ISSN 1977-0731

Az Európai Unió

Hivatalos Lapja

L 241

European flag  

Magyar nyelvű kiadás

Jogszabályok

61. évfolyam
2018. szeptember 26.


Tartalom

 

II   Nem jogalkotási aktusok

Oldal

 

 

RENDELETEK

 

*

A Bizottság (EU) 2018/1291 felhatalmazáson alapuló rendelete (2018. május 16.) az 514/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a felelős hatóságok kijelölése, azoknak az irányítás és kontroll területére vonatkozó feladatai, valamint az ellenőrző hatóságok jogállása és kötelezettségei tekintetében történő kiegészítéséről szóló 1042/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelet módosításáról

1

 

*

A Bizottság (EU) 2018/1292 végrehajtási rendelete (2018. szeptember 25.) a cifenotrinnek a 18. terméktípusba tartozó biocid termékekben felhasználható létező hatóanyagként történő jóváhagyásáról ( 1 )

11

 


 

(1)   EGT-vonatkozású szöveg.

HU

Azok a jogi aktusok, amelyek címe normál szedéssel jelenik meg, a mezőgazdasági ügyek napi intézésére vonatkoznak, és rendszerint csak korlátozott ideig maradnak hatályban.

Valamennyi más jogszabály címét vastagon szedik, és előtte csillag szerepel.


II Nem jogalkotási aktusok

RENDELETEK

26.9.2018   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 241/1


A BIZOTTSÁG (EU) 2018/1291 FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ RENDELETE

(2018. május 16.)

az 514/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a felelős hatóságok kijelölése, azoknak az irányítás és kontroll területére vonatkozó feladatai, valamint az ellenőrző hatóságok jogállása és kötelezettségei tekintetében történő kiegészítéséről szóló 1042/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelet módosításáról

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a Menekültügyi, Migrációs és Integrációs Alapra, valamint a rendőrségi együttműködés, a bűnmegelőzés és a bűnözés elleni küzdelem, valamint a válságkezelés pénzügyi támogatására szolgáló eszközre vonatkozó általános rendelkezések megállapításáról szóló, 2014. április 16-i 514/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 26. cikke (4) bekezdésére és 29. cikke (1) bekezdésére,

mivel:

(1)

A jogbiztonság biztosítása érdekében pontosítani kell, hogy a felhatalmazott hatóság végrehajtó szervként is eljárhat. Ebben az esetben az ellenőrző hatóság a felhatalmazott hatóságtól függetlenül működik, beleértve azt is, amikor az utóbbi jár el végrehajtó szervként.

(2)

Az (EU) 2015/378 bizottsági végrehajtási rendelet 1. cikke alapján elvégzett első záróelszámolás rávilágított arra, hogy egyértelműséget kell biztosítani az ellenőrző hatóság által elvégzendő rendszerellenőrzések hatóköre tekintetében, valamint össze kell hangolni ezt a rendeletet az (EU) 2015/378 végrehajtási rendelet (2) mellékletében foglalt kulcskövetelményekkel. A rendszerellenőrzések hatókörének pontosítása útján a tagállamoknak meg kell megállapítaniuk a hiányosságok főbb típusait, valamint helyénvaló következetesen és összehasonlítható módon meghatározniuk és alkalmazniuk a rendszerhiányosságok miatti pénzügyi korrekciók megfelelő szintjét.

(3)

Annak érdekében, hogy az 1042/2014/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendeletet (3) összehangolják az 514/2014/EU rendelet 29. cikkével és a 966/2012/EU, Euratom európai parlamenti és tanácsi rendelet (4) 59. cikkének (5) bekezdésével, az ellenőrző hatóság azon kötelezettségére történő hivatkozást kell a rendeletbe foglalni, hogy el kell végeznie a kiadások ellenőrzését.

(4)

A kiadások ellenőrzése céljából meg kell határozni, hogy az ellenőrzési alapsokaság kiterjedjen a felelős hatóság által a pénzügyi év folyamán teljesített kifizetéseket képviselő pénzügyi adatokra, valamint a Menekültügyi, Migrációs és Integrációs Alap esetében az áthelyezett, áttelepített, átszállított és legálisan befogadott személyek számára.

(5)

Annak érdekében, hogy szavatolják a kiadások ellenőrzésének megfelelő hatókörét és eredményességét, valamint azt, hogy minden ellenőrző hatóság azonos szabványok szerint végezze el azokat, a mintavételre vonatkozó minimumszabályokat kell megállapítani, amelyeket az ellenőrző hatóságnak figyelembe kell vennie a mintavételi módszer megállapításakor vagy jóváhagyásakor.

(6)

Az 514/2014/EU rendelet 30. cikke értelmében, a Bizottságnak az ellenőrzési eredmények jelentése céljából éves kontrolljelentés-mintát kell előterjesztenie, amely ismerteti az ellenőrzési információkat és az ellenőrző hatóság véleményeinek támogatása céljából a benyújtott elszámolásokkal együtt évente szolgáltatandó adatokat. Ezt az éves kontrolljelentést a 802/2014/EU bizottsági végrehajtási rendelet (5) („SFC2014”) 2. cikkében említett elektronikus adatcsererendszer útján, konkrétan a nemzeti ellenőrökre a Bizottság ellenőrzési szolgálataira vonatkozó modul révén kell megküldeni a Bizottságnak,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Az 1042/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelet a következőképpen módosul:

1.

Az 5. cikk (1) bekezdése a következő második albekezdéssel egészül ki:

„Ha a felelős hatóság felhatalmazást ad erre, a felhatalmazott hatóság járhat el a 8. cikkben említett végrehajtó szervként.”

2.

Az 5. cikk (2) bekezdésének b) pontja helyébe a következő szöveg lép:

„b)

a felhatalmazott hatóságra átruházott feladat(ok), beleértve adott esetben azokat a projekteket, amelyek esetében a felhatalmazott hatóság járhat el a 8. cikkben említett végrehajtó szervként;”

3.

A 14. cikk helyébe a következő szöveg lép:

„14. cikk

Ellenőrzések

(1)   A 966/2012/EU, Euratom európai parlamenti és tanácsi rendelet (*1) 59. cikke (5) bekezdésének második albekezdésében említett vélemény kinyilvánítása céljából az ellenőrző hatóság rendszerellenőrzéseket, a kiadások ellenőrzését és az elszámolások ellenőrzését végzi.

(2)   A rendszerellenőrzések során ellenőrzik, hogy a felelős hatóság irányítási és kontrollrendszerei kellően hatékonyan működnek-e ahhoz, hogy észszerűen biztosítható legyen az 514/2014/EU rendelet 44. cikkének megfelelően a Bizottság részére benyújtott, az éves egyenleg kifizetése iránti kérelmekben szereplő kiadások jogszerűsége és szabályszerűsége.

Az ellenőrző hatóság ezen rendszerellenőrzések alapján ellenőrzi az (EU) 2015/378 bizottsági végrehajtási rendelet (*2) mellékletében foglalt kulcskövetelmények betartását, valamint azt, hogy a felelős hatóság továbbra is megfelel-e az e rendelet I. mellékletében foglalt kijelölési kritériumoknak.

(3)   A kiadások ellenőrzését minden pénzügyi év tekintetében el kell végezi a felelős hatóság által – az 514/2014/EU rendelet 27. cikkében és az (EU) 2015/840 bizottsági végrehajtási rendeletben (*3) említett valamennyi kontrolljának befejezése után – elszámolhatónak tekintett pénzügyi adatokból („az elszámolástervezet”) kiválasztott megfelelő mintán.

A pénzügyi adatok tartalmazzák az 514/2014/EU rendelet 38. cikke szerint meghatározott pénzügyi év folyamán a felelős hatóság által teljesített valamennyi típusú kifizetést, így az előlegfizetéseket, az időközi kifizetéseket, az egyenlegkifizetéseket és a technikai segítségnyújtással és operatív támogatással kapcsolatos kifizetéseket. A pénzügyi adatok – a Menekültügyi, Migrációs és Integrációs Alap esetében – tartalmazzák továbbá az áthelyezett, áttelepített, átszállított és legálisan befogadott személyek számát.

A kiadások ellenőrzése:

az ellenőrzési nyomvonalnak minősülő alátámasztó okmányok alapján végzendő, és felöleli az elszámolástervezetben szereplő pénzügyi adatok jogszerűségének és szabályszerűségének ellenőrzésére;

adott esetben kiterjed a kedvezményezetteknél felmerült kiadás helyszíni vizsgálatára,beleértve értelemszerűen a technikai segítségnyújtás és operatív támogatása alapján tett kifizetéseket.

adott esetben kiterjed az (EU) 2015/1523 és 2015/1601 tanácsi határozatok szerint áthelyezett, az (EU) 516/2014 rendelet 17. cikke szerint áttelepített, az 516/2014/EU rendelet 18. cikke szerint átszállított, valamint az (EU) 2015/1601 tanácsi határozat szerint legálisan befogadott azon személyekre vonatkozó követelmények teljesítésének ellenőrzésére, akik tekintetében átalányösszeget igényeltek.

során ellenőrzik a kedvezményezetteknek teljesített, és a felelős hatóság számviteli rendszerében nyilvántartásba vett kifizetések pontosságát és teljeskörűségét, valamint az ellenőrzési nyomvonal összeegyeztetését.

Ha az ellenőrző hatóság az elszámolástervezetben olyan hibaarányt tár fel, amely lényeges mértékű vagy a feltárt problémák rendszerszintű jelentőségűnek tűnnek, és ezért kockázatot jelentenek a nemzeti programból finanszírozott más kifizetésekre, az ellenőrző hatóság további vizsgálatokat biztosít, beleértve szükség esetén a problémák nagyságrendjének megállapítására irányuló tovább ellenőrzéseket. A lényegességi küszöb az „elszámolástervezetben” szereplő pénzügyi adatokhoz nyújtott uniós hozzájárulás 2 %-a.

Az ellenőrző hatóság javaslatot tesz a felelős hatóságnak a szükséges korrekciós intézkedésekre, beleértve adott esetben az (EU) 2015/378 bizottsági végrehajtási rendeletnek megfelelő átalányösszegű pénzügyi korrekciót is. Az ellenőrző hatóság a 14. cikk (8) bekezdésében említett éves kontrolljelentésében beszámol a kiadások ellenőrzésének eredményeiről, valamint a kapcsolódó ajánlásokról és korrekciós intézkedésekről.

(4)   Az ellenőrző hatóság a nemzetközileg elfogadott auditálási standardoknak megfelelően megállapítja a megfelelő minta kiválasztására szolgáló módszert („a mintavételi módszert”). A mintavételi módszer lehetővé teszi, hogy az ellenőrző hatóság a pénzügyi évre vonatkozó „elszámolástervezetben” megbecsülje a teljes kivetített hibaarányt.

Az ellenőrző hatóság a 14. cikk (8) bekezdésében említett éves kontrolljelentésében dokumentálja a statisztikai vagy nem statisztikai mintavételi módszer és az alkalmazandó mintavételi paraméterek megállapításához használt szakmai megítélését. Az ellenőrző hatóság a tervezési, kiválasztási, vizsgálati és értékelési szakaszra kiterjedő nyilvántartást vezet az alkalmazott mintavételi módszertanról annak érdekében, hogy igazolja a kiválasztott mintavételi módszer alkalmasságát.

Ha nem használhatók statisztikai mintavételi módszerek, az ellenőrző hatóság szakmai megítélése alapján nem statisztikai mintavételi módszer alkalmazható. Bármely nem statisztikai mintavételi módszer előírja a mintavételi egységek véletlenszerű kiválasztását, és az „elszámolástervezetben” szereplő pénzügyi adatok értéke legalább 10 %-ának lefedését.

A kiválasztott mintavételi módszerek és a minta mérete lehetővé teszik, hogy az ellenőrző hatóság következtetéseket vonjon le arra a teljes alapsokaságra nézve, amelyből a mintát kiválasztották.

E célból az ellenőrző hatóság adott esetben rétegzett mintavétel alkalmaz rétegekre osztva a pénzügyi adatokat, hogy minden réteg hasonló jellemzőkkel rendelkező mintavételi egységek csoportját képezze.

Ha a ellenőrzési minta időközi kifizetéseket és/vagy az előző pénzügyi évek elszámolásaiban bejelentett előlegkifizetésekkel szemben elszámolt egyenlegkifizetéseket tartalmaz, ezek az előlegkifizetések a kiadások ellenőrzésének hatókörébe tartoznak.

Mindazonáltal a 14. cikk (8) bekezdésében említett éves kontrolljelentésben szereplő „A kiadások ellenőrzésének eredménye” című 10.2 táblázatban bejelentett adatok esetében, a hibaarányt és az ellenőrzési lefedettséget kizárólag az aktuális pénzügyi év „elszámolástervezetében” szereplő pénzügyi adatokból kiválasztott ellenőrzési minta alapján kell kiszámítani.

(5)   Az elszámolások ellenőrzését úgy kell végezi, hogy az észszerű biztosítékot nyújtson arról, hogy az éves beszámoló megbízható és valós képet nyújt a felelős hatóság által az 514/2014/EU rendelet 44. cikkével összhangban benyújtott évesegyenleg-kifizetés iránti kérelemben („a végleges elszámolás”) bejelentett pénzügyi adatokról.

Annak megállapítása érdekében, hogy a végleges elszámolás megbízható és valós képet nyújt-e, az ellenőrző hatóság ellenőrzi, hogy az adott pénzügyi évben a felelős hatóság által készített elszámolásokban elkönyvelt valamennyi pénzügyi adatot és kapott állami hozzájárulást pontosan rögzítettek a számviteli rendszerben, és azok összhangban állnak a felelős hatóság által vezetett igazoló számviteli nyilvántartásokkal. Ezen elszámolások alapján az ellenőrző hatóság elvégzi különösen a következőket:

a)

ellenőrzi, hogy az éves egyenleg kifizetése iránti kérelemben bejelentett pénzügyi adatok teljes összege megegyezik-e a felelős hatóság elszámolási rendszerével, és ha eltérések vannak akkor dokumentáltak-e megfelelő magyarázatokat az összegek összeegyeztetésére;

b)

ellenőrzi, hogy a visszavont és visszafizettetett összegek, a visszafizetendő összegek és a pénzügyi év végéig nem visszafizettethető összegek megegyeznek a felelős hatóság elszámolási rendszerében elkönyvelt összegekkel és azokat a felelős hatóság dokumentált határozatai igazolják;

c)

megbizonyosodik arról, hogy a felelős hatóság az 514/2014/EU rendelet 27. cikkének és az (EU) 2015/840 bizottsági végrehajtási rendeletnek megfelelően elvégezte az igazgatási, pénzügyi és operatív helyszíni ellenőrzéseket.

Az a), b) és c) pontokban említett ellenőrzéseket minta alapján is el lehet végezni.

A kiadások ellenőrzése és az elszámolások ellenőrzésének eredményei révén meghatározott teljes kivetített hibaarány alapján az ellenőrző hatóság kiszámítja a fennmaradó hibaarányt a 966/2012/EU, Euratom európai parlamenti és tanácsi rendelet 59. cikke (5) bekezdésének második albekezdésében említett vélemény kinyilvánítása céljából. A fennmaradó hibaarány kiszámítását dokumentálni kell a (8) bekezdésben említett éves kontrolljelentésben.

(6)   Amennyiben az ellenőrző hatóság összes ellenőrzési tevékenységének lezárását követő ellenőrzési megállapításai lényeges hiányosságokra utalnak a felelős hatóság irányítási és kontrollrendszerének hatékony működésében, az ellenőrző hatóság a következőket hajtja végre:

a)

az (EU) 2015/378 bizottsági végrehajtási rendeletnek megfelelően értékeli ezen hiányosságok pénzügyi hatását;

b)

megfelelő ajánlásokat fogalmaz meg a felelős hatóság számára a szükséges korrekciós és megelőző intézkedésekre vonatkozóan;

c)

nyomon követi, hogy a felelős hatóság mennyiben hajtja végre a fenti b) pontban említett intézkedéseket, és felméri, hogy bevezetésre került-e az irányítási és kontrollrendszerek hatékony működésének visszaállítását célzó cselekvési terv.

(7)   A 3. cikk (2) bekezdésének megfelelően, az ellenőrző hatóság jelentést tesz a megállapításairól a kijelölő hatóságnak, ideértve azt is, hogy a véleménye szerint a felelős hatóság továbbra is megfelel-e a kijelölési kritériumoknak.

(8)   Az ellenőrző hatóság biztosítja, hogy az (1), (2), (3), (4), (5), (6) és (7) bekezdésben említett ellenőrzési tevékenységeivel kapcsolatos valamennyi információt megfelelően bejelentik a Bizottságnak. Az ellenőrző hatóság e célból az ellenőrzési tevékenység fő megállapításait tartalmazó éves kontrolljelentést készít. Az éves kontrolljelentést az e rendelet mellékletében foglalt mintának megfelelően kell összeállítani, és a 802/2014/EU bizottsági végrehajtási rendelet 2. cikkében említett elektronikus adatcsererendszer útján kell megküldeni a Bizottságnak. Az éves kontrolljelentést legkésőbb 3 munkanappal azt követően kell megküldeni a Bizottságnak, hogy a felelős hatóság az 514/2014/EU rendelet 44. cikkének megfelelően benyújtja évesegyenleg-kifizetés iránti kérelmét a Bizottsághoz.

(*1)  Az Európai Parlament és a Tanács 966/2012/EU, Euratom rendelete (2012. október 25.) az Unió általános költségvetésére alkalmazandó pénzügyi szabályokról és az 1605/2002/EK, Euratom tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 298., 2012.10.26., 1. o.)."

(*2)  A Bizottság (EU) 2015/378 végrehajtási rendelete (2015. március 2.) az 514/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az éves záróelszámolás végrehajtása, valamint a szabályszerűségi záróelszámolás végrehajtása tekintetében történő alkalmazására vonatkozó szabályok megállapításáról (HL L 64., 2015.3.7., 30. o.)."

(*3)  A Bizottság (EU) 2015/840 végrehajtási rendelete (2015. május 29.) a Menekültügyi, a Migrációs és az Integrációs alapra, valamint a rendőrségi együttműködés, a bűnmegelőzés és a bűnözés elleni küzdelem, valamint a válságkezelés pénzügyi támogatására szolgáló eszközre vonatkozó általános rendelkezések megállapításáról szóló 514/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet szerinti felelős hatóságok által végzett ellenőrzésekről (HL L 134., 2015.5.30., 1. o.).”"

4.

E rendelet új II. melléklettel egészül ki.

2. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet a Szerződéseknek megfelelően teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó a tagállamokban.

Kelt Brüsszelben, 2018. május 16-án.

a Bizottság részéről

az elnök

Jean-Claude JUNCKER


(1)  HL L 150., 2014.5.20., 112. o.

(2)  A Bizottság (EU) 2015/378 végrehajtási rendelete (2015. március 2.) az 514/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az éves záróelszámolás végrehajtása, valamint a szabályszerűségi záróelszámolás végrehajtása tekintetében történő alkalmazására vonatkozó szabályok megállapításáról (HL L 64., 2015.3.7., 30. o.).

(3)  A Bizottság 1042/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelete (2014. július 25.) az 514/2014/EU rendeletnek a felelős hatóságok kijelölése, azoknak az irányítás és kontroll területére vonatkozó feladatai, valamint az ellenőrző hatóságok jogállása és kötelezettségei tekintetében történő kiegészítéséről HL L 289., 2014.10.3., 3. o.).

(4)  Az Európai Parlament és a Tanács 966/2012/EU, Euratom rendelete (2012. október 25.) az Unió általános költségvetésére alkalmazandó pénzügyi szabályokról és az 1605/2002/EK, Euratom tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 298., 2012.10.26., 1. o.).

(5)  A Bizottság 802/2014/EU végrehajtási rendelete (2014. július 24.) a Menekültügyi, a Migrációs és az Integrációs alapra, valamint a rendőrségi együttműködés, a bűnmegelőzés és a bűnözés elleni küzdelem, valamint a válságkezelés pénzügyi támogatására szolgáló eszközre vonatkozó általános rendelkezések megállapításáról szóló 514/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet értelmében a nemzeti programok mintájának meghatározásáról, valamint a Bizottság és a tagállamok közötti elektronikus adatcsererendszer feltételeinek megállapításáról (HL L 219., 2014.7.25., 22. o.).


MELLÉKLET

2. MELLÉKLET

Az éves kontrolljelentés mintája

Éves kontrolljelentés [ALAP]

(1)   BEVEZETÉS

Ez a szakasz az alábbi információkat tartalmazza:

1.1.

Az ellenőrző hatóság és a jelentés elkészítésében részt vevő más szervezetek megnevezése.

1.2.

A referencia-időszak (azaz a pénzügyi év (1)).

(2)   A KIJELÖLÉSI KRITÉRIUMOKNAK VALÓ MEGFELELÉS, VALAMINT AZ IRÁNYÍTÁSI ÉS KONTROLLRENDSZER(EK) JELENTŐS VÁLTOZÁSA (adott esetben)

Ez a szakasz az alábbi információkat tartalmazza:

2.1.

Az irányítási és kontrollrendszerekben bekövetkezett minden olyan jelentős változás elemei, amely az illetékes hatóságok feladatait (beleértve adott esetben a feladatok átruházását), az ilyen változások tényleges dátumát, valamint e változásoknak az ellenőrzési tevékenységre gyakorolt hatását érinti.

2.2.

Az ellenőrző hatóság által elvégzett ellenőrzési munka alapján annak megerősítése, hogy az irányítási és kontrollrendszerek még mindig megfelelnek-e az 1042/2014/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet I. mellékletének 2. cikkében foglalt kijelölési kritériumoknak.

2.3.

A felelős hatóságnak az 1042/2014/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet I. mellékletének 2. cikkének (2) bekezdésében foglalt kijelölési kritériumoknak való megfelelősége tekintetében a kijelölő hatóságnak szóló jelentéstételre vonatkozó információk.

(3)   AZ ELLENŐRZÉSI STRATÉGIA VÁLTOZÁSAI

Ez a szakasz az alábbi információkat tartalmazza:

3.1.

Az ellenőrzési stratégiában tett változtatások elemei és e változtatások okainak magyarázata, különösen a kiadások ellenőrzésére használt mintavételi módszertan bármely módosításának részletei (lásd az alábbi 5. szakaszt).

(4)   RENDSZERELLENŐRZÉSEK

Ez a szakasz az alábbi információkat tartalmazza:

4.1.

Azon szervek részletes adatai, amelyek rendszerellenőrzéseket végeztek annak ellenőrzése céljából, hogy az alap irányítási és kontrollrendszerei hatékonyan működnek-e (az 1042/2014/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet 14. cikke (2) bekezdésében előírtak szerint).

4.2.

Az éves kontrolljelentéshez csatolt »A rendszerellenőrzések eredményei« című 10.1 táblázat tekintetében, a kulcskövetelményekre vonatkozó rendszerellenőrzésekből levont következtetések főbb megállapításainak ismertetése.

4.3.

Annak jelzése, hogy rendszerszintűnek minősül-e a feltárt probléma, a szabálytalan pénzügyi adatok számszerűsítése, valamint az ilyen rendszerszintű hibák kezelésére alkalmazandó korrekciós intézkedések, beleértve az 514/2014/EU rendelet 46. cikkével és az (EU) 378/2015 végrehajtási rendelettel összhangban végzett pénzügyi korrekciókkal kapcsolatos bármely intézkedést.

4.4.

A korábbi években elvégzett rendszerellenőrzések során tett ajánlások nyomon követésére vonatkozó információk.

(5)   A KIADÁSOK ELLENŐRZÉSE

Ez a szakasz az alábbi információkat tartalmazza:

5.1.

A kiadások ellenőrzését (az 1042/2014/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet 14. cikke (3) és (4) bekezdésében előírtak szerint) elvégző szervek részletes adatai.

5.2.

Az alkalmazott mintavételi módszertan leírása, megadva az alkalmazott mintavételi paramétereket (2) és az alapul szolgáló számításokat, valamint a minta kiválasztására alkalmazott szakmai megítélést (3), a teljes kivetített hibaarány kiszámítását (beleértve adott esetben a rétegzést), továbbá az arra vonatkozó információt, hogy a módszertan összhangban áll-e az ellenőrzési stratégiával. Ha rétegzést alkalmaznak, ismertetni kell a rétegek paramétereit.

5.3.

A kiadások ellenőrzéséből származó fő eredmények elemzése a következők megjelölésével: az ellenőrzött mintavételi egységek száma, az ellenőrzött pénzügyi adatok mennyisége és típusa, a feltárt hibák jellege (4) és típusa (5), valamint az ellenőrző hatóság által javasolt, alkalmazandó korrekciós intézkedések (beleértve a hasonló hibák jövőbeni elkerülésére irányuló intézkedéseket, a feltárt egyedi szabálytalanságokra vonatkozó pénzügyi korrekciókat, valamint az extrapolált vagy átalányösszegű pénzügyi korrekciókat (6)). Ha rétegzést alkalmaznak, ebben a szakaszban rétegenként további információkat kell megadni, és összegezni kell azokat az éves kontrolljelentéshez csatolt, »A kiadások ellenőrzésének eredménye« című 10.2 táblázatban.

5.4.

Ha a ellenőrzési minta időközi kifizetéseket és/vagy az előző pénzügyi évek elszámolásaiban bejelentett előlegkifizetésekkel szemben elszámolt egyenlegkifizetéseket tartalmaz, az előlegkifizetések összege a kiadások ellenőrzésének hatókörébe tartozik, az említett előlegkifizetésekkel kapcsolatosan feltárt hibákat és alkalmazandó pénzügyi korrekciókat fel kell tüntetni az éves kontrolljelentéshez csatolt, »A kiegészítő kiadások ellenőrzésének eredményei« című 10.3. táblázatban.

5.5.

Annak kifejtése, hogy miként számították ki a 10.2 táblázatban feltüntetett hibaarányokat, valamint adott esetben információk a 10.3 táblázatban feltüntetett kiegészítő kiadások ellenőrzése tekintetében.

5.6.

Információk arra vonatkozóan, hogy a kiadások ellenőrzése révén feltárt bármely szabálytalanság rendszerszintűnek minősül-e, tehát kockázatot jelent-e más kiadásokra, beleértve az alapsokaságra gyakorolt hatásuk számszerűsítését és bármely kapcsolódó pénzügyi korrekciót.

5.7.

Információk a korrekciós intézkedések felelős hatóság általi végrehajtásának állására vonatkozóan, beleértve a kiadások ellenőrzésének eredményeként az ellenőrző hatóság által – a »végleges elszámolásnak« a Bizottság részére történő benyújtása előtt – javasolt pénzügyi korrekciókat. Közölni kell az ellenőrző hatóság által javasolt korrekciók, valamint a felelős hatóság által végrehajtott korrekciók közötti bármely esetleges eltérést.

5.8.

Információk a kiadások korábbi években végzett ellenőrzése eredményeinek nyomon követésére vonatkozóan, különös tekintettel a rendszerszintű hiányosságokra.

(6)   AZ ELSZÁMOLÁSOK ELLENŐRZÉSE

Ez a szakasz az alábbi információkat tartalmazza:

6.1.

Az elszámolások ellenőrzését (az 1042/2014/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet 14. cikke (5) bekezdésében előírtak szerint) elvégző szervek részletes adatai.

6.2.

Az 1042/2014/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet 14. cikke (5) bekezdésében meghatározott, a felelős hatóság által benyújtott évesegyenleg-kifizetés iránti kérelmet kísérő elszámolásokban szereplő pénzügyi adatok ellenőrzésére használt ellenőrzési megközelítés ismertetése. Ebben hivatkozni kell a (4. szakaszban részletezett) rendszerellenőrzések és az (5. szakaszban részletezett) kiadások ellenőrzése keretében végzett, az elszámolások elvárt megbízhatósága szempontjából releváns ellenőrzési tevékenységre.

6.3.

Az elszámolások ellenőrzéséből levont következtetések a felelős hatóság által benyújtott évesegyenleg-kifizetés iránti kérelmet kísérő elszámolásokban szereplő pénzügyi adatok, valamint az ilyen ellenőrzések eredményeként tett, és az elszámolásokban megjelenített pénzügyi korrekciók megbízhatósága és valóságossága tekintetében.

6.4.

Annak megjelölése, hogy bármely feltárt szabálytalanság rendszerszintűnek minősül-e, továbbá a probléma kezelése érdekében tett intézkedések.

(7)   AZ ELLENŐRZŐ SZERVEK KÖZÖTTI KOORDINÁCIÓ ÉS AZ ELLENŐRZŐ HATÓSÁG FELÜGYELETI TEVÉKENYSÉGE (adott esetben)

Ez a szakasz az alábbi információkat tartalmazza:

7.1.

Az ellenőrző hatóság és az 1042/2014/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet 13. cikkében előírtaknak megfelelően ellenőrzést végző bármely ellenőrző szerv közötti egyeztetési eljárás ismertetése.

7.2.

Az ellenőrző hatóság által az ilyen ellenőrző szervek által végzett ellenőrzési tevékenység tekintetében alkalmazott felügyeleti és minőségellenőrzési eljárás ismertetése.

(8)   EGYÉB INFORMÁCIÓK

Ez a szakasz az alábbi információkat tartalmazza:

8.1.

Adott esetben a bejelentett csalásokra, illetve az ellenőrző hatóság által végzett ellenőrzések részeként feltárt csalás gyanújára (beleértve a más nemzeti vagy uniós szervek által jelentett és az ellenőrző hatóság által ellenőrzött műveletekhez kapcsolódó eseteket) és a megtett intézkedésekre vonatkozó információk.

8.2.

Adott esetben a pénzügyi évre vonatkozó »elszámolástervezet« ellenőrző hatósághoz történő benyújtását követően és a kapcsolódó éves kontrolljelentésnek a Bizottság részére történő benyújtását megelőzően bekövetkezett események, amelyeket relevánsak lehetnek az ellenőrző hatóság által kiadott vélemény tekintetében. Mindenekelőtt közölni kell és meg kell magyarázni a felelős hatóság által az »elszámolástervezetben« előterjesztett pénzügyi adatok (vagyis abban az alapsokaságban, amelyből az ellenőrzési mintát kiválasztották (7)), valamint a Bizottság részére benyújtott végleges elszámolás közötti bármely eltérést.

(9)   ÁLTALÁNOS MEGBÍZHATÓSÁGI SZINT

9.1.

Az irányítási és kontrollrendszer megfelelő működésére vonatkozó általános megbízhatósági szint feltüntetése (8), valamint annak ismertetése, hogy hogyan állapították meg ezt a szintet a rendszerellenőrzések, a kiadások és az elszámolások ellenőrzései során kapott eredmények összesítése alapján. Adott esetben az ellenőrző hatóság figyelembe veszi más nemzeti vagy uniós ellenőrző szervek által végzett ellenőrzési tevékenység eredményeit is, ami hatással lehet a pénzügyi évre vonatkozóan bejelentett pénzügyi adatokra.

9.2.

A felelős hatóság által végrehajtott mérséklő és korrekciós intézkedések pl. pénzügyi korrekciók értékelése, valamint további esetleges, rendszerszempontból és pénzügyi szempontból szükséges kiigazító intézkedések szükségességének jelzése.

(10)   ÉVES KONTROLLJELENTÉS – MELLÉKLETEK

10.1

A rendszerellenőrzések eredményei (a mintát lásd lent)

10.2

A kiadások ellenőrzésének eredményei (a mintát lásd lent)

10.3

A kiegészítő kiadások ellenőrzésének eredményei (adott esetben)

10.1

A rendszerellenőrzések eredményei

Ellenőrzött szervezet (pl. felelős hatóság, felhatalmazott hatóság stb.)

Az ellenőrzés címe

A végleges ellenőrzési jelentés kelte

Kulcskövetelmények (adott esetben)

[az (EU) 378/2015 bizottsági végrehajtási rendelet I. mellékletének 1. táblázatában foglaltaknak megfelelően]

 

 

1. KR

2. KR

3. KR

4. KR

5. KR

6. KR

7. KR

8. KR

9. KR

Átfogó értékelés (1.,2., 3., 4. kategória) [az (EU) 378/2015 bizottsági végrehajtási rendelet I. mellékletének 2. táblázatában foglaltaknak megfelelően]

Megjegyzések

 

 

 

 (9)

 (9)

 (9)

 (9)

 (9)

 (9)

 (9)

 (9)

 (9)

 

 

 

 

 

 (9)

 (9)

 (9)

 (9)

 (9)

 (9)

 (9)

 (9)

 (9)

 

 

10.2

A kiadások ellenőrzésének eredményei

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

 

Alap/fizetés típusa (1)

A mintavétel alapjául szolgáló »elszámolástervezetben« szereplő alapsokaságnak vagy alsokaságnak megfelelő összeg EUR-ban (2)

Ellenőrzési minta (összeg EUR-ban) (3)

Ellenőrzési minta (a sokaság %-ában) [D = C/B]

Az ellenőrző hatóság által a mintában feltárt hibák összege EUR-ban (4)

Hibaarány a minta %-ában

[F = E/C] (4)

Teljes kivetített hibaarány az alapsokaságban (5)

Teljes hiba az alapsokaságban (összeg EUR-ban)

[H = G * B]

Pénzügyi korrekciók

amelyeket a teljes kivetített hibaarány eredményként a felelős hatóság által hajtott végre (összeg EUR-ban) (6)

Fennmaradó teljes hibaarány (7)

[J = (H – I)/B]

Megjegyzések

Rétegek (adott esetben) (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Összesen (A)

Összesen (B)

összeg (EUR)

%

 

 

 

 

 

 

 

10.3

A kiegészítő kiadások ellenőrzésének eredményei (8)

K

L

M

N

O

 

Leírás

Alap/projekt/kifizetés hivatkozási száma.

Ellenőrzött kiegészítő kiadások (3)

Az ellenőrzött kiegészítő kiadásokban található hibák összege (4)

Az ellenőrzött kiegészítő kiadások tekintetében a felelős hatóság által végrehajtott pénzügyi korrekciók (6)

Megjegyzések

A véletlenszerű/statisztikai mintában szereplő időközi kifizetésekhez vagy egyenlegkifizetésekhez kapcsolódó kiadások

 

 

 

 

 

Egyéb (ismertetendő)…

 

 

 

 

 

(1)

Ha a pénzügyi adatok – vagyis az ellenőrzési alapsokaság – különböző rétegekre oszlik (pl. előlegfizetések, időközi kifizetések vagy egyenlegkifizetések, egyéb), az információkat adott esetben rétegenként kell megadni. Az éves kontrolljelentés 5. szakaszában rétegenként egy sorban kell ismertetni a rétegeket és be kell mutatni a rétegek paramétereit.

(2)

A B oszlop az ellenőrzési alapsokaságra, vagyis a minta alapját képező, a felelős hatóság által az aktuális pénzügyi évben végzett valamennyi kifizetést bemutató »elszámolástervezetre« utal.

(3)

Ha az aktuális pénzügyi évből ellenőrzési minta időközi kifizetéseket és/vagy az előző pénzügyi évek elszámolásaiban bejelentett előlegkifizetésekkel szemben elszámolt egyenlegkifizetéseket tartalmaz, ezek az előlegkifizetések a mintában szereplő időközi kifizetésekkel és/vagy egyenlegkifizetéssel kapcsolatos kiadások ellenőrzésének hatókörébe tartoznak.

Mindazonáltal a jelentéstétel alkalmazásában kizárólag az aktuális pénzügyi évre vonatkozó elszámolástervezetből mintába vett időközi kifizetéseket vagy egyenlegkifizetéseket kell feltüntetni a 10.2 táblázatban (C oszlop) és figyelembe venni az aktuális pénzügyi évre vonatkozó ellenőrzési lefedettség kiszámításához (D oszlop).

Az időközi kifizetésekkel és/vagy egyenlegkifizetésekkel szemben elszámolt és a kiadások ellenőrzésének keretében ellenőrzött »előlegfizetések összegét« a 10.3 táblázat M oszlopában kell feltüntetni. Lásd továbbá a 8. lábjegyzetet.

(4)

Az ellenőrző hatóság jelentést tesz a mintában feltárt hibákról (a mintában szereplő összegekről és százalékos arányról), mielőtt az ellenőrző hatóság ellenőrzésének eredményként a felelős hatóság pénzügyi korrekciókat alkalmazna.

Kizárólag az aktuális pénzügyi évre vonatkozó elszámolástervezetből mintába vett időközi kifizetéseket vagy egyenlegkifizetéseket kell figyelembe vennie a hibaösszeg és a hibaarány kiszámításához, és a 10.2 táblázat E és F oszlopában való feltüntetéséhez.

A 10.3 táblázat N oszlopában kell feltüntetni az elszámolt »előlegfizetések összegére« hatással lévő, feltárt hibák összegét.

(5)

Az alapsokaságban lévő teljes kivetített hibaarány az ellenőrző hatóságnak az aktuális pénzügyi évre vonatkozó »elszámolástervezetben« szereplő, a teljes kivetített hibaarányra vonatkozó becslése. A teljes kivetített hibaarányt azelőtt kell kiszámítani, hogy a felelős hatóság pénzügyi korrekciókat alkalmazna.

Az ellenőrző hatóság az éves kontrolljelentés 5. szakaszában ismerteti a teljes kivetített hibaarány becsléséhez használt módszertant és az alapul szolgáló számításokat (beleértve adott esetben a rétegzésre vonatkozó információkat). Főszabály szerint a teljes kivetített hibaarány a kivetített véletlenszerű hibák összege, valamint adott esetben az alapsokaságban lévő rendszerszintű hibák és bármely nem korrigált rendellenes hiba teljes összege elosztva az alapsokasággal.

(6)

Az I. oszlop azt mutatja be, hogy a felelős hatóság milyen pénzügyi korrekciókat hajtott végre kizárólag az ellenőrzési alapsokaság, vagyis a minta alapját képező, az aktuális pénzügyi évre vonatkozó »elszámolástervezet« tekintetében.

Az elszámolt »előlegfizetések összegével« kapcsolatos pénzügyi korrekciókat a 10.3 táblázat O oszlopában kell feltüntetni.

(7)

A J oszlop az elszámolásokban lévő fennmaradó hibaarányt mutatja be azt követően, hogy a felelős hatóság végrehajtotta a kizárólag az aktuális pénzügyi évre vonatkozó pénzügyi korrekciókat.

Az elszámolt »előlegfizetések összegében« szereplő nem korrigált hibákat nem kell figyelembe venni az aktuális pénzügyi évre vonatkozó elszámolásokkal kapcsolatos fennmaradó hibaarány kiszámításakor.

(8)

A 10.3 táblázatban az ellenőrző hatóságnak be kell jelentenie a 10.2 táblázatban szereplő mintába vett összegektől eltérő egységek tekintetében elvégzett ellenőrzések eredményeit. Ha az ellenőrző hatóság szükségesnek tartja további ellenőrzések elvégzését (pl. kockázatalapú elhelyezések, a negatív vagy nulla összegű kifizetések ellenőrzése), e további ellenőrzések eredményeit szintén fel kell tüntetni a 10.3 táblázatban.

(1)  Az (EU) 514/2014 európai parlamenti és tanácsi rendelet 38. cikkének meghatározása szerint.

(2)  A mintavételi paraméterek az alábbiakra terjednek ki: a mintavételi egység, a sokaság értéke és mérete, a minta értéke és mérete, az ellenőrzési lefedettség (EUR-ban és az egységek százalékos arányában, valamint a lefedett összegek tekintetében), valamint a mintavételi kritériumok. A statisztikai mintavétel esetében fel kell tüntetni továbbá a lényegességi küszöböt, a megbízhatósági szintet, a várható hibaarányt és a mintavételi intervallumot.

(3)  Ha nem statisztikai mintavételt alkalmaznak, az ellenőrző hatóságnak fel kell tüntetnie a sokaság teljes hibaarányának megbecslését és az érvényes ellenőri vélemény megfogalmazását lehetővé tevő, a véletlenszerű (és így reprezentatív) mintavétel és a megfelelő mintaméret biztosítása érdekében tett intézkedéseket.

(4)  Például: elszámolhatóság, közbeszerzés, állami támogatás.

(5)  Véletlenszerű, rendszerszintű vagy rendellenes hibák.

(6)  Átalányösszegű és/vagy extrapolált pénzügyi korrekciók alkalmazhatók például akkor, ha rendszerszintű hibák jelentkeznek és/vagy az elszámolástervezetben szereplő teljes kivetített hibaarány lényeges mértékű.

(7)  A 10.2 táblázat B oszlopa.

(8)  Az általános megbízhatósági szintnek meg kell felelnie az (EU) 2017/646 bizottsági végrehajtási rendeletben meghatározott alábbi négy kategória egyikének: 1. kategória (Jól működik. Semmilyen vagy csak kisebb javításra van szükség), 2. kategória (Működik. Egyes területeken szükség van javításra), 3. kategória (Részben működik. Jelentős javításra van szükség), és 4. kategória (Lényegében nem működik).

(9)  1.,2., 3., 4. kategória az (EU) 378/2015 bizottsági végrehajtási rendelet I. mellékletének 2. táblázatában foglaltaknak megfelelően


26.9.2018   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 241/11


A BIZOTTSÁG (EU) 2018/1292 VÉGREHAJTÁSI RENDELETE

(2018. szeptember 25.)

a cifenotrinnek a 18. terméktípusba tartozó biocid termékekben felhasználható létező hatóanyagként történő jóváhagyásáról

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a biocid termékek forgalmazásáról és felhasználásáról szóló, 2012. május 22-i 528/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 89. cikke (1) bekezdésének harmadik albekezdésére,

mivel:

(1)

Az 1062/2014/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (2) megállapítja azon létező hatóanyagok jegyzékét, amelyeket a biocid termékekben való felhasználásuk jóváhagyásának lehetősége szempontjából értékelni kell. E jegyzék tartalmazza a cifenotrint is.

(2)

Sor került a cifenotrinnek a 98/8/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv (3) V. mellékletében meghatározott 18. terméktípusba (rovarölő, atkaölő és más ízeltlábúak elleni szerek) tartozó biocid termékekben való felhasználás tekintetében történő értékelésére, amely terméktípus megfelel az 528/2012/EU rendelet V. mellékletében meghatározott 18. terméktípusnak.

(3)

Az ügyben Görögországot jelölték referens tagállamnak, amely ország értékelő illetékes hatósága 2013. április 11-én benyújtotta az értékelő jelentést és kapcsolódó ajánlásait.

(4)

Az 1062/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelet 7. cikkének (2) bekezdése értelmében a biocid termékekkel foglalkozó bizottság 2017. december 14-én megfogalmazta az Európai Vegyianyag-ügynökség véleményét, amelyben figyelembe vette az értékelő illetékes hatóság következtetéseit (4).

(5)

Az 528/2012/EU rendelet 90. cikkének (2) bekezdése értelmében azon hatóanyagok értékelésére, amelyek tagállamok által végzett értékelése 2013. szeptember 1-jéig lezárult, a 98/8/EK irányelv 5 cikkében meghatározott feltételek figyelembevételével kerül sor. Az említett vélemény szerint a 18. terméktípusba tartozó, cifenotrint tartalmazó biocid termékek – a felhasználásukra vonatkozó bizonyos előírások és feltételek betartása esetén – várhatóan megfelelnek a 98/8/EK irányelv 5. cikkében foglalt követelményeknek.

(6)

Ezért helyénvaló jóváhagyni a cifenotrinnek a 18. terméktípusba tartozó biocid termékekben, az említett előírások és feltételek betartása mellett történő felhasználását.

(7)

Az Európai Vegyianyag-ügynökség véleményében foglalt megállapítás szerint a cifenotrinre vonatkozóan fennállnak a perzisztens (P) és mérgező (T) anyagként való azonosításnak az 1907/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (5) XIII. mellékletében foglalt kritériumai.

(8)

Az 528/2012/EU rendelet alkalmazásában a cifenotrin ennélfogva megfelel az 528/2012/EU rendelet 10. cikke (1) bekezdésének d) pontjában foglalt feltételeknek, és helyettesítésre jelölt anyagnak tekintendő. Az átvevő illetékes hatóság – vagy uniós engedélyezés iránti kérelem értékelése esetén az értékelő illetékes hatóság – a cifenotrint tartalmazó biocid termék engedélyezése vagy engedélyének megújítása iránti kérelmek értékelésének keretében összehasonlító értékelést végez.

(9)

Mivel az 528/2012/EU rendelet 90. cikkének (2) bekezdéséből következtetve megállapítható, hogy azokat a hatóanyagokat, amelyek tagállamok által végzett értékelése 2013. szeptember 1-jéig lezárult, a 98/8/EK irányelvben meghatározott feltételek szerinti kell jóváhagyni, az irányelv által meghatározott gyakorlat alapján a jóváhagyás 10 évre adható meg.

(10)

Egy adott hatóanyag jóváhagyását megelőzően észszerű időtartamot kell biztosítani arra, hogy az érdekelt felek megtehessék az új követelmények teljesítéséhez szükséges előkészítő intézkedéseket.

(11)

Az ebben a rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak a biocid termékekkel foglalkozó állandó bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

A Bizottság jóváhagyja, hogy a cifenotrint a 18. terméktípusba tartozó biocid termékekben – a mellékletben szereplő előírások és feltételek betartása mellett – hatóanyagként felhasználják.

2. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2018. szeptember 25-én.

a Bizottság részéről

az elnök

Jean-Claude JUNCKER


(1)  HL L 167., 2012.6.27., 1. o.

(2)  A Bizottság 1062/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelete (2014. augusztus 4.) a biocid termékekben található valamennyi létező hatóanyag szisztematikus vizsgálatára irányuló, az 528/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletben említett munkaprogramról (HL L 294., 2014.10.10., 1. o.).

(3)  Az Európai Parlament és a Tanács 98/8/EK irányelve (1998. február 16.) a biocid termékek forgalomba hozataláról (HL L 123., 1998.4.24., 1. o.).

(4)  A biocid termékekkel foglalkozó bizottság (BPC), Szakvélemény a cifenotrin hatóanyag jóváhagyása iránti kérelemről (Opinion on the application for approval of the active substance Cyphenothrin), terméktípus: 18., ECHA/BPC/183/2017, elfogadva: 2017. december 14-én.

(5)  Az Európai Parlament és a Tanács 1907/2006/EK rendelete (2006. december 18.) a vegyi anyagok regisztrálásáról, értékeléséről, engedélyezéséről és korlátozásáról (REACH), az Európai Vegyianyag-ügynökség létrehozásáról, az 1999/45/EK irányelv módosításáról, valamint a 793/93/EGK tanácsi rendelet, az 1488/94/EK bizottsági rendelet, a 76/769/EGK tanácsi irányelv, a 91/155/EGK, a 93/67/EGK, a 93/105/EK és a 2000/21/EK bizottsági irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 396., 2006.12.30., 1. o.).


MELLÉKLET

Közhasználatú név

IUPAC-név

Azonosító szám

A hatóanyag minimális tisztasági foka (1)

Jóváhagyás dátuma

Jóváhagyás lejárta

Terméktípus

Egyedi feltételek

Cifenotrin

IUPAC-név:

(RS)-α-ciano-3-fenoxi-benzil-(1RS,3RS;1RS,3SR)-2,2-dimetil-3-(2-metil-prop-1-enil)ciklopropán-karboxilát

EK-szám: 254-484-5

CAS-szám: 39515-40-7

92 % m/m (izomerek összesen)

2020. február 1.

2030. január 31.

18.

A cifenotrin az 528/2012/EU rendelet 10. cikke (1) bekezdése d) pontjának megfelelően helyettesítésre jelölt anyagnak tekintendő.

Biocid termékek esetében az engedélyezés feltételei a következők:

1)

A termék értékelése során különös figyelmet kell fordítani az engedélyezés iránti kérelemben foglalt olyan felhasználásokhoz kapcsolódó expozíciókra, kockázatokra és hatékonyságra, amelyekre a hatóanyag uniós szinten folytatott kockázatértékelése nem terjedt ki.

2)

Az értékelt felhasználásokra vonatkozóan azonosított kockázatokra tekintettel a termék értékelése során különös figyelmet kell fordítani a következőkre:

a)

foglalkozásszerű felhasználók;

b)

kisgyermekek;

c)

felszíni vizek, üledék, talaj és felszín alatti vizek a beltéri felületkezelésére használt termékeknél;

d)

földigilisztával táplálkozó emlősök és halakkal táplálkozó emlősök a beltéri felületkezelés után esetlegesen előforduló másodlagos mérgezés miatt;

3)

Az olyan termékek esetében, amelyek használata során az anyagból szermaradékok képződhetnek az élelmiszerekben vagy a takarmányokban, meg kell vizsgálni, hogy – összhangban a 470/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelettel (2) vagy a 396/2005/EK európai parlamenti és tanácsi rendelettel (3) – szükség van-e új maradékanyag-határértékek (MRL) meghatározására vagy a meglévőek módosítására, és minden megfelelő kockázatcsökkentő intézkedést meg kell hozni az alkalmazandó határértékek betartásának biztosítására.


(1)  Az ebben az oszlopban jelzett tisztaság az értékelt hatóanyag minimális tisztasági fokának felel meg. A forgalomba hozott termékben lévő hatóanyag ezzel megegyező, de ettől eltérő tisztaságú is lehet, ha az értékelt hatóanyaggal technikailag bizonyítottan egyenértékű.

(2)  Az Európai Parlament és a Tanács 470/2009/EK rendelete (2009. május 6.) az állati eredetű élelmiszerekben előforduló farmakológiai hatóanyagok maradékanyag-határértékeinek meghatározására irányuló közösségi eljárásokról, a 2377/90/EGK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről, és a 2001/82/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv, valamint a 726/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet módosításáról (HL L 152., 2009.6.16., 11. o.).

(3)  Az Európai Parlament és a Tanács 396/2005/EK rendelete (2005. február 23.) a növényi és állati eredetű élelmiszerekben és takarmányokban, illetve azok felületén található megengedett növényvédőszer-maradékok határértékéről, valamint a 91/414/EGK tanácsi irányelv módosításáról (HL L 70., 2005.3.16., 1. o.).