ISSN 1977-0731

Az Európai Unió

Hivatalos Lapja

L 15

European flag  

Magyar nyelvű kiadás

Jogszabályok

65. évfolyam
2022. január 24.


Tartalom

 

II   Nem jogalkotási aktusok

Oldal

 

 

RENDELETEK

 

*

A Bizottság (EU) 2022/89 végrehajtási rendelete (2022. január 21.) az (EU) 2019/883 európai parlamenti és tanácsi irányelvnek az elegendő kijelölt tárolókapacitás kiszámításához alkalmazandó módszer tekintetében történő alkalmazására vonatkozó szabályok megállapításáról ( 1 )

1

 

*

A Bizottság (EU) 2022/90 végrehajtási rendelete (2022. január 21.) az (EU) 2019/883 európai parlamenti és tanácsi irányelvnek a hajók ellenőrzésre való kiválasztását szabályozó, uniós kockázatalapú kiválasztási mechanizmus részletes elemei tekintetében történő alkalmazására vonatkozó szabályok megállapításáról ( 1 )

7

 

*

A Bizottság (EU) 2022/91 végrehajtási rendelete (2022. január 21.) az egyes hajók kisebb mennyiségű hulladéktermelésének, valamint fenntartható és környezetbarát hulladékgazdálkodásának megállapítására szolgáló, az (EU) 2019/883 európai parlamenti és tanácsi irányelv szerinti kritériumok meghatározásáról ( 1 )

12

 

*

A Bizottság (EU) 2022/92 végrehajtási rendelete (2022. január 21.) az (EU) 2019/883 európai parlamenti és tanácsi irányelvnek a passzívan kihalászott hulladékokra vonatkozó nyomonkövetési adatokkal kapcsolatos módszertan, valamint a jelentéstétel formátuma tekintetében történő alkalmazására vonatkozó szabályok megállapításáról ( 1 )

16

 

 

Helyesbítések

 

*

Helyesbítés a 98/24/EK tanácsi irányelv alapján meghatározott indikatív foglalkozási expozíciós határértékek ötödik listájának létrehozásáról és a 2000/39/EK bizottsági irányelv módosításáról szóló, 2019. október 24-i (EU) 2019/1831 bizottsági irányelvhez ( HL L 279., 2019.10.31. )

21

 


 

(1)   EGT-vonatkozású szöveg.

HU

Azok a jogi aktusok, amelyek címe normál szedéssel jelenik meg, a mezőgazdasági ügyek napi intézésére vonatkoznak, és rendszerint csak korlátozott ideig maradnak hatályban.

Valamennyi más jogszabály címét vastagon szedik, és előtte csillag szerepel.


II Nem jogalkotási aktusok

RENDELETEK

2022.1.24.   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 15/1


A BIZOTTSÁG (EU) 2022/89 VÉGREHAJTÁSI RENDELETE

(2022. január 21.)

az (EU) 2019/883 európai parlamenti és tanácsi irányelvnek az elegendő kijelölt tárolókapacitás kiszámításához alkalmazandó módszer tekintetében történő alkalmazására vonatkozó szabályok megállapításáról

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a hajókról származó hulladékok leadására alkalmas kikötői befogadólétesítményekről, a 2010/65/EU irányelv módosításáról, valamint a 2000/59/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről szóló, 2019. április 17-i (EU) 2019/883 európai parlamenti és tanácsi irányelvre (1) és különösen annak 7. cikke (4) bekezdésének második albekezdésére,

mivel:

(1)

Az (EU) 2019/883 irányelv 7. cikke (4) bekezdésének a) és b) pontja mentességet állapít meg a fedélzeten található összes hulladéknak a kikötőben történő leadására vonatkozó általános kötelezettség alól azon hajók számára, amelyek elegendő kijelölt tárolókapacitással rendelkeznek a felgyülemlett és a kikötés céljából igénybe veendő következő kikötőig tervezett út során felgyülemlő hulladék tárolására.

(2)

Az e rendeletben meghatározott számítási módszer alkalmazása révén lehetővé kell tenni a tagállamok számára, hogy a fedélzeten található összes hulladék leadására vonatkozó általános kötelezettség alóli, az elegendő tárolóhely rendelkezésre állására tekintettel nyújtott mentességeket összehangolt módon alkalmazzák.

(3)

A számítási módszer nem alkalmazható a hajókról történő szennyezés megelőzéséről szóló nemzetközi egyezmény (a továbbiakban: MARPOL-egyezmény) II. melléklete szerinti hulladékártalmatlanításra. A MARPOL-egyezmény II. mellékletében foglaltak szerint a hulladékártalmatlanítást a MARPOL-egyezmény szabályozza, és az ilyen hulladékot vagy kötelező leadni abban a kikötőben, ahol a rakományt új rakomány berakodása előtt kirakodják, vagy bizonyos feltételek mellett engedélyezett a tengerbe ürítése. Az anyagtól függően a MARPOL-egyezmény II. mellékletében szabályozott rakománymaradványokat még indulás előtt kötelező leadni, az említett melléklet 13. és 16. szabályában meghatározott eljárásokra és ellenőrzésekre is figyelemmel. A MARPOL-egyezmény II. melléklete szerinti, X. kategóriájú anyagokat, magas viszkozitású, vízfelszínen maradó perzisztens Y kategóriájú anyagokat és magas viszkozitású vagy megszilárdulásra hajlamos Y kategóriájú anyagokat tartalmazó rakománymaradványokra a MARPOL-egyezmény II. melléklete 13. és 16. szabályának megfelelően a kötelező előmosásra és az ilyen hulladékok kikötői befogadólétesítményekben történő leadására vonatkozó követelmények alkalmazandók.

(4)

A számítási módszer nem alkalmazható a passzívan kihalászott hulladékra. Az ilyen típusú hulladék számára nem mindig áll rendelkezésre fedélzeti tárolókapacitás, és az összes passzívan kihalászott hulladék leadását az (EU) 2019/883 irányelv 8. cikke (2) bekezdésének d) pontjában meghatározott költségmegtérülési rendszer ösztönzi.

(5)

A hulladékleadási kötelezettség alóli, az (EU) 2019/883 irányelv 7. cikke (4) bekezdésének a) és b) pontjában meghatározott mentességek egységes alkalmazási feltételeinek biztosítása érdekében elengedhetetlen, hogy a tagállamok harmonizált módszertant alkalmazzanak. Az (EU) 2019/883 irányelv alapján elfogadott végrehajtási jogi aktusokat ezért végrehajtási rendeletek formájában kell elfogadni.

(6)

Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak a tengeri közlekedés biztonságával és a hajókról történő szennyezés megelőzésével foglalkozó bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

(1)   A tagállamok az (EU) 2019/883 irányelv 7. cikke (4) bekezdése a) és b) pontjának, valamint 9. cikkének alkalmazásához az e rendelet I. mellékletében meghatározott módszerrel számítják ki az elegendő kijelölt tárolókapacitást.

(2)   Az (EU) 2019/883 irányelv II. mellékletével összhangban szolgáltatott információknak a fedélzeten képződő különböző hulladéktípusok mennyiségének becslése révén történő ellenőrzése céljából a tagállamok figyelembe veszik az e rendelet II. mellékletében meghatározott hulladékképződési arányokat.

(3)   A fedélzeten képződő különböző hulladéktípusok mennyiségére vonatkozó becsült értékek meghatározásához a tagállamok az e rendelet II. mellékletében meghatározott hulladékképződési arányok mellett alkalmazhatják a következő kritériumok egyikét vagy mindkettőt:

a)

a képződött hulladék korábbi nyilvántartásai az érintett hajó számára rendelkezésre álló előzetes hulladékbejelentési űrlapok és hulladékátvételi elismervények alapján;

b)

a korábbi hulladékképződési arányokra, a fedélzeti hulladékkezelés részleteire, valamint a tényleges hulladékképződési arányt befolyásoló berendezésspecifikus vagy kereskedelmiterület-specifikus adatokra vonatkozó információk megismerésére irányuló fedélzeti ellenőrzések.

2. cikk

Az e rendelet I. mellékletében meghatározott, az elegendő kijelölt tárolókapacitás kiszámítására szolgáló módszer nem alkalmazandó a következő hulladéktípusokra:

a)

a MARPOL-egyezmény II. melléklete szerinti hulladéktípusok;

b)

passzívan kihalászott hulladék.

3. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2022. január 21-én.

a Bizottság részéről

az elnök

Ursula VON DER LEYEN


(1)  HL L 151., 2019.6.7., 116. o.


I. MELLÉKLET

Az elegendő kijelölt tárolókapacitás kiszámítására szolgáló módszer

1.

A módszer olyan számtani számítást alkalmaz, amely a fedélzeten tárolt hulladéknak az e célra kijelölt maximális tárolókapacitáshoz viszonyított becsült mennyiségén alapul.

2.

A felhasznált hulladéktároló kapacitás (a továbbiakban: UWC) – mely egy, az előzetes hulladékbejelentésnek a kikötés céljából igénybe veendő kikötő részére történő elküldésének időpontjában becsült és az e célra kijelölt maximális tárolókapacitás százalékos arányában kifejezett érték – nem haladhatja meg az előre meghatározott küszöbértéket.

3.

Az UWC-t a következő képlettel kell számítani:

Image 1

4.

Az UWC-nek meg kell felelnie a következő feltételnek:

UWC (%) < küszöbérték

Ahol:

„A” az útiterv szerinti kikötőből való induláskor a fedélzeten tartandó hulladéktípus becsült mennyisége (m3-ben kifejezve);

„M” az e célra kijelölt maximális tárolókapacitás (m3-ben kifejezve);

a küszöbérték az 1. táblázatban foglalt, a megfelelő hulladéktípusra és a kikötés céljából igénybe veendő következő kikötőre vonatkozóan meghatározott érték.

1. táblázat

Küszöbértékek

A kikötés céljából igénybe veendő következő kikötő

A Marpol-egyezmény I. melléklete

A Marpol-egyezmény IV. melléklete

A Marpol-egyezmény V. melléklete

A Marpol-egyezmény VI. melléklete

A kikötés céljából igénybe veendő következő kikötő uniós kikötő vagy a „további kiválasztott kikötők csoportjába” tartozik.

50 %

50 %

25 %

75 %

A kikötés céljából igénybe veendő következő kikötő nem uniós kikötő, és nem tartozik a „további kiválasztott kikötők csoportjába”.

25 %

50 %

20 %

25 %

5.

Az elegendő kijelölt tárolókapacitás kiszámítására szolgáló módszer használata céljából a következő meghatározások alkalmazandók:

a)

az (EU) 2019/883 irányelv II. mellékletében foglalt előzetes hulladékbejelentési űrlap szerinti, a kikötés céljából igénybe veendő kikötő az a kikötő, ahová a hajó az (EU) 2019/883 irányelv 6. cikkével összhangban az előzetes hulladékbejelentést küldi;

b)

a kikötés céljából igénybe veendő következő kikötő az (EU) 2019/883 irányelv II. mellékletében foglalt előzetes hulladékbejelentési űrlap 2.5. pontja szerinti, az indulás után igénybe veendő kikötő;

c)

az (EU) 2019/883 irányelv II. mellékletében foglalt előzetes hulladékbejelentési űrlap 3. pontjának hatodik oszlopában – „A bejelentés és a kikötés céljából igénybe veendő következő kikötő között képződő hulladék becsült mennyisége” – feltüntetett mennyiség a keletkezett és a kikötői befogadólétesítményben ártalmatlanításra szánt hulladékra vonatkozik. A bejelentett érték nem tartalmazza azokat a mennyiségeket, amelyek jogszerűen a tengerbe üríthetők.

6.

A „további kiválasztott kikötők csoportja” azokat a kikötőket foglalja magában, amelyeket az 1. táblázatban meghatározott küszöbértékek alkalmazása céljából uniós kikötőnek kell tekinteni. Az ebbe a csoportba tartozó valamennyi kikötő az alábbi helyeken található: Izland, Norvégia, az Egyesült Királyság (ideértve a Man-szigetet, a Csatorna-szigeteket és Gibraltárt); idetartoznak továbbá a Balti-tengeren található orosz kikötők.

7.

E rendelet alkalmazásának első két évében az e melléklet harmadik pontjában foglaltak szerint kiszámított UWC tájékoztató jellegűként kezelhető az alábbi rakománymaradványok hulladéktípusai tekintetében:

a)

A MARPOL-egyezmény I. melléklete – Olaj: olajos tartálymosó víz;

b)

A MARPOL-egyezmény I. melléklete – Olaj: szennyezett ballasztvíz;

c)

A MARPOL-egyezmény V. melléklete – Szemét: Rakománymaradványok (a tengeri környezetre ártalmas anyagok);

d)

A MARPOL-egyezmény V. melléklete – Szemét: Rakománymaradványok (a tengeri környezetre nem ártalmas anyagok).


II. MELLÉKLET

1. táblázat

A MARPOL-egyezmény I., IV. és V. melléklete tekintetében alkalmazandó hulladékképződési arányok (1)

Hulladéktípus

Képződési arány

Tényező

Fedélzeti kezelés

Olajos fenékvíz

Napi 0,01–13 m3, a nagyobb hajókon nagyobb mennyiség képződik.

Kondenzáció és szivárgás a géptérben; a hajó mérete.

A mennyiség 65–85 %-kal csökkenthető olaj-víz szeparátorral és a vízhányad tengerbe ürítésével.

Olajos szermaradványok (iszap)

0,01–0,03 m3 iszap a nehéz tüzelőolaj (HFO) tonnájára vetítve.

0–0,01 m3 a tengeri hajózásban használatos gázolaj (MGO) tonnájára vetítve.

Az üzemanyag típusa; üzemanyag-fogyasztás.

A párologtatás akár 75 %-kal csökkentheti az iszap mennyiségét (2).

Az égetés az iszap mennyiségét legalább 99 %-kal csökkentheti.

Tartálymosó víz (szennyvíz)

20-tól több száz m3-ig

A tartálytisztítások száma; terhelési kapacitás.

Ülepítés után a vízhányad a tengerbe üríthető.

Szennyvíz

0,01–0,06 m3/fő/nap. A szennyvizet néha más szennyvizekkel keverik. A teljes mennyiség 0,04–0,45 m3/fő/nap.

A hajón tartózkodók létszáma; a WC-k típusa; az út hossza; a kezelés típusa: a szennyvíztisztító, -aprító és -fertőtlenítő rendszerek működtetése különböző mennyiségű hulladékot termel.

A szennyvíztisztító rendszerekből származó szennyvizet gyakran a tengerbe ürítik, ahol azt a MARPOL-egyezmény IV. melléklete engedélyezi.

Műanyagok

0,001–0,008 m3/fő/nap.

A hajón tartózkodók létszáma.

Gyakran nem kerülnek elégetésre.

A szennyezett műanyagokat (az élelmiszerekkel érintkezésbe került műanyagokat) gyakran külön hulladékáramként kezelik.

Élelmiszer-hulladékok

0,001–0,003 m3/fő/nap.

A hajón tartózkodók létszáma; élelmiszer-tartalékok.

Amennyiben a MARPOL-egyezmény V. melléklete engedélyezi, az élelmiszer-hulladékot gyakran a tengerbe ürítik.

Háztartási hulladékok

0,001–0,02 m3/fő/nap.

A hajón tartózkodók létszáma; a felhasznált termékek típusa.

 

Főzőolaj

0,01–0,08 liter/fő/nap.

A hajón tartózkodók létszáma; az elkészített élelmiszer típusa.

Bár nem engedélyezett, néha még mindig főzőolajat öntenek az iszaptartályba.

Hulladék-égetőművi hamu

0,004–0,06 m3/hó.

Hulladékégető használata; a hulladékégető használatának költsége.

A hulladékégetőt nem minden hulladéktípusra, főként papírra, néha olajos iszapra használják.

Üzemeltetésből eredő hulladékok

0,001–0,1 m3/fő/nap.

A hajó mérete; a rakomány típusa.

 

Rakománymaradványok

a rakomány 0,001–2 %-a.

A rakomány típusa;

a hajó mérete.

 


2. táblázat

A MARPOL-egyezmény VI. melléklete tekintetében alkalmazandó hulladékképződési arányok (füstgáztisztító berendezések, EGCS)

Az EGCS típusa

Együttható

Mértékegység

Példák

(10 MW-os motor vagy 40 tonna/nap HFO-fogyasztás)

1. gyártó

Nyílt rendszerű iszapmennyiség

0,1

kg/MWh

0,1 × 10 MW × 24 = 24 kg/nap

Zárt rendszerű iszapmennyiség (DAF- BOTU)

3,5 –7,0

kg/MWh, a következőktől függően:

SFOC, MCR és üzemanyag-minőség

3,5 × 10 MW × 24 = 840 kg/nap

Zárt rendszerű iszapmennyiség (BOTU-M)

3,0

L/MWh/S%, a következőktől függően: SFOC, MCR és üzemanyag-minőség

3,0 × 10 MW × 24 ×S2,5 % = 1800 l/nap

2. gyártó0

Zárt rendszerű iszapmennyiség

2,5 –3,0

Kg/felhasznált HFO tonnában

2,5 × 40 t/nap = 100 kg/nap

Megjegyzés: A füstgáztisztító berendezések által termelt iszap mennyisége végső soron az egyes berendezések sajátosságaitól is függ; ezért tanulmányozni kell a füstgáztisztító berendezés gyártó által rendelkezésre bocsátott kézikönyvét. A táblázatokban szereplő információkat az érdekelt vállalatok bocsátották rendelkezésre.


(1)  Kivonat az EMSA „The Management of Ship-Generated Waste on-board Ships” (A hajókon keletkező hulladék fedélzeti kezelése) című tanulmányából, 2017. január.

(2)  Az olajiszap vízhányadának párologtatása olyan eljárás, amelyet körültekintően kell kezelni, és csak olyan mértékben szabad elvégezni, hogy az égetésre szánt iszap éghető legyen.


2022.1.24.   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 15/7


A BIZOTTSÁG (EU) 2022/90 VÉGREHAJTÁSI RENDELETE

(2022. január 21.)

az (EU) 2019/883 európai parlamenti és tanácsi irányelvnek a hajók ellenőrzésre való kiválasztását szabályozó, uniós kockázatalapú kiválasztási mechanizmus részletes elemei tekintetében történő alkalmazására vonatkozó szabályok megállapításáról

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a hajókról származó hulladékok leadására alkalmas kikötői befogadólétesítményekről, a 2010/65/EU irányelv módosításáról, valamint a 2000/59/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről szóló, 2019. április 17-i (EU) 2019/883 európai parlamenti és tanácsi irányelvre (1) és különösen annak 11. cikke (2) bekezdésének második albekezdésére,

mivel:

(1)

A hajókról származó tengeri hulladék és a tengeri környezetbe bekerülő egyéb hulladék problémájának hatékony kezeléséhez elengedhetetlen a hulladék kikötői befogadólétesítményekbe történő leadására vonatkozó kötelezettség hatékony végrehajtása.

(2)

Az (EU) 2019/883 irányelv 11. cikkének (2) bekezdésével összhangban egy egységes uniós kockázatalapú kiválasztási mechanizmusnak kell egységes feltételeket biztosítania a hajók ellenőrzésre történő kiválasztásához.

(3)

Az uniós kockázatalapú kiválasztási mechanizmus létrehozása révén a tagállamok érintett hatóságainak egy támogató eszközzel kell rendelkezniük az (EU) 2019/883 irányelv 11. cikkének (1) bekezdése szerinti ellenőrzési kötelezettség teljesítéséhez.

(4)

Annak a kockázatának az értékelése érdekében, hogy egy hajó nem felel meg az (EU) 2019/883 irányelvben megállapított kötelezettségeknek, több paramétert is figyelembe kell venni, amelyek együttesen egyértelműen jelzik e kockázatot. E paramétereket indokolt a következőkben megállapítani: a hulladék leadására vonatkozó követelményeknek való meg nem felelés vagy arra utaló jelek; a legutóbbi ellenőrzés óta eltelt idő; az illetékes kikötői hatóságok által a szabályok be nem tartásáról készített korábbi jelentések megléte; az útiterv szerinti előző és következő kikötő; az adott hajóra vonatkozó mentesség megléte; valamint az uniós tengeri információcsere-rendszerben (SafeSeaNet) és a THETIS-EU-ban szereplő információk.

(5)

A hajók ellenőrzésre történő kiválasztására vonatkozó egységes feltételek biztosítása érdekében elengedhetetlen, hogy a tagállamok harmonizált módszertant alkalmazzanak. Az (EU) 2019/883 irányelv alapján elfogadott végrehajtási jogi aktusokat ezért végrehajtási rendeletek formájában kell elfogadni.

(6)

Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak a tengeri közlekedés biztonságával és a hajókról történő szennyezés megelőzésével foglalkozó bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

(1)   Az ellenőrzések céljából a tagállamok az (EU) 2019/883 irányelv 3. cikke (1) bekezdésének a) pontjában említett hajókat a következő kockázati szintű kategóriákba sorolják:

a)

1. kockázati szint (magas kockázat),

b)

2. kockázati szint (közepes kockázat),

c)

3. kockázati szint (alacsony kockázat),

d)

4. kockázati szint (minimális kockázat).

(2)   Az egyes hajókra vonatkozó kockázatiszint-kategóriát a melléklet 1. táblázatában foglalt kockázati paraméterek alapján kell meghatározni.

(3)   A melléklet 1. táblázatában foglalt kockázati paramétereket a melléklet 1–4. pontjában említett módszertan szerint kell alkalmazni.

2. cikk

Az (EU) 2019/883 irányelv 11. cikkében meghatározott ellenőrzési kötelezettségek teljesítése során a tagállamoknak meg kell felelniük a következő követelményeknek:

a)

előnyben részesítik a magasabb kockázati szintű hajók ellenőrzését;

b)

az évente ellenőrizendő hajók legalább 1 %-át véletlenszerűen választják ki.

3. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2022. január 21-én.

a Bizottság részéről

az elnök

Ursula VON DER LEYEN


(1)  HL L 151., 2019.6.7., 116. o.


MELLÉKLET

Módszertan:

1.   

A hajók kockázati szintjének meghatározásához az 1. táblázatban foglalt kockázati paramétereket kell használni.

2.   

Az 1. táblázatban foglalt minden egyes kockázati paraméterhez eltérő színkód tartozik, amely egy adott kockázati szintnek felel meg: vörös (magas), narancssárga (közepes) vagy sárga (alacsony).

3.   

A kockázati szintet a 2. táblázatban meghatározott kritériumok szerint kell az 1. táblázatban foglalt kockázati paraméterekhez kapcsolódó figyelmeztető jelzések alapján hozzárendelni a hajókhoz.

4.   

Annak érdekében, hogy a 2. táblázatban foglalt kockázati szintek hozzárendelése során több egyidejű aktív figyelmeztető jelzést lehessen alkalmazni, lehetőség van a 3. táblázatban foglalt átváltási tényezők alkalmazására.

1. táblázat

Kockázati paraméterek

A kockázati paraméter száma

A figyelmeztető jelzés kockázati szintje (színkód)

A kockázati paraméter leírása

A kockázati paraméterre vonatkozó figyelmeztető jelzés aktiválásának kritériumai

A kockázati paraméterre vonatkozó figyelmeztető jelzés deaktiválásának kritériumai

1.

Narancssárga

Az (EU) 2019/883 irányelv 6. cikkében meghatározott előzetes hulladékbejelentési követelményeknek való meg nem felelés.

A figyelmeztető jelzés akkor aktiválódik, ha nem küldtek előzetes hulladékbejelentést, vagy az nem tartalmazott minden kötelező információt.

A figyelmeztető jelzés kiszámítására az „A” kikötőben kerül sor az „A” kikötőnek küldött előzetes hulladékbejelentés alapján. A figyelmeztető jelzést minden egyes kikötőben újra kell értékelni.

2.

Narancssárga

Az üzemeltető, az ügynök vagy a parancsnok által az (EU) 2019/883 irányelv 6. cikkével összhangban szolgáltatott információk.

A figyelmeztető jelzés akkor aktiválódik, ha az előzetes hulladékbejelentés tartalmának érvényességi ellenőrzése során kiderül, hogy a hajó esetleg nem felel meg az irányelvnek.

A figyelmeztető jelzés kiszámítására az „A” kikötőben kerül sor az „A” kikötőnek küldött előzetes hulladékbejelentés alapján. A figyelmeztető jelzést minden egyes kikötőben újra kell értékelni.

3.

Narancssárga

Az (EU) 2019/883 irányelv 10. cikkének megfelelően elvégzett korábbi ellenőrzések dátuma.

A figyelmeztető jelzés akkor aktiválódik, ha a hajót az előző 12 hónapban nem ellenőrizték az (EU) 2019/883 irányelv 10. cikkének megfelelően.

Megjegyzés: Ez a figyelmeztető jelzés csak 2022. június 28. után aktiválható.

A figyelmeztető jelzést deaktiválják azt követően, hogy az (EU) 2019/883 irányelv 14. cikke (2) bekezdésének a) pontjával összhangban megtörténik az ellenőrzés rögzítése.

4.

Vörös

A kikötői befogadólétesítményeket ellenőrző hatóságok, a kikötői hatóságok vagy más illetékes szervek által készített, arra utaló jelentés(ek) megléte, hogy a hajó nem felelt meg az (EU) 2019/883 irányelv 7. cikkének.

A figyelmeztető jelzést a kikötői befogadólétesítmények ellenőrei manuálisan aktiválják a THETIS-EU-ban.

Amennyiben nem kerül sor meg nem felelés feltárására, a figyelmeztető jelzést az ellenőrzés befejezését követően (státusz: „Ellenőrizve”) deaktiválják.

5.

Narancssárga

Kikötői befogadólétesítmények meg nem felelésre vonatkozó figyelmeztető jelzése

A figyelmeztető jelzés akkor aktiválódik, ha a hajóval kapcsolatban az elmúlt 6 hónapban valamely kikötői befogadólétesítmény tekintetében meg nem felelést észleltek, és erre vonatkozó jelentést rögzítettek a THETIS-EU-ban.

Amennyiben nem kerül sor meg nem felelés feltárására, a figyelmeztető jelzést az ellenőrzés befejezését követően (státusz: „Ellenőrizve”) deaktiválják.

6.

Narancssárga

Elegendő kijelölt tárolókapacitás

A figyelmeztető jelzés akkor aktiválódik, ha a 8. cikk (4) bekezdése b) pontjának alkalmazásához használt kritériumok alapján a kijelölt fedélzeti tárolókapacitás nem tekinthető elegendőnek.

A figyelmeztető jelzés kiszámítására az „A” kikötőben kerül sor az „A” kikötőnek küldött előzetes hulladékbejelentés alapján. A figyelmeztető jelzést minden egyes kikötőben újra kell értékelni.

7.

Sárga

Az útiterv szerinti következő kikötő

A nem uniós és az ismeretlen kikötők a kockázati szintet növelőnek tekintendők. E figyelmeztető jelzés kiszámítása során az Izlandon, Norvégiában, az Egyesült Királyságban (ideértve a Man-szigetet, a Csatorna-szigeteket és Gibraltárt) található kikötőket, valamint a Balti-tengeren található orosz kikötőket uniós kikötőknek kell tekinteni.

A figyelmeztető jelzés kiszámítására az „A” kikötőben kerül sor az „A” kikötőnek küldött előzetes hulladékbejelentés alapján. A figyelmeztető jelzést minden egyes kikötőben újra kell értékelni.

8.

Sárga

Az útiterv szerinti előző kikötő

A nem uniós kikötők a kockázati szintet növelőnek tekintendők. E figyelmeztető jelzés kiszámítása során az Izlandon, Norvégiában, az Egyesült Királyságban (ideértve a Man-szigetet, a Csatorna-szigeteket és Gibraltárt) található kikötőket, valamint a Balti-tengeren található orosz kikötőket uniós kikötőknek kell tekinteni.

A figyelmeztető jelzés kiszámítására az „A” kikötőben kerül sor az „A” kikötőnek küldött előzetes hulladékbejelentés alapján. A figyelmeztető jelzést minden egyes kikötőben újra kell értékelni.

9.

Sárga

Mentességre vonatkozó figyelmeztető jelzés

A figyelmeztető jelzés akkor aktiválódik, ha a hajó mentességet élvez, és 12 hónapja nem ellenőrizték; a jelzés azt hivatott biztosítani, hogy ezeket a hajókat ellenőrzés alá vonják.

A figyelmeztető jelzést minden egyes kikötőben újra kell értékelni.

10.

Vörös

Hulladék típusú eseményre vonatkozó figyelmeztető jelzés

A figyelmeztető jelzés akkor aktiválódik, ha a hajó tekintetében a SafeSeaNet-ben egy korábbi kikötőben „hulladék” típusú eseményjelentést rögzítettek.

A figyelmeztető jelzést az ellenőrzés befejezését követően (státusz: „Ellenőrizve”) deaktiválják, amennyiben nem kerül sor meg nem felelés feltárására, vagy ha az esemény inaktívvá válik a SafeSeaNet-ben.

2. táblázat

A kockázati szinteknek az aktív inputok száma alapján történő hozzárendelése

A kockázati szintekre vonatkozó kritériumok

1. kockázati szint

Egy vagy több vörös figyelmeztető jelzés

2. kockázati szint

Egy vagy több (1) narancssárga figyelmeztető jelzés

3. kockázati szint

Egy vagy több  (1) sárga figyelmeztető jelzés

4. kockázati szint

Nincs aktív figyelmeztető jelzés

3. táblázat

Átváltási tényezők több egyidejű aktív paraméter összevonásához a 2. táblázatban foglalt kockázati szintek megállapítása érdekében

Átváltási tényező

Három sárga figyelmeztető jelzés

Egy narancssárga figyelmeztető jelzés

Három narancssárga figyelmeztető jelzés

Egy vörös figyelmeztető jelzés


(1)  Az átváltási tényező alkalmazását kiváltó számig.


2022.1.24.   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 15/12


A BIZOTTSÁG (EU) 2022/91 VÉGREHAJTÁSI RENDELETE

(2022. január 21.)

az egyes hajók kisebb mennyiségű hulladéktermelésének, valamint fenntartható és környezetbarát hulladékgazdálkodásának megállapítására szolgáló, az (EU) 2019/883 európai parlamenti és tanácsi irányelv szerinti kritériumok meghatározásáról

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a hajókról származó hulladékok leadására alkalmas kikötői befogadólétesítményekről, a 2010/65/EU irányelv módosításáról, valamint a 2000/59/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről szóló, 2019. április 17-i (EU) 2019/883 európai parlamenti és tanácsi irányelvre (1) és különösen annak 8. cikke (5) bekezdésére,

mivel:

(1)

Az (EU) 2019/883 irányelv 8. cikkének (4) bekezdésében említett díjcsökkentés céljából a mellékletben szereplő kritériumokat kell alkalmazni.

(2)

A melléklet 1. szakaszában meghatározott kritériumok a hulladék mennyiségének csökkentésére irányuló alapvető törekvéseket tükrözik. Ezért ezeket kötelezővé kell tenni.

(3)

A melléklet 2. szakaszában meghatározott további kritériumok olyan konkrét eljárások és felszerelések alkalmazását ösztönözhetik, amelyek a hulladékcsökkentés szempontjából is hasznosak lehetnek. Ezért ezek a kritériumok szabadon választhatók.

(4)

Az (EU) 2019/883 irányelv 8. cikkének (5) bekezdésében meghatározott díjcsökkentésre vonatkozó egységes feltételek biztosítása érdekében elengedhetetlen, hogy a tagállamok harmonizált módszertant alkalmazzanak. Az (EU) 2019/883 irányelv értelmében elfogadott végrehajtási jogi aktusoknak ezért végrehajtási rendeletek formáját kell ölteniük.

(5)

Az ebben a rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak a tengeri közlekedés biztonságával és a hajókról történő szennyezés megelőzésével foglalkozó bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

(1)   A kikötői befogadólétesítmények vagy a kikötői hatóságok a melléklet 1. szakaszában meghatározott kritériumokat kötelesek figyelembe venni az (EU) 2019/883 irányelv 8. cikke (5) bekezdése első albekezdésének b) pontja szerinti díjcsökkentés kiszámításakor.

(2)   A kikötői befogadólétesítmények vagy a kikötői hatóságok a melléklet 2. szakaszában meghatározott kritériumokat is figyelembe vehetik az (EU) 2019/883 irányelv 8. cikke (5) bekezdése első albekezdésének b) pontja szerinti díjcsökkentés kiszámításakor.

2. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2022. január 21-én.

a Bizottság részéről

az elnök

Ursula VON DER LEYEN


(1)  HL L 151., 2019.6.7., 116. o.


MELLÉKLET

1. SZAKASZ

Az 1. cikk (1) bekezdésében említett kötelező kritériumok jegyzéke

Kritériumok

Kapcsolódó elemek

A MARPOL-egyezmény kapcsolódó melléklete

Az ellenőrzés lehetséges eszközei (1)

Fedélzeti elkülönítés a MEPC.295(71) sz. határozat alapján, és az (EU) 2019/883 irányelv 4. cikke (2) bekezdése d) pontjának megfelelő, alkalmas kikötői befogadólétesítményekbe történő szállítás biztosítása.

Működés és igazgatás

V. melléklet

Zöld díj, ISO 21070, Blue Angel, Green Marine, hulladékátvételi elismervény, a hajóosztályozó társaság által jóváhagyott hajóspecifikus hulladékgazdálkodási terv, ISO 14001 környezetközpontú irányítási rendszer.

Környezeti szempontból fenntartható beszerzési politikák (a csomagolóanyagok csökkentése, például az ömlesztett csomagolás révén és az egyszer használatos műanyagok elkerülése)

Igazgatás

V. melléklet

Zöld díj, ISO 21070, Blue Angel, Green Marine, a hajóosztályozó társaság által jóváhagyott hajóspecifikus hulladékgazdálkodási terv, ISO 14001 környezetközpontú irányítási rendszer.

2. SZAKASZ

Az 1. cikk (2) bekezdésében említett szabadon választható kritériumok jegyzéke

Kritériumok

Kapcsolódó elemek

A MARPOL-egyezmény kapcsolódó melléklete

Az ellenőrzés lehetséges eszközei (2)

Alternatív üzemanyagok (3) és egyéb energiaforrások használata az útiterv szerinti kikötőbe vezető út során vagy a kikötőben (pl. part menti villamos-, szél-, és napenergia)

A hajó kialakítása, technológiája és működése

I. melléklet

Zöld díj, tüzelőanyagok szállítójegye, olajnapló, hajóosztály szerinti vagy jogszabályban előírt tanúsítvány, hajózási energiahatékonysági gazdálkodási terv.

Fehérdobozos rendszer alkalmazása < 5 ppm (a fenékvíz hajóról történő kibocsátásának ellenőrzésére és nyomon követésére)

Technológia és működés

I. melléklet

Osztályozási tanúsítvány, típusjóváhagyási dokumentáció

Olaj-víz szeparátor < 5 ppm

Technológia és működés

I. melléklet

Osztályozási tanúsítvány, típusjóváhagyási dokumentáció, zöld díj, tiszta hajók index, Green Marine, Blue Angel

Olaj-víz szeparátor < 5 ppm + riasztórendszer és önműködő hajómegállítás < 10 000 GT

Technológia és működés

I. melléklet

Osztályozási tanúsítvány, típusjóváhagyási dokumentáció, zöld díj, Green Marine, Blue Angel

A hajó nem használ olajszűrő berendezést a kibocsátásokhoz, de elkülöníti a fenékvizet és az iszapot, majd leadja azokat a kikötői befogadólétesítményekben.

Működés

I. melléklet

Olajnapló, hulladékátvételi elismervények

A Nemzetközi Tengerészeti Szervezet MEPC.227(64) sz. határozatának megfelelő szennyvízkezelő rendszer minden hajó esetében, kivéve a MARPOL-egyezmény IV. mellékletének hatálya alá tartozó különleges területeken közlekedő személyhajókat

Technológia, működés és igazgatás

IV. melléklet

A 2014/90/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv (4) szerinti EU-megfelelőségi nyilatkozat vagy osztályozási tanúsítvány. Továbbá független hitelesítő által végzett rendszeres hitelesítés a használat során.

A hajó nem bocsát ki szennyvizet a tengerbe, és valamennyi kezeletlen és/vagy kezelt szennyvizet és/vagy szennyvíziszapot a kikötői befogadólétesítményekbe szállít

Működés

IV. melléklet

Hulladékátvételi elismervények

Fedélzeti újrafelhasználás és újrafeldolgozás

Működés és igazgatás

V. melléklet

ISO 21070, Green Marine, ISO 14001 környezetközpontú irányítási rendszer.


(1)  További olyan módszerek is elfogadhatók, amelyekkel a hajók bizonyíthatják, hogy megfelelnek a kritériumoknak.

(2)  További olyan módszerek is elfogadhatók, amelyekkel a hajók bizonyíthatják, hogy megfelelnek a kritériumoknak.

(3)  Az alternatív üzemanyagok infrastruktúrájának kiépítéséről szóló, 2014. október 22-i 2014/94/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvben meghatározottak szerint (HL L 307., 2014.10.28., 1. o.).

(4)  Az Európai Parlament és a Tanács 2014/90/EU Irányelve (2014. július 23.) a tengerészeti felszerelésekről és a 96/98/EK tanácsi irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 257., 2014.8.28., 146. o.).


2022.1.24.   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 15/16


A BIZOTTSÁG (EU) 2022/92 VÉGREHAJTÁSI RENDELETE

(2022. január 21.)

az (EU) 2019/883 európai parlamenti és tanácsi irányelvnek a passzívan kihalászott hulladékokra vonatkozó nyomonkövetési adatokkal kapcsolatos módszertan, valamint a jelentéstétel formátuma tekintetében történő alkalmazására vonatkozó szabályok megállapításáról

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a hajókról származó hulladékok leadására alkalmas kikötői befogadólétesítményekről, a 2010/65/EU irányelv módosításáról, valamint a 2000/59/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről szóló, 2019. április 17-i (EU) 2019/883 európai parlamenti és tanácsi irányelvre (1) és különösen annak 8. cikke (7) bekezdésének második albekezdésére,

mivel:

(1)

Az (EU) 2019/883 irányelv 8. cikkének (7) bekezdésével összhangban a tagállamoknak biztosítaniuk kell a passzívan kihalászott hulladékok térfogatára és mennyiségére vonatkozó nyomonkövetési adatoknak a gyűjtését és a Bizottságnak történő bejelentését.

(2)

A 2150/2002/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletnek (2) és a 2008/98/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvnek (3) megfelelően az Eurostat hulladékstatisztikai kézikönyvének (4) jó minőségű, harmonizált és hatékony hulladékstatisztikákat kell tartalmaznia, lehetővé téve az adatok tagállamok közötti összehasonlítását.

(3)

A 2002/59/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv (5) elektronikus továbbítást ír elő az előzetes hulladékbejelentés tekintetében, amely magában foglalja a passzívan kihalászott hulladékra vonatkozó információkat, emellett külön módszertanra van szükség a passzívan kihalászott hulladékra vonatkozó információknak az (EU) 2019/883 irányelv hatálya alá tartozó, de a 2002/59/EK irányelv hatályán kívül eső halászhajókról történő összegyűjtéséhez.

(4)

A passzívan kihalászott hulladéknak nem mindig lehetséges vagy költséghatékony mind a tömegét, mind a térfogatát megmérni. Ezért a tagállamok számára lehetővé kell tenni, hogy a passzívan kihalászott hulladék sűrűségének a körülményeiknek megfelelően becsült értéke segítségével megbecsüljék az adott hulladék tömegét a térfogata függvényében, illetve térfogatát a tömege függvényében.

(5)

Az összes tagállamban a passzívan kihalászott hulladék térfogatának és mennyiségének nyomon követése céljából gyűjtött adatok homogenitásának, minőségének és összehasonlíthatóságának biztosítása érdekében az (EU) 2019/883 irányelv alapján elfogadott végrehajtási jogi aktusokat végrehajtási rendeletek formájában kell elfogadni.

(6)

Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak a tengeri közlekedés biztonságával és a hajókról történő szennyezés megelőzésével foglalkozó bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

(1)   A passzívan kihalászott hulladék térfogatára és tömegére vonatkozó tagállami adatgyűjtési módszernek összhangban kell lennie az Eurostat hulladékstatisztikai kézikönyvével.

(2)   A 2002/59/EK irányelv hatálya alá tartozó halászhajók esetében a passzívan kihalászott hulladékra vonatkozó adatgyűjtésnek az (EU) 2019/883 irányelv 6. cikke szerinti előzetes hulladékbejelentésben szereplő információkon kell alapulnia.

(3)   A 2002/59/EK irányelv hatályán kívül eső halászhajók esetében a passzívan kihalászott hulladékra vonatkozó adatgyűjtés az Eurostat hulladékstatisztikai kézikönyvében leírt alábbi módszerek egyikén alapul:

a)

felmérések;

b)

közigazgatási vagy egyéb források;

c)

statisztikai becslési eljárások;

d)

az a), b) és c) pontban említett módszerek kombinációja.

2. cikk

(1)   A passzívan kihalászott hulladékot a melléklet 1. táblázatában meghatározott összetevők szerinti bontásban kell bejelenteni.

(2)   A passzívan kihalászott hulladék magában foglalhatja a hátrahagyott, elveszített vagy más módon a környezetbe juttatott halászeszközöket, amelyek más tengeri hulladéktól elkülönítve is bejelenthetők.

(3)   A passzívan kihalászott hulladék bejelentésének kötelező és önkéntes elemeit a melléklet 2. táblázata tartalmazza.

(4)   A passzívan kihalászott hulladékra vonatkozó jelentéstétel formátumát és az összesítés módszerét a melléklet 3. táblázata határozza meg.

3. cikk

(1)   A passzívan kihalászott hulladék mennyiségét térfogatban és tömegben kell bejelenteni.

(2)   Adott esetben a térfogat (V) tömegre (m) történő átváltását a következő képlettel kell kiszámítani:

m = ρV

Ahol „ρ” az anyag becsült sűrűsége (kgm-3), „m” a tömege (kg) és „V” a térfogata (m3).

4. cikk

2022. január 1-jétől a tagállamok a január 1-jétől december 31-ig terjedő éves időszakokra vonatkozó adatokat és információkat jelentik be. A jelentéseket elektronikus úton kell benyújtani az adat- és információgyűjtés tárgyévének végét követő 12 hónapon belül.

A tagállamok 2022. június 30-ig jelentik be a 2021-re vonatkozóan gyűjtött adatokat, a lehető legkimerítőbben, a melléklettel összhangban.

5. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2022. január 21-én.

a Bizottság részéről

az elnök

Ursula VON DER LEYEN


(1)  HL L 151., 2019.6.7., 116. o.

(2)  Az Európai Parlament és a Tanács 2150/2002/EK rendelete (2002. november 25.) a hulladékra vonatkozó statisztikákról (HL L 332., 2002.12.9., 1. o.).

(3)  Az Európai Parlament és a Tanács 2008/98/EK irányelve (2008. november 19.) a hulladékokról és egyes irányelvek hatályon kívül helyezéséről (HL L 312., 2008.11.22., 3. o.).

(4)  Manual on waste statistics – A handbook for data collection on waste generation and treatment (Kézikönyv a hulladékstatisztikáról – Kézikönyv a hulladékkeletkezésre és -kezelésre vonatkozó adatgyűjtéshez) [2013. évi kiadás], Eurostat, Módszertanok és munkadokumentumok, doi:10.2785/4198.

(5)  Az Európai Parlament és a Tanács 2002/59/EK irányelve (2002. június 27.) a közösségi hajóforgalomra vonatkozó megfigyelő és információs rendszer létrehozásáról és a 93/75/EGK irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 208., 2002.8.5., 10. o.).


MELLÉKLET

1. táblázat

A passzívan kihalászott hulladék összetevői

1. szint

Műanyag

Fém

Gumi

Fa

Textíliák

Egyéb hulladék

2. szint

Hálók

Bóják

Halasdobozok

Kötél/zsinór

Palackok

Csomagolás

Pántoló szalagok

Hab

Kannák

Olajhordók

Üvegszál

Trágya- és takarmányzsákok

Egyéb nagy tárgyak

Olajhordók

Huzal

Festékdobozok

Olajszűrők

Egyéb tárgyak

Kesztyűk

Gumiabroncsok és övbetétek

Csizmák

Egyéb tárgyak

Halászedények

Rekeszek

Raklapok

Egyéb tárgyak

Kötél

Ruházat és cipő

Egyéb tárgyak

Üveg

Gyógyászati hulladék

Higiéniai hulladék

Egyéb tárgyak


2. táblázat

A jelentéstétel kötelező és önkéntes elemei

Kötelező vagy önkéntes

Leírás

A 3. táblázatból bejelentendő megfelelő mezők

Kötelező

Az összes passzívan kihalászott hulladék össztömege és teljes térfogata.

Az 1. sor 1. és 4. oszlopának cellái (félkövér betűvel)

Önkéntes

A passzívan kihalászott hulladék tömege és térfogata származása szerint összesítve: ALDFG (*1) és egyéb tengeri hulladék.

Az 1. sor összes cellája

Önkéntes

A passzívan kihalászott hulladék tömege és térfogata anyagtípusonként összesítve (műanyagok, fémek, gumi és egyéb hulladék).

Az 1. és 4. oszlop összes cellája

Önkéntes

A passzívan kihalászott hulladék tömege és térfogata származás és anyagtípus szerint összesítve

A 3. táblázat összes cellája


3. táblázat

A passzívan kihalászott hulladékra vonatkozó jelentéstétel formátuma

 

1

2

3

4

5

6

Össztömeg (tonna)

ALDFG  (*2) (tonna)

Egyéb tengeri hulladék (tonna)

Teljes térfogat (m3)

ALDFG  (*2) (m3)

Egyéb tengeri hulladék (m3)

1

Összesen

A1+A2

A1 = B1+C1+D1+E1

A2 = B2+C2+D2+E2

F1+F2

F1 = G1+H1+I1+J1

F2 = G2+H2+I2+J2

2

Műanyagok

B1+B2

B1

B2

G1+G2

G1

G2

3

Fémek

C1+C2

C1

C2

H1+H2

H1

H2

4

Gumi

D1+D2

D1

D2

I1+I2

I1

I2

5

Fa, textíliák és egyéb hulladék

E1+E2

E1

E2

J1+J2

J1

J2


(*1)  Hátrahagyott, elveszített vagy más módon a környezetbe juttatott halászeszközök.

(*2)  Hátrahagyott, elveszített vagy más módon a környezetbe juttatott halászeszközök.


Helyesbítések

2022.1.24.   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 15/21


Helyesbítés a 98/24/EK tanácsi irányelv alapján meghatározott indikatív foglalkozási expozíciós határértékek ötödik listájának létrehozásáról és a 2000/39/EK bizottsági irányelv módosításáról szóló, 2019. október 24-i (EU) 2019/1831 bizottsági irányelvhez

( Az Európai Unió Hivatalos Lapja L 279., 2019. október 31. )

A 34. oldalon, a mellékletben, a táblázatban, a 10. sorban (Phosphoryl trichloride):

a következő szövegrész:

„233-046-7

10025-87-3

Foszforil-triklorid

0,064

0,01

0,12

0,02

–”

helyesen:

„233-046-7

10025-87-3

Foszforil-triklorid

0,064

0,01

0,13

0,02

–”