Hivatalos Lapja |
HU Sorozat C |
C/2024/2260 |
2024.3.20. |
Elnevezés bejegyzése iránti kérelem közzététele a mezőgazdasági termékek és az élelmiszerek minőségrendszereiről szóló 1151/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 50. cikke (2) bekezdésének a) pontja alapján
(C/2024/2260)
Ez a közzététel az 1151/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (1) 51. cikke alapján jogot keletkeztet a kérelem elleni felszólalásra, amely az e közzététel napjától számított három hónapon belül tehető meg.
EGYSÉGES DOKUMENTUM
„Hjälmargös”
EU-szám: PDO-SE-02888
A benyújtás napja: 2023. január 9.
1. Elnevezés(ek) (OEM)
„Hjälmargös”
2. Tagállam vagy harmadik ország
Svédország
3. A mezőgazdasági termék vagy élelmiszer leírása
3.1. A termék típusa
1.7. osztály: Friss hal, puhatestűek és rákfélék, valamint ezekből készült termékek
3.2. Az 1. pontban szereplő elnevezéssel jelölt termék leírása
A „Hjälmargös” a Hjälmaren-tóból származó, vadon befogott friss fogassüllő (Sander lucioperca). A kifogott halnak legalább 45 cm hosszúnak kell lennie, és azt frissen vagy fagyasztva, egészben vagy filézett formában értékesítik.
A „Hjälmargös” ízét az élőhelyével kapcsolatos számos tényező befolyásolja. A Hjälmaren-tó tápanyagban gazdag víztest, amely megfelelő mennyiségben ellátja a halakat viaszlazaccal (Osmerus eperlanus), amely az elsődleges táplálékforrásuk. A különböző vizekből származó viaszlazacokon végzett vizsgálatok azt mutatják, hogy a Hjälmaren-tóból származó viaszlazac meglehetősen egyedi zsírsavösszetétellel rendelkezik, ami a süllő zsírsavtartalmát is befolyásolja. Tanulmányok kimutatták, hogy a tápanyagokban gazdag környezet azt is eredményezi, hogy a „Hjälmargös” rendkívül gyorsan és egyenletesen növekszik. Emiatt a halak kifejlettebbek, és húsuk a főzéskor lágy, puha állagú.
Méret
≥ 45 cm hosszú
≥ 0,8 kg
Íz
Az érzékszervi értékelésben jártas szakértők a „Hjälmargös” ízét leggyakrabban úgy írják le, hogy enyhén halízű és tiszta. A nyers „Hjälmargös” lágy ízű. Enyhe diós és rókagombára emlékeztető ízjegyek fedezhetők fel benne. Az utóíze fémes.
A főzés kiemeli a „Hjälmargös” zsírosságát, és kihozza annak ízvilágát. Ez az ízvilág enyhén édes, és egyúttal kissé sós is. Az enyhe diós íz, valamint a kagylóra emlékeztető jegyek még főzés után is érezhetők.
Állag
A „Hjälmargös” „szájban olvadó” állagú, zsíros érzet nélkül. A „Hjälmargös” íze olyan enyhe, hogy vékonyra szeletelve a kóstolás során a leginkább szembetűnő jellemzője az egyedi és tömör lemezes textúrája.
Szín
A „Hjälmargös” húsa gyöngyházfényű.
Tápérték (100 g halhúsra vetítve)
Energia (kcal) |
80–90 |
Zsír (g) |
0,2–0,3 |
Fehérje (g) |
20–26 |
Ezek nem referenciaértékek, hanem a vadon fogott fogassüllőben általában megtalálható tápértéktartományok áttekintése.
3.3. Takarmány (kizárólag állati eredetű termékek esetében) és nyersanyagok (kizárólag feldolgozott termékek esetében)
A fogassüllő ragadozó hal, és más, a tóban vadon élő halakkal táplálkozik. A Hjälmaren-tóban az év során általában a viaszlazac (Osmerus eperlanus) az elsődleges tápláléka. A viaszlazac rendelkezésre állásától és az évszaktól függően a sügér (Perca fluviatilis), a bodorka (Rutilus rutilus) és a dévérkeszeg (Alburnus alburnus) szintén a tápláléka részét képezi.
3.4. Az előállítás azon műveletei, amelyeket a meghatározott földrajzi területen kell elvégezni
A „Hjälmargös” fogására és kirakodására a Hjälmaren-tó területén kerül sor. A halat elszállítják, majd egészben hűtik vagy fagyasztják, illetve filézés után hűtik. A filé is lefagyasztható. Minden műveletet a földrajzi területen kell elvégezni.
Az egész „Hjälmargös” nem fagyasztható le a földrajzi területen kívül, és nem értékesíthető így „Hjälmargös” néven.
3.5. A bejegyzett elnevezést viselő termék szeletelésére, aprítására, csomagolására stb. vonatkozó egyedi szabályok
–
3.6. A bejegyzett elnevezést viselő termék címkézésére vonatkozó egyedi szabályok
A „Hjälmargös” minden egyes szállítmánya (a jogszabályban előírt információk mellett) a következő információkat tartalmazó címkével van ellátva:
— |
a fogás dátuma, |
— |
a halász (azonosító száma), |
— |
oltalom alatt álló eredetmegjelölés (OEM). |
4. A földrajzi terület tömör meghatározása
A földrajzi terület a Hjälmaren-tavat foglalja magában. A tavat a partvonal és a tó minden egyes mellékfolyója és kimenete torkolatának két legkülső pontja közötti egyenes vonalak határolják.
A tó körüli, a tavat körülhatároló vonalaktól legfeljebb 1 km-re található terület szintén a „Hjälmargös” tárolásából, feldolgozásából és előkészítéséből álló termelési láncban végzett tevékenységek földrajzi területéhez tartozik.
A Hjälmaren-tó Svédország negyedik legnagyobb tava (484 km2) és Svédország középső részén, Mälardalenben található. Az elnevezés az *iælmber ósvéd szóból származik, amely nagyjából „viharos tavat” jelent. A tó három régió – Södermanland, Närke és Västmanland – területén helyezkedik el. A Hjälmaren-tó öt többé-kevésbé körülhatárolt medencére osztható: Hemfjärden, Mellanfjärden, Stor-Hjälmaren, Södra Hjälmaren és Östra Hjälmaren.
A kereskedelmi halászat elsősorban Stor-Hjälmaren és Östra Hjälmaren területén, valamint Mellanfjärden keleti részén zajlik. Mellanfjärden nyugati része, és bizonyos mértékig Hemfjärden nagyon sekély (kevesebb mint 2 méter mély) ívási és halkeltető területek a fogassüllő számára.
5. Kapcsolat a földrajzi területtel
A földrajzi terület és a „Hjälmargös” érzékszervi jellemzői közötti kapcsolat egyrészt a terület természeti adottságainak, másrészt az emberi tényezőknek tulajdonítható.
Természeti adottságok:
— |
sekély víz, |
— |
magas átlaghőmérséklet, |
— |
magas tápanyagtartalom, |
— |
a víz csekély áttetszősége, |
— |
a „Hjälmargös” és az elsődleges zsákmányhalak is genetikailag adaptálódtak. |
A tóra sekély víz, magas hőmérséklet és magas tápanyagtartalom jellemző. A Hjälmaren-tó mindhárom szempontból rendkívülinek tekinthető egy nagy észak-európai tóhoz képest. Az átlagos mélysége mindössze 6,1 méter. A tó mindig is sekély volt, de az 1878–1887-ben végzett kiterjedt leengedési műveletek során a vízmélységet több mint egy méterrel csökkentették, hogy a tó körül mezőgazdasági földterületeket hozzanak létre. A sekély víz hozzájárul a magas hőmérséklethez. Szeles időben a teljes víztömeg hullámzik, ami azt jelenti, hogy nyáron a víznek nincs olyan része, amely a termoklin zóna alatt van. A tápanyagszint nagyon magas, a Stor-Hjälmaren átlagos foszfortartalma körülbelül 50 μg/l. Ez hozzájárul a tó vizének csekély áttetszőségéhez, ami előnyt jelent a zsákmányhalra vadászó ragadozó halak számára. Mindezen tényezők előnyösek a „Hjälmargös” számára.
A tó magas hőmérséklete és tápanyagszintje biztosítja, hogy a halak elsődleges táplálékforrása, a viaszlazac (Osmerus eperlanus) megfelelő mennyiségben álljon rendelkezésre. A különböző vizekből származó viaszlazacokon végzett vizsgálatok azt mutatják, hogy a Hjälmaren-tóból származó viaszlazac meglehetősen egyedi zsírsavösszetétellel rendelkezik, ami a süllő zsírsavtartalmát is befolyásolja. Tanulmányok kimutatták, hogy a tápanyagokban gazdag környezet azt eredményezi, hogy a „Hjälmargös” rendkívül gyorsan és egyenletesen növekszik. Emiatt a halak kifejlettebbek, és húsuk a főzéskor lágy, puha állagú.
A genetikai vizsgálatok azt is kimutatták, hogy a Hjälmaren-tóban a fogassüllő populációja jól alkalmazkodott a sajátos körülményekhez. A Balti-tengerből és a Svédország középső részén található tavakból származó fogassüllő részletes elemzése azt mutatja, hogy a Hjälmaren-tóban a fogassüllő egyedülálló, és genetikailag különbözik minden más fogassüllőtől, beleértve a közeli víztestekben találhatóakat is. A Hjälmaren-tóból származó fogassüllőt más halászterületek betelepítésére használják, de ezekben az esetekben nem történt mérhető genetikai változás a populációban. A „Hjälmargös” genetikailag egyedi populációja csak a Hjälmaren-tóban található. Ezenkívül a Hjälmaren-tóba nem telepítenek más víztestekből származó fogassüllőt.
Emberi tényezők
A „Hjälmargös” ízét az egyedi élőhelyével és genetikájával kapcsolatos tényezők mellett az alábbi egyéb tényezők is befolyásolják:
— |
a fogassüllő-állomány minőségére és az állománnyal való fenntartható gazdálkodásra való összpontosítás, |
— |
a kereskedelmi tevékenységet folytató halászok nagy száma – rövid idő telik el a kifogástól a szállításig, |
— |
a biotóp ismerete. |
A „Hjälmargös” halászata szigorú szabályok szerint zajlik, amelyek kidolgozása a halászok és a hatóságok szoros együttműködésével történik. A halászat kizárólag legalább 60 mm szembőségű halászeszközzel végezhető. A halak a kifogáskor nem lehetnek 45 cm-nél kisebbek. Annak érdekében, hogy ne veszélyeztessék a táplálék rendelkezésre állását, a fogassüllő zsákmányhalát mérsékelten halásszák. A tavon nem folytatnak vonóhálós halászatot. A halászfelszerelések és a helyszín évről évre változik, és sokéves tapasztalaton alapul. A halászati módszerek alkalmazásával a halász minden egyes halat külön kezel és értékel. A „Hjälmargös” minőségének egyik oka a kereskedelmi halászatok által bevezetett halászati korlátozás. A hal mérete, gyors növekedése (magas vízhőmérséklet és tápanyagtartalom, megfelelő mennyiségben rendelkezésre álló zsákmány) és frissessége három fontos tényező a „Hjälmargös” íze szempontjából, amely a Hjälmaren-tavon folytatott kereskedelmi célú halászat módjához köthető.
A „Hjälmargös” fenntarthatóságát a Tengergazdálkodási Tanács (MSC) tanúsítványa is megerősíti. Az MSC tanúsítványa azonban nem követelménye az oltalom alatt álló eredetmegjelölésnek. A „Hjälmargös”-t minőségi halnak tekintik.
A tóban élő fogassüllő halászata több mint 500 éves halászati hagyományokra épül. Ma a Hjälmaren-tóban a fogassülő-halászatot 35 anyakikötővel rendelkező kereskedelmi halász végzi, amely egy ilyen méretű tó esetében szokatlanul magas szám. A kisüzemi halászat azt jelenti, hogy a halászok sosem hajóznak távolra az anyakikötőtől, és gyakori, hogy legfeljebb 2 óra telik el a fogástól a rakparton történő kirakodásig. Nehéz időjárási körülmények között legfeljebb 5 órát vehet igénybe. Az év legmelegebb időszakában a halat a hajón jégre helyezik. A „Hjälmargös”-re jellemző tiszta halíz a kíméletes halászati módszerekkel van összefüggésben. Rövid idő telik el a kifogás és a szárazföldi kezelés között. A minőség a frissességnek tulajdonítható, amelyet röviddel a kirakodás után végzett gyors fagyasztással őriznek meg.
A Hjälmaren-tó különleges halászterület, amely kiterjedt szakértelmet igényel ahhoz, hogy a halász a tó sajátos jellemzőit megismerje, és hogy a legjobb minőség érdekében a megfelelő időben a megfelelő helyen halásszon.
Hivatkozás a termékleírás közzétételére
https://www.livsmedelsverket.se/globalassets/foretag-regler-kontroll/livsmedelsinformation-markning-halsopastaenden/skyddade-beteckningar/produktspecifikation-hjalmargos-20240109.pdf
(1) HL L 343., 2012.12.14., 1. o., ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2012/1151/oj.
ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2024/2260/oj
ISSN 1977-0979 (electronic edition)