HU

INT/934

A barangolásról szóló rendelet felülvizsgálata

VÉLEMÉNY

Európai Gazdasági és Szociális Bizottság


Javaslat európai parlamenti és tanácsi rendeletre az Unión belüli nyilvános mobilhírközlő hálózatok közötti barangolásról (roaming) (átdolgozás)
[COM(2021) 85 final – 2021/0045 (COD)]

Előadó: Christophe LEFÈVRE

 

Felkérés:

Európai Parlament, 2021. 03. 24.

Az Európai Unió Tanácsa, 2021. 03. 11.

Jogalap:

az Európai Unió működéséről szóló szerződés 114. cikke

Illetékes szekció:

„Egységes piac, termelés és fogyasztás” szekció

Elfogadás a szekcióülésen:

2021. 06. 15.

Elfogadás a plenáris ülésen:

2021. 07. 07.

Plenáris ülés száma:

562.

A szavazás eredménye:
(mellette/ellene/tartózkodott)

204/0/1



1.Következtetések és ajánlások

1.1Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság (EGSZB) megjegyzi, hogy az Európai Bizottság javaslata egyszerre kapcsolódik a következő törekvésekhez:

-a fehér területek megszüntetéséhez és a széles sávú kapcsolatokhoz kötődő infrastruktúrák, valamint az új generációs technológiák (5G) kiépítése;

-a magas szintű fogyasztóvédelem elérésének, valamint a mobilhálózat-üzemeltetők közötti verseny fenntartásának célkitűzése;

-a „digitális korra felkészült Európa” létrehozása az egységes piacot akadályozó tényezők visszatérésének megelőzése érdekében.

1.2Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság megjegyzi, hogy a javaslat növelni fogja az átláthatóságot a kiskereskedelmi piacon azáltal, hogy előírja a tájékoztatást, többek között a szerződéses feltételekben, a következőkről:

-az EU-ban barangoláshoz használható szolgáltatások minősége;

-kommunikáció a hozzáadott értékű szolgáltatásokról, azon szolgáltatástípusokról, amelyekért magasabb díjak számolhatók fel, és a hasonló tájékoztatásról, amelyet az új országba való belépéskor küldött „üdvözlő SMS” tartalmaz;

-a segélyhívó szolgálatok barangolás során történő elérésének különféle módjai.

Ez a javaslat általában emelni fogja a fogyasztóvédelem szintjét.

1.3Noha egy tanulmány kimutatta, hogy a barangolás során használt helyi hálózat csak korlátozott mértékben vehető igénybe, a javaslat célja annak biztosítása, hogy a barangolási szolgáltatásokat ugyanolyan feltételek mellett nyújtsák, mintha azokat az ügyfelek belföldön használnák, a hálózat barangolásban elérhető legújabb generációihoz és technológiáihoz való korlátlan hozzáférés mellett. Az EGSZB azt javasolja, hogy amennyiben erre a helyi infrastruktúra alacsony minősége miatt nincsen lehetőség, akkor egyrészt fokozzák az ilyen infrastruktúrákba irányuló beruházásokat, különösen a fehér területek lefedettségének javítása céljával, másrészt pedig vezessenek be olyan minimumkövetelményeket, amelyeket az üzemeltetőknek fokozatosan el kell érniük ahhoz, hogy a fogyasztók teljeskörűen használhassák ezeket a szolgáltatásokat.

1.4Szintén örvendetes a látogatott hálózatok által a látogató üzemeltetőknek felszámítható maximális díjak (árplafon) csökkentése; annak mértéke azonban nem elegendő, tekintve a továbbszámlázott árak és a látogatott hálózatban való barangolás tényleges költségei közötti különbséget. Az elégtelen csökkentés eredményeként megnő az alap-előfizetési díj a fogyasztók számára, és gyengül azoknak a virtuális mobilszolgáltatóknak (mobile virtual network operator – MVNO) a versenyképessége, amelyeknek barangolási szolgáltatásokat kell vásárolniuk a főbb mobilszolgáltatóktól. Különösen az adatfogyasztás növekszik gyors ütemben. A virtuális mobilszolgáltatókra és a kis mobilhálózat-üzemeltetőkre gyakorolt negatív léptékhatások elkerülése érdekében a nagykereskedelmi árplafonokat a fogyasztás növekedésével arányosan kell csökkenteni.

1.5Az EGSZB-nek támogatását kell kifejeznie a javaslatban foglalt „3. alternatíva – Fenntartható és valódi belföldi díjszabás szerinti barangolás (RLAH) (előnyben részesített alternatíva)” iránt, és a maximális díjak nagyobb mértékű csökkentését kell elérnie, mint ami a javaslatban szerepel.

1.6A rendeletjavaslat javítja a hozzáadott értékű szolgáltatások tarifáinak átláthatóságát azáltal, hogy hívószámtartományokat rendel a hozzáadott értékű szolgáltatásokhoz egy központosított uniós adatbázis létrehozásával, amely e hívószámtartományok vonatkozásában hozzáférhető az üzemeltetők számára. Az EGSZB azonban azt ajánlja, hogy a javaslat tegye lehetővé a csalárd módon alkalmazott szolgáltatás (ún. ping-hívás)) megszakítását az igazságügyi vagy rendőri hatóságok figyelmeztetése alapján, és gondoskodjon jogorvoslati lehetőségről az ilyen szolgáltatások üzemeltetői számára.

1.7Míg a rendelet „méltányos használati mennyiséget említ” a barangoló módban való használat leírására, az EGSZB sajnálatát fejezi ki amiatt, hogy a rendelet semmilyen módon nem határozza meg annak korlátait, és nem foglalkozik a korlátlan tarifacsomagok méltányos használatára vonatkozó szabályokkal, sem pedig a nemzetközi hívások árképzésével, függetlenül attól, hogy a hívó fél barangoló módot használ-e vagy sem. Az EGSZB azt javasolja, hogy töröljék a „méltányos használat mellett” kifejezést, amennyiben nem tisztázzák, mit is jelent ez, mivel ezt az érvet az üzemeltetők jelenleg a barangolási csomag használatának erőteljes korlátozására használják.

1.8Ami a fogyasztóknak a fogyasztó vagy az üzemeltető által meghatározott felső határ megközelítésekor történő figyelmeztetését illeti, az EGSZB azt javasolja, hogy az üzemeltető kötelezően figyelmeztesse a fogyasztót minden alkalommal, amikor az az első figyelmeztetéshez meghatározott mennyiséget ismét felhasználta, különösen akkor, amikor ez egyazon hívás vagy adatfelhasználás során történik.

1.9Az EGSZB különös figyelmet fordít a mobileszközök Unión kívüli országokkal közös határon átnyúló térségekben való használatára, és javasolja:

-hogy az Európai Unió térségeiben működő üzemeltetőktől kérjenek külön csatlakozást annak érdekében, hogy az EU RLAH barangolási árképzése kiterjedjen ezekre az országokra vagy a szomszédos földrajzi területre;

-hogy az EU RLAH barangolások kiterjesztésének céljából kössenek nemzetközi megállapodásokat az EU tagállamaival határos országokkal.

1.10Az EGSZB megjegyzi, hogy az európai rendelet felülvizsgálata céljából elvégzett összes tanulmány és konzultáció egy részét a Covid19-válság előtt végezték el. A válság az Európán belüli utazások drasztikus korlátozását, a távmunkához vagy az egyetemi kurzusok közvetítéséhez szükséges eszközök jelentős igénybevételét eredményezte, különösen az Erasmus+ hallgatók esetében.

1.11Az EGSZB megjegyzi, hogy számos olyan terület létezik továbbra is az Európai Unióban, ahol nincs széles sávú hozzáférés helyi hurokszinten, és főként arra hívja fel a figyelmet, hogy a nagy adatigényű videokonferenciák igényeinek kielégítéséhez – akár barangoló módot használnak, akár nem – elégtelen a sávszélesség.

1.12Az EGSZB azt javasolja, hogy jelentős mértékben erősítsék meg mind a területek széles sávú száloptikai kábelekkel történő lefedésének stratégiáját, mind pedig a széles sávú szolgáltatások nyújtásával kapcsolatos kapacitást akár helyi hurok, akár mobilhálózatok révén.

1.13Az EGSZB javasolja az európai rendelet végrehajtását azzal a céllal, hogy hosszú távon az Európai Unió egységes tarifaövezetet alkosson az egységes piacon, lehetővé téve a „helyi” tarifájú hívásokat és adatfogyasztást minden olyan mobil és vezetékes telefonhasználó számára, aki Európában telefonos előfizetéssel rendelkezik, és hogy ehhez a hívás vagy a fogadás országától függetlenül azonos sávszélesség és infrastruktúra-hozzáférés mellett kerülhessen sor.

1.14Az EGSZB aggodalmának ad hangot azon javaslat kapcsán, hogy a maximális nagykereskedelmi díjtételeket felhatalmazáson alapuló jogi aktus révén vizsgálják felül, és teljes jogalkotási vizsgálatot javasol a barangolás fejlesztésének társadalmi vonatkozásaival kapcsolatban.

2.Az Európai Bizottság javaslatának összefoglalása

2.1A javaslat célja a 2022. június 30-án hatályát vesztő 531/2012/EU rendelet alkalmazásának meghosszabbítása. A javaslat előirányozza a maximális nagykereskedelmi díjtételek kiigazítását, hogy biztosítsa a belföldi árakon nyújtott kiskereskedelmi barangolási szolgáltatások fenntarthatóságát. Emellett új intézkedéseket vezet be az átláthatóság növelése érdekében, valamint azért, hogy a szolgáltatás minősége és a segélyhívó szolgáltatások barangolás során történő elérése tekintetében biztosítva legyen a belföldi díjszabás szerinti barangolás (RLAH) valódi élménye. Mivel az 531/2012/EU rendeletet több alkalommal módosították, a javaslatnak célja, hogy a nagyobb egyértelműség érdekében átdolgozza azt, és a benne foglalt több módosító aktus helyébe lépjen.

2.2A javasolt főbb módosítások célja az, hogy az üzemeltetők nagykereskedelmi szinten fenntartható módon tudják biztosítani a belföldi díjszabás szerinti barangolást és fedezni a költségeiket. A javaslat szerint a hívások indításának, az SMS-üzenetek küldésének és az adatforgalomnak az Unió-szerte érvényes maximális nagykereskedelmi barangolási díjait a 2022. június 30-ig érvényes díjaknál alacsonyabb szinten kell rögzíteni.

2.3A nagykereskedelmi díjszabás csökkentésén kívül a javaslat olyan módosításokat tartalmaz, amelyek célja a belföldi díjszabás szerinti barangolás valódi élményének biztosítása a végfelhasználók számára, az innováció elősegítése, a hálózatokhoz való hozzáférés megkönnyítése, valamint időtálló szabályozási keret létrehozása a fogyasztók és az üzemeltetők számára.

2.4Összegezve elmondható, hogy a javaslat hozzájárul a „digitális korra felkészült Európa” megteremtéséhez, valamint ahhoz a törekvéshez, hogy minél jobban kihasználjuk a digitális átállás előnyeit, és így az emberek több lehetőséggel rendelkezzenek a kapcsolatépítés és a kommunikáció terén, és egyszerűbb legyen a szakmai és üzleti tevékenység az egységes piacon. A javaslat biztosítani kívánja, hogy ne jelenjenek meg újra az egységes piac azon akadályai, amelyek a kiskereskedelmi barangolási többletdíjak eltörlésekor elhárultak.

3.Jogalap

3.1A javaslat jogalapja a 114. cikk, a belső piac létrehozását vagy működésének javítását célzó rendes jogalkotási eljárás kerete (az EUMSZ 26. cikke).

4.Általános megjegyzések

4.1Az EGSZB kedvezően fogadja ezt az európai rendelettervezetet, és szükségesnek tartja, hogy a javaslat végeredményben azt célozza, hogy a fogyasztók ugyanolyan szintű szolgáltatásban és ugyanolyan szintű védelemben részesüljenek külföldön, mint otthon. Fontos azonban, hogy az üzemeltetők kereskedelmi igényeiknek megfelelően tárgyalhassanak nagykereskedelmi barangolási megállapodásaikról. A rendelet nem korlátozhatja a nagykereskedelmi hozzáférési megállapodások megkötését kizárólag a legfejlettebb hálózatokkal rendelkező üzemeltetőkre.

4.2Az EGSZB megjegyzi, hogy az Európai Bizottság javaslata egyszerre kapcsolódik a következő törekvésekhez:

-a fehér területek megszüntetéséhez és a széles sávú kapcsolatokhoz kötődő infrastruktúrák, valamint az új generációs technológiák (5G) kiépítése;

-a magas szintű fogyasztóvédelem elérésének, valamint a mobilhálózat-üzemeltetők közötti verseny fenntartásának célkitűzése;

-a „digitális korra felkészült Európa” létrehozása az egységes piacot akadályozó tényezők visszatérésének megelőzése érdekében.

4.3Az EGSZB megjegyzi, hogy az Európai Bizottság 2018 óta hatásvizsgálatokat folytatott, például 2020-ban egy 12 hetes nyilvános konzultációt, amelynek középpontjában a következők álltak: (1) a kiskereskedelmi barangolási szolgáltatások (a szolgáltatás minőségével, a hozzáadott értékű szolgáltatásokkal és a segélyhívási célú kommunikációval kapcsolatos pontosítások és intézkedések a barangolás esetére vonatkozóan); (2) a nagykereskedelmi barangolási szolgáltatások nyújtása; (3) az 531/2012/EU rendelethez kapcsolódó adminisztratív terhek, a lehetséges egyszerűsítési intézkedések hatása.

4.4Az EGSZB megjegyzi, hogy a javaslat növelni fogja az átláthatóságot a kiskereskedelmi piacon azáltal, hogy előírja a tájékoztatást, többek között a szerződéses feltételekben, a következőkről:

-az EU-ban barangoláshoz használható szolgáltatások minősége;

-kommunikáció a hozzáadott értékű szolgáltatásokról, azon szolgáltatástípusokról, amelyekért magasabb díjak számolhatók fel, és a hasonló tájékoztatásról, amelyet az új országba való belépéskor küldött „üdvözlő SMS” tartalmaz;

-a segélyhívó szolgálatok barangolás során történő elérésének különféle módjai, amelyekről többek között az „üdvözlő SMS”-ben kell tájékoztatni.

4.5Az Európai Elektronikus Hírközlési Szabályozók Testületének (BEREC) 2019-es tanulmánya kimutatta, hogy barangolásos helyzetben a szolgáltatások korlátozott mértékben vehetők igénybe, miközben a teljes térségben technikai fejlesztési stratégiát hajtanak végre. A javaslat célja, hogy a barangolási szolgáltatásokat ugyanolyan feltételek mellett és ugyanolyan minőségben nyújtsák, mintha azokat az ügyfelek belföldön használnák, a mobilhálózat-üzemeltetők pedig hozzáférést tudjanak biztosítani valamennyi rendelkezésre álló hálózati technológiához és generációhoz.

4.6A javasolt intézkedésekre tehát azért van szükség, hogy biztosítsák a fogyasztók jogos elvárásainak teljesülését és a barangolásról szóló rendelet eredeti céljainak elérését. Az EGSZB azt javasolja, hogy amennyiben erre a helyi infrastruktúra alacsony minősége miatt nincsen lehetőség, akkor egyrészt fokozzák az ilyen infrastruktúrákba irányuló beruházásokat, különösen a fehér területek lefedettségének javítása céljával, másrészt pedig vezessenek be olyan minimumkövetelményeket, amelyeket az üzemeltetőknek fokozatosan el kell érniük ahhoz, hogy a fogyasztók teljeskörűen használhassák ezeket a szolgáltatásokat.

4.7Szintén örvendetes a látogatott hálózatok által a látogató üzemeltetőknek felszámítható maximális díjak (árplafon) csökkentése; annak mértéke azonban nem elegendő, tekintve a továbbszámlázott árak és a látogatott hálózatban való barangolás tényleges költségei közötti különbséget. Az elégtelen csökkentés eredményeként megnő az alap-előfizetési díj a fogyasztók számára, és gyengül azoknak az MVNO-knak a versenyképessége, amelyeknek barangoló szolgáltatásokat kell vásárolniuk a főbb mobilszolgáltatóktól.

4.8Az EGSZB-nek támogatását kell kifejeznie a javaslatban szereplő „3. alternatíva – Fenntartható és valódi RLAH (előnyben részesített alternatíva)” iránt, és a maximális díjak nagyobb mértékű csökkentését kell elérnie, mint ami a javaslatban szerepel.

4.9A javaslat nagykereskedelmi szinten növeli az átláthatóságot a hozzáadott értékű szolgáltatásokhoz rendelt hívószámtartományok tekintetében azáltal, hogy létrejön egy, a hozzáadott értékű szolgáltatásokhoz rendelt számtartományokat tartalmazó, az üzemeltetők számára hozzáférhető központi uniós adatbázis.

4.10Az EGSZB azt javasolja, hogy a javaslat foglalja magában a csalárd módon alkalmazott szolgáltatás (ún. ping-hívás)) megszakításának lehetővé tételét az igazságügyi vagy rendőri hatóságok figyelmeztetése alapján, és gondoskodjon jogorvoslati lehetőségről az ilyen szolgáltatások üzemeltetői számára.

4.11A javaslat biztosítja a barangolást végző ügyfelek számára a segélyhívó szolgáltatásokhoz való díjmentes hozzáférést azáltal, hogy konkrét intézkedéseket hoz a nagykereskedelmi piacon, beleértve a hívás ingyenességét és a földrajzi helymeghatározást.

4.12Bár a rendeletjavaslat kétségkívül célul tűzi ki, hogy kiküszöbölje a barangolási hálózathoz való hozzáférés során tapasztalt azon anomáliákat (szakadozó kapcsolat, a 3G-hez vagy 4G-hez való korlátozott hozzáférés stb.), melyek a barangolás országában előfizetéssel rendelkező fogyasztót nem érintik, az EGSZB megjegyzi, hogy a rendeletjavaslat nem szabályozza az általa rendellenesnek tartott gyakorlatokat, többek között:

-azt, hogy az előfizetésben szereplő megabájtmennyiséget külföldön korlátozzák, ha azt barangolás közben használják, és

-azt a gyakorlatot, hogy a nem barangolást végző fogyasztónak továbbra is túl magas díjat kell fizetnie, ha egy olyan előfizetővel érintkezik, akinek egy másik országban van előfizetése.

4.13Míg a rendelet „méltányos használati mennyiséget említ” a barangoló módban való használat leírására, az EGSZB sajnálatát fejezi ki amiatt, hogy a rendelet semmilyen módon nem határozza meg annak korlátait, és nem foglalkozik a korlátlan tarifacsomagok méltányos használatára vonatkozó szabályokkal, sem pedig a nemzetközi hívások árképzésével, függetlenül attól, hogy a hívó fél barangoló módot használ-e vagy sem. Az EGSZB azt javasolja, hogy töröljék a „méltányos használat mellett” kifejezést, amennyiben nem tisztázzák, mit is jelent ez, mivel ezt az érvet az üzemeltetők jelenleg a barangolási csomag használatának erőteljes korlátozására használják.

4.14Az EGSZB különös figyelmet fordít a mobileszközök Unión kívüli országokkal közös határon átnyúló térségekben való használatára, és javasolja:

-hogy az Európai Unió térségeiben működő üzemeltetőktől kérjenek külön csatlakozást annak érdekében, hogy az EU RLAH barangolási árképzése kiterjedjen ezekre az országokra vagy a szomszédos földrajzi területre;

-hogy az EU RLAH barangolások kiterjesztésének céljából kössenek nemzetközi megállapodásokat az EU tagállamaival határos országokkal.

 

4.15Az EGSZB megjegyzi, hogy az európai rendelet felülvizsgálata céljából elvégzett összes tanulmány és konzultáció egy részét a Covid19-válság előtt végezték el. A válság az Európán belüli utazások drasztikus korlátozását, a távmunkához vagy az egyetemi kurzusok közvetítéséhez szükséges eszközök jelentős igénybevételét eredményezte, különösen az Erasmus+ hallgatók esetében.

4.16Az EGSZB megjegyzi, hogy számos olyan terület létezik továbbra is az Európai Unióban, ahol nincs széles sávú hozzáférés helyi hurokszinten, és főként arra hívja fel a figyelmet, hogy a nagy adatigényű videokonferenciák igényeinek kielégítéséhez – akár barangoló módot használnak, akár nem – elégtelen a sávszélesség.

4.17Az EGSZB azt javasolja, hogy jelentős mértékben és minőségileg erősítsék meg mind a területek széles sávú száloptikai kábelekkel történő lefedésének stratégiáját, mind pedig a széles sávú szolgáltatások nyújtásával kapcsolatos kapacitást akár helyi hurok, akár mobilhálózatok révén.

4.18Ami a fogyasztóknak a fogyasztó vagy az üzemeltető által meghatározott felső határ megközelítésekor történő figyelmeztetését illeti, az EGSZB azt javasolja, hogy az üzemeltető kötelezően figyelmeztesse a fogyasztót minden alkalommal, amikor az az első figyelmeztetéshez meghatározott mennyiséget ismét felhasználta, különösen akkor, amikor ez egyazon hívás vagy adatfelhasználás során történik. Ha az említett figyelmeztetések nem működnek vagy nem kerülnek végrehajtásra, akkor biztosítani kell a visszaélésszerűen felszámolt díjak visszatérítésére szolgáló mechanizmusok rendelkezésre állását.

4.19Ami a hozzáadott értékű szolgáltatásokhoz rendelt hívószámokhoz létrehozandó központosított adatbázist illeti, az EGSZB azt javasolja, hogy azt úgy valósítsák meg, hogy közben tegyék lehetővé a csalárd módon alkalmazott szolgáltatás (ún. ping-hívás) megszakítását az igazságügyi vagy rendőri hatóságok figyelmeztetése alapján, és az ilyen szolgáltatások üzemeltetői számára biztosítsanak jogorvoslati lehetőségeket.

4.20Az EGSZB javasolja az európai rendelet végrehajtását azzal a céllal, hogy hosszú távon az Európai Unió valóban egységes piacot alakítson ki, lehetővé téve a „helyi” tarifájú hívásokat és adatfogyasztást minden olyan mobil és vezetékes telefonhasználó számára, aki Európában telefonos előfizetéssel rendelkezik, és hogy ehhez a hívás vagy a fogadás országától függetlenül azonos sávszélesség és infrastruktúra-hozzáférés mellett kerülhessen sor.

4.21Az EGSZB aggodalmának ad hangot azon javaslat kapcsán, hogy a maximális nagykereskedelmi díjtételeket felhatalmazáson alapuló jogi aktus révén vizsgálják felül. Átfogó jogalkotási felülvizsgálatot kellene végrehajtani, melynek során a barangolási szolgáltatások fejlődésének minden társadalmi vonatkozását figyelembe kell venni. Ebben a kérdésben fontos meghallgatni az Európai Parlamentet és a szervezett civil társadalmat.

Kelt Brüsszelben, 2021. július 7-én.

Christa SCHWENG
az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság elnöke

_____________