VÉLEMÉNYEZÉSI FELHÍVÁS

ÉRTÉKELÉSHEZ

E dokumentum célja tájékoztatni a nyilvánosságot és az érdekelt feleket a Bizottság munkájáról, hogy visszajelzést adhassanak és tevékenyen részt vehessenek a konzultációkban.

Felkérjük ezért e csoportokat, hogy fejtsék ki véleményüket a Bizottság által megfogalmazott problémáról és annak lehetséges megoldásairól, valamint osszák meg velünk az esetleg a birtokukban lévő releváns információkat.

Az értékelés címe

Környezetvédelem – A 2014–2020-as LIFE program (értékelés)

Vezető főigazgatóság – felelős egység

Környezetvédelmi Főigazgatóság – A3. Egység Zöld tudás- és kutatási központ, LIFE

Indikatív ütemterv

(tervezett kezdési és befejezési időpont)

2021. 3. negyedév – 2023. 3. negyedév

További információk

Lásd LIFE (europa.eu)

Ez a dokumentum kizárólag tájékoztatási célt szolgál. Nem határozza meg a Bizottságnak a kezdeményezés jövőjére vagy végleges tartalmára vonatkozó végső döntését. Az e dokumentumban ismertetett kezdeményezés minden eleme, ideértve az ütemtervet is, változhat.

A. Politikai környezet, az értékelés célja és hatóköre

Politikai környezet

Az 1992-ben indított LIFE az egyetlen olyan uniós program, amely teljes egészében a környezetvédelemmel és az éghajlat-politikával foglalkozik. A programot legutóbb az (EU) 2021/783 rendelet újította meg a 2021–2027-es időszakra.

Az 1293/2013/EU rendelettel létrehozott, a 2014 és 2020 közötti időszakra vonatkozó korábbi LIFE program célja az volt, hogy hozzájáruljon az EU ezen időszakra vonatkozó politikai prioritásaihoz, nevezetesen az Európa 2020 stratégiához. Célkitűzései a következők voltak:

·hozzájárulás az erőforrás-hatékony, klímasemleges és az éghajlatváltozás hatásaival szemben reziliens gazdaság irányába történő elmozduláshoz,

·a környezet – azon belül a levegő, a víz és a talaj – minőségének javítása,

·a biológiai sokféleség csökkenésének megállítása és visszafordítása, továbbá az ökoszisztémák leromlásának kezelése,

·a környezetvédelmi és az éghajlat-politika és e területek jogszabályainak támogatása,

·a környezetvédelmi és éghajlat-politikai irányítás valamennyi szinten történő javításának támogatása.

Korlátozott mérete miatt a 2014–2020-as LIFE program célja nem az volt, hogy megoldja az összes környezeti és éghajlati problémát. Úgy alakították ki, hogy katalizátorként hasson a legjobb gyakorlatok és az ismeretek kidolgozására és cseréjére. A program szerepe a környezetre gyakorolt negatív hatások ellensúlyozása volt, többek között a környezetvédelmi és éghajlat-politikai innováció támogatása révén.

Cél és hatókör

A Bizottság az 1293/2013/EU rendelet 27. cikkével összhangban utólagosan értékeli a 2014 és 2020 közötti időszakra vonatkozó LIFE programot. Az értékelés a 2014 és 2020 közötti időszakra vonatkozó LIFE program végrehajtására és eredményeire, célkitűzéseinek elérésére, a célkitűzései közötti szinergiákra, valamint az Európa 2020 stratégia célkitűzéseihez és céljaihoz való hozzájárulására terjed ki.

Ez az utólagos értékelés áttekinti, hogyan hajtották végre a LIFE program keretében a 2014 és 2020 közötti időszakban finanszírozott tevékenységeket. Az értékelés során bizonyítékokat fognak gyűjteni a program haladásának és sikerének értékeléséhez, valamint azonosítani fogják a LIFE tevékenységeinek az elkövetkezendő programok keretében történő jobb végrehajtásának lehetséges módjait, többek között az egyszerűsítés lehetőségét is.

Tekintettel arra, hogy a program tevékenységeinek többsége (több mint 1000 projekt) még folyamatban van, az utólagos értékelés a legfrissebb rendelkezésre álló bizonyítékokat fogja felhasználni, és a célkitűzések terén elért eredmények értékelésére fog összpontosítani. Adott esetben figyelembe veszi majd az előző program keretében finanszírozott projektek eredményeit.

A LIFE-program értékelése a következő kritériumok mentén történik:

1.    Relevancia: a LIFE program, annak célkitűzései és tevékenységei milyen mértékben voltak relevánsak és alkalmasak az általa kezelni kívánt szükségletek/problémák szempontjából. Az, hogy ezek a problémák milyen mértékben maradnak érvényben.

2.    Eredményesség: az eddig elért mennyiségi és minőségi eredmények, és amelyeket a LIFE 2014–2020 által finanszírozott projektek befejezéséig előreláthatólag el fognak érni. Az ilyen eredmények milyen mértékben járultak hozzá a LIFE program célkitűzéseinek eléréséhez, és ennek révén az Európa 2020 stratégiához.

3.    Hatékonyság: a program költségei és haszna, lehetőség szerint ideértve a mennyiségi értékelést is. Milyen mértékben bocsátottak rendelkezésre elegendő forrást kellő időben a program végrehajtásához. Az értékelés keretében azonosítani fogják a szükségtelen terheket és az egyszerűsítés lehetőségét.

4.    Koherencia: a LIFE program felépítése 1. mennyire koherens belsőleg, figyelembe véve annak két alprogramját, a kiemelt területeket és a különböző típusú tevékenységeket, valamint 2. mennyire működik jól más kapcsolódó uniós eszközökkel, többek között más finanszírozási programokkal (külső koherencia).

5.    Uniós hozzáadott érték: a LIFE program keretében folytatott tevékenységek milyen mértékben képviselnek uniós hozzáadott értéket ahhoz képest, amit nemzeti és/vagy helyi intézkedésekkel lehetett volna elérni.

Az értékelés eredményeit a jelenlegi LIFE program (2021–2027) végrehajtása, különösen a 2024–2027-es többéves munkaprogram végrehajtása során fogják felhasználni. A cél a program európai zöld megállapodáshoz való hozzájárulásának maximalizálása, valamint a 2027 utáni időszakra vonatkozó LIFE-programmal kapcsolatos döntéshozatali folyamathoz való hozzájárulás.

B. Minőségi jogalkotás

Konzultációs stratégia

A szélesebb nyilvánosságnak és az érdekelt feleknek a LIFE program végrehajtásával kapcsolatos nézetei kulcsfontosságú elemei ennek az értékelésnek.

A Bizottság e véleményezési felhívás útján szólítja meg a szélesebb nyilvánosságot. A Bizottság ezenfelül célzott konzultációt szervez a program végrehajtásában közvetlen tapasztalattal rendelkező érdekelt felek körében.

Ez lehetővé teszi a Bizottság számára, hogy visszajelzéseket gyűjtsön a LIFE program működéséről, felkérve az érdekelt feleket, hogy fejtsék ki véleményüket az e véleményezési felhívásban kiemelt kulcsfontosságú témákról.

A Bizottság az Európai Éghajlat-politikai, Környezetvédelmi és Infrastrukturális Végrehajtó Ügynökséggel (CINEA) – a legtöbb projektet kezelő végrehajtó ügynökséggel – szoros együttműködésben népszerűsíti ezt a konzultációt a LIFE érdekelt felei közösségének körében, és közzéteszi azt a LIFE honlapján (europa.eu).

A Bizottság közzé fogja tenni a konzultáció valamennyi eredményének összefoglalását.

Adatgyűjtés és módszertan

Mivel a LIFE 2014–2020-as költségvetésének legalább 81%-át projektekre fordítják, az értékelés elsősorban a program által finanszírozott projekttámogatásokkal kapcsolatos információkra fog épülni.

A Bizottság szorosan együtt fog működni a CINEA-val.

A LIFE projektek várható és végleges eredményeire vonatkozó adatok a CINEA kulcsfontosságú teljesítménymutatók adatbázisában állnak rendelkezésre. Egyes adatok korábbi és folyamatban lévő tanulmányokban, például a 2014–2020-as LIFE program félidős értékelésében és a 2021–2027-es LIFE programra vonatkozó bizottsági javaslatot kísérő hatásvizsgálatban, valamint más tematikus kiadványokban is rendelkezésre állnak.

Az Európai Beruházási Bank tényeket és számadatokat fog szolgáltatni a LIFE program keretében finanszírozott két pénzügyi eszközről: a Természetitőke-finanszírozási Eszközről és az energiahatékonysági magánfinanszírozási eszközről (PF4EE).

A Bizottság az érintett bizottsági szervezeti egységek éves tevékenységi jelentéseiből gyűjt bizonyítékokat a LIFE-program által főként közbeszerzések és díjak formájában finanszírozott egyéb tevékenységekről.

Ezt a munkát egy tanulmány fogja támogatni. A költségek kiszámítása az egyes programok irányításának a végrehajtó ügynökségekre történő átruházásával kapcsolatban végzett költség-haszon elemzésen alapul majd. Tekintettel a program széles hatókörére, a hasznok becslése minták alapján történik.