Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52008DC0097

    Komisijos komunikatas Europos Parlamentui, Tarybai ir Audito Rūmams - Komisijos dalijamojo struktūrinių veiksmų valdymo priežiūros stiprinimo veiksmų planas

    /* KOM/2008/0097 galutinis */

    52008DC0097

    Komisijos komunikatas Europos Parlamentui, Tarybai ir Audito Rūmams - Komisijos dalijamojo struktūrinių veiksmų valdymo priežiūros stiprinimo veiksmų planas /* KOM/2008/0097 galutinis */


    [pic] | EUROPOS BENDRIJŲ KOMISIJA |

    Briuselis, 19.2.2008

    KOM(2008) 97 galutinis

    KOMISIJOS KOMUNIKATAS EUROPOS PARLAMENTUI, TARYBAI IR AUDITO RŪMAMS

    Komisijos dalijamojo struktūrinių veiksmų valdymo priežiūros stiprinimo veiksmų planas

    KOMISIJOS KOMUNIKATAS EUROPOS PARLAMENTUI, TARYBAI IR AUDITO RŪMAMS

    Komisijos dalijamojo struktūrinių veiksmų valdymo priežiūros stiprinimo veiksmų planas

    1. Svarbiausias Komisijos veiklos prioritetas – savo pačios atsakomybe vykdyti biudžetą pagal EB sutarties 274 straipsnį. 2005 m. sausio mėn. siekti Europos Audito Rūmų (toliau – Audito Rūmai) teigiamo patikinimo pareiškimo (toliau – TPP) tapo jos strateginiu tikslu, o 2006 m. sausio mėn., siekdama priartėti prie užsibrėžto tikslo, ji priėmė veiksmų planą dėl integruotos vidaus kontrolės sistemos. Iš 2006 m. Audito Rūmų išvadų matyti, kad Bendrijos biudžeto procentinė dalis, kuriai suteiktas teigiamas patikinimas, didėja. Audito Rūmai taip pat nustatė, kad struktūrinių veiksmų srityje pažanga nepadaryta. Komisija šią sritį valdo drauge su valstybėmis narėmis.

    Struktūriniai veiksmai yra viena iš svarbiausių Europos Sąjungos politikos krypčių. Jais įkūnijamas solidarumas – svarbiausia Europos Sąjungos vertybė. Jais skatinamas ekonominis vystymasis ir socialinė sanglauda, kuriama visos Europos Sąjungos gerovė. Naujuoju programavimo laikotarpiu jie buvo pritaikyti prie naujų Lisabonos strategijos augimui ir užimtumui poreikių. Todėl svarbu, kad struktūriniams veiksmams skirti ištekliai būtų panaudojami maksimaliai, o patikimo finansų valdymo principai būtų taikomi griežtai.

    2. Remiantis Finansinio reglamento[1] 53b straipsniu, visų pirma valstybėms narėms tenka atsakomybė už tai, kad būtų imtasi visų būtinų priemonių lėšoms pagal taikomas taisykles ir principus panaudoti bei Bendrijų finansiniams interesams apsaugoti.

    Laikydamosi Finansinio reglamento 28a straipsnio nuostatų jos visų pirma privalo įdiegti veiksmingą ir efektyvią vidaus kontrolės sistemą. Be to, remiantis šios srities teisės aktais, valstybės narės yra atsakingos už pažeidimų prevenciją, nustatymą ir taisymą, taip pat už išsamių reikalavimų valdymo ir kontrolės sistemoms išdėstymą.

    Komisijos atsakomybė už Bendrijos biudžetą neapsiriboja atsakomybe už tiesiogines jos išlaidas. Ji taip pat turi tikrinti, ar valstybės narės tvarkingai vykdo joms patikėtas užduotis. Nustačius, kad taip nėra, ji turi panaudoti galiojančius mokėjimų sustabdymo ir finansinių klaidų taisymo mechanizmus.

    3. 2006 m. metinėje ataskaitoje Europos Audito Rūmai nustatė, kad:

    - 2006 m. daug valstybių narių deklaruojamų ir Komisijos kompensuotų išlaidų buvo klaidingos;

    - valstybių narių valdymo ir kontrolės sistemos yra neveiksmingos arba mažai veiksmingos;

    - Komisijos sistemos šiems trūkumams sumažinti yra mažai veiksmingos.

    4. Pastaruosius penkerius metus Komisija ėmėsi keleto priemonių, kad geriau atliktų struktūrinių veiksmų priežiūros funkciją. Imtasi tokių priemonių:

    - daugiau ir platesnio masto auditų, auditas atliekamas 61 % ERPF programų išlaidų ir 83 % ESF programų išlaidų, taip pat nuo 2005 m. kasmet parengiamas bendrosios audito strategijos dokumentas;

    - stebint, kaip valstybės narės šalina sistemų trūkumus ir taiso finansines klaidas, taikomos veiksmų plano procedūros;

    - tarpinių mokėjimų sustabdymas;

    - sprendimų ištaisyti finansines klaidas priėmimas.

    Tačiau remiantis Audito Rūmų išvadomis, šių priemonių kol kas nepakanka, kad Komisija galėtų labiau pasitikėti valstybių narių patvirtintomis išlaidomis. Audito Rūmai ir toliau rasdavo daug klaidų, susijusių su projektų išlaidomis ir su sistemų trūkumais, visų pirma pirmajame tikrinimo valstybėse narėse etape.

    5. Kai kurios Audito Rūmų nustatytos klaidos gali būti ištaisytos susigrąžinant išmokėtas sumas ir kitomis priemonėmis, kurių imamasi įgyvendinant arba baigiant programą ar projektą. Komisija aktyviau veikia, siekdama užtikrinti patikimą valstybių narių informaciją apie finansinių klaidų taisymą ir išmokėtų sumų susigrąžinimą. Ji pasirengusi ne tik laikinai sustabdyti mokėjimus, bet ir imtis kitų priemonių, pavyzdžiui, pradėti pažeidimų procedūrą, jei nebus padaryta pažanga. Tačiau dėl taikomos susigrąžinimo procedūros nesumažėja ex ante kontrolės valstybėse narėse svarba. Todėl siekdama pagerinti pirminį tikrinimą nacionaliniu mastu, Komisija taip pat dirba su valstybėmis narėmis. Nepriimtina, kad Audito Rūmų nustatytas tarpinių mokėjimų klaidų skaičius yra toks didelis.

    6. Komisija taip pat ėmėsi priemonių, kad pritaikytų iš praėjusių struktūrinių veiksmų finansinio valdymo klaidų išmoktas pamokas 2007–2013 m. programavimo laikotarpiu. Taip naujuose teisės aktuose buvo sugriežtinta kontrolės ir audito tvarka, valstybės valdžios institucijoms stengtasi suteikti tikslesnius nurodymus, imtasi veiksmų, patvirtinančių, kad naujų programų sistemų struktūra visiškai atitinka vidaus kontrolės reikalavimus. Taip Komisija sukurs tvirtesnį pagrindą nacionalinės sistemos veiksmingumui užtikrinti.

    7. Kol neįsigaliojo šios naujos priemonės, Komisija pasiryžusi ir toliau stengtis, kad iki 2000–2006 m. programų pabaigos 2010 m. likę mokėjimai būtų teisėti ir tvarkingi. Programų baigimo procesu turi būti užtikrinta, kad viso laikotarpio išlaidos yra teisėtos ir tvarkingos.

    8. 2006 m. ataskaitoje Audito Rūmai pateikė rekomendacijų, kaip Komisijai veiksmingiau prižiūrėti struktūrinius veiksmus. Komisija priima pridedamą rekomendacijų vykdymo veiksmų planą, kad:

    - Komisijos atliekama valstybių narių valdymo ir kontrolės sistemų priežiūra būtų veiksmingesnė;

    - sustiprėtų audito veiklos įtaka;

    - pranešimai apie finansinių klaidų taisymą ir išmokėtų sumų susigrąžinimą būtų išsamūs, skaidrūs, patikimi ir nuoseklūs;

    - sprendimai sustabdyti mokėjimus ir taisyti finansines klaidas būtų priimti per nustatytą laikotarpį.

    9. Veiksmų planas skirtas papildyti šiuo metu pagal bendrą struktūrinių veiksmų audito strategiją aktyviai vykdomai audito veiklai ir pagal Komisijos veiksmų planą dėl integruotos vidaus kontrolės sistemos nuolat vykdomiems atitinkamiems veiksmams.

    Veiksmų plane išdėstyti konkretūs 2008 m. veiksmai Audito Rūmų rekomendacijoms įgyvendinti 10 sričių ir Komisijos atliekamos valstybių narių valdymo ir kontrolės sistemų priežiūros veiksmingumui ir poveikiui padidinti. Kiekvienam veiksmui nustatytas siektinas rezultatas ir terminas, taip bus galima stebėti įgyvendinimą. Komisija stebės 2008 m. veiksmų plano įgyvendinimo pažangą ir bus pasirengusi apie ją pranešti.

    Ar sumažės Audito Rūmų nustatytų klaidų skaičius, priklauso nuo Komisijos ir valstybių narių bendradarbiavimo nuosekliai gerinant valstybių narių vidaus kontrolės sistemų gebėjimus išvengti klaidų. Veiksmų planas reiškia, kad Komisija dedamas pastangas papildys akylesne priežiūra, veiksmingesniais taisymo mechanizmais ir tikslesne informacija. Komisija mano, kad gautas rezultatas bus didelis žingsnis pirmyn siekiant pažangos ir mažinant pasikartojančių gedimų tam tikrose valstybėse narėse grėsmę.

    PRIEDAS

    Komisijos struktūrinių veiksmų priežiūros stiprinimo veiksmų planas

    1. Veiksmų plano tikslas

    1.1. Veiksmų planu siekiama sustiprinti Komisijos priežiūros funkciją ir taip sumažinti Komisijai skirtose valstybių narių patvirtintose struktūrinių veiksmų bendro finansavimo paraiškose atlyginti išlaidas daromų klaidų skaičių arba, jeigu to padaryti nepavyksta, taisant finansines klaidas išvengti Bendrijos biudžeto nuostolių.

    1.2. Nors pirminis terminas yra nė vėliau kaip 2008 m. pabaiga, kai kurie veiksmai bus vykdomi ir vėliau. Todėl 2008 m. pabaigoje būtina persvarstyti ir atnaujinti veiksmų planą. Kiekvieną metų ketvirtį bus stebima, kaip vykdomas veiksmų planas.

    1.3. Ataskaitas Europos Parlamentui Komisija teiks kas ketvirtį, pirmąją – 2008 m. kovo mėn.

    2. Audito Rūmų rekomendacijų įgyvendinimas

    2.1. Veiksmų plano tikslas bus pasiektas įgyvendinant Europos Audito Rūmų rekomendacijas, suformuluotas 2006 m. metinėje ataskaitoje (toliau – MA), Nuomonėje Nr. 6/2007 ir per biudžeto įvykdymo tvirtinimo procedūrą. Audito Rūmai rekomenduoja:

    1. užtikrinti, kad teikiama informacija apie finansinių klaidų taisymą ir išmokėtų sumų susigrąžinimą būtų išsami, skaidri ir patikima (MA § 2.24 ir 2.26),

    2. pagerinti generalinių direktoratų metinės veiklos ataskaitų kokybę (MA § 2.37 a punktas),

    3. įgyvendinti Komisijos veiksmų planą dėl integruotos vidaus kontrolės sistemos (MA § 2.37 b punktas),

    4. vykdyti veiksmingesnę Komisijos priežiūrą, kad sumažėtų valstybių narių sistemų gedimo pavojus (MA § 2.37 c punktas),

    5. užtikrinti, kad būtų laikomasi 2000–2006 m. programavimo laikotarpio baigimo procedūrų (MA § 3.18),

    6. didžiausią dėmesį skirti pirminiam valdymo lygmens tikrinimui valstybėse narėse (MA § 6.43),

    7. sustiprinti grįžtamojo ryšio mechanizmus struktūrinių fondų kontrolės sistemoje (MA § 6.44),

    8. paskatinti naudotis 2007–2013 m. laikotarpio supaprastinimais ir sudaryti tam sąlygas (MA § 6.45),

    9. užtikrinti visapusį 2007–2013 m. programavimo laikotarpio teisinio pagrindo įgyvendinimą (biudžeto įvykdymo tikrinimo klausymas Biudžeto kontrolės komitete 2008 01 22),

    10. padidinti Komisijos audito veiklos poveikį tinkamiau naudojant mokėjimų sustabdymą ir finansinių klaidų taisymą (EAR ir Komisijos susitikimas 2008 02 01),

    11. tinkamai prižiūrėti metines suvestines, kad būtų užtikrintas jų nuoseklumas, palyginamumas ir naudingumas (Nuomonė Nr. 6/2007 § III).

    2.2. Komisija taip pat stebės, kaip taisoma kiekviena svarbi Audito Rūmų nustatyta klaida, kad užtikrintų, jog finansinės klaidos taisomos tinkamai.

    3. Generalinių direktoratų audito strategijose numatyti veiksmai sistemų trūkumams šalinti

    Komisijos atliekami auditai yra svarbi priežiūros funkcijos vykdymo dalis. DG REGIO ir DG EMPL auditus atlieka laikydamiesi trejų metų audito strategijos, kuri kasmet atnaujinama ir kurioje, atsižvelgiant į nustatytas grėsmes, nurodomi tikslai, prioritetai ir planuojami auditai.

    2007 m. pabaigoje 2000–2006 m. programavimo laikotarpio ERPF programų auditas apėmė apie 61 % visų Bendrijos lėšų, skirtų programoms finansuoti, o ESF auditas – 83 %.

    2008 m. abu generaliniai direktoratai suplanavo su 2000–2006 m. programavimo laikotarpiu susijusią audito veiklą, kai bus atlikti:

    - didelės rizikos vadovaujančiųjų institucijų auditai (40 ERPF; 15 ESF),

    - baigiamąją deklaraciją rengiančių įstaigų, besirengiančių baigti programą, auditai (30 ERPF; 6 ESF).

    Ankstesniais metais nustatyti rimti sistemos trūkumai šalinami drauge su atitinkama valstybe nare įgyvendinant veiksmų planą. ERPF numatyta 10 veiksmų planų 80 programų, o ESF – 17 veiksmų planų 20 programų. 2008 m. pabaigoje Komisijos tarnybos padarys išvadą, kad valstybės narės sėkmingai įgyvendino veiksmus, arba bus pradėta finansinių klaidų taisymo procedūra.

    Šiuo metu vykdoma viena 2000–2006 m. programavimo laikotarpio finansinių klaidų taisymo procedūra, kuri bus baigta pirmąjį 2008 m. ketvirtį. Taip pat pradėta 19 procedūrų dėl tarpinių mokėjimų sustabdymo, po kurių bus atliktas finansinių klaidų taisymas (6 ERPF, 8 ESF, 5 SF). Procedūras ketinama baigti iki 2008 m. pabaigos.

    4. Pasirengimas baigti programą

    Šiuo metu baigiamos įgyvendinti 1994–1999 m. programavimo laikotarpio programų baigimo[2] ex post auditų rekomendacijos, sprendimai ištaisyti finansines klaidas bus priimti dėl ne mažiau kaip 500 milijonų EUR. Komisijos tarnybos jau pradėjo rengtis 2000–2006 m. programų baigimui. 2006 m. Komisija priėmė rekomendacijas valstybėms narėms. Generaliniai direktoratai pradėjo baigiamąją deklaraciją rengiančių įstaigų, atsakingų už 2007 m. išlaidų teisėtumo ir tvarkingumo deklaracijų išdavimą, auditą. Baigtas 19 baigiamąją deklaraciją rengiančių įstaigų auditas. Be to, generaliniai direktoratai planuoja:

    - nustatyti vidaus procedūras, kurių laikantis būtų kruopščiai tikrinami valstybių narių pateikti baigimo dokumentai ir tinkamai šalinami pažeidimai;

    - baigti baigiamąją deklaraciją rengiančių įstaigų auditą – atlikti 36 pirmiau minėtus papildomus auditus;

    - geriau informuoti valstybes nares apie pasirengimą baigti programą.

    5. Komisijos veiksmų plano dėl integruotos vidaus kontrolės sistemos įvykdymas

    Abu generaliniai direktoratai aktyviai dalyvavo įgyvendinant Komisijos veiksmų planą dėl integruotos vidaus kontrolės sistemos.

    2008 m. bus baigti šie veiksmai:

    10 veiksmas „ERPF tikrinimo sąnaudų įvertinimas“. Tikrinimas vietoje buvo atliktas 10 valstybių narių, siekiant įvertinti pateiktų duomenų patikimumą. Vykstantis tyrimas bus baigtas 2008 m. gegužės mėn. 2008 m. spalio mėn. bus parengtas komunikatas, kuriuo bus pateikti šio sąnaudų ir naudos vertinimo rezultatai ir likutinės rizikos analizė, kurią generaliniai direktoratai, kurių politikos sritys Audito rūmų vertinime pažymėtos raudonai, privalės įtraukti į 2007 m. kasmetinės veiklos ataskaitas.

    11N veiksmas „Nacionalinių stebėsenos ir atskaitomybės sistemų patikimumas“. Į 2007 m. spalio mėn. išleistą 2006 m. struktūrinių fondų ataskaitą pirmą kartą įtrauktas priedas, skirtas finansinių klaidų taisymui ir sumokėtų sumų susigrąžinimui; jame apžvelgiami valstybių narių pateikti duomenys apie išieškojimą ir panaikinimą. Siekiant patikrinti, ar pateikti duomenys išsamūs ir tvarkingi, atrinktose valstybėse narėse bus atlikti auditai.

    15 veiksmas „Pasitikėjimo sutartys“. 2008 m. pasitikėjimo sutartys buvo pasirašytos su Danija, Portugalija, Slovėnija ir Estija, prieš tai jos buvo pasirašytos su JK (Velsu) ir Austrija. Generaliniai direktoratai dės papildomų pastangų, kad tokios sutartys ir toliau būtų sudaromos su visas sąlygas tenkinančiomis valstybėmis narėmis. Pavyzdžiui, šiuo metu rengiamos dvi sutartys, dėl kurių sprendimas bus priimtas rudenį. Sutartys susijusios su 2000–2006 m. programavimo laikotarpiu. Esminis pasitikėjimo sutarties principas įtrauktas į Bendrijos teisę 2007–2013 m. struktūrinių fondų programavimo laikotarpiu.

    Be to, šie dabar įgyvendinami veiksmai duos papildomų rezultatų:

    9 veiksmas „Audito ir kontrolės koordinavimas ir dalijimasis jų rezultatais“. Už struktūrinių fondų valdymo ir kontrolės sistemas atsakingų bendrų įstaigų duomenų bazė buvo baigta rengti 2007 m., į ją įtraukus baigiamąją deklaraciją rengiančias įstaigas. Šia duomenų baze bus naudojamasi siekiant pasidalinti 2008 m. baigiamąją deklaraciją rengiančių įstaigų veiklos audito rezultatais.

    14b veiksmas „Gairės valstybėms narėms“. 2007 m. su valstybėmis narėmis apsvarstytos šešios aiškinamosios pastabos. Dvi aiškinamosios pastabos audito institucijoms bus baigtos rengti 2008 m., o kitos dvi aiškinamosios pastabos apie valdymo tikrinimą ir tvirtinimo funkciją bus persvarstytos, siekiant atsižvelgti į naujų reglamentų nuostatas.

    16 veiksmas „Audito standartų koordinavimas“. Struktūrinių fondų audito vadovas šiuo metu yra atnaujinamas ir bus parengtas 2008 m., taip pat bus baigti rekomendacijų dėl atrankos ir sistemų vertinimo metodikos dokumentai.

    6. Struktūrinių fondų 2007–2013 m. programavimo laikotarpio prevenciniai veiksmai

    2007 m. Komisijos tarnybos ėmėsi veiksmų, kad valstybėms narėms būtų suteikta išsami informacija apie svarbiausias atitikties vertinimo ir audito strategijos tvirtinimo procedūras 2007–2013 m. programavimo laikotarpiu. Komisijos tarnybos papildomai informavo audito institucijas apie sistemų auditus ir projektų auditus ir mokė juos atlikti. 2008 m. Komisijos tarnybos užtikrins, kad atidžiai nagrinėjami atitikties įvertinimo ir audito strategijos dokumentai, pagal kuriuos taikomos bendrosios procedūros ir kontroliniai sąrašai, sukurti siekiant įsitikinti, kad valstybės narės įdiegė patikimas valdymo ir kontrolės sistemas. Galiausiai Komisijos tarnybos pabaigs kitus 5 punkte nurodytus rekomendacinius dokumentus, t. y.:

    - struktūrinių fondų audito vadovą,

    - aiškinamąsias pastabas apie vadovaujančiųjų institucijų atliekamą pirminį tikrinimą,

    - aiškinamąsias pastabas apie tvirtinimo funkciją.

    Jos taip pat imsis priemonių, kad paskatintų naudotis supaprastintomis procedūromis, įteisintomis Bendrijos reglamentais, ir teikti aiškius atsakymus į klausimus apie atitikimą reikalavimams.

    7. Nauji papildomi veiksmai

    Paskelbus Audito Rūmų 2006 m. ataskaitą, Komisijos tarnybos ėmėsi kelių papildomų veiksmų, kad 2008 m. įgyvendintų Audito Rūmų rekomendacijas. Jais užtikrinama, kad, nustačius rimtus sistemų trūkumus, sprendimai sustabdyti mokėjimus ir taisyti finansines klaidas būtų priimami greičiau, pagerėtų valstybių narių ar Komisijos inicijuoto sumokėtų sumų susigrąžinimo ir finansinių klaidų taisymo atskaitomybė, metinės veiklos ataskaitos būtų išsamesnės ir pagal Finansinio reglamento 53b straipsnio 3 dalį valstybių narių teiktinos metinės suvestinės būtų kuo naudingesnės.

    8. Veiksmų plano poveikis

    8.1. Šį veiksmų planą Komisija parengė siekdama sistemingai įvykdyti 11 Audito Rūmų rekomendacijų. Juo nustatomi jau minėti ir nauji papildomi veiksmai, nurodomi siektini rezultatai ir naudotini rodikliai, taip pat terminai. Tai padės stebėti veiksmų plano įgyvendinimą.

    8.2. Tarpinių mokėjimų klaidų skaičiaus sumažinimas bus sudėtingas ir ilgas procesas. Audito Rūmai nustatys mažiau klaidų, tik jeigu valstybių narių sistemos leis nuolat veiksmingai išvengti klaidų prieš išlaidų tvirtinimą Komisijoje. 2000–2006 m. programavimo laikotarpiu padarytos klaidos ir toliau darys įtaką mokėjimams, kurie bus atliekami iki 2010 m. Ar šios klaidos bus ištaisytos, priklausys nuo to, ar valstybės narės veiksmingai vykdys joms privalomą atliktų mokėjimų tikrinimą, ir nuo Komisijos kontrolės ir audito veiklos. Veiksmų planu tikimasi padidinti ex post tikrinimo veiksmingumą, ypač tose valstybių narių sistemose, kurios nurodytos kaip neatitinkančios reikalavimų, ir suteikti geresnių stebėjimo rodiklių. 2007–2013 m. programavimo laikotarpiu veiksmu planu turėtų būti užtikrinta veiksminga valstybių narių sistemų veikla nuo programos įgyvendinimo pradžios, o jei ne, ankstyvas trūkumų nustatymas, kad galima būtų imtis taisomųjų priemonių.

    Veiksmų planas

    .

    Veiksmas | EAR rekomendacija | Tikslas | Koordinatorius | Rezultatas / rodikliai | Terminas |

    1. 2000–2006 m. bendrosios struktūrinių veiksmų audito strategijos veiksmai |

    1.1. | Atlikti tikslinius didelės rizikos vadovaujančiųjų institucijų auditus (2000–2006) | Didžiausią dėmesį skirti pirminiam valdymo tikrinimui valstybėse narėse Vykdyti veiksmingesnę Komisijos priežiūrą, kad sumažėtų valstybių narių sistemų gedimo pavojus | Didžiausius išteklius skirti didelės rizikos institucijų auditui, siekiant sumažinti potencialią likutinę riziką | DG REGIO, DG EMPL | Suplanuotų išvykstamųjų auditų vykdymas: ERPF/SF 40: BE, BG, CZ, ES (2), F (3), FI, GR (3), IRL (2), IT (6), LT, LV, NL, PL (2), PT (2), RO, SK (2), UK (2), INTERREG (8) ESF 15: AT, DE, ES (3), HU, IT, LV, PT (3), SI, SK, UK (2) Audito rezultatai pateikiami per tris mėnesius nuo išvykstamojo audito. Apčiuopiamas rezultatas – tinkamas pagrindas imtis taisomųjų priemonių arba patikimas įrodymas, kad jų imtis nereikia. | 2008 12 31 |

    1.2. | Tikrinti, kaip valstybės narės įgyvendina 27 galiojančius veiksmų planus, siekiant pašalinti tų valstybių narių valdymo ir kontrolės sistemų trūkumus | Didžiausią dėmesį skirti pirminiam valdymo tikrinimui valstybėse narėse Vykdyti veiksmingesnę Komisijos priežiūrą, kad sumažėtų valstybių narių sistemų gedimo pavojus | Gauti pagrįstą patikinimą, kad valstybių narių valdymo ir kontrolės sistemos yra veiksmingos ir apsaugo Bendrijos biudžetą | DG REGIO, DG EMPL | Įvykdyti 27 veiksmų planai (10 ERPF, 17 ESF) ir 16-oje valstybių narių gauti apčiuopiami rezultatai ERPF: ES, FI, IT, NL, PL, PT, UK (2), INTERREG (2) ESF: AT (2), BE, DE (3), ES (2), F (3), IT (2), LV, NL, SK, UK | 2008 12 31 |

    1.3. | Baigti 20 šiuo metu vykdomų 2000–2006 m. mokėjimų sustabdymo ir finansinių klaidų taisymo procedūrų ir 34 1994–1999 m. programų baigimo audito finansinių klaidų taisymo procedūras | Sustiprinti Komisijos audito veiklos poveikį veiksmingiau taikant mokėjimų sustabdymo ir finansinių klaidų taisymo procedūras | Gauti pagrįstą patikinimą, kad valstybių narių valdymo ir kontrolės sistemos yra veiksmingos ir apsaugo Bendrijos biudžetą | DG REGIO, DG EMPL | Mokėjimų sustabdymo ir (arba) finansinių klaidų taisymo procedūros baigtos ėmusis taisomųjų priemonių pagal valstybės narės arba Komisijos sprendimą per 24 mėnesius (žr. 8.2 punktą). ERPF 32 programos: ES (23), IT, PT (3), INTERREG (3), UK (2) ESF 12 programų: DE, ES (2), F (2), IT (2), LU (2), LV, NL, UK SF 60 projektų: BG (3), ES (14), GR (37), PT (3), LT (3) | 2008 12 31 |

    1.4. | Stebėti atskirų turinio klaidų taisymą 2006 m. patikinimo pareiškimui ir galimas pasekmes sistemoms | Vykdyti veiksmingesnę Komisijos priežiūrą, kad sumažėtų valstybių narių sistemų gedimo pavojus | Įsitikinti, kad buvo imtasi taisomųjų priemonių Bendrijos biudžetui apsaugoti | DG REGIO, DG EMPL | Galutinė generalinių direktoratų pozicija 73 atvejais Kai valstybė narė nesiėmė būtinų taisomųjų priemonių, buvo pradėta finansinių klaidų taisymo procedūra | 2008 9 30 |

    2. Pagrindiniai įgyvendinami veiksmų plano dėl integruotos vidaus kontrolės sistemos veiksmai |

    2.1. | 9 veiksmas „Parengti veiksmingas priemones keistis audito ir kontrolės rezultatais bei skatinti bendrą audito metodą“ | Sustiprinti struktūrinių fondų kontrolės sistemų grįžtamojo ryšio mechanizmus | Koordinuoti audito ir kontrolės veiklą, siekiant padidinti jos veiksmingumą | DG REGIO DG EMPL | Baigiamąją deklaraciją rengiančių įstaigų veiklos audito rezultatų sklaida (žr. 3.1 punktą) | 2008 12 31 |

    2.2. | 10 veiksmas „Sudaryti ERPF kontrolės išlaidų pradinę sąmatą ir analizę“ | Remiantis Audito Rūmų nuomone Nr. 2/2004 įgyvendinti Komisijos veiksmų planą dėl integruotos vidaus kontrolės sistemos | Sukurti kontrolės sąnaudų ir naudos pusiausvyrą | DG REGIO | Valstybių narių pateiktų duomenų analizės ataskaita | 2008 5 31 |

    2.3. | 11N veiksmas „Įvertinti nacionalinių sumokėtų sumų susigrąžinimo ir finansinių klaidų taisymo stebėsenos ir atskaitomybės sistemų patikimumą“ | Užtikrinti, kad pranešimai apie finansinių klaidų taisymą ir sumokėtų sumų susigrąžinimą būtų išsamūs, skaidrūs ir patikimi | Pagerinti informacijos apie finansinių klaidų taisymą sklaidą (žr. 6 veiksmą) | DG REGIO, DG EMPL | Išnagrinėjus iki 2008 03 31 pateiktus duomenis, bus atrinkta ir patikrinta 10 valstybių narių (5 VN per pirmą pusmetį) Apčiuopiamas rezultatas – geresnis Audito Rūmų vertinimas | 2008 12 31 |

    2.4. | 14b veiksmas „Naudos gavėjams ir (arba) tarpininkaujantiems subjektams pateikti gaires apie tikrinimą ir kontrolės grandžių atsakomybę“ | Paskatinti naudotis 2007–2013 m. laikotarpio supaprastinimais ir sudaryti tam sąlygas | Išvengti klaidų ir sumažinti grėsmę Bendrijos biudžetui (žr. 4 ir 5.2 veiksmus) | DG REGIO, DG EMPL | Atnaujinti aiškinamąsias pastabas apie: vadovaujančiųjų institucijų tikrinimą tvirtinimo funkciją | 2008 6 30 |

    2.5. | 15 veiksmas „Skatinti struktūrinių fondų „pasitikėjimo sutarčių“ iniciatyvą“ (leidžiančią Komisijai pasitikėti nacionaliniu auditu 2000–2006 m. laikotarpiu ir sudarančią sąlygas panašiam bendradarbiavimui 2007–2013 m.) | Vykdyti veiksmingesnę Komisijos priežiūrą, kad sumažėtų valstybių narių sistemų gedimo pavojus | Geriau koordinuoti audito veiklą, kad būtų galima pasitikėti nacionalinių audito įstaigų darbu | DG REGIO | Tikslas – pasirašyti pasitikėjimo sutartis su dar 2 reikalavimus atitinkančiomis valstybėmis narėmis (iki 2008 m. vasario 19 d. pasirašytos 6 sutartys dėl ERPF ir Sanglaudos fondo) | 2008 9 30 |

    2.6. | 16 veiksmas „Struktūrinių fondų audito standartų koordinavimas, klaidų skaičiaus atskaitomybė ir t. t.“ | Vykdyti veiksmingesnę Komisijos priežiūrą, kad sumažėtų valstybių narių sistemų gedimo pavojus | Gerinti integruotos vidinės kontrolės sistemą nustatant standartinius audito metodus | DG REGIO DG EMPL | Atrankos vadovas Sistemų vertinimo metodologija Parengtas atnaujintas struktūrinių fondų audito vadovas | 2008 4 30 2008 4 30 2008 12 31 |

    3. 2000–2006 m. programų ir projektų baigimo prevenciniai veiksmai |

    3.1. | Baigti baigiamąją deklaraciją rengiančių įstaigų (2000–2006 m.) veiklos auditą | Užtikrinti, kad būtų laikomasi baigimo procedūrų | Prevencinė kontrolė, siekiant užtikrinti, kad per baigimo procesą neteisėtos išlaidos būtų nustatomos veiksmingai | DG REGIO, DG EMPL | Suplanuotų išvykstamųjų auditų vykdymas: ERPF/SF 30: BE, BG, CY, CZ (2), DE (5), ES (2), FI, GR (2), HU, IT (6), LT, NL, PL (2), RO, UK (3) [3] ESF 6: EE, FI, HU, IRL, PT, SV Apčiuopiamas rezultatas – tinkamas pagrindas imtis taisomųjų priemonių arba patikimas įrodymas, kad jų imtis nereikia. | 2008 12 31 |

    3.2. | Baigti rengti vidines procedūras, užtikrinančias kruopštų baigimo dokumentų tikrinimą | Užtikrinti, kad būtų laikomasi baigimo procedūrų | Užtikrinti, kad Komisijos tarnybos būtų tinkamai pasirengusios baigti programas | DG REGIO DG EMPL | Baigtos rengti naujosios procedūros | 2008 6 30 |

    3.3. | Geriau informuoti valstybes nares apie 2006 m. Komisijos parengtas programų baigimo gaires | Užtikrinti, kad būtų laikomasi baigimo procedūrų | Užtikrinti, kad valstybės narės būtų tinkamai pasirengusios baigti programas | DG REGIO | Seminaras vadovaujančiosioms institucijoms Darbotvarkėje numatyti metininiai susitikimai su vadovaujančiosiomis institucijomis | 2008 6 30 2008 12 31 |

    4. 2007–2013 m. programavimo laikotarpio prevenciniai veiksmai |

    4.1. | Atitikties vertinimo ataskaitų ir nuomonių peržiūra | Užtikrinti visų teisės aktų įgyvendinimą 2007–2013 m. programavimo laikotarpiu | Užtikrinti, kad veiksmingos valdymo ir kontrolės sistemos būtų įdiegtos laikotarpio pradžioje | DG REGIO, DG EMPL | Maždaug 250 sistemų dokumentų tikrinimas, prireikus, vykstant į faktų nustatymo komandiruotes Apčiuopiamas rezultatas – nedidelis klaidų skaičius vėliau pateikiamose tarpinių mokėjimų paraiškose | 2008 12 31 |

    4.2 | Nacionalinių audito strategijų peržiūra | Užtikrinti visų teisės aktų įgyvendinimą 2007–2013 m. programavimo laikotarpiu | Užtikrinti nacionalinių audito strategijų derėjimą su reglamentais | DG REGIO DG EMPL | Maždaug 200 audito strategijų tikrinimas | 2008 12 31 |

    4.3. | Supaprastinimo veiksmai: | Paskatinti naudotis 2007–2013 m. programavimo laikotarpio supaprastinimais ir sudaryti tam sąlygas | Išvengti klaidų ir sumažinti grėsmę Bendrijos biudžetui |

    a) deklaracija dėl dalinio baigimo pagal Reglamento (EB) Nr. 1083/2006 88 straipsnį, vėliau aptariama metiniuose susitikimuose su vadovaujančiosiomis institucijomis | DG REGIO DG EMPL | Aiškinamoji pastaba ir vėlesni susitikimai Apčiuopiamas rezultatas – dauguma valstybių narių naudoja dalinį baigimą | 2008 12 31 |

    b) pranešimas apie fiksuoto dydžio sumų naudojimą netiesioginėms sąnaudoms (tik ESF), vėliau aptariamas metiniuose susitikimuose su vadovaujančiosiomis institucijomis | DG EMPL | Aiškinamoji pastaba ir vėlesni susitikimai Apčiuopiamas rezultatas – dauguma valstybių narių (18 iš 27) naudoja nustatyto dydžio sumas, todėl sumažėja klaidų skaičius | 2008 12 31 Pastaba baigta rengti 2007 m. rugsėjo mėn.) |

    4.4. | Persvarstyti ir išaiškinti su atitikimu reikalavimams 2007–2013 m. laikotarpiu susijusius klausimus: | Užtikrinti visų teisės aktų įgyvendinimą 2007–2013 m. programavimo laikotarpiu | Užtikrinti, kad reglamentus taikančios nacionalinės institucijos ir naudos gavėjai teisingai suprastų reglamentus |

    a) pateikti Bendrijos atitikimo reikalavimams taisykles 2007–2013 m. laikotarpiu viename lankstinuke | DG REGIO DG EMPL | Lankstinukas | 2008 9 30 |

    b) pastaba apie Reglamento (EB) Nr. 1083/2006 55 straipsnio (projektai, iš kurių gaunamos pajamos) taikymą | DG REGIO DG EMPL | Aiškinamoji pastaba Apčiuopiamas rezultatas – mažesnis projektų, iš kurių gaunamos pajamos, klaidų skaičius | 2008 6 30 |

    c) pastaba apie valstybės pagalbos taisyklių taikymą | DG REGIO DG EMPL | Aiškinamoji pastaba Apčiuopiamas rezultatas – mažesnis valstybės pagalbos taisyklių pažeidimų skaičius | 2008 6 30 |

    4.5. | Geresnis informavimas apie viešųjų pirkimų taisykles | Didžiausią dėmesį skirti pirminiam valdymo tikrinimui valstybėse narėse | Sumažinti šio tipo klaidas struktūriniuose fonduose ir sanglaudos fonde | DG REGIO DG EMPL | Surengti 2 praktinius užsiėmimus valstybių narių institucijoms, siekiant jas geriau informuoti apie viešųjų pirkimų taisyklių taikymą struktūrinių veiksmų srityje | 2008 12 31 |

    5. Veiksmai pirminiam tikrinimui nacionaliniu mastu pagerinti |

    5.1. | Surengti seminarą vadovaujančiosioms institucijoms ir tvirtinančiosioms institucijoms ir vėliau aptarti metiniuose susitikimuose su vadovaujančiosiomis institucijomis | Didžiausią dėmesį skirti pirminiam valdymo tikrinimui valstybėse narėse | Išspręsti prasto pirminio tikrinimo pavojų | DG REGIO, DG EMPL | Seminaras maždaug 300 nacionalinių dalyvių | 2008 6 30 |

    5.2. | Atnaujinti 2007–2013 m. gerosios pirminio tikrinimo patirties ir tvirtinimo funkcijos vadovą | Didžiausią dėmesį skirti pirminiam valdymo tikrinimui valstybėse narėse Sustiprinti kontrolės sistemų grįžtamojo ryšio mechanizmus | Išspręsti prasto pirminio tikrinimo ir tvirtinimo funkcijos pavojų | DG REGIO, DG EMPL | Aiškinamosios pastabos baigtos rengti ir išdalintos (žr. 2.4 punktą) | 2008 6 30 |

    5.3. | Parengti vadovaujančiųjų institucijų atitikties teisės aktams vertinimo priemones | Didžiausią dėmesį skirti pirminiam valdymo tikrinimui valstybėse narėse | Išspręsti prasto pirminio tikrinimo pavojų | DG REGIO, DG EMPL | Savęs vertinimo priemonių sklaida | 2008 6 30 |

    6. Veiksmai ataskaitoms apie valstybių narių finansinių klaidų taisymą pagerinti |

    6.1. | Tikrinti gautus duomenis, užpildyti spragas ir ištaisyti neatitikimus | Teikti išsamesnius, skaidresnius ir patikimesnius pranešimus apie finansinių klaidų taisymą ir sumokėtų sumų susigrąžinimą | Geriau informuoti apie finansinių klaidų taisymą ir sumokėtų sumų susigražinimą | DG REGIO DG EMPL | Iki 2008 m. kovo 31 d. gautos informacijos analizė ir rašto apie tolesnę veiklą išsiuntimas Geresnis Audito Rūmų vertinimas | 2008 6 30 |

    6.2. | Vietoje patikrinti atrinktų valstybių narių duomenis | Teikti išsamesnius, skaidresnius ir patikimesnius pranešimus apie finansinių klaidų taisymą ir sumokėtų sumų susigrąžinimą | Tikrinti pateiktų duomenų tikslumą | DG REGIO, DG EMPL | Išnagrinėjus iki 2008 m. kovo 31 d. pateiktus duomenis, bus atrinkta ir patikrinta 10 valstybių narių (5 VN per pirmą pusmetį) (žr. 2.3 punktą) Geresnis Audito Rūmų vertinimas | 2008 12 31 |

    7. Veiksmai geriau Komisijai informuoti apie audito veiklos poveikį |

    7.1. | Pagerinti registravimo ir pranešimo apie audito rekomendacijų įgyvendinimą sistemas | Vykdyti veiksmingesnę Komisijos priežiūrą, kad sumažėtų valstybių narių sistemų gedimo pavojus Sustiprinti kontrolės sistemų grįžtamojo ryšio mechanizmus | Pagerinti stebėjimo procesą ir palengvinti dalijimąsi audito rezultatais | DG REGIO, DG EMPL | IT programų ir procedūrų pakeitimas: SYSAUDIT DG REGIO, galutinai įdiegti A-REP DG EMPL Geresnis Audito Rūmų vertinimas | 2008 9 30 2008 3 31 |

    7.2. | Pagerinti registravimo ir pranešimo apie taisomąsias priemones, vykdomas po Komisijos kontrolės ir audito, sistemas | Teikti išsamesnius, skaidresnius ir patikimesnius pranešimus apie finansinių klaidų taisymą ir sumokėtų sumų susigrąžinimą | Geriau informuoti apie sumokėtų sumų susigrąžinimą ir finansinių klaidų taisymą – Komisijos audito veiklos poveikio dalinį rodiklį | DG REGIO, DG EMPL | IT programų ir procedūrų pakeitimas: Ketvirčio ataskaitos DG BUDG Geresnis Audito Rūmų vertinimas | 2008 9 30 |

    .

    8. Veiksmai Komisijos audito veiklos poveikiui sustiprinti |

    8.1. | Komisijos sprendimu nustatyti ir įgyvendinti mokėjimų sustabdymo, kai tik nustatomas rimtas nacionalinių sistemų trūkumas, strategiją | Sustiprinti Komisijos audito veiklos poveikį veiksmingiau taikant mokėjimų sustabdymo ir finansinių klaidų taisymo procedūras | Gauti pagrįstą patikinimą, kad valstybių narių valdymo ir kontrolės sistemos yra veiksmingos ir apsaugo Bendrijos biudžetą | DG REGIO, DG EMPL | Generalinių direktorių nurodymai, persvarstytos procedūros ir stebėjimo ataskaita Apčiuopiamas rezultatas: mokėjimų sustabdymo sprendimai taikomi per 6 mėnesius nuo galutinės pozicijos dėl audito išvadų priėmimo | 2008 4 30 |

    8.2. | Pakeisti vidaus procedūras, kad mokėjimų sustabdymas ir finansinių klaidų taisymas būtų vykdomas kuo greičiau | Sustiprinti Komisijos audito veiklos poveikį veiksmingiau taikant mokėjimų sustabdymo ir finansinių klaidų taisymo procedūras | Gauti pagrįstą patikinimą, kad valstybių narių valdymo ir kontrolės sistemos yra veiksmingos ir apsaugo Bendrijos biudžetą | DG REGIO, DG EMPL | Persvarstytos procedūros ir stebėjimo ataskaita Apčiuopiamas rezultatas – pasiektas 24 mėnesių nuo audito iki finansinių klaidų taisymo sprendimo priėmimo, jei būtina, tikslas | 2008 4 30 |

    9. Veiksmai metinės audito ataskaitos patikimumui pagerinti |

    9.1. | Rengiant metines audito ataskaitas, atlikti šiuos veiksmus: | Pagerinti generalinių direktoratų metinių audito ataskaitų kokybę | Siekiant geriau stebėti daromą pažangą, pagerinti atskaitomybės apie valstybių narių sistemas skaidrumą ir tęstinumą | DG REGIO, DG EMPL | 2007 m. metinė audito ataskaita Geresnis Audito Rūmų vertinimas | 2008 3 31 |

    a) teikti informaciją apie tai, kaip šalinami visi 2006 m. nustatyti esminiai sisteminiai trūkumai |

    b) pranešti apie tai, kaip valstybės narės įgyvendino veiksmų planus, kad būtų galima šalinti trūkumus |

    c) pranešti apie sprendimus sustabdyti tarpinius mokėjimus, kitus su tarpiniais mokėjimais susijusius AOSD prevencinius veiksmus, Komisijos prašymu valstybių narių ištaisytas finansines klaidas ir Komisijos priimtus sprendimus ištaisyti finansines klaidas |

    d) išsamiai paaiškinti, kodėl nėra rezervo, kai nustatomi esminiai sisteminiai trūkumai |

    e) ankstesnių Audito Rūmų rekomendacijų įgyvendinimo ataskaita |

    10. | Veiksmai Finansinio reglamento 53b straipsnyje numatytų metinių suvestinių naudingumui padidinti |

    Analizuoti gautas suvestines, rezultatus įtraukti į metines audito ataskaitas, valstybių narių atžvilgiu imtis priemonių dėl įsipareigojimų nevykdymo | Tinkamai prižiūrėti metines suvestines, kad būtų užtikrintas jų nuoseklumas, palyginamumas ir naudingumas | Pagerinti valstybių narių suteikiamo patikimumo lygį | DG REGIO, DG EMPL | Metinėje audito ataskaitoje pateikti rezultatai Veiksmingos priemonės įsipareigojimų nevykdančių valstybių narių atžvilgiu | 2008 3 31 2008 12 31 |

    [1] 2002 m. birželio 25 d. Tarybos reglamentas (EB, Euratomas) Nr. 1605/2002 dėl Europos Bendrijų bendrajam biudžetui taikomo finansinio reglamento (OL L 248, 2002 9 16, p. 1).

    [2] Galutinių mokėjimo paraiškų pateikimo terminas – 2003 m. kovo 31 d.

    [3] 8 išvykstamieji auditai yra derinami su 1.1 veiksmo išvykstamaisiais auditais.

    Top