ISSN 1977-0731

Az Európai Unió

Hivatalos Lapja

L 259

European flag  

Magyar nyelvű kiadás

Jogszabályok

64. évfolyam
2021. július 21.


Tartalom

 

II   Nem jogalkotási aktusok

Oldal

 

 

RENDELETEK

 

*

A Bizottság (EU) 2021/1199 rendelete (2021. július 20.) az 1907/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet XVII. mellékletének a műfüves pályák töltőanyagaként granulátumokban vagy mulcsokban, illetve játszótereken és sportpályákon ömlesztett formában használt policiklikus aromás szénhidrogének (PAH-k) tekintetében történő módosításáról ( 1 )

1

 

 

HATÁROZATOK

 

*

A Tanács (KKBP) 2021/1200 határozata (2021. július 19.) az Európai Unió Katonai Bizottsága elnöke hivatali idejének meghosszabbításáról és az Európai Unió Katonai Bizottsága következő elnökének kinevezéséről

6

 

*

A Bizottság (EU) 2021/1201 végrehajtási határozata (2021. július 16.) az (EU) 2020/668 végrehajtási határozatnak a hallásvédőkre vonatkozó harmonizált szabványok tekintetében történő módosításáról

8

 


 

(1)   EGT-vonatkozású szöveg.

HU

Azok a jogi aktusok, amelyek címe normál szedéssel jelenik meg, a mezőgazdasági ügyek napi intézésére vonatkoznak, és rendszerint csak korlátozott ideig maradnak hatályban.

Valamennyi más jogszabály címét vastagon szedik, és előtte csillag szerepel.


II Nem jogalkotási aktusok

RENDELETEK

2021.7.21.   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 259/1


A BIZOTTSÁG (EU) 2021/1199 RENDELETE

(2021. július 20.)

az 1907/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet XVII. mellékletének a műfüves pályák töltőanyagaként granulátumokban vagy mulcsokban, illetve játszótereken és sportpályákon ömlesztett formában használt policiklikus aromás szénhidrogének (PAH-k) tekintetében történő módosításáról

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a vegyi anyagok regisztrálásáról, értékeléséről, engedélyezéséről és korlátozásáról (REACH), az Európai Vegyianyag-ügynökség létrehozásáról, az 1999/45/EK irányelv módosításáról, valamint a 793/93/EGK tanácsi rendelet, az 1488/94/EK bizottsági rendelet, a 76/769/EGK tanácsi irányelv, a 91/155/EGK, a 93/67/EGK, a 93/105/EK és a 2000/21/EK bizottsági irányelv hatályon kívül helyezéséről szóló, 2006. december 18-i 1907/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 68. cikke (1) bekezdésére,

mivel:

(1)

Az 1907/2006/EK rendelet XVII. mellékletének 50. bejegyzése korlátozásokat állapít meg nyolc policiklikus aromás szénhidrogén (a továbbiakban: PAH) (2) tekintetében.

(2)

Műfüves pályákon gyakran használnak töltőanyagként gumigranulátumokat. A gumigranulátumot és a mulcsot ömlesztve is használják játszótereken vagy sportpályákon, mint például golfpályákon, atlétikai stadionokban, lovaspályák taposórétegében, természeti ösvényeken vagy lőtereken. Az ilyen granulátumok és mulcsok elsősorban használt gumiabroncsokból származnak. A használt gumiabroncsokból származó granulátum és mulcs használatával kapcsolatos egyik fő problémát az említett nyolc PAH gumi anyagában való jelenléte képezi. A granulátumok és mulcsok az 1907/2006/EK rendelet 3. cikkének 2. pontja értelmében vett keverékek, ezért nem tartoznak az említett rendelet XVII. melléklete 50. bejegyzésének hatálya alá. A nyolc PAH ugyanakkor 1B. kategóriájú rákkeltő anyagként szerepel az 1272/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (3) VI. mellékletében. Ezért az 1907/2006/EK rendelet XVII. mellékletének 28. bejegyzése korlátozza a granulátum és a mulcs lakossági ellátás céljából való felhasználását, amennyiben a keverék koncentrációja a BaP és a DBAhA esetében eléri vagy meghaladja a 100 mg/kg-ot, illetve a másik hat PAH esetében a 1 000 mg/kg értéket.

(3)

A nyolc PAH-t tartalmazó granulátumok vagy mulcsok kockázatjellemzésének elvégzéséhez nem elegendő pusztán összeadni az 1907/2006/EK rendelet XVII. mellékletének 28. bejegyzésében szereplő egyes PAH-k koncentrációs határértékeit. Az 1272/2008/EK rendelet (4) alkalmazására vonatkozó iránymutatásban szereplő additivitási elvet használva és a különböző PAH-knak a gumigranulátumok és a mulcsok PAH-tartalmához való relatív hozzájárulását figyelembe véve a nyolc felsorolt PAH maximális koncentrációs határértékének kiszámított összege megközelítőleg 387 mg/kg-ra (5) tehető. A Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) (6) és az Európai Vegyianyag-ügynökség (a továbbiakban: Ügynökség) (7) 2017-ben arra a következtetésre jutott, hogy a nyolc PAH alkotta keverékre kiszámított koncentrációs határérték túl magas, és ezért e granulátumok esetében nem biztosított az ellátás és a műfüves pályákon való alkalmazás biztonságossága. Értékelésében az Ügynökség azt ajánlotta, hogy az 1907/2006/EK rendelet szerinti korlátozáson keresztül csökkentsék a műfüves pályákon használt granulátumokban található nyolc PAH koncentrációs határértékét, mivel a jelenlegi koncentrációs határértékeket túl magasnak ítéli az emberi egészség megfelelő védelméhez.

(4)

E következtetések és értékelések alapján Hollandia (a továbbiakban: a dosszié benyújtója) 2018. szeptember 17-én benyújtott az Ügynökségnek egy XV. melléklet szerinti dokumentációt (8), amelyben korlátozást javasol a műfüves pályák töltőanyagaként használt granulátumokban, valamint a játszótereken vagy sportpályákon ömlesztett formában használt granulátumokban vagy mulcsokban található nyolc PAH-ra.

(5)

A szóban forgó nyolc PAH esetében az emberi egészség szempontjából legnagyobb aggodalomra okot adó végpont a rákkeltő hatás és a genotoxikus hatások kiváltásának képessége. Azokra a rákkeltő anyagokra, amelyekhez nincs küszöbérték hozzárendelve, nem állapítható meg olyan dózis, amely mellett kizárt a rák elméleti kockázata. Ezért a műfüves pályák töltőanyagaként használt granulátumokban jelen lévő, illetve a játszótereken vagy sportpályákon ömlesztett formában használt granulátumokban vagy mulcsokban található nyolc PAH koncentrációjának a lehető legalacsonyabbnak kell lennie.

(6)

A dosszié benyújtója a műfüves pályákon jelen lévő granulátumok felhasználása kapcsán különböző expozíciós forgatókönyveket vizsgált, úgymint a pályaépítők és -fenntartók esetét, valamint a pályákon sportoló egyénekét (hivatásos és amatőr mezőnyjátékosok és kapusok), a játszótereken vagy sportpályákon ömlesztett formában lévő granulátummal vagy mulccsal kapcsolatban pedig a humán – legfőképpen a gyermekeket érintő – expozíciós helyzeteket. A RIVM által végzett mintavételi eredmények alapján, fokozott a rákos megbetegedések becsült kockázata a használtgumiabroncs-eredetű töltőanyagokban eddig azonosított nyolc PAH összkoncentrációjának értékét figyelembe véve. E keverékek koncentrációjának a tartománya 6,7 mg/kg és 21 mg/kg között volt.

(7)

A dosszié benyújtója kimutatta, hogy a nyolc PAH keverékére megállapított 387 mg/kg-os koncentrációs határértékű gumigranulátumoknak kitett dolgozók és a lakosság körében emelkedik a rákos megbetegedések kockázata, míg egy ennél jelentősen alacsonyabb koncentrációs szinten jóval kisebb a valószínűsége annak, hogy az egyéneknél a felsorolt PAH-knak való kitettség rákot okozzon. A dosszié benyújtója azt a következtetést fogalmazta meg, hogy a használtgumiabroncs-eredetű töltőanyagokban található nyolc PAH összkoncentrációját tekintve a gyártók nagy többsége műszaki és gazdasági lehetőségei alapján 15–21 mg/kg-os koncentrációt tudna elérni, és a 17 mg/kg-os koncentrációs határérték alkalmazását javasolta. A dosszié benyújtójának becslése szerint a használtgumiabroncs-eredetű töltőanyagok 95 %-a megfelelne ennek a koncentrációs határértéknek.

(8)

A granulátumok, illetve mulcsok biztonságos használatának garantálása, valamint az olyan alternatívákkal való helyettesítésük elkerülése érdekében, amelyek az újrafeldolgozott gumival azonos vagy még nagyobb aggodalomra adhatnak okot az emberi egészség szempontjából, a dosszié benyújtója azt javasolta, hogy a korlátozás az újrafeldolgozott gumiból előállított keverékeken kívül terjedjen ki az egyéb, új vagy újrafeldolgozott, szintetikus vagy természetes anyagokból készült keverékekre is.

(9)

mivel a dosszié benyújtója által javasolt 17 mg/kg határérték jelentősen alacsonyabb, mint a granulátumokra jelenleg alkalmazandó 100–1 000 mg/kg-os határérték, a korlátozás azt jelentené, hogy a használtgumiabroncs-eredetű töltőanyagok egyes gyártóinak több megfelelőségi vizsgálatot kellene végezniük, tisztább gyártási alapanyagokra kellene váltaniuk, vagy fel kellene hagyniuk a töltőanyagok gyártásával. A korlátozás azonnali alkalmazása a jelenleg előállított granulátumok 5 %-ánál járna a megfelelőség elvesztésével. Ezért a dosszié benyújtója egy tizenkét hónapos átmeneti időszakot javasolt arra, hogy egy korlátozott, de észszerű időtartam erejéig a továbbfelhasználók (a műfűgyártók, -forgalmazók és a műfüvet lerakó vállalatok) továbbra is felhasználhassák a számukra már leszállított, de a javasolt 17 mg/kg határértéknek nem megfelelő granulátumokat.

(10)

2019. június 7-én az Ügynökség kockázatértékelési bizottsága (RAC) véleményt (9) fogadott el, amelyben arra a következtetésre jutott, hogy a gumigranulátumokban lévő PAH-kra vonatkozó, a 1907/2006/EK rendelet XVII. mellékletének 28. bejegyzése szerinti keverékek esetében számított koncentrációs határérték elfogadhatatlan, és ilyen szintek nem engedhetők meg olyan anyagoknál, amelyekhez nincs hozzárendelve küszöbérték, és hogy az említett határérték nem biztosít megfelelő szintű védelmet a dolgozók és a lakosság számára. A RAC egyetértett a PAH-tartalom csökkentésével, és a gumigranulátumokban lévő nyolc PAH-ra 20 mg/kg-os összkoncentrációs határértékét ajánlott. A RAC hangsúlyozta, hogy a javasolt 20 mg/kg határérték nem a becsült kockázaton alapuló, hanem a nagyon magas PAH-koncentrációk elkerülésére hozott intézkedés. Kifejtette továbbá, hogy a kockázat csökkentését tekintve nincs jelentős különbség aközött, hogy 17 mg/kg-os vagy 20 mg/kg-os értéket választunk, elismerve, hogy a dohányosoktól eltekintve a lakossági expozíció fő forrását nem a granulátumok és a mulcsok, hanem az élelmiszerek és a belélegzett levegő jelentik.

(11)

A RAC egyetértett a dosszié benyújtójával abban, hogy bár nem állnak rendelkezésre alátámasztó információk a parafában, a hőre lágyuló elasztomerekben (TPE) és az etilén-propilén-dién gumiban (EPDM) jelen lévő nyolc PAH mennyiségére vonatkozóan, a javasolt PAH-határértéket minden más típusú, pályáknál használt szintetikus töltőanyagra is alkalmazni kellene, hogy elkerülhető legyen a hasonló vagy még nagyobb kockázati forrást jelentő helyettesítő anyagok alkalmazása.

(12)

Megvalósíthatósági megfontolásokból a RAC azt javasolta, hogy a műfüves pályák töltőanyagaként és a játszótereken vagy sportpályákon ömlesztett formában történő használatra forgalomba hozott granulátumokra vagy mulcsokra vonatkozó korlátozás keretében írják elő egy egyedi tételszámra utaló egyedi jelölés alkalmazásának kötelezettségét is. A tételszám lehetővé tenné az anyag nyomon követését egészen a vizsgált tétel forgalomba hozataláig. Ezenfelül a RAC a granulátumokra, a mulcsokra, a műfüves pályák töltőanyagára, valamint a játszótereken és sportpályákon ömlesztett formában használt anyagokra vonatkozó fogalommeghatározások bevezetését is javasolta.

(13)

Az Ügynökség társadalmi-gazdasági elemzéssel foglalkozó bizottsága (a továbbiakban: SEAC) 2019. szeptember 20-án véleményt (10) fogadott el, amelyben kifejtette, hogy – társadalmi-gazdasági előnyeit és társadalmi-gazdasági költségeit tekintve – a RAC által módosított javasolt korlátozás a legmegfelelőbb uniós szintű intézkedés az azonosított kockázatok csökkentésére. A SEAC a korlátozás megelőző jellegét is kiemelte.

(14)

A SEAC egyetértett abban, hogy a XV. melléklet szerinti dokumentációban eredetileg javasolt, 17 mg/kg-os koncentrációs szintre vonatkozó korlátozás alkalmazásának tizenkét hónappal való elhalasztása a 20 mg/kg-os koncentrációs szint esetében is elegendő ahhoz, hogy valamennyi érdekelt fél meghozhassa a megfeleléshez szükséges intézkedéseket.

(15)

A döntéshozatali folyamat keretében konzultáltak a végrehajtással kapcsolatos információcseréért felelős fórummal, és figyelembe vették annak ajánlásait.

(16)

2019. november 12-én az Ügynökség benyújtotta a Bizottsághoz a RAC és a SEAC véleményét. A XV. melléklet szerinti dokumentációra, valamint a RAC és a SEAC véleményére figyelemmel a Bizottság úgy ítéli meg, hogy a műfüves pályák töltőanyagaként vagy a játszótereken vagy sportpályákon ömlesztett formában használt PAH-tartalmú granulátumok vagy mulcsok forgalomba hozatala, illetve felhasználása elfogadhatatlan kockázatot jelent az emberi egészségre, amit uniós szinten kell kezelni. A Bizottság arra a következtetésre jutott, hogy a XV. melléklet szerinti dokumentációban javasolt korlátozás – a RAC és a SEAC által javasolt módosításokkal – a legmegfelelőbb uniós szintű intézkedés az emberi egészséget érintő azonosított kockázat kezelésére, és annak társadalmi-gazdasági hatása korlátozott.

(17)

Az 1907/2006/EK rendelet a 2008/98/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvben (11) meghatározott hulladékra nem alkalmazandó. Mivel a hulladékstátusz megszűnésére vonatkozóan nem léteznek uniós szinten harmonizált kritériumok, az említett irányelvvel összhangban mindenkor a tagállamok hatáskörébe tartozik annak meghatározása, hogy a használt gumiabroncsból vagy más, hulladékká vált termékből származó granulátumok és mulcsok esetében megszűnt-e a hulladékstátusz.

(18)

Az érdekelt felek számára elegendő időt kell biztosítani arra, hogy meghozzák a javasolt korlátozásnak való megfeleléshez szükséges intézkedéseket. A korlátozás alkalmazását ezért tizenkét hónappal el kell halasztani.

(19)

Az 1907/2006/EK rendeletet ezért ennek megfelelően módosítani kell.

(20)

Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak az 1907/2006/EK rendelet 133. cikke alapján létrehozott bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Az 1907/2006/EK rendelet XVII melléklete e rendelet mellékletének megfelelően módosul.

2. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2021. július 20-án.

a Bizottság részéről

az elnök

Ursula VON DER LEYEN


(1)  HL L 396., 2016.12.30., 1. o.

(2)  Benzo[a]pirén (BaP), benzo[e]pirén (BeP), benzo[a]antracén (BaA), krizén (CHR), benzo[b]fluorantén (BbFA), benzo[j]fluorantén (BjFA), benzo[k]fluorantén (BkFA) és dibenz[a,h]antracén (DBAhA).

(3)  Az Európai Parlament és a Tanács 2008. december 16-i 1272/2008/EK rendelete az anyagok és keverékek osztályozásáról, címkézéséről és csomagolásáról, a 67/548/EGK és az 1999/45/EK irányelv módosításáról és hatályon kívül helyezéséről, valamint az 1907/2006/EK rendelet módosításáról (HL L 353., 2008.12.31., 1. o.).

(4)  https://www.echa.europa.eu/documents/10162/23036412/clp_en.pdf

(5)  Ez az érték nem abszolút értékként kezelendő, mivel a használtgumiabroncs-eredetű töltőanyagokban található egyes PAH-k koncentrációjának és relatív mértékének függvényében változhat.

(6)  https://www.rivm.nl/bibliotheek/rapporten/2017-0017.pdf

(7)  https://echa.europa.eu/documents/10162/13563/annex-xv_report_rubber_granules_en.pdf/dbcb4ee6-1c65-af35-7a18-f6ac1ac29fe4

(8)  https://www.echa.europa.eu/documents/10162/9777e99a-56fb-92da-7f0e-56fcf848cf18

(9)  https://echa.europa.eu/documents/10162/0a91bee3-3e2d-ea2d-3e33-9c9e7b9e4ec5

(10)  https://echa.europa.eu/documents/10162/53688823-bf28-7db7-b9eb-9807773b2109

(11)  Az Európai Parlament és a Tanács 2008. november 19-i 2008/98/EK irányelve a hulladékokról és egyes irányelvek hatályon kívül helyezéséről (HL L 312., 2008.11.22., 3. o.).


MELLÉKLET

Az 1907/2006/EK rendelet XVII. melléklete 50. bejegyzésének 2. oszlopa az alábbi pontokkal egészül ki:

 

„9.

Granulátumok vagy mulcsok nem hozhatók forgalomba műfüves pályák töltőanyagaként, illetve játszótereken vagy sportpályákon ömlesztett formában történő felhasználás céljára, amennyiben a felsorolt PAH-kat 20 mg/kg-ot (0,002 tömegszázalék) meghaladó összmennyiségben tartalmazzák.

10.

Granulátumok vagy mulcsok nem használhatók fel műfüves pályák töltőanyagaként, illetve játszótereken vagy sportpályákon ömlesztett formában, amennyiben a felsorolt PAH-kat 20 mg/kg-ot (0,002 tömegszázalék) meghaladó összmennyiségben tartalmazzák.

11.

A műfüves pályák töltőanyagaként, illetve játszótereken vagy sportpályákon ömlesztett formában történő felhasználás céljára forgalomba hozott granulátumokat, illetve mulcsokat egyedi tételazonosító számmal kell ellátni.

12.

A 9–11. pont 2022. augusztus 10-től alkalmazandó.

13.

Az Unióban 2022. augusztus 9-én műfüves pályák töltőanyagaként, illetve játszótereken vagy sportpályákon ömlesztett formában használt granulátumok, illetve mulcsok a helyükön maradhatnak és az említett célra továbbra is felhasználhatók.

14.

A 9–13. pont alkalmazásában:

a)

„granulátumok”: 1–4 mm-es, szilárd részecskékből álló, újrafeldolgozott vagy új gumiból vagy más vulkanizált vagy polimer anyagból készült, vagy természetes forrásból nyert keverékek;

b)

„mulcsok”: 4–130 mm hosszú és 10–15 mm széles, pehely alakú, szilárd részecskékből álló, újrafeldolgozott vagy új gumiból vagy más vulkanizált vagy polimer anyagból készült, vagy természetes forrásból nyert keverékek;

c)

„műfüves pályák töltőanyaga”: műfüves pályákon használt granulátumok, amelyek rendeltetése javítani a műfű sporttechnikai jellemzőit;

d)

„ömlesztett formában történő felhasználás játszótereken vagy sportpályákon”: granulátumok vagy mulcsok bármilyen, laza formában történő felhasználása játszótereken vagy sportcélokra, a műfüves pályák töltőanyagaként való felhasználás kivételével.”


HATÁROZATOK

2021.7.21.   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 259/6


A TANÁCS (KKBP) 2021/1200 HATÁROZATA

(2021. július 19.)

az Európai Unió Katonai Bizottsága elnöke hivatali idejének meghosszabbításáról és az Európai Unió Katonai Bizottsága következő elnökének kinevezéséről

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 240. cikkére,

tekintettel az Európai Unió Katonai Bizottságának felállításáról szóló, 2001. január 22-i 2001/79/KKBP tanácsi határozatra (1) és különösen annak 3. cikkére,

mivel:

(1)

A 2001/79/KKBP határozat értelmében az Európai Unió Katonai Bizottságának (a továbbiakban: a Katonai Bizottság) elnökét a Tanács nevezi ki a vezérkari főnökök szintjén megtartott katonai bizottsági ülés ajánlása alapján. Az említett határozattal összhangban a Katonai Bizottság elnökének hivatali ideje három év, amennyiben a Tanács ettől eltérően nem határoz.

(2)

A Tanács 2018. február 20-án a (KKBP) 2018/297 határozattal (2) a 2018. november 6-tól számított, kivételesen három és fél éves időtartamra Claudio GRAZIANO vezérezredest nevezte ki a Katonai Bizottság elnökévé.

(3)

A vezérkari főnökök szintjén megtartott katonai bizottsági ülés résztvevői a 2021. május 19-i ülésükön azt ajánlották, hogy Robert BRIEGER vezérezredest nevezzék ki a 2022. június 1-jén kezdődő hároméves időtartamra a Katonai Bizottság elnökévé.

(4)

Claudio GRAZIANO vezérezredesnek mint a Katonai Bizottság elnökének hivatali idejét ezért meg kell hosszabbítani Robert BRIEGER vezérezredes hivatali idejének kezdetéig.

(5)

Robert BRIEGER vezérezredest a 2022. június 1-jétől 2025. május 31-ig tartó időszakra a Katonai Bizottság elnökévé kell kinevezni,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

A Tanács Claudio GRAZIANO vezérezredesnek mint az Európai Unió Katonai Bizottsága elnökének hivatali idejét 2022. május 31-ig meghosszabbítja.

2. cikk

A Tanács a 2022. június 1-jétől 2025. május 31-ig tartó időszakra Robert BRIEGER vezérezredest nevezi ki az Európai Unió Katonai Bizottságának elnökévé.

3. cikk

Ez a határozat az elfogadásának napján lép hatályba.

Kelt Brüsszelben, 2021. július 19-én.

a Tanács részéről

az elnök

J. PODGORŠEK


(1)  HL L 27., 2001.1.30., 4. o.

(2)  A Tanács (KKBP) 2018/297 határozata (2018. február 20.) az Európai Unió Katonai Bizottsága elnökének kinevezéséről (HL L 56., 2018.2.28., 33. o.).


2021.7.21.   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 259/8


A BIZOTTSÁG (EU) 2021/1201 VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA

(2021. július 16.)

az (EU) 2020/668 végrehajtási határozatnak a hallásvédőkre vonatkozó harmonizált szabványok tekintetében történő módosításáról

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel az európai szabványosításról, a 89/686/EGK és a 93/15/EGK tanácsi irányelv, a 94/9/EK, a 94/25/EK, a 95/16/EK, a 97/23/EK, a 98/34/EK, a 2004/22/EK, a 2007/23/EK, a 2009/23/EK és a 2009/105/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv módosításáról, valamint a 87/95/EGK tanácsi határozat és az 1673/2006/EK európai parlamenti és tanácsi határozat hatályon kívül helyezéséről szóló, 2012. október 25-i 1025/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 10. cikke (6) bekezdésére,

mivel:

(1)

Az (EU) 2016/425 európai parlamenti és tanácsi rendelet (2) 14. cikke értelmében azokról az egyéni védőeszközökről, amelyek részben vagy egészben megfelelnek azoknak a harmonizált szabványoknak, amelyek hivatkozásait közzétették az Európai Unió Hivatalos Lapjában, vélelmezni kell, hogy megfelelnek azoknak az említett rendelet II. mellékletében meghatározott alapvető egészségvédelmi és biztonsági követelményeknek, amelyekre az említett szabványok részben vagy egészben vonatkoznak.

(2)

M/031 jelzetű levelében (A CEN-nek/CENELEC-nek címzett, egyéni védőeszközökre vonatkozó szabványosítási megbízás) a Bizottság a 89/686/EGK tanácsi irányelvet (3) támogató harmonizált szabványok kidolgozására és megszövegezésére kérte fel az Európai Szabványügyi Bizottságot (CEN) és az Európai Elektrotechnikai Szabványügyi Bizottságot (CENELEC).

(3)

Az M/031 jelzetű szabványosítási kérelem alapján a CEN számos új szabványt dolgozott ki, és felülvizsgált számos meglévő harmonizált szabványt.

(4)

2020. november 19-én az M/031 szabványosítási kérelem lejárt, és helyébe a C(2020)7924 bizottsági végrehajtási határozatban (4) előírt új szabványosítási kérelem lépett.

(5)

Mivel az (EU) 2016/425 rendelet átvette a 89/686/EGK irányelvben az egyéni védőeszközökre vonatkozóan előírt alapvető egészségvédelmi és biztonsági követelményeket, az M/031 jelzetű szabványosítási kérelem alapján kidolgozott harmonizált szabványtervezetekre vonatkozik a C(2020)7924 bizottsági végrehajtási határozatban foglalt szabványosítási kérelem. Ezért azok hivatkozásait közzé kell tenni az Európai Unió Hivatalos Lapjában. Kivételesen elfogadható, hogy M/031 jelzetű szabványosítási kérelem és a C(2020)7924 bizottsági végrehajtási határozatban foglalt szabványosítási kérelem közötti átmeneti időszakban a CEN és a CENELEC által kidolgozott és közzétett szabványokban nem szerepel kifejezett hivatkozás a C(2020)7924 végrehajtási határozat szerinti szabványosítási kérelemre.

(6)

Az M/031 jelzetű szabványosítási kérelem és a C(2020)7924 bizottsági végrehajtási határozatban foglalt szabványosítási kérelem alapján a CEN és a CENELEC az (EU) 2016/425 rendelet támogatása céljából a következő új harmonizált szabványokat dolgozta ki: a biztonsági hangbemenettel rendelkező füldugókra vonatkozó biztonsági követelményekről szóló EN 352-9:2020 szabvány és a szórakoztató célú audio-füldugókra vonatkozó biztonsági követelményekről szóló EN 352-10:2020 szabvány.

(7)

Az M/031 jelzetű szabványosítási kérelem és a C(2020)7924 bizottsági végrehajtási határozatban foglalt szabványosítási kérelem alapján a CEN felülvizsgálta az EN 352-1:2002, az EN 352-2:2002, az EN 352-3:2002, az EN 352-4:2001/A1:2005 módosítás által módosított EN 352-4:2001, az EN 352-5:2002/A1:2005 módosítás által módosított EN 352-4:2002, az EN 352-6:2002, az EN 352-7:2002 és az EN 352-8:2008 harmonizált szabványt, melyek hivatkozásait közzétették az Európai Unió Hivatalos Lapjában (5). A felülvizsgálat eredményeként elfogadásra került a fültokokra vonatkozó általános követelményekről szóló EN 352-1:2020, a füldugókra vonatkozó általános követelményekről szóló EN 352-2:2020, a fejvédő és/vagy az arcvédő eszközökhöz rögzített fülvédőkre vonatkozó általános követelményekről szóló EN 352-3:2020, a zajszinttől függő csillapítású fültokokra vonatkozó biztonsági követelményekről szóló EN 352-4:2020, az aktív zajcsökkentésű fültokokra vonatkozó biztonsági követelményekről szóló EN 352-5:2020, a biztonsági hangbemenettel rendelkező fültokokra vonatkozó biztonsági követelményekről szóló EN 352-6:2020, a zajszinttől függő csillapítású füldugókra vonatkozó biztonsági követelményekről szóló EN 352-7:2020 és a szórakoztató célú audiofültokokra vonatkozó biztonsági követelményekről szóló EN 352-8:2020 harmonizált szabvány.

(8)

A Bizottság, a CEN és a CENELEC közösen értékelte, hogy a CEN és a CENELEC által kidolgozott harmonizált szabványok megfelelnek-e a C(2020) 7924 végrehajtási határozatban foglalt szabványosítási kérelemnek.

(9)

Az EN 352-4:2020, EN 352-5:2020, EN 352-6:2020, EN 352-7:2020, EN 352-8:2020, EN 352-9:2020 és EN 352-10:2020 harmonizált szabványok megfelelnek az általuk lefedni kívánt és az (EU) 2016/425 rendeletben meghatározott követelményeknek. Ezért a szóban forgó harmonizált szabványok hivatkozásait indokolt közzétenni az Európai Unió Hivatalos Lapjában.

(10)

Az EN 352-1:2020, EN 352-2:2020 és EN 352-3:2020 harmonizált szabványok nem tartalmazzák azt a követelményt, hogy a termékeken fel kell tüntetni az általuk biztosított zajcsillapítási szintet jelző címkét. A szóban forgó harmonizált szabványokat ezért korlátozással kell közzétenni az Európai Unió Hivatalos Lapjában.

(11)

Az EN 352-1:2002, az EN 352-2:2002, az EN 352-3:2002, az EN 352-4:2001/A1:2005 módosítás által módosított EN 352-4:2001, az EN 352-5:2002/A1:2005 módosítás által módosított EN 352-5:2002, az EN 352-6:2002, az EN 352-7:2002 és az EN 352-8:2008 harmonizált szabványnak az Európai Unió Hivatalos Lapja C sorozatában közzétett hivatkozását vissza kell vonni, mivel az említett szabványok felülvizsgálatra kerültek.

(12)

Az (EU) 2020/668 bizottsági végrehajtási határozat (6) I. melléklete felsorolja az (EU) 2016/425 rendeletet támogató harmonizált szabványok hivatkozásait, II. melléklete pedig az (EU) 2016/425 rendeletet támogató azon harmonizált szabványok hivatkozásait, amelyeket az ott megjelölt időpontoktól visszavonnak az Európai Unió Hivatalos Lapjából.

(13)

Az EN 352-1:2020, az EN 352-2:2020 és az EN 352-3:2020 harmonizált szabvány az (EU) 2016/425 rendelet támogatására kidolgozott első három olyan harmonizált szabvány, amelyet korlátozással tesznek közzé az Európai Unió Hivatalos Lapjában. Az (EU) 2020/668 végrehajtási határozatot új melléklettel kell kiegészíteni, amely felsorolja az (EU) 2016/425 rendelet támogatására kidolgozott azon harmonizált szabványok hivatkozásait, amelyeket korlátozással tesznek közzé az Európai Unió Hivatalos Lapjában.

(14)

Az (EU) 2020/668 végrehajtási határozatot ezért ennek megfelelően módosítani kell.

(15)

Annak érdekében, hogy a gyártóknak elegendő idejük legyen felkészülni a felülvizsgált szabványok alkalmazására, a II. mellékletben említett szabványok hivatkozásainak visszavonását indokolt egy későbbi időpontra halasztani.

(16)

Egy harmonizált szabványnak való megfelelés alapján a szóban forgó szabvány hivatkozásának az Európai Unió Hivatalos Lapjában való közzétételi időpontjától kezdődően vélelmezhető az uniós harmonizációs jogszabályokban meghatározott kapcsolódó alapvető követelményeknek való megfelelés. Ezért e határozatnak a kihirdetése napján kell hatályba lépnie,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

Az (EU) 2020/668 végrehajtási határozat a következőképpen módosul:

1.

A határozat a következő 2a. cikkel egészül ki:

„2a. cikk

A Bizottság korlátozással közzéteszi az Európai Unió Hivatalos Lapjában az (EU) 2016/425 rendelet támogatása céljából kidolgozott, egyéni védőeszközökre vonatkozó harmonizált szabványok e határozat III. mellékletében szereplő hivatkozási adatait.”

2.

Az I. melléklet e határozat I. mellékletének megfelelően módosul.

3.

A II. melléklet e határozat II. mellékletének megfelelően módosul.

4.

Az e határozat III. mellékletében szereplő szöveg a III. melléklet szövegeként kerül beillesztésre.

2. cikk

Ez a határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetésének napján lép hatályba.

Kelt Brüsszelben, 2021. július 16-án.

a Bizottság részéről

az elnök

Ursula VON DER LEYEN


(1)  HL L 316., 2012.11.14., 12. o.

(2)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/425 rendelete (2016. március 9.) az egyéni védőeszközökről és a 89/686/EGK tanácsi irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 81., 2016.3.31., 51. o.).

(3)  A Tanács 89/686/EGK irányelve (1989. december 21.) az egyéni védőeszközökre vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről (HL L 399., 1989.12.30., 18. o.).

(4)  A Bizottság C(2020)7924 végrehajtási határozata (2020. november 19.) az (EU) 2016/425 európai parlamenti és tanácsi rendelet támogatása érdekében az egyéni védőeszközök tekintetében az Európai Szabványügyi Bizottsághoz és az Európai Elektrotechnikai Szabványügyi Bizottsághoz intézett szabványosítási kérelemről.

(5)  HL C 113., 2018.3.27., 41. o.

(6)  A Bizottság (EU) 2020/668 végrehajtási határozata (2020. május 18.) az egyéni védőeszközökre vonatkozó, az (EU) 2016/425 európai parlamenti és tanácsi rendelet támogatására kidolgozott harmonizált szabványokról (HL L 156., 2020.5.19., 13. o.).


I. MELLÉKLET

Az (EU) 2020/668 végrehajtási határozat I. mellékletében a szöveg a következő bejegyzésekkel egészül ki:

Szám

A szabvány hivatkozása

„32.

EN 352-4:2020

Hallásvédők. Biztonsági követelmények. 4. rész: Zajszinttől függő csillapítású fültokok

33.

EN 352-5:2020

Hallásvédők. Biztonsági követelmények. 5. rész: Aktív zajcsökkentésű fültokok

34.

EN 352-6:2020

Hallásvédők. Biztonsági követelmények. 6. rész: Fültokok biztonsági hangbemenettel

35.

EN 352-7:2020

Hallásvédők. Biztonsági követelmények. 7. rész: Zajszinttől függő csillapítású füldugók

36.

EN 352-8:2020

Hallásvédők. Biztonsági követelmények. 8. rész: Szórakoztató célú audiofültokok

37.

EN 352-9:2020

Hallásvédők. Biztonsági követelmények. 9. rész: Füldugók biztonsági hangbemenettel

38.

EN 352-10:2020

Hallásvédők. Biztonsági követelmények. 10. rész: Szórakoztató célú audio-füldugók”


II. MELLÉKLET

Az (EU) 2020/668 végrehajtási határozat II. mellékletben a szöveg a következő bejegyzésekkel egészül ki:

Szám

A szabvány hivatkozása

A visszavonás időpontja

„22.

EN 352-1:2002

Hallásvédők. Általános követelmények. 1. rész: Fültokok

2023. január 21.

23.

EN 352-2:2002

Hallásvédők. Általános követelmények. 2. rész: Füldugók

2023. január 21.

24.

EN 352-3:2002

Hallásvédők. Általános követelmények. 3. rész: Ipari védősisakra szerelt fültokok

2023. január 21.

25.

EN 352-4:2001

Hallásvédők. Biztonsági követelmények és vizsgálatok. 4. rész: Zajszinttől függő csillapítású fültokok

EN 352-4:2001/A1:2005

2023. január 21.

26.

EN 352-5:2002

Hallásvédők. Biztonsági követelmények és vizsgálatok. 5. rész: Aktív zajcsökkentésű fültokok

EN 352-5:2002/A1:2005

2023. január 21.

27.

EN 352-6:2002

Hallásvédők. Biztonsági követelmények és vizsgálatok. 6. rész: Fültokok villamos hangbemenettel

2023. január 21.

28.

EN 352-7:2002

Hallásvédők. Biztonsági követelmények és vizsgálatok. 7. rész: Zajszinttől függő csillapítású füldugók

2023. január 21.

29.

EN 352-8:2008

Hallásvédők. Biztonsági követelmények és vizsgálatok. 8. rész: Szórakoztató célú audiofültokok

2023. január 21.”


III. MELLÉKLET

„III. MELLÉKLET

Szám

A szabvány hivatkozása

1.

EN 352-1:2020

Hallásvédők. Általános követelmények. 1. rész: Fültokok

Megjegyzés: Ez a szabvány nem írja elő a zajcsillapítási szintet feltüntető címkézést a terméken. Az e szabványnak való megfelelés ezért nem jelenti az (EU) 2016/425 rendelet II. melléklete 3.5. pontja második bekezdésének való megfelelés vélelmét.

2.

EN 352-2:2020

Hallásvédők. Általános követelmények. 2. rész: Füldugók

Megjegyzés: Ez a szabvány nem írja elő a zajcsillapítási szintet feltüntető címkézést a terméken. Az e szabványnak való megfelelés ezért nem jelenti az (EU) 2016/425 rendelet II. melléklete 3.5. pontja második bekezdésének való megfelelés vélelmét.

3.

EN 352-3:2020

Hallásvédők. Általános követelmények. 3. rész: A fejvédő és/vagy az arcvédő eszközökhöz rögzített fülvédők

Megjegyzés: Ez a szabvány nem írja elő a zajcsillapítási szintet feltüntető címkézést a terméken. Az e szabványnak való megfelelés ezért nem jelenti az (EU) 2016/425 rendelet II. melléklete 3.5. pontja második bekezdésének való megfelelés vélelmét.