European flag

Az Európai Unió
Hivatalos Lapja

HU

L sorozat


2024/1506

2024.5.30.

A BIZOTTSÁG (EU) 2024/1506 FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ RENDELETE

(2024. február 22.)

az (EU) 2023/1114 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az eszközalapú tokenek és az elektronikuspénz-tokenek jelentőssé minősítésére vonatkozó bizonyos kritériumok pontosítása tekintetében történő kiegészítéséről

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a kriptoeszközök piacairól, valamint az 1093/2010/EU és az 1095/2010/EU rendelet, továbbá a 2013/36/EU és az (EU) 2019/1937 irányelv módosításáról szóló, 2023. május 31-i (EU) 2023/1114 európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 43. cikke (11) bekezdésére,

mivel:

(1)

Az (EU) 2023/1114 rendelet 56. cikkének (1) bekezdése értelmében az ugyanezen rendelet 43. cikk (1) bekezdésében előírt, az eszközalapú tokenek jelentőssé minősítésére vonatkozó kritériumok az elektronikuspénz-tokenek jelentőssé minősítésére is vonatkoznak. Ezért az elektronikuspénz-tokenek tekintetében is tovább kell pontosítani az (EU) 2023/1114 rendelet 43. cikke (1) bekezdésének e) és f) pontjában említett kritériumokat.

(2)

Annak érdekében, hogy az Európai Bankhatóság (EBH) megállapíthassa, hogy az eszközalapú token vagy az elektronikuspénz-token kibocsátójának tevékenységei nemzetközi szinten jelentősek-e az Unión kívül, és hogy az eszközalapú tokenek vagy elektronikuspénz-tokenek vagy kibocsátóik a pénzügyi rendszerrel összekapcsoltnak tekintendők-e, különbséget kell tenni az alapvető és a kiegészítő mutatók között. Az alapvető mutatóknak le kell fedniük a jelentős eszközalapú tokenek vagy elektronikuspénz-tokenek legrelevánsabb elemeit. A kiegészítő mutatókat akkor kell értékelni, ha az alapmutatók EBH általi értékelése nem teszi lehetővé az EBH számára, hogy meggyőzően megállapítsa az (EU) 2023/1114 rendelet 43. cikke (1) bekezdésének e) és f) pontjában említett kritériumok teljesülését. A jelentőség értékelésének eredményét mindkét mutatótípus esetében holisztikus értékelésnek kell alávetni.

(3)

Az (EU) 2023/1114 rendelet 43. cikke (1) bekezdésének e) pontjában említett, a kibocsátó által folytatott nemzetközi szintű tevékenységek jelentőségére (ideértve az eszközalapú token fizetésekre és átutalásokra történő felhasználását is) vonatkozó kritérium értékelése tekintetében az EBH-nak az Unió és harmadik országok közötti határokon átnyúló tevékenységekre, az érintett token méretére és a kibocsátó globális szintű tevékenységeire vonatkozó alapmutatókat kell használnia.

(4)

A határokon átnyúló ügyletek – különösen a csereeszközként való felhasználáshoz kapcsolódó ügyletek – azok a nemzetközi vonatkozású ügyletek, amelyek a legnagyobb valószínűséggel kockázatot jelentenek az Unió pénzügyi stabilitására, monetáris transzmissziós mechanizmusára és monetáris szuverenitására nézve. Ezek az ügyletek az eszközalapú token vagy elektronikuspénz-token kibocsátójának az Unión kívüli nemzetközi szintű nemzetközi tevékenységét is tükrözik a tokenek fizetésekre és átutalásokra történő felhasználása tekintetében. Ezért az EBH-nak figyelembe kell vennie az Unióba irányuló és onnan kiinduló, eszközalapú tokennel vagy elektronikuspénz-tokennel végzett határokon átnyúló ügyletek értéke piaci részesedésének jelentőségére vonatkozó mutatókat, valamint az ilyen tokenek csereeszközként való felhasználásához kapcsolódó ügyletek becsült piaci részesedésének jelentőségét. Az eszközalapú tokennel vagy elektronikuspénz-tokennel végzett határokon átnyúló ügyletek értéke piaci részesedésének jelentőségét jelző mutatót tovább kell osztani a beáramlási és a kiáramlási ügyletekkel kapcsolatos két külön almutatóra, mivel az egyes ügylettípusok eltérő hatást gyakorolhatnak a pénzügyi stabilitásra és a monetáris szuverenitásra.

(5)

Annak érdekében, hogy meg lehessen ragadni a kibocsátó nemzetközi szintű tevékenységei jelentőségének határokon át nem nyúló vonatkozásait, az EBH-nak figyelembe kell vennie az érintett eszközalapú token vagy elektronikuspénz-token globális piaci kapitalizációjára, valamint a kibocsátó által kibocsátott valamennyi eszközalapú token és elektronikuspénz-token globális piaci kapitalizációjára vonatkozó alapvető mutatókat is. A token nemzetközi szintű piaci kapitalizációját úgy kell értelmezni, hogy az magában foglalja az Unión kívül kibocsátott ugyanezen tokent is annak érdekében, hogy az említett kapitalizációt meg lehessen különböztetni az (EU) 2023/1114 rendelet 43. cikke (1) bekezdésének b) pontjában említett piaci kapitalizációtól.

(6)

Az eszközalapú tokenek vagy elektronikuspénz-tokenek vagy kibocsátóik pénzügyi rendszerrel való összekapcsoltságának jelentőségére vonatkozó kritériumnak az (EU) 2023/1114 rendelet 43. cikke (1) bekezdésének f) pontjában említett értékelését illetően a mutatóknak tükrözniük kell a tokenek és kibocsátóik pénzügyi rendszerrel való közvetlen és közvetett összekapcsoltságát. Mind a közvetlen, mind a közvetett összekapcsoltság dominóhatással járhat mindkét irányban: az eszközalapú tokenek és az elektronikuspénz-tokenek kibocsátói felől a hagyományos pénzügyi rendszer felé, és fordítva. E célból meg kell határozni a pénzügyi intézmények által kibocsátott, nem betétjellegű tartalékeszközök arányának jelentőségére, valamint a kibocsátó eszközállományának az egyes pénzügyi eszközök teljes kínálatához viszonyított arányának jelentőségére vonatkozó alapvető mutatókat. Emellett a következő kiegészítő mutatókat kell meghatározni: az eszközalapú token vagy az elektronikuspénz-token kibocsátójának tulajdonosi szerkezete, a kibocsátó tartalékeszközei letéti őrzésének koncentrációja, valamint a kibocsátó tartalékeszközeinek portfóliója és az egyéb eszközalapú tokenek és elektronikuspénz-tokenek kibocsátóinak tartalékeszközei közötti átfedés.

(7)

A kibocsátó pénzügyi rendszerrel való összekapcsoltságának értékelésekor kulcsfontosságú a pénzügyi intézmények által pénzügyi eszközként kibocsátott, nem betétjellegű tartalékeszközök aránya jelentőségének értékelése. Ennek az alapmutatónak a kibocsátó eszköztartalékán keresztül kell mérnie a pénzügyi szektorral való közvetlen összekapcsoltságot. Az olyan pénzügyi intézményeknél jelentkező nehézségek, amelyek pénzügyi eszközeit a tartalékeszközök tartalmazzák, hatással lehet azon tartalékeszközök értékére, amelyek a token birtokosának a kibocsátóval szembeni, a token visszaváltására vonatkozó követeléseit fedezik. E mutató értékelésekor az EBH-nak figyelembe kell vennie a pénzügyi eszköznek minősülő, nem betétjellegű tartalékeszközök részarányára, az eszközalapú tokenek esetében a származtatott eszköznek minősülő nem betétjellegű tartalékeszközök részarányára, illetve az elektronikuspénz-tokenek esetében a fedezett kötvények részarányára vonatkozó almutatókat. A származtatott ügyletnek minősülő, nem betétjellegű tartalékeszközök és a fedezett kötvények aránya almutatóként szükséges, mivel egyrészt a származtatott ügyletek szerződő felei hitelintézetek lehetnek, ezért a rájuk vonatkozó letéti felhívás jelentős hatással lehet a pénzügyi rendszerre, másrészt pedig a fedezett kötvények kibocsátó általi kényszerkiárusítása negatív hatással lehet a hitelintézetek likviditására.

(8)

Az eszközalapú tokenek vagy elektronikuspénz-tokenek kibocsátói eszközállományának az adott pénzügyi eszközök – többek között az átruházható értékpapírokkal és államkötvényekkel foglalkozó kollektív befektetési vállalkozás befektetési jegyei – teljes kínálatához viszonyított arányának jelentőségére vonatkozó alapvető mutatónak ki kell terjednie az eszközalapú tokenek és az elektronikuspénz-tokenek kibocsátói és a pénzügyi rendszer közötti közvetett összekapcsoltságra is. Az ilyen közvetett összekapcsoltság hatással lehet a hagyományos pénzügyi rendszerre, különösen akkor, ha az eszközalapú token vagy az elektronikuspénz-token kibocsátója pénzügyi nehézségek miatt kénytelen kiárusítani eszközállományát. Ez az eladás csökkentheti ezen eszközök értékét, és közvetetten érintheti a pénzügyi intézményeket az e pénzügyi intézmények tulajdonában lévő eszközök értékének csökkenése révén.

(9)

Az eszközalapú tokenek vagy elektronikuspénz-tokenek kibocsátóinak pénzügyi rendszerrel való összekapcsoltsága a tulajdonosi szerkezeten keresztül is mérhető. Ennek a kiegészítő mutatónak az a célja, hogy teljes képet adjon azokról a lehetséges hatásokról, amelyeket a pénzügyi nehézségek gyakorolhatnak a pénzügyi rendszerre, nemcsak tisztán pénzügyi stabilitási kockázat szempontjából, hanem a reputációs kockázatok tekintetében is. Az eszközalapú token vagy elektronikuspénz-token kibocsátójának pénzügyi nehézségei, vagy a nála bekövetkezett kritikus események – a tulajdonosi szerkezeten keresztül a kibocsátóval való kapcsolatuk révén – jelentős hatást gyakorolhatnak az egyéb pénzügyi tevékenységeket folytató intézményekre. E mutató értékelésekor az EBH-nak arra kell összpontosítania, hogy a kibocsátó szétaprózott vagy koncentrált tulajdoni szerkezettel rendelkezik-e – függetlenül attól, hogy a befolyásoló részesedéssel rendelkező természetes vagy jogi személyek pénzügyi intézmények-e –, valamint a tulajdonosi struktúra összetettségére.

(10)

Az eszközalapú token vagy elektronikuspénz-token kibocsátója és a pénzügyi rendszer közötti további összekapcsolódási csatorna a tartalékeszközök kis számú pénzügyi intézményben való koncentrálódása révén alakulhat ki. Minél diverzifikáltabbak a kibocsátó tartalékeszközei, annál kisebb a potenciális dominóhatás és annál alacsonyabb a kibocsátó pénzügyi stabilitásához kapcsolódó kockázat. Így a tartalékeszközök kis számú pénzügyi intézményben való elhelyezése vagy nagy fokú koncentráltsága a pénzügyi rendszerrel való nagyobb összekapcsoltságra utal. Tekintettel a hitelintézetekben lévő betétek koncentrációjából eredő összekapcsoltság sajátos jelentőségére, a kibocsátó tartalékeszközeinek pénzügyi intézményekben való koncentrációjára vonatkozó kiegészítő mutató alatt helyénvaló két almutatót meghatározni. Az egyik almutatónak a tartalékeszközök pénzügyi intézményekben való koncentrációjára, a másik almutatónak pedig csak a hitelintézetekben elhelyezett betétekre kell vonatkoznia.

(11)

Meg kell vizsgálni azokat az átterjedési mechanizmusokat, amelyek abból az esetből adódhatnak, amikor az eszközalapú tokenek vagy az elektronikuspénz-tokenek különböző kibocsátói hasonló eszközökkel rendelkeznek. Ilyen esetekben az egyik kibocsátónál jelentkező pénzügyi nehézségek és az ebből eredő értékesítés negatív hatást gyakorolhat más kibocsátókra. Ezért meg kell határozni a kibocsátó tartalékeszközei és más kibocsátók tartalékeszközei közötti portfólió-átfedés kiegészítő mutatóját,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Fogalommeghatározások

E rendelet alkalmazásában:

1.

„pénzügyi intézmény”: a következők bármelyike:

a)

hitelintézet;

b)

befektetési vállalkozás;

c)

elektronikuspénz-kibocsátó intézmény;

d)

pénzforgalmi intézmény;

e)

ÁÉKBV-alapkezelő;

f)

alternatívbefektetésialap-kezelő;

g)

a 2009/138/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv (2) 13. cikkének 1. pontjában meghatározott biztosító;

h)

a 2009/138/EK irányelv 13. cikkének 4. pontjában meghatározott viszontbiztosító;

i)

az (EU) 2016/2341 európai parlamenti és tanácsi irányelv (3) 6. cikkének 1. pontjában meghatározottak szerinti „foglalkoztatói nyugellátást szolgáltató intézmény”;

2.

„releváns időszak”: az (EU) 2023/1114 rendelet 43. cikke (2) bekezdésének a) pontjában említett időszak vagy ugyanezen rendelet 43. cikke (2) bekezdésének b) pontjában említett időszak.

2. cikk

A nemzetközi jelentőség értékelésére szolgáló mutatók

(1)   Annak értékelésekor, hogy az (EU) 2023/1114 rendelet 43. cikke (1) bekezdésének e) pontjában meghatározott kritérium teljesül-e, az EBH-nak a következő alapvető mutatók mindegyikét meg kell vizsgálnia:

a)

az Unióba irányuló és onnan kiinduló, eszközalapú tokennel vagy elektronikuspénz-tokennel végzett határokon átnyúló ügyletek értéke piaci részesedésének jelentősége;

b)

az Unióba irányuló és onnan kiinduló, eszközalapú tokennel vagy elektronikuspénz-tokennel végzett, határokon átnyúló ügyletek értéke piaci részesedésének jelentősége az ilyen tokenek csereeszközként való felhasználásához kapcsolódó ügyletek esetében;

c)

az eszközalapú token vagy az elektronikuspénz-token nemzetközi szintű piaci kapitalizációjának mértéke a releváns időszak utolsó naptári napján;

d)

az érintett kibocsátó vagy kibocsátók által a releváns időszak utolsó naptári napján kibocsátott valamennyi eszközalapú token és elektronikuspénz-tokenek nemzetközi szintű piaci kapitalizációjának mértéke.

(2)   A (1) bekezdés a) pontjának alkalmazásában az EBH-nak a következő almutatók mindegyikét figyelembe kell vennie:

a)

az Unióba irányuló, eszközalapú tokennel vagy elektronikuspénz-tokennel végzett határokon átnyúló ügyletek értéke piaci részesedése (beáramlási ügyletek);

b)

az Unióból kiinduló eszközalapú token vagy elektronikuspénz-token határokon átnyúló ügyleteinek értékének piaci részesedése (kiáramlási ügyletek);

Az EBH az első albekezdés a) pontjában említett almutatót a következő képlet szerint számítja ki:

a releváns időszakban az adott eszközalapú tokennel vagy elektronikuspénz-tokennel végzett azon ügyletek összesített értéke,amelyek esetében a fizető fél az Unión kívül, a kedvezményezett az Unión belül található

a releváns időszakban az összes eszközalapú tokennel vagy elektronikuspénz-tokennel végzett azon ügylet összesített értéke,amely esetében a fizető fél az Unión kívül, a kedvezményezett az Unión belül található

Az EBH az első albekezdés b) pontjában említett almutatót a következő képlet szerint számítja ki:

a releváns időszakban az adott eszközalapú tokennel vagy elektronikuspénz – tokennel végzett azon ügyletek összesített értéke,amelyek esetében a fizető fél az Unión belül, a kedvezményezett az Unión kívül található

a releváns időszakban az összes eszközalapú tokennel vagy elektronikuspénz – tokennel végzett azon ügylet összesített értéke,amelyek esetében a fizető fél az Unión belül, a kedvezményezett az Unión kívül található

(3)   Az EBH az (1) bekezdés b) pontjában említett becsült piaci részesedést a következő képlet szerint számítja ki:

a releváns időszakban azon,az Unióba irányuló és az Unióból kiinduló, az adott eszközalapú tokennel vagy elektronikuspénz – tokennel végzett, határokon átnyúló ügyletek becsült összesített értéke,amelyek esetében a tokent csereeszközként használták fel

a releváns időszakban az Unióba irányuló és az Unióból kiinduló összes, eszközalapú tokennel vagy elektronikuspénz – tokennel végzett, határokon átnyúló ügylet becsült összesített értéke,amely esetében a tokeneket csereeszközként használták fel

3. cikk

A pénzügyi rendszerrel való összekapcsoltság értékelésére szolgáló mutatók

(1)   Annak értékelésekor, hogy az (EU) 2023/1114 rendelet 43. cikke (1) bekezdésének f) pontjában meghatározott kritérium teljesül-e, az EBH-nak a következő alapvető mutatók mindegyikét meg kell vizsgálnia:

a)

a pénzügyi intézmények által pénzügyi eszközként kibocsátott, nem betétjellegű tartalékeszköz-alapú token vagy elektronikuspénz-token arányának jelentősége;

b)

a kibocsátó eszközállományának az egyes pénzügyi eszközök teljes kínálatához viszonyított arányának jelentősége.

(2)   A (1) bekezdés a) pontjának alkalmazásában az EBH-nak a következő almutatókat kell figyelembe vennie:

a)

a pénzügyi intézmények által pénzügyi eszközként kibocsátott, nem betétjellegű tartalékeszköz-alapú token vagy elektronikuspénz-token aránya;

b)

az eszközalapú tokenek esetében a származtatott eszköznek minősülő nem betétjellegű tartalékeszközök részaránya; vagy

c)

az elektronikuspénz-tokenek esetében az elektronikuspénz-token azon nem betétjellegű tartalékeszközeinek aránya, amelyek fedezett kötvények.

Az EBH a releváns időszak utolsó naptári napjára vonatkozóan az első albekezdés a) pontjában említett almutatót a következő képlet szerint számítja ki:

az eszközalapú token vagy elektronikuspénz – token eszköztartalékát képező, pénzügyi intézmények által kibocsátott pénzügyi eszközök összértéke

(az eszközalapú token vagy elektronikuspénz – token eszköztartalékának összértéke) – (az eszközalapú token vagy elektronikuspénz – token betétekben elhelyezett eszköztartalékának összértéke)

Az EBH a releváns időszak utolsó naptári napjára vonatkozóan az első albekezdés b) pontjában említett almutatót a következő képlet szerint számítja ki:

az eszközalapú toke eszköztartalékának részét képező származtatott ügyletek összértéke

(az eszközalapú token eszköztartalékának összértéke) – (az eszközalapú token betétekben elhelyezett eszköztartalékának összértéke)

Az EBH a releváns időszak utolsó naptári napjára vonatkozóan az első albekezdés c) pontjában említett almutatót a következő képlet szerint számítja ki:

a hitelintézetek által az elektronikuspénz – tokenek eszköztartalékának részeként kibocsátott,fedezett kötvények összértéke

(az elektronikuspénz – token eszköztartalékának összértéke) – (az elektronikuspénz – token betétekben elhelyezett eszköztartalékának összértéke)

(3)   Az EBH a releváns időszak utolsó naptári napjára vonatkozóan a (1) bekezdés b) pontjában említett, a kibocsátó eszközállományára vonatkozó arányt a következő képlet szerint számítja ki:

az eszközalapú token vagy elektronikuspénz – token kibocsátójának birtokában lévő bizonyos típusú pénzügyi eszközállomány összértéke

az ilyen típusú pénzügyi eszköz teljes kínálata

(4)   Amennyiben az (1) bekezdésben említett alapmutatók EBH általi értékelése nem teszi lehetővé az EBH számára, hogy meggyőzően megállapítsa az (EU) 2023/1114 rendelet 43. cikke (1) bekezdésének f) pontjában szereplő összekapcsoltsági kritérium teljesülését, az EBH-nak a következő kiegészítő mutatók mindegyikét értékelnie kell:

a)

az eszközalapú token vagy elektronikuspénz-token kibocsátójának tulajdonosi szerkezete;

b)

az eszközalapú token vagy az elektronikuspénz-token kibocsátója tartalékeszközeinek koncentrációjának mértéke pénzügyi intézményekben;

c)

az eszközalapú token vagy elektronikuspénz-token kibocsátója tartalékeszközeinek portfóliója és az egyéb eszközalapú tokenek és elektronikuspénz-tokenek kibocsátóinak tartalékeszközei közötti átfedés.

(5)   A (4) bekezdés a) pontjának alkalmazásában az EBH-nak a következők mindegyikét figyelembe kell vennie:

a)

a kibocsátó szétaprózott vagy koncentrált tulajdoni szerkezettel rendelkezik;

b)

a befolyásoló részesedéssel rendelkező természetes vagy jogi személyek pénzügyi intézmények-e;

c)

a tulajdonosi struktúra összetettsége.

(6)   A (4) bekezdés b) pontjának alkalmazásában az EBH-nak a következők mindegyikét figyelembe kell vennie:

a)

az eszközalapú token vagy az elektronikuspénz-token kibocsátója tartalékeszközeinek koncentrációjának mértéke pénzügyi intézményekben;

b)

az eszközalapú token vagy az elektronikuspénz-token kibocsátója letéteinek koncentrációjának mértéke hitelintézetekben.

Az EBH a releváns időszak utolsó naptári napjára vonatkozóan az első albekezdés a) pontjában említett almutatót a következő képlet szerint számítja ki:

Koncentráció = s1 2+s2 2+s3 2+…sn 2

ahol sn = az n hitelintézetekben elhelyezett tartalékeszközök aránya (egész számban kifejezve).

Az EBH a releváns időszak utolsó naptári napjára vonatkozóan az első albekezdés b) pontjában említett almutatót a következő képlet szerint számítja ki:

Koncentráció = c1 2+c2 2+c3 2+…cn 2

ahol cn = az n hitelintézetekben elhelyezett betétek aránya (egész számban kifejezve).

(7)   Az EBH a releváns időszak utolsó naptári napjára vonatkozóan a (4) bekezdés c) pontjában említett kiegészítő mutatót a következő képlet szerint számítja ki:

az eszközalapú token vagy elektronikuspénz – token azon eszközállományának összértéke, amely más kibocsátók eszközalapú tokenje vagy elektronikuspénz-tokenje eszközállományának részét is képezi

az eszközalapú token vagy elektronikuspénz – token eszközállományának összértéke

4. cikk

Hatálybalépés

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2024. február 22-én.

a Bizottság részéről

az elnök

Ursula VON DER LEYEN


(1)   HL L 150., 2023.6.9., 40. o., ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2023/1114/oj.

(2)  Az Európai Parlament és a Tanács 2009/138/EK irányelve (2009. november 25.) a biztosítási és viszontbiztosítási üzleti tevékenység megkezdéséről és gyakorlásáról (Szolvencia II) (HL L 335., 2009.12.17., 1. o., ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2009/138/oj).

(3)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/2341 irányelve (2016. december 14.) a foglalkoztatói nyugellátást szolgáltató intézmények tevékenységéről és felügyeletéről (HL L 354., 2016.12.23., 37. o., ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2016/2341/oj)


ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2024/1506/oj

ISSN 1977-0731 (electronic edition)