European flag

Hivatalos Lapja
Az Európai Unió

HU

Sorozat L


2023/2529

2023.11.20.

A BIZOTTSÁG (EU) 2023/2529 VÉGREHAJTÁSI RENDELETE

(2023. november 17.)

az (EU) 2019/1700 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek megfelelően az „Egészség” tárgykörben végzett mintavételes felmérés megszervezésére vonatkozóan az adatállományok technikai részleteinek, az információtovábbítás technikai formátumainak és a minőségjelentések részletes szabályainak és tartalmának meghatározásáról

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel az egyedi szinten, mintavétel útján gyűjtött adatokon alapuló, személyekre és háztartásokra vonatkozó európai statisztikák közös keretének létrehozásáról, a 808/2004/EK, a 452/2008/EK és az 1338/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet módosításáról, valamint az 1177/2003/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet és az 577/98/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2019. október 10-i (EU) 2019/1700 európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 7. cikke (1) bekezdésére, 8. cikke (3) bekezdésére és 13. cikke (6) bekezdésére,

mivel:

(1)

Az európai egészségfelmérés (EHIS) az „Egészség” tárgykörben végzett általános lakossági felmérés, amely statisztikai információkat nyújt az egészségi állapotról, az egészséget befolyásoló tényezőkről és az egészségügyi tevékenységekről az Unióban. Az EHIS fontos uniós referenciaforrás a tényeken alapuló, egészségügyi vonatkozású szakpolitikák, többek között a társadalmi befogadásra és védelemre, az egészséges életmódra, az egészséges időskorra és jóllétre, az egészségi egyenlőtlenségekre, az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférésre és az egészségügyi szolgáltatások minőségére vonatkozó szakpolitikák számára.

(2)

Az EHIS pontos végrehajtásának biztosítása érdekében a Bizottságnak meg kell határoznia az adatállomány technikai elemeit, a tagállamok által a Bizottsághoz történő információtovábbítás technikai formátumait, valamint a minőségjelentések tartalmára és továbbítására vonatkozó részletes szabályokat.

(3)

A rák elleni küzdelemre irányuló európai terv (2) célja a betegség minden szakaszának kezelése. Négy olyan kulcsfontosságú cselekvési terület köré szerveződik, amelyeken az EU a legnagyobb hozzáadott értéket tudja nyújtani: a megelőzés, a korai felismerés, a diagnózis és a kezelés, valamint a rákbetegek és a túlélők életminősége. „A termelőtől a fogyasztóig” stratégia (3), amely a Bizottság európai zöld megállapodásának (4) központi eleme, előmozdítja a fenntartható élelmiszer-fogyasztást és megkönnyíti az egészséges, fenntartható étrendre való átállást.

(4)

Az európai gondozási stratégiáról szóló bizottsági közleményt (5) kísérő, a megfizethető magas színvonalú tartós ápoláshoz-gondozáshoz való hozzáférésről szóló tanácsi ajánlás (6) szakpolitikai keretet határoz meg, amely iránymutatásul szolgál a fenntartható tartós ápolás-gondozás továbbfejlesztéséhez, hogy mindenki számára jobb és megfizethetőbb hozzáférést biztosítson a minőségi szolgáltatásokhoz, és javítsa a munkafeltételeket az ágazatban.

(5)

A munkavállalók egészségének és biztonságának a Szerződésekben és az Európai Unió Alapjogi Chartájában előírt védelme az emberközpontú uniós gazdaság kulcsfontosságú eleme.

(6)

Az egészségre vonatkozó nemzeti statisztikák nemzetközi összehasonlíthatósága a területi egységek, az oktatás, a foglalkozások és a gazdasági ágazatok tekintetében megköveteli a NUTS (7), az ISCED (8), az ISCO (9) és a NACE (10) osztályozásokkal kompatibilis statisztikai osztályozások alkalmazását.

(7)

Az egészségvédő testmozgás ágazatközi előmozdításáról szóló tanácsi ajánlás (11) arra ösztönzi a tagállamokat, hogy fogadjanak el ágazatokon átívelő szakpolitikai megközelítéseket és cselekvési terveket a testmozgás előmozdítására, valamint keretet hoz létre a releváns tematikus területeken az egészségvédő testmozgásra vonatkozó mutatók terén elért eredmények nyomon követésére.

(8)

A leíró jellegű metaadatokról és minőségjelentésekről szóló (EU) 2023/397 bizottsági ajánlás (12) felkéri a tagállamokat annak biztosítására, hogy nemzeti statisztikai hivatalaik a referenciajellegű metaadatok és a minőségjelentések összeállításakor az egységes integrált metaadat-struktúra legfrissebb változatában felsorolt statisztikai fogalmakat alkalmazzák.

(9)

Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak az Európai Statisztikai Rendszer Bizottsága véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Tárgy

Ez a rendelet meghatározza az európai egészségfelmérés (EHIS) keretében készítendő minőségjelentésekre vonatkozóan az adatállomány technikai részleteit, a tagállamoktól a Bizottsághoz (Eurostathoz) történő információtovábbítás technikai formátumait, valamint a minőségjelentések továbbításának részletes szabályait és tartalmát.

Az EHIS az egészségi állapotra, az egészségügyi ellátásra és az egészséget meghatározó tényezőkre, valamint a 4. cikkben említett, a referenciasokaság szociodemográfiai jellemzőire vonatkozik.

2. cikk

Fogalommeghatározások

E rendelet alkalmazásában:

1.

„referencia-időszak”: az az időszak, amelyre az adott információ vonatkozik;

2.

„jelenlegi”: a felmérés időpontjában fennálló helyzetre utal;

3.

„proxy”: interjúra való hivatkozással az a helyzet, amikor a kiválasztott válaszadótól kért információkat egy harmadik személy (beleértve a háztartás egy másik tagját vagy a háztartáson kívüli olyan személyt, aki a kiválasztott válaszadót gondozza) adja meg, anélkül, hogy azt a kiválasztott válaszadó validálta volna. Ez a harmadik személy közeli kapcsolatban áll a kiválasztott válaszadóval, és a válaszadót nagyon jól ismeri;

4.

„metaadatok”: más adatokat, az alkalmazott módszertant, illetve statisztikai munkafolyamatokat meghatározó vagy leíró adatok.

3. cikk

Statisztikai fogalmak és a változók leírása

(1)   A tagállamok az I. mellékletben megállapított statisztikai fogalmakat alkalmazzák.

(2)   A változók technikai jellemzőit a II. melléklet határozza meg, és azok a következőkre vonatkoznak:

a)

a változó azonosítója,

b)

a változó megnevezése,

c)

a referencia-időszak,

d)

modalitási kód és címke,

e)

szűrő.

4. cikk

A statisztikai sokaságok és a megfigyelési egységek jellemzői

(1)   A referencianépesség az adatgyűjtéskor a tagállam területén magánháztartásokban élő, ott szokásos tartózkodási hellyel rendelkező valamennyi, 15 éves vagy annál idősebb személy.

(2)   A III. mellékletben felsorolt nemzeti területeket ki kell zárni a mintából. A tagállam területének olyan kis részeit, amelyeken a tagállam lakosságának legfeljebb 2 %-a rendelkezik szokásos tartózkodási hellyel, szintén kizárható. A tagállami területekre vonatkozó információk a referencia-metaadatokban találhatók.

5. cikk

Referencia-időszakok

A változók referencia-időszakait a II. melléklet határozza meg.

6. cikk

A minta részletes jellemzői

(1)   Legalább háromszor kell megkísérelni a válaszadó megkeresését, mielőtt törölhető lenne a felmérésből, az alábbi esetek kivételével:

a)

a lakcím nem található;

b)

a lakcím nem lakóingatlan vagy az ingatlant nem lakják;

c)

a személy nem található a megadott címen;

d)

a személy nem tudott válaszolni, többek között cselekvőképtelensége miatt;

e)

a személy határozottan megtagadja az együttműködést;

f)

a körülmények veszélyeztették az adatfelvevő személy biztonságát.

(2)   Az ellenőrzött helyettesítés kellően indokolt esetekben és kizárólag a szükséges mértékben megengedett. A mintavételi egységek (háztartások vagy személyek) ellenőrzött helyettesítése megengedett, ha az (1) bekezdésben felsorolt esetek egyike áll fenn, vagy a mintavételi egységet három kapcsolatfelvételi kísérlet után sem sikerül elérni.

(3)   Bizonyos eljárásokat kell követni kell annak biztosítása érdekében, hogy a helyettesítés folyamata a lehető legteljesebb mértékben ellenőrizhető legyen. Ezen eljárások körében biztosítani kell, hogy lényeges jellemzőik tekintetében a kiválasztott helyettesítők nagymértékben hasonlítsanak az általuk helyettesített személyekhez.

(4)   A helyettesítő mintaszemélyek csoportját az adatgyűjtés előtt kell meghatározni. Helyettesítő mintaszemélyek csak ebből a csoportból választhatók.

7. cikk

Adatgyűjtési időszakok és módszerek

(1)   Az adatgyűjtésnek legalább három hónapot kell felölelnie, amelyből legalább egy hónapnak a szeptembertől decemberig tartó időszakra kell esnie.

(2)   Közvetett válasz csak abban az esetben megengedett, ha a válaszadó az alábbi okok valamelyike miatt nem tud válaszolni:

a)

tartós kognitív károsodásban szenved;

b)

tartós súlyos egészségkárosodásban szenved;

c)

olyan tartós érzékszervi károsodásban szenved, amely megakadályozza az adatfelvevő és az adatközlő közötti interakciót;

d)

kórházi, egészségügyi vagy szociális ellátó intézményben a terepmunka teljes időtartama alatt.

(3)   A IV. mellékletben felsorolt változók esetében az Eurostat csak a válaszadótól közvetlenül begyűjtött információkat használhatja fel a kapcsolódó mutatók kiszámításához. A tagállamok vagy csak a válaszadótól közvetlenül begyűjtött információkat továbbítják az Eurostatnak, vagy a közvetlenül a válaszadótól gyűjtött információkat a közvetetten gyűjtött információkkal együtt.

8. cikk

Az adatok szerkesztésére, az imputálásra, a súlyozásra és a becslésre vonatkozó közös standardok

(1)   Az adatokon szükség esetén imputálást, kalibrálást vagy súlyozást kell végrehajtani.

(2)   Az imputálás csak a tételszintű nemválaszolás kiigazítására használható.

(3)   Statisztikai imputálási módszereket kell alkalmazni abban az esetben, ha a nemválaszolás meghaladja az 5 %-ot az V. mellékletben meghatározott azon kulcsfontosságú változók tekintetében, amelyekre vonatkozóan az információ hiányzik, érvénytelen vagy következetlen.

(4)   A súlyozási referenciasokaság az életvitelszerűen magánháztartásban élő valós vagy becsült népesség.

(5)   A súlyozási tényezőket úgy kell kiszámítani, hogy azok figyelembe vegyék az egység kiválasztásának valószínűségét, a válaszok hiányát, és megfelelő esetben hozzáigazíthassák a mintát a céllakosság eloszlására vonatkozó külső adatokhoz.

(6)   A minta külső adatokhoz való hozzáigazítása a céllakosság nem és korcsoportok szerinti megoszlásának figyelembevételével történik.

9. cikk

Az információtovábbítás formátumai

A tagállamok az e rendelet II. mellékletében meghatározott változók jellemzőinek megfelelő, előzetesen ellenőrzött mikroadatokat tartalmazó adatállományt továbbítják a Bizottságnak (Eurostat), beleértve a megfelelő súlyokat is, a Bizottság (Eurostat) és az egyablakos ügyintézési pont által a statisztikai adatok és a metaadatok cseréjére vonatkozóan előírt szabványoknak megfelelően.

10. cikk

Minőségjelentés

(1)   A tagállamok minőségjelentéseinek meg kell felelniük a VI. mellékletben meghatározott részletes szabályoknak és tartalmi követelményeknek.

(2)   A tagállamok a statisztikai adatok és metaadatok cseréjére vonatkozó szabványok alapján továbbítják a Bizottság (Eurostat) részére az e rendeletben előírt, minőséggel kapcsolatos referencia-metaadatokat. A metaadatokat az egyablakos ügyintézési ponton keresztül küldik el.

11. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2023. november 17-én.

a Bizottság részéről

az elnök

Ursula VON DER LEYEN


(1)   HL L 261. I., 2019.10.14., 1. o.

(2)  A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak – Európai rákellenes terv (COM(2021) 44 final, 2021. február 3.).

(3)  A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának – A „termelőtől a fogyasztóig” stratégia a méltányos, egészséges és környezetbarát élelmiszerrendszerért (COM(2020) 381 final, 2020. május 20.).

(4)  A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának – Az európai zöld megállapodás (COM(2019) 640 final, 2019. december 11.).

(5)  A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának – Európai gondozási stratégia (COM(2022) 440 final, 2022. szeptember 7.).

(6)  A Tanács ajánlása (2022. december 8.) a megfizethető magas színvonalú tartós ápoláshoz-gondozáshoz való hozzáférésről (HL C 476., 2022. december 15., 1. o.).

(7)  Az Európai Parlament és a Tanács 1059/2003/EK rendelete (2003. május 26.) a statisztikai célú területi egységek nómenklatúrájának (NUTS) létrehozásáról (HL L 154., 2003.6.21., 1. o.).

(8)  Az oktatás egységes nemzetközi osztályozási rendszere 2011

(9)  A foglalkozások egységes nemzetközi osztályozási rendszere 2008

(10)  Az Európai Parlament és a Tanács 1893/2006/EK rendelete (2006. december 20.) a gazdasági tevékenységek statisztikai osztályozása NACE Rev. 2. rendszerének létrehozásáról és a 3037/90/EGK tanácsi rendelet, valamint egyes meghatározott statisztikai területekre vonatkozó EK-rendeletek módosításáról (HL L 393., 2006.12.30., 1. o.).

(11)  A Tanács ajánlása (2013. november 26.) az egészségvédő testmozgás ágazatközi előmozdításáról (HL C 354., 2013.12.4., 1. o.).

(12)   HL L 53., 2023.2.21., 104. o.


I. MELLÉKLET

A STATISZTIKAI FOGALMAK MEGHATÁROZÁSAI

(1)   Tartós egészségügyi probléma

Az egészségügyi probléma lehet fizikai, érzelmi, viselkedési vagy mentális. A fogalom magában foglalja a betegségeket és rendellenességeket, de például a fájdalmat, a baleset és sérülés okozta megbetegedéseket, valamint a veleszületett rendellenességeket is.

A tartós egészségügyi probléma jellemzője, hogy állandó, és várhatóan hosszú időn át tartó felügyeletet, megfigyelést vagy ápolás-gondozást igényel. Tartós egészségügyi probléma az, amely legalább 6 hónapon át tart (vagy megismétlődik) vagy várhatóan tartani (vagy ismétlődni) fog; az átmeneti problémák nem tartoznak ide. Az idényjellegű vagy időszakos problémák – még akkor is, ha 4–6 hónapon keresztül „kitörésszerűen” megjelennek – tartós egészségügyi problémának minősülnek.

(2)   Tevékenységek korlátozása

A „tevékenység” meghatározása: „egy feladat vagy cselekvés egyén általi végrehajtása”, a tevékenység korlátozása pedig „a tevékenység végzése során az egyén által tapasztalt nehézségek”.

(3)   Otthoni vagy szabadidős tevékenység alatt bekövetkező baleset

„Otthoni vagy szabadidős tevékenység alatt bekövetkező baleset”: otthon, a ház körül (garázs, kert, feljáró), illetve egyéni kedvtelésből vagy érdeklődésből folytatott tevékenységekkel töltött szabadidő alatt, fizikai sérülést okozó gyors erő vagy hatás formájában bekövetkező nem szándékos esemény.

Az otthoni vagy szabadidős tevékenység alatt bekövetkezett balesetek közé tartoznak a következők is:

az akut mérgezés esetei;

állatok vagy rovarok által okozott sérülések.

Nem tartoznak az otthoni vagy szabadidős tevékenység alatt bekövetkezett balesetek közé a következők:

a munkavállalók esetében az otthoni munkavégzés (távmunka), azaz olyan tevékenység végzése során bekövetkezett balesetek, ahol megállapítható munkavégzéssel kapcsolatos cél, és amely kapcsolódik a foglalkoztatási feltételekhez;

munkahelyi vagy iskolai balesetek;

közlekedési balesetek;

megbetegedések vagy betegségek;

Szándékosan okozott sérülések (személyek közötti erőszak – mások szándékos cselekménye – és szándékos önkárosítás következtében);

triviális sérülések, például felületi vágások vagy karcolások.

(4)   Fizikai fájdalom

A fizikai fájdalom olyan kellemetlen érzékszervi és érzelmi tapasztalat, amelyet tényleges vagy potenciális szövetkárosodás kísér, vagy ilyen károsodásként írható le; mindig kellemetlen, ezért egyben érzelmi tapasztalat is.

(5)   Egészségügyi ellátás

Egészségügyi ellátás alatt közvetlenül magánszemélyeknek nyújtott és magánszemélyek által igénybe vett egyéni egészségügyi termékek és szolgáltatások értendők. A fogalom magában foglalja a gyógyító ellátást, a rehabilitációs ellátást, a tartós egészségügyi ellátást, a járulékos szolgáltatásokat és a járóbetegeknek biztosított orvosi termékeket. Kiterjed továbbá az egészségügyi ellátás különböző módjaira (beteg-, járóbeteg-, ambuláns, otthoni ellátás).

(6)   Mentális egészségügyi ellátás

A mentális egészségügyi ellátás a mentális és viselkedési rendellenességek kezelésére nyújtott egészségügyi szolgáltatásokra vonatkozik. Az ellátást egészségügyi személyzet (pszichiáterek) vagy nem egészségügyi személyzet (pszichológusok) nyújthatja.

(7)   Fekvőbeteg

A fekvőbetegek azok a betegek, akiket hivatalosan felvesznek egészségügyi intézménybe (azaz kórházi kezelésbe) kezelés és/vagy ellátás céljából, és állapotuk legalább egyéjszakás tartózkodást tesz szükségessé kórházban vagy fekvőbeteg-ellátást nyújtó egyéb intézményben.

A hivatalos felvétel azt jelenti, hogy a beteg az egészségügyi intézményben való tartózkodása alatt szobát vagy ágyat kap.

(8)   Járóbeteg

A járóbeteg olyan beteg, aki egészségügyi létesítményben előre tervezett egészségügyi és paramedicinális szolgáltatásokat vesz igénybe, az intézménybe diagnosztikai, kezelési vagy egyéb egészségügyi ellátási céllal hivatalosan felvették, majd ugyanazon a napon elbocsátották. A fogalom nem terjed ki azokra, akik ambuláns szolgáltatásokat vesznek igénybe (akiket hivatalosan nem vettek fel egészségügyi intézménybe), sürgősségi szolgáltatásokat vagy olyan diagnosztikai központok vagy hasonló létesítmények által nyújtott szolgáltatásokat vesznek igénybe, amelyek nem részei magán- vagy állami kórházaknak vagy klinikáknak.

A hivatalos felvétel azt jelenti, hogy a beteg az egészségügyi intézményben való tartózkodása alatt szobát vagy ágyat kap.

(9)   Egészségügyi szakember

Az egészségügyi szakember olyan személy, aki jelenleg egészségügyi ellátást nyújt, és erre oktatás, képzés, tanúsítás vagy engedély alapján képesítéssel rendelkezik. Az egészségügyi szakember egy szakterülethez vagy egy tudományághoz kötődik, és az alábbi csoportok valamelyikébe tartozik:

a)

orvosi és fogorvosi személyzet (általános és szakorvosok egyaránt);

b)

betegápoló és szülész;

c)

az orvostudományhoz kapcsolódó szakemberek, pl. klinikai pszichológusok, dietetikusok, fizioterapeuták;

d)

baleseti és sürgősségi mentőszemélyzet vagy paramedikus;

e)

a betegekkel közvetlen kapcsolatban álló egyéb szakemberek, például gyógyszerész, egészségügyi szakfotográfus, egészségügyi dokumentációval foglalkozó személyzet.

(10)   Fogorvos

A fogorvos olyan egészségügyi szakember, aki a fogak, a fogíny és a kapcsolódó szájszerkezet betegségeit, sérüléseit és rendellenességeit diagnosztizálja és kezeli. A kezelések széles skálájának – mint például a sebészet és más szakorvosi technikák – alkalmazásával regenerálják a normál szájfunkciót, valamint szájegészségügyi tanácsadást nyújtanak. A fogorvosok feladatai közé tartoznak a következők: a szükséges fogászati kezelés diagnosztizálása, az azzal kapcsolatos tanácsadás és a kezelés nyújtása, sebészeti, orvosi és egyéb kezelési formák alkalmazása bizonyos típusú fogorvosi és szájjal kapcsolatos betegségek és rendellenességek esetében.

(11)   Fogszabályozó szakorvos

A fogszabályozó szakorvos olyan fogászati szakember, aki a fogak szabálytalanságait és az állkapocs rendellenességeit diagnosztizálja, megelőzi és korrigálja (például szabálytalan fogazatot fogszabályozó használatával korrigálja).

(12)   Háziorvos/családorvos

A háziorvos/családorvos olyan orvos, akinek tevékenysége nem korlátozódik meghatározott betegségkategóriákra (nem szakosodott orvos) és aki folyamatos orvosi ellátást nyújt egyéneknek, családoknak és közösségeknek, és aki a betegeket más egészségügyi szakemberhez utalhatja.

(13)   Szakorvos vagy sebész

A szakorvos vagy sebész a rendellenességek és betegségek kezelésére szolgáló sebészeti technikák diagnosztizálására vagy alkalmazására, vagy mindkettőre szakosodott orvosok. Feladataik közé tartozik orvosi vizsgálatok elvégzése és diagnosztizálás; gyógyszerek felírása és a diagnosztizált betegségek, rendellenességek vagy sérülések kezelése; meghatározott típusú betegségek, rendellenességek vagy sérülések speciális orvosi vagy sebészeti kezelése; valamint a megelőző gyógyászati módszerekkel és kezelésekkel kapcsolatos tanácsadás és azok alkalmazása. Ide tartoznak az általános nőgyógyászok, pszichiáterek és a meghatározásnak megfelelő egyéb szakorvosok is. Ide tartoznak a fogsebészek is, az általános fogorvosok azonban nem.

(14)   Fizioterapeuta/kineziológus

A fizioterapeuta/kineziológus olyan orvosi vagy nem orvosi egészségügyi szolgáltató, amely az alábbi terápiák közül egyet vagy többet alkalmaz a beteg mozgásszervi funkcióinak javítására vagy helyreállítására: mozgásterápia, masszázsterápia, szigorú értelemben vett fizikoterápia (fizikai ingerek, elektroterápia, ultrahangterápia, termoterápia, hidroterápia, balneoterápia és elektrodiagnosztika alkalmazása, ionizáló sugárzás használatának kivételével). A csontokkal, az izmokkal és a keringési rendszer vagy az idegrendszer részeivel kapcsolatos rendellenességeket manuális módszerekkel, ultrahanggal, fűtéssel, lézerrel vagy hasonló technikákkal kezeli, vagy a kezelés részeként terápiát alkalmaz az (átmeneti) mozgáskorlátozottság, mentális zavar vagy kiegyensúlyozatlanság kezelésére.

A terápiákra különböző helyszíneken, például kórházakban, magánpraxisokban, járóbeteg-ellátó egységekben, otthoni ápolási-gondozási intézményekben, iskolákban, fitneszközpontokban stb. kerülhet sor.

(15)   Pszichológus, pszichoterapeuta vagy pszichiáter

A pszichológusok, pszichoterapeuták és pszichiáterek, akik nem feltétlenül szakorvosok (pszichiáterek), mentális egészségügyi ellátást nyújtó egészségügyi szakemberek. Feladataikhoz tartozik a pszichológiai értékelés és a pszichoterápia, de az orvosi pszichiátriai ellátás is (pszichiáterek).

(16)   Otthoni ápolás-gondozás

Az otthoni ápolás-gondozás olyan személyek számára az otthonukban nyújtott orvosi és nem orvosi támogató szolgáltatásokat foglal magában, akik szellemi vagy fizikai gyengeségük, betegségük vagy fogyatékosságuk miatt nem tudnak az önmaguk ápolásával vagy a háztartással összefüggő meghatározott tevékenységeket elvégezni, vagy képtelenek otthonukat elhagyni. Idetartoznak a házi ápolók vagy az egészségügyi intézmény, ügynökség vagy egyesület kötelékében dolgozó ápoló vagy gondozó által, illetve az ápolás-gondozáshoz hivatásos vagy nem hivatásos (önkéntes) személyzetet igénybe vevő közösségi szervezetek által az illető otthonában nyújtott szolgáltatások.

(17)   Felírt gyógyszerek

A gyógyszer a tünetek enyhítésére, a betegségek megelőzésére vagy a rossz egészségi állapot javítására szolgáló termék. A felírt gyógyszerek olyan gyógyszerek, amelyeket orvos ír fel (függetlenül attól, hogy azokat az egészségbiztosító megtéríti-e vagy sem). Ide tartoznak a következők: gyógyszerek, növényi gyógyszerek, homeopátiás gyógyszerek és étrend-kiegészítők (mint például vitaminok, ásványi anyagok vagy tonikok), fogamzásgátlástól eltérő célra használt fogamzásgátló tabletták, hormonok (a fogamzásgátlás célú kivételével). A fogamzásgátló tabletták és a fogamzásgátláshoz használt hormonok nem tartoznak ide.

(18)   Dohányzás

A dohányzás a dohánytermékek, például a gyári előállítású cigaretták, a kézzel sodort cigaretták, a szivarok, a pipák, vízipipák füstjének belélegzését és kilégzését jelenti.

A dohányzás nem foglalja magában a következőket:

a)

hevített dohánytermékek használata;

b)

elektronikus cigaretták vagy hasonló elektronikus eszközök használata;

c)

a dohánnyal kevert kannabisz dohányzása.

(19)   Hevített dohánytermékek

A hevített dohánytermékek olyan dohánytermékek, amelyek nikotint és más vegyi anyagokat tartalmazó aeroszolokat bocsátanak ki, amelyeket a felhasználók szájon át belélegeznek.

(20)   Alkoholtartalmú italok

Alkoholtartalmú ital minden olyan ital, amely etanolt tartalmaz, függetlenül az ital típusától (erős vagy könnyű sör, bor vagy szeszes italok), illetve az elfogyasztott mennyiségtől.


II. MELLÉKLET

A VÁLTOZÓK TECHNIKAI JELLEMZŐI

Változó azonosítója

Változó megnevezése

Referencia-időszak

Modalitási kód

Modalitási címke

Szűrő

Részletes téma: ADATGYŰJTÉSSEL KAPCSOLATOS INFORMÁCIÓK

PRIMSTRAT

Réteg (stratum)

kiválasztáskor

0 001 –9 999

Rétegazonosító

Mindenki

–2

Nem alkalmazandó

PSU

Elsődleges mintavételi egység (PSU)

kiválasztáskor

0 001 –9 999

Elsődleges mintavételi egységek (PSU) azonosítója

Mindenki

–2

Nem alkalmazandó

Részletes téma: AZONOSÍTÁS

HHID

A háztartás azonosító száma

állandó

YYYYYYYYYY

Tízjegyű szám

Mindenki

–1

Hiányzik

PID

A válaszadó azonosító száma

állandó

YYYYYYYYYY

Tízjegyű szám

 

Részletes téma: SÚLYOK

WGT

Végső egyéni súlyozás

jelenlegi

YYYYY,YYY

Szám (formátum: 5,3)

Mindenki

Részletes téma: Az ADATFELVÉTEL JELLEMZŐI

PROXY

A felmérésben való részvétel jellege

jelenlegi

1

Közvetlen részvétel

Mindenki

2

A háztartás más tagjával

3

A háztartáson kívüli személlyel

–1

Nincs adat

REFDATE

Az adatfelvétel referenciadátuma

jelenlegi

ÉÉÉÉ-HH-NN

Az adatfelvétel dátuma

Mindenki

INTMETHOD

Adatfelvétel módja

jelenlegi

10

Papíralapú személyes adatfelvétel (PAPI)

Mindenki

20

Számítógéppel támogatott személyes adatfelvétel (CAPI)

30

Számítógéppel támogatott telefonos adatfelvétel (CATI)

40

Számítógéppel támogatott online adatfelvétel (CAWI)

50

Egyéb

INTLANG

Az adatfelvétel nyelve

jelenlegi

XXX

Standard kódlista, Eurostat (SCL) – Nyelvek (háromszámjegyű kód)

Mindenki

–1

Hiányzik

Részletes téma: FÖLDRAJZI ELHELYEZKEDÉS

RÉGIÓ

Lakóhely szerinti régió

jelenlegi

10 –ZZ

Lakóhely szerinti régió (NUTS kód, két számjegy)

Mindenki

ORSZÁG

Lakóhely szerinti ország

jelenlegi

NN

Lakóhely szerinti ország (SCL GEO kód)

Mindenki

DEG_URB

Városiasodás foka

jelenlegi

1

Városok

Mindenki

2

Kisvárosok és elővárosok

3

Vidéki területek

Részletes téma: DEMOGRÁFIA

SEX

Nem

jelenlegi

1

Férfi

Mindenki

2

 

AGE

Életkor betöltött életévekben

jelenlegi

Életkor

a REFDATE, YEARBIRTH és PASSBIRTH alapján

Mindenki

YEARBIRTH

Születési év

állandó

ÉÉÉÉ

Négyjegyű szám

Mindenki

PASSBIRTH

Születésnap elmúlta

jelenlegi

1

Igen

Mindenki

2

Nem

Részletes téma: ÁLLAMPOLGÁRSÁGI ÉS MIGRÁNS HÁTTÉR

BIRTHPLACE

Születés helye szerinti ország

állandó

NN

Születési ország (SCL GEO kód)

Mindenki

ZZ

Külföldön született, de a születés helye szerinti ország ismeretlen

–1

Nincs adat

CITIZEN

Fő állampolgárság szerinti ország

jelenlegi

NN

Fő állampolgárság szerinti ország (SCL GEO kód)

Mindenki

ZZ

Hontalan

XX

Külföldi állampolgárság, de az ország ismeretlen

–1

Nincs adat

BIRTHPLACEFATH

Az apa születési országa

állandó

NN

Az apa születési országa (SCL GEO kód)

Mindenki

ZZ

Az apa külföldön született, de a születési országa ismeretlen

–1

Nincs adat

BIRTHPLACEMOTH

Az anya születési országa

állandó

NN

Az anya születési országa (SCL GEO kód)

Mindenki

ZZ

Az anya külföldön született, de a születési országa ismeretlen

–1

Nincs adat

Részletes téma: A HÁZTARTÁS ÖSSZETÉTELE

PARTNERS

Ugyanabban a háztartásban élő partnerek

jelenlegi

1

Jogilag megalapozott vagy jogilag nem megalapozott partnerkapcsolatban élő személy

Mindenki

2

Jogilag megalapozott vagy jogilag nem megalapozott partnerkapcsolatban nem élő személy

–1

Nincs adat

–2

Nem alkalmazandó

HHNBPERS

A háztartás mérete

jelenlegi

Szám

A háztartás tagjainak száma összesen

Mindenki

–1

Nincs adat

HHNBPERS_0_13

13 éves vagy annál fiatalabb gyermekek száma

jelenlegi

Szám

13 éves vagy annál fiatalabb gyermekek száma

Mindenki

–1

–1 nem alkalmazható

HHTYPE

A háztartás típusa

jelenlegi

10

Egyszemélyes háztartás

Mindenki

21

Egyedülálló szülő, akinek legalább egy gyermeke 25 évesnél fiatalabb

22

Egyedülálló szülő, akinek minden gyermeke legalább 25 éves

31

Gyermektelen pár

32

Gyermekes pár, akinek legalább egy gyermeke 25 évesnél fiatalabb

33

Gyermekes pár, akinek minden gyermeke legalább 25 éves

40

Egyéb típusú háztartás

–1

Nincs adat

Részletes téma: FŐ TEVÉKENYSÉG (ÖNMEGHATÁROZÁSSAL)

MAINSTAT

Fő tevékenység (önmeghatározással)

jelenlegi

10

Foglalkoztatott

Mindenki

20

Munkanélküli

30

Nyugdíjas

40

Tartós egészségügyi problémák miatt munkavégzésre képtelen

50

Hallgató, tanuló

60

Háztartásbeli

70

Kötelező katonai vagy polgári szolgálat

80

Egyéb

–1

Nincs adat

Részletes téma: A MUNKAKÖR FŐ JELLEMZŐI

JOBISCO

Foglalkozás főállásban

jelenlegi

00 , 11 – 96

ISCO-08, 2 számjegy

MAINSTAT = 10

–1

Nincs adat

–2

Nem alkalmazandó

LOCNACE

A főállást adó helyi egység gazdasági tevékenysége

jelenlegi

A, B, C…

A NACE nemzetgazdasági ágat jelölő egy karakter

MAINSTAT = 10

–1

Nincs adat

–2

Nem alkalmazandó

FT_PT

Teljes munkaidős vagy részmunkaidős főállás (önmeghatározással)

jelenlegi

1

Teljes munkaidős állás

MAINSTAT = 10

2

Részmunkaidős állás

–1

Nincs adat

–2

Nem alkalmazandó

JOBSTAT

Foglalkozási viszony a főállásban

jelenlegi

11

Alkalmazottakat foglalkoztató önálló vállalkozó

MAINSTAT = 10

12

Alkalmazottakat nem foglalkoztató önálló vállalkozó

20

Alkalmazott

30

Segítő családtag (nem fizetett)

–1

Nincs adat

–2

Nem alkalmazandó

Részletes téma: ISKOLAI VÉGZETTSÉG

HATLEVEL

Iskolai végzettség (legmagasabb iskolai végzettség)

jelenlegi

0

Nem vett részt formális oktatásban, vagy a szint az ISCED 1 alatt van

Mindenki

1

ISCED 1 Alapfokú oktatás

2

ISCED 2 Alsó középfokú oktatás

3

ISCED 3 Felső középfokú oktatás

4

ISCED 4 Posztszekunder nem felsőfokú oktatás

5

ISCED 5 Rövid képzési idejű felsőfokú oktatás

6

ISCED 6 Felsőfokú alapképzés vagy ezzel egyenértékű oktatás

7

ISCED 7 Mesterképzés vagy ezzel egyenértékű oktatás

8

ISCED 8 Doktori képzés vagy ezzel egyenértékű oktatás

–1

Nincs adat

Részletes téma: A HÁZTARTÁS TELJES HAVI JÖVEDELME

HHINCOME

A háztartás nettó aktuális havi jövedelme

Aktuális naptári év

1

Alacsonyabb aktuális havi nettó ekvivalens jövedelemmel rendelkező csoport

Mindenki

2

Alacsony és közepes közötti havi nettó ekvivalens jövedelemmel rendelkező csoport

3

Közepes havi nettó ekvivalens jövedelemmel rendelkező csoport

4

Közepes és magas közötti havi nettó ekvivalens jövedelemmel rendelkező csoport

5

Magasabb havi nettó ekvivalens jövedelemmel rendelkező csoport

-1

Nincs adat

Részletes téma: EURÓPAI MINIMÁLIS EGÉSZSÉGMODUL

HS1

A válaszadó általános egészségi állapota a saját megítélése szerint

jelenlegi

1

Nagyon jó

Mindenki

2

3

Megfelelő (se nem jó, se nem rossz)

4

Rossz

5

Nagyon rossz

–1

Nincs adat

–3

proxy

HS2

Tartós egészségügyi probléma

jelenlegi

1

Igen

Mindenki

2

Nem

-1

Nincs adat

HS3

Tevékenységekben való korlátozottság egészségügyi probléma miatt

jelenlegi

1

Súlyosan korlátozott

Mindenki

2

Korlátozott, de nem súlyosan

3

Egyáltalán nem korlátozott

–1

Nincs adat

Részletes téma: BETEGSÉGEK ÉS KRÓNIKUS BETEGSÉGEK

CD1A

Asztmában szenvedett (allergiás asztmát beleértve) az elmúlt 12 hónapban

Elmúlt 12 hónap

1

Igen

Mindenki

2

Nem

–1

Nincs adat

CD1B

Krónikus hörghurutban, krónikus obstruktív légúti betegségben vagy tüdőtágulatban szenvedett az elmúlt 12 hónapban

Elmúlt 12 hónap

1

Igen

Mindenki

2

Nem

–1

Nincs adat

CD1C

Szívizominfarktust kapott vagy szívizominfarktus krónikus szövődményeiben szenvedett az elmúlt 12 hónapban

Elmúlt 12 hónap

1

Igen

Mindenki

2

Nem

–1

Nincs adat

CD1D

Szívkoszorúér-betegségben vagy angina pectorisban szenvedett az elmúlt 12 hónapban

Elmúlt 12 hónap

1

Igen

Mindenki

2

Nem

–1

Nincs adat

CD1E

Magas volt a vérnyomása az elmúlt 12 hónapban

Elmúlt 12 hónap

1

Igen

Mindenki

2

Nem

–1

Nincs adat

CD1F

Agyi érkatasztrófát (agyvérzést, agyi trombózist) kapott vagy agyi érkatasztrófa krónikus szövődményeitől szenvedett az elmúlt 12 hónapban

Elmúlt 12 hónap

1

Igen

Mindenki

2

Nem

–1

Nincs adat

CD1G

Porckopásban szenvedett (az ízületi gyulladás kivételével) az elmúlt 12 hónapban

Elmúlt 12 hónap

1

Igen

Mindenki

2

Nem

–1

Nincs adat

CD1H

Alsó hátszakaszi gerincproblémája vagy más krónikus gerincproblémája volt az elmúlt 12 hónapban

Elmúlt 12 hónap

1

Igen

Mindenki

2

Nem

–1

Nincs adat

CD1I

Nyaki gerincproblémája vagy más krónikus nyaki problémája volt az elmúlt 12 hónapban

Elmúlt 12 hónap

1

Igen

Mindenki

2

Nem

–1

Nincs adat

CD1J

Cukorbetegségben szenvedett az elmúlt 12 hónapban

Elmúlt 12 hónap

1

Igen

Mindenki

2

Nem

–1

Nincs adat

CD1K

Allergiában szenvedett az elmúlt 12 hónapban, mint például orrnyálkahártya-gyulladás, szemgyulladás, bőrgyulladás, élelmiszer-allergia vagy más allergia (allergiás asztma kivételével)

Elmúlt 12 hónap

1

Igen

Mindenki

2

Nem

–1

Nincs adat

CD1M

Inkontinenciája, vizelet-visszatartási problémája volt az elmúlt 12 hónapban

Elmúlt 12 hónap

1

Igen

Mindenki

2

Nem

–1

Nincs adat

CD1N

Vesebetegségben szenvedett az elmúlt 12 hónapban

Elmúlt 12 hónap

1

Igen

Mindenki

2

Nem

–1

Nincs adat

CD1O

Depresszióban szenvedett az elmúlt 12 hónapban

Elmúlt 12 hónap

1

Igen

Mindenki

2

Nem

–1

Nincs adat

CD1P

Magas volt a vérzsírszintje az elmúlt 12 hónapban

Elmúlt 12 hónap

1

Igen

Mindenki

2

Nem

–1

Nincs adat

CD1R

Rákos megbetegedés (azaz rákot diagnosztizáltak nála, rákkezelésben részesült, rákban szenved) az elmúlt 12 hónapban

Elmúlt 12 hónap

1

Igen

Mindenki

2

Nem

–1

Nincs adat

CD2

Általános szájhigiénés állapot a válaszadó saját megítélése szerint

jelenlegi

1

Nagyon jó

Mindenki

2

3

Megfelelő (se nem jó, se nem rossz)

4

Rossz

5

Nagyon rossz

–1

Nincs adat

–3

proxy

Részletes téma: BALESETEK ÉS SÉRÜLÉSEK

AC1

Otthoni vagy szabadidős tevékenység alatt bekövetkezett balesetet szenvedett az elmúlt 12 hónapban

Elmúlt 12 hónap

1

Igen

Mindenki

2

Nem

–1

Nincs adat

Részletes téma: FÁJDALOM

PN1

A fizikai fájdalom mértéke az elmúlt 4 hétben

Elmúlt 4 hét

1

Nincs

Mindenki

2

Nagyon enyhe

3

Enyhe

4

Mérsékelt

5

Erős

6

Nagyon erős

–1

Nincs adat

–3

proxy

PN2

A fájdalomnak a szokásos munkára gyakorolt hatása az elmúlt 4 hétben (az otthonon kívüli és a házimunkát egyaránt beleértve)

Elmúlt 4 hét

1

Egyáltalán nem volt rá hatással

ha PN1 = 3, 4, 5 vagy 6

2

Enyhe hatással volt rá

3

Mérsékelt hatással volt rá

4

Meglehetősen nagy hatással volt rá

5

Rendkívül nagy hatással volt rá

–1

Nincs adat

–2

Nem alkalmazandó

–3

proxy

Részletes téma: MENTÁLIS EGÉSZSÉG, BELEÉRTVE A FÜGGŐSÉGEKET IS

MH1A

Csökkent érdeklődés vagy kedv az elmúlt 2 hétben végzett tevékenységekkel kapcsolatban

Elmúlt 2 hét

1

Egyáltalán nem

Mindenki

2

Több napon is jellemző volt

3

Az időszak több mint felére jellemző volt

4

Szinte minden napra jellemző volt

–1

Nincs adat

–3

proxy

MH1B

Rosszkedv, lehangoltság és reménytelenség az elmúlt 2 hétben

Elmúlt 2 hét

1

Egyáltalán nem

Mindenki

2

Több napon is jellemző volt

3

Az időszak több mint felére jellemző volt

4

Szinte minden napra jellemző volt

–1

Nincs adat

–3

proxy

MH1C

Elalvási vagy alvási problémák vagy túlzott alvás az elmúlt 2 hétben

Elmúlt 2 hét

1

Egyáltalán nem volt jellemző

Mindenki

2

Több napon is jellemző volt

3

Az időszak több mint felére jellemző volt

4

Szinte minden napra jellemző volt

–1

Nincs adat

–3

proxy

MH1D

Fáradtság-, erőtlenségérzet az elmúlt 2 hétben

Elmúlt 2 hét

1

Egyáltalán nem volt jellemző

Mindenki

2

Több napon is jellemző volt

3

Az időszak több mint felére jellemző volt

4

Szinte minden napra jellemző volt

–1

Nincs adat

–3

proxy

MH1E

Étvágytalanság vagy túlzott étvágy mértéke az elmúlt 2 hétben

Elmúlt 2 hét

1

Egyáltalán nem volt jellemző

Mindenki

2

Több napon is jellemző volt

3

Az időszak több mint felére jellemző volt

4

Szinte minden napra jellemző volt

–1

Nincs adat

–3

proxy

MH1F

Az elmúlt két hétben érzett kellemetlen érzés vagy kudarcérzés saját magával kapcsolatban vagy olyan érzés, hogy csalódást okozott saját magának vagy a családjának

Elmúlt 2 hét

1

Egyáltalán nem volt jellemző

Mindenki

2

Több napon is jellemző volt

3

Az időszak több mint felére jellemző volt

4

Szinte minden napra jellemző volt

–1

Nincs adat

–3

proxy

MH1G

Koncentráció hiánya, pl. újságolvasás vagy televíziónézés közben, az elmúlt 2 hétben

Elmúlt 2 hét

1

Egyáltalán nem volt jellemző

Mindenki

2

Több napon is jellemző volt

3

Az időszak több mint felére jellemző volt

4

Szinte minden napra jellemző volt

–1

Nincs adat

–3

proxy

MH1H

A mozgás- vagy beszéd mások által is megfigyelhető lassúsága; vagy a szokásosnál sokkal több mozgást eredményező idegesség, illetve nyugtalanság az elmúlt 2 hétben

Elmúlt 2 hét

1

Egyáltalán nem volt jellemző

Mindenki

2

Több napon is jellemző volt

3

Az időszak több mint felére jellemző volt

4

Szinte minden napra jellemző volt

–1

Nincs adat

–3

proxy

MH2A

Vidámság és jó kedélyállapot az elmúlt 2 hétben

Elmúlt 2 hét

1

Mindig

Mindenki

2

Többnyire

3

Az időszak több mint felére jellemző volt

4

Az időszak kevesebb mint felére volt jellemző

5

Időnként

6

Soha

–1

Nincs adat

–3

proxy

MH2B

Nyugodtság és ellazultság érzése az elmúlt 2 hétben

Elmúlt 2 hét

1

Mindig

Mindenki

2

Többnyire

3

Az időszak több mint felére jellemző volt

4

Az időszak kevesebb mint felére volt jellemző

5

Időnként

6

Soha

–1

Nincs adat

–3

proxy

MH2C

Aktív és tettrekész állapot érzése az elmúlt 2 hétben

Elmúlt 2 hét

1

Mindig

Mindenki

2

Többnyire

3

Az időszak több mint felére jellemző volt

4

Az időszak kevesebb mint felére volt jellemző

5

Időnként

6

Soha

–1

Nincs adat

–3

proxy

MH2D

Frissesség és kipihentség érzése az elmúlt két hétben

Elmúlt 2 hét

1

Mindig

Mindenki

2

Többnyire

3

Az időszak több mint felére jellemző volt

4

Az időszak kevesebb mint felére volt jellemző

5

Időnként

6

Soha

–1

Nincs adat

–3

proxy

MH2E

Annak érzése az utóbbi 2 hétben, hogy a mindennapi élet tele van érdekes dolgokkal

Elmúlt 2 hét

1

Mindig

Mindenki

2

Többnyire

3

Az időszak több mint felére jellemző volt

4

Az időszak kevesebb mint felére volt jellemző

5

Időnként

6

Soha

–1

Nincs adat

–3

proxy

Részletes téma: FUNKCIÓKÉPESSÉGI KORLÁTOZÁSOK

PL1

Szemüveget vagy kontaktlencsét visel

jelenlegi

1

Igen

Mindenki

2

Nem

3

Vak vagy egyáltalán nem lát

–1

Nincs adat

PL2

Látási nehézség, szemüveg vagy kontaktlencse viselése ellenére

jelenlegi

1

Nem okoz nehézséget

ha PL1 = 1, 2 vagy -1

2

Kisebb nehézséget okoz

3

Súlyos nehézséget okoz

4

Egyáltalán nem tudja megtenni/nem képes rá

–1

Nincs adat

–2

Nem alkalmazandó

PL3

Hallókészülék használata

jelenlegi

1

Igen

Mindenki

2

Nem

3

Teljesen siket

–1

Nincs adat

PL4

Hallókészülék ellenére fennálló hallási probléma, zajmentes helyiségben történő beszélgetés esetén

jelenlegi

1

Nem okoz nehézséget

ha PL3 = 1, 2 vagy -1

2

Kisebb nehézséget okoz

3

Súlyos nehézséget okoz

4

Egyáltalán nem tudja megtenni/nem képes rá

–1

Nincs adat

–2

Nem alkalmazandó

PL5

Hallókészülék ellenére fennálló hallási probléma, zajosabb helyiségben történő beszélgetés esetén

jelenlegi

1

Nincs hallási nehézsége

ha PL3 = 1, 2 vagy -1

2

Kisebb nehézség

3

Súlyos nehézség

4

Egyáltalán nem tudja megtenni/nem képes rá

–1

Nincs adat

–2

Nem alkalmazandó

PL6

Segítség nélkül nehezen tud gyalog megtenni fél kilométert egyenes terepen

jelenlegi

1

Nem okoz nehézséget

Mindenki

2

Kisebb nehézséget okoz

3

Súlyos nehézséget okoz

4

Egyáltalán nem tudja megtenni/nem képes rá

–1

Nincs adat

PL7

Nehezen tud fel-/lemenni 12 lépcsőfokot

jelenlegi

1

Nem okoz nehézséget

Mindenki

2

Kisebb nehézséget okoz

3

Súlyos nehézséget okoz

4

Egyáltalán nem tudja megtenni/nem képes rá

–1

Nincs adat

PL8

Emlékezési vagy koncentrációs nehézség

jelenlegi

1

Nincs nehézsége

Mindenki

2

Kisebb nehézséget okoz

3

Súlyos nehézséget okoz

4

Egyáltalán nem tudja megtenni/nem képes rá

–1

Nincs adat

PL8A

Kommunikációs nehézségek (a szokásos beszédhasználat során, mások megértésében vagy önmaga megértetésében)

jelenlegi

1

Nincs nehézsége

Mindenki

2

Kisebb nehézséget okoz

3

Súlyos nehézséget okoz

4

Egyáltalán nem tudja megtenni/nem képes rá

–1

Nincs adat

PL9

Kemény ételek harapása és rágása

jelenlegi

1

Nincs nehézsége

ha AGE ≥ 55

2

Kisebb nehézséget okoz

3

Súlyos nehézséget okoz

4

Egyáltalán nem tudja megtenni/nem képes rá

–1

Nincs adat

–2

Nem alkalmazandó

Részletes téma: A SZEMÉLY NEHÉZSÉGEI ÖNMAGA ELLÁTÁSÁBAN

PC1A

Önálló étkezés

jelenlegi

1

Nem okoz nehézséget

ha (AGE < 55 és HS3 = 1 vagy 2) vagy AGE ≥ 55

2

Kisebb nehézséget okoz

3

Súlyos nehézséget okoz

4

Egyáltalán nem tudja megtenni/nem képes rá

–1

Nincs adat

–2

Nem alkalmazandó

PC1B

Ágyból vagy székről való felkelés, illetve visszafekvés/visszaülés

jelenlegi

1

Nincs nehézsége

ha (AGE < 55 és HS3 = 1 vagy 2) vagy AGE ≥ 55

2

Kisebb nehézséget okoz

3

Súlyos nehézséget okoz

4

Egyáltalán nem tudja megtenni/nem képes rá

–1

Nincs adat

–2

Nem alkalmazandó

PC1C

Öltözés és vetkőzés

jelenlegi

1

Nincs nehézsége

ha (AGE < 55 és HS3 = 1 vagy 2) vagy AGE ≥ 55

2

Kisebb nehézséget okoz

3

Súlyos nehézséget okoz

4

Egyáltalán nem tudja megtenni/nem képes rá

–1

Nincs adat

–2

Nem alkalmazandó

PC1D

WC-használat

jelenlegi

1

Nem okoz nehézséget

ha (AGE < 55 és HS3 = 1 vagy 2) vagy AGE ≥ 55

2

Kisebb nehézséget okoz

3

Súlyos nehézséget okoz

4

Egyáltalán nem tudja megtenni/nem képes rá

–1

Nincs adat

–2

Nem alkalmazandó

PC1E

Fürdés vagy zuhanyzás

jelenlegi

1

Nem okoz nehézséget

ha (AGE < 55 és HS3 = 1 vagy 2) vagy AGE ≥ 55

2

Kisebb nehézséget okoz

3

Súlyos nehézséget okoz

4

Egyáltalán nem tudja megtenni/nem képes rá

–1

Nincs adat

–2

Nem alkalmazandó

PC2

A következő, egy vagy több önellátással kapcsolatos tevékenység esetén általában segítséget kap: étkezés, ágyból vagy székről való felkelés, illetve visszafekvés/visszaülés, öltözés és vetkőzés, WC-használat, fürdés vagy zuhanyzás

jelenlegi

1

Igen, legalább egy tevékenység esetében

ha [(AGE < 55 és HS3 = 1 vagy 2) vagy AGE ≥ 55] és [(PC1A = 2 vagy 3 vagy 4) vagy (PC1B = 2 vagy 3 vagy 4) vagy (PC1C = 2 vagy 3 vagy 4) vagy (PC1D = 2 vagy 3 vagy 4) vagy (PC1E = 2 vagy 3 vagy 4)]

2

Nem

–1

Nincs adat

–2

Nem alkalmazandó

PC3

A következő, egy vagy több önellátással kapcsolatos tevékenység esetén segítségre szorul: étkezés, ágyból vagy székről való felkelés, illetve visszafekvés/visszaülés, öltözés és vetkőzés, WC-használat, fürdés vagy zuhanyzás

jelenlegi

1

Igen, legalább egy tevékenység esetében

ha [(AGE < 55 és HS3 = 1 vagy 2) vagy AGE ≥ 55] és [(PC1A = 2 vagy 3 vagy 4) vagy (PC1B = 2 vagy 3 vagy 4) vagy (PC1C = 2 vagy 3 vagy 4) vagy (PC1D = 2 vagy 3 vagy 4) vagy (PC1E = 2 vagy 3 vagy 4)]

2

Nem

–1

Nincs adat

–2

Nem alkalmazandó

Részletes téma: A HÁZTARTÁS ELLÁTÁSÁNAK NEHÉZSÉGEI

HA1A

Nehézségek az ételek elkészítésében

jelenlegi

1

Nem okoz nehézséget

ha (AGE < 55 és HS3 = 1 vagy 2) vagy AGE ≥ 55

2

Kisebb nehézséget okoz

3

Súlyos nehézséget okoz

4

Egyáltalán nem tudja megtenni/nem képes rá

5

Nem alkalmazható (soha nem próbálta vagy nincs szüksége rá)

–1

Nincs adat

–2

Nem alkalmazandó

HA1B

Nehézségek a telefonhasználatban

jelenlegi

1

Nem okoz nehézséget

ha (AGE < 55 és HS3 = 1 vagy 2) vagy AGE ≥ 55

2

Kisebb nehézséget okoz

3

Súlyos nehézséget okoz

4

Egyáltalán nem tudja megtenni/nem képes rá

5

Nem alkalmazható (soha nem próbálta vagy nincs szüksége rá)

–1

Nincs adat

–2

Nem alkalmazandó

HA1C

Nehézségek a bevásárlásban

jelenlegi

1

Nem okoz nehézséget

ha (AGE < 55 és HS3 = 1 vagy 2) vagy AGE ≥ 55

2

Kisebb nehézséget okoz

3

Súlyos nehézséget okoz

4

Egyáltalán nem tudja megtenni/nem képes rá

5

Nem alkalmazható (soha nem próbálta vagy nincs szüksége rá)

–1

Nincs adat

–2

Nem alkalmazandó

HA1D

Nehézségek a gyógyszerszedésben

jelenlegi

1

Nem okoz nehézséget

ha (AGE < 55 és HS3 = 1 vagy 2) vagy AGE ≥ 55

2

Kisebb nehézséget okoz

3

Súlyos nehézséget okoz

4

Egyáltalán nem tudja megtenni/nem képes rá

5

Nem alkalmazható (soha nem próbálta vagy nincs szüksége rá)

–1

Nincs adat

–2

Nem alkalmazandó

HA1E

Nehézségek a könnyű házimunkában

jelenlegi

1

Nem okoz nehézséget

ha (AGE < 55 és HS3 = 1 vagy 2) vagy AGE ≥ 55

2

Kisebb nehézséget okoz

3

Súlyos nehézséget okoz

4

Egyáltalán nem tudja megtenni/nem képes rá

5

Nem alkalmazható (soha nem próbálta vagy nincs szüksége rá)

–1

Nincs adat

–2

Nem alkalmazandó

HA1F

Nehézségek az alkalmankénti nehéz házimunkában

jelenlegi

1

Nem okoz nehézséget

ha (AGE < 55 és HS3 = 1 vagy 2) vagy AGE ≥ 55

2

Kisebb nehézséget okoz

3

Súlyos nehézséget okoz

4

Egyáltalán nem tudja megtenni/nem képes rá

5

Nem alkalmazható (soha nem próbálta vagy nincs szüksége rá)

–1

Nincs adat

–2

Nem alkalmazandó

HA1G

Nehézségek a pénzügyek kezelésében és mindennapos ügyintézésben

jelenlegi

1

Nem okoz nehézséget

ha (AGE < 55 és HS3 = 1 vagy 2) vagy AGE ≥ 55

2

Kisebb nehézséget okoz

3

Súlyos nehézséget okoz

4

Egyáltalán nem tudja megtenni/nem képes rá

5

Nem alkalmazható (soha nem próbálta vagy nincs szüksége rá)

–1

Nincs adat

–2

Nem alkalmazandó

HA2

A következő, egy vagy több személyes tevékenység esetén általában segítséget kap: ételek elkészítése, telefonhasználat, bevásárlás, gyógyszerek szedése, könnyű vagy alkalmankénti nehéz házimunka, pénzügyek kezelése és mindennapos ügyintézés

jelenlegi

1

Igen, legalább egy tevékenység esetében

ha [(AGE < 55 és HS3 = 1 vagy 2) vagy AGE ≥ 55] és [(HA1A = 2, 3 vagy 4) vagy (HA1B = 2, 3 vagy 4) vagy (HA1C = 2, 3 vagy 4) vagy (HA1D = 2, 3 vagy 4) vagy (HA1E = 2, 3 vagy 4) vagy (HA1F = 2, 3 vagy 4) vagy (HA1G = 2, 3 vagy 4)]

2

Nem

–1

Nincs adat

-2

Nem alkalmazandó

HA3

A következő, egy vagy több személyes tevékenység esetén segítségre szorul: ételek elkészítése, telefonhasználat, bevásárlás, gyógyszerek szedése, könnyű vagy alkalmankénti nehéz házimunka, pénzügyek kezelése és mindennapos ügyintézés

jelenlegi

1

Igen, legalább egy tevékenység esetében

ha [(AGE < 55 és HS3 = 1 vagy 2) vagy AGE ≥ 55] és [(HA1A = 2, 3 vagy 4) vagy (HA1B = 2, 3 vagy 4) vagy (HA1C = 2, 3 vagy 4) vagy (HA1D = 2, 3 vagy 4) vagy (HA1E = 2, 3 vagy 4) vagy (HA1F = 2, 3 vagy 4) vagy (HA1G = 2, 3 vagy 4)]

2

Nem

–1

Nincs adat

–2

Nem alkalmazandó

Részletes téma: A TEVÉKENYSÉG VÉGZÉSÉNEK ÁTMENETI KORLÁTAI (EGÉSZSÉGÜGYI PROBLÉMÁK MIATT)

AW2

Hány napot volt távol a munkahelyétől egészségproblémák miatt az elmúlt 12 hónapban

Elmúlt 12 hónap

0 –365

Szám

Ha MAINSTAT = 10

–1

Nincs adat

–2

Nem alkalmazandó

Részletes téma: A RÉSZVÉTEL AKADÁLYAI MEGHATÁROZOTT ÉLETHELYZETEKBEN

BA1

Lakóhely elhagyásának nehézsége tartós egészségügyi problémák (krónikus betegség vagy károsodás) miatt

jelenlegi

1

Nem okoz nehézséget

Mindenki

2

Kisebb nehézséget okoz

3

Súlyos nehézséget okoz

4

Egyáltalán nem tudja megtenni/nem képes rá

5

Nem áll szándékában/Nem akarja

–1

Nincs adat

BA2

A különböző közlekedési formák használatának nehézsége tartós egészségügyi problémák miatt

jelenlegi

1

Nincs nehézsége

Mindenki

2

Kisebb nehézség

3

Súlyos nehézség

4

Egyáltalán nem tudja megtenni/nem képes rá

5

Nem áll szándékában/Nem akarja

–1

Nincs adat

BA3

Tartós egészségügyi probléma miatt a középületekbe való bejutás, az azokban való helyváltoztatás és a belső létesítmények használatának nehézsége

jelenlegi

1

Nincs nehézsége

Mindenki

2

Kisebb nehézség

3

Súlyos nehézség

4

Egyáltalán nem tudja megtenni/nem képes rá

5

Nem áll szándékában/Nem akarja

–1

Nincs adat

BA4 (nem kötelező)

A tapasztalt nehézségek tartós egészségügyi problémától eltérő fő oka

jelenlegi

1

Pénzhiány, nem engedheti meg magának

ha bármelyik BA1, BA2 vagy BA3 = 2 vagy 3 vagy 4

2

Önbizalom hiánya

3

Mások hozzáállása

4

A megfelelő vagy rendelkezésre álló közlekedési lehetőség hiánya

5

Közlekedési eszköz igénybevételével kapcsolatos nehézségek (például be- vagy kiszállás, ülőhelyek hiánya, túl kényelmetlen)

6

Parkolással kapcsolatos nehézségek (például nincs elég hely)

7

Az épületek rossz infrastruktúrája és akadálymentessége (felvonók, rámpák, jelzőtáblák hiánya, túl keskeny ajtók, akadálymentesített mellékhelységek hiánya stb.)

8

Egyéb indokok

9

Nincs

–1

Nincs adat

–2

Nem alkalmazandó

BA5

Tartós egészségügyi probléma miatt társas tevékenységekben (családi vagy baráti találkozókon, vacsorákon, társasági eseményekben) való részvétel nehézsége

jelenlegi

1

Nincs nehézsége

Mindenki

2

Kisebb nehézség

3

Súlyos nehézség

4

Egyáltalán nem tudja megtenni/nem képes rá

5

Nem áll szándékában/Nem akarja

–1

Nincs adat

BA6 (nem kötelező)

A társas tevékenységekben való részvétellel kapcsolatban tapasztalt nehézségek tartós egészségügyi problémától eltérő fő oka

jelenlegi

1

Túl elfoglalt (munka, család, ápolás-gondozás vagy egyéb feladatok)

ha BA5 = 2 vagy 3 vagy 4

2

Pénzhiány, nem engedheti meg magának

3

Önbizalom hiánya

4

Mások hozzáállása

5

A szakértelem vagy ismeretek hiánya

6

Környezeti akadályok/nem barátságos környezet (például a tömegközlekedéshez való hozzáférés és annak használata, az épületekhez, üzletekbe való bejutás vagy azok használata, az utcákon való könnyű mozgás, parkolás stb.)

7

Egyéb indokok

8

Nincs

–1

Nincs adat

–2

Nem alkalmazandó

BA7

Tartós egészségügyi problémák miatt internethasználati nehézség

jelenlegi

1

Nincs nehézsége

Mindenki

2

Kisebb nehézség

3

Súlyos nehézség

4

Egyáltalán nem tudja megtenni/nem képes rá

5

Nem áll szándékában/Nem akarja

–1

Nincs adat

Részletes téma: EGÉSZSÉGÜGYI ÉS HOSSZÚ TÁVÚ ELLÁTÁS IGÉNYBEVÉTELE

HO12

Kórházban betegként töltött éjszakák száma az elmúlt 12 hónapban

Elmúlt 12 hónap

0 –365

Szám

Mindenki

-1

Nincs adat

HO34

Kórházi felvételek száma egynapos ellátásra az elmúlt 12 hónapban

Elmúlt 12 hónap

0 –365

Szám

Mindenki

-1

Nincs adat

AM1

Az utolsó fogorvosi vagy fogszabályozási látogatás időpontja

(személyes kezelés céljából)

Elmúlt 12 hónap

1

Kevesebb mint 6 hónapja

Mindenki

2

6–12 hónappal ezelőtt

3

12 hónapja vagy még régebben

4

Egyszer sem

–1

Nincs adat

AM2

Az utolsó háziorvosi vagy családorvosi látogatás időpontja (személyes kezelés céljából)

Elmúlt 12 hónap

1

Kevesebb mint 12 hónapja

Mindenki

2

12 hónapja vagy még régebben

3

Egyszer sem

-1

Nincs adat

AM3

Háziorvosi vagy családorvosi látogatások száma az elmúlt négy hétben (személyes kezelés céljából)

Elmúlt 4 hét

0 –99

Szám

Ha AM2 = 1

–1

Nincs adat

–2

Nem alkalmazandó

AM4

Az utolsó szakorvosi látogatás időpontja (személyes kezelés céljából)

Elmúlt 12 hónap

1

Kevesebb mint 12 hónapja

Mindenki

2

12 hónapja vagy még régebben

3

Egyszer sem

–1

Nincs adat

AM5

Szakorvosi látogatások száma az elmúlt négy hétben (személyes kezelés céljából)

Elmúlt 4 hét

0 –99

Szám

Ha AM4 = 1

–1

Nincs adat

–2

Nem alkalmazandó

AM6A

Gyógytornász vagy kineziológus felkeresése az elmúlt 12 hónapban

Elmúlt 12 hónap

1

Igen

Mindenki

2

Nem

–1

Nincs adat

AM6B

Pszichológus vagy pszichoterapeuta felkeresése az elmúlt 12 hónapban

Elmúlt 12 hónap

1

Igen

Mindenki

2

Nem

–1

Nincs adat

LT1

Rendszeresen (legalább hetente egyszer) informális gondozásban részesül vagy segítséget kap krónikus betegségben szenvedő vagy legyengült vagy időskorú személyként

Elmúlt 12 hónap

1

Igen, főként családtagtól

Mindenki

2

Igen, főként nem családtagtól

3

Nem

–1

Nincs adat

LT2

Formális otthoni gondozás rendszeres (heti legalább egy alkalommal történő) igénybevétele krónikus betegség, fogyatékosság vagy életkor miatt

Elmúlt 12 hónap

1

Igen

Mindenki

2

Nem

–1

Nincs adat

LT3

A személyes igények kielégítése céljából igénybe vett formális otthoni gondozás időtartama hetente (órában)

Elmúlt 2 hét

1

Heti 5 óránál kevesebb

Ha LT2 = 1

2

Hetente legalább 5, de legfeljebb 10 óra

3

Hetente legalább 10, de legfeljebb 20 óra

4

Hetente legalább 20, de legfeljebb 30 óra

5

Hetente legalább 30, de legfeljebb 40 óra

6

Hetente legalább 40 óra

–1

Nincs adat

–2

Nem alkalmazandó

Részletes téma: GYÓGYSZEREK SZEDÉSE

MD1

Orvos által felírt gyógyszerek szedése az elmúlt két hétben (a fogamzásgátlás kivételével)

Elmúlt 2 hét

1

Igen

Mindenki

2

Nem

–1

Nincs adat

MD2

Nem orvos által felírt gyógyszerek, gyógynövénykészítmények vagy vitaminok szedése az elmúlt két hétben (a fogamzásgátlás kivételével)

Elmúlt 2 hét

1

Igen

Mindenki

2

Nem

–1

Nincs adat

Részletes téma: MEGELŐZŐ ELLÁTÁS

PA1

Legutóbbi influenza elleni oltás időpontja

Elmúlt 12 hónap

ÉÉÉÉ-HH

Oltás éve és hónapja

Mindenki

1

Nagyon régen (az előző naptári év előtt)

2

Egyszer sem

–1

Nincs adat

–3

proxy

PA2

A legutóbbi, egészségügyi szakember által végzett vérnyomásmérés időpontja

az utóbbi 5 évben

1

Az elmúlt 12 hónapban

Mindenki

2

1–3 évvel ezelőtt

3

3–5 évvel ezelőtt

4

Több mint 5 évvel ezelőtt

5

Egyszer sem

–1

Nincs adat

–3

proxy

PA3

A legutóbbi, egészségügyi szakember által végzett koleszterinszint-mérés időpontja

az utóbbi 5 évben

1

Az elmúlt 12 hónapban

Mindenki

2

1–3 évvel ezelőtt

3

3–5 évvel ezelőtt

4

Több mint 5 évvel ezelőtt

5

Egyszer sem

–1

Nincs adat

–3

proxy

PA4

A legutóbbi, egészségügyi szakember által végzett vércukorszintmérés időpontja

az utóbbi 5 évben

1

Az elmúlt 12 hónapban

Mindenki

2

1–3 évvel ezelőtt

3

3–5 évvel ezelőtt

4

Több mint 5 évvel ezelőtt

5

Egyszer sem

–1

Nincs adat

–3

proxy

PA5

A legutóbbi székletminta rejtett bélvérzés tekintetében történő vizsgálatának időpontja

az utóbbi 3 évben

1

Az elmúlt 12 hónapban

Mindenki

2

1–2 évvel ezelőtt

3

2–3 évvel ezelőtt

4

Több mint 3 évvel ezelőtt

5

Egyszer sem

–1

Nincs adat

–3

proxy

PA6

Legutóbbi vastagbéltükrözés időpontja

az utóbbi 10 évben

1

Az elmúlt 12 hónapban

Mindenki

2

1–5 évvel ezelőtt

3

5–10 évvel ezelőtt

4

Több mint 10 évvel ezelőtt

5

Egyszer sem

–1

Nincs adat

–3

proxy

PA7

Legutóbbi mammográfia (mellröntgen) időpontja

az utóbbi 3 évben

1

Az elmúlt 12 hónapban

Ha SEX = 2

2

1–2 évvel ezelőtt

3

2–3 évvel ezelőtt

4

több mint 3 évvel ezelőtt

5

Egyszer sem

-1

Nincs adat

–2

Nem alkalmazandó

–3

proxy

PA8

Legutóbbi citológiai vizsgálat (méhnyakrákszűrés) időpontja

az utóbbi 3 évben

1

Az elmúlt 12 hónapban

Ha SEX = 2

2

1–2 évvel ezelőtt

3

2–3 évvel ezelőtt

4

Több mint 3 évvel ezelőtt

5

Egyszer sem

–1

Nincs adat

–2

Nem alkalmazandó

–3

Segédmennyiség

Részletes téma: AZ EGÉSZSÉGÜGYI ELLÁTÁSHOZ VALÓ HOZZÁFÉRÉS

UN1A

Hosszú várólista/listák miatt nem kielégített egészségügyi ellátási szükségletek az elmúlt 12 hónapban

Elmúlt 12 hónap

1

Igen

Mindenki

2

Nem

3

Nincs szüksége egészségügyi ellátásra

–1

Nincs adat

–3

proxy

UN2A

Nem kielégített mentális egészségügyi ellátási szükségletek

Elmúlt 12 hónap

1

Igen, legalább egy alkalommal előfordult, hogy a válaszadónak valóban szüksége volt mentális egészségügyi ellátásra, de azt nem kapta meg

Mindenki

2

Nem volt olyan alkalom, amikor a személynek ténylegesen szüksége volt mentális egészségügyi ellátásra, de azt nem kapta meg

3

Nincs szükség mentálhigiénés ellátásra

–1

Nincs adat

–3

proxy

UN2B

A nem kielégített mentálhigiénés ellátási szükségletek fő oka

Elmúlt 12 hónap

1

Nem engedhette meg (túl drága)

Ha UN2A = 1

2

Várólista (hosszú várakozási idő)

3

Nem volt rá idő a munka, gyermek gondozása vagy más személyek gondozása miatt

4

Túl messzire kellett volna utazni, vagy nem állt rendelkezésre közlekedési eszköz

5

Titoktartással kapcsolatos és bizalmi aggályok

6

A család, barátok vagy kollégák negatív reakciójától vagy észrevételeitől való félelem

7

A konzultációval vagy a kezeléssel kapcsolatos félelem (például a negatív kimeneteltől vagy a gyógyszerek mellékhatásaitól való félelem)

8

Nem tudja, hol kérhet segítséget

9

Egyéb indokok

–1

Nincs adat

–2

Nem alkalmazandó

–3

proxy

Részletes téma: TESTMAGASSÁG ÉS TESTSÚLY

BM1

Testmagasság cipő nélkül

jelenlegi

50 –250

Szám

Mindenki

–1

Nincs adat

BM2

Testsúly ruha és cipő nélkül

jelenlegi

20 –350

Szám

Mindenki

–1

Nincs adat

Részletes téma: FIZIKAI TEVÉKENYSÉG

PE1

Fizikai igénybevétel a munkafeladatok ellátása alatt (fizetett és nem fizetett munkatevékenységek alatt egyaránt)

jelenlegi

1

Főként ülő- vagy állómunka

Mindenki

2

Főként gyaloglással vagy mérsékelt fizikai megerőltetéssel járó feladatok

3

Főként nehéz, illetve fizikailag megterhelő munka

4

Nem folytat munkatevékenységet

–1

Nincs adat

–3

proxy

PE2

Napok száma egy szokásos héten, amikor legalább 10 percet tölt folyamatos gyaloglással

jelenlegi

1 –7

Szám

Mindenki

0

Soha nem végez ilyen fizikai tevékenységet

–1

Nincs adat

–3

proxy

PE3

Egy szokásos napon gyaloglással töltött idő

jelenlegi

1

Naponta 10–29 perc

Ha PE2 ≠ 0

2

Naponta 30-59 perc

3

Naponta legalább 1, de legfeljebb 2 óra

4

Naponta legalább 2, de legfeljebb 3 óra

5

Naponta három óra vagy annál több

–1

Nincs adat

–2

Nem alkalmazandó

–3

proxy

PE4

Napok száma egy szokásos héten, amikor legalább 10 percet tölt folyamatos kerékpározással

jelenlegi

1 –7

Szám

Mindenki

0

Soha nem végez ilyen fizikai tevékenységet

–1

Nincs adat

–3

proxy

PE5

Egy szokásos napon kerékpározással töltött idő

jelenlegi

1

Naponta 10-29 perc

Ha PE4 ≠ 0

2

Naponta 30–59 perc

3

Naponta legalább 1, de legfeljebb 2 óra

4

Naponta legalább 2, de legfeljebb 3 óra

5

Naponta három óra vagy annál több

–1

Nincs adat

–2

Nem alkalmazandó

–3

proxy

PE6

Napok száma egy szokásos héten, amikor legalább 10 percet tölt folyamatosan a következő tevékenységekkel: sport, fitnesz vagy szabadidős fizikai tevékenységek, amelyek legalább egy kis mértékben felgyorsítják a légzését vagy a szívverését.

jelenlegi

1 –7

Szám

Mindenki

0

Soha nem végez ilyen fizikai tevékenységet

–1

Nincs adat

–3

proxy

PE7

Egy szokásos héten sporttal, fitnesszel vagy szabadidős fizikai tevékenységekkel töltött idő

jelenlegi

ÓÓ:PP:00

Órák és percek száma

Ha PE6 ≠ 0

–1

Nincs adat

–2

Nem alkalmazandó

–3

proxy

PE8

Egy szokásos héten izomerősítő tevékenységekkel töltött napok száma

jelenlegi

1 –7

Szám

Mindenki

0

Soha nem végez ilyen fizikai tevékenységet

–1

Nincs adat

–3

proxy

PE9

Egy szokásos napon üléssel töltött idő

jelenlegi

ÓÓ:PP:00

Órák és percek száma

Mindenki

–1

Nincs adat

–3

proxy

Részletes téma: ÉTKEZÉSI SZOKÁSOK

DH1

Gyümölcsfogyasztás gyakorisága, gyümölcslé kivételével

jelenlegi

1

Naponta egyszer vagy többször

Mindenki

2

Hetente 4–6 alkalommal

3

Hetente 1–3 alkalommal

4

Ritkábban mint hetente egyszer

5

Egyszer sem

–1

Nincs adat

–3

proxy

DH2

Naponta fogyasztott gyümölcsadagok száma, a gyümölcslé kivételével

jelenlegi

1 –99

Szám

Ha DH1 = 1

–1

Nincs adat

–2

Nem alkalmazandó

–3

proxy

DH3

Zöldség- vagy salátafogyasztás gyakorisága, a zöldséglevek és a burgonya kivételével

jelenlegi

1

Naponta egyszer vagy többször

Mindenki

2

Hetente 4–6 alkalommal

3

Hetente 1–3 alkalommal

4

Ritkábban mint hetente egyszer

5

Egyszer sem

–1

Nincs adat

–3

proxy

DH4

Naponta elfogyasztott zöldség- vagy salátaadagok száma, a zöldséglevek és a burgonya kivételével

jelenlegi

1 –99

Szám

Ha DH3 = 1

–1

Nincs adat

–2

Nem alkalmazandó

–3

proxy

DH5

Tiszta gyümölcs- vagy zöldséglé fogyasztásának gyakorisága

jelenlegi

1

Naponta egyszer vagy többször

Mindenki

2

Hetente 4–6 alkalommal

3

Hetente 1–3 alkalommal

4

Ritkábban mint hetente egyszer

5

Egyszer sem

–1

Nincs adat

–3

proxy

DH6

Cukorral édesített üdítőitalok fogyasztásának gyakorisága

jelenlegi

1

Naponta egyszer vagy többször

Mindenki

2

Hetente 4–6 alkalommal

3

Hetente 1–3 alkalommal

4

Ritkábban mint hetente egyszer

5

Egyszer sem

–1

Nincs adat

–3

proxy

DH7

A vörös hús fogyasztásának gyakorisága

jelenlegi

1

Naponta egyszer vagy többször

Mindenki

2

Hetente 4–6 alkalommal

3

Hetente 1–3 alkalommal

4

Ritkábban mint hetente egyszer

5

Egyszer sem

–1

Nincs adat

–3

proxy

DH8

Feldolgozott hústermék fogyasztásának gyakorisága

jelenlegi

1

Naponta egyszer vagy többször

Mindenki

2

Hetente 4–6 alkalommal

3

Hetente 1–3 alkalommal

4

Ritkábban mint hetente egyszer

5

Egyszer sem

–1

Nincs adat

–3

proxy

Részletes téma: DOHÁNYZÁS

SK1

Dohányzási szokások

jelenlegi

1

Naponta dohányzik

Mindenki

2

Alkalmanként dohányzik

3

Nem dohányzik

–1

Nincs adat

SK2

Naponta elszívott cigaretták átlagos száma

jelenlegi

0 –99

Szám

Ha SK1 = 1

–1

Nincs adat

–2

Nem alkalmazandó

SK3

Korábbi napi gyakoriságú dohányzás

jelenlegi

1

Igen

ha SK1 = 2, 3 vagy –1

2

Nem

-1

Nincs adat

–2

Nem alkalmazandó

SK4

Napi gyakoriságú dohányzással töltött évek száma

jelenlegi

0 –99

Szám

Ha SK1 = 1 vagy

(SK1 = 2, 3 vagy –1

és SK3 = 1)

–1

Nincs adat

–2

Nem alkalmazandó

SK5

Beltéri passzív dohányzás gyakorisága

jelenlegi

1

Naponta 1 óra vagy annál több

Mindenki

2

Naponta legfeljebb 1 óra

3

Hetente legalább egyszer

4

Ritkábban mint hetente egyszer

5

Soha vagy szinte soha

–1

Nincs adat

–3

proxy

SK6A

Hevített dohánytermékek használata

jelenlegi

1

Napi felhasználás

Mindenki

2

Alkalmankénti használat

3

Korábbi felhasználó

4

Egyszer sem

–1

Nincs adat

SK6B

Elektronikus cigaretta típusok vagy hasonló elektronikus eszközök használatára vonatkozó szokások

jelenlegi

1

Naponta szív elektromos cigarettát

Mindenki

2

Alkalmanként szív elektronikus cigarettát

3

Korábban szívott elektronikus cigarettát

4

Soha nem szívott elektronikus cigarettát

–1

Nincs adat

Részletes téma: ALKOHOLFOGYASZTÁS

AL1

Bármilyen alkoholtartalmú ital (sör, bor, almabor, rövidital, koktél, alkoholkeverék, likőr, házilag előállított alkohol stb.) fogyasztásának gyakorisága az elmúlt 12 hónapban

Elmúlt 12 hónap

1

Naponta vagy szinte naponta

Mindenki

2

Hetente 5–6 nap

3

Hetente 3–4 nap

4

Hetente 1–2 nap

5

Havonta 2–3 nap

6

Havonta egyszer

7

Ritkábban, mint havonta egyszer

8

Az elmúlt 12 hónapra nem jellemző, mivel már nem iszik alkoholt

9

Soha vagy egész életében csak néhányszor kortyolt vagy kóstolt alkoholt

–1

Nincs adat

–3

proxy

AL2

Alkoholtartalmú italok fogyasztásának gyakorisága hétfőtől csütörtökig

jelenlegi

1

Mind a 4 nap

Ha AL1 = 1, 2, 3 vagy 4

2

4-ből 3 napon

3

4-ből 2 napon

4

4-ből 1 napon

5

A 4 napból egyik nap sem

–1

Nincs adat

–2

Nem alkalmazandó

–3

proxy

AL3

E napok egyikén (hétfőtől csütörtökig) fogyasztott alkoholtartalmú italok (szabványos italegységek) átlagos száma

jelenlegi

1

Naponta 16 vagy annál több ital

Ha (AL1 = 1, 2, 3 vagy 4) és (AL2 = 1, 2, 3 vagy 4)

2

Naponta 10–15 ital

3

Naponta 6–9 ital

4

Naponta 4–5 ital

5

Naponta 3 ital

6

Naponta 2 ital

7

Naponta 1 ital

8

Naponta 0 ital

–1

Nincs adat

–2

Nem alkalmazandó

–3

proxy

AL4

Alkoholtartalmú italok fogyasztásának gyakorisága péntektől vasárnapig

jelenlegi

1

mind a 3 nap

Ha AL1 = 1, 2, 3 vagy 4

2

3-ból 2 napon

3

3-ból 1 napon

4

a 3 napból egyik nap sem

–1

Nincs adat

–2

Nem alkalmazandó

–3

proxy

AL5

E napok egyikén (péntektől vasárnapig) fogyasztott alkoholtartalmú italok (szabványos italegységek) átlagos száma

jelenlegi

1

Naponta 16 vagy annál több ital

Ha (AL1 = 1, 2, 3 vagy 4) és (AL4 = 1, 2, vagy 3)

2

Naponta 10–15 ital

3

Naponta 6–9 ital

4

Naponta 4–5 ital

5

Naponta 3 ital

6

Naponta 2 ital

7

Naponta 1 ital

8

Naponta 0 ital

–1

Nincs adat

–2

Nem alkalmazandó

–3

proxy

AL6

A kockázatos, egyszerre nagy adagú (60 g tiszta etanolnak megfelelő vagy annál több) alkoholfogyasztás gyakorisága az elmúlt 12 hónapban

Elmúlt 12 hónap

1

Naponta vagy szinte naponta

ha AL1 = 1, 2, 3,

4, 5, 6 vagy 7

2

Hetente 5–6 nap

3

Hetente 3–4 nap

4

Hetente 1–2 nap

5

Havonta 2–3 nap

6

Havonta egyszer

7

Ritkábban, mint havonta egyszer

8

Az elmúlt 12 hónapban nem fordult elő

9

Soha nem fordult elő életében

–1

Nincs adat

–2

Nem alkalmazandó

–3

proxy

Részletes téma: TÁRSADALMI ÉS KÖTNYEZETI TÉNYEZŐK

SS1

Azon közeli személyek száma, akikre komoly személyes problémák esetén számíthat

jelenlegi

1

Nincs

Mindenki

2

1 vagy 2

3

3–5

4

6 vagy több

–1

Nincs adat

–3

proxy

SS2

Mások által mutatott törődés mértéke azzal, mi történik a válaszadóval

jelenlegi

1

Sok törődés és érdeklődés

Mindenki

2

Bizonyos mértékű törődés és érdeklődés

3

Bizonytalan

4

Kevés törődés és érdeklődés

5

Törődés és érdeklődés teljes hiánya

–1

Nincs adat

–3

proxy

SS3

Szükség esetén milyen könnyű konkrét segítséget kérni a szomszédoktól

jelenlegi

1

Nagyon könnyű

Mindenki

2

Könnyű

3

Lehetséges

4

Nehéz

5

Nagyon nehéz

–1

Nincs adat

–3

proxy

IC12

Hetente legalább egyszer egy vagy több, időskorú, vagy krónikus betegségben szenvedő, vagy legyengült személyt gondoz vagy segítséget nyújt neki

jelenlegi

1

Igen, a válaszadó családtagját/családtagjait

Mindenki

2

Igen, a válaszadó nem családtagját/családtagjait

3

Nem

–1

Nincs adat

–3

proxy

IC3

Hetente hány órát tölt a válaszadó időskorú, vagy krónikus betegségben szenvedő, vagy legyengült személy gondozásával vagy segítésével

jelenlegi

1

Heti 5 óránál kevesebb

Ha IC12 = 1 vagy 2

2

Hetente legalább 5, de legfeljebb 10 óra

3

Hetente legalább 10, de legfeljebb 20 óra

4

Hetente legalább 20, de legfeljebb 30 óra

5

Hetente legalább 30, de legfeljebb 40 óra

6

Hetente legalább 40 óra

–1

Nincs adat

–2

Nem alkalmazandó

–3

proxy

Részletes téma: ÖNGYILKOSSÁG (VÁLASZTHATÓ)

SU1

Öngyilkossággal kapcsolatos gondolatok

Elmúlt 12 hónap

1

Igen

Mindenki

2

Nem

–1

Nincs adat

–3

proxy

SU2

Öngyilkosság megkísérlése

élettartam (lifetime)

1

Az elmúlt 12 hónapban nem fordult elő

Mindenki

2

Igen, de nem az elmúlt 12 hónapban

3

Nem

–1

Nincs adat

–3

proxy


III. MELLÉKLET

A FELMÉRÉSBŐL KIZÁRT NEMZETI TERÜLETEK

Ország

Nemzeti területek

Franciaország

Franciaország tengerentúli megyéi és területei

Ciprus

A kormány fennhatósága alá nem tartozó terület

Hollandia

Karib-szigetek (Bonaire, Saint-Eustache és Saba szigetek)

Írország

Az összes tengeri sziget az Achill, Bull, Cruit, Gorumna, Inishnee, Lettermore, Lettermullan és Valentia szigetek kivételével


IV. MELLÉKLET

VÁLTOZÓK, AMELYEKRE AZ EUROSTAT NEM HASZNÁLHAT KÖZVETETT VÁLASZOKAT A MUTATÓK KISZÁMÍTÁSÁHOZ

HS1

A válaszadó általános egészségi állapota a saját megítélése szerint

CD2

Általános szájhigiénés állapot a válaszadó saját megítélése szerint

PN1

A fizikai fájdalom mértéke az elmúlt 4 hétben

PN2

A fájdalomnak a szokásos munkára gyakorolt hatása az elmúlt 4 hétben (az otthonon kívüli és a házimunkát egyaránt beleértve)

MH1A

Csökkent érdeklődés vagy kedv az elmúlt 2 hétben végzett tevékenységekkel kapcsolatban

MH1B

Rosszkedv, lehangoltság és reménytelenség az elmúlt 2 hétben

MH1C

Elalvási vagy alvási problémák vagy túlzott alvás az elmúlt 2 hétben

MH1D

Fáradtság-, erőtlenségérzet az elmúlt 2 hétben

MH1E

Étvágytalanság vagy túlzott étvágy az elmúlt 2 hétben

MH1F

Az elmúlt két hétben érzett kellemetlen érzés vagy kudarcérzés saját magával kapcsolatban vagy olyan érzés, hogy csalódást okozott saját magának vagy a családjának

MH1G

Koncentráció hiánya, pl. újságolvasás vagy televíziónézés közben, az elmúlt 2 hétben

MH1H

A mozgás- vagy beszéd mások által is megfigyelhető lassúsága; vagy a szokásosnál sokkal több mozgást eredményező idegesség, illetve nyugtalanság az elmúlt 2 hétben

MH2A

Vidámság és jó kedélyállapot az elmúlt 2 hétben

MH2B

Nyugalom érzése az elmúlt 2 hétben

MH2C

Aktív és tettrekész állapot érzése az elmúlt 2 hétben

MH2D

Frissesség és kipihentség érzése felébredéskor az elmúlt két hétben

MH2E

Annak érzése az utóbbi 2 hétben, hogy a mindennapi élet tele van érdekes dolgokkal

PA1

Legutóbbi influenza elleni oltás időpontja

PA2

A legutóbbi, egészségügyi szakember által végzett vérnyomásmérés időpontja

PA3

A legutóbbi, egészségügyi szakember által végzett koleszterinszint-mérés időpontja

PA4

A legutóbbi, egészségügyi szakember által végzett vércukorszintmérés időpontja

PA5

A legutóbbi székletminta rejtett bélvérzés tekintetében történő vizsgálatának időpontja

PA6

Legutóbbi vastagbéltükrözés időpontja

PA7

Legutóbbi mammográfia (mellröntgen) időpontja

PA8

Legutóbbi citológiai vizsgálat (méhnyakrákszűrés) időpontja

UN1A

Hosszú várólista/listák miatt nem kielégített egészségügyi ellátási szükségletek az elmúlt 12 hónapban

UN2A

Nem kielégített mentálhigiénés ellátási szükségletek

UN2B

A mentálhigiénés ellátás iránti nem kielégített szükségletek fő oka

PE1

Fizikai igénybevétel a munkafeladatok ellátása alatt (fizetett és nem fizetett munkatevékenységek alatt egyaránt)

PE2

Napok száma egy szokásos héten, amikor legalább 10 percet tölt folyamatos gyaloglással

PE3

Egy szokásos napon gyaloglással töltött idő

PE4

Napok száma egy szokásos héten, amikor legalább 10 percet tölt folyamatos kerékpározással.

PE5

Egy szokásos napon kerékpározással töltött idő

PE6

Napok száma egy szokásos héten, amikor legalább 10 percet tölt folyamatosan a következő tevékenységekkel: sport, fitnesz vagy szabadidős fizikai tevékenységek, amelyek legalább egy kis mértékben felgyorsítják a légzését vagy a szívverését.

PE7

Egy szokásos héten sporttal, fitnesszel vagy szabadidős fizikai tevékenységekkel töltött idő

PE8

Egy szokásos héten izomerősítő tevékenységekkel töltött napok száma

PE9

Egy szokásos napon üléssel töltött idő

DH1

Gyümölcsfogyasztás gyakorisága, gyümölcslé kivételével

DH2

Naponta fogyasztott gyümölcsadagok száma, a gyümölcslé kivételével

DH3

Zöldség- vagy salátafogyasztás gyakorisága, a zöldséglevek és a burgonya kivételével

DH4

Naponta elfogyasztott zöldség- vagy salátaadagok száma, a zöldséglevek és a burgonya kivételével

DH5

Tiszta gyümölcs- vagy zöldséglé fogyasztásának gyakorisága

DH6

Cukorral édesített üdítőitalok fogyasztásának gyakorisága

DH7

A vörös hús fogyasztásának gyakorisága

DH8

Feldolgozott hústermék fogyasztásának gyakorisága

SK5

Beltéri passzív dohányzás gyakorisága

AL1

Bármilyen alkoholtartalmú ital (sör, bor, almabor, rövidital, koktél, alkoholkeverék, likőr, házilag előállított alkohol stb.) fogyasztásának gyakorisága az elmúlt 12 hónapban

AL2

Alkoholtartalmú italok fogyasztásának gyakorisága hétfőtől csütörtökig

AL3

E napok egyikén (hétfőtől csütörtökig) fogyasztott alkoholtartalmú italok átlagos száma

AL4

Alkoholtartalmú italok fogyasztásának gyakorisága péntektől vasárnapig

AL5

E napok egyikén (péntektől vasárnapig) fogyasztott alkoholtartalmú italok átlagos száma

AL6

A kockázatos, egyszerre nagy adagú (60 g tiszta etanolnak megfelelő vagy annál több) alkoholfogyasztás gyakorisága az elmúlt 12 hónapban

SS1

Azon közeli személyek száma, akikre komoly személyes problémák esetén számíthat

SS2

Mások által mutatott törődés mértéke azzal, mi történik a válaszadóval

SS3

Szükség esetén milyen könnyű konkrét segítséget kérni a szomszédoktól

IC12

Gondozásban vagy segítségben részesülő időskorú, vagy krónikus betegségben szenvedő, vagy legyengült személlyel/személyekkel hetente legalább egyszer személyes kapcsolatban áll

IC3

Hetente hány órát tölt a válaszadó időskorú, vagy krónikus betegségben szenvedő, vagy legyengült személy gondozásával vagy segítésével


V. MELLÉKLET

KULCSFONTOSSÁGÚ VÁLTOZÓK, AMELYEKRE STATISZTIKAI IMPUTÁLÁSI MÓDSZEREKET KELL ALKALMAZNI, HA A NEMVÁLASZOLÁS MEGHALADJA AZ 5 %-OT

MAINSTAT

Fő tevékenység (önmeghatározással)

HATLEVEL

Iskolai végzettség (legmagasabb iskolai végzettség)

HHINCOME

A háztartás nettó aktuális havi jövedelme

HS3

Tevékenységekben való korlátozottság egészségügyi probléma miatt


VI. MELLÉKLET

A MINŐSÉGJELENTÉSEK RÉSZLETES SZABÁLYAI ÉS TARTALMA

A METAADATOK FRISSÍTÉSE

A metaadatelem adatbázisba történő felvételének, illetve módosításának időpontja.

STATISZTIKAI MEGJELENÍTÉS

(1)   Adatleírás

A nemzeti szintű felmérés neve, a felmérés éve, hivatkozás a felmérés honlapjára.

(2)   Osztályozási rendszerek

Az adatokban használt osztályozás verziója, valamint az európai statisztikai szabványoktól vagy a nemzetközi szabványoktól való esetleges eltérések.

(3)   Statisztikai fogalmak és definíciók

A standard fogalommeghatározástól eltérő fogalmak és változók jegyzéke, beleértve a válaszkategóriákat is, megemlítve a nemzeti szinte használt fogalmakat, valamint a nemzeti fogalmak és a vonatkozó standard meghatározások közötti különbségeket.

MÉRTÉKEGYSÉG

Az adatértékek mérésére szolgáló egység.

REFERENCIA-IDŐSZAK

Az az időszak, amelyre a mért megfigyelés vonatkozik.

INTÉZMÉNYI MEGBÍZATÁS

Jogszabály, szabályrendszer vagy más hivatalos utasítások, amelyek egy szervezetet felruháznak a statisztikai adatok gyűjtésével, feldolgozásával és terjesztésével kapcsolatos felelősséggel és hatáskörrel.

KÖZZÉTÉTELI POLITIKA

Szabályok a statisztikai adatok érdekelt felek részére történő közzétételéről.

A KÖZZÉTÉTEL GYAKORISÁGA

Annak meghatározása, hogy a statisztikai adatokat egy adott időszakon belül milyen gyakorisággal teszik közzé.

STATISZTIKAI ADATFELDOLGOZÁS

(1)   Forrásadatok

A mintavételi keret létrehozásához használt adatforrás leírása (például népesség-nyilvántartás, háztartás-nyilvántartás, lakásnyilvántartás, népszámlálás, másik felmérés stb.), az adatforrás naprakésszé tételének gyakorisága és a legutóbbi naprakésszé tétel éve, valamint a mintavételi keret megszerzéséhez vagy létrehozásához használt módszer. Másik felmérés adatforrásként való használata esetén fel kell tüntetni annak nevét.

A mintavételi tervet illetően:

a mintavételi tervhez kapcsolódó módszerek (például egyszerű véletlenszerű mintavétel; szisztematikus mintavétel; rétegzett mintavétel; csoportos mintavétel, többlépcsős mintavétel, több terv kombinálása). Ha a tagállam rétegzett mintavételt alkalmaz, közli a rétegzési és alrétegzési feltételeket. Ha a tagállam többlépcsős mintavételt alkalmaz, ismerteti a különböző szakaszokat és a vonatkozó valószínűséget (egyenlő, egyenlőtlen, méretarányos). Ha a tagállam több tervet kombinál, ismerteti a terveket;

a minta nagysága.

(2)   Adatgyűjtés

Az adatfelvételhez használt módszerek leírása, többek között PAPI, CATI, CAPI, CASI, CAWI (1), vegyes adatgyűjtés és/vagy más források, például nyilvántartások és egyéb felmérések. Az egyéb források alapján gyűjtött változók felsorolása.

(3)   Adat-összeállítás

Mindegyik súlyozási lépést külön kell ismertetni: mintavételi súlyok; Súlyozás kiigazítása nemválaszolás esetére, súlyozás kiigazítása külső adatforrások tekintetében, például alkalmazott kalibrálási technikák és a kiigazításhoz használt szint és változók, bármilyen egyéb súlyozási kiigazítás, például a súlyeloszlás csonkolása, felső (alsó) korlátjának megállapítása a kiugró értékekre vonatkozó kiigazítás érdekében, végső súlyozás.

Imputálás alkalmazása esetén fel kell sorolni az imputált változókat, ismertetni kell az alkalmazott beszámítási módszert, és indokolni kell a beszámítást. Az imputált értékek száma a megfigyelések teljes számának százalékában kerül feltüntetésre.

PONTOSSÁG ÉS MEGBÍZHATÓSÁG

(1)   Mintavételi hiba

A pontossági követelményeket standard hibákban kerül kifejezésre az alábbi harmadik bekezdés c) pontjában meghatározott mutatóra vonatkozóan.

Az országok ismertetik a pontossági becslések számításához alkalmazott módszert.

A következő mutatók esetében a válaszadók számát (súlyozatlan), a becsült arányt (súlyozott), a standard hibákat, a 95 %-os konfidencia-intervallumot (alsó és felső határérték) és a tervezési hatást (ha alkalmazható/rendelkezésre áll) nemzeti szinten kell jelenteni:

a)

legalább 15 éves válaszadók jó vagy nagyon jó egészségi állapotban (a HS1 változó alapján);

b)

legalább 15 éves válaszadók tartós betegséggel vagy egészségügyi problémával (a HS2 változó alapján);

c)

legalább 15 éves válaszadók az általános tevékenységek végzésében súlyos korlátozottsággal az elmúlt hat hónap, vagy hosszabb időszak folyamán fennálló egészségprobléma miatt (a HS3 változó alapján);

d)

legalább 15 éves válaszadók, akik az elmúlt 12 hónapban kórházi kezelésben részesültek (a HO12 változó alapján);

e)

legalább 18 éves válaszadók, akik túlsúlyosak (a BM1 és BM2 változó alapján).

(2)   Nem mintavételi hiba

a)    Mérési hiba

A felmérésben valószínűleg előforduló mérési hibák különböző forrásainak ismertetése, nevezetesen:

a kérdőív leírása és tesztelése;

az adatfelvétellel kapcsolatos képzés bemutatása, például a képzési napok száma, képességfelmérés a terepmunka megkezdése előtt (sikerességi arány stb.);

az adatfelvevő hatásának ellenőrzésére szolgáló vizsgálatokra, így például az újra felvett interjúk és az adatrögzítés ellenőrzése céljából végzett vizsgálatokra vagy az esetleges osztottminta-kísérletekre, valamint az esetleges modellekből származó eredményekre vonatkozó tájékoztatás.

b)    Nemválaszolásból eredő hiba

Egységszintű nemválaszolás

A tagállamok kiszámítják a nemválaszolási arányokat összesen és az adatgyűjtés minden egyes módjára vonatkozóan.

Azon tagállamok esetében, ahol egységszintű nemválaszoláskor ellenőrzött helyettesítést alkalmaznak, a helyettesítés előtti és utáni nemválaszolási arányt is meg kell adni,

A nemválaszolók jellemző szerinti bontása és – amennyiben ismert – a nemválaszolás indokolása.

A nemválaszolás korrigálása érdekében hozott intézkedések leírása.

Ha egységszintű nemválaszolás esetén a 6. cikk alapján ellenőrzött helyettesítéseket alkalmaznak, a helyettesítési arányok megadása mellett ismertetni kell a helyettesítések kiválasztásának módszerét, a helyettesített egységek fő jellemzőit az eredeti egységekkel való összehasonlításban, a helyettesített (eredeti) egységek megoszlását a címen kapcsolatfelvételre tett kísérletek száma alapján, a háztartási adatfelvétel/napló elfogadását, valamint a háztartási kérdőív/napló eredményeit,

A sikeres kapcsolatfelvétellel elért egységek száma a helyettesítés előtt és után.

A válaszadó egységek száma a helyettesítés előtt és után.

Meg kell adni a bruttó mintaméretet, az adatgyűjtésre megfelelő és nem megfelelő egységek számát és a nettó mintaméretet a helyettesítő egységekkel együtt (elért mintaméret).

Tételszintű nemválaszolás

Az e témához tartozó metaadatsablonban felsorolt egészségügyi változók esetében a következő információk kerülnek megadásra:

az érvényes válasszal rendelkező személyek százalékos aránya (a hiányzó értékek nélkül) minden egyes változó esetében;

a hiányzó értékekkel rendelkező személyek (súlyozatlan és imputálás előtti) százalékos aránya minden egyes változó esetében.

c)    Feldolgozási hiba

Tájékoztatás a feldolgozás során felmerülő esetleges hibákról és azoknak a helyesen megtervezett végrehajtási módszerek helytelen alkalmazása miatt az adatgyűjtés végeredményére gyakorolt hatásáról. Beszámolás az adatgyűjtést követő eljárás során azonosított főbb hibákról.

A minőségellenőrzések, például az adatbeviteli ellenőrzések és a kódolási ellenőrzések, valamint az adatszerkesztési folyamat leírása.

Az imputálási eljárások leírása. Tájékoztatás a (változónként) imputált megfigyelések számának a megfigyelések teljes számához viszonyított hányadaként meghatározott imputálási arányról.

AZ ADATOK FELÜLVIZSGÁLATA

(1)   Az adatok felülvizsgálatára vonatkozó politika

Tájékoztatás minden olyan politikáról, amelynek célja a terjesztett adatok átláthatóságának biztosítása, és amelynek során az összeállított előzetes adatokat a későbbiekben felülvizsgálják. Beszámolás az adatok felülvizsgálatáról.

(2)   Az adatok felülvizsgálatának gyakorlata

Az adatok felülvizsgálatának ütemezése.

A felülvizsgálatok főbb okai és jellege, például új forrásadatok állnak rendelkezésre, új módszerek stb.

A mutatók felülvizsgálatának hatása.


(1)  PAPI – hagyományos papír- és ceruzaalapú személyes adatfelvétel; CATI – telefonos adatfelvétel; CAPI – számitógéppel támogatott személyes adatfelvétel; CASI – önkitöltős számítógépes adatfelvétel; CAWI – számítógéppel támogatott online adatfelvétel.


ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2023/2529/oj

ISSN 1977-0731 (electronic edition)