European flag

Az Európai Unió
Hivatalos Lapja

HU

L sorozat


2024/782

2024.5.31.

A BIZOTTSÁG (EU) 2024/782 FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ IRÁNYELVE

(2024. március 4.)

a 2005/36/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvnek az általános ápolói, a fogorvosi és a gyógyszerészi szakmák képzési minimumkövetelményei tekintetében történő módosításáról

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a szakmai képesítések elismeréséről szóló, 2005. szeptember 7-i 2005/36/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvre (1) és különösen annak 21. cikke (6) bekezdésének második albekezdésére, 31. cikke (2) bekezdésének második albekezdésére, 34. cikke (2) bekezdésének második albekezdésére és 44. cikke (2) bekezdésének második albekezdésére,

mivel:

(1)

Az általános ápolói, a fogorvosi és a gyógyszerészi szakmákra vonatkozó harmonizált képzési minimumkövetelményeket jelenleg a 2005/36/EK irányelv 31., 34. és 44. cikke, valamint V. mellékletének 5.2.1., 5.3.1. és 5.6.1. pontja határozza meg.

(2)

A 2005/36/EK irányelv korszerűsítéséről szóló 2011. évi zöld könyvében (2) az Európai Bizottság elismerte, hogy több szakaszban korszerűsíteni kell a harmonizált képzési minimumkövetelményeket.

(3)

A 2005/36/EK irányelvnek a 2013/55/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv (3) általi módosításával összefüggésben a nemzeti hatóságok, a felsőoktatási intézmények és a szakmai szervezetek jelezték, hogy az irányelv III. címének III. fejezetében szereplő szakmák jelentős fejlődésen mentek keresztül a képzési minimumkövetelmények harmonizálása óta.

(4)

Bár a 2013/55/EU irányelv bizonyos mértékben felülvizsgálta az általános ápolói, a fogorvosi és a gyógyszerészi szakmákra vonatkozó harmonizált képzési minimumkövetelményeket, a 2005/36/EK irányelv V. mellékletének 5.2.1., 5.3.1. és 5.6.1. pontjában felsorolt képzési programokban, illetve a képzés során elsajátítandó ismereteknek és készségeknek az említett irányelv 31. cikkének (6) bekezdésében, 34. cikkének (3) bekezdésében és 44. cikkének (3) bekezdésében meghatározott felsorolásában nem történt lényeges változás.

(5)

Ehelyett a 2013/55/EU irányelvvel módosított 2005/36/EK irányelv 21. cikkének (6) bekezdése felhatalmazást adott a Bizottságnak arra, hogy az 57c. cikkel összhangban aktualizálja a képzési minimumkövetelményeket annak érdekében, hogy azok igazodjanak az általánosan elismert tudományos és műszaki fejlődéshez és tükrözzék az érintett szakembereket közvetlenül érintő uniós jog alakulását.

(6)

A Bizottság értékelte, hogy az általánosan elismert tudományos és műszaki fejlődés fényében naprakésszé kell-e tenni az általános ápolói, a fogorvosi és a gyógyszerészi szakmákra vonatkozóan a 2005/36/EK irányelvben meghatározott képzési minimumkövetelményeket.

(7)

A Bizottság értékelésének támogatása érdekében három tanulmány készült. E tanulmányok célja az volt, hogy feltárják az általános ápolói, a fogorvosi és a gyógyszerészi szakmák képzési követelményeinek alakulását valamennyi tagállamban és az Európai Szabadkereskedelmi Társulás országaiban (EFTA-államok). Ehhez uniós és nemzeti szintű másodelemzések és az érdekelt felekkel folytatott célzott konzultációk révén gyűjtöttek adatokat. Az adatgyűjtés a képzési követelmények terén nemzeti szinten bekövetkezett számos fejleményre összpontosított: i. az általános ápolói, a fogorvosi és a gyógyszerészi szakmát érintő tudományos és műszaki fejlődés; ii. olyan képzési programok, valamint ismeretek és készségek, amelyek túlmutatnak a 2005/36/EK irányelvben meghatározott képzési minimumkövetelményeken, és tükrözik a tudományos és műszaki fejlődéshez való alkalmazkodást.

(8)

A vizsgálatok során sor került az összegyűjtött adatok összehasonlító értékelésére. Az értékelés az uniós tagállamokban és az EFTA-államokban az általánosan elismert tudományos és műszaki fejlődés fényében a képzési követelmények terén bekövetkezett fejleményekre és a képzési követelmények közötti hasonlóságokra összpontosított. E célból kidolgozták az „általánosan elismert” tudományos és műszaki fejlődés munkadefinícióját, amely a legalább 16 tagállamban és EFTA-államban megfigyelt tudományos és műszaki fejlődést fedi le.

(9)

A tanulmányok eredményeit a szakmai képesítések elismerésével foglalkozó koordinátorcsoport munkaértekezletein és ülésein ismertették az érdekelt felekkel. A kapott visszajelzések alapján elkészítették a tanulmányok következtetéseit, amelyek a 2005/36/EK irányelvben meghatározott képzési minimumkövetelmények aktualizálását javasolták a képzési programok, valamint a tudás és a készségek tekintetében.

(10)

Az általános ápolói szakmával foglalkozó tanulmány (4) a következő általánosan elismert tudományos és technikai előrelépéseket azonosította a képzési programok terén azokban a tagállamokban és EFTA-államokban, amelyek nem vagy nem megfelelően képviseltetik magukat a 2005/36/EK irányelvben meghatározott jelenlegi képzési minimumkövetelményekben: személyközpontú ápolási-gondozási elmélet, ápolásmenedzsment, tényeken alapuló gyakorlat, e-egészségügy, valamint az egészségügyi ellátáshoz és az ápolási módszerekhez kapcsolódó technikai újítások.

(11)

A fogorvosi szakmával foglalkozó tanulmány (5) a következő általánosan elismert tudományos és technikai előrelépéseket azonosította a képzési programok terén azokban a tagállamokban és EFTA-államokban, amelyek nem vagy nem megfelelően képviseltetik magukat a 2005/36/EK irányelvben meghatározott jelenlegi képzési minimumkövetelményekben: implantológia, gerodontológia, szakmaközi együttműködés az ellátásban, fogászati közegészségügy – közösségi szájegészség, praxisirányítás, genetika és genomika, immunológia, regeneratív orvoslás/fogászat és digitális technológiák a fogászatban.

(12)

A gyógyszerészi szakmával foglalkozó tanulmány (6) a következő általánosan elismert tudományos és technikai előrelépéseket azonosította a képzési programok terén azokban a tagállamokban és EFTA-államokban, amelyek nem vagy nem megfelelően képviseltetik magukat a 2005/36/EK irányelvben meghatározott jelenlegi képzési minimumkövetelményekben: biofarmakológiai technológia és biotechnológia, genetika és farmakogenomika, immunológia, klinikai gyógyszerészet, gyógyszerészeti ellátás, szociális gyógyszerészet, epidemiológia és farmakoepidemiológia, gyógyszerészeti gyakorlat, interdiszciplináris és multidiszciplináris együttműködés, patológia és patofiziológia, egészség-gazdaságtan és farmakoökonómia, információtechnológiák és digitális technológiák.

(13)

A tagállamoknak és a Bizottságnak a magyarázó dokumentumokról szóló 2011. szeptember 28-i együttes politikai nyilatkozatával (7) összhangban a tagállamok vállalták, hogy az átültető intézkedéseikről szóló értesítéshez indokolt esetben egy vagy több olyan dokumentumot mellékelnek, amely megmagyarázza az irányelv elemei és az azt átültető nemzeti jogi eszközök megfelelő részei közötti kapcsolatot. Ezen irányelv tekintetében a jogalkotó úgy ítéli meg, hogy ilyen dokumentumok átadása indokolt.

(14)

A 2005/36/EK irányelvet ezért ennek megfelelően módosítani kell,

ELFOGADTA EZT AZ IRÁNYELVET:

1. cikk

A 2005/36/EK irányelv módosításai

A 2005/36/EK irányelv a következőképpen módosul:

1.

a 31. cikk (6) bekezdésének helyébe a következő szöveg lép:

„(6)   Az általános ápolói képzésnek biztosítania kell, hogy az érintett szakember megszerzi a következő ismereteket és készségeket:

a)

az általános ápolói tevékenységek alapját képező tudományok átfogó ismerete, beleértve az egészséges és a beteg személyek alkatának, fiziológiai funkcióinak és viselkedésének kellő ismeretét, valamint az ember egészségi állapota és fizikai és szociális környezete közötti kapcsolatnak a megfelelő megértését;

b)

a szakma jellegének és etikájának, valamint az egészségügy és az ápolói tevékenység általános elveinek ismerete;

c)

megfelelő klinikai gyakorlat; az ilyen gyakorlatot, amelyet képzési jelentőségére tekintettel kell kiválasztani, szakképzett ápolói személyzet felügyelete alatt és olyan helyen kell megszerezni, ahol a szakképzett ápolói létszám és a berendezések alkalmasak a betegápolásra;

d)

képesség az egészségügyi személyzet gyakorlati képzésében való részvételre, valamint szakmai tapasztalat az ilyen személyzettel és az egészségügyi ágazat más szakembereivel végzett munka terén;

e)

képesség személyre szabott ápolási szolgáltatások nyújtására, valamint arra, hogy segítse a betegeket, a hozzátartozókat és más releváns személyeket az önellátásban és az egészséges életvitelben;

f)

képesség hatékony vezetői megközelítés és döntéshozatali készségek kialakítására;

g)

az egészségügyi ellátáshoz és az ápolási módszerekhez kapcsolódó technikai újdonságok ismerete.”

;

2.

a 34. cikk (3) bekezdésének helyébe a következő szöveg lép:

„(3)   A fogorvosi alapképzésnek garantálnia kell, hogy az érintett személy megszerzi a következő ismereteket és készségeket:

a)

a fogászat alapját képező tudományok megfelelő ismerete, valamint a tudományos módszerek helyes megértése, ideértve a biológiai funkciók mérésének alapelveit, a tudományosan megalapozott tények kiértékelését és az adatok elemzését;

b)

az egészséges és a beteg személyek felépítésére, fiziológiai funkcióira és viselkedésére, valamint a fizikai és társadalmi környezetnek az ember egészségi állapotát befolyásoló, a fogászat szempontjából releváns hatására vonatkozó megfelelő ismeretek;

c)

mind az egészséges, mind a beteg fogak, szájak, állkapcsok és kapcsolódó szöveteik szerkezetének és funkciójának megfelelő ismerete, valamint azoknak a beteg általános egészségi állapotával, fizikai és szociális közérzetével való kapcsolatának megfelelő ismerete;

d)

azon klinikai szaktárgyak és módszerek megfelelő ismerete, amelyek a fogorvosnak átfogó képet adnak a fogak, a száj, az állkapcsok és a kapcsolódó szövetek rendellenességeiről, sérüléseiről és betegségeiről, valamint a preventív, a diagnosztikus és a terápiás fogászatról;

e)

megfelelő felügyelet mellett szerzett megfelelő klinikai gyakorlat;

f)

a digitális fogászat megfelelő ismerete, valamint használatának és biztonságos gyakorlati alkalmazásának alapos ismerete.

Ez a képzés a fogorvos számára a fogak, a száj, az állkapcsok és a kapcsolódó szövetek rendellenességeinek és betegségeinek megelőzésére, diagnózisára és kezelésére kiterjedő valamennyi tevékenység folytatásához szükséges készségeket biztosítja.”

;

3.

a 44. cikk (3) bekezdésének helyébe a következő szöveg lép:

„(3)   A gyógyszerészképzésnek garantálnia kell, hogy az érintett személy megszerzi a következő ismereteket és készségeket:

a)

a gyógyszerek és a gyógyszergyártás során felhasznált anyagok megfelelő ismerete;

b)

a gyógyszerészeti technológia és a gyógyszerek fizikai, kémiai, biológiai és mikrobiológiai vizsgálatának megfelelő ismerete;

c)

a gyógyszer-metabolizmus és a gyógyszerek hatása, a gyógyszertoxicitás és a gyógyszeralkalmazás megfelelő ismerete;

d)

a gyógyszerekre vonatkozó tudományos adatok értékelésének megfelelő ismerete annak érdekében, hogy ezen ismeretek alapján megfelelő tájékoztatást tudjanak adni;

e)

a gyógyszerészet gyakorlásával kapcsolatos jogi és egyéb követelmények megfelelő ismerete;

f)

a klinikai gyógyszerészet és a gyógyszerészeti ellátás, valamint az ezek gyakorlati alkalmazásához szükséges készségek megfelelő ismerete;

g)

megfelelő közegészségügyi ismeretek és készségek, valamint a közegészségügy egészségfejlesztésre és betegségkezelésre gyakorolt hatásai;

h)

megfelelő ismeretek és készségek az interdiszciplináris és a multidiszciplináris együttműködés, a szakmaközi gyakorlat és a kommunikáció terén;

i)

az információtechnológiák és a digitális technológiák, valamint az ezek gyakorlati alkalmazásához szükséges készségek megfelelő ismerete.”

;

4.

az V. melléklet az ezen irányelvhez csatolt melléklettel összhangban módosul.

2. cikk

Átültetés

(1)   A tagállamok hatályba léptetik azokat a törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezéseket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy ennek az irányelvnek legkésőbb 2026. március 4-ig megfeleljenek. E rendelkezések szövegét haladéktalanul megküldik a Bizottságnak.

Amikor a tagállamok elfogadják ezeket a rendelkezéseket, azokban hivatkozni kell erre az irányelvre, vagy azokhoz hivatalos kihirdetésük alkalmával ilyen hivatkozást kell fűzni. A hivatkozás módját a tagállamok határozzák meg.

(2)   A tagállamok közlik a Bizottsággal nemzeti joguk azon főbb rendelkezéseinek szövegét, amelyeket az ezen irányelv által szabályozott területen fogadnak el.

3. cikk

Hatálybalépés

Ez az irányelv az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

4. cikk

Címzettek

Ennek az irányelvnek a tagállamok a címzettjei.

Kelt Brüsszelben, 2024. március 4-én.

a Bizottság részéről

az elnök

Ursula VON DER LEYEN


(1)   HL L 255., 2005.9.30., 22. o., ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2005/36/oj.

(2)  Zöld Könyv – A szakmai képesítések elismeréséről szóló irányelv korszerűsítése, COM(2011)367 végleges, 2011. június 22.

(3)  Az Európai Parlament és a Tanács 2013/55/EU irányelve (2013. november 20.) a szakmai képesítések elismeréséről szóló 2005/36/EK irányelv és a belső piaci információs rendszer keretében történő igazgatási együttműködésről szóló 1024/2012/EU rendelet (az IMI-rendelet) módosításáról (HL L 354., 2013.12.28., 132. o., ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2013/55/oj).

(4)  Európai Bizottság, Belső Piaci, Ipar-, Vállalkozás- és Kkv-politikai Főigazgatóság, Mapping and assessment of developments of one of the sectoral professions under Directive 2005/36/EC – Nurse responsible for general care – Final study (A 2005/36/EK irányelv szerinti egyik ágazati szakma fejlődésének feltérképezése és értékelése – Általános ápoló – Végleges tanulmány), Az Európai Unió Kiadóhivatala, 2020.

(5)  Európai Bizottság, Belső Piaci, Ipar-, Vállalkozás- és Kkv-politikai Főigazgatóság, Mapping and assessment of developments for sectoral professions under Directive 2005/36/EC – The profession of dental practitioner (A 2005/36/EK irányelv szerinti ágazati szakmák fejlődésének feltérképezése és értékelése – A fogorvosi szakma), Az Európai Unió Kiadóhivatala, 2022.

(6)  Európai Bizottság, Belső Piaci, Ipar-, Vállalkozás- és Kkv-politikai Főigazgatóság, Mapping and assessment of developments for sectoral professions under Directive 2005/36/EC – The profession of pharmacist (A 2005/36/EK irányelv szerinti ágazati szakmák fejlődésének feltérképezése és értékelése – A gyógyszerészi szakma), Az Európai Unió Kiadóhivatala, 2022.

(7)   HL C 369., 2011.12.17., 14. o.


MELLÉKLET

Az V. melléklet a következőképpen módosul:

1.

az 5.2.1. pont helyébe a következő szöveg lép:

„5.2.1.

Az általános ápolók képzési programja

Az általános ápolói oklevél, bizonyítvány vagy e képesítés megszerzéséről szóló egyéb tanúsítvány megszerzéséhez szükséges tanulmányi program a következő két részből áll.

A.   Elméleti képzés

a)   Ápolás:

Az egészségügy és az ápolás természete, etikája és általános alapelvei, beleértve a személyközpontú ápolási-gondozási elméleteket

Az ápolás alapelvei az alábbiakra vonatkozólag:

általános orvostan és szakorvostan

általános sebészet és szaksebészet

gyermekgondozás és gyermekgyógyászat

terhesgondozás és szülészet

elmegyógyászat és pszichiátria

idősgondozás és geriátria

Tényeken alapuló ápolási gyakorlat és kutatás

b)   Általános egészségtudományok:

Anatómia és fiziológia

Patológia

Bakteriológia, virológia és parazitológia

Biofizika, biokémia és radiológia

Dietetika

Higiénia:

megelőző gyógyászat

egészségügyi oktatás

Farmakológia

c)   Társadalomtudományok:

Szociológia

Pszichológia

Az igazgatás és az irányítás alapelvei

Az oktatás alapelvei

Szociális és egészségügyi jogi ismeretek

Az ápolás jogi szempontjai

d)   Tudomány és technológia:

e-egészségügy

B.   Klinikai gyakorlat

Ápolás az alábbiakra vonatkozólag:

általános orvostan és szakorvostan

általános sebészet és szaksebészet

gyermekgondozás és gyermekgyógyászat

terhesgondozás és szülészet

elmegyógyászat és pszichiátria

idősgondozás és geriátria

ápolás-gondozás közösségi környezetben

személyközpontú megközelítés

Tudomány és technológia:

e-egészségügy

Megengedett egy vagy több témakörnek más tantárgy keretében, vagy más tantárgyhoz kapcsolódóan történő oktatása.

Az elméleti és a gyakorlati képzés arányának kiegyensúlyozottnak és a kettőnek egymással összehangoltnak kell lennie, hogy biztosítsák az ezen mellékletben hivatkozott tudás és készségek megfelelő módon történő megszerzését.”;

2.

az 5.3.1. pont helyébe a következő szöveg lép:

„5.3.1.

A fogorvosok képzési programja

A fogorvosi oklevél, bizonyítvány vagy e képesítés megszerzéséről szóló egyéb tanúsítvány megszerzéséhez szükséges tanulmányi programnak legalább a következő tantárgyakat kell tartalmaznia. Megengedett egy vagy több tantárgynak más tantárgy keretében, vagy más tantárgyhoz kapcsolódóan történő oktatása.

A.   Alaptantárgyak

Kémia

Fizika

Biológia, genetika és regeneratív gyógyászat

B.   Orvos-biológiai tantárgyak és általános orvosi tantárgyak

Anatómia

Embriológia

Sejttan, beleértve a citológiát is

Fiziológia

Biokémia (vagy fiziológiai kémia)

Patológiai anatómia

Általános patológia

Farmakológia

Mikrobiológia

Higiénia

Megelőző orvostudomány és fogászati közegészségügy

Radiológia

Fizioterápia

Általános sebészet

Általános orvostan, beleértve a gyermekgyógyászatot is

Fül-, orr- és gégegyógyászat

Bőr- és nemibeteg-gyógyászat

Általános pszichológia – pszichopatológia – neuropatológia

Aneszteziológia

Immunológia

C.   Közvetlenül a fogászatra vonatkozó tantárgyak

Helyreállító fogászat

A fogászatban alkalmazott anyagok és berendezések

Megtartó fogászat

Preventív fogászat

Érzéstelenítés és nyugtatás a fogászatban

Speciális sebészet

A szájüreg speciális patológiája

Klinikai gyakorlat

Gyermekfogászat

Fogszabályozástan

Parodontológia

Fogászati radiológia

A szájüreg és az állkapocs fiziológiája

Praxisirányítás, professzionalizmus, etika és jog

A fogászati tevékenység szociális szempontjai

Gerodontológia

Orális implantológia

Szakmaközi együttműködés az ellátásban

Digitális technológiák a fogászatban”;

3.

az 5.6.1. pont helyébe a következő szöveg lép:

„5.6.1.

Gyógyszerészek képzési programja

Növény- és állatélettan

Fizika

Általános és szervetlen kémia

Szerves kémia

Analitikai kémia

Gyógyszerkémia, a gyógyászati termékek vizsgálatát is beleértve

Általános és alkalmazott biokémia (orvosi)

Anatómia, fiziológia, patológia és patofiziológia; orvosi terminológia

Mikrobiológia

Farmakológia és farmakoterápia

Farmakológiai technológia

Biofarmakológiai technológia

Toxikológia

Farmakognózia

Törvényi szabályozás és – adott esetben – szakmai etika

Genetika és farmakogenomika

Immunológia

Klinikai gyógyszerészet

Gyógyszerészeti ellátás

Szociális gyógyszerészet

Közegészségügy, beleértve az epidemiológiát is

Gyógyszerészeti gyakorlat

Farmakoökonómia

Az elméleti és a gyakorlati képzés közötti egyensúly minden tantárgy esetében úgy alakítandó, hogy az elméleti oktatás elég súlyt kapjon, hogy ezáltal fennmaradjon a képzés egyetemi jellege.”


ELI: http://data.europa.eu/eli/dir_del/2024/782/oj

ISSN 1977-0731 (electronic edition)