Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014PC0226

    Pasiūlymas TARYBOS SPRENDIMAS kuriuo nustatoma Regionų komiteto sudėtis

    /* COM/2014/0226 final - 2014/0128 (NLE) */

    52014PC0226

    Pasiūlymas TARYBOS SPRENDIMAS kuriuo nustatoma Regionų komiteto sudėtis /* COM/2014/0226 final - 2014/0128 (NLE) */


    AIŠKINAMASIS MEMORANDUMAS

    1.           PASIŪLYMO APLINKYBĖS

    Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 305 straipsnyje nustatyta, kad Regionų komiteto (toliau – Komitetas) narių skaičius neturi viršyti 350.

    Iki Lisabonos sutarties įsigaliojimo Komiteto sudėtis buvo nustatyta Sutartyse. SESV 305 straipsnio antroje pastraipoje nustatyta, kad Taryba, remdamasi Komisijos pasiūlymu, vieningai priima sprendimą, kuriuo nustatoma Komiteto sudėtis.

    Protokolo (Nr. 36) dėl pereinamojo laikotarpio nuostatų 8 straipsnyje nustatyta, kad, „kol neįsigalioja Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 305 straipsnyje nurodytas sprendimas“, Komiteto sudėtis lieka tokia, kokia buvo nustatyta EB sutarties 263 straipsnyje. 2013 m. liepos 1 d. Komiteto sudėtis pataisyta Akto dėl Kroatijos Respublikos stojimo sąlygų 24 straipsnio 1 dalimi. To akto 24 straipsnio 2 dalyje nustatyta, kad Komiteto narių skaičius „laikinai padidinamas iki 353, siekiant atsižvelgti į Kroatijos įstojimą, laikotarpiui nuo įstojimo dienos iki kadencijos, kurios metu Kroatija įstoja į Sąjungą, pabaigos arba iki SESV 301 straipsnio antroje pastraipoje nurodyto sprendimo įsigaliojimo dienos, priklausomai nuo to, kuri diena ankstesnė“.

    Dabartinė Komiteto kadencija baigsis 2015 m. sausio 31 d. Todėl būtina, kad Taryba priimtų sprendimą dėl Komiteto sudėties laiku, prieš pradėdama Komiteto sudėties atnaujinimo 2015–2020 m. laikotarpiu procedūrą.

    Reikėtų atsiminti, kad pagal SESV 300 straipsnio 5 dalį  taisykles dėl patariamųjų organų sudėties „Taryba reguliariai peržiūri atsižvelgdama į ekonominius, socialinius ir demografinius pokyčius Sąjungoje.  Taryba, remdamasi Komisijos pasiūlymu, šiuo tikslu priima sprendimus.“

    2.           KONSULTACIJŲ SU SUINTERESUOTOSIOMIS ŠALIMIS REZULTATAI

    2010 m. spalio 6 d. Regionų komitetas priėmė Rekomendacijas Europos Komisijai ir Tarybai dėl būsimos Europos Sąjungos Regionų komiteto sudėties.[1] Komitetas rekomenduoja, kad „įvykus būsimiems plėtros etapams šie principai turi būti įtvirtinti nustačius paprastą vietų perdavimo modelį: kiekviena iš delegacijų, pradedant pačiomis mažiausiomis, atsisako vienos vietos, kol bus atlaisvinta pakankamai vietų, kad būtų patenkintas po atitinkamos plėtros atsiradęs poreikis; vykstant kitiems plėtros etapams procesas tęsiamas pradedant kita delegacija pagal sąrašą. Būtina stebėti, kad perduodant vietas kiekvienai delegacijai liktų ne mažiau kaip penkios vietos, kad tarp delegacijų būtų užtikrintas proporcingumo, pliuralizmo ir solidarumo principas.“

    Komitetas taip pat „mano, kad šie [Komiteto nustatyti] principai turi būti įtvirtinti nustačius minimalų vietų skaičių (5 vietos) mažiausiai gyventojų turinčioms valstybėms narėms ir maksimalų vietų skaičių (24 vietos) daugiausiai gyventojų turinčioms valstybėms narėms.“

    Komisija taip pat apsvarstė kai kurių valstybių narių pateiktas nuomones, kad daugiausiai gyventojų turinčioms valstybėms narėms turėtų būti skirta daugiau vietų; be to, ji atsižvelgė į 2002–2003 m. Europos konvento protokoluose užregistruotas nuomones ir konventui pateiktą informaciją.

    Be to, po Tarpvyriausybinės konferencijos, per kurią buvo priimtas Lisabonos sutarties tekstas, neįvyko jokių ekonominių, socialinių ir demografinių pokyčių, dėl kurių reikėtų iš esmės keisti Komiteto sudėtį. Todėl šiuo pasiūlymu tik nustatomas Komiteto narių iš kiekvienos valstybės narės skaičius.

    3.           TEISINIAI PASIŪLYMO ASPEKTAI

    3.1         Teisinis pagrindas

    Pasiūlymas grindžiamas Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 305 straipsnio antra pastraipa, kurioje numatyta, kad Taryba vieningai priima sprendimą, kuriuo nustatoma komiteto sudėtis.

    3.2         Pasiūlymo paaiškinimas

    Po Kroatijos įstojimo dabartinė visa Komiteto sudėtis negali likti tokia pati pasibaigus dabartinių narių kadencijai, nes būtų viršijamas Sutartyje numatytas didžiausias vietų skaičius.

    Sutartyse nėra nuostatų dėl Ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto ar Regionų komiteto sudėties nustatymo neviršijant didžiausio 350 narių skaičiaus metodo. Kitaip yra Europos Parlamento atveju – jo sudėties kriterijai nustatyti Europos Sąjungos sutarties 14 straipsnio 2 dalyje. Parlamentą sudaro tiesiogiai Sąjungos piliečių išrinkti atstovai, o Komitetą – regionų ir vietos valdžios struktūrų atstovai (SESV 300 straipsnio 3 dalis). Todėl visų pirma reikėtų užtikrinti, kad Komitete būtų girdimas regionų ir vietos valdžios struktūrų atstovų balsas, o ne nustatyti tiesioginį ryšį su atitinkamų valstybių narių gyventojų skaičiumi.

    Komisija laikosi nuomonės, kad dabartinė Komiteto sudėties pusiausvyra turėtų, kiek įmanoma, likti tokia pati, nes toji pusiausvyra yra įvairių Tarpvyriausybinių konferencijų rezultatas.

    Todėl siūloma daryti kuo mažiau pakeitimų, mažinti dabartinį kiekvienai valstybei narei skirtų vietų skaičių ne daugiau kaip viena vieta ir, užtikrinant, kad kiekviena valstybė narė turėtų bent penkias vietas (tiek vietų šiuo metu turi Malta) ir kad tokiu būdu kiekvienos valstybės narės atstovai galėtų dalyvauti visoje Komiteto veikloje, pirmiausia mažinti mažiausiai gyventojų turinčių valstybių narių (Liuksemburgo, Kipro ir Estijos) atstovų skaičių.

    Komisija šį pasiūlymą priima kartu su pasiūlymu dėl Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto sudėties. Abiejuose komitetuose vietos tarp valstybių narių turi būti paskirstomos vienodai.

    Komisija laikosi nuomonės, kad nereikėtų sukurti metodikos, pagal kurią būtų iš anksto nustatoma, kaip vietos perskirstomos į Sąjungą įstojus naujai valstybei, nes Sutartyje numatyta reguliari peržiūra ir nenustatyta kriterijų, kuriais galėtų būti paremta nuolatinė metodika.

    3.3         Įsigaliojimas

    Tarybai siūloma atidėti šio sprendimo įsigaliojimą iki kitos dienos po dabartinės Komiteto kadencijos pabaigos. Jei įsigaliojimas nebūtų atidėtas, pagal Akto dėl Kroatijos Respublikos stojimo sąlygų 24 straipsnio 2 dalį tai reikštų, kad laikinas padidinimas iki 353 narių nebebūtų teisėtas nuo siūlomo sprendimo įsigaliojimo dienos.

    2014/0128 (NLE)

    Pasiūlymas

    TARYBOS SPRENDIMAS

    kuriuo nustatoma Regionų komiteto sudėtis

    EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

    atsižvelgdama į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo, ypač į jos 305 straipsnį,

    atsižvelgdama į Europos Komisijos pasiūlymą,

    kadangi:

    (1)       Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 300 straipsnio 3 dalyje nustatyta, kad Regionų komitetą sudaro regionų ir vietos valdžios struktūrų atstovai, kurie turi regiono arba vietos valdžios rinkėjų mandatą arba yra politiškai atskaitingi išrinktai asamblėjai;

    (2)       pagal Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 305 straipsnį Taryba nustato Regionų komiteto sudėtį. Regionų komiteto narių skaičius neturi viršyti 350;

    (3)       2010 m. spalio 6 d. Regionų komitetas priėmė Rekomendacijas Europos Komisijai ir Tarybai dėl būsimos Europos Sąjungos Regionų komiteto sudėties[2];

    (4)       dabartinė Regionų komiteto pusiausvyra turėtų, kiek įmanoma, likti tokia pati, nes toji pusiausvyra yra įvairių Tarpvyriausybinių konferencijų rezultatas;

    (5)       kad Regionų komitetas būtų sudarytas pagal Akto dėl Kroatijos Respublikos  stojimo sąlygų 24 straipsnį, reikėtų šio sprendimo įsigaliojimą atidėti iki dabartinių Komiteto narių kadencijos pabaigos,

    PRIĖMĖ ŠĮ SPRENDIMĄ:

    1 straipsnis

    Regionų komiteto narių skaičius yra:

    Belgija                                                                         12

    Bulgarija                                                                      12

    Čekija                                                                          12

    Danija                                                                          9

    Vokietija                                                                     24

    Estija                                                                           6

    Airija                                                                           9

    Graikija                                                                       12

    Ispanija                                                                        21

    Prancūzija                                                                    24

    Kroatija                                                                       9

    Italija                                                                           24

    Kipras                                                                          5

    Latvija                                                                         7

    Lietuva                                                                        9

    Liuksemburgas                                                            5

    Vengrija                                                                      12

    Мalta                                                                           5

    Nyderlandai                                                                12

    Austrija                                                                       12

    Lenkija                                                                        21

    Portugalija                                                                   12

    Rumunija                                                                     15

    Slovėnija                                                                     7

    Slovakija                                                                     9

    Suomija                                                                       9

    Švedija                                                                        12

    Jungtinė Karalystė                                                      24.

    2 straipsnis

    Šis sprendimas įsigalioja kitą dieną po dabartinių Regionų komiteto narių kadencijos pabaigos.

    Priimta Briuselyje

                                                                           Tarybos vardu

                                                                           Pirmininkas

    [1]               Regionų komitetas, R/CdR 137/2010 fin, Rekomendacijos Europos Komisijai ir Tarybai dėl būsimos Europos Sąjungos Regionų komiteto sudėties, 2010 m. spalio 6 d.

    [2]               CdR 137/2010 fin

    Top