European flag

Az Európai Unió
Hivatalos Lapja

HU

L sorozat


2024/1328

2024.5.17.

A BIZOTTSÁG (EU) 2024/1328 RENDELETE

(2024. május 16.)

a vegyi anyagok regisztrálásáról, értékeléséről, engedélyezéséről és korlátozásáról (REACH) szóló 1907/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet XVII. mellékletének az oktametil-ciklotetrasziloxán (D4), a dekametil-ciklopentasziloxán (D5) és a dodekametil-ciklohexasziloxán (D6) tekintetében történő módosításáról

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a vegyi anyagok regisztrálásáról, értékeléséről, engedélyezéséről és korlátozásáról (REACH), az Európai Vegyianyag-ügynökség létrehozásáról, az 1999/45/EK irányelv módosításáról, valamint a 793/93/EGK tanácsi rendelet, az 1488/94/EK bizottsági rendelet, a 76/769/EGK tanácsi irányelv, a 91/155/EGK, a 93/67/EGK, a 93/105/EK és a 2000/21/EK bizottsági irányelv hatályon kívül helyezéséről szóló, 2006. december 18-i 1907/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 68. cikke (1) bekezdésére,

mivel:

(1)

2018. január 10-én a Bizottság elfogadta az (EU) 2018/35 bizottsági rendeletet (2), amely korlátozza az oktametil-ciklotetrasziloxán (a továbbiakban: D4) és a dekametil-ciklopentasziloxán (a továbbiakban: D5) lemosandó kozmetikai termékekben történő forgalomba hozatalát. Ez a korlátozás az 1907/2006/EK rendelet XVII. mellékletének 70. bejegyzéseként került beillesztésre.

(2)

2018. június 13-án az Európai Vegyianyag-ügynökség (a továbbiakban: Ügynökség) tagállami bizottsága a D4-et, a D5-öt és a dodekametil-ciklohexasziloxánt (a továbbiakban: D6) nagyon perzisztens és nagyon bioakkumulatív (a továbbiakban: vPvB) tulajdonságokkal rendelkező, különös aggodalomra okot adó anyagként azonosította. A D4-et perzisztens, bioakkumulatív és mérgező (a továbbiakban: PBT) tulajdonságokkal rendelkező anyagként azonosították. A D5-öt és a D6-ot ugyancsak PBT-tulajdonságokkal rendelkező anyagként azonosították, amennyiben legalább 0,1 tömegszázalék D4-et tartalmaznak.

(3)

Amikor az Ügynökség kockázatértékelési bizottsága (a továbbiakban: RAC) a D4 és a D5 forgalomba hozatalának és felhasználásának korlátozására irányuló és az (EU) 2018/35 rendeletben végül elfogadott javaslatot értékelte, nem zárta ki a nem leöblítendő kozmetikai termékekben való felhasználásukból eredő potenciális kockázatot. Ezért a Bizottság 2016. december 15-én felkérte (3) az Ügynökséget, hogy az 1907/2006/EK rendelet 69. cikkének (1) bekezdése alapján készítsen elő egy dokumentációt (a továbbiakban: XV. melléklet szerinti dokumentáció) a D4 és a D5 anyagnak a lemosandó kozmetikai termékekben és más, lakossági és szakmai felhasználásra szánt termékekben való esetleges korlátozása céljából. 2018. február 5-én a Bizottság felkérte (4) az Ügynökséget, hogy vegye fel a D6-ot a XV. melléklet szerinti dokumentációba.

(4)

2019. március 20-án az Ügynökség benyújtotta a XV. melléklet szerinti dokumentációt (5), amely igazolta, hogy uniós szintű fellépésre van szükség a D4, a D5 és a D6 környezeti elemekbe történő kibocsátásával járó környezeti kockázatok kezelése érdekében.

(5)

2019. november 28-án a RAC véleményt (6) fogadott el, amelyben megerősítette, hogy a D4, a D5 és a D6 veszélyességi tulajdonságai konkrét környezeti aggályokat vetnek fel, ha olyan lakossági vagy szakmai felhasználásra szánt termékekben vannak jelen, amelyek vízi és légköri közegbe egyaránt kijutnak.

(6)

A RAC arra a következtetésre jutott, hogy a kockázat közvetett mutatójaként a D4, a D5 és a D6 környezetbe történő teljes kibocsátását kell alapul venni. A RAC továbbá arra a következtetésre jutott, hogy a nem leöblítendő kozmetikai termékek, valamint egyéb, D4-et, D5-öt és D6-ot tartalmazó lakossági és szakmai felhasználásra szánt termékek fogyasztói célú és foglalkozásszerű felhasználása a környezetbe történő kibocsátáshoz vezet, és hogy a kozmetikai termékekben való széles körben elterjedt felhasználás jelenti a kibocsátás fő forrását. A RAC egyetértett az Ügynökségnek a XV. melléklet szerinti dokumentációban szereplő értékelésével, miszerint a kockázatot nem ellenőrzik megfelelően, és hogy a szóban forgó vPvB- és PBT-anyagok kibocsátása az 1907/2006/EK rendelet I. mellékletének 6.5. pontjában előírtaknak megfelelően életciklusuk során nem minimalizálható.

(7)

A RAC továbbá arra a következtetésre jutott, hogy a javasolt korlátozás célzott, és egyben a legmegfelelőbb uniós szintű intézkedés a nem leöblítendő kozmetikai termékek és más, lakossági és szakmai felhasználásra szánt termékek által okozott kibocsátások minimalizálására, valamint az azonosított kockázat kezelésére, tekintettel az intézkedésnek a szóban forgó kockázat csökkentése szempontjából vett hatékonyságára, megvalósíthatóságára és nyomon követhetőségének módjára.

(8)

2020. március 12-én az Ügynökség társadalmi-gazdasági elemzéssel foglalkozó bizottsága (a továbbiakban: SEAC) véleményt (7) fogadott el, melyben jelezte, hogy a javasolt korlátozás – a RAC és a SEAC által módosított változatban – a társadalmi-gazdasági hasznait és költségeit tekintve a legmegfelelőbb uniós szintű intézkedés a D4, a D5 és a D6 környezetbe történő kibocsátásának csökkentésére.

(9)

A SEAC egyetértett a XV. melléklet szerinti dokumentációban foglalt azon következtetésekkel, amelyek szerint a korlátozás alkalmazását általánosan két évvel el kell halasztani.

(10)

A SEAC több konkrét felhasználás esetében ugyancsak egyetértett a hosszabb halasztásokkal. A helyettesítéshez szükséges idő alapján a SEAC egyetértett azzal, hogy a nem leöblítendő kozmetikai termékek és orvostechnikai eszközök esetében az alkalmazást öt évvel el kell halasztani. Mivel nem valószínű, hogy az alternatív anyagok vagy technológiák a kockázat általános csökkenését eredményeznék, a SEAC egyetértett a D5 textíliák, bőr és szőrme vegytisztítása során oldószerként való felhasználására vonatkozó korlátozás 10 évvel történő elhalasztásával is. Ami a gyógyszereket és az állatgyógyászati készítményeket illeti, a SEAC támogatta a korlátozás bevezetésének hét évvel történő elhalasztását. Ez a hétéves halasztás figyelembe veszi a D4, a D5 és a D6 gyógyszerekben történő alkalmazásának alternatív anyagokkal vagy technológiákkal való helyettesítéséhez, valamint az ilyen termékek minősítéséhez és regisztrálásához szükséges időt.

(11)

A SEAC a XV. melléklet szerinti dokumentációban javasolt számos eltéréssel is egyetértett. A SEAC egyetértett a hegek és sebek kezelésére és ellátására, a sebek megelőzésére, valamint a sztóma kezelésére szolgáló eszközökben való felhasználásra szánt D5 és D6 forgalomba hozatalára vonatkozó eltéréssel. A SEAC egyetértett továbbá a műtárgyak és régiségek tisztításához vagy helyreállításához foglalkozásszerű felhasználásra szánt D5 forgalomba hozatalára vonatkozó eltéréssel, valamint az ipari létesítményekben folytatott azon tevékenységek egyértelműbb leírásának beillesztésével, amelyekre a D4, a D5 és a D6 forgalomba hozatalára vonatkozó korlátozás nem alkalmazandó. A SEAC egyetértett a textíliák, bőr és szőrme vegytisztítására szolgáló rendszerekben oldószerként való felhasználásra szánt D5 forgalomba hozatalára és felhasználására vonatkozó eltéréssel, bizonyos feltételek mellett.

(12)

A keverékekben való felhasználásra vonatkozó információk alapján és a végrehajtással kapcsolatos szempontok figyelembevételével a SEAC egyetértett a XV. melléklet szerinti dokumentációban a szilikonpolimerekből származó maradékanyagként D4-et, D5-öt és D6-ot tartalmazó keverékek esetében javasolt pontosításokkal és további eltérésekkel.

(13)

A korlátozási eljárás során konzultáltak az Ügynökségnek az 1907/2006/EK rendelet 76. cikke (1) bekezdésének f) pontjában említett, a végrehajtással kapcsolatos információcseréért felelős fórumával, amelynek ajánlásait a Bizottság figyelembe vette.

(14)

2020. május 25-én az Ügynökség benyújtotta a Bizottságnak a RAC és a SEAC véleményét.

(15)

A Bizottság megállapítja, hogy a lakossági és szakmai felhasználásra szánt termékekből származó D4-, D5- és D6-kibocsátás elfogadhatatlan kockázatot jelent, és hogy az Ügynökség által javasolt korlátozás – a RAC és a SEAC által javasolt változtatásokkal – a legmegfelelőbb uniós szintű intézkedés e kockázat kezelésére.

(16)

A Bizottság egyetért a RAC és a SEAC véleményében foglalt következtetéssel, miszerint a javasolt korlátozás kiegészíti és logikusan kiterjeszti az 1907/2006/EK rendelet XVII. mellékletének 70. bejegyzésében szereplő, a D4 és a D5 lemosandó kozmetikai termékekben való forgalomba hozatalára vonatkozó meglévő korlátozást. A jogbiztonság érdekében és az áttekinthetőség kedvéért az említett bejegyzést teljes egészében fel kell váltani.

(17)

Az érdekelt felek számára elegendő időt kell biztosítani arra, hogy meghozzák a javasolt korlátozásnak való megfeleléshez szükséges intézkedéseket. A Bizottság ezért általánosságban kétéves halasztási időszakot, egyes felhasználások esetében pedig hosszabb halasztási időszakot javasol. A Bizottság egyetért azzal is, hogy számos konkrét felhasználás esetében eltérésre van szükség.

(18)

A lemosandó kozmetikai termékektől eltérő kozmetikumokra vonatkozó halasztási időszakot illetően a Bizottság tudomásul veszi az említett termékcsoportból származó magas kibocsátást, valamint a RAC azon következtetését, hogy a vPvB- és PBT-anyagok esetében kockázati szempontból az átmeneti időszak hossza a legkritikusabb elem, mivel minél hosszabb az átmeneti időszak, annál több kibocsátás történik. Következésképpen a vPvB- és PBT-anyagok környezetbe történő kibocsátását rövid átmeneti időszakkal minimálisra kell csökkenteni. A Bizottság megjegyzi továbbá, hogy a lemosandó kozmetikai termékeken kívüli számos kozmetikai termék újratervezése miatt az intézkedés az ipar számára jelentős éves költségekkel jár. Tekintettel a lemosandó kozmetikai termékektől eltérő kozmetikai termékekre javasolt korlátozás költséghatékonyságára, valamint arra, hogy egyensúlyt kell teremteni az emberi egészség és a környezet magas szintű védelme, valamint a társadalmi-gazdasági hatások minimalizálása között, a Bizottság arra a következtetésre jutott, hogy e termékek esetében helyénvaló hároméves halasztási időszakot bevezetni.

(19)

Az (EU) 2017/745 európai parlamenti és tanácsi rendelet (8) 1. cikkének (4) bekezdésében meghatározott orvostechnikai eszközökre vonatkozó halasztási időszakot illetően, figyelembe véve az ágazat és egyes tagállamok részéről megfogalmazott aggályokat az újratervezés – nevezetesen alternatíva keresése, a minősítési folyamat lefolytatása és az újonnan tervezett keverék (EU) 2017/745 rendelet szerinti nyilvántartásba vételének kérelmezése – becsült időtartamával kapcsolatban, a Bizottság helyénvalónak tartja, hogy az említett eszközök esetében hétéves halasztási időszakot biztosítson. Ezenkívül az (EU) 2017/746 európai parlamenti és tanácsi rendelet (9) 1. cikkének (2) bekezdésében meghatározott egyes in vitro diagnosztikai eszközökben a D4 és a D5 0,1 % feletti koncentrációban lehet jelen. Mivel az in vitro diagnosztikai eszközökben való helyettesítés hasonló aggályokat vet fel, helyénvaló ezen eszközök esetében is ugyanazt a halasztási időszakot biztosítani.

(20)

A kutatási és fejlesztési tevékenységekben laboratóriumi reagensként való felhasználás csak abban az esetben mentesülhet a korlátozás alól, ha arra az 1907/2006/EK rendelet 3. cikkének 23. pontjában említett ellenőrzött feltételek mellett kerül sor, az évi 1 tonnára vonatkozó korlátozás alkalmazása nélkül.

(21)

Az 1907/2006/EK rendeletet ezért ennek megfelelően módosítani kell.

(22)

Az e rendeletben foglalt intézkedések összhangban vannak az 1907/2006/EK rendelet 133. cikkének (1) bekezdésével létrehozott bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Az 1907/2006/EK rendelet XVII. melléklete e rendelet mellékletének megfelelően módosul.

2. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2024. május 16-án.

a Bizottság részéről

az elnök

Ursula VON DER LEYEN


(1)   HL L 396., 2006.12.30., 1. o.

(2)  A Bizottság (EU) 2018/35 rendelete (2018. január 10.) a vegyi anyagok regisztrálásáról, értékeléséről, engedélyezéséről és korlátozásáról (REACH) szóló 1907/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet XVII. mellékletének az oktametil-ciklotetrasziloxán (D4) és a dekametil-ciklopentasziloxán (D5) tekintetében történő módosításáról (HL L 6., 2018.1.11., 45. o.).

(3)   https://echa.europa.eu/documents/10162/13641/echa_commission_request_en.pdf/a0bdbb25-9641-9df1-9511-4208cac224ce

(4)   https://echa.europa.eu/documents/10162/13641/note_to_echa_annex_xv_d6_en.pdf/722217b2-95c1-a5a0-90c5-82f2afed48f9

(5)   https://echa.europa.eu/documents/10162/039f5415-d7a2-b279-d270-0d07e18f6392

(6)   https://echa.europa.eu/documents/10162/44c5f15a-a022-5084-762e-03bbb00599d5

(7)   https://echa.europa.eu/documents/10162/a3e8195a-23d3-5859-6fdc-7805a3148b46

(8)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2017/745 rendelete (2017. április 5.) az orvostechnikai eszközökről, a 2001/83/EK irányelv, a 178/2002/EK rendelet és az 1223/2009/EK rendelet módosításáról, valamint a 90/385/EGK és a 93/42/EGK tanácsi irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 117., 2017.5.5., 1. o.).

(9)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2017/746 rendelete (2017. április 5.) az in vitro diagnosztikai orvostechnikai eszközökről, valamint a 98/79/EK irányelv és a 2010/227/EU bizottsági határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 117., 2017.5.5., 176. o.).


MELLÉKLET

Az 1907/2006/EK rendelet XVII. melléklete 70. bejegyzésének helyébe a következő szöveg lép:

„70.

Oktametil-ciklotetrasziloxán (D4)

CAS-szám: 556-67-2

EK-szám: 209-136-7

Dekametil-ciklopentasziloxán (D5)

CAS-szám: 541-02-6

EK-szám: 208-764-9

Dodekametil-ciklohexasziloxán (D6)

CAS-szám: 540-97-6

EK-szám: 208-762-8

1.

után nem hozható forgalomba

a)

anyagként önmagában,

b)

más anyagok összetevőjeként, vagy

c)

keverékekben

az adott anyagra számított 0,1 tömegszázalékos vagy annál nagyobb koncentrációban 2026. június 6..

2.

2026. június 6. után nem használható oldószerként textíliák, bőr és szőrme vegytisztítása során.

3.

Ettől eltérően:

a)

a lemosandó kozmetikai termékekben használt D4 és D5 esetében az 1. pont c) alpontját 2020. január 31. után kell alkalmazni.

E pont alkalmazásában »lemosandó kozmetikai termékek« alatt az 1223/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (*1) 2. cikke (1) bekezdésének a) pontjában meghatározott azon kozmetikai termékek értendők, amelyeket rendeltetésszerű használat esetén alkalmazás után vízzel mosnak le;

b)

a 3. pont a) alpontjában említettektől eltérő minden egyéb kozmetikai termék esetében az 1. pont 2027. június 6. után alkalmazandó;

c)

az (EU) 2017/745 európai parlamenti és tanácsi rendelet (*2) 1. cikkének (4) bekezdésében és az (EU) 2017/746 európai parlamenti és tanácsi rendelet (*3) 1. cikkének (2) bekezdésében meghatározott eszközök esetében az 1. pont 2031. június 6. után alkalmazandó;

d)

a 2001/83/EK irányelv 1. cikkének 2. pontjában meghatározott gyógyszerek és az (EU) 2019/6 (*4) rendelet 4. cikkének 1. pontjában meghatározott állatgyógyászati készítmények esetében az 1. pont 2031. június 6. után alkalmazandó;

e)

a textíliák, bőr és szőrme vegytisztítása során oldószerként használt D5 esetében az 1. és a 2. pont 2034. június 6. után alkalmazandó.

4.

Ettől eltérően az 1. pontot nem kell alkalmazni a következőkre:

a)

a D4, a D5 és a D6 forgalomba hozatalára a következő ipari felhasználások esetén:

monomerként szilikonpolimer gyártása során,

intermedierként egyéb szilikonalapú anyagok gyártása során,

monomerként polimerizáció során,

keverékek készítéséhez vagy (újra)csomagolásához,

árucikkek előállításához,

nemfém felületkezeléshez,

b)

D5 és D6 forgalomba hozatalára az (EU) 2017/745 rendelet 1. cikkének (4) bekezdésében meghatározott eszközként történő felhasználás céljából hegek és sebek kezelésére és ellátására, sebek megelőzésére, valamint sztóma kezelésére;

c)

D5 forgalomba hozatalára foglalkozásszerű felhasználás céljából műtárgyak és régiségek tisztítására vagy helyreállítására.

d)

D4, D5 és D6 forgalomba hozatalára laboratóriumi reagensként ellenőrzött körülmények között végzett kutatási és fejlesztési tevékenységekhez.

5.

Ettől eltérően az 1. pont b) alpontja nem alkalmazandó a D4, a D5 és a D6 következők szerint történő forgalomba hozatalára:

szilikonpolimer összetevőjeként önmagában,

szilikonpolimer összetevőjeként a 6. pont szerinti eltérés hatálya alá tartozó keverékben.

6.

Ettől eltérően az 1. pont c) alpontja nem alkalmazandó a D4-et, a D5-öt vagy a D6-ot szilikonpolimerekből származó maradékanyagként tartalmazó keverékek forgalomba hozatalára a következő feltételek mellett:

a)

D4, D5 vagy D6 a keverékre számított legfeljebb 1 tömegszázalékos koncentrációban, tapadás, tömítés, ragasztás és öntvényezés céljából történő felhasználáshoz;

b)

D4 a keverékre számított legfeljebb 0,5 tömegszázalékos koncentrációban, vagy D5 vagy D6 a keverékre számított legfeljebb 0,3 tömegszázalékos koncentrációban, védőbevonatként (beleértve a tengeri bevonatokat is) történő felhasználáshoz;

c)

D4, D5 vagy D6 a keverékre számított legfeljebb 0,2 tömegszázalékos koncentrációban, az (EU) 2017/745 rendelet 1. cikkének (4) bekezdésében és az (EU) 2017/746 rendelet 1. cikkének (2) bekezdésében meghatározott eszközként történő felhasználásra, a 6. pont d) alpontjában említett eszközök kivételével;

d)

D5 a keverékre számított legfeljebb 0,3 tömegszázalékos koncentrációban, vagy D6 a keverékre számított legfeljebb 1 tömegszázalékos koncentrációban, az (EU) 2017/745 rendelet 1. cikkének (4) bekezdésében meghatározott eszközként történő felhasználásra fogászati lenyomat készítéséhez;

e)

D4 a keverékre számított legfeljebb 0,2 tömegszázalékos koncentrációban, vagy D5 vagy D6 a keverékre számított legfeljebb 1 tömegszázalékos koncentrációban, lovaknak szánt szilikon patkóalátétként vagy patkóként történő felhasználáshoz;

f)

D4, D5 vagy D6 a keverékre számított legfeljebb 0,5 tömegszázalékos koncentrációban, tapadóképesség-javítóként történő felhasználáshoz;

g)

D4, D5 vagy D6 a keverékre számított legfeljebb 1 tömegszázalékos koncentrációban, háromdimenziós nyomtatás során történő felhasználáshoz;

h)

D5 a keverékre számított legfeljebb 1 tömegszázalékos koncentrációban, vagy D6 a keverékre számított legfeljebb 3 tömegszázalékos koncentrációban, gyors prototípus-készítéshez és öntőforma készítéséhez, vagy kvarc töltőanyaggal stabilizált, nagy teljesítményű felhasználásokhoz;

i)

D5 vagy D6 a keverékre számított legfeljebb 1 tömegszázalék koncentrációban, tamponnyomáshoz vagy nyomtatótamponok gyártása során történő felhasználás esetén;

j)

D6 a keverékre számított legfeljebb 1 tömegszázalék koncentrációban, műtárgyak és régiségek tisztítására vagy helyreállítására szolgáló foglalkozásszerű felhasználás esetén.

7.

Ettől eltérően, az 1. és 2. pont nem alkalmazandó a D5 textíliák, bőr és szőrme vegytisztítására szolgáló, szigorúan ellenőrzött zárt rendszerekben oldószerként történő felhasználás céljából való forgalomba hozatalára vagy felhasználására, amennyiben a tisztítószert újrahasznosítják vagy elégetik.


(*1)  Az Európai Parlament és a Tanács 1223/2009/EK rendelete (2009. november 30.) a kozmetikai termékekről (átdolgozás) (HL L 342., 2009.12.22., 59. o.).

(*2)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2017/745 rendelete (2017. április 5.) az orvostechnikai eszközökről, a 2001/83/EK irányelv, a 178/2002/EK rendelet és az 1223/2009/EK rendelet módosításáról, valamint a 90/385/EGK és a 93/42/EGK tanácsi irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 117., 2017.5.5., 1. o.).

(*3)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2017/746 rendelete (2017. április 5.) az in vitro diagnosztikai orvostechnikai eszközökről, valamint a 98/79/EK irányelv és a 2010/227/EU bizottsági határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 117., 2017.5.5., 176. o.).

(*4)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/6 rendelete (2018. december 11.) az állatgyógyászati készítményekről és a 2001/82/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 004., 2019.1.7., 43. o.).”


ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/1328/oj

ISSN 1977-0731 (electronic edition)