INDOKOLÁS
1.A FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ JOGI AKTUS HÁTTERE
Az (EU) 2019/33 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet szabályokat állapít meg a borágazati hagyományos kifejezések oltalmazásának kérelmezésére, valamint e hagyományos kifejezések módosítására és törlésére vonatkozóan. Az említett rendelet jogi alapja a Bizottságnak az 1308/2013/EU rendeletben meghatározott azon felhatalmazása, hogy a hagyományos kifejezések tekintetében felhatalmazáson alapuló jogi aktusokat és végrehajtási jogi aktusokat fogadjon el; a rendelet hatályon kívül helyezte és felváltotta a 607/2009/EK rendeletet. A meglévő szabályoknak az új jogi kerettel való összehangolása során kimaradtak a hagyományos kifejezések módosítására vonatkozó eljárások.
2.AZ AKTUS ELFOGADÁSÁT MEGELŐZŐ KONZULTÁCIÓK
A 27 tagállam szakértőinek konzultációjára 2021. február 9-én került sor a mezőgazdasági piacok közös szervezésével foglalkozó borágazati szakértői csoport keretében.
Az ülésen a Bizottság szolgálatai előterjesztették a hagyományos kifejezések módosítási eljárásaira vonatkozó előírások módosításáról szóló rendelettervezetet. A szakértők nem tettek megjegyzéseket a rendelettervezet tartalmával kapcsolatban, és nem voltak észrevételeik.
3.A FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ JOGI AKTUS JOGI ELEMEI
Ez a felhatalmazáson alapuló rendelet rendelkezéseket tartalmaz az (EU) 2019/33 felhatalmazáson alapuló rendelet 34. cikke (1) bekezdésének a hagyományos kifejezések módosítási lehetőségei tekintetében történő módosítására vonatkozóan. Az említett, már a 607/2009/EK rendeletben is létező módosítási lehetőségek némelyikét akaratlanul kihagyták az említett rendeletet hatályon kívül helyező (EU) 2019/33 rendeletből.
A 34. cikk (1) bekezdésének módosítása lehetővé teszi magának a hagyományos kifejezésnek a módosítását, továbbá az oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel vagy oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott azon borok jegyzékének bővítését vagy korlátozását, amelyek tekintetében hagyományos kifejezés használható. Emellett ezzel helyreállítható a termelők számára korábban biztosított rugalmasság, aminek révén termelési gyakorlataikat hozzáigazítják a változó környezeti és éghajlati feltételekhez.
A hagyományos kifejezések módosítására irányuló, az (EU) 2019/33 felhatalmazáson alapuló rendelet alapján benyújtott kérelmek egyenlő elbírálásának biztosítására ezt a rendeletet visszamenőleges hatállyal, 2019. január 14-től kell alkalmazni.
A BIZOTTSÁG (EU) .../... FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ RENDELETE
(2021.6.11.)
az (EU) 2019/33 felhatalmazáson alapuló rendeletnek a borágazati hagyományos kifejezések módosítása tekintetében történő módosításáról
AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,
tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,
tekintettel a mezőgazdasági termékpiacok közös szervezésének létrehozásáról és a 922/72/EGK, a 234/79/EGK, az 1037/2001/EK és az 1234/2007/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2013. december 17-i 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletre és különösen annak 114. cikkére,
mivel:
(1)A 607/2009/EK bizottsági rendeletet felváltó és hatályon kívül helyező (EU) 2019/33 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet a hagyományos kifejezések oltalma, törlése és módosítása tekintetében az 1308/2013/EU rendeletet kiegészítő szabályokat állapít meg.
(2)Az (EU) 2019/33 felhatalmazáson alapuló rendelet 34. cikke úgy rendelkezik, hogy egy bejegyzett hagyományos kifejezés módosítása csak az említett rendelet 26. cikke (1) bekezdésének b), c) és d) pontjában említett elemekre vonatkozhat, mely elemek alatt a hagyományos kifejezés típusa, a hagyományos kifejezés nyelve, illetve a szőlőből készült termékeknek a hagyományos kifejezés használata által érintett kategóriája értendő.
(3)A 607/2009/EK rendelet 42a. cikke azonban hosszabb felsorolást állapított meg a lehetséges módosítások tekintetében. Konkrétan lehetővé tette magának a hagyományos kifejezésnek, a hagyományos kifejezés nyelvének, az érintett bornak vagy boroknak, valamint a hagyományos kifejezés fogalommeghatározása vagy használati feltételei összefoglalásának módosítását. A 607/2009/EK rendelet szerinti módosítási lehetőségek tehát szélesebb körűek voltak, és többek között lehetővé tették a bortermelők számára, hogy bővítsék vagy korlátozzák az oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel vagy oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott azon borok jegyzékét, amelyek tekintetében engedélyezett egy hagyományos kifejezés használata, vagy hogy módosítsák valamely hagyományos kifejezés használatának feltételeit, beleértve az érintett borok előállítási módszereit is.
(4)Az (EU) 2019/33 felhatalmazáson alapuló rendeletnek a hagyományos kifejezésekre vonatkozó rendelkezései azzal a céllal születtek, hogy biztosítsák a hagyományos kifejezésekkel kapcsolatos, a 607/2009/EK rendelet által létrehozott közös keret folytonosságát, és minden szükséges esetben kiegészítsék és pontosítsák a meglévő eljárásokat. Az (EU) 2019/33 felhatalmazáson alapuló rendelet 34. cikke közvetlenül hivatkozik a megfelelően kitöltött kérelemnek az említett rendelet 26. cikkének (1) bekezdésében meghatározott elemeire. Nem szándékos mulasztás miatt azonban a 26. cikk (1) bekezdésének az érintett hagyományos kifejezésben foglalt elnevezésre utaló a) pontja, a 26. cikk (1) bekezdésének a fogalommeghatározás és a használati feltételek összefoglalására utaló e) pontja és a 26. cikk (1) bekezdésének az érintett oltalom alatt álló eredetmegjelölésekre vagy oltalom alatt álló földrajzi jelzésekre utaló f) pontja nem szerepel a 34. cikkben megállapított felsorolásban, jóllehet ezeket az elemeket a 607/2009/EK rendelet 42a. cikke tartalmazta. Ez azzal a nem szándékolt következménnyel jár, hogy a hagyományos kifejezés módosításának lehetősége az érintett hagyományos kifejezés típusának és nyelvének, valamint a szőlőből készült termékek kategóriájának módosítására korlátozódik.
(5)A gyakorlatban a 34. cikk első bekezdésének jelenlegi szövege megakadályozza, hogy a hagyományos kifejezés használata kiterjeszthető legyen az újonnan bejegyzett oltalom alatt álló eredetmegjelölésekre vagy földrajzi jelzésekre, illetve hogy a hagyományos kifejezés használata tekintetében engedélyezett borok jegyzékéből kizárhatók legyenek azok a borok, amelyek már nem felelnek meg a hagyományos kifejezés használatára vonatkozó feltételeknek. Emellett a jelenlegi szöveg nem teszi lehetővé például a hagyományos kifejezés leírásában említett előállítási módszerek kiigazítását, amennyiben az említett módszerek a változó környezeti vagy éghajlati viszonyok következtében módosulnak.
(6)E nem szándékos mulasztás orvoslása érdekében és a hagyományos kifejezések jogosultjai számára a 607/2009/EK rendelettel biztosított rugalmasságnak a helyreállítása céljából az (EU) 2019/33 felhatalmazáson alapuló rendelet 34. cikkének első bekezdésében a bejegyzett hagyományos kifejezések lehetséges módosításait feltüntető felsorolást ki kell terjeszteni az említett rendelet 26. cikke (1) bekezdésének a), e) és f) pontjában említett elemekre is.
(7)Az (EU) 2019/33 felhatalmazáson alapuló rendeletet ezért ennek megfelelően módosítani kell.
(8)A jogi egyértelműség érdekében és a bejegyzett hagyományos kifejezések módosítására irányuló valamennyi kérelem egyenlő elbírálásának biztosítására ezt a rendeletet visszamenőleges hatállyal, 2019. január 14-től kell alkalmazni,
ELFOGADTA EZT A RENDELETET:
1. cikk
Az (EU) 2019/33 felhatalmazáson alapuló rendelet 34. cikkének helyébe a következő szöveg lép:
„34. cikk
Hagyományos kifejezés módosítása
A 25. cikkben előírt feltételeknek eleget tevő kérelmező kérelmezheti a bejegyzett hagyományos kifejezés módosításának jóváhagyását a 26. cikk (1) bekezdésének a)–f) pontjában említett elemekre vonatkozóan.
A módosítás iránti kérelmekre a 26–31. cikkben foglaltak értelemszerűen alkalmazandók.”
2. cikk
Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.
Ezt a rendeletet 2019. január 14-től kell alkalmazni.
Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.
Kelt Brüsszelben, -án/-én. 2021.6.11.
a Bizottság részéről
elnök
Ursula VON DER LEYEN