie veiksmai yra svarbus pagrindas skatinti Europos bendradarbiavimą. Šiais veiksmais siekiama spręsti tiek visuomeninius, tiek su sportu susijusius uždavinius, o jų prioritetai 7 gerai suderinti su ES darbo plano prioritetais. Palyginti su ankstesniu programavimo laikotarpiu, biudžetas padidintas du kartus ir dabar 2021–2027 m. laikotarpiui skirta 470 mln. EUR. Vis populiaresnės tampa galimybės prisijungti prie partnerysčių, o užmezgus nedidelio masto partnerystes į bendradarbiavimą įsitraukė daugiau visuomeninių organizacijų. Pavyzdžiui, 2023 m. Komisija gavo kaip niekada daug – 1 500 – pasiūlymų, t. y. 17 proc. daugiau nei 2022 m. 2023 m. pirmą kartą buvo galima įgyvendinti sporto trenerių mobilumo mokymosi tikslais projektus.

    Komisija taip pat ėmėsi veiksmų kitose srityse, skatindama sporto ir fizinio aktyvumo aspekto integravimą. 2023 m. gegužės 30 d. ji surengė aukščiausiojo lygio susitikimą sporto ir inovacijų klausimais, kuriame tyrėjai, įmonės ir politikos formuotojai aptarė galimybes ir mezgė naujas partnerystes sportininkų rezultatų, tvarumo ir skaitmenizacijos srityse. Teikiant ES sporto apdovanojimus #BeInclusive pagerbiamos organizacijos, kurios sportu naudojasi socialinei įtraukčiai didinti. Nuo 2022 m. pagal atitinkamas kategorijas atkreipiamas dėmesys į projektus, kuriuos įgyvendinant parodoma, kaip galima įveikti kliūtis, skatinama lyčių lygybė ir pademonstruojama sporto vertė skatinant ES vertybes ir taiką, pavyzdžiui, integruojant pabėgėlius iš Ukrainos.

    Įgyvendinant ES darbo planą Komisija padėjo formuoti įrodymais grindžiamą politiką – ji rinko duomenis atlikdama tyrimus ir apklausas, įskaitant 2021 m. tyrimą dėl kovos su anaboliniais steroidais ir žmogaus augimo hormonais ES sporto sektoriuje 8 ir 2022 m. Europos sporto modelio tyrimą 9 . 2023 m. buvo pradėtas tyrimas dėl sportininkų teisių per svarbius sporto renginius ir 2024 m. planuojama pateikti jo galutinę ataskaitą. Be to, atlikus „Eurobarometro“ apklausą dėl sporto ir fizinio aktyvumo 2022 m. 10 gauta kiekybinių duomenų apie sporto ir fizinio aktyvumo paplitimą ES ir kelis susijusius klausimus, pavyzdžiui, savanorišką veiklą sporto srityje, tvarumą ir lygybę. Europiečių sportavimo dažnumas taip pat naudojamas kaip vienas iš pagrindinių sporto politikos rodiklių.

    2.4. Bendradarbiavimas su tarptautinėmis institucijomis

    ES ir Europos Taryba turi bendrų siekių sporto srityje, visų pirma stengiasi, kad sportas būtų viena iš socialinių gėrybių ir žmogaus teisių bei Europos vertybių varomųjų jėgų. Šia koncepcija grindžiami bendri ES ir Europos Tarybos projektai, kuriuos įgyvendinant daugiausia dėmesio skiriama kovai su neapykantą kurstančiomis kalbomis sporte, vaikų apsaugai ir apsaugojimui bei lyčių lygybei.

    Komisija bendradarbiauja su Pasauline antidopingo agentūra (WADA) kovos su dopingo vartojimu sporte klausimais. Tarybos sporto darbo grupė, remdamasi valstybių narių vyriausybių atstovų rezoliucija, toliau rengia ES įgaliojimus dėl atstovavimo valstybėms narėms Pasaulinės antidopingo agentūros steigiamojoje valdyboje ir valstybių narių pozicijų derinimo prieš WADA posėdžius. 2023 m., siekiant atsižvelgti į kintančią praktiką ir teisinius pokyčius, Tarybos rezoliucija buvo atnaujinta 11 .

    Komisija ir Jungtinių Tautų narkotikų kontrolės ir nusikalstamumo prevencijos biuras (UNODC) bendradarbiauja kovos su korupcija, kovos su pinigų plovimu ir turto susigrąžinimo klausimais Azijoje, Ramiojo vandenyno regione ir Afrikoje, taip pat tarptautiniu lygmeniu, kad paremtų Jungtinių Tautų konvencijos prieš korupciją peržiūros mechanizmą.

    Kad būtų pasiekti ES darbo plano tikslai, Komisija taip pat palaiko gerus santykius su Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ir Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacija (UNESCO). Be to, Komisija pasirašė oficialius bendradarbiavimo susitarimus su Europos futbolo asociacijų sąjunga (UEFA) 12 ir Europos olimpiniu komitetu (EOC) 13 .

    2.5. Bendradarbiavimas sveikatinamojo fizinio aktyvumo įvairiuose sektoriuose klausimais

    Tarybos rekomendacijoje dėl sveikatinamojo fizinio aktyvumo skatinimo įvairiuose sektoriuose 14 valstybės narės raginamos bendradarbiaujant tarpusavyje ir su Komisija rengti nacionalines fizinio aktyvumo skatinimo strategijas ir veiksmų planus. Rekomendacijoje taip pat raginama padėti PSO rinkti duomenis ir rengti konkrečioms šalims skirtas apžvalgas. Pažanga stebima remiantis 23 rodiklių sistema.

    Struktūrizuotą PSO ir Komisijos bendradarbiavimą apskritai galima vertinti teigiamai. Valstybių narių pagal 23 rodiklius pasiekti įgyvendinimo rezultatai padidėjo nuo 64,7 proc. 2015 m. iki 74,5 proc. 2018 m. ir iki 75,7 proc. 2021 m. Nepakankama pažanga padaryta tik pagal du rodiklius: 7 rodiklį (programa „Sveikatinamieji sporto klubai“) ir 18 rodiklį (Europos gairės dėl laisvalaikio fiziniam aktyvumui skirtos infrastruktūros gerinimo).

    Dauguma valstybių narių ir suinteresuotųjų subjektų mano, kad ši rekomendacija ir jos rodikliai, taip pat pasiekti rezultatai ir duomenys tebėra aktualūs (išsamesnė informacija pateikiama II priede).

    3.Grįžtamoji informacija apie ES darbo plano sporto srityje įgyvendinimą

    Valstybių narių ir suinteresuotųjų subjektų grįžtamoji informacija apie ES darbo plano įgyvendinimą buvo renkama atliekant atvirą internetinę apklausą ir surengiant diskusijas respondentams skirtame suinteresuotųjų subjektų susitikime.

    Atlikus analizę nustatyta, kad prioritetai, keitimasis žiniomis ir patirtimi bei darbo metodai vertinami itin palankiai. Dauguma respondentų mano, kad ekspertų grupės, tyrimai ir renginiai yra labai tinkami. Taip pat teigiamai įvertinta tarpusavio mokymosi veikla.

    Respondentai taip pat pasiūlė būdų, kaip gerinti įgyvendinimą ir didinti rezultatų poveikį, t. y. tobulinti rezultatų pateikimą ir informacijos srautą bei suteikti daugiau galimybių dalytis patirtimi. Keletas respondentų išreiškė pageidavimą, kad būtų palaikomi asmeniniai ryšiai ir vykdoma tinklaveika. Taip pat pabrėžti tokie aspektai kaip veiklos tęstinumas ir rėmimasis atliktu darbu.

    Grįžtamoji informacija, susijusi su tolesniais veiksmais. Trumpa apžvalga

    Konsultacijose dalyvavusios valstybės narės ir kiti suinteresuotieji subjektai pabrėžė toliau išdėstytus klausimus.

    Profesionalusis sportas. Sąžiningumas ir vertybės sporte

    ØSkatinti ir toliau plėtoti Europos sporto modelį

    ØDaugiausia dėmesio skirti sąžiningumo sporte vertybėms, kovai su dopingu, kovai su korupcija ir geram valdymui

    Socialiniai ir ekonominiai bei aplinkosauginiai sporto aspektai

    ØLaikytis visapusiškesnio požiūrio į vienodas ir sąžiningas galimybes sportuoti

    ØToliau skatinti ir didinti lyčių lygybę ir įtrauktį visose srityse: pradedant valdymo struktūromis ir baigiant masiniu dalyvavimu

    ØDaug dėmesio skirti sporto tvarumui aplinkos ir ekonomikos atžvilgiu

    Mėgėjiškas sportas. Dalyvavimas sporte ir sveikatinamasis fizinis aktyvumas

    ØSkatinti užsiimti mėgėjišku sportu ir itin daug dėmesio skirti mėgėjiško sporto ir vietos organizacijų poreikiams

    ØDaug dėmesio skirti holistiniam požiūriui į sveiką gyvenseną

    ØPabrėžti savanoriškos veiklos svarbą sportui

    ØUžtikrinti jaunuolių ir nepilnamečių apsaugą sporte, be kita ko, mėgėjiško sporto lygmeniu

    Priemonės. Darbo metodai

    ØSkatinti asmeninius susitikimus ir keitimąsi gerąja praktika

    ØUžtikrinti dažnesnę rezultatų sklaidą ir galimybes susipažinti su informacija, duomenimis ir ataskaitomis

    ØLanksčiai sudaryti palankesnes sąlygas dialogui ir bendradarbiavimui

    C.    TOLESNI VEIKSMAI

    Komisija palankiai vertina valstybių narių ir suinteresuotųjų subjektų pateiktą grįžtamąją informaciją. Įgyvendindama ES darbo planą sporto srityje, Komisija iš esmės nustatė, kad darbo metodai veikia tinkamai. Komisija mano, kad labai vertinga toliau remti keitimąsi žiniomis ir patirtimi, ir pripažįsta, kad tai yra viena iš sričių, kuriose ji gali atlikti naudingą koordinatorės vaidmenį. Komisija yra pasirengusi spręsti kai kuriose darbo grupėse ir per renginius iškeltus klausimus ir įsipareigojusi nuolat tobulinti darbo formatus.

    Iš bendro vertinimo ir valstybių narių bei suinteresuotųjų subjektų pateiktos grįžtamosios informacijos matyti, kad politikos prioritetams skiriamas tinkamas dėmesys, tačiau gali prireikti juos peržiūrėti, atsižvelgiant į dabartinius ir būsimus pokyčius, pavyzdžiui, Rusijos agresijos karą Ukrainoje, ES plėtrą ar pasaulinį susidomėjimą Europos sportu. Keitimasis žiniomis ir patirtimi bei tinklaveika apskritai laikomi patenkinamais. Komisija pritaria šiam vertinimui.

    Ataskaitos išvadose apžvelgiamos sritys, kurioms ateityje reikėtų skirti dėmesio. Apibendrinant jas galima suskirstyti į tokias grupes: i) Europos sporto modelio populiarinimas; ii) vertybėmis grindžiamo sporto valdymo ir svarbių renginių Europoje organizavimas; iii) finansinis tvarumas; iv) aukštų sąžiningumo standartų laikymasis; v) karjeros siekiančių sportininkų teisių gynimas; vi) lygybės ir atstovavimo užtikrinimas ir vii) didesnis mėgėjiško sporto ir savanoriškos veiklos vaidmens pripažinimas.

    Esama aiškios politinės valios ir būtinybės toliau daug dėmesio skirti darniam vystymuisi, atsižvelgiant ne tik į ekonominį gyvybingumą, bet ir į klimato kaitos poveikį sportui bei žaliuosius, novatoriškus ir įtraukius sprendimus, kuriuos sportas gali padėti sukurti. Plane taip pat gali reikėti atsižvelgti į visus pokyčius, atsirandančius dėl technologijų ir dirbtinio intelekto (DI) pažangos, ir jų poveikį sportui.

    Užtikrinti lygybę ir sąžiningumą visiems žmonėms, norintiems dalyvauti sporto veikloje, tebėra vienas iš svarbių darbotvarkės punktų, taigi akivaizdu, kad reikia toliau spręsti klausimus, susijusius su sporte nepakankamai atstovaujamų grupių, be kita ko, moterų, palankių sąlygų neturinčių asmenų ir vis didėjančios vyresnio amžiaus asmenų grupės, taip pat lėtinėmis ligomis sergančių asmenų ar neįgaliųjų, poreikiais ir sunkumais.

    Remiantis patirtimi, įgyta šį ES darbo planą įgyvendinant platesniu mastu, taip pat reikėtų apsvarstyti galimybę daugiau dėmesio skirti išoriniams ir diplomatiniams sporto aspektams, įskaitant Europos vertybių propagavimą.

    Šių prioritetinių sričių pagrindas yra sąžiningumo ir vertybių sporte puoselėjimo ir skatinimo svarba, šiuo tikslu tiek kovojant su korupcija, dopingo vartojimu, diskriminacija, smurtu ir netolerancija (pvz., neapykantą kurstančiomis kalbomis), tiek skatinant ir užtikrinant socialinę įtrauktį, lygybę, toleranciją ir žmogaus teises. Sportas turėtų padėti sukurti saugią aplinką, kurioje žmonės galėtų ugdytis įgūdžius ir dėti pastangas palaikyti teigiamus socialinius ryšius. Tai labai svarbu siekiant užtikrinti, kad sportas Europoje galėtų toliau visapusiškai atlikti savo, kaip mūsų visuomenę, bendruomenes ir ekonomiką vienijančios, telkiančios ir įgalinančios jėgos, vaidmenį.

    Europos Parlamentas, Taryba, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas ir Regionų komitetas raginami susipažinti su šia ataskaita.

    Rengiant kitą ES darbo planą sporto srityje, Tarybos prašoma atsižvelgti į grįžtamąją informaciją apie būsimo darbo prioritetus ir šioje ataskaitoje nurodytus darbo metodus.

    Tarybai pirmininkaujančios valstybės narės prašoma remtis šia ataskaita 2024 m. pirmąjį pusmetį rengiant kitą ES darbo planą sporto srityje.

    (1)

    OL C 419, 2020 12 4, p. 1–11.

    (2)

    OL C 354, 2013 12 4, p. 1–5.

    (3)

      https://op.europa.eu/lt/publication-detail/-/publication/0e76da18-9e26-11ee-b164-01aa75ed71a1 .

    (4)

      https://op.europa.eu/lt/publication-detail/-/publication/a482583b-b3a7-11ee-b164-01aa75ed71a1 .

    (5)

      https://op.europa.eu/lt/publication-detail/-/publication/684ab3af-9f57-11ec-83e1-01aa75ed71a1 .

    (6)

      https://op.europa.eu/lt/publication-detail/-/publication/3c4366d4-89b5-11ee-99ba-01aa75ed71a1 .

    (7)

    Su sportu susiję prioritetai, be kita ko, yra: i) sveikos gyvensenos visiems propagavimas; ii) sąžiningumo ir vertybių sporte skatinimas; iii) švietimo sporte ir pasitelkiant sportą skatinimas; iv) kova su smurtu, rasizmu, diskriminacija ir netolerancija sporte ir v) kova su smurtiniu radikalėjimu.

    (8)

      https://op.europa.eu/lt/publication-detail/-/publication/76890558-f016-11eb-a71c-01aa75ed71a1 .

    (9)

      https://op.europa.eu/lt/publication-detail/-/publication/d10b4b5b-e159-11ec-a534-01aa75ed71a1 .  

    (10)

      https://europa.eu/eurobarometer/surveys/detail/2668 .

    (11)

    OL C 185, 2023 5 26, p. 29–34.

    (12)

    C(2022) 3721 final.

    (13)

    C(2022) 257 final.

    (14)

    OL C 354, 2013 12 4, p. 1–3.

    Top

    Briuselis, 2024 02 14

    COM(2024) 73 final

    PRIEDAI

    prie

    KOMISIJOS ATASKAITOS EUROPOS PARLAMENTUI, TARYBAI, EUROPOS EKONOMIKOS IR SOCIALINIŲ REIKALŲ KOMITETUI IR REGIONŲ KOMITETUI

    dėl Europos Sąjungos darbo plano sporto srityje (2021-2024 m.) įgyvendinimo ir aktualumo ir dėl Rekomendacijos dėl sveikatinamojo fizinio aktyvumo įvairiuose sektoriuose


    I PRIEDAS

    Prioritetinė sritis: sąžiningumo ir vertybių apsauga sporte

    Pagrindinė tema

    Tema

    Tikslas

    Darbinė sudėtis

    Rezultatai / Data

    Vadovas (-ai)

    Saugi sporto aplinka 1

    Priekabiavimo, išnaudojimo ir smurto, įskaitant seksualinį smurtą ir bet kokios formos diskriminaciją, prevencija

    -Informuotumo didinimas

    -Keitimasis geriausia praktika

    -Žinių kaupimas

    -Tolesnė veikla, susijusi su Gero valdymo ekspertų grupės rekomendacijomis dėl jaunųjų sportininkų apsaugos ir vaikų teisių apsaugos sporte (2016 m.) 2  ir Tarybos ir Taryboje posėdžiavusių valstybių narių vyriausybių atstovų išvadomis dėl vaikų apsaugojimo sporte (2019 m.) 3

    Taryba ir parengiamieji organai

    Konferencija dėl saugios sporto aplinkos

    2023 09 22, Valensija

    Tarybai pirmininkaujanti Ispanija

    Politiniai debatai Švietimo, jaunimo, kultūros ir sporto taryba

    2023 11 24, Briuselis

    Tarybai pirmininkaujanti Ispanija

    Kova su dopingu 4

    Koordinavimo ir keitimosi informacija, visų pirma WADA ir CAHAMA susitikimuose, užtikrinimas

    -ES ir jos valstybių narių pozicijų parengimas Pasaulinės antidopingo agentūros klausimų ad hoc Europos komiteto (CAHAMA) ir Pasaulinės antidopingo agentūros (WADA) posėdžiams pagal Taryboje posėdžiavusių valstybių narių Vyriausybių atstovų rezoliuciją dėl atstovavimo ES valstybėms narėms Pasaulinės antidopingo agentūros (WADA) steigiamojoje valdyboje ir valstybių narių pozicijų derinimo prieš WADA posėdžius 5 (arba bet kokį vėlesnį su tuo susijusį dokumentą)

    -Keitimasis geriausia praktika

    -Žinių kaupimas

    Taryba ir jos parengiamieji organai (prireikus padedant ekspertams)

    ES veiksmų koordinavimas ir pozicija

    Tarybai pirmininkaujančios valstybės narės, Komisija

    Rezoliucija, kuria peržiūrimas atstovavimas ES valstybėms narėms WADA ir jų pozicijų derinimas

    2023 05 15–16

    Tarybai pirmininkaujanti Švedija

    Konferencija kovos su dopingu klausimais

    2022 11 07–08, Praha

    Tarybai pirmininkaujanti Čekija

    Sportas ir švietimas

    -Sportas kaip asmeninių, socialinių ir mokymosi įgūdžių, taip pat tolerancijos, solidarumo, įtraukumo ir kitų sporto vertybių bei ES vertybių skatinimo sistema 6

    -Įgūdžiai ir kvalifikacijos sporto srityje: sportininkai ir darbuotojai, visų pirma treneriai

    -Informuotumo didinimas

    -Keitimasis geriausia praktika

    -Žinių kaupimas

    -Tolesnė veikla, susijusi su Tarybos ir Taryboje posėdžiavusių valstybių narių Vyriausybių atstovų išvadomis dėl ES bendrų vertybių propagavimo per sportą 7

    Suinteresuotų valstybių narių grupė (tarpusavio mokymosi veikla)

    2022 05 12–13, Berlynas

    Vokietija

    Konferencija sporto vietos vaikų gyvenime ir poveikio jam klausimais

    „Sportas ir darnaus vystymosi tikslai vaikystėje. Socialiniai klausimai, susiję su tinkama fizine veikla“

    2022 02 07–08, Paryžius

    Tarybai pirmininkaujanti Prancūzija

    Generalinių direktorių susitikimas (daugiausia dėmesio skiriant sportininkams profesionalams ir sporto sąjūdžiams kaip sektiniems pavyzdžiams)

    2022 09 21, Praha

    Tarybai pirmininkaujanti Čekija

    Konferencija

    Nesurengta, tačiau jos temos aptartos per aukščiausiojo lygio susitikimą švietimo klausimais

    2023 11 30, Briuselis

    Komisija

    Dvikryptės sportininkų karjeros

    -Informuotumo didinimas

    -Keitimasis geriausia praktika

    -Tolesnė veikla, susijusi su Tarybos ir Taryboje posėdžiavusių valstybių narių vyriausybių atstovų išvadomis dėl sportininkų dvejopo pobūdžio profesinės veiklos 8

    Taryba ir parengiamieji organai Politiniai debatai

    2021 11 30, Briuselis

    Tarybai pirmininkaujanti Slovėnija

    Lyčių lygybė

    -Santykinio moterų skaičiaus didinimas, ypač tarp trenerių ir vadovaujamas pareigas sporto organizacijose ir sporto klubuose einančių asmenų

    -Vienodos sąlygos (įskaitant apmokėjimą) sportininkėms ir sportininkams, trenerėms ir treneriams, tarnautojoms ir tarnautojams, darbuotojoms ir darbuotojams ir kt.

    -Platesnis moterų sporto varžybų nušvietimas žiniasklaidoje, kova su stereotipais ir kt.

    -Keitimasis geriausia praktika

    -Žinių kaupimas

    -Tolesnė veikla, susijusi su 2014 m. gegužės 21 d. Tarybos išvadomis dėl lyčių lygybės sporte 9  ir su Gero valdymo ekspertų grupės rekomendacijomis dėl lyčių lygybės sporte (2016 m.) 10

    Konferencija lyčių lygybės sporte klausimais

    2023 11 14–15, Madridas

    Tarybai pirmininkaujanti Ispanija / Komisija

    Taryba ir parengiamieji organai Tarybos išvados dėl moterų ir lygybės sporto srityje

    2023 11 24

    Tarybai pirmininkaujanti Ispanija

    Lyčių lygybės aukšto lygio grupė

    2021 01 01–2020 03 15

    Komisija

    Sporto diplomatija

    Sporto diplomatija ES išorės santykių kontekste

    -Keitimasis geriausia praktika

    -Žinių kaupimas

    -Tolesnė veikla, susijusi su Tarybos išvadomis dėl sporto diplomatijos 11

    Konferencija

    „Sporto diplomatija ES išorės santykių kontekste“

    2021 06 03–04, Lisabona

    Tarybai pirmininkaujanti Portugalija

    Suinteresuotų valstybių narių grupė

    2023 10 23–24, Dubrovnikas

    Kroatija

    Europos sporto modelis

    -Uždarų sporto varžybų poveikis organizuoto sporto sistemai atsižvelgiant į specifinį sporto pobūdį

    -Galimi iššūkiai, su kuriais susiduria Europos sporto organizacijos ir federacijos (darbinis pavadinimas)

    -Žinių kaupimas

    -Faktinės ir teisinės situacijos analizė

    -Informuotumo didinimas

    Taryba ir parengiamieji organai Tarybos rezoliucija dėl pagrindinių Europos sporto modelio ypatumų

    2021 11 30

    Tarybai pirmininkaujanti Slovėnija

    -

    Europos sporto modelio tyrimas

    2022 m. balandžio mėn.

    Komisija

    Sportininkų teisės

    Sportininkų teisės ir darbo sąlygos, visų pirma susijusios su dalyvavimu sporto renginiuose (inter alia, rinkodaros teisės, saviraiškos laisvė, teisinė apsauga, nediskriminavimas)

    -Informuotumo didinimas

    -Žinių kaupimas

    -Faktinės ir teisinės situacijos analizė

    Tyrimas

    2023–2024 m.

    Komisija

    Gero valdymo plėtojimas ir skatinimas sporte

    Su valdymu susijusių šalintinų kliūčių sporte nustatymas

    -Keitimasis geriausia praktika

    -Lyginamoji analizė

    Konferencija

    (Dar) nesurengta

    2022–2023 m.

    Bulgarija

    Švedija

    Kova su manipuliavimu sporto varžybomis

    Europos Tarybos konvencija dėl kovos su manipuliavimu sporto varžybomis (Makolino konvencija)

    -Kartu su Komisija išnagrinėti būdus, kaip išeiti iš aklavietės, susijusios su Konvencija, kad ES ir visos jos valstybės narės galėtų užbaigti atitinkamus ratifikavimo procesus ir prisijungti prie Konvencijos

    -Tolesnė veikla, susijusi su Tarybos ir Taryboje posėdžiavusių valstybių narių vyriausybių atstovų išvadomis dėl kovos su korupcija sporte 12

    Taryba ir parengiamieji organai

    Nesiimta veiksmų

    2021–2022 m.

    Tarybai pirmininkaujančios valstybės narės

    Komisija



    Prioritetinė sritis: socialiniai ir ekonominiai ir aplinkosauginiai sporto aspektai

    Pagrindinė tema

    Tema

    Tikslas

    Darbinė sudėtis

    (Galimi) rezultatai / numatytas terminas

    Vadovas (-ai)

    Inovacijos ir skaitmenizacija

    Sporto inovacijos visais sporto sektoriaus aspektais ir visais jo lygmenimis (įskaitant vietinius sporto klubus)

    -Keitimasis geriausia praktika

    -Žinių kaupimas

    -Tolesnė veikla, susijusi su Tarybos ir Taryboje posėdžiavusių valstybių narių Vyriausybių atstovų išvadomis dėl sporto kaip inovacijas ir ekonomikos augimą skatinančio veiksnio 13

    Taryba ir parengiamieji organai Tarybos išvados dėl sporto inovacijų

    2021 05 18

    Tarybai pirmininkaujanti Portugalija

    -

    Seminaras „Sporto inovacijos: daugiau nei įprasta veikla“

    2021 06 16–17, Lisabona

    Tarybai pirmininkaujanti Portugalija

    -

    Suinteresuotų valstybių narių grupė „Bendradarbiaukime diegdami inovacijas. Inovacijų skatinimas aukščiausio lygio ir mėgėjiškame sporte Europoje“

    2021 08 30–31, Sofija

    Bulgarija

    Suinteresuotų valstybių narių grupė (daugiausia dėmesio skiriant visų pirma skaitmeninių priemonių naudojimui trenerių rengimo procese) 14

    2023 03 21–22, Frankfurtas

    Vokietija

    Kroatija

    Seminaras

    „Europos sporto inovacijos“

    2020 10 19, Gentas

    Belgija

    Žaliasis sportas

    -Švietimas siekiant tvaraus sporto

    -Aplinką tausojantis sportavimas, infrastruktūra ir renginiai

    -Sporto ir sportavimo raida atsižvelgiant į klimato kaitą

    -Keitimasis geriausia praktika

    -Žinių kaupimas

    -Informuotumo didinimas

    -Pasiūlymo dėl bendros sistemos ir bendrų įsipareigojimų, atsižvelgiant į Europos klimato paktą, parengimas

    Ekspertų grupė

    Žaliojo sporto ekspertų grupė

    2021–2023 m.

    Komisija

    Suinteresuotų valstybių narių grupė

    „Kokia yra geriausia ES praktika, susijusi su sporto renginių be atliekų ir neišskiriant anglies dioksido organizavimu?“ Susitarimo dėl žaliojo ir tvaraus sporto rengimas

    2022 03 03–04, Strasbūras

    Tarybai pirmininkaujanti Prancūzija

    Suinteresuotų valstybių narių grupė

    (Dar) nesuburta

    Nyderlandai

    Taryba ir parengiamieji organai Tarybos rezoliucija „Sportas ir fizinis aktyvumas – perspektyvus elgsenos keitimo svertas siekiant darnaus vystymosi“

    2022 04 04

    Tarybai pirmininkaujanti Prancūzija

    Sporto infrastruktūra

    Tvarus planavimas, statyba ir techninė priežiūra

    -Keitimasis geriausia praktika

    -Žinių kaupimas

    -Informuotumo didinimas

    Suinteresuotų valstybių narių grupė (tarpusavio mokymosi veikla) „Sporto infrastruktūra. Tvarus planavimas, statyba ir techninė priežiūra“

    2021 09 16–17, Miunchenas

    Vokietija

    -

    Konferencija

    „Tvari ir prieinama sporto infrastruktūra“

    2022 09 22, Praha

    Tarybai pirmininkaujanti Čekija

    -

    Taryba ir parengiamieji organai Tarybos išvados dėl tvarios ir prieinamos sporto infrastruktūros

    2022 11 29

    Tarybai pirmininkaujanti Čekija

    Svarbūs sporto renginiai

    -Europos, kaip svarbių sporto renginių organizavimo vietos, ateitis

    -Kelių valstybių bendras svarbių sporto renginių organizavimas

    -Tvarus planavimas ir realizavimas

    -Miestų ar regionų, kuriuose organizuojami sporto renginiai, gaunama nauda (įskaitant jaunimo įsitraukimą)

    -Keitimasis geriausia praktika

    -Tolesnė veikla, susijusi su Tarybos ir Taryboje posėdžiavusių valstybių narių Vyriausybių atstovų išvadomis dėl svarbių sporto renginių sąžiningumo ir skaidrumo didinimo bei geresnio valdymo 15  ir su Sporto ekonominio aspekto ekspertų grupės rekomendacijomis dėl svarbių sporto renginių, visų pirma dėl gaunamos naudos aspektų, daugiausia dėmesio skiriant socialiniam, ekonominiam ir aplinkosauginiam tvarumui (2016 m.) 16

    -Tolesnė veikla, susijusi su neformaliame ministrų posėdyje 2018 m. gegužės 31 d. Paryžiuje pasirašytu pareiškimu 17

    Suinteresuotų valstybių narių grupė arba konferencija

    „Svarbių sporto renginių vertė“

    2023 01 17–18

    Surengta kartu su Nyderlandais

    Suomija ir Nyderlandai

    2024 m.

    Ispanija

    2024 m. olimpinės ir parolimpinės žaidynės ES sporto požiūriu

    Generalinių direktorių susitikimas

    2022 06 15–16, Paryžius

    Tarybai pirmininkaujanti Prancūzija

    Investicijos į sportą ir fizinį aktyvumą

    -Sporto indėlis į regionų vystymąsi

    -Galimybės naudotis ES finansavimo programomis (Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemone (EGADP), iniciatyva „REACT-EU“, struktūriniais fondais ir kitomis ES finansavimo programomis)

    -Padėties analizė

    -Keitimasis geriausia praktika

    -Žinių kaupimas

    -Tolesnė veikla, susijusi su Tarybos ir Taryboje posėdžiavusių valstybių narių Vyriausybių atstovų išvadomis dėl ekonominio sporto aspekto ir jo socialinės bei ekonominės naudos 18

    -Tolesnė veikla, susijusi su Tarybos ir Taryboje posėdžiavusių valstybių narių Vyriausybių atstovų išvadomis dėl COVID-19 pandemijos poveikio ir sporto sektoriaus gaivinimo 19

    Suinteresuotų valstybių narių grupė 
    (Dar) nesuburta

    2021 m.

    Italija

    Klasterių susitikimas

    Nesurengtas, tačiau atitinkami klausimai nagrinėjami įgyvendinant iniciatyvą SHARE ir per aukščiausiojo lygio susitikimą sporto ir inovacijų klausimais

    2023 05 30

    Komisija

    Sporto sektoriaus atsigavimo ir atsparumo krizėms stiprinimas COVID-19 pandemijos metu ir po jos

    -Vidutinės trukmės ir ilgalaikis pandemijos poveikis profesionaliajam, aukšto meistriškumo ir mėgėjiškam sportui

    -Galimas struktūrinių sporto sistemos pakeitimų poreikis

    -Valdžios institucijų vaidmuo

    -Finansavimo galimybės

    -Situacijos analizė

    -Keitimasis geriausia praktika

    -Strategijos rengimas

    -Tolesnė veikla, susijusi su Tarybos ir Taryboje posėdžiavusių valstybių narių Vyriausybių atstovų išvadomis dėl COVID-19 pandemijos poveikio ir sporto sektoriaus gaivinimo

    Konferencija

    (Dar) nesurengta

    2021 m.

    Ispanija

    Ekspertų grupė

    Ekspertų grupė dėl sporto sektoriaus atsigavimo ir atsparumo krizėms stiprinimo COVID-19 pandemijos metu ir po jos

    2021–2023 m.

    Komisija



    Prioritetinė sritis: dalyvavimo sporte ir sveikatinamojo fizinio aktyvumo skatinimas

    Pagrindinė tema

    Tema

    Tikslas

    Darbinė sudėtis

    (Galimi) rezultatai / numatytas terminas

    Vadovas (-ai)

    Atitinkamų sporto ir fizinio aktyvumo galimybių visoms kartoms sudarymas

    Strateginis sporto ir fizinio aktyvumo plėtojimas vietos lygmeniu

    -Keitimasis geriausia praktika

    -Žinių kaupimas

    -Tolesnė veikla, susijusi su Tarybos išvadomis dėl vaikų judėjimo įgūdžių, fizinės ir sportinės veiklos propagavimo (2015 m.) 20

    Suinteresuotų valstybių narių grupė

    2022 11 23–24, Kelnas

    Vokietija

    Sporto vietos vaikų gyvenime ir poveikio jam kūrimas

    Konferencija

    Surengta (žr. pagrindinę temą „Sportas ir švietimas“)

    2022 02 07–08, Paryžius

    Tarybai pirmininkaujanti Prancūzija

    Taryba ir parengiamieji organai Tarybos išvados „Sportas ir fizinis aktyvumas – perspektyvus elgsenos keitimo svertas siekiant darnaus vystymosi“

    2022 04 04

    Tarybai pirmininkaujanti Prancūzija

    Fizinio aktyvumo skatinimas

    -Fizinio aktyvumo visą gyvenimą stebėsena

    -Tarpsektorinis bendradarbiavimas su atitinkamomis institucijomis (inter alia, su mokyklomis)

    -Žiniasklaidos vaidmuo

    -Informuotumo didinimas

    -Žinių kaupimas

    -Keitimasis geriausia praktika

    Konferencija „Fizinio aktyvumo visą gyvenimą stebėsena“

    2021 09 24, Bledas

    Tarybai pirmininkaujanti Slovėnija

    Taryba ir parengiamieji organai

    Tarybos išvados dėl fizinio aktyvumo visą gyvenimą

    2021 11 30

    Tarybai pirmininkaujanti Slovėnija

    II PRIEDAS. Rekomendacijos dėl sveikatinamojo fizinio aktyvumo skatinimo įvairiuose sektoriuose 21 įgyvendinimo ataskaita

    Aplinkybės

    2013 m. lapkričio mėn. priimtoje Tarybos rekomendacijoje dėl sveikatinamojo fizinio aktyvumo skatinimo įvairiuose sektoriuose valstybės narės raginamos rengti nacionalines fizinio aktyvumo skatinimo strategijas ir veiksmų planus, apimančius visus susijusius sektorius, įskaitant sporto ir sveikatos sektorius, bet jais neapsiribojant. Joje valstybės narės taip pat raginamos glaudžiai bendradarbiauti tarpusavyje ir su Komisija, reguliariai keičiantis informacija ir geriausios praktikos pavyzdžiais. Galiausiai šioje rekomendacijoje Komisija ir Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) raginamos bendradarbiauti renkant atitinkamus duomenis, rengiant konkrečioms šalims skirtas apžvalgas ir atliekant analizę.

    Pažangos stebėsena grindžiama 23 rodiklių sistema. Šį darbą atlieka PSO, valstybių narių paskirtų nacionalinių sveikatinamojo fizinio aktyvumo ryšių punktų tinklas ir Komisija. Projektą buvo numatyta įgyvendinti nuo 2019 m. vidurio iki 2022 m. vidurio, tačiau sudarytiems planams įtakos turėjo dėl COVID-19 pandemijos atsiradę sunkumai. Galiausiai 2023 m. pirmąjį pusmetį buvo pasiekti šio projekto rezultatai.

    Sveikatinamojo fizinio aktyvumo tinklas

    Paaiškėjo, kad bendradarbiavimas su PSO, ypač jos Europos regiono biuru, tebėra svarbus ir abiem pusėms naudingas. Juo, pasitelkiant nacionalinių sveikatinamojo fizinio aktyvumo ryšių punktų tinklą, sėkmingai prisidedama prie sveikatinamojo fizinio aktyvumo stebėsenos ir priežiūros valstybėse narėse.

    Nacionalinių ryšių punktų tinklas tapo patikimu ir naudingu tinklu. Nuo 2019 m. tinklo veikimas buvo toliau tobulinamas, be kita ko, siekiant stiprinti tarpsektorinį bendradarbiavimą nacionaliniu lygmeniu. Įsitraukė visi atitinkami suinteresuotieji subjektai, visose valstybėse narėse kruopščiai rinkdami su politika susijusią informaciją apie sveikatinamąjį fizinį aktyvumą ir ja keisdamiesi. Be to, atlikus šį darbą parengtos kokybiškos ir pagrįstos padėties Europoje ataskaitos ir sudarytos sąlygos nuolat atnaujinti PSO Europos sveikatos informacijos portalo duomenų bazę.

    Nuo 2019 m. nacionalinių sveikatinamojo fizinio aktyvumo ryšių punktų tinklas surengė aštuonis susitikimus, kurių tikslas buvo stiprinti ryšių punktų pajėgumams užtikrinti tvarią duomenų rinkimo sistemą. Be to, ryšių punktai nagrinėjo ir aptarė fizinio aktyvumo srities naujoves ir gerosios praktikos pavyzdžius.

    PSO suteikė daugiau galimybių ryšių punktams įsitraukti į tarptautinį, regioninį ir tarpvalstybinį bendradarbiavimą. Ryšių punktai galėjo dalyvauti Europos sveikatinamojo fizinio aktyvumo konferencijose – PSO vadovaujamame forume, skirtame sveikatinamojo fizinio aktyvumo moksliniams tyrimams, politikai ir praktikai tobulinti siekiant geresnės sveikatos ir didesnės gerovės. Buvo surengti susitikimai su kitų tinklų atstovais, pavyzdžiui, PSO mitybos ir fizinio aktyvumo aukšto lygio grupe. Taip pat buvo surengti specialūs praktiniai seminarai, kuriuose aptarta, kaip stiprinti bendradarbiavimą ir kelis sektorius apimančias iniciatyvas siekiant aktyviau skatinti sveikatinamąjį fizinį aktyvumą.

    PSO teikė paramą atskiroms šalims rengiant įrodymais grindžiamus fizinio aktyvumo vadovus, rekomendacijas ir veiksmų gaires, susijusius su fizinio aktyvumo politika įvairiuose sektoriuose.

    Duomenų rinkimas

    PSO ėmė aktyviau stebėti fizinį aktyvumą valstybėse narėse ir sukūrė naujas fizinio aktyvumo skatinimo priemones. Nuo 2015 m. valstybių narių pasitelkiant nacionalinius sveikatinamojo fizinio aktyvumo ryšių punktus surinkti ES sveikatinamojo fizinio aktyvumo rodiklių duomenys dabar pateikiami PSO Europos sveikatos informacijos portalo duomenų bazėje 22 . Šioje duomenų bazėje, pasitelkiant interaktyvią vizualizavimo priemonę, pateikiami duomenys apie fizinio aktyvumo priežiūros ir stebėsenos rodiklius šalies ir regionų lygmenimis.

    Vienas iš pagrindinių šio projekto rezultatų – 2021 m. ES ir jos 27 valstybių narių informacijos apie fizinį aktyvumą suvestinės 23 . Remiantis ankstesne patirtimi ir patobulinus valstybių narių apklausą, buvo palyginti trečiojo etapo duomenys apie fizinio aktyvumo paplitimą ir politikos veiksmus sveikatinamajam fiziniam aktyvumui įvairiuose sektoriuose skatinti 2021 metais. Jos apėmė klausimus apie tendencijas, pažangą ir pokyčius nuo 2015 m. visoje ES ir visose 27 ES valstybėse narėse.

    Siekiant paremti sveikatinamojo fizinio aktyvumo politiką ir veiksmus, ataskaitoje „Imkimės aktyvesnių veiksmų! Nepakankamo fizinio aktyvumo naštos mažinimas Europoje“ (angl. Step up! Tackling the burden of insufficient physical activity in Europe) 24 apskaičiuota fizinio aktyvumo teikiama socialinė ir ekonominė nauda. Iš šios ataskaitos matyti, kad fizinio aktyvumo lygio didinimas darytų didelį teigiamą poveikį gyventojų sveikatai ir ekonomikai: investuojant į fizinio aktyvumo politiką didinama asmenų gerovė ir gerinama gyventojų sveikata, o investavus 1 EUR gaunama 1,7 EUR ekonominė nauda. Europoje dėl to 7,5 mėn. pailgėtų nepakankamai aktyvių žmonių tikėtina gyvenimo trukmė, todėl per metus būtų išvengta daugiau kaip 10 000 ankstyvos mirties atvejų, o valstybės narės per metus sutaupytų iš viso 8 mlrd. EUR.

    PSO pateikė keletą kitų ataskaitų, be kita ko, dėl techninių priemonių fizinio aktyvumo praktikai darbo vietoje gerinti, daugiausia dėmesio skiriant mažosioms ir vidutinėms įmonėms (MVĮ), ir pagalbinę medžiagą sporto klubams, susijusią su sveikatinamojo fizinio aktyvumo skatinimu. Ji taip pat rengė sveikatinimui sporto klubuose skirtas audito priemones.

    Kalbant apie fizinio aktyvumo paplitimo valstybėse narėse palyginimą, dar reikia spręsti klausimą, susijusį su kartais taikant skirtingas tyrimo priemones gaunamais prieštaringais duomenimis. Norint formuoti politiką, labai svarbu turėti patikimų duomenų. Atsižvelgdama į tai, Komisija, atlikusi naują „Eurobarometro“ apklausą 25 , pateikė atitinkamų duomenų apie sportą ir fizinį aktyvumą.

    Be to, Komisija stengėsi patobulinti atitinkamos statistikos metodiką. Be esamos sporto statistikos ir duomenų ES apžvalgos 26 , ji šiuo metu atlieka 2022 m. pradėtą tyrimą, kuriuo siekiama padėti rengti suderintą sporto statistiką ES, įskaitant statistiką ir duomenis apie sveikatinamąjį fizinį aktyvumą. Šiuo tyrimu siekiama stiprinti įrodymų bazę ir rengti lyginamuosius duomenis, kad būtų galima geriau formuoti ES lygmens sporto ir fizinio aktyvumo politiką.

    Rezultatai

    Iš 2021 m. duomenų apie sveikatinamojo fizinio aktyvumo rodiklius rinkimo etapo rezultatų matyti, kad įgyvendinimas apskritai stabilizavosi: vidutinės 23-ų rodiklių, kuriuos pasiekė valstybės narės, dalys nuo 64,7 proc. 2015 m. padidėjo iki 74,5 proc. 2018 m. ir iki 75,7 proc. 2021 m. Kartu reikia atsižvelgti į COVID-19 pandemijos, dėl kurios nebuvo galima sportuoti ar palaikyti fizinio aktyvumo arba tokia veikla buvo laikinai sustabdyta, poveikį.

    Nors kai kurie rodikliai, pavyzdžiui, 15 rodiklis (sveikatinamojo fizinio aktyvumo įtraukimas į fizinio lavinimo mokytojų rengimo programas), 20 rodiklis (fizinio aktyvumo darbo vietoje skatinimo planai) ir 21 rodiklis (bendruomenės veiksmų, skirtų vyresnio amžiaus suaugusiųjų fiziniam aktyvumui skatinti, planai), gerokai pagerėjo, keletas kitų rodiklių suprastėjo, o pagal dar kitus rodiklius nepadaryta jokios pažangos, nes 2018 m. jau buvo pasiekti aukščiausi jų įgyvendinimo lygiai. Dauguma nacionalinės fizinio aktyvumo politikos ar veiksmų planų aprėpė kelis sektorius, tinkamai įtraukiant tuos sektorius, kurie pripažinti svarbiais skatinant sveikatinamąjį fizinį aktyvumą.

    Pažanga visų pirma padaryta pagal šiuos rodiklius: nacionalinės rekomendacijos dėl fizinio aktyvumo (23 šalyse), fizinio aktyvumo priežiūros sistemų naudojimas (26 šalyse), bent viena nacionalinė koncepcija „sportas visiems“ grindžiama politikos priemonė ar veiksmų planas sveikatinamajam fiziniam aktyvumui skatinti (visose šalyse), specialus finansavimas sveikatinamajam fiziniam aktyvumui skatinti (23 šalyse), nacionalinių veiksmų koordinavimo mechanizmų naudojimas (19 šalių), konkrečioms tikslinėms grupėms skirti veiksmai (20 šalių), speciali struktūra, kuria užtikrinamos palankių socialinių sąlygų neturinčių grupių galimybės užsiimti rekreaciniu sportu arba naudotis fizinio lavinimo infrastruktūra (21 šalyje), nacionalinės gairės arba programa, kuria skatinamos sveikatos priežiūros specialistų konsultacijos fizinio aktyvumo klausimais ar pratimų skyrimas (18 šalių), mokyklose organizuojamos fizinio lavinimo pamokos (visose šalyse), aktyvaus vykimo į darbą skatinimas (17 šalių), fizinio aktyvumo darbo vietoje skatinimas (20 šalių) ir švietimo bei visuomenės informuotumo apie fizinį aktyvumą didinimo kampanija (23 šalyse).

    Dėl nedidelės padarytos pažangos išsiskiria du rodikliai: 7 rodiklis (programa „Sveikatinamieji sporto klubai“) ir 18 rodiklis (Europos gairės dėl laisvalaikio fiziniam aktyvumui skirtos infrastruktūros gerinimo). Tik šešios šalys pranešė, kad naudoja Europos sveikatinamojo fizinio aktyvumo skatinimo tinklo (HEPA Europe) ir Tarptautinės sporto visiems asociacijos parengtas gaires dėl sveikatinamųjų sporto klubų programų. Kitos devynios šalys pranešė naudojančios panašias nacionalines gaires ar programas, kuriomis sporto klubai skatinami populiarinti sveikatinamąjį sportavimą ir (arba) sveikatos stiprinimą. Tik penkios šalys pranešė, kad sistemingai taiko 2011 m. Europos gaires dėl laisvalaikio fiziniam aktyvumui skirtos infrastruktūros gerinimo vietos lygmeniu (IMPALA) 27 .

    2023 m. vasarą atliekant atvirą internetinę apklausą dėl šios rekomendacijos turinio ir aktualumo dauguma respondentų laikėsi nuomonės, kad ji tebėra aktuali arba iš dalies aktuali. Remiantis papildoma nacionalinių sveikatinamojo fizinio aktyvumo ryšių punktų apklausa, dauguma ryšių punktų mano, kad rekomendacijoje daugiausia dėmesio skiriama teisingai nustatytiems tikslams ir prioritetams ir kad jos struktūra bei darbo metodai yra tinkami. Taip pat sutariama, kad atliekant numatytą darbą gaunami tinkami rezultatai ir duomenys. Svarbiausiais rodikliais, kuriems turėtų būti teikiama pirmenybė, laikomi 4 rodiklis (sveikatinamojo fizinio aktyvumo skatinimo veiksmų koordinavimo mechanizmas), 10 rodiklis (fizinio aktyvumo stebėsena ir priežiūra) ir 1 rodiklis (rekomendacijos dėl fizinio aktyvumo). Buvo pateikta pasiūlymų, pavyzdžiui, įvertinti rodiklius duomenų prieinamumo požiūriu, tobulinti stebėsenos mechanizmą kai kuriose valstybėse narėse ir rengiant bei įgyvendinant sveikatinamojo fizinio aktyvumo politiką valstybėse narėse aktyviau keistis gerosios patirties pavyzdžiais.

    Tolesni veiksmai

    Nuo tada, kai buvo pradėta įgyvendinti ši rekomendacija, valstybės narės padarė bendrą pažangą sveikatinamojo fizinio aktyvumo skatinimo ir stebėsenos srityje, tačiau norint pašalinti likusias spragas, reikės nuolatinės paramos. Tai pasakytina apie, be kita ko, 7 ir 18 rodiklius, kurių rezultatai atspindi labiau struktūrinius trūkumus. Dar svarbiau yra tai, kad, nepaisant labai didelės pažangos, padarytos įgyvendinant šią rekomendaciją, iš surinktų duomenų apie gyventojų fizinį aktyvumą matyti, kad jo lygis tebėra pernelyg žemas, todėl reikia imtis daugiau priemonių fiziniam aktyvumui apskritai didinti.

    Todėl Komisija toliau bendradarbiaus su PSO, kad padėtų valstybėms narėms sveikatinamojo fizinio aktyvumo srityje, siekdama bendro tikslo prisidėti prie visuotinio PSO tikslo iki 2030 m. fizinio neaktyvumo lygį valstybėse narėse sumažinti 15 proc.

    (1)

      SESV 165 straipsnio 2 dalis: „Sąjunga savo veiksmais siekia <...> plėtoti europinę pakraipą sporto srityje, <...> saugant sportininkų, ypač pačių jauniausių, fizinį ir moralinį integralumą.“

    (2)

      https://ec.europa.eu/transparency/expert-groups-register/core/api/front/expertGroupAddtitionalInfo/25000/download .

    (3)

      OL C 419, 2019 12 12, p. 1 .

    (4)

    SESV 165 straipsnio 2 dalis: „Sąjunga savo veiksmais siekia <...> plėtoti europinę pakraipą sporto srityje, skatinant teisingumą bei atvirumą sporto varžybose <...>.“

    (5)

      OL C 192, 2019 6 7, p. 1 .

    (6)

    SESV 165 straipsnio 1 dalis: „Sąjunga prisideda prie Europos sporto reikalų skatinimo, kartu atsižvelgdama į <...> jo socialinę ir švietimo funkciją.“

    (7)

      OL C 196, 2018 6 8, p. 23 .

    (8)

      OL C 168, 2013 6 14, p. 10 .

    (9)

      OL C 183, 2014 6 14, p. 39 .

    (10)

      https://ec.europa.eu/assets/eac/sport/library/policy_documents/expert-group-gender-equality_en.pdf .

    (11)

      OL C 467, 2016 12 15, p. 12 .

    (12)

      OL C 416, 2019 12 11, p. 3 (žr. 26 punktą).

    (13)

      OL C 436, 2014 12 5, p. 2 .

    (14)

     Tolesnė veikla, susijusi su Tarybos ir Taryboje posėdžiavusių valstybių narių Vyriausybių atstovų išvadomis dėl trenerių vaidmens visuomenėje ( OL C 423, 2017 12 9, p. 6 ) ir Tarybos ir Taryboje posėdžiavusių valstybių narių Vyriausybių atstovų išvadomis dėl trenerių įgalinimo didinant galimybes įgyti įgūdžių ir kompetencijų ( OL C 196, 2020 6 11, p. 1 ).

    (15)

      OL C 212, 2016 6 14, p. 14 .

    (16)

      https://ec.europa.eu/transparency/expert-groups-register/core/api/front/expertGroupAddtitionalInfo/23271/download .

    (17)

      https://www.sports.gouv.fr/IMG/pdf/declarationjop2024_europe_en.pdf .

    (18)

      OL C 449, 2018 12 13, p. 1 .

    (19)

      OL C 214 I, 2020 6 29, p. 1 .

    (20)

      OL C 417, 2015 12 15, p. 48 .

    (21)

    OL C 354, 2013 12 4, p. 1.

    (22)

      https://gateway.euro.who.int/en/datasets/hepa .

    (23)

      Paskelbtos 2021 m. informacijos apie fizinį aktyvumą suvestinės | Sportas (europa.eu) .

    (24)

      https://doi.org/10.1787/500a9601-en .

    (25)

      https://europa.eu/eurobarometer/surveys/detail/2668 .

    (26)

      https://op.europa.eu/lt/publication-detail/-/publication/25c4dfc8-19bf-11ec-b4fe-01aa75ed71a1 . 

    (27)

      https://www.researchgate.net/publication/349694555_European_Guidelines_on_Improving_Infrastructures_for_Leisure-Time_Physical_Activity_in_the_Local_Arena_towards_social_equity_Intersectoral_collaboration_and_participation?_tp=eyJjb250ZXh0Ijp7InBhZ2UiOiJwdWJsaWNhdGlvbiIsInByZXZpb3VzUGFnZSI6bnVsbH19 . 

    Top