European flag

Hivatalos Lapja
Az Európai Unió

HU

Sorozat L


2023/2459

2023.11.6.

A BIZOTTSÁG (EU) 2023/2459 FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ RENDELETE

(2023. augusztus 22.)

az (EU) 2018/973 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az Északi-tengeren bizonyos fajok halászatában alkalmazandó kirakodási kötelezettség 2024–2027-es időszakban történő végrehajtására vonatkozó részletes szabályok meghatározása tekintetében történő kiegészítéséről

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel az Északi-tenger tengerfenéken élő állományaira és azok halászatára vonatkozó többéves terv létrehozásáról, a kirakodási kötelezettség Északi-tengeren történő végrehajtásának részletes meghatározásáról, valamint a 676/2007/EK és az 1342/2008/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2018. július 4-i (EU) 2018/973 európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 11. cikkére,

mivel:

(1)

Az (EU) 2018/973 rendelet 11. cikke felhatalmazza a Bizottságot arra, hogy felhatalmazáson alapuló jogi aktusokat fogadjon el az említett rendelet kiegészítésére annak érdekében, hogy az 1380/2013/EU rendelet 15. cikke (5) bekezdésének a)–e) pontjában előírtak szerint, a tagállamok által kidolgozott közös ajánlások alapján meghatározza a kirakodási kötelezettség részleteit az Északi-tengerben élő valamennyi olyan faj állományai tekintetében, amelyekre az 1380/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (2) 15. cikkének (1) bekezdése értelmében kirakodási kötelezettség vonatkozik.

(2)

Az Északi-tengeren közvetlen állománygazdálkodási érdekkel bíró országok, vagyis a Belgium, Dánia, Németország, Franciaország, Hollandia és Svédország alkotta Scheveningen csoport által benyújtott közös ajánlás nyomán az (EU) 2020/2014 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (3) meghatározza a bizonyos fajok Északi-tengeren folytatott tengerfenéki halászatában alkalmazandó visszadobási kötelezettség 2021 és 2023 közötti végrehajtásának részletes szabályait. Az (EU) 2020/2014 felhatalmazáson alapuló rendeletet 2021-ben (4) és 2022-ben (5) módosították.

(3)

Az Északi-tengerrel foglalkozó tanácsadó testülettel és a nyílt tengeri állományokkal foglalkozó tanácsadó testülettel folytatott konzultációt követően a Scheveningen csoport 2023. május 1-jén nyújtotta be eredeti közös ajánlását a Bizottságnak.

(4)

A Halászati Tudományos, Műszaki és Gazdasági Bizottság (HTMGB) a 2023. május 8–12-én tartott plenáris ülésén (6)értékelte az eredeti közös ajánlást.

(5)

A Scheveningen csoport 2023. július 12-én nyújtotta be a közös ajánlás aktualizált változatát.

(6)

A Halászati és Akvakultúra-ágazati Szakértői Csoport 2023. július 28-i ülésén vizsgálta meg az aktualizált közös ajánlást, amely ülésen az Európai Parlament megfigyelőként vett részt.

(7)

Az (EU) 2018/973 rendelet 11. cikke értelmében a Bizottság a HTMGB által az eredeti közös ajánlásról készített értékelés fényében megvizsgálta az aktualizált közös ajánlást, hogy az aktualizált közös ajánlás bizonyosan összeegyeztethető legyen a vonatkozó uniós állományvédelmi intézkedésekkel, többek között a kirakodási kötelezettséggel.

(8)

A Bizottság azt is figyelembe vette, hogy: i. a kirakodási kötelezettségre vonatkozó közelgő értékelés várhatóan több információt nyújt majd a kirakodási kötelezettség eredményességéről, hatékonyságáról, koherenciájáról, relevanciájáról és uniós hozzáadott értékéről; és ii. a HTMGB megállapította, hogy a közös ajánlások értékelésének jelenlegi folyamata nem hatékony, ezért további mérlegelésre van szükség annak fokozottabb javítása érdekében, és ez a mérlegelés lehetőséget teremt az adatokkal kapcsolatos kérdések megvitatására, valamint a kirakodási kötelezettség végrehajtásának javítására irányuló új módszerek azonosítására (7).

(9)

Az (EU) 2020/2014 felhatalmazáson alapuló rendelet magas túlélési arányon alapuló mentesség alkalmazását írja elő a Nemzetközi Tengerkutatási Tanács (ICES) 3a körzetében és az ICES 4 alterületen fenékvonóhálóval – többek között a szelektáló eszközökkel felszerelt változatokkal – kifogott norvég homár tekintetében. A tagállamok a mentesség alkalmazásának folytatását kérték. A HTMGB értékelte az eredeti közös ajánlás részeként benyújtott információkat, és arra a következtetésre jutott, hogy bár nem nyújtottak be újonnan elvégzett tanulmányokat, a túlélési arányra vonatkozó korábbi tanulmányokat megalapozott módon végezték el (8). Ezért, valamint a (7) és (8) preambulumbekezdésben ismertetett okok miatt a Bizottság véleménye szerint a kért mentességet indokolt megadni a 2024. január 1-jétől 2027. december 31-ig tartó időszakra.

(10)

Az (EU) 2020/2014 felhatalmazáson alapuló rendelet magas túlélési arányon alapuló mentesség alkalmazását írja elő az ICES 4c körzetben fenékvonóhálóval kifogott közönséges nyelvhal tekintetében. A tagállamok a mentesség alkalmazásának folytatását kérték. A HTMGB értékelte az eredeti közös ajánlás részeként benyújtott információkat, és arra a következtetésre jutott, hogy a benyújtott bizonyítékok megalapozottak, és igazolják a kért mentességet (9). Ezért, valamint a (7) és (8) preambulumbekezdésben ismertetett okok miatt a Bizottság véleménye szerint a kért mentességet indokolt megadni a 2024. január 1-jétől 2027. december 31-ig tartó időszakra.

(11)

Az (EU) 2020/2014 felhatalmazáson alapuló rendelet magas túlélési arányon alapuló mentesség alkalmazását írja elő az ICES 3a körzetben és az ICES 4 alterületen csapdákkal és hálóvarsákkal ejtett, fogási korlátok hatálya alá tartozó valamennyi faj járulékos fogásaira vonatkozóan. A tagállamok a mentesség alkalmazásának folytatását kérték. A HTMGB értékelte az eredeti közös ajánlás részeként benyújtott információkat, és arra a következtetésre jutott, hogy a visszadobott halak mortalitása valószínűleg alacsony, a halászat során ténylegesen ejtett fogások pedig elhanyagolható mennyiségűek (10). Ezért, valamint a (7) és (8) preambulumbekezdésben ismertetett okok miatt a Bizottság véleménye szerint a kért mentességet indokolt megadni a 2024. január 1-jétől 2027. december 31-ig tartó időszakra.

(12)

Az (EU) 2020/2014 felhatalmazáson alapuló rendelet magas túlélési arányon alapuló mentesség alkalmazását írja elő az ICES 3a körzet és az ICES 4 alterület uniós vizein különböző szembőségű hálókkal, dán kerítőhálókkal és fenékvonóhálókkal kifogott sima lepényhal fogásai és járulékos fogásai tekintetében. A tagállamok a mentesség alkalmazásának folytatását kérték. A HTMGB értékelte az eredeti közös ajánlás részeként benyújtott információkat, és arra a következtetésre jutott, hogy a visszadobások becsült aránya magas, a túlélési arány pedig változó (11). A korábbi években (12) a HTMGB jelezte, hogy a túlélési arány magas volt a hálók és a dán kerítőhálók esetében, míg a különböző szembőségű fenékvonóhálók tekintetében változónak bizonyult. Ezenkívül a HTMGB korábbi értékeléseiben megjegyezte, hogy a sima lepényhal túlélési arányát befolyásoló fő tényezők a levegőnek való kitettség időtartama és a szezonalitás. Ezért, valamint a (7) és (8) preambulumbekezdésben ismertetett okok miatt a Bizottság véleménye szerint a kért mentességet indokolt megadni a 2024. január 1-jétől 2027. december 31-ig tartó időszakra, feltéve, hogy a sima lepényhal nem szándékosan kifogott egyedeit haladéktalanul visszaengedik.

(13)

Az (EU) 2020/2014 felhatalmazáson alapuló rendelet magas túlélési arányon alapuló mentesség alkalmazását írja elő az ICES 4 alterületen 80–119 mm szembőségű merevítőrudas vonóhálókkal (BT2) kifogott, a minimális állományvédelmi referenciaméretnél kisebb sima lepényhal tekintetében, a bizonyos motorteljesítménnyel rendelkező vagy bizonyos szelektáló eszközökkel felszerelt hajók, valamint a teljeskörűen dokumentált halászatra vonatkozó ütemtervet végrehajtó hajók esetében. A tagállamok a mentesség alkalmazásának folytatását kérték. A HTMGB értékelte az eredeti közös ajánlás részeként benyújtott információkat, és arra a következtetésre jutott, hogy a visszadobási arány magas, a túlélési arány pedig változó és azokban a szegmensekben a legalacsonyabb, amelyek a legnagyobb fogásokat adják (13). Az érintett halászati szegmensek esetében azonban folyamatban van a szelektivitás és a túlélési valószínűség javítására irányuló munka. Az említett munka folytatásának érdekében, valamint a (7) és (8) preambulumbekezdésben ismertetett okok miatt a Bizottság véleménye szerint a kért mentességet indokolt megadni a 2024. január 1-jétől 2027. december 31-ig tartó időszakra.

(14)

Az (EU) 2020/2014 felhatalmazáson alapuló rendelet magas túlélési arányon alapuló mentesség alkalmazását írja elő az ICES 4 alterületen merevítőrudas vonóhálóval kifogott nagy rombuszhal tekintetében. A tagállamok a mentesség alkalmazásának folytatását kérték. A HTMGB értékelte az eredeti közös ajánlás részeként benyújtott információkat, és arra a következtetésre jutott, hogy a nagy rombuszhalra jellemző visszadobási arány és túlélési arány miatt a mentesség hatása valószínűleg minimális lesz. Ezért, valamint a (7) és (8) preambulumbekezdésben ismertetett okok miatt a Bizottság véleménye szerint a kért mentességet indokolt megadni a 2024. január 1-jétől 2027. december 31-ig tartó időszakra.

(15)

Az (EU) 2020/2014 felhatalmazáson alapuló rendelet magas túlélési arányon alapuló mentesség alkalmazását írja elő az ICES 3a körzetben és az ICES 4 alterületen kifogott rájaalakúak tekintetében. A tagállamok a mentesség alkalmazásának folytatását kérték. A HTMGB értékelte az eredeti közös ajánlás részeként benyújtott információkat, és arra a következtetésre jutott, hogy bár a túlélési arány halászeszközönként és idényenként változó, a tagállamok között figyelemre méltó az együttműködés és az említett mentesség előmozdította a túlélési aránnyal kapcsolatos kutatásokat. Ezenkívül a tagállamok az említett aktualizált közös ajánlásban kötelezettséget vállaltak arra, hogy metaelemzést végeznek a túlélési arányról, és ily módon értékelik a mentesség átfogó hatását. Ezért, valamint a (7) és (8) preambulumbekezdésben ismertetett okok miatt a Bizottság véleménye szerint a kért mentességet indokolt megadni a 2024. január 1-jétől 2027. december 31-ig tartó időszakra.

(16)

Az (EU) 2020/2014 felhatalmazáson alapuló rendelet magas túlélési arányon alapuló mentesség alkalmazását írja elő az ICES 3a körzetben és az ICES 4 alterületen erszényes kerítőhálóval kifogott makréla és hering tekintetében. A tagállamok a mentesség alkalmazásának folytatását kérték. A HTMGB értékelte az eredeti közös ajánlás részeként benyújtott információkat, és következtetése szerint ugyan nem ellenőrizhető, hogy a kísérletek során teljesülő feltételek reprezentatívak-e a kereskedelmi halászati műveletekre, a makréla és a hering esetében a 70 %-os túlélési arány a legmagasabb elérhető szint az erszényes kerítőhálós halászat esetében (14). Ezért, valamint a (7) és (8) preambulumbekezdésben ismertetett okok miatt a Bizottság véleménye szerint a kért mentességet indokolt megadni a 2024. január 1-jétől 2027. december 31-ig tartó időszakra.

(17)

Az (EU) 2020/2014 felhatalmazáson alapuló rendelet de minimis kivétel alkalmazását írja elő az ICES 3a körzetben és az ICES 4 alterületen tükörhálóval vagy kopoltyúhálóval kifogott közönséges nyelvhal tekintetében. A tagállamok a kivétel alkalmazásának folytatását kérték. A HTMGB értékelte az eredeti közös ajánlás részeként benyújtott információkat, és arra a következtetésre jutott, hogy a benyújtott információk korlátozottak; azonban a HTMGB jelezte, hogy a tagállamok által rendelkezésre bocsátott indokolás szerint feltételezhetően kereskedelmi veszteségeket eredményezne, ha a szelektivitást a szembőség növelésével igyekeznének növelni (15). Ezért, valamint a (7) és (8) preambulumbekezdésben ismertetett okok miatt a Bizottság véleménye szerint a kért kivételt indokolt megadni a 2024. január 1-jétől 2027. december 31-ig tartó időszakra.

(18)

Az (EU) 2020/2014 felhatalmazáson alapuló rendelet de minimis kivétel alkalmazását írja elő az ICES 4 alterületen 80–119 mm szembőségű és flamand hálópanellel felszerelt merevítőrudas vonóhálókkal kifogott, a minimális állományvédelmi referenciaméretnél kisebb közönséges nyelvhal tekintetében. A tagállamok a kivétel alkalmazásának folytatását kérték. A HTMGB értékelte az eredeti közös ajánlás részeként benyújtott információkat, és arra a következtetésre jutott, hogy az információk korlátozottak, de jelentésében jelezte, hogy a kivétel olyan halászeszköz-módosításhoz kapcsolódik, amelyről bebizonyosodott, hogy csökkenti a nem szándékos fogások mértékét (16). Ezért, valamint a (7) és (8) preambulumbekezdésben ismertetett okok miatt a Bizottság véleménye szerint a kért kivételt indokolt megadni a 2024. január 1-jétől 2027. december 31-ig tartó időszakra.

(19)

Az (EU) 2020/2014 felhatalmazáson alapuló rendelet de minimis kivétel alkalmazását írja elő a norvég homárra irányuló halászat során legalább 70 mm szembőségű és szelektáló eszközökkel felszerelt fenékvonóhálót használó hajók által az ICES 3a körzetben kifogott közönséges nyelvhal, foltos tőkehal, vékonybajszú tőkehal, közönséges tőkehal, fekete tőkehal és szürke tőkehal tekintetében. A tagállamok a kivétel alkalmazásának folytatását kérték. A HTMGB értékelte az eredeti közös ajánlás részeként benyújtott adatokat, és arra a következtetésre jutott, hogy a kivétel az előző évek során megalapozottnak bizonyult, és egy bizonyítottan szelektív halászeszköz használatához kapcsolódott (17). Figyelembe véve, hogy a körülmények nem változtak, valamint a (7) és (8) preambulumbekezdésben ismertetett okok miatt a Bizottság véleménye szerint a kért kivételt indokolt megadni a 2024. január 1-jétől 2027. december 31-ig tartó időszakra.

(20)

Az (EU) 2020/2014 felhatalmazáson alapuló rendelet de minimis kivétel alkalmazását írja elő az ICES 3a körzetben a norvég garnélára irányuló halászat során kifogott közönséges nyelvhal, foltos tőkehal, vékonybajszú tőkehal, közönséges tőkehal, sima lepényhal, fekete tőkehal, hering, norvég tőkehal, aranylazac és kék puhatőkehal tekintetében. A tagállamok a kivétel alkalmazásának folytatását kérték. A HTMGB értékelte az eredeti közös ajánlás részeként benyújtott információkat, és arra a következtetésre jutott, hogy a kivétel az előző évek során megalapozottnak bizonyult, és egy bizonyítottan szelektív halászeszköz használatához kapcsolódott (18). Figyelembe véve, hogy a körülmények nem változtak, valamint a (7) és (8) preambulumbekezdésben ismertetett okok miatt a Bizottság véleménye szerint a kért kivételt indokolt megadni a 2024. január 1-jétől 2027. december 31-ig tartó időszakra.

(21)

Az (EU) 2020/2014 felhatalmazáson alapuló rendelet de minimis kivétel alkalmazását írja elő az ICES 3a körzetben fenékvonóhálóval kifogott, a minimális állományvédelmi referenciaméretnél kisebb vékonybajszú tőkehal tekintetében. A tagállamok a kivétel alkalmazásának folytatását kérték. A HTMGB értékelte az eredeti közös ajánlás részeként benyújtott információkat, és jelezte, hogy a szóban forgó halászati tevékenységek során a vékonybajszú tőkehalra irányuló szelektivitás javítása más fajok értékesíthető fogásainak aránytalan csökkenését eredményezné (19). Ezért, valamint a (7) és (8) preambulumbekezdésben ismertetett okok miatt a Bizottság véleménye szerint a kért kivételt indokolt megadni a 2024. január 1-jétől 2027. december 31-ig tartó időszakra.

(22)

Az (EU) 2020/2014 felhatalmazáson alapuló rendelet de minimis kivétel alkalmazását írja elő az ICES 4 alterület uniós vizein a norvég homárra irányuló halászat során SepNep panellel felszerelt fenékvonóhálóval kifogott, a minimális állományvédelmi referenciaméretnél kisebb sima lepényhal tekintetében. A tagállamok a kivétel alkalmazásának folytatását kérték. A HTMGB értékelte az eredeti közös ajánlás részeként benyújtott információkat, és arra a következtetésre jutott, hogy bár a kivétel alátámasztására benyújtott új információk korlátozottak, a HTMGB korábbi értékelései továbbra is relevánsak, mivel a nem szándékos fogások mennyisége valószínűleg csökkenni fog, ha a fenékvonóhálók SepNep panellel vannak felszerelve (20). Ezért, valamint a (7) és (8) preambulumbekezdésben ismertetett okok miatt a Bizottság véleménye szerint a kért kivételt indokolt megadni a 2024. január 1-jétől 2027. december 31-ig tartó időszakra.

(23)

Az (EU) 2020/2014 felhatalmazáson alapuló rendelet de minimis kivétel alkalmazását írja elő az ICES 4b és 4c körzetben a homoki garnélára irányuló halászat során kifogott, a fogási korlátok hatálya alá tartozó valamennyi faj tekintetében, amennyiben a fogást olyan merevítőrudas vonóhálókkal ejtették, amelyek az (EU) 2019/1241 európai parlamenti és tanácsi rendelettel (21) összhangban egész évben különböző szelektáló eszközökkel vannak felszerelve. A tagállamok a kivétel bizonyos megszorításokkal történő alkalmazásának folytatását kérték. A HTMGB értékelte az eredeti közös ajánlás részeként benyújtott információkat, és arra a következtetésre jutott, hogy a kért kivétel az előző évek során megalapozottnak bizonyult az aránytalan költségek és a szelektivitás javításának nehézségei miatt. Ezért, valamint a (7) és (8) preambulumbekezdésben ismertetett okok miatt a Bizottság véleménye szerint a kért kivételt indokolt megadni a 2024. január 1-jétől 2027. december 31-ig tartó időszakra.

(24)

Az (EU) 2020/2014 felhatalmazáson alapuló rendelet de minimis kivétel alkalmazását írja elő az ICES 4 alterületen fenékvonóhálóval kifogott, a minimális állományvédelmi referenciaméretnél kisebb északi menyhal tekintetében. A tagállamok a kivétel alkalmazásának folytatását kérték. A HTMGB értékelte az eredeti közös ajánlás részeként benyújtott adatokat, és arra a következtetésre jutott, hogy bár a mentességet alátámasztó új információk korlátozottak, a szóban forgó halászati tevékenység során kevés nem szándékos fogást ejtenek északi menyhalból, ezért az állományra gyakorolt hatás valószínűleg elhanyagolható (22). Ezért, valamint a (7) és (8) preambulumbekezdésben ismertetett okok miatt a Bizottság véleménye szerint a kért kivételt indokolt megadni a 2024. január 1-jétől 2027. december 31-ig tartó időszakra.

(25)

Az (EU) 2020/2014 felhatalmazáson alapuló rendelet de minimis kivétel alkalmazását írja elő az ICES 4a, 4b és 4c körzet uniós vizein 70–99 mm szembőségű (TR2) fenékvonóhálóval vagy kerítőhálóval kifogott, a minimális állományvédelmi referenciaméretnél kisebb vékonybajszú tőkehal tekintetében. A tagállamok a kivétel alkalmazásának folytatását kérték. A HTMGB értékelte az eredeti közös ajánlás részeként benyújtott adatokat, és jelezte, hogy bár az új információk általános jellegűek, és lehetőség mutatkozik a szelektivitás javítására, a különböző kutatási projektekben tesztelt szelektáló eszközök használata jelentős kereskedelmi veszteségeket eredményezne (23). Ezért, valamint a (7) és (8) preambulumbekezdésben ismertetett okok miatt a Bizottság véleménye szerint a kért kivételt indokolt megadni a 2024. január 1-jétől 2027. december 31-ig tartó időszakra.

(26)

Az (EU) 2020/2014 felhatalmazáson alapuló rendelet de minimis kivétel alkalmazását írja elő az ICES 4 alterület uniós vizein 80–119 mm szembőségű merevítőrudas vonóhálóval kifogott, a minimális állományvédelmi referenciaméretnél kisebb vékonybajszú tőkehal tekintetében. A tagállamok a kivétel alkalmazásának folytatását kérték. A HTMGB értékelte az eredeti közös ajánlás részeként benyújtott információkat, és arra a következtetésre jutott, hogy a tagállamok által benyújtott adatok észszerű érveket szolgáltattak a fedélzeten való tárolás és kezelés aránytalan költségeit illetően, valamint arra vonatkozóan, hogy miért nehéz javítani a szelektivitást (24). Ezenkívül a tagállamok az aktualizált közös ajánlásban kötelezettséget vállaltak arra, hogy további kutatásokat végeznek az aránytalan költségekkel kapcsolatban. Ezért, valamint a (7) és (8) preambulumbekezdésben ismertetett okok miatt a Bizottság véleménye szerint a kért kivételt indokolt megadni a 2024. január 1-jétől 2027. december 31-ig tartó időszakra.

(27)

Az (EU) 2020/2014 felhatalmazáson alapuló rendelet de minimis kivétel alkalmazását írja elő az ICES 4b és 4c körzetben az északi szélesség 54°-tól délre, legfeljebb 25 méter hosszú nyílt vízi vonóhálóval kifogott makréla, fattyúmakrélák és vékonybajszú tőkehal együttes mennyisége tekintetében. A HTMGB értékelte az eredeti közös ajánlás részeként benyújtott adatokat, és arra a következtetésre jutott, hogy bár a mentesség alátámasztására szolgáló információk korlátozottak, a nem szándékos fogások mennyisége alacsony, és más makréla- és heringhalászat során végzett, a szelektivitásra irányuló vizsgálatok eredményei azt mutatják, hogy a szelektivitás nehezen javítható (25). Ezért, valamint a (7) és (8) preambulumbekezdésben ismertetett okok miatt a Bizottság véleménye szerint a kért kivételt indokolt megadni a 2024. január 1-jétől 2027. december 31-ig tartó időszakra.

(28)

Az (EU) 2020/2014 felhatalmazáson alapuló rendelet de minimis kivétel alkalmazását írja elő az ICES 3a körzetben és az ICES 4 alterületen vonóhálóval folytatott tengerfenéki halászat keretében kifogott spratt, homoki angolnák, norvég tőkehal és kék puhatőkehal együttes mennyisége tekintetében. A tagállamok a kivétel alkalmazásának folytatását kérték. A HTMGB értékelte az eredeti közös ajánlás részeként benyújtott információkat, és arra a következtetésre jutott, hogy a kivétel észszerűnek és megalapozottnak tűnik, továbbá a nem szándékos fogások mennyisége alacsony. Emellett a HTMGB jelentése arra is felhívta a figyelmet, hogy észszerűnek bizonyultak azok a minőségi információk, amelyeket az elmúlt években a nem szándékos fogások fedélzeten való kezelésével kapcsolatos aránytalan költségek alátámasztására nyújtottak be, és eszerint a szelektivitás nehezen javítható. (26) Ezért, valamint a (7) és (8) preambulumbekezdésben ismertetett okok miatt a Bizottság véleménye szerint a kért kivételt indokolt megadni a 2024. január 1-jétől 2027. december 31-ig tartó időszakra.

(29)

Az (EU) 2020/2014 felhatalmazáson alapuló rendelet de minimis kivétel alkalmazását írja elő az ICES 4 alterületen a szürke tőkehalra irányuló tengerfenéki halászat során horogsorral kifogott, a minimális állományvédelmi referenciaméretnél kisebb északi menyhal tekintetében. A tagállamok a kivétel alkalmazásának folytatását kérték. A HTMGB értékelte az eredeti közös ajánlás részeként benyújtott adatokat, és arra a következtetésre jutott, hogy bár a kivételt alátámasztó új információk korlátozottak, a szóban forgó halászati tevékenység során kevés nem szándékos fogást ejtenek, és észszerűnek tűnik elismerni, hogy a szelektivitás nehezen elérhető (27). Ezenkívül a HTMGB már korábbi értékeléseiben is jelezte, hogy a szelektivitás javításának nehézségeire vonatkozó érvek hitelesek (28). Ezért, valamint a (7) és (8) preambulumbekezdésben ismertetett okok miatt a Bizottság véleménye szerint a kért kivételt indokolt megadni a 2024. január 1-jétől 2027. december 31-ig tartó időszakra.

(30)

Az (EU) 2020/2014 felhatalmazáson alapuló rendelet két de minimis kivétel alkalmazását írja elő az ICES 4b és 4c körzet vonatkozásában: a 80–99 mm-es szembőségű fenékvonóhálóval (TR2) kifogott fattyúmakrélák és a 80–99 mm-es szembőségű fenékvonóhálóval (TR2) folytatott tengerfenéki vegyes halászat keretében kifogott makréla tekintetében. A tagállamok a kivételek alkalmazásának folytatását kérték. A HTMGB értékelte az eredeti közös ajánlás részeként benyújtott információkat, és arra a következtetésre jutott, hogy bár korlátozott mennyiségű új adat áll rendelkezésre, a benyújtott adatok alapján a fattyúmakrélák és a makréla nem szándékos fogásainak mennyisége alacsony. Ezenkívül a benyújtott információk kellően igazolták a szóban forgó kivételt az aránytalan költségek alapján. Ezért, valamint a (7) és (8) preambulumbekezdésben ismertetett okok miatt a Bizottság véleménye szerint a kért kivételt indokolt megadni a 2024. január 1-jétől 2027. december 31-ig tartó időszakra.

(31)

Az (EU) 2020/2014 felhatalmazáson alapuló rendelet de minimis kivétel alkalmazását írja elő az ICES 4 alterületen a nyílt tengeri ipari halászat során kifogott kék puhatőkehal tekintetében. A tagállamok a kivétel alkalmazásának folytatását kérték. A HTMGB értékelte az eredeti közös ajánlás részeként benyújtott adatokat, és arra a következtetésre jutott, hogy bár korlátozott információk állnak rendelkezésre a szelektivitás megvalósításának nehézségeit és a nem szándékos fogások kezelésének aránytalan költségeit alátámasztó érvekre vonatkozóan, a kék puhatőkehal nem szándékos fogásainak mennyisége a szóban forgó kivételben részesülő ipari hajók teljes fogásához képest valószínűleg kicsi, és nem lesz hatással a kék puhatőkehal teljes állományára (29). Azért, hogy az intézkedések összhangban legyenek az északnyugati és délnyugati vizek tekintetében alkalmazandó intézkedésekkel, valamint a (7) és (8) preambulumbekezdésben ismertetett okok miatt a Bizottság véleménye szerint a kért kivételt indokolt megadni a 2024. január 1-jétől 2027. december 31-ig tartó időszakra.

(32)

Az (EU) 2020/2014 felhatalmazáson alapuló rendelet de minimis kivétel alkalmazását írja elő az ICES 3a körzetben a 70 mm-nél nagyobb szembőségű, az ICES 4 alterületen pedig a 80 mm-nél nagyobb szembőségű vonóhálóval folytatott tengerfenéki halászat során kifogott norvég garnéla tekintetében. A tagállamok a kivétel alkalmazásának folytatását kérték. A HTMGB értékelte az eredeti közös ajánlás részeként benyújtott információkat, és arra a következtetésre jutott, hogy a benyújtott információk alapján a kivétel észszerűnek és megalapozottnak tűnik. Ezenkívül a HTMGB jelentése szerint észszerűen feltételezhető, hogy nehéz lenne tovább javítani a szelektivitást a szóban forgó halászati tevékenység során előforduló nem szándékos fogások amúgy is kis mennyiségének csökkentése érdekében (30). Ezért, valamint a (7) és (8) preambulumbekezdésben ismertetett okok miatt a Bizottság véleménye szerint a kért kivételt indokolt megadni a 2024. január 1-jétől 2027. december 31-ig tartó időszakra.

(33)

Az aktualizált közös ajánlásban javasolt intézkedések összhangban vannak az 1380/2013/EU rendelet 15. cikkének (4) bekezdésével, 15. cikke (5) bekezdésének c) pontjával és 18. cikkének (3) bekezdésével, valamint az (EU) 2018/973 rendelettel és különösen annak 11. cikkével, így belefoglalhatók e rendeletbe.

(34)

mivel az e rendeletben előírt intézkedések közvetlenül érintik az uniós hajók halászati idényének tervezését és a hozzá kapcsolódó gazdasági tevékenységeket, e rendeletnek a kihirdetése utáni napon kell hatályba lépnie.

(35)

A rendeletet 2024. január 1-jétől indokolt alkalmazni,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Fogalommeghatározások

E rendelet alkalmazásában a következő fogalommeghatározások érvényesek:

1.

„flamand hálópanel”: a merevítőrudas vonóháló azon utolsó kúpos szakasza, amelynek:

hátulsó fele közvetlenül csatlakozik a zsákvéghez,

a felső és az alsó hálószakasza legalább 120 mm szembőségű (csomók közötti távolság) hálóanyagból készül,

kifeszített hossza legalább 3 m;

2.

„bentoszkiengedő panel”: nagyobb szembőségű vagy négyzetes szemű léhésből készült hálómező, amelyet vonóhálók – többnyire merevítőrudas vonóhálók – alsó hálómezőjébe illesztenek abból a célból, hogy bárminemű bentikus anyag és tengerfenéki törmelék még azelőtt eltávolítható legyen a hálóból, mielőtt a zsákvégbe jutna;

3.

„SepNep”: olyan feszítőlapos vonóháló, amely:

80–99 +≥ 100 mm szembőségtartományon belüli hálóból készül,

több, legalább 80–120 mm szembőségű zsákvéggel rendelkezik, amelyek egyetlen hosszabbító elemhez vannak erősítve; a vonóháló legfelső zsákvége legalább 120 mm szembőségű, és egy legfeljebb 105 mm szembőségű elválasztó hálómezővel van felszerelve,

opcionálisan egy legalább 17 mm rácsrúdtávolságú szelektáló ráccsal is ellátható, feltéve, hogy annak kialakítása lehetővé teszi a norvég homár kis méretű egyedeinek menekülését.

2. cikk

A kirakodási kötelezettség végrehajtása

Az 1380/2013/EU rendelet 15. cikkének (1) bekezdésében előírt kirakodási kötelezettség a 2024–2027-es időszakban e rendelettel összhangban alkalmazandó az Északi-tenger (ICES 3a körzet és ICES 4 alterület) uniós vizein a fogási korlátok hatálya alá tartozó fajok tengerfenéki és nyílt vízi halászatában.

3. cikk

A norvég homárra vonatkozó, túlélési arányon alapuló mentesség

(1)   Az 1380/2013/EU rendelet 15. cikke (4) bekezdésének b) pontjában előírt, túlélési arányon alapuló mentesség alkalmazandó az Északi-tenger (az ICES 3a körzet és az ICES 4 alterület) uniós vizein a norvég homár (Nephrops norvegicus) következő fogásaira:

a)

csapdával ejtett fogások (FPO (31));

b)

az alábbiakkal felszerelt fenékvonóhálókkal (OTB, OTT, TBN) ejtett fogások:

i.

80 mm-es vagy nagyobb zsákvég; vagy

ii.

legalább 70 mm szembőségű és legfeljebb 35 mm rácsrúdtávolságú fajszelektáló ráccsal ellátott zsákvég.

(2)   Az (1) bekezdésben említett körülmények között kifogott norvég homárok visszadobásakor az egyedeket haladéktalanul és egészben vissza kell engedni a fogás helye szerinti területen.

4. cikk

A közönséges nyelvhalra vonatkozó, túlélési arányon alapuló mentesség

(1)   Az 1380/2013/EU rendelet 15. cikke (4) bekezdésének b) pontja szerinti, túlélési arányon alapuló mentesség alkalmazandó a közönséges nyelvhalnak (Solea solea) az ICES 4c körzet uniós vizein, a parttól számított hat tengeri mérföldön belül, de az azonosított halbölcsőhelyeken kívül, 80–99 mm szembőségű feszítőlapos vonóhálóval (OTB) kifogott, a minimális állományvédelmi referenciaméretnél kisebb egyedeire.

(2)   Az (1) bekezdésben említett mentesség csak a legfeljebb 10 méter teljes hosszúságú és legfeljebb 221 kW motorteljesítményű hajók esetében alkalmazandó, amelyek legfeljebb 30 méter mélységű vizekben legfeljebb 90 perces időtartamig vontatnak halászeszközt.

(3)   Az (1) bekezdésben említett körülmények között kifogott közönséges nyelvhalak visszadobásakor az egyedeket haladéktalanul vissza kell engedni.

5. cikk

A fogási korlátok hatálya alá tartozó fajok csapdákkal és hálóvarsákkal járulékosan kifogott egyedeire vonatkozó, túlélési arányon alapuló mentesség

(1)   Az 1380/2013/EU rendelet 15. cikke (4) bekezdésének b) pontja szerinti, túlélési arányon alapuló mentesség alkalmazandó az uniós vizeken az ICES 3a körzetben és az ICES 4 alterületen csapdákkal (FPO) és hálóvarsákkal (FYK) halászott rájaalakúak fogásaira.

(2)   Az (1) bekezdésben említett körülmények között kifogott halak visszadobásakor az egyedeket a vízfelszín alatt haladéktalanul vissza kell engedni.

6. cikk

A célzottan vagy járulékosan kifogott sima lepényhalakra vonatkozó, túlélési arányon alapuló mentesség

(1)   Az 1380/2013/EU rendelet 15. cikke (4) bekezdésének b) pontjában előírt, túlélési arányon alapuló mentesség alkalmazandó az ICES 3a körzet és az ICES 4 alterület uniós vizein a sima lepényhal (Pleuronectes platessa) következő fogásaira:

a)

hálókkal (GNS, GTR, GTN, GEN) ejtett fogások;

b)

dán kerítőhálókkal ejtett fogások;

c)

az alábbi fenékvonóhálókkal (OTB, PTB) ejtett fogások:

i.

az ICES 3a körzet és 4 alterület uniós vizein a lepényhal-alakúakra vagy a hengeres testű halakra irányuló halászat során használt, legalább 120 mm szembőségű háló;

ii.

140 mm szembőségű (négyzetes), 270 mm szembőségű (rombusz alakú) vagy 300 mm szembőségű (négyzetes) hálószemekből álló felső hálópanellel ellátott Seltra-hálópanellel felszerelt, 90–119 mm szembőségű háló, vagy a Kattegat alkörzetben legalább 120 mm szembőségű négyzetes szemű hálópanellel ellátott háló, amelyeket minden év október 1-jétől december 31-ig tartó időszakában lepényhal-alakúak és hengeres testű halak fogására használnak az ICES 3a körzet uniós vizein;

iii.

az ICES 4 alterület uniós vizein a lepényhal-alakúakra vagy a hengeres testű halakra irányuló halászat során használt, 80–119 mm szembőségű háló.

(2)   Az (1) bekezdésben említett körülmények között kifogott sima lepényhalakat haladéktalanul vissza kell engedni.

7. cikk

A minimális állományvédelmi referenciaméretnél kisebb sima lepényhalakra vonatkozó, túlélési arányon alapuló mentesség

(1)   Az 1380/2013/EU rendelet 15. cikke (4) bekezdésének b) pontja szerinti, túlélési arányon alapuló mentesség alkalmazandó az ICES 4 alterület uniós vizein a sima lepényhal (Pleuronectes platessa) 80–119 mm szembőségű merevítőrudas vonóhálókkal (BT2) kifogott, a minimális állományvédelmi referenciaméretnél kisebb egyedeire, amennyiben a fogás:

a)

kőterelő kötéllel vagy bentoszkiengedő panellel felszerelt halászeszközzel (BRP) vagy 221 kW-nál nagyobb motorteljesítményű hajók által történt, vagy

b)

olyan tagállamok hajói által történt, amelyek a teljeskörűen dokumentált halászatra vonatkozó ütemtervet hajtanak végre.

(2)   Az (1) bekezdésben említett mentesség a merevítőrudas vonóhálóval (BT2), legfeljebb 221 kW motorteljesítményű vagy legfeljebb 24 m teljes hosszúságú, 12 tengeri mérföldön belüli halászat céljára épített és halászeszközt átlagosan legfeljebb 90 perces időtartamon át vontató hajók által kifogott lepényhal-alakúak tekintetében is alkalmazandó.

(3)   Az (1) bekezdésben említett körülmények között kifogott sima lepényhalakat haladéktalanul vissza kell engedni.

8. cikk

A nagy rombuszhalra vonatkozó, túlélési arányon alapuló mentesség

(1)   Az 1380/2013/EU rendelet 15. cikke (4) bekezdésének b) pontja szerinti, túlélési arányon alapuló mentesség alkalmazandó az ICES 4 alterület uniós vizein legalább 80 mm szembőségű zsákvéggel ellátott merevítőrudas vonóhálókkal (TBB) kifogott nagy rombuszhalakra (Scophthalmus maximus).

(2)   Az (1) bekezdésben említett körülmények között kifogott nagy rombuszhalak visszadobásakor az egyedeket haladéktalanul vissza kell engedni.

9. cikk

A rájaalakúakra vonatkozó, túlélési arányon alapuló mentesség

(1)   Az 1380/2013/EU rendelet 15. cikke (4) bekezdésének b) pontja szerinti, túlélési arányon alapuló mentesség alkalmazandó az északi-tengeri uniós vizeken (ICES 3a körzet és az ICES 4 alterület) a rájaalakúak (Rajiformes) fogásaira.

(2)   A közvetlen állománygazdálkodási érdekkel bíró tagállamok legkésőbb 2027. május 1-jéig a túlélési arányokra vonatkozó metaelemzést nyújtanak be a mentesség hatásának értékelése céljából. A HTMGB 2027. július 31-ig értékeli a benyújtott tudományos információkat.

(3)   Az (1) bekezdésben említett körülmények között kifogott rájaalakúak visszadobásakor az egyedeket haladéktalanul vissza kell engedni.

10. cikk

A makréla és a hering erszényes kerítőhálós halászatára vonatkozó, túlélési arányon alapuló mentesség

(1)   Az 1380/2013/EU rendelet 15. cikke (4) bekezdésének b) pontja szerinti, túlélési arányon alapuló mentesség alkalmazandó az Északi-tenger (az ICES 3a körzet és az ICES 4 alterület) uniós vizein erszényes kerítőhálóval kifogott makrélára (Scomber scombrus) és heringre (Clupea harengus), ha az alábbi feltételek mindegyike teljesül:

a)

a kifogott halakat az erszényes kerítőhálónak a (2) és (3) bekezdésben meghatározott százalékos mértékig történő bezárása (az úgynevezett „hálóbevonási pont”) előtt visszaengedik;

b)

az erszényes kerítőháló jól látható bójával van ellátva, amely egyértelműen jelzi a hálóbevonási pont határát;

c)

a hajó és az erszényes kerítőhálós eszköz elektronikus rögzítő- és nyilvántartó rendszerrel van felszerelve, amely dokumentálja, hogy az egyes halászati műveletek során mikor, hol és milyen mértékben használták az erszényes kerítőhálót.

(2)   A hálóbevonási pontnak a makrélahalászatban az erszényes kerítőháló záródásának 80 %-ánál, a heringhalászatban pedig annak 90 %-ánál kell lennie.

(3)   Ha a körbekerített halrajban elegyedik a két faj, a hálóbevonási pontnak az erszényes kerítőháló záródásának 80 %-ánál kell lennie.

(4)   A hálóbevonási pont elérése után tilos visszaengedni a kifogott makréla- és heringegyedeket.

(5)   Visszaengedés előtt a körbekerített halrajból mintát kell venni a fajösszetétel, a méretbeli összetétel és a mennyiség megbecslése céljából.

11. cikk

A nyílt vízi és tengerfenéki halászatra vonatkozó de minimis kivételek

(1)   Az 1380/2013/EU rendelet 15. cikkének (1) bekezdésétől eltérve a következő mennyiségek dobhatók vissza az említett rendelet 15. cikke (4) bekezdésének c) pontja alapján:

a)

a tükörhálót és kopoltyúhálót (GN, GNS, GND, GNC, GTN, GTR, GEN, GNF) használó hajók által az északi-tengeri uniós vizeken (ICES 3a körzet és ICES 4 alterület) folytatott, közönséges nyelvhalra irányuló halászatban:

a közönséges nyelvhal (Solea solea) minimális állományvédelmi referenciaméret alatti vagy feletti egyedeiből e faj teljes éves fogásának legfeljebb 3 %-a;

b)

a flamand hálópanellel felszerelt, 80–119 mm szembőségű merevítőrudas vonóhálót (TBB) használó hajók által az ICES 4 alterület uniós vizein folytatott, közönséges nyelvhalra irányuló halászatban:

a közönséges nyelvhal (Solea solea) minimális állományvédelmi referenciaméret alatti egyedeiből e faj teljes éves fogásának legfeljebb 5 %-a;

c)

a legalább 70 mm szembőségű, legfeljebb 35 mm rácsrúdtávolságú fajszelektáló ráccsal ellátott fenékvonóhálót (OTB, OTT, TBN) használó hajók által az ICES 3a körzet uniós vizein folytatott, norvég homárra irányuló halászatban:

a közönséges nyelvhal (Solea solea), a foltos tőkehal (Melanogrammus aeglefinus), a vékonybajszú tőkehal (Merlangius merlangus), a közönséges tőkehal (Gadus morhua), a fekete tőkehal (Pollachius virens) és a szürke tőkehal (Merluccius merluccius) minimális állományvédelmi referenciaméret alatti egyedeinek azon együttes mennyisége, amely nem haladja meg a norvég homár (Nephrops norvegicus), a közönséges nyelvhal, a foltos tőkehal, a vékonybajszú tőkehal, a norvég garnéla (Pandalus borealis), a közönséges tőkehal, a fekete tőkehal és a szürke tőkehal teljes éves fogásának legfeljebb 4 %-át;

d)

a legalább 35 mm szembőségű, legfeljebb 19 mm rácsrúdtávolságú fajszelektáló ráccsal és menekülőnyílással ellátott fenékvonóhálót (OTB, OTT) használó hajók által az ICES 3a körzet uniós vizein folytatott, norvég garnélára (Pandalus borealis) irányuló halászatban:

a közönséges nyelvhal (Solea solea), a foltos tőkehal (Melanogrammus aeglefinus), a vékonybajszú tőkehal (Merlangius merlangus), a közönséges tőkehal (Gadus morhua), a sima lepényhal (Pleuronectes platessa), a fekete tőkehal (Pollachius virens), a hering (Clupea harengus), a norvég tőkehal (Trisopterus esmarkii), az aranylazac (Argentina silus) és a kék puhatőkehal (Micromesistius poutassou) az esetlegesen alkalmazandó minimális állományvédelmi referenciaméret alatti egyedeinek azon együttes mennyisége, amely nem haladja meg a norvég homár (Nephrops norvegicus), a közönséges nyelvhal, a foltos tőkehal, a vékonybajszú tőkehal, a közönséges tőkehal, a sima lepényhal, a fekete tőkehal, a hering, a norvég garnéla (Pandalus borealis), a szürke tőkehal (Merluccius merluccius), a norvég tőkehal, az aranylazac és a kék puhatőkehal teljes éves fogásának legfeljebb 5 %-át;

e)

a 140 mm vagy annál nagyobb szembőségű (négyzetes), 270 mm szembőségű (rombusz alakú) vagy 300 mm szembőségű (négyzetes) hálószemekből álló felső hálópanellel ellátott Seltra-hálópanellel felszerelt, 90–119 mm szembőségű fenékvonóhálót (OTB, OTT, TBN, PTB) vagy legalább 120 mm szembőségű fenékvonóhálót (OTB, OTT, TBN, PTB) használó hajók által az ICES 3a körzet uniós vizein folytatott halászatban:

a vékonybajszú tőkehal (Merlangius merlangus) minimális állományvédelmi referenciaméret alatti egyedeinek azon mennyisége, amely nem haladja meg a vékonybajszú tőkehal, a norvég homár (Nephrops norvegicus), a közönséges tőkehal (Gadus morhua), a foltos tőkehal (Melanogrammus aeglefinus), a fekete tőkehal (Pollachius virens), a közönséges nyelvhal (Solea solea), a sima lepényhal (Pleuronectes platessa) és a szürke tőkehal (Merluccius merluccius) teljes éves fogásának 2 %-át;

f)

a SepNeppel felszerelt, 80–99 mm szembőségű fenékvonóhálót használó hajók által az ICES 4 alterület uniós vizein folytatott, norvég homárra irányuló halászatban:

a sima lepényhal (Pleuronectes platessa) minimális állományvédelmi referenciaméret alatti egyedeinek azon mennyisége, amely nem haladja meg a norvég homár (Nephrops norvegicus), a sima lepényhal (Pleuronectes platessa), a fekete tőkehal (Pollachius virens), a foltos tőkehal (Melanogrammus aeglefinus), a vékonybajszú tőkehal (Merlangius merlangus), a közönséges tőkehal (Gadus morhua), a norvég garnéla (Pandalus borealis) és a közönséges nyelvhal (Solea solea) teljes éves fogásának 3 %-át;

g)

az ICES 4b és 4c körzet uniós vizein legalább 22 mm szembőségű merevítőrudas vonóháló használatával folytatott, homoki garnélára irányuló halászatban, amennyiben a vonóháló a Bizottság által az (EU) 2019/1241 rendelet 15. cikkének (2) bekezdésével összhangban jóváhagyott szelektáló ráccsal, szűrőhálóval vagy bármely más eszközzel van ellátva:

a fogási korlátok hatálya alá tartozó fajok összesített fogásainak azon mennyisége, amely nem haladja meg e fogások teljes éves mennyiségének 5 %-át;

h)

a legalább 120 mm szembőségű fenékvonóhálót (OTB, OTT, PTB) használó hajók által az ICES 4 alterület uniós vizein folytatott, északi menyhalra irányuló tengerfenéki halászatban:

az északi menyhal (Molva molva) minimális állományvédelmi referenciaméret alatti egyedeinek azon mennyisége, amely nem haladja meg az érintett halászatban az északi menyhal teljes éves fogásának legfeljebb 3 %-át;

i)

a 70–99 mm szembőségű (TR2) fenékvonóhálót vagy kerítőhálót (OTB, OTT, SDN, SSC) használó hajók által az ICES 4 alterület uniós vizein folytatott vegyes tengerfenéki halászatban:

a vékonybajszú tőkehal (Merlangius merlangus) minimális állományvédelmi referenciaméret alatti egyedeinek azon mennyisége, amely nem haladja meg a vékonybajszú tőkehal teljes éves fogásának 4 %-át;

j)

a 80–119 mm szembőségű merevítőrudas vonóhálót használó hajókkal az ICES 4 alterület uniós vizein folytatott vegyes tengerfenéki halászatban:

a vékonybajszú tőkehal (Merlangius merlangus) minimális állományvédelmi referenciaméret alatti egyedeinek azon mennyisége, amely nem haladja meg a sima lepényhal (Pleuronectes platessa) és a közönséges nyelvhal (Solea solea) teljes éves fogásának 2 %-át;

k)

az ICES 4b és 4c körzetben, az é. sz. 54°-tól délre 25 méter teljes hosszúságú, vízközi vonóhálóval makrélára, fattyúmakrélákra és heringre halászó nyílt tengeri vonóhálós hajóval folytatott nyílt vízi halászatban:

a makréla (Scomber scombrus), a fattyúmakrélák (Trachurus spp.) és a vékonybajszú tőkehal (Merlangius merlangus) fogásainak azon együttes mennyisége, amely nem haladja meg a teljes éves makréla-, fattyúmakréla-, hering- és vékonybajszútőkehal-fogás 1 %-át;

l)

az ICES 3a körzetben és az ICES 4 alterületen a 80 mm-nél nagyobb szembőségű vonóhálókkal (OTB, OTM, OTT, PTB, PTM, SDN, SPR, SSC, TB, TBN, TBS) folytatott vegyes tengerfenéki halászatban, valamint az (EU) 2019/1241 rendelet V. mellékletének B. részében meghatározott feltételek szerint a norvég garnélára irányuló halászatban és a Skagerrakban (ICES 3an körzet) az említett mellékletben meghatározott halvisszatartó eszköz használatával történő halászat során:

a spratt (Sprattus sprattus), a homoki angolnák (Ammodytes spp.), a norvég tőkehal (Trisopterus esmarkii) és a kék puhatőkehal (Micromesistius poutassou) azon együttes mennyisége, amely nem haladja meg a spratt, a homoki angolnák, a norvég tőkehal és a kék puhatőkehal teljes éves fogásának legfeljebb 0,1 %-át;

m)

az ICES 4 alterületen horogsort használó hajók esetében a szürke tőkehal tengerfenéki halászatában:

az északi menyhal (Molva molva) minimális állományvédelmi referenciaméret alatti egyedeinek azon mennyisége, amely nem haladja meg az említett tengerfenéki halászati tevékenység során az északi menyhalból ejtett teljes éves fogás 3 %-át;

n)

a 80–99 mm szembőségű (TR2) fenékvonóhálót (OTB, OTT, PTB) használó hajók által az ICES 4b és 4c körzetben folytatott vegyes tengerfenéki halászatban:

a fattyúmakrélák (Trachurus spp.) azon mennyisége, amely nem haladhatja meg az említett halászati tevékenység során a fattyúmakrélákból ejtett teljes éves fogás 5 %-át;

o)

a 80–99 mm szembőségű (TR2) fenékvonóhálót (OTB, OTT, PTB) használó hajók által az ICES 4b és 4c körzetben folytatott vegyes tengerfenéki halászatban:

a makréla (Scomber scombrus) azon mennyisége, amely nem haladja meg az említett halászati tevékenység során a makrélából ejtett teljes éves fogás 5 % át;

p)

a kék puhatőkehalra irányulóan az ICES 4 alterületen nyílt vízi vonóhálós hajóval folytatott, a faj fedélzeten való feldolgozását szolgáló, a szurimi alapját biztosító ipari halászatában:

a kék puhatőkehal (Micromesistius poutassou) azon mennyisége, amely nem haladja meg a kék puhatőkehal teljes éves fogásának 5 %-át;

q)

az ICES 3a körzetben és az ICES 4 alterületen a 70 mm-nél nagyobb szembőségű vonóhálóval (OTB, OTM, OTT, PTB, PTM, SDN, SPR, SSC, TB, TBN) folytatott tengerfenéki halászatban az (EU) 2019/1241 rendelet V. mellékletének B. részében meghatározott feltételek szerint:

a norvég garnéla (Pandalus borealis) azon mennyisége, amely nem haladja meg az említett halászati tevékenység során ejtett teljes éves fogás 0,01 %-át.

(2)   A közvetlen állománygazdálkodási érdekkel bíró tagállamok legkésőbb 2027. május 1-jéig további információkat nyújtanak be az (1) bekezdés j) pontjában meghatározott kivételt igazoló aránytalan költségekről. A HTMGB 2027. július 31-ig értékeli a benyújtott tudományos információkat.

12. cikk

Hatálybalépés és alkalmazás

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon lép hatályba.

Ezt a rendeletet 2024. január 1-jétől 2027. december 31-ig kell alkalmazni.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2023. augusztus 22-én.

a Bizottság részéről

az elnök

Ursula VON DER LEYEN


(1)   HL L 179., 2018.7.16., 1. o..

(2)  Az Európai Parlament és a Tanács 1380/2013/EU rendelete (2013. december 11.) a közös halászati politikáról, az 1954/2003/EK és az 1224/2009/EK tanácsi rendelet módosításáról, valamint a 2371/2002/EK és a 639/2004/EK tanácsi rendelet és a 2004/585/EK tanácsi határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 354., 2013.12.28., 22. o.).

(3)  A Bizottság (EU) 2020/2014 felhatalmazáson alapuló rendelete (2020. augusztus 21.) az Északi-tengeren a bizonyos fajok halászatában alkalmazandó visszadobási kötelezettség 2021–2023-as időszakban történő végrehajtásának részletes szabályairól (HL L 415., 2020.12.10., 10. o.).

(4)  A Bizottság (EU) 2021/2062 felhatalmazáson alapuló rendelete (2021. augusztus 23.) az Északi-tengeren a bizonyos fajok tengerfenéki halászatában alkalmazandó visszadobási kötelezettség 2021–2023 közötti végrehajtásának részletes szabályairól szóló (EU) 2020/2014 felhatalmazáson alapuló rendelet módosításáról (HL L 421., 2021.11.26., 4. o.).

(5)  A Bizottság (EU) 2022/2289 felhatalmazáson alapuló rendelete (2022. augusztus 18.) az (EU) 2020/2014 felhatalmazáson alapuló rendeletnek az Északi-tengeren bizonyos fajok halászatában 2023-ban alkalmazandó kirakodási kötelezettség alóli mentességek tekintetében történő módosításáról (HL L 303., 2022.11.23., 6. o.).

(6)  https://stecf.jrc.ec.europa.eu/documents/43805/61703874/STECF+23-0406+-+Ev+JRs+LO.pdf/5cf75911-6a7f-4aa5-be7d-3f371440b2bd

(7)  https://stecf.jrc.ec.europa.eu/documents/43805/61703874/STECF+23-0406+-+Ev+JRs+LO.pdf/5cf75911-6a7f-4aa5-be7d-3f371440b2bd

(8)  https://stecf.jrc.ec.europa.eu/documents/43805/61703874/STECF+23-0406+-+Ev+JRs+LO.pdf/5cf75911-6a7f-4aa5-be7d-3f371440b2bd

(9)  https://stecf.jrc.ec.europa.eu/documents/43805/61703874/STECF+23-0406+-+Ev+JRs+LO.pdf/5cf75911-6a7f-4aa5-be7d-3f371440b2bd

(10)  https://stecf.jrc.ec.europa.eu/documents/43805/61703874/STECF+23-0406+-+Ev+JRs+LO.pdf/5cf75911-6a7f-4aa5-be7d-3f371440b2bd

(11)  https://stecf.jrc.ec.europa.eu/documents/43805/61703874/STECF+23-0406+-+Ev+JRs+LO.pdf/5cf75911-6a7f-4aa5-be7d-3f371440b2bd

(12)  https://stecf.jrc.ec.europa.eu/documents/43805/2147402/STECF+PLEN+18-02.pdf

(13)  https://stecf.jrc.ec.europa.eu/documents/43805/61703874/STECF+23-0406+-+Ev+JRs+LO.pdf/5cf75911-6a7f-4aa5-be7d-3f371440b2bd

(14)  https://stecf.jrc.ec.europa.eu/documents/43805/61703874/STECF+23-0406+-+Ev+JRs+LO.pdf/5cf75911-6a7f-4aa5-be7d-3f371440b2bd

(15)  https://stecf.jrc.ec.europa.eu/documents/43805/61703874/STECF+23-0406+-+Ev+JRs+LO.pdf/5cf75911-6a7f-4aa5-be7d-3f371440b2bd

(16)  https://stecf.jrc.ec.europa.eu/documents/43805/61703874/STECF+23-0406+-+Ev+JRs+LO.pdf/5cf75911-6a7f-4aa5-be7d-3f371440b2bd

(17)  https://stecf.jrc.ec.europa.eu/documents/43805/61703874/STECF+23-0406+-+Ev+JRs+LO.pdf/5cf75911-6a7f-4aa5-be7d-3f371440b2bd

(18)  https://stecf.jrc.ec.europa.eu/documents/43805/61703874/STECF+23-0406+-+Ev+JRs+LO.pdf/5cf75911-6a7f-4aa5-be7d-3f371440b2bd

(19)  https://stecf.jrc.ec.europa.eu/documents/43805/61703874/STECF+23-0406+-+Ev+JRs+LO.pdf/5cf75911-6a7f-4aa5-be7d-3f371440b2bd

(20)  https://stecf.jrc.ec.europa.eu/documents/43805/61703874/STECF+23-0406+-+Ev+JRs+LO.pdf/5cf75911-6a7f-4aa5-be7d-3f371440b2bd

(21)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/1241 rendelete (2019. június 20.) a halászati erőforrások és a tengeri ökoszisztémák technikai intézkedések révén történő védelméről, az 1967/2006/EK és az 1224/2009/EK tanácsi rendelet, továbbá az 1380/2013/EU, az (EU) 2016/1139, az (EU) 2018/973, az (EU) 2019/472 és az (EU) 2019/1022 európai parlamenti és tanácsi rendelet módosításáról, valamint a 894/97/EK, a 850/98/EK, a 2549/2000/EK, a 254/2002/EK, a 812/2004/EK és a 2187/2005/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 198., 2019.7.25., 105. o.).

(22)  https://stecf.jrc.ec.europa.eu/documents/43805/61703874/STECF+23-0406+-+Ev+JRs+LO.pdf/5cf75911-6a7f-4aa5-be7d-3f371440b2bd

(23)  https://stecf.jrc.ec.europa.eu/documents/43805/61703874/STECF+23-0406+-+Ev+JRs+LO.pdf/5cf75911-6a7f-4aa5-be7d-3f371440b2bd

(24)  https://stecf.jrc.ec.europa.eu/documents/43805/61703874/STECF+23-0406+-+Ev+JRs+LO.pdf/5cf75911-6a7f-4aa5-be7d-3f371440b2bd

(25)  https://stecf.jrc.ec.europa.eu/documents/43805/61703874/STECF+23-0406+-+Ev+JRs+LO.pdf/5cf75911-6a7f-4aa5-be7d-3f371440b2bd

(26)  https://stecf.jrc.ec.europa.eu/documents/43805/61703874/STECF+23-0406+-+Ev+JRs+LO.pdf/5cf75911-6a7f-4aa5-be7d-3f371440b2bd

(27)  https://stecf.jrc.ec.europa.eu/documents/43805/61703874/STECF+23-0406+-+Ev+JRs+LO.pdf/5cf75911-6a7f-4aa5-be7d-3f371440b2bd

(28)  https://stecf.jrc.ec.europa.eu/documents/43805/2694823/STECF+20-04+-+Eval+JRs+LO+and+TM+Reg.pdf/6176f9ad-0855-4985-b7de-64685862b6cb

(29)  https://stecf.jrc.ec.europa.eu/documents/43805/61703874/STECF+23-0406+-+Ev+JRs+LO.pdf/5cf75911-6a7f-4aa5-be7d-3f371440b2bd

(30)  https://stecf.jrc.ec.europa.eu/documents/43805/61703874/STECF+23-0406+-+Ev+JRs+LO.pdf/5cf75911-6a7f-4aa5-be7d-3f371440b2bd

(31)  Az e rendeletben alkalmazott halászeszközkódokat a közös halászati politika szabályainak betartását biztosító közösségi ellenőrző rendszer létrehozásáról szóló 1224/2009/EK tanácsi rendelet végrehajtására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról szóló, 2011. április 8-i 404/2011/EU bizottsági végrehajtási rendelet XI. melléklete határozza meg (HL L 112., 2011.4.30., 1. o.). Azon hajók esetében, amelyek teljes hosszúsága 10 méternél kisebb, az e rendeletben használt halászeszközkódokat a FAO halászeszköz-osztályozása határozza meg.


ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2023/2459/oj

ISSN 1977-0731 (electronic edition)