European flag

Hivatalos Lapja
Az Európai Unió

HU

Sorozat L


2024/450

2024.2.7.

A BIZOTTSÁG (EU) 2024/450 FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ RENDELETE

(2023. október 26.)

az (EU) 2021/23 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a reorganizációs terv kötelező elemeit és a szanálási hatóság általi jóváhagyáshoz teljesítendő kritériumokat meghatározó szabályozástechnikai standardok tekintetében történő kiegészítéséről

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a központi szerződő felek helyreállítására és szanálására irányuló keretrendszerről, továbbá az 1095/2010/EU, a 648/2012/EU, a 600/2014/EU, a 806/2014/EU és az (EU) 2015/2365 rendelet, valamint a 2002/47/EK, a 2004/25/EK, a 2007/36/EK, a 2014/59/EU és az (EU) 2017/1132 irányelv módosításáról szóló, 2020. december 16-i (EU) 2021/23 európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 37. cikke (4) bekezdésének második albekezdésére és 38. cikke (4) bekezdésének második albekezdésére,

mivel:

(1)

Szanálási eszközök alkalmazása után a központi szerződő fél hosszú távú életképessége akkor tekinthető helyreállítottnak, ha a központi szerződő fél legkésőbb a reorganizációs időszak végére képessé válik az összes vonatkozó prudenciális és egyéb szabályozási követelmény jövőorientált teljesítésére, és életképes, hosszú távon is fenntartható üzleti modellel rendelkezik.

(2)

A reorganizációs tervnek figyelembe kell vennie azt az eseményt, amely miatt a szanálási hatóság az (EU) 2021/23 rendelet 22. cikkének (1) bekezdésével összhangban szanálási intézkedést hozott (a továbbiakban: kiváltó esemény). A reorganizációs tervnek részletes elemzést kell tartalmaznia az eseményhez vezető tényezőkről és körülményekről, amelyek a reorganizációs terv kidolgozásának és a megfelelő reorganizációs intézkedések azonosításának fontos változói.

(3)

A reorganizációs tervnek meg kell határoznia a központi szerződő fél hosszú távú életképességének helyreállítása érdekében előirányzott intézkedéseket. Az intézkedéseknek ahhoz, hogy a lehető legnagyobb eséllyel érjék el célkitűzéseiket, figyelembe kell venniük a központi szerződő fél klíringszolgáltatásainak sajátosságait, jövőbeli működésének gazdasági és pénzügyi piaci feltételeit, valamint a releváns érdekelt feleire gyakorolt hatásokat, továbbá biztosítaniuk kell kritikus funkcióinak folytonosságát és szabályozási követelményeknek való megfelelését is. Ahhoz, hogy a szanálási hatóság és az illetékes hatóság hitelesnek tekintse a reorganizációs tervet, a tervnek reális feltételezésekre kell alapoznia a központi szerződő fél hosszú távú életképességének helyreállítását, és ki kell fejtenie azokat az okokat, amelyek miatt mellőzött egyes alternatív intézkedéseket.

(4)

A helyreállítás-tervezés a reorganizációhoz hasonlóan arra irányul, hogy a nehézségek okainak azonosítása és kezelése révén javítsa a gazdasági nehézségekkel küzdő szervezet teljesítményét. Ezért a reorganizációs tervnek a két tervezéstípus közötti szinergiák megfelelő kihasználása érdekében a központi szerződő fél életképességének helyreállítása és klíringszolgáltatásainak folytonossága tekintetében a helyreállítási tervben foglalt információkat kell felhasználnia, ha ezek az információk relevánsak a központi szerződő fél hosszú távú életképességének helyreállítása szempontjából.

(5)

Adott esetben a reorganizációs terv részét képezhetik a központi szerződő fél tevékenységeinek átszervezésére és átalakítására irányuló intézkedések, a központi szerződő fél műveleti rendszereinek és infrastruktúrájának megváltoztatása, vagy a központi szerződő fél kockázatkezelésének megváltoztatása is. Az egyes intézkedések relevanciájának biztosítása érdekében a reorganizációs tervnek részletesen be kell mutatnia a javasolt intézkedéseket, ismertetve a központi szerződő fél tevékenységeire, klíringtagjaira és harmadik fél szolgáltatóira gyakorolt hatásukat, és bizonyítva, hogy miként fogják helyreállítani a központi szerződő fél hosszú távú életképességét. Különösen annak bizonyítása érdekében, hogy a központi szerződő fél továbbra is meg fog felelni a 648/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (2) IV. címében meghatározott szervezeti és prudenciális követelményeknek, a reorganizációs tervben ismertetni és értékelni kell a központi szerződő fél kockázatkezelését érintő változásokat.

(6)

A reorganizációs terv tartalmazhat a központi szerződő fél egyes eszközeinek vagy üzletágainak értékesítésére vagy felszámolására irányuló intézkedéseket. Az intézkedések hatékonyságának biztosítása érdekében ismertetni kell, hogy mely üzletágak vagy eszközök kerülnek értékesítésre, és hogy az értékesítés miként állítaná helyre a központi szerződő fél hosszú távú életképességét, illetve milyen hatást gyakorolna a központi szerződő fél működésének folytonosságára.

(7)

A reorganizációs terv hiteles végrehajtásának biztosítása érdekében a tervnek tartalmaznia kell az összes előirányzott intézkedés végrehajtására vonatkozó indikatív ütemtervet. Az ütemtervben meg kell határozni a terv fő mérföldköveit, ideértve a külső érdekelt felekkel folytatott kommunikáció lépéseit is.

(8)

Annak értékelésekor, hogy a reorganizációs terv helyreállítaná-e a központi szerződő fél hosszú távú életképességét, az illetékes hatóságnak és a szanálási hatóságnak egymást kiegészítő életképességi és pénzügyi teljesítménykritériumokat kell figyelembe vennie. Az életképességi teljesítménykritériumokkal azt kell ellenőrizni, hogy a reorganizációs terv összhangban van-e a központi szerződő fél belső szabályaival és rendelkezéseivel, és lehetővé teszi-e, hogy a központi szerződő fél úgy folytassa működését, hogy ne jelentsen jelentős kockázatot a pénzügyi rendszerre, és továbbra is megfeleljen az összes alkalmazandó prudenciális és szervezeti követelménynek. A pénzügyi teljesítménykritériumokkal azt kell ellenőrizni, hogy a reorganizációs terv működési és gazdasági szempontból is garantálja-e a központi szerződő fél reorganizáció utáni hosszú távú pénzügyi életképességét.

(9)

A fluktuáció a gazdasági ciklus szerves része. A reorganizációs tervnek alternatív forgatókönyveket is be kell mutatnia, az alapul szolgáló fő feltételezések megfelelő módosításával a legrosszabb és a legjobb esetre is kiterjedően. A reorganizációs terv hitelességének biztosítása érdekében az illetékes hatóságnak és a szanálási hatóságnak a terv értékelésekor ellenőriznie kell, hogy az olyan átfogó és reális forgatókönyveken alapul-e, amelyek pontosan tükrözik a központi szerződő fél piaci környezetét, valamint működési és jogi korlátait.

(10)

A reorganizációs terv hiteles végrehajtásának biztosítása érdekében az illetékes hatóságnak és a szanálási hatóságnak a terv értékelésekor biztosítania kell, hogy a felső vezetés és a kulcsfontosságú érdekelt felek is kellően ismerjék a reorganizációs tervet. Mivel a kulcsfontosságú érdekelt felek nélkülözhetetlenek vagy kritikus fontosságúak a központi szerződő fél számára a klíringszolgáltatások nyújtásához, magukban kell foglalniuk a klíringtagokat és a kritikus szolgáltatókat, köztük a kiegyenlítési szolgáltatókat és a platformszolgáltatókat is.

(11)

A reorganizációs terv megfelelőségének biztosítása érdekében az illetékes hatóságnak és a szanálási hatóságnak a terv értékelésekor ellenőriznie kell, hogy az megőrzi-e a központi szerződő fél kritikus funkcióit, és figyelembe veszi-e a központi szerződő fél sajátosságait, ideértve klíringtevékenységeinek jellegét, a klíringpiac szerkezetét, valamint a más érdekelt felekkel, köztük klíringtagokkal, kereskedési helyszínekkel vagy kritikus szolgáltatókkal való kölcsönös függőségeket. A szanálási hatóságnak – annak ellenőrzése mellett, hogy a terv az összes kötelező elemet tartalmazza-e – azt is értékelnie kell, hogy a reorganizációs terv kellően tömör és egyértelmű-e ahhoz, hogy gyorsan végre lehessen hajtani.

(12)

A reorganizációs terv összhangjának biztosítása érdekében az illetékes hatóságnak és a szanálási hatóságnak a terv értékelésekor össze kell hasonlítania azt a központi szerződő felek azon korábbi üzleti terveivel, amelyeket akár a szokásos üzleti tevékenység során, akár szabályozási vagy jogi kötelezettségek miatt készítettek.

(13)

E rendelet rendelkezései szorosan kapcsolódnak egymáshoz, mivel azzal a reorganizációs tervvel foglalkoznak, amelyet a szanálás alatt álló központi szerződő feleknek a leírási és átalakítási eszköz alkalmazása után be kell nyújtaniuk. Ezen egy időben hatályba léptetendő rendelkezések közötti koherencia biztosítása érdekében szükséges, hogy a központi szerződő felek és a szanálási hatóságok átfogó képpel rendelkezzenek az ilyen reorganizációs tervekkel kapcsolatos kötelezettségeikről és jogaikról, és azoknak könnyen eleget tegyenek, illetve érvényt szerezzenek. Ezért helyénvaló az (EU) 2021/23 rendelet 37. cikkének (4) bekezdésében és 38. cikkének (4) bekezdésében előírt vonatkozó szabályozástechnikai standardokat egyetlen rendeletbe foglalni.

(14)

Ez a rendelet az Európai Értékpapírpiaci Hatóság által a Bizottsághoz benyújtott szabályozástechnikai standardtervezeteken alapul.

(15)

Az Európai Értékpapírpiaci Hatóság nyilvános konzultációkat folytatott az e rendelet alapját képező szabályozástechnikai standardtervezetekről, elemezte az esetleges kapcsolódó költségeket és hasznot, továbbá kikérte az 1095/2010/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (3) 37. cikkével létrehozott Értékpapírpiaci Érdekképviseleti Csoport tanácsát,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

I. FEJEZET

A REORGANIZÁCIÓS TERV KÖTELEZŐ ELEMEI

1. cikk

Azon tényezők és körülmények, amelyek a központi szerződő fél fizetésképtelenségét vagy valószínű fizetésképtelenségét okozták

Az (EU) 2021/23 rendelet 37. cikke (2) bekezdésének a) pontjával összhangban, azon tényezők és körülmények részletes elemzése, amelyek a központi szerződő fél fizetésképtelenségét vagy valószínű fizetésképtelenségét okozták, a következők mindegyikét tartalmazza:

a)

azon tényezők és körülmények ismertetése, amelyek alapján egyértelműen megkülönböztethetők a nemteljesítési események, a nemteljesítésen kívüli események és e kétfajta esemény kombinációi;

b)

az (EU) 2021/23 rendelet 22. cikke (1) bekezdésének a) pontjában és 22. cikkének (3) bekezdésében említett feltételek és körülmények értékelése, amennyiben ezek a feltételek vagy körülmények közvetlenül vagy közvetve hozzájárultak ahhoz, hogy a központi szerződő fél fizetésképtelennek vagy valószínűleg fizetésképtelenné válónak minősüljön;

c)

a központi szerződő fél vagy a szanálási hatóság által a reorganizációs terv benyújtása előtt hozott vagy alkalmazott helyreállítási és szanálási intézkedések ismertetése.

2. cikk

A központi szerződő fél hosszú távú életképességének helyreállítása érdekében elfogadandó intézkedések ismertetése

(1)   Az (EU) 2021/23 rendelet 37. cikke (2) bekezdésének b) pontjával összhangban, a központi szerződő fél hosszú távú életképességének helyreállítása érdekében elfogadandó intézkedések ismertetése a következő elemek mindegyikét tartalmazza:

a)

annak ismertetése, hogy az elfogadandó intézkedések miként veszik figyelembe a központi szerződő fél erősségeit és gyengeségeit, különösen a központi szerződő fél klíringszolgáltatásaival, valamint működésének gazdasági és pénzügyi környezetével kapcsolatban;

b)

annak ismertetése, hogy az elfogadandó intézkedések miként veszik figyelembe az 1. cikkben említett részletes elemzést, és mennyiben vezethetők le az elemzés által azonosított tényezőkből és körülményekből;

c)

annak ismertetése, hogy az elfogadandó intézkedések miként tartalmazzák a helyreállítási tervben korábban azonosított intézkedéseket, amennyiben azok továbbra is érvényesek a központi szerződő fél hosszú távú életképességének helyreállítására irányuló stratégiája szempontjából;

d)

annak ismertetése, hogy a központi szerződő fél a szolgáltatók, valamint a kapcsolt szervezetek és más pénzügyi piaci infrastruktúrák (FMI-k) figyelembevételével miként használta fel az előirányzott klíringszolgáltatásaihoz, továbbá előirányzott működési életképességéhez és kapacitásához kapcsolódó releváns információkat és feltételezéseket; ideértve annak ismertetését is, hogy a központi szerződő fél miként vette figyelembe az előirányzott intézkedéseknek a piac integritására és a pénzügyi stabilitásra gyakorolt becsült hatását a reorganizációs terv intézkedéseinek kidolgozásához és az egyes intézkedések szerinti teljesítményének előrejelzéséhez, annak biztosítása érdekében, hogy az elfogadandó intézkedések alkalmasak legyenek a hosszú távú életképesség helyreállítására;

e)

annak ismertetése, hogy az intézkedések miként veszik figyelembe azon tényezők és körülmények elemzésének eredményét, amelyek a központi szerződő fél fizetésképtelenségét vagy valószínű fizetésképtelenségét okozták, valamint a szanálási terv aktiválását kiváltó eseményt;

f)

annak ismertetése, hogy az elfogadandó intézkedések miként veszik figyelembe a következőket:

i.

a klíringtagokra, valamint azok közvetlen és közvetett ügyfeleire gyakorolt lényeges hatások, továbbá a más kapcsolt FMI-kkel és kereskedési helyszínekkel való kölcsönös függőségek;

ii.

a központi szerződő fél működésére gyakorolt lényeges hatások, ideértve a nettósítási halmazokat és a biztosítéki követelményeket is;

iii.

annak szükségessége, hogy a központi szerződő fél jogi és technikai megállapodásai folytonosak legyenek;

iv.

a helyreállítási terv előirányzott lényeges változtatásai, amennyiben ezek az információk a reorganizáció tervezési szakaszában a központi szerződő fél rendelkezésére állnak;

v.

annak szükségessége, hogy a központi szerződő fél újból vagy továbbra is megfeleljen a 648/2012/EU rendelet 16. cikke és IV. címe, valamint az (EU) 2021/23 rendelet 9., 31., 35., 36., 39. és 70. cikke szerinti engedélyezési követelményeknek.

Az első albekezdés alkalmazásában a különböző intézkedések ismertetésekor megadott információk részletessége annak valószínűségétől függően változhat, hogy el fogják-e fogadni az intézkedéseket a reorganizációs terv keretében.

(2)   Ismertetni kell minden olyan értékelést és feltételezést – ideértve a 8. és 9. cikkben meghatározott életképességi és pénzügyi teljesítménykritériumok figyelembevételét is –, amely a reorganizációs terv keretében elfogadandó intézkedések azonosítását szolgálja, összevetve azokat az elszámolt eszközökre vonatkozó megfelelő ágazati referenciaértékekkel, az említett eszközök elszámolásához rendelkezésre álló makrogazdasági előrejelzések figyelembevételével.

(3)   A reorganizációs terv bemutatja a legjobb és a legrosszabb esetre vonatkozó forgatókönyv alapjául szolgáló feltételezések elemzését, valamint az e forgatókönyvekből eredő intézkedéseket. A központi szerződő fél hosszú távú életképességének helyreállítását minden forgatókönyvnek lehetővé kell tennie, bár a végrehajtási időszak, az elfogadandó intézkedések és a pénzügyi teljesítmény eltérő lehet.

(4)   Amennyiben a reorganizációs terv több elfogadandó intézkedést tartalmaz a központi szerződő fél hosszú távú életképességének helyreállítása érdekében, az (1) bekezdésben említett ismertetés a következőket is tartalmazza:

a)

a különböző intézkedések indokolása, beleértve az alkalmazott különböző feltételezések ismertetését;

b)

annak ismertetése, hogy az egyes intézkedések miként fogják helyreállítani – együttesen vagy egymástól függetlenül – a központi szerződő fél hosszú távú életképességét;

c)

az alkalmazandó intézkedések közötti hierarchia ismertetése.

(5)   A reorganizációs terv általános ismertetést tartalmaz a kidolgozása során figyelmen kívül hagyott alternatív intézkedésekről.

3. cikk

A központi szerződő fél tevékenységeinek átszervezése és átalakítása

Amennyiben a központi szerződő fél hosszú távú életképességének helyreállítása érdekében elfogadandó intézkedések az (EU) 2021/23 rendelet 37. cikke (3) bekezdésének a) pontjával összhangban magukban foglalják a központi szerződő fél tevékenységeinek átszervezését és átalakítását, az e rendelet 2. cikkének (1) bekezdésében említett ismertetés a következő elemeket is tartalmazza:

a)

az átszervezett üzleti tevékenység és klíringszolgáltatás ismertetése, a reorganizációs tervben tervezetteknek megfelelően;

b)

az előirányzott változtatások magyarázata és hozzájárulásuk a központi szerződő fél reorganizációjára vonatkozó célkitűzés eléréséhez;

c)

a reorganizációs terv által a központi szerződő fél kritikus funkcióira és fő üzletágaira gyakorolt hatás ismertetése, különös tekintettel arra, hogy a központi szerződő fél folytatni tudja-e klíringszolgáltatásai nyújtását;

d)

annak ismertetése, hogy a kiszervezési megállapodások milyen mértékben terjednek ki a központi szerződő fél kritikus funkcióira és fő üzletágaira, ideértve azt is, hogy egy másik szervezet meghatároz-e árakat vagy biztosít-e rendszereket a klíring, a letéti számítások vagy a központi szerződő fél működésének egyéb nélkülözhetetlen része tekintetében, és hogy a kritikus funkciók és fő üzletágak miként maradnak működőképesek;

e)

annak ismertetése, hogy a reorganizációs terv miként fogja érinteni a központi szerződő fél piacait és klíringszolgáltatásait;

f)

annak ismertetése, hogy a kiigazított üzleti tevékenység és klíringszolgáltatás miként fog működni abban az esetben, ha a központi szerződő fél megállapodást kötött harmadik felekkel, ideértve az interoperabilitási megállapodásokat és a szolgáltatókkal kötött megállapodásokat is, valamint annak ismertetése, hogy a központi szerződő fél miként tudja folytatni kritikus funkcióinak ellátását és szolgáltatásainak nyújtását, amennyiben ilyen szervezetektől függ;

g)

a központi szerződő fél szervezeti felépítésében előirányzott változások bemutatása;

h)

a központi szerződő fél tulajdonosi szerkezetét és a vezetők ösztönző struktúráit érintő változások bemutatása;

i)

adott esetben a központi szerződő fél irányítását, szervezeti felépítését és alkalmazottait érintő változások bemutatása.

4. cikk

A központi szerződő fél műveleti rendszereinek és infrastruktúrájának megváltoztatása

Amennyiben a központi szerződő fél hosszú távú életképességének helyreállítása érdekében elfogadandó intézkedések az (EU) 2021/23 rendelet 37. cikke (3) bekezdésének b) pontjával összhangban magukban foglalják a központi szerződő fél műveleti rendszereinek és infrastruktúrájának megváltoztatását, az e rendelet 2. cikkének (1) bekezdésében említett ismertetés a következő elemeket is tartalmazza:

a)

azon főbb műveleti rendszerek és infrastruktúra bemutatása, amelyekre a reorganizációs terv hatást gyakorol, és e hatás ismertetése;

b)

a központi szerződő fél szervezeti felépítésében előirányzott változások bemutatása;

c)

a központi szerződő fél tulajdonosi szerkezetét és a vezetők ösztönző struktúráit érintő változások bemutatása;

d)

adott esetben a központi szerződő fél irányítását, szervezeti felépítését és alkalmazottait érintő változások bemutatása.

5. cikk

Eszközök vagy üzletágak értékesítése

(1)   Amennyiben a központi szerződő fél hosszú távú életképességének helyreállítása érdekében elfogadandó intézkedések az (EU) 2021/23 rendelet 37. cikke (3) bekezdésének c) pontjával összhangban magukban foglalják eszközök vagy üzletágak értékesítését, az e rendelet 2. cikkének (1) bekezdésében említett ismertetés a következő elemeket is tartalmazza:

a)

azon intézkedések ismertetése, amelyek azonosítják a központi szerződő fél felszámolásra vagy értékesítésre kerülő üzletágait vagy eszközeit, valamint a kapcsolódó kötelezettségeket, jogokat és kötelmeket, ideértve a következőket:

i.

a felszámolásra vagy értékesítésre vonatkozó feltételek ismertetése;

ii.

a felszámolás vagy értékesítés módszere, ideértve az alapul szolgáló feltételezéseket és az esetleges várható veszteségeket is;

iii.

a várható ütemterv;

iv.

a fennmaradó központi szerződő fél által vagy részére nyújtott bármely finanszírozás vagy szolgáltatás;

b)

amennyiben az üzletág vagy eszköz egy része a központi szerződő fél kritikus funkcióinak vagy fő üzletágainak részét képezi, annak ismertetése, hogy – amennyiben ezek az információk a központi szerződő fél rendelkezésére állnak – az ilyen kritikus funkciók vagy fő üzletágak miként választhatók el gazdasági, működési és jogi szempontból más kritikus vagy nem kritikus funkcióktól vagy fő üzletágaktól;

c)

amennyiben az üzletág vagy eszköz egy része a központi szerződő fél kritikus funkcióinak vagy fő üzletágainak részét képezi, annak ismertetése, hogy – amennyiben ezek az információk rendelkezésre állnak – az eszközök ilyen elkülönítése milyen potenciális lényeges hatásokat gyakorol a klíringtagokra és azok közvetlen és közvetett ügyfeleire, valamint a kereskedési helyszínekre és más FMI-kre és központi szerződő felekre;

d)

adott esetben, és amennyiben azonosítható, annak ismertetése, hogy a központi szerződő fél releváns üzletágainak vagy eszközeinek és pozícióinak felszámolása vagy értékesítése milyen lényeges hatásokat gyakorol a következőkre:

i.

a klíringtagoknak és – amennyiben ezek az információk rendelkezésre állnak – azok közvetlen és közvetett ügyfeleinek nettósítási halmazai, műveletei vagy jogügyletei;

ii.

a biztosítéki követelmények, különösen a változó letétek kiszámítása, valamint az, hogy az ilyen felszámolás vagy értékesítés miként befolyásolhatja lényegesen a klíringtagok és – amennyiben ezek az információk rendelkezésre állnak – azok közvetlen és közvetett ügyfelei által kért biztosítékot;

iii.

az ilyen pozíciók és ügyletek másik központi szerződő fél részére történő allokációjának és átruházásának ára;

iv.

annak az eljárásnak a bemutatása, amelynek révén a központi szerződő fél klíringtagjainak és ügyfeleinek pozíciói és kapcsolódó eszközei egy másik központi szerződő félhez hordozhatók, amennyiben ezt előirányozzák, továbbá annak ismertetése, hogy mennyire valószínű az ilyen hordozhatóság sikere, és milyen intézkedéseket kell hozni annak megkönnyítésére;

v.

az alábbiak ismertetése:

i.

a központi szerződő fél a reorganizáció során miként tartja naprakészen az ügyfél gyűjtőszámláján és az elkülönített számlákon fennálló pozíciókra vonatkozó releváns adatokat;

ii.

a központi szerződő fél a reorganizáció során miként tudja gyorsan rendelkezésre bocsátani a releváns információkat annak biztosítása érdekében, hogy a központi szerződő félnél tartott összes pozíció és ügylet, ideértve – amennyiben azonosíthatók – az ügyfélpozíciókat is, azonosítható és potenciálisan sikeresen átruházható legyen;

e)

amennyiben a szolgáltatási megállapodásokat vagy egyéb szerződéses megállapodásokat csoporthoz tartozó vállalkozások nyújtják, annak ismertetése, hogy a csoporthoz tartozó ilyen vállalkozások miként érintettek;

f)

annak ismertetése, hogy a reorganizációs terv miként veszi figyelembe és biztosítja a központi szerződő fél jogi és technikai megállapodásainak folytonosságát, és miként támogatja a központi szerződő fél funkcióinak átruházását, ideértve azon megállapodások ismertetését is, amelyeket más FMI-kkel vagy érintett szolgáltatókkal kötött a reorganizációs terv végrehajtásának előkészítése céljából.

(2)   A központi szerződő fél azon részei tekintetében, amelyek nem kerülnek felszámolásra vagy értékesítésre, a reorganizációs terv feltünteti, hogy mely módokon lehet orvosolni működésük vagy teljesítményük azon hiányosságait, amelyek hatással lehetnek hosszú távú életképességükre, még akkor is, ha ezek a hiányosságok nem kapcsolódnak közvetlenül a központi szerződő fél fizetésképtelenségéhez.

6. cikk

A központi szerződő fél kockázatkezelésének megváltoztatása

Amennyiben a központi szerződő fél hosszú távú életképességének helyreállítása érdekében elfogadandó intézkedések az (EU) 2021/23 rendelet 37. cikke (3) bekezdésének d) pontjával összhangban magukban foglalják a központi szerződő fél kockázatkezelésének megváltoztatását, az e rendelet 2. cikkének (1) bekezdésében említett ismertetés a következők ismertetését is tartalmazza:

a)

a központi szerződő fél miként kíván megfelelni a rá vonatkozó prudenciális követelményeknek, például megváltoztatja-e a garanciaalap módszertanát, a letéti és likviditásikockázat-kezelési keretrendszereit, a befektetési politikákat, a biztosítéki politikákat és a kiegyenlítési megállapodásokat, és hogy elő van-e irányozva a központi szerződő fél kockázatkezelésének megváltoztatása;

b)

a központi szerződő fél miként kíván megfelelni a rá vonatkozó egyéb szabályozási követelményeknek, például végrehajt-e szervezeti változtatásokat – ideértve szervezeti felépítésének, üzletmenet-folytonossági politikájának és kiszervezési megállapodásainak a megváltoztatását is –, és lényegesen megváltoztatja-e irányítását, üzletviteli szabályait – ideértve tagságának összetételét is –, valamint elkülönítési és hordozhatósági szabályait;

c)

a központi szerződő fél miként kíván megfelelni a rá vonatkozó likviditási követelményeknek, ideértve minden fizetési kötelezettségének az esedékesség időpontjában való teljesítését is valamennyi érintett pénznemben, és az adott piaci feltételek mellett mennyiben tudja igénybe venni a működési szabályzatában meghatározott likviditási eszközöket;

d)

a központi szerződő fél miként kíván megfelelni a rendelkezésére álló előfinanszírozott és lekötött pénzügyi források tartására vonatkozó követelményeknek;

e)

a központi szerződő fél miként kíván megfelelni az előfinanszírozott pénzügyi forrásainak feltöltésére vonatkozó követelményeknek.

7. cikk

A központi szerződő fél hosszú távú életképességének helyreállítása érdekében elfogadandó intézkedések végrehajtási ütemterve

(1)   Az intézkedéseknek az (EU) 2021/23 rendelet 37. cikke (2) bekezdésének c) pontjában említett végrehajtási ütemterve a következő szempontok mindegyikére kiterjed:

a)

a reorganizációs tervben meghatározott intézkedések végrehajtásának általános ütemterve és határidői;

b)

a központi szerződő fél által a reorganizációs tervben meghatározott intézkedések végrehajtása érdekében meghozandó főbb tervezett intézkedések és lépések listája és ütemterve;

c)

a reorganizációs tervben meghatározott reorganizációs intézkedések végrehajtásának várható ütemterve;

d)

a szanálási hatósággal és az illetékes hatósággal folytatni tervezett interakciók részletes ütemterve;

e)

a nyilvánossággal folytatott kommunikáció ütemterve, amely figyelembe veszi a központi szerződő félnek a reorganizációs tervben meghatározott intézkedések végrehajtására vonatkozó belső és külső kommunikációs stratégiáját;

f)

a reorganizációs tervben meghatározott intézkedések végrehajtásában részt vevő releváns külső érdekelt felekkel, köztük a klíringtagokkal és a szakszervezetekkel folytatott kommunikáció ütemterve;

g)

adott esetben az az ütemterv, amelynek megfelelően a központi szerződő fél helyre kívánja állítani a 648/2012/EU rendelet szerinti engedélyezési követelményeknek és az (EU) 2021/23 rendelet szerinti releváns követelményeknek való megfelelését.

(2)   A központi szerződő fél biztosítja, hogy az (1) bekezdésben említett ütemtervek megfelelőek legyenek, és lehetővé tegyék a reorganizációs tervben meghatározott intézkedések eredményes végrehajtását.

II. FEJEZET

A REORGANIZÁCIÓS TERVEK JÓVÁHAGYÁSÁNAK KRITÉRIUMAI

8. cikk

Életképességi teljesítménykritériumok

A reorganizációs terv teljesíti a következő életképességi teljesítménykritériumokat:

a)

a központi szerződő fél képes arra, hogy belső szabályaival és rendelkezéseivel összhangban végrehajtsa a reorganizációs tervben meghatározott intézkedéseket;

b)

a központi szerződő fél a reorganizációs terv végrehajtása révén képes arra, hogy észszerű határidőn belül helyreállítsa hosszú távú életképességét, és a 648/2012/EU rendelettel összhangban folytatni tudja klíringszolgáltatásai nyújtását a következő módon:

i.

a központi szerződő fél nem jelent jelentős kockázatot a pénzügyi rendszerre, különösen a klíringrésztvevő-halmaz koncentrációjának értékelése alapján;

ii.

a központi szerződő fél stabil és életképes klíringszolgáltatást nyújt, különösen a következők alapján:

1.

a központi szerződő félhez klíringre benyújtott ügyletek becsült jövőbeli forgalma;

2.

a központi szerződő fél klíringtagjainak becsült száma;

3.

a központi szerződő fél képessége az elszámolt eszközök likviditásának biztosítására;

4.

a fenntartandó lényeges szerződéses megállapodások, és azok szerződéses rezilienciára, szanálásbiztonságra és a felmondási jogok reorganizáció esetén való korlátozására vonatkozó rendelkezései;

5.

a reorganizációs terv végrehajtása során fenntartandó belső megállapodások, ideértve a szokásos piaci árstruktúrák és a működési eszközökhöz való tervezett folytatódó hozzáférés ismertetését;

6.

a központi szerződő félnek nyújtott szolgáltatások tervezett folytatása a reorganizációs terv végrehajtása után, aminek alátámasztására a szolgáltatók kötelezettségvállalási nyilatkozatai szolgálnak, illetve ilyen nyilatkozat hiányában a központi szerződő fél azon értékelése, hogy az adott szolgáltatás megszüntetése nem fogja hátrányosan befolyásolni a központi szerződő fél működési vagy pénzügyi életképességét;

c)

a reorganizációs terv ismertetést ad a központi szerződő fél kritikus funkcióinak és eszközeinek értékét és értékesíthetőségét meghatározó módszerről, kiemelve az értékelést esetlegesen befolyásoló szempontokat, többek között a piaci volatilitást, a piaci árak elérhetetlenségét vagy bizonytalanságát, az időkorlátokat és a jogi szempontokat;

d)

a reorganizációs terv szerinti értékelések kiterjednek mind a központi szerződő fél felszámolandó vagy értékesítendő eszközeire és üzletágaira, mind a központi szerződő félnél maradó eszközökre és üzletágakra;

e)

az eszközök vagy üzletágak reorganizációs tervben előirányzott elidegenítéséből származó bevételeket prudens módon számítják ki, vagy egy megbízható referenciaérték vagy egy értékelés – például szakértői értékelés, a piaci szereplők véleményére vonatkozó közvélemény-kutatás vagy hasonló eszközök vagy üzletágak értéke – alapján;

f)

a központi szerződő fél a reorganizációs terv végrehajtása révén képessé válik az összes alkalmazandó prudenciális és egyéb szabályozási követelmény jövőorientált teljesítésére és különösen:

i.

a továbbiakban nem sért meg semmilyen követelményt, vagy nem engedi bekövetkezni a követelmények valószínű megsértését;

ii.

biztosítja az (EU) 2021/23 rendelet 12. cikke (7) bekezdésének m) pontjában említett műveleti funkcióinak folyamatos ellátását;

g)

amennyiben a szanálásnak a vezetőség leváltása is része, és amennyiben a szerkezetátalakítást reorganizációs terv végrehajtásával kell megvalósítani, a reorganizációs tervben előirányzott szerkezetátalakítás magában foglalja a vezetés leváltását is;

h)

a reorganizációs tervben meghatározott intézkedések végrehajtása a központi szerződő fél legjobb tudomása szerint nem gyakorol lényeges negatív hatást a piaci és a pénzügyi stabilitásra;

i)

a központi szerződő fél nem azonosított a reorganizációs terv végrehajtásából esetlegesen eredő, uniós vagy nemzeti versenyjogot érintő problémákat.

9. cikk

Pénzügyi teljesítménykritériumok

A reorganizációs terv teljesíti a következő pénzügyi teljesítménykritériumokat:

a)

a központi szerződő fél azonosította a reorganizációs tervhez szükséges finanszírozási követelményeket, és gondoskodott a szükséges finanszírozási forrásokról, és biztosítja különösen azt, hogy a lekötött pénzügyi források rendelkezésre bocsátását vállaló felek – ideértve a központi szerződő fél anyavállalatát, klíringtagjait, részvényeseit vagy likviditásszolgáltatóit – az általuk elfogadott feltételekkel összhangban előírt határidőn belül átutalhassák a lekötött összegeket a központi szerződő félnek;

b)

a központi szerződő fél azonosította és a reorganizációs tervbe foglalta a pénzügyi rezilienciájának fenntartását szolgáló lehetőségeket;

c)

a központi szerződő fél képes minden pénzügyi pozíciójának működtetésére és fedezésére, amit az a reorganizáció utáni mérleg is bizonyít, amely az (EU) 2021/23 rendelet 24. cikkének (3) bekezdése és 61. cikkének (1) bekezdése szerint elvégzett értékelés alapján mutatja be az új adósság- és tőkeszerkezetet, valamint a leírási és átalakítási eszközök hatásait, amennyiben az említett értékelés a reorganizációs terv elkészítésekor már végleges;

d)

a központi szerződő fél azonosította és mérsékelte az összes pénzügyi akadályt, ideértve azt is, ha a központi szerződő fél olyan folyamatban lévő per vagy vitarendezési eljárás résztvevője, amely negatívan befolyásolhatja pénzügyi helyzetét.

10. cikk

Tudatossági és elkötelezettségi kritériumok

A reorganizációs terv teljesíti a következő tudatossági és elkötelezettségi kritériumokat:

a)

a központi szerződő fél felső vezetése és igazgatótanácsának tagjai írásban elismerik, hogy tudatában vannak a következőknek, és elkötelezettek azok iránt:

i.

a reorganizációs terv végrehajtása;

ii.

a reorganizációs terv végrehajtásáért felelős egy vagy több személy kinevezése, valamint az érintett szervezeti egységek felső vezetői feladatkörét betöltő személyek azonosítása;

b)

írásban kell igazolni a következő kulcsfontosságú belső és külső érdekelt felek reorganizációs tervvel kapcsolatos tudatosságukat, elkötelezettségét, együttműködését és támogatását:

i.

a kockázatkezelési bizottság;

ii.

a klíringtagok és, amennyiben azonosíthatók, közvetlen és közvetett ügyfeleik;

iii.

az interoperábilis központi szerződő felek és a kritikus szolgáltatók.

11. cikk

A reorganizációs terv hitelessége

(1)   A reorganizációs terv olyan feltételezéseket alkalmaz, amelyek hitelesek, a legjobb és a legrosszabb esetre is kiterjednek, és biztosítják, hogy a reorganizációs tervben meghatározott reorganizációs stratégia reális és megfelelő legyen, és figyelembe vegye a központi szerződő fél számára az érintett piacon fennálló lehetőségeket és veszélyeket.

(2)   A reorganizációs tervben szereplő feltételezések egyfelől azokon az érintett piacokon alapulnak, amelyeken a központi szerződő fél klíringszolgáltatásokat nyújt, másfelől az érintett partner központi szerződő felek klíringajánlatain; a feltételezéseket össze kell hasonlítani a központi szerződő felek szempontjából releváns megfelelő ágazati referenciamutatókkal.

(3)   Minden feltételezésnek valószerű forgatókönyveket kell eredményeznie. Az arányosság és a hatékonyság biztosítása érdekében a legrosszabb vagy a legjobb esetre vonatkozó feltételezések meghatározásakor alkalmazott változtatások különösen azokra a szempontokra összpontosítanak, amelyek a reorganizációs terv keretében relevánsak a központi szerződő fél számára.

(4)   A reorganizációs terv még a legrosszabb vagy a legjobb esetre vonatkozó forgatókönyvnél sem tartalmaz olyan szanálási eszközöket, amelyek túlmutatnak a végrehajtás alatt álló szanálási program keretén.

12. cikk

A reorganizációs terv megfelelősége

(1)   A reorganizációs terv lehetőség szerint összhangban van a szanálási hatóság és az illetékes hatóság által a terv létrehozását megelőző időszakban végzett értékelésekkel, valamint az annak meghatározásához használt értékelésekkel, hogy teljesültek-e az (EU) 2021/23 rendelet 22. cikkének (1) bekezdésében meghatározott szanálási feltételek.

(2)   A reorganizációs terv ismerteti, hogy intézkedései miként veszik figyelembe azon tényezők és körülmények elemzésének eredményét, amelyek a központi szerződő fél fizetésképtelenségét vagy valószínű fizetésképtelenségét okozták, valamint a szanálási terv aktiválását kiváltó eseményt, az adott helyzet körülményeitől függően megkülönböztetve a nemteljesítési eseményeket, a nemteljesítésen kívüli eseményeket és e kétfajta esemény kombinációit.

(3)   A reorganizációs tervben szereplő külső működési környezet elemzése lehetőség szerint összhangban van az érintett piacokon fennálló lehetőségek és veszélyek azon elemzésével, amelyet feladatai ellátásával összefüggésben a szanálási hatóság és az illetékes hatóság végez el.

(4)   A reorganizációs terv nem befolyásolja hátrányosan a központi szerződő fél kritikus funkcióit vagy fő üzletágait, illetve a pénzügyi rendszer működését és az általános pénzügyi stabilitást.

(5)   A reorganizációs terv kivitelezhető, és biztosítja a következőket:

a)

az esetleges végrehajtási akadályok – például munkajogi vagy egyéb szerződéses megállapodások – mérséklése;

b)

a tervezett intézkedések, végrehajtásuk ütemterve és a teljesítménykritériumok értékelése figyelembe vegye a központi szerződő fél sajátosságait, ideértve annak szervezeti felépítését és klíringszolgáltatásait, a klíringtagokkal fennálló kapcsolatait és – amennyiben ezek az információk rendelkezésre állnak – közvetlen és közvetett ügyfeleit, kereskedési helyszíneit, hitelezőit és kritikus szolgáltatóit, valamint a számára releváns egyéb szervezetekkel fennálló lényeges kölcsönös függőségeit vagy a más FMI-kkel kötött interoperabilitási megállapodásait;

c)

figyelembe veszi az azon érintett piacokon fennálló helyzetet, ahol a központi szerződő fél klíringszolgáltatásokat nyújt;

d)

az eszközök vagy üzletágak reorganizációs tervben előirányzott értékesítéséből várt bevételek kiszámításához használt értékelés prudens, megbízható és reális.

13. cikk

A reorganizációs terv összhangja

(1)   A központi szerződő fél a reorganizációs tervet adott esetben összehangolja az általa készített korábbi üzleti tervekkel, vagy a reorganizációs tervben ismerteti, hogy az miért tér el lényegesen a korábbi üzleti tervektől.

(2)   A reorganizációs terv összhangban van az (EU) 2021/23 rendelet 21. cikkében meghatározott szanálási célokkal.

14. cikk

Hatálybalépés

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2023. október 26-án.

a Bizottság részéről

az elnök

Ursula VON DER LEYEN


(1)   HL L 22., 2021.1.22., 1. o.

(2)  Az Európai Parlament és a Tanács 648/2012/EU rendelete (2012. július 4.) a tőzsdén kívüli származtatott ügyletekről, a központi szerződő felekről és a kereskedési adattárakról (HL L 201., 2012.7.27., 1. o.)

(3)  Az Európai Parlament és a Tanács 1095/2010/EU rendelete (2010. november 24.) az európai felügyeleti hatóság (Európai Értékpapír-piaci Hatóság) létrehozásáról, a 716/2009/EK határozat módosításáról és a 2009/77/EK bizottsági határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 331., 2010.12.15., 84. o.).


ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2024/450/oj

ISSN 1977-0731 (electronic edition)