European flag

Az Európai Unió
Hivatalos Lapja

HU

C sorozat


C/2024/2894

2024.4.26.

A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE

A nem helyettesíthető felhasználás fogalmának a vegyi anyagokkal foglalkozó uniós jogszabályokban való alkalmazására irányadó kritériumok és elvek

(C/2024/2894)

1.   BEVEZETÉS

Az európai zöld megállapodásban (1) a Bizottság bejelentette, hogy elkötelezett az éghajlatváltozás, valamint a szennyezés és a biológiai sokféleség csökkenése elleni küzdelem mellett, amely e generáció meghatározó feladata. A zöld átálláshoz szükséges legtöbb áru és technológia számos különböző funkció tekintetében vegyi anyagokra épül. A vegyi anyagok Európa fő értékláncainak középpontjában állnak, ideértve a fogyasztási cikkeket, az elektronikát, a közlekedést, többek között az elektromos járművek akkumulátorait is, az építőanyagokat és egyebeket.

Európa ugyanakkor több olyan példát is látott, amikor széles körben használt vegyi anyagok jelentős károsodást okoztak az egészségben és a környezetnek. E vegyi anyagok széles körű – különösen az ipari alkalmazás során történő – használata rámutat, hogy milyen összetett dilemmákkal szembesülünk a zöld és digitális átállás során; a legkárosabb vegyi anyagok lehetnek technikailag hasznos és sokoldalú anyagok, amelyek közül néhány fontos teljesítményfunkciót tölt be a zöld technológiákban, ugyanakkor rendkívül problematikusak is az egészség és a biztonság szempontjából, és az emberi szervezetben és számos környezeti elemben az EU-ban és világszerte olyan szinteken fordulnak elő, amelyek beavatkozás hiányában tovább fognak növekedni. Ezek a dilemmák előtérbe helyezik a „nem helyettesíthető felhasználás” fogalmát, amelyet a vegyi anyagokra vonatkozó fenntarthatósági stratégia (2) jelentett be az európai zöld megállapodás toxikus anyagoktól mentes környezet megteremtésére irányuló szennyezőanyag-mentességi célkitűzése elérésének elősegítése érdekében (3).

Az uniós vegyipar rezilienciájának megerősítéséhez, valamint ahhoz, hogy az be tudja tölteni szerepét a zöld átállásban, az iparnak egyértelműségre és kiszámíthatóságra van szüksége, figyelembe véve az átállásnak mindezen dimenzióit, az innovációba történő beruházások priorizálása végett. E közlemény célja, hogy részletesebben kifejtse a fogalmat és a releváns kritériumokat, továbbá hogy iránymutatást nyújtson annak lehetséges alkalmazásához, többek között a vegyi anyagokra vonatkozó jövőbeni jogszabályokban (4). Az eddigiekben egyetlen uniós jogszabály sem határozta meg az anyagok nem helyettesíthető felhasználásának fogalmát.

E közlemény előkészítésének megalapozása érdekében 2022 tavaszán átfogó konzultációra került sor a tagállami hatóságok, az ipar, a nem kormányzati szervezetek és a tudományos világ érdekelt feleinek széles körével, az érdekelt felekkel tartott munkaértekezlet, felmérések és célzott interjúk formájában (5).

1.1.   A nem helyettesíthető felhasználás fogalmának célja

A veszélyes vegyi anyagok súlyos hatással járhatnak, és jelentős károkat okozhatnak az emberi egészségben és a környezetnek. Ezeknek a károknak, valamint a betegségek és a környezetszennyezés helyreállítása következtében felmerülő társadalmi költségeknek az elkerülése és megelőzése, továbbá a toxikus anyagoktól mentes anyagciklusok innovációjának fellendítése és a tiszta körforgásos gazdaság megvalósulása érdekében a Bizottság a vegyi anyagokra vonatkozó fenntarthatósági stratégiában meghirdette, hogy fokozatosan meg kell szüntetni a legkárosabb anyagok (6) nem alapvető (azaz helyettesíthető) felhasználását, különösen a fogyasztási cikkekben, valamint az ilyen anyagok valamennyi felhasználását a lehető legkisebbre kell csökkenteni és helyettesíteni kell. Előfordulhat, hogy az ilyen anyagok bizonyos felhasználásai nem helyettesíthetőek (azaz alapvetőek) a társadalom számára, például az éghajlatváltozás mérséklése, a digitális átállás, az egészségvédelem, a biztonság és a védelem szempontjából, és ezért szükségesek lehetnek az olyan kulcsfontosságú uniós szakpolitikai célkitűzések megvalósításához, mint az európai zöld megállapodás és a digitális átállás. A vegyi anyagokra vonatkozó fenntarthatósági stratégia különösen kötelezettséget vállalt arra, hogy:

[…] meg fogja határozni a nem helyettesíthető felhasználásra vonatkozó kritériumokat annak biztosítása érdekében, hogy a legkárosabb vegyi anyagok használata csak akkor legyen megengedett, ha azok használata egészségügyi vagy biztonsági szempontból szükséges, vagy ha a társadalom működése szempontjából létfontosságú, és ha nem állnak rendelkezésre környezetvédelmi és egészségügyi szempontból elfogadható alternatívák. Ezek a kritériumok iránymutatásul fognak szolgálni a nem helyettesíthető felhasználások valamennyi vonatkozó uniós jogszabályban történő alkalmazásához az általános és az egyedi kockázatértékelés tekintetében egyaránt

A nem helyettesíthető felhasználás fogalmának átfogó célja a döntéshozatal megkönnyítése és a szabályozás hatékonyságának növelése a legkárosabb anyagok nem alapvető (azaz helyettesíthető) felhasználásának gyors ütemű fokozatos kivezetése céljából, lehetővé téve ugyanakkor a társadalom számára továbbra sem helyettesíthető (azaz alapvető) felhasználásokat és az emberi és az állati egészség szempontjából felmerülő igényeket szolgáló termékek folytonos elérhetőségét. A társadalom számára nem helyettesíthető (azaz alapvető) felhasználások esetében a fogalom bizonyosságot adhat a vállalkozásoknak a tekintetben, hogy az egyébként fokozatos kivezetésre szánt anyagokat továbbra is használhatják a társadalmi igények kielégítésére egészen addig, amíg nem állnak rendelkezésre alternatívák. A fogalom egy annak meghatározását segítő eszköz, hogy a legkárosabb vegyi anyagok felhasználása mikor indokolt társadalmi szempontból. Azon túl, hogy a jogszabály megállapítja az érintett anyagok uniós piacra jutásának szabályait, a fogalom továbbá eszközként szolgálhat arra is, hogy ösztönzést nyújtson az olyan önkéntes rendszerek keretében, mint amilyen a fenntartható finanszírozás, valamint esetlegesen egyéb kezdeményezések keretében, amelyek célja a biztonságos és fenntartható termékekre és gyakorlatokra való átállás előmozdítása és jutalmazása.

A nem helyettesíthető felhasználás fogalma gyakorlatba ültetésének ösztönöznie kell a vállalatokat arra, hogy proaktívan lépjenek fel a legkárosabb vegyi anyagok fokozatos megszüntetése érdekében, valamint hogy a kutatást és az innovációt biztonságos és fenntartható alternatívákra összpontosítsák (7), és elő kell mozdítaniuk, hogy az uniós ipar világszinten vezető szerepet töltsön be a nagy uniós belső piac alapján, ahol nagy fogyasztói kereslet mutatkozik a biztonságosabb, toxikus anyagoktól mentes termékek iránt. A nem helyettesíthető felhasználás fogalma egyformán alkalmazható az EU-ban gyártott és a behozott termékekre is, és ezáltal egyenlő versenyfeltételeket biztosít az uniós vállalkozások számára.

A nem helyettesíthető felhasználás fogalma csak akkor bír joghatással, ha azt konkrét jogszabályba foglalják bele. Mielőtt azt belefoglalnák egy adott jogszabályba, alaposan mérlegelni kell a fogalom alkalmazásának, ideértve az „elfogadható alternatívák” kritérium megvalósíthatóságát is, figyelembe véve továbbá az alkalmazandó ágazatspecifikus jogszabályok célkitűzéseit, igényeit és egyedi szempontjait. Például az emberi és állatgyógyászati felhasználásra szánt gyógyszerek, az orvostechnikai eszközök és az in vitro diagnosztikai orvostechnikai eszközök esetében kellő prioritást kell biztosítani az Unió stratégiai autonómiájának és az egészségügyi alkalmazásokra szánt termékek gyártásához használt anyagok elérhetőségének.

A nem helyettesíthető felhasználás fogalma az uniós iparágakat hivatott támogatni olyan értékes eszközként, amely megkönnyíti az egyértelműen a társadalmi igényeket szolgáló felhasználás tekintetében biztosított mentességeket. Ezzel pedig hozzájárulhat egy olyan környezet kialakításához, amely elősegíti az áruk tiszta és fenntartható gyártási tevékenységeit az EU-ban.

1.2.   Szakpolitikai háttér

A Tanács 2019-ben elfogadta az „ Az Unió fenntartható vegyianyag-politikára vonatkozó stratégiája felé ” című következtetéseit, amelyben felszólítja a Bizottságot arra, hogy dolgozzon ki cselekvési tervet a poli- és perfluor-alkil anyagok (PFAS) (8) nem alapvető (azaz helyettesíthető) felhasználásának megszüntetésére (9). 2021-ben a Tanács elfogadta „ Az Unió vegyi anyagokra vonatkozó fenntarthatósági stratégiája: eljött a teljesítés ideje ” című következtetéseit (10), amelyben hangsúlyozza, hogy a „nem helyettesíthető felhasználás” fogalma kulcsfontosságú eleme a vegyi anyagokra vonatkozó fenntarthatósági stratégia végrehajtásának, amely elem kiemelt figyelmet fog kapni annak érdekében, hogy indokolatlan késedelem nélkül működőképessé váljon.

2020-ban az Európai Parlament elfogadta a vegyi anyagokra vonatkozó fenntarthatósági stratégiáról szóló állásfoglalását (11), amelyben többek között felhívja a Bizottságot, hogy határozza meg a veszélyes vegyi anyagok „nem helyettesíthető felhasználásának” fogalmát és kritériumait, annak érdekében, hogy harmonizált megközelítést biztosítson a nem alapvető (azaz helyettesíthető) felhasználásokra vonatkozó szabályozási intézkedések tekintetében.

A Montreali Jegyzőkönyv (12), amely egy multilaterális környezetvédelmi megállapodás, már 1992-ben bevezette a nem helyettesíthető felhasználás fogalmát, és sikeresen végrehajtotta a Föld ózonrétegét lebontó vegyi anyagok fokozatos megszüntetését, bizonyos nem helyettesíthető felhasználásokat kivéve. A tudományos és politikai körökben egyre több vita folyik a nem helyettesíthető felhasználás fogalmának – mintegy a vegyi anyagok szélesebb körével, különösen a poli- és perfluor-alkil anyagokkal kapcsolatos kockázatkezelés eszközének – bevezetéséről (13), és számos tudományos publikáció tárgyalja, hogy a nem helyettesíthető felhasználás fogalmát hogyan lehetne megvalósítani kockázatkezelés céljából (14) ,  (15).

2.   A NEM HELYETTESÍTHETŐ FELHASZNÁLÁS FOGALMA

Ez a szakasz meghatározza a nem helyettesíthető felhasználás kritériumait, valamint megállapítja a nem helyettesíthető felhasználás fogalmának elveit és a fogalomhoz kapcsolódó fő kifejezéseket.

2.1.   A nem helyettesíthető felhasználás kritériumai

A legkárosabb anyagok felhasználása akkor nem helyettesíthető (azaz alapvető) a társadalom szempontjából (16), amennyiben az alábbi két kritérium teljesül:

1.

a felhasználás egészségügyi vagy biztonsági szempontból szükséges, vagy a társadalom működése szempontjából létfontosságú;

valamint

2.

nem állnak rendelkezésre más elfogadható alternatívák.

E közlemény arra irányul, hogy egyértelművé tegye ezeket a kritériumokat, valamint azt, hogy hogyan lehet végrehajthatóvá tenni azokat a jogszabályokban. Célja, hogy egyszerűen kommunikálja azok kumulatív jellegét, ugyanakkor rugalmasságot biztosítson az egyes jogszabályok sajátosságainak mérlegeléséhez (például az alternatíváik fogalma tekintetében), amennyiben a fogalom alkalmazható.

A fogalom használatának előfutára az ózonréteget lebontó anyagokról szóló Montreali Jegyzőkönyv volt, egy olyan multilaterális nemzetközi szerződés, amelynek az EU részes fele. A jegyzőkönyv a második kritériumot a következőképpen határozza meg: „ nem állnak rendelkezésre műszakilag és gazdaságilag kivitelezhető, valamint környezetvédelmi és egészségügyi szempontból elfogadható alternatívák vagy helyettesítő anyagok ”.

Amint azt az e közlemény mellékletében szereplő néhány példa is mutatja, van némi eltérés a tekintetben, hogy milyen feltételeket használnak az uniós jogban az alternatívák minősítésére. A legtöbb uniós jogszabály esetében a műszaki és/vagy gazdasági megvalósíthatósági értékelés az alternatívák értékelésének részét képezi: a REACH-rendelet esetében például nem elegendő egy alternatíva általánosságban (in abstracto), laboratóriumi feltételek vagy kivételes feltételek melletti létezésének bizonyítása. A melléklet bemutat néhány ilyen példát. A Bizottság nem szándékozza megváltoztatni a műszaki és/vagy gazdasági megvalósíthatóságra vonatkozó meglévő hivatkozásokat, amennyiben javasolja a nem helyettesíthető felhasználás fogalmának bevezetését bármely ilyen jogalkotási területen. A Bizottság meg fogja vizsgálni a jogszabályi háttérre való ilyen hivatkozások megfelelőségét, amikor mérlegeli a nem helyettesíthető felhasználás fogalma bármely más területen történő bevezetését. A következő szakaszok részletesebben kifejtik és meghatározzák a nem helyettesíthető felhasználás kritériumait.

2.2.   A nem helyettesíthető felhasználás fogalmát alátámasztó kifejezések

Az alábbi 1. táblázat nem kimerítő jelleggel ismerteti a nem helyettesíthető felhasználás fogalmához kapcsolódó fő kifejezéseket, hogy iránymutatást adjon a releváns uniós jogszabályokban való esetleges alkalmazásukhoz.

1. táblázat A nem helyettesíthető felhasználás fogalmával kapcsolatos kifejezések.

Legkárosabb anyagok

A legkárosabb anyagok rendelkeznek az alábbi veszélyességi tulajdonságok közül eggyel vagy többel (17) ,  (18) ,  (19):

1A. vagy 1B. kategóriába tartozó karcinogenitás

1A. vagy 1B. kategóriába tartozó csírasejt-mutagenitás

1A. vagy 1B. kategóriába tartozó, reprodukciós/fejlődési toxicitás

Endokrin rendszert károsító hatás, 1. kategória (emberi egészség)

Endokrin rendszert károsító hatás, 1. kategória (környezet)

Légzőszervi szenzibilizáció, 1. kategória

Célszervi toxicitás – ismétlődő expozíció (STOT-RE), 1. kategória, ideértve az immunotoxicitást és a neurotoxicitást

Perzisztens, bioakkumulatív és mérgező/nagyon perzisztens és nagyon bioakkumulatív (PBT/vPvB)

Perzisztens, mobil és mérgező/nagyon perzisztens és mobil (PMT/vPvM) (20)

Veszélyes az ózonrétegre 1. kategória (21)

Egészségügyi vagy biztonsági szempontból szükséges

A legkárosabb anyagok használata egészségügyi vagy biztonsági szempontból szükséges, ha az anyag felhasználása és az érintett felhasználás során annak technikai funkciója szükséges a következőkhöz:

Betegség és hasonló orvosi kezelésre szoruló állapotok megelőzése, figyelemmel kísérése vagy kezelése

Az emberi vagy állati élet és egészség alapvető feltételeinek fenntartása

Egészségügyi válságok és vészhelyzetek kezelése

Személyes biztonság biztosítása

Közbiztonság biztosítása

Ezeket az elemeket a melléklet III. szakasz b) pontjának 2. táblázata ismerteti.

A társadalom működése szempontjából létfontosságú

A legkárosabb anyagok használata a társadalom működése szempontjából létfontosságú, ha az anyag felhasználása és az érintett felhasználás során annak technikai funkciója létfontosságú a következőkhöz:

Olyan erőforrások vagy szolgáltatások biztosítása, amelyeknek a társadalom működéséhez továbbra is működében kell maradniuk (pl. az energiaellátás és a kritikus fontosságú nyersanyagokkal való ellátás biztosítása vagy az ellátási zavarokkal szembeni ellenálló képesség)

Természeti válságok és katasztrófák miatti társadalmi kockázatok és hatások kezelése

A természetes környezet védelme és helyreállítása

Tudományos kutatás és fejlesztés végzése

Kulturális örökség védelme

Ezeket az elemeket a melléklet III. szakasz b) pontjának 3. táblázata ismerteti.

Elfogadható alternatívák

Az elfogadható alternatívák olyan vegyi anyagok, anyagok, technológiák, eljárások vagy termékek, amelyek társadalmi szempontból:

i.

képesek biztosítani azt a funkciót és teljesítményszintet, amelyet a társadalom a várt szolgáltatás megfelelő teljesítéseként el tud fogadni; ÉS

ii.

biztonságosabbak (az emberi vagy állati egészségre és a környezetre jelentett általános vegyi kockázatuk a teljes életciklus során alacsonyabb a legkárosabb anyagéhoz képest).

Az alternatívák elfogadhatóságát társadalmi szemlélettel kell megközelíteni. Az „elfogadható alternatíva” fogalmát általában az egyes jogszabályokban meghatározott konkrét követelményekkel határozzák meg, és a legtöbb jogszabály esetében magában foglalja a műszaki és/vagy gazdasági megvalósíthatósági értékelést is. Ezeket a meglévő fogalommeghatározásokat (például a műszaki és/vagy gazdasági megvalósíthatóságot) figyelembe kell venni, ha és amikor a nem helyettesíthető felhasználás fogalmát alkalmazzák ezeken a területeken.

Anyag felhasználása

Bármely feldolgozás, összeállítás, fogyasztás, tárolás, tartás, kezelés, tartályokba való töltés, egyik tartályból egy másikba való áttöltés, keverés, árucikk előállítása és minden egyéb felhasználás.

Az anyag technikai funkciója (a felhasználás során)

Az a szerep, amelyet az anyag betölt a felhasználása során, azaz amilyen funkciót betölt egy folyamatban, keverékben vagy árucikkben. Technikai funkció például: extraháló oldószer, zsírtalanító szer, korróziógátló stb.

Késztermék

Fogyasztók, ipari vagy foglalkozásszerű felhasználók által használt termék (önálló anyag, keverék, árucikk vagy összetett termék). A legkárosabb anyagok felhasználhatók a késztermék előállításához (bár magában a késztermékben nincsenek jelen) és/vagy tartalmazhatja azokat a késztermék.

Szolgáltatás

Az(ok) a rendeltetés(ek), amelye(ke)t a késztermék a felhasználója vagy fogadója számára betölt (egy tevékenység vagy funkció, nem pedig fizikai tárgy).

2.3.   A nem helyettesíthető felhasználás fogalmának elvei

A nem helyettesíthető felhasználás fogalmának alapelvei a következők:

A fogalom célja, hogy fokozza az egészség és a környezet védelmét azáltal, hogy felgyorsítja a legkárosabb anyagok nem alapvető (azaz helyettesíthető) felhasználásának fokozatos kivezetését, és – amennyiben felhasználásuk nem helyettesíthető – időt biztosítson azok helyettesítésére.

E fogalom annak meghatározására irányul, hogy nem helyettesíthető-e (azaz alapvető-e) a társadalom számára egy bizonyos technikai funkcióval bíró legkárosabb anyag felhasználása, amely anyag vagy jelen van a késztermékben, vagy felhasználásra került az adott termék elelőállításához vagy valamely szolgáltatás nyújtásához. Minden esetben figyelembe kell venni a késztermék által biztosított felhasználás körülményeit, valamint azt a szolgáltatást vagy rendeltetést, amelyet a késztermék a társadalom és a felhasználók (pl. a fogyasztók) számára betölt. Egy anyag használata létfontosságú lehet a társadalom működése szempontjából, vagy szükséges lehet egészségügyi vagy biztonsági szempontból egy adott kontextusban, de egy másikban nem (pl. egy bizonyos technikai funkciójú anyag kórházi sebészeti műtőlámpában való használatának szükségessége eltérhet annak egy otthoni vagy üzleti lámpában való használatának szükségességétől).

A fogalomnak nem célja annak meghatározása, hogy egy adott anyag, termék, termékcsoport vagy szolgáltatás önmagában nem helyettesíthető-e (azaz alapvető-e) a társadalom számára, sem annak meghatározása, hogy az egyéni fogyasztó vagy vállalkozás a felhasználást nem helyettesíthetőnek tartja-e.

Értékelni kell a felhasználást és annak körülményeit. A legkárosabb anyagok bármely ágazaton belüli egyedi felhasználása vagy megfelel az első kritériumnak, vagy nem (pl. valamely anyag használata egy repülőgép-hajtóműben, ahol az anyag a biztonsághoz szükséges technikai funkcióval bír, szemben például egy repülőgépülésben vagy szőnyegben történő felhasználással, ahol a technikai funkció pusztán a díszítés).

Ahhoz, hogy adott felhasználás nem helyettesíthetőnek bizonyuljon, a 2.1. szakaszban foglalt mindkét kritériumnak teljesülnie kell. Az értékelés egyszerűsítése és hatékonyságának növelése érdekében az értékelés tárgyát képező felhasználások esetenként szélesebb termékkategóriákat is magukban foglalhatnak, és a kritériumok strukturált módon (egyenként) is értékelhetők.

Amennyiben a felhasználás bizonyítottan nem helyettesíthető, a feltételeket általában úgy kell meghatározni, hogy minimalizálni lehessen a kibocsátást és az emberek és a környezet kitettségét, különösen a káros anyagoknak való kitettség szempontjából érzékenyebb veszélyeztetett csoportok, például a gyermekek, várandós nők és idősek kitettségének elkerülése vagy minimálisra csökkentése érdekében.

Egy adott felhasználás nem helyettesíthető volta nem statikus tulajdonság, hanem változik az idők során, a veszélyekkel kapcsolatos új információk, az új társadalmi kihívások és igények, valamint az egyre-másra megjelenő új, innovatív alternatívák függvényében. Az észszerű beruházási horizontok, a biztonságosabb alternatívák innovációjának a későbbi piaci penetráció ígéretével történő ösztönzése és a legkárosabb anyagok különösen a fogyasztási cikkekben való felhasználásának minimálisra szorítására irányuló általános cél közötti egyensúlyt szem előtt tartva, a legtöbb esetben célszerű határidőt meghatározni és a megfelelő időpontban felülvizsgálni a nem helyettesíthető felhasználásra vonatkozó engedélyeket.

A nem helyettesíthető felhasználások e változó jellegének figyelembevétele érdekében kötelezettségvállalásokat tartalmazó helyettesítési tervekre, határidőkre és az alternatívákra való átálláshoz vezető lépésekre lehet szükség a nem helyettestíhetőnek ítélt anyagok felhasználásai tekintetében, és fontolóra lehetne venni a kutatási és innovációs menetrendekbe való lehetséges beépítést is.

3.   KÖVETKEZTETÉSEK

E közlemény célja az, hogy iránymutatást nyújtson a nem helyettesíthető felhasználás fogalmának a vegyi anyagokkal foglalkozó uniós jogszabályokba történő bevezetésével kapcsolatos megfontolásokhoz. A fogalom bevezetésekor minden egyes jogi eszköz sajátosságait figyelembe kell venni. Az említett jogszabályokban meg kell határozni a nem helyettesíthető felhasználások értékelésében és az azokkal kapcsolatos döntéshozatalban érintett folyamatokat, szereplőket és szerveket.

Azáltal, hogy egyértelműséget biztosítanak a Bizottság, a jogszabályok elfogadásában részt vevő többi uniós intézmény és azok címzettjei számára, ezen elvek célja, hogy olyan közös keretet nyújtsanak, amely javíthatja a kiszámíthatóságot, a következetességet, valamint lehetővé teszi az uniós ipar számára, hogy gyorsan megvalósítsa a szennyezőanyag-mentességre és a toxikus anyagoktól mentes környezetre való átállást, ami a tágabb uniós szakpolitikai menetrend, különösen a zöld megállapodásra való átállás fontos része.


(1)  COM(2019) 640 final.

(2)  COM(2020) 667 final.

(3)  COM(2021) 400.

(4)  A közlemény nem sérti a Bizottság kezdeményezési jogát az új jogalkotási javaslatok előterjesztésekor. Nem célja vagy hatása bármely jelenleg hatályos jogi aktus értelmezése.

(5)  Európai Bizottság, Környezetvédelmi Főigazgatóság, Bougas, K., Flexman, K., Keyte, I., et al., „ Supporting the Commission in developing an essential use concept: final report ” (A Bizottság támogatása a nem helyettesíthető felhasználás elvének kidolgozásában: zárójelentés), az Európai Unió Kiadóhivatala, 2023, https://data.europa.eu/doi/10.2779/529713

(6)  Lásd a 2.2. szakaszban foglalt fogalommeghatározást.

(7)  A Bizottság ajánlása a „biztonságos és fenntartható tervezésű” vegyi és más anyagokra vonatkozó európai értékelési keret létrehozásáról, 2022. december 8., C(2022) 8854 final.

(8)  Poli- és perfluor-alkil anyagok

(9)  A Tanács 2019. június 26-i következtetései „Az Unió fenntartható vegyianyag-politikára vonatkozó stratégiája felé”, https://www.consilium.europa.eu/hu/press/press-releases/2019/06/26/council-conclusions-on-chemicals

(10)  A Tanács 2021. március 15-i következtetései „Az Unió vegyi anyagokra vonatkozó fenntarthatósági stratégiája: eljött a teljesítés ideje”, https://www.consilium.europa.eu/hu/press/press-releases/2021/03/15/council-approves-conclusions-on-the-eu-chemicals-strategy-for-sustainability/

(11)  Az Európai Parlament állásfoglalása a vegyi anyagokra vonatkozó fenntarthatósági stratégiáról, 2020. július 10., https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/TA-9-2020-0201_HU.html

(12)   Montreali jegyzőkönyv az ózonréteget lebontó anyagokról | Ozone Secretariat (Ózon Titkárság) (unep.org)

(13)  Madridi nyilatkozat a poli- és perfluoralkil-anyagokról (PFAS), https://ehp.niehs.nih.gov/doi/10.1289/ehp.1509934

(14)  Lásd többek között: Cousins, Ian T., et al. (2019). „The concept of essential use for determining when uses of PFASs can be phased out.” (A nem helyettesíthető felhasználás elve annak meghatározásához, hogy a poli- és perfluoralkil-anyagok használata mikor vezethető ki fokozatosan). Environmental Science: Processes & Impacts 21.11 (2019): 1803-1815. (https://doi.org/10.1039/C9EM00163H).

(15)  Cousins, Ian T., et al. (2021). „Finding essentiality feasible: common questions and misinterpretations concerning the »essential-use« concept.” (A nem helyettesíthetőség megvalósíthatóvá nyilvánítása: „a nem helyettesíthető felhasználás” fogalmával kapcsolatos általános kérdések és téves értelmezések). Environmental Science: Processes & Impacts 23.06 (2021). (https://doi.org/10.1039/D1EM00180A).

(16)  A vegyi anyagokra vonatkozó fenntarthatósági stratégia a toxikus anyagoktól mentes környezetért. COM(2020) 667 final.

(17)  A Bizottság ajánlása a „biztonságos és fenntartható tervezésű” vegyi és más anyagokra vonatkozó európai értékelési keret létrehozásáról, 2022. december 8., C(2022) 8854 final.

(18)  Az anyagok és keverékek osztályozásáról, címkézéséről és csomagolásáról szóló 1272/2008/EK rendelet I. melléklete.

(19)  Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács rendelete az anyagok és keverékek osztályozásáról, címkézéséről és csomagolásáról szóló 1272/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet módosításáról, COM(2022) 748 final.

(20)  Az összes PMT és vPvM anyagnak a legkárosabb anyagok alcsoportjába való felvétele további értékelés tárgyát fogja képezni.

(21)  A nem helyettesíthető felhasználás fogalma a Montreali Jegyzőkönyvvel összhangban már releváns az ózonrétegre veszélyes anyagok esetében.


MELLÉKLET

I.   A NEM HELYETTESÍTHETŐ FELHASZNÁLÁS FOGALMÁNAK ÁTTEKINTÉSE A MONTREÁLI JEGYZŐKÖNYVBEN

A Montreáli Jegyzőkönyv olyan nemzetközi megállapodás, amely 1989-ben lépett hatályba, és a Föld ózonrétegét lebontó vegyi anyagok használatának fokozatos megszüntetésére irányul. Ez a nemzetközi szerződés bizonyos nem helyettesíthető felhasználások kivételével sikeresen végrehajtotta az ózonréteget lebontó anyagok leginkább szennyező felhasználásának fokozatos megszüntetését. Elismerték, hogy a felhasználások kis része esetében a fokozatos kivezetés több időt igényel, ezért azt az elfogadott fokozatos megszüntetési ütemtervtől elkülönítve kell kezelni. 1992-ben a Montreali Jegyzőkönyv részes felei ezért úgy határoztak (1), hogy egy anyag felhasználása csak akkor minősül „nem helyettesíthetőnek”, ha:

a)

egészségügyi, biztonsági szempontból szükséges, vagy a társadalom működése szempontjából létfontosságú (a kulturális és intellektuális szempontokra kiterjedően); valamint

b)

nem állnak rendelkezésre műszakilag és gazdaságilag kivitelezhető, valamint környezetvédelmi és egészségügyi szempontból elfogadható alternatívák vagy helyettesítő anyagok.

A részes felek ezen túlmenően úgy határoztak, hogy a termelés és a fogyasztás – ha van – csak akkor engedélyezhető, ha minden gazdaságilag megvalósítható lépést megtettek az anyag nem helyettesíthető felhasználásának és az ahhoz kapcsolódó kibocsátásnak a minimálisra csökkentése érdekében; és az anyag nem áll rendelkezésre elegendő mennyiségben és minőségben a tárolt vagy újrafeldolgozott anyagok meglévő készleteiből.

A Montreali Jegyzőkönyv szerinti nem helyettesíthető felhasználások közé tartoznak a gyógyszerekben, főként az asztma elleni inhalátorokban található anyagok, a laboratóriumi és analitikai felhasználások, reakcióközegként történő felhasználások, tűzoltás során és az oldószerként való felhasználások űrtechnológiai alkalmazásokban. E nem helyettesíthető felhasználások minimálisra csökkentésére különböző módszereket és feltételeket alkalmaztak. A Montreáli Jegyzőkönyvben foglalt, a nem helyettesíthető felhasználásra vonatkozó kritériumokat azonban sem a jegyzőkönyv, sem semmilyen iránymutatás nem határozza meg részletesebben.

A Montreáli Jegyzőkönyvet gyakran tekintik az egyik legsikeresebb többoldalú környezetvédelmi megállapodásnak. Fontos azonban megjegyezni, hogy viszonylag kevés vegyi anyagra terjed ki, és globális szinten alkalmazandó. Mindazonáltal a Montreali Jegyzőkönyvben alkalmazott, a nem helyettesíthető felhasználásra vonatkozó kritériumok nem elég általánosak ahhoz, hogy a vegyi anyagokkal foglalkozó valamennyi vonatkozó uniós jogszabályban megvalósíthatók legyenek.

II.   MILYEN KONKRÉT FELHASZNÁLÁST KELL ÉRTÉKELNI?

A vegyi anyag konkrét felhasználásának meghatározása és annak alkalmazási köre a kiindulópontja a következő elemeken alapuló bármely értékelésnek:

A felhasználásnak és annak a folyamatnak a fő jellemzői, amelyet az adott felhasználás szolgál (pl. mi a felhasználás, hogyan végzik és ki végzi azt),

Az anyag által a felhasználás során biztosított technikai funkció – az a szerep, amelyet az anyag betölt, amikor azt önmagában, keverékben, árucikkben vagy gyártási folyamatban használják; pl. technológiai segédanyag, extraháló oldószer, zsírtalanító szer, korróziógátló, lágyítószer, antioxidáns, színezőanyag és egyéb.

Az ECHA által az anyagoknak a REACH-rendelet szerinti nyilvántartásba vételére használt felhasználási leírók rendszere (2) alapul szolgálhat a technikai funkciók leírásához, de előfordulhat, hogy a felhasználási leírást részletesebb információkkal kell kiegészíteni, különösen az anyag által a felhasználás során biztosított műszaki jellemzők és tulajdonságok tekintetében (pl. tisztítószer, amely csökkenti a folyadékok felületi feszültségét).

A felhasználás körülményei, különösen:

mely(ek) az anyag felhasználásából származó késztermék(ek) vagy szolgáltatás(ok),

az anyagnak az adott felhasználásban való szükségessége (pl. hogy a késztermék vagy a folyamat képes-e az anyag nélkül biztosítani az általa nyújtandó szolgáltatást a felhasználónak),

a késztermék technikai funkciójához való szükségesség, valamint az, hogy a termék előállításához használt anyag technikai funkciója hogyan befolyásolja azt annak meghatározásakor, hogy az anyag ilyen felhasználása szükséges-e egészségügyi vagy biztonsági szempontból, vagy létfontosságú-e a társadalom működése szempontjából (pl. vannak-e olyan különböző termékek a piacon, amelyek ugyanazt a szolgáltatást az anyag nélkül vagy az anyag által biztosított technikai funkció nélkül is képesek nyújtani),

a felhasználásra és/vagy a késztermékre vonatkozó jellemzők (pl. feltételek, követelmények, műszaki teljesítmény) összessége, amelyek keretet adnak az alternatívák és az alternatívával való helyettesítés értékeléséhez (például olyan követelmények összessége, amelyek révén az anyag felhasználása által biztosított szolgáltatás és funkció a szükséges és olyan szinten teljesíthető, amely elfogadható a társadalom számára). A felhasználás körét kellően szűken kell meghatározni ahhoz, hogy bizonyítható legyen az alternatívák hiánya,

az anyag felhasználásának módjára, valamint a felhasználás során elvégzendő különböző tevékenységekre/feladatokra vonatkozó részletek, ideértve az expozíciós forgatókönyveket és a kapcsolódó kockázatkezelési intézkedéseket és működési feltételeket (az emberi egészség és a környezet szempontjából).

A konkrét felhasználás körének meghatározását követően annak tükröződnie kell a felhasználás kellő részletességű leírásában, hogy meg lehessen állapítani, hogy a nem helyettesíthető felhasználásra vonatkozó kritériumok teljesülnek-e. Ajánlott, hogy a felhasználás leírása tartalmazza következő elemeket:

a felhasználás leírása a felhasználásból származó késztermékkel vagy szolgáltatással összefüggésben,

a felhasználás leírása az egészségügyi vagy biztonsági szempontból vett szükségességgel vagy a társadalom működése szempontjából vett létfontossággal összefüggésben (például a technikai funkció és annak a késztermékhez való szükségessége, többek között a felhasználás körülményei),

a felhasználás leírása az alternatívák elemzésével összefüggésben (pl. jellemzők a felhasználás és a késztermék(ek) tekintetében, amelyek keretet adnak az alternatívák elemzéséhez),

a felhasználás leírása az expozíciós forgatókönyvekkel összefüggésben (pl. ha a felhasználás bizonyos részeit zárt rendszerben teljesítik), amelyet a felhasználás, az expozíció és a belőle származó kibocsátás minimalizálására irányuló megfelelő intézkedések egészítenek ki.

III.   ANNAK ÉRTÉKELÉSE, HOGY A FELHASZNÁLÁS NEM HELYETTESÍTHETŐ-E (AZAZ ALAPVETŐ-E) A TÁRSADALOM SZÁMÁRA

Ez a szakasz arra vonatkozóan nyújt iránymutatást, hogy hogyan kell elvégezni az értékelést a nem helyettesíthető felhasználás kritériumai alapján. Ha a fogalmat egy konkrét jogszabályban vezetik be, akkor a nem helyettesíthető felhasználás értékelésében és az azzal kapcsolatos döntéshozatalban részt vevő folyamatokat, szerveket és szereplőket abban a jogszabályban meg kell határozni. Míg a 2.1. szakaszban a nem helyettesíthető felhasználásra vonatkozóan meghatározott két kritériumot külön kell értékelni, előfordulhat, hogy azok egymástól kölcsönösen függenek. Az egészségügyi vagy biztonsági szempontból vett szükségesség, vagy a társadalom működése szempontjából vett létfontosság értékelése befolyásolhatja az alternatívák értékelésének jellegét, ami fordítva is fennáll. A bizonyítottan nem helyettesíthető felhasználás feltételeinek meghatározását az alábbi IV. szakasz ismerteti.

a)   A nem alapvető (azaz helyettesíthető) felhasználások kiszűrése

A nem helyettesíthető felhasználás kritériumainak kumulatív jellege és strukturált (kritériumonkénti) értékelése minden lépésnél lehetővé teszi azoknak a felhasználásoknak a kiszűrését, amelyek nem minősülnek helyettesíthetőnek, mégpedig anélkül, hogy szükség lenne az összes többi kritérium teljes körű értékelésére. Ezzel lehetővé válik az e fogalomban rejlő egyszerűsítési és hatékonysági potenciál teljes körű kiaknázása (lásd az alábbi áttekintő ábrát).

Főszabály szerint annak megállapításához, hogy a felhasználás nem alapvető (azaz helyettesíthető), elegendő, hogy a két kumulatív kritérium egyike ne teljesüljön a felhasználásra. Az egy önálló kritériumot nem teljesítő felhasználások kiszűrhetők, és a többi kritérium további értékelését abba lehet hagyni, ami hatékonyságnövekedést és egyszerűsödést eredményezhet. Ugyanakkor kellő bizonyossággal kell megállapítani, hogy a felhasználás nem alapvető (azaz helyettesíthető). Például, ha az első értékelt kritérium az egészségügyi vagy biztonsági szempontból vett szükségesség, vagy a társadalom működése szempontjából vett létfontosság, és ha az egyértelműen nem teljesül, akkor nem szükséges elvégezni az alternatívák hiánya kritérium értékelését annak megállapításához, hogy a felhasználás nem alapvető (azaz helyettesíthető). Hasonlóképpen, ha az első értékelt kritérium az elfogadható alternatívák hiánya és könnyen bizonyítható, hogy a konkrét felhasználás tekintetében léteznek elfogadható alternatívák, akkor nem szükséges elvégezni az egészségügyi vagy biztonsági szempontból vett szükségességre, vagy a társadalom működése szempontjából vett létfontosságra vonatkozó kritérium értékelését annak megállapításához, hogy a felhasználás nem alapvető (azaz helyettesíthető).

Éppen ellenkezőleg, ahhoz, hogy egy adott felhasználás nem helyettesíthetőnek (azaz alapvetőnek) bizonyuljon, mindkét kritériumnak teljesülnie kell, és ezért annak megállapítása, hogy csak az egyik kritérium teljesül, nem elegendő annak megállapításához, hogy a felhasználás nem helyettesíthető (azaz alapvető) a társadalom számára.

Image 1

1. ábra: Annak értékelése, hogy valamely anyag felhasználása nem helyettesíthető-e (azaz alapvető-e) társadalom számára.

b)   Az egészségügyi vagy a biztonsági szempontból vett szükségesség és a társadalom működése szempontjából vett létfontosság értékelése

Az e kritérium által meghatározott társadalmi szükségleteket egy olyan technikai funkció iránti igény szolgálja, amelyet a legkárosabb anyag egy konkrét felhasználás, valamint annak a felhasználásnak a körülményei révén biztosít. Hangsúlyt kell helyezni arra, hogy mi szükséges egészségügyi vagy biztonsági szempontból, illetve hogy mi létfontosságú a társadalom működéséhez, azaz,

A legkárosabb anyagoknak kizárólag olyan felhasználását szabad egészségügyi vagy biztonsági szempontból szükségesnek, vagy a társadalom működéséhez létfontosságúnak tekinteni, amely szükséges az egészség, a biztonság és/vagy a környezet magas szintű védelméhez vagy amennyiben a felhasználás hiánya elfogadhatatlan következményekkel járna a társadalom működésére nézve.

A legkárosabb anyagok olyan technikai funkciói, amelyek csak a kényelemhez, szabadidőhöz, dekorációhoz vagy luxushoz kapcsolódó tulajdonságokat nyújtanak a késztermék felhasználójának, általában nem tekinthetők egészségügyi vagy biztonsági szempontból szükségesnek, vagy létfontosságúnak a társadalom működéséhez.

A különböző felhasználások esetében szükséges lehet mérlegelni a különböző szintű kontextusba helyezést. Néha elegendő meghatározni az anyag által a felhasználás során biztosított technikai funkciót annak megállapításához, hogy a felhasználás nem alapvető (azaz helyettesíthető), azonban gyakran azt a kontextust is figyelembe kell venni, amelyben a készterméket használják és az a szolgáltatást nyújtja. Ahhoz, hogy egy felhasználást egészségügyi vagy biztonsági szempontból szükségesnek vagy a társadalom működése szempontjából létfontosságúnak lehessen tekinteni, az alábbi mindkét kérdésre „igen” választ kell adni:

i.

Szükség van-e a legkárosabb anyag jelentette technikai funkcióra ahhoz, hogy a késztermék be tudja tölteni a rendeltetését?

ii.

Teljesíti-e a legkárosabb anyag használata az alábbi 2. vagy 3. táblázatban meghatározott elemek legalább egyikét annyiban, hogy teljesíti az egészségügyi szempontból vett szükségesség VAGY a biztonsági szempontból vett szükségesség kritériumát VAGY létfontosságú a társadalom működése szempontjából? (Azaz e kritérium három része közül legalább egynek teljesülnie kell).

A kérdés szempontjából alapvetően azt kell mérlegelni, hogy az anyag által a felhasználás során biztosított technikai funkció egyáltalán szükséges-e ahhoz, hogy a késztermék el tudja látni a szolgáltatását vagy szükséges-e a terméknek az általa ellátott szolgáltatás szempontjából releváns műszaki jellemzőihez. Amennyiben nem, akkor a felhasználás egészségügyi vagy biztonsági szempontból nem szükséges, illetve a tárasdalom működése szempontjából nem létfontosságú.

Amennyiben a technikai funkció szükséges ahhoz, hogy a késztermék el tudja látni szolgáltatását, akkor a következő lépés az értékelés folytatása annak meghatározása céljából, hogy a legkárosabb anyag felhasználása szükséges-e egészségügyi vagy biztonsági szempontból, vagy létfontosságú-e a társadalom működése szempontjából. Ennek az értékelésnek jellemzően egy tágabb összefüggést is mérlegelnie kell, figyelembe véve azt a sajátos környezetet, amelyben a felhasználás vagy a késztermék által biztosított szolgáltatás történik (pl. kórházakban történő felhasználás, szemben az emberek otthonában való felhasználással vagy ipari környezetben történő felhasználással).

Az alábbi táblázatok olyan elemeket határoznak meg, amelyek annak bizonyításához vagy ellenőrzéséhez szükségesek, hogy egy adott felhasználás egészségügyi vagy biztonsági szempontból véve szükséges-e (2. táblázat) vagy a társadalom működése szempontjából létfontosságú-e (3. táblázat). Az egyes elemek leírásának célja, hogy iránymutatást adjon és útmutatással szolgáljon az értékeléshez a kiszámíthatóság növelése, valamint a jogszabályokon belüli és a jogszabályok közötti következetesség biztosítása érdekében.

2. táblázat Az „egészségügyi vagy biztonsági szempontból szükséges” kritériumot leíró elemek nem teljes körű felsorolása, valamint az egyes elemek szerint adott esetben megfelelő felhasználások irányadó leírása.

Elemek

Leírás

A legkárosabb anyag használata egészségügyi vagy biztonsági szempontból szükséges a következő elemek közül egy vagy több esetében:

Betegségek és hasonló egészségügyi problémák kezelése

A legkárosabb anyagnak a felhasználás során betöltött technikai funkciója egészségügyi vagy biztonsági szempontból szükséges, például a következők érdekében:

higiénia biztosítása és tisztítás kórházakban és hasonló létesítményekben és olyan helyzetekben, ahol magas szintű fertőtlenítésre van szükség, például műtéttel kapcsolatban (szokásos körülmények között, például háztartásokban, a legkárosabb anyag higiéniai és tisztítási célú használata nem minősül egészségügyi vagy biztonsági szempontból szükségesnek),

a betegségek (beleértve a zoonózisokat is) terjedésének megelőzése és az ellenük való védekezés,

egészségügyi ellátás nyújtása és súlyos betegségek megelőzése, ideértve a mentális betegségeket is.

A „betegségek és hasonló egészségi állapotok” olyan állapotok, amelyek kedvezőtlenül befolyásolják az életminőséget és a napi tevékenységek ellátását, és/vagy megterhelőek a tünetek és a kezelések tekintetében.

Gondosan meg kell vizsgálni, hogy szükség van-e a legkárosabb anyag használatára a betegségek és hasonló egészségi állapotok megelőzése, nyomon követése vagy kezelése érdekében, mivel maga a felhasználás káros hatással lehet az emberi egészségre vagy a környezetre.

Az emberi vagy állati élet és egészség alapvető feltételeinek fenntartása

A legkárosabb anyagnak a felhasználás során betöltött technikai funkciója egészségügyi vagy biztonsági szempontból szükséges, például a következők érdekében:

elegendő és biztonságos élelmiszer és takarmány biztosítása, például az emberi fogyasztásra szánt élelmiszerek előállításában, feldolgozásában, tárolásában, forgalmazásában és szállításában való felhasználások, a növényvédő szerek, biocidek és diagnosztikai eszközök előállítása során történő felhasználások, amelyeket az állatok egészségének védelmével összefüggésben használnak,

elegendő és tiszta víz biztosítása,

tiszta levegő biztosítása,

meleg és menedék biztosítása a körülvevő környezettől való védelem érdekében.

Gondosan meg kell vizsgálni, hogy szükség van-e a legkárosabb anyag használatára az emberi vagy állati élet és egészség alapvető feltételeinek biztosítása érdekében, mivel maga a felhasználás káros hatással lehet az emberi egészségre vagy a környezetre.

Egészségügyi válságok és vészhelyzetek kezelése

A legkárosabb anyagnak a felhasználás során betöltött technikai funkciója egészségügyi vagy biztonsági szempontból szükséges, például a következők érdekében:

az egészségügyi válságok és vészhelyzetek hatásának enyhítése,

a készenléti segélyszolgálatok, köztük a mentő- és tűzoltószolgálat működésének biztosítása.

A legkárosabb anyag felhasználásának közvetlenül kapcsolódnia kell a válságokhoz és a vészhelyzeti műveletekhez.

A személyes biztonság biztosítása

A legkárosabb anyagnak a felhasználás során betöltött technikai funkciója egészségügyi vagy biztonsági szempontból szükséges, például a következők érdekében:

az egyéni védőfelszerelések működésének biztosítása, például a biztonsági övekben, a munkahelyi személyi védőeszközökben, golyóálló mellényekben, mentőmellényekben, sisakokban, tűzjelzések során való felhasználások,

a termékek, berendezések és eszközök biztonságosságának biztosítása, mint például a járműfékek kenése, a várhatóan olyan hőmérsékletre felmelegítendő termékek tűzállósága, amelyen gyulladás következhet be, vagy olyan környezetben használt termékek korrózióvédelmét célzó felhasználás, ahol erre szükség van.

Közbiztonság biztosítása

A legkárosabb anyagnak a felhasználás során betöltött technikai funkciója egészségügyi vagy biztonsági szempontból szükséges, például a következők érdekében:

az infrastruktúra, például a közúti, vasúti és repülésbiztonság, valamint az épületek biztonságának garantálása (felvonókban, tűzjelzőkben és tűzoltó berendezésekben való felhasználások),

a lakosságot fenyegető veszélyek megelőzése érdekében a készenléti segélyszolgálatok, például a katonaság, a rendőrség, a terrorizmus elleni küzdelem, a tűzvédelmi szolgálatok és a kiberbiztonság működésének biztosítása,

vámellenőrzés, parti őrség.

A legkárosabb anyag felhasználásnak közvetlenül kapcsolódnia kell a biztonsági műveletekhez.


3. táblázat A „társadalom működése szempontjából létfontosságú” kritériumot leíró elemek nem teljes körű felsorolása, valamint az egyes elemek szerint adott esetben megfelelő felhasználások irányadó leírása.

Elemek

Leírás

A legkárosabb anyag használata a társadalom működése szempontjából létfontosságú a következő elemek közül egy vagy több esetében:

Olyan erőforrások vagy szolgáltatások biztosítása, amelyeknek a társadalom működéséhez továbbra is működében kell maradniuk

A legkárosabb anyagnak a felhasználás során betöltött technikai funkciója a társadalom működése szempontjából létfontosságú, például a következők érdekében:

a társadalom számára létfontoságú infrastruktúrák és szolgáltatások telepítésének, karbantartásának és szállításának lehetővé tétele, mint például az energiaátalakítás, -tárolás és -ellátás (pl. megújuló energia, villamos energia, olaj, gáz), mobilitás és közlekedés (pl. közúti, vasúti, légi, vízi, hajózási és kikötői), vízkezelés és vízellátás, hulladékkezelés, digitális kommunikáció és egészségügyi infrastruktúra (3),

a nélkülözhetetlen digitális infrastruktúrák, technológiák és szolgáltatások – például az adatfeldolgozás, a navigáció és az érzékelés – működésének lehetővé tétele,

a kritikus fontosságú nyersanyagok kitermelésének, átalakításának, újrafeldolgozásának és tárolásának (4) lehetővé tétele vagy az ilyen anyagok ellátási zavaraival szembeni rezilienciának a lehetővé tétele,

a társadalom számára létfontosságú erőforrásokra és szolgáltatásokra vonatkozó elemzés, mérések és tesztelési rendszerek lehetővé tétele,

a társadalom számára létfontosságú erőforrások és szolgáltatások kulcsfontosságú berendezései és alkatrészei gyártásának, szállításának, karbantartásának és újrafeldolgozásának lehetővé tétele (5).

Az „Olyan erőforrások vagy szolgáltatások, amelyeknek a társadalom működéséhez továbbra is működében kell maradniuk” megfogalmazás azokat az erőforrásokat vagy szolgáltatásokat jelöli, amelyek meghibásodása vagy a bennük bekövetkező romlás jelentős zavart okozna a közvédelemben és -biztonságban, vagy egyéb drámai következményekkel járna. Ezek az erőforrások vagy szolgáltatások lehetnek állami vagy magánjellegűek, és kontextusba kell helyezni őket abból a szempontból, hogy a legkárosabb anyag használata mit jelent társadalmi (nem pedig egyéni) szinten.

A legkárosabb anyag felhasználásának közvetlenül kapcsolódnia kell a szolgáltatásokhoz és magukhoz az infrastruktúrákhoz.

Erőforrások, például infrastruktúra és felszerelések biztosítása a társadalom hagyományos, nem hagyományos és hibrid fenyegetésekkel szembeni védelme és biztonsága érdekében

A legkárosabb anyagnak a felhasználás során betöltött technikai funkciója a társadalom működése szempontjából létfontosságú, például a következők érdekében:

a védelmi és biztonsági infrastruktúra telepítésének és karbantartásának lehetővé tétele,

a védelmi és biztonsági szempontból kulcsfontosságú berendezések és alkatrészek gyártásának, szállításának, karbantartásának és újrafeldolgozásának lehetővé tétele.

Az „Erőforrások, például infrastruktúra és felszerelések biztosítása a társadalom hagyományos, nem hagyományos és hibrid fenyegetésekkel szembeni védelme és biztonsága érdekében” megfogalmazás olyan erőforrásokat jelöl, amelyek meghibásodása vagy romlása gátolná az Európai Unió vagy tagállamai képességét arra, hogy megóvják magukat vagy lakosságukat az ilyen fenyegetésekkel szemben.

A legkárosabb anyag felhasználásának közvetlenül kapcsolódnia kell az erőforrásokhoz, például az infrastruktúrához vagy magukhoz a felszerelésekhez.

Természeti válságok és katasztrófák miatti társadalmi kockázatok és hatások kezelése

A legkárosabb anyagnak a felhasználás során betöltött technikai funkciója a társadalom működése szempontjából létfontosságú, például a következők érdekében:

természeti katasztrófák, például árvizek, tüzek, földrengések által okozott infrastrukturális károk megelőzése vagy helyreállítása.

A legkárosabb anyag felhasználásának közvetlenül kapcsolódnia kell a válságműveletekhez.

A természetes környezet védelme és helyreállítása

A legkárosabb anyagnak a felhasználás során betöltött technikai funkciója a társadalom működése szempontjából létfontosságú, például a következők érdekében:

az üvegházhatásúgáz-kibocsátás csökkentése és enyhítése, például a megújulóenergia-technológiák és a kibocsátásmentes közlekedési technológiák céljára való felhasználás,

a víz-, talaj- vagy légszennyező anyagok csökkentése, például tisztítótechnológiákban való felhasználás és hasonló felhasználások,

az ökoszisztémák és a biológiai sokféleség védelme, például az inváziós fajok elleni védekezésre való felhasználás,

a szennyező anyagok elemzése és nyomon követése,

a környezetben található szennyező anyagok eltávolítása.

A társadalom függ a természeti környezet védelmétől és helyreállításától. Gondosan mérlegelni kell, hogy létfontosságú-e a legkárosabb anyag használata a természetes környezet védelméhez, ideértve a szennyezés kezelését is, mivel maga a felhasználás hozzájárulhat a szennyezéshez. A létfontosság bizonyításának magában kell foglalnia az arra vonatkozó érdemi bizonyítékok összegyűjtését, hogy a felhasználás milyen mértékben járulhat hozzá az uniós jogszabályoknak és a nemzetközi szerződéseknek való megfeleléshez.

Tudományos kutatás és fejlesztés végzése

A legkárosabb anyagnak a felhasználás során betöltött technikai funkciója a társadalom működése szempontjából létfontosságú, például a következők érdekében:

ellenőrzött körülmények között laboratóriumi elemzés, mérések és tesztelés végzése tudományos kutatás vagy fejlesztés céljából,

ellenőrzött körülmények között felsőoktatási intézményekben (egyetemi szinten) és kutatóintézetekben végzett laboratóriumi kísérletek végzése.

Kulturális örökség védelme

A legkárosabb anyagnak a felhasználás során betöltött technikai funkciója a társadalom működése szempontjából létfontosságú, például a következők érdekében:

kulturális örökség, különösen a műemlékek védelme a Világörökségi Egyezmény végrehajtására vonatkozó operatív iránymutatásban (6) meghatározottak szerint:

a)

műemlékek: építészeti alkotások, monumentális szobrászati alkotások és festészeti alkotások, régészeti jellegű elemek vagy szerkezetek, feliratok, barlangházak és jellemzők együttesei, amelyek történelmi, művészeti vagy tudományos szempontból kiemelkedő egyetemes értékkel bírnak;

b)

épületcsoportok: különálló vagy összekapcsolt épületcsoportok, amelyek architektúrájuk, homogenitásuk vagy tájbeli elhelyezkedésük miatt történelmi, művészeti vagy tudományos szempontból kiemelkedő egyetemes értékkel bírnak;

c)

helyszínek: emberi alkotások vagy a természet és az ember együttes alkotásai, valamint olyan területek, beleértve a régészeti lelőhelyeket is, amelyek történelmi, esztétikai, etnológiai vagy antropológiai szempontból kiemelkedő egyetemes értéket képviselnek.

A „kulturális örökség védelme” megfogalmazást olyan követelményként kell értelmezni, amely kifejezetten a kulturális örökség megőrzésére összpontosít. Bizonyos esetekben a díszítés vagy az esztétikai érték jelentős kulturális értékkel rendelkezőnek tekinthető (pl. az UNESCO világörökségi helyszínei közé sorolás), valamint az UNESCO által meghatározott szellemi kulturális örökség (7), például az UNESCO által elismert hagyományos kézművesség (8). Valamennyi szociodemográfiai csoport kulturális örökségét egyformán tiszteletben kell tartani és objektíven értékelni kell.

A legkárosabb anyag kulturális örökség védelme céljából történő felhasználása nem vezethet gyermekek vagy más veszélyeztetett csoportok expozíciójához. A legkárosabb anyag felhasználásának közvetlenül a megőrzési művelethez kell kapcsolódnia, más felhasználások pedig nem minősülnek létfontosságúnak a társadalom működése szempontjából.

c)   Az elfogadható alternatívák hiányának értékelése

Ennek a nem helyettesíthető felhasználásra vonatkozó kritériumnak a teljesítése megköveteli, hogy ne álljanak rendelkezésre elfogadható alternatívák, amit az alternatívák elemzésével kell igazolni. Ennek megfelelően e kritérium értékelésének legalább a következő két szempontból kell állnia (9):

i.

a felhasználás lehetséges alternatíváinak azonosítása, megvizsgálva, hogy az értékelt anyag felhasználása helyettesíthető-e alternatív vegyi anyaggal, anyaggal, termékkel, eljárással vagy technológiával (azaz melyek azok a lehetséges alternatívák, amelyek megfelelően biztosítják a készterméknek a várt szolgáltatás nyújtásához szükséges technikai funkcióját). Az „alternatíva” fogalmát általában az adott jogszabály foglalja keretbe; ÉS

ii.

elfogadhatóságuk értékelése.

Az elfogadható alternatíváknak képeseknek kell lenniük biztosítani azt a funkciót és teljesítményszintet, amelyet a társadalom a várt szolgáltatás megfelelő teljesítéseként el tud fogadni, és biztonságosabbnak kell lenniük. Amint azt e közlemény 2.2. szakasza ismerteti, az alternatívák értékelését általában az egyes jogszabályokban meghatározott konkrét követelményekkel határozzák meg, és a legtöbb jogszabály esetében az magában foglalja a műszaki és/vagy gazdasági megvalósíthatósági értékelést is. A fent említettek szerint a Bizottság nem szándékozza megváltoztatni a műszaki és/vagy gazdasági megvalósíthatóságra vonatkozó meglévő hivatkozásokat, amennyiben javasolja a nem helyettesíthető felhasználás fogalmának bevezetését bármely ilyen jogalkotási területen. Az értékelés nem korlátozódhat a felhasználást végző konkrét felhasználó vállalkozásra, hanem a piaci szintű használatra és a társadalmi igényekre kell vonatkoznia. Következésképpen az értékelésnek nemcsak az azonos teljesítményszintű lehetséges alternatívákat kell figyelembe vennie, hanem bármely olyan funkcióval és teljesítményszinttel rendelkező alternatívát is, amelyet a társadalom a várt szolgáltatás kielégítő nyújtásaként el tud fogadni. A mérlegelendő lehetséges alternatívák ezért a következők:

azonos termékkategóriába tartozó forgalomban lévő termékek, amelyek nem használják a legkárosabb anyagot,

az alacsonyabb teljesítményű alternatívák, feltéve, hogy azok társadalmi szempontból elfogadhatók (10),

azok az alternatívák, amelyek a legkárosabb anyag által vagy a legkárosabb anyaggal biztosítotthoz hasonló technikai funkciót és hasonló teljesítményszintet biztosítanak.

Az alábbiakban néhány példa található arra, hogy a meglévő uniós jogszabályok hogyan foglalják kertbe az alternatívák értékelését.

A REACH-rendelet (1907/2006/EK)  (11) meghatározza a vegyi anyagok regisztrálásának, értékelésének, engedélyezésének és korlátozásának keretét. Az alternatívák értékelése az engedélyezésekkel és korlátozásokkal összefüggésben történik. A 68. cikk (1) bekezdésén alapuló korlátozásokról szóló határozatoknak figyelembe kell venniük az alternatívák rendelkezésre állását. Az értékelés az alternatívákra vonatkozó információkon alapul, beleértve azok rendelkezésre állását, valamint műszaki és gazdasági megvalósíthatóságát (12). Az engedélyezési eljárás keretében a REACH megköveteli a különös aggodalomra okot adó anyag felhasználása alternatívái „megfelelőségének” értékelését, beleértve azok műszaki és gazdasági megvalósíthatóságát is. E kifejezések fogalommeghatározása nem szerepel a REACH-rendeletben. Az engedélyezés területén ezeknek a vonatkozó ítélkezési gyakorlat ad keretet (13). Ezen ítélkezési gyakorlat szerint:

A „megfelelő” kifejezés célja, hogy a releváns alternatívák számát a „biztonságosabb” alternatívák számára korlátozza, azaz olyan anyagokra vagy technológiákra, amelyek használata az érintett különös aggodalomra okot adó anyag felhasználásának kockázatához képest alacsonyabb kockázattal jár.

Ezenkívül a „megfelelő” kifejezés azt jelenti, hogy az alternatívának „gazdaságilag és műszakilag életképesnek” kell lennie (14). Jelentése nem korlátozódik egy alternatíva általánosságban (in abstracto), laboratóriumi feltételek vagy kivételes feltételek melletti létezésére.

Ami a műszaki és gazdasági szempontból megvalósítható alternatívák rendelkezésre állását illeti, az alternatívák elemzését az alternatív anyagok előállítására szolgáló gyártási kapacitás és az alternatív technológiák megvalósíthatósága szempontjából, valamint a forgalomba hozatalukra vonatkozó jogi és ténybeli követelmények fényében kell elvégezni.

Az 528/2012/EU rendelet  (15) az olyan biocid termékek – például fertőtlenítőszerek, tartósítószerek, rágcsálóirtó szerek, rovarölő szerek és egyebek – forgalomba hozatalának és felhasználásának keretét határozza meg, amely termékek célja az emberekre, azok tevékenységére, illetve az általuk használt vagy előállított termékekre (ideértve a fogyasztási cikkeket is), az állatokra vagy a környezetre káros szervezetek elleni védekezés. A rendelet kizárási kritériumokat állapít meg a bizonyos veszélyességi tulajdonságokkal rendelkező hatóanyagokra (CMR 1A. és 1B. kategória, az emberi egészséget veszélyeztető endokrin károsító anyagok, PBT és vPvB), amelyeket általában nem hagynak jóvá. Eltérés engedélyezhető a rendelet 5. cikkének (2) bekezdése alapján, amely – egyéb kritériumok mellett – tartalmaz néhány, a nem helyettesíthető felhasználás fogalmához hasonló elemet, konkrétabban:

hogy bizonyított, hogy a hatóanyag alapvetően szükséges az emberi egészséget, az állati egészséget vagy a környezetet fenyegető komoly veszély megelőzése vagy a vele szembeni fellépés céljából,

az eltérések jóváhagyásakor kulcstényezőként kell figyelembe venni a megfelelő alternatív anyagok vagy technológiák meglétét és elegendő mértékben való rendelkezésre állását,

és az eltérő felhasználásra az emberek, az állatok és a környezet expozíciójának minimálisra csökkentése érdekében – csak megfelelő kockázatcsökkentő intézkedések mellett kerülhet sor.

A Bizottság azt is engedélyezheti a tagállamoknak, hogy engedélyezzenek egy nem jóváhagyott hatóanyagot tartalmazó biocid terméket, amennyiben a hatóanyag alapvető fontosságú a kulturális örökség megőrzéséhez (16) és nem áll rendelkezésre megfelelő alternatíva (az 55. cikk (3) bekezdése).

A fenntartható befektetésekről szóló taxonómiai rendelet ((EU) 2020/852) (17) általános keretet hoz létre annak eldöntésére, hogy egy gazdasági tevékenység a rendeletben meghatározott hat környezetvédelmi célkitűzéshez (18) való hozzájárulása alapján környezeti szempontból fenntarthatónak minősül-e. A környezetszennyezés megelőzésére és csökkentésére vonatkozó „jelentős károkozás elkerülését célzó” (DNSH) kritériumok (19) előírják, hogy egy tevékenység nem vezethet a REACH 57. cikkében említett veszélyességi osztályok vagy veszélyességi kategóriák valamelyikére vonatkozó kritériumoknak megfelelő anyagok gyártásához, felhasználásához vagy forgalomba hozatalához, kivéve, ha a piaci szereplők értékelték és dokumentálták, hogy nem állnak rendelkezésre más megfelelő alternatív anyagok vagy technológiák a piacon, és azokat ellenőrzött körülmények között használják.

A higanyról szóló rendelet ((EU) 2017/852) (20) csak akkor engedélyezi a hozzáadott higanyt tartalmazó új termékek gyártását és forgalomba hozatalát, valamint a higanyt vagy higanyvegyületeket felhasználó új gyártási folyamatok alkalmazását, ha rendelkezésre áll olyan értékelés, amely bizonyítja, hogy jelentős környezetvédelmi vagy egészségügyi előnyök érhetők el a higany új felhasználása révén, és ezen új felhasználás nem jelent jelentős kockázatokat sem a környezetre, sem pedig az emberi egészségre nézve, valamint nem állnak rendelkezésre ilyen előnyöket nyújtó, műszakilag kivitelezhető higanymentes alternatívák.

IV.   A NEM HELYETTESÍTHETŐ FELHASZNÁLÁSRA VONATKOZÓ DÖNTÉSHEZ KAPCSOLÓDÓ FELTÉTELEK

Az emberi egészségre és a környezetre jelentett kockázatok célzott értékelésének kell megállapítania, hogy a felhasználásra vonatkozó kockázatcsökkentési intézkedések és működési feltételek olyan kibocsátásokat és az állatok és a környezet olyan mértékű kitettségét eredményezik-e, amelyet a technikailag és gyakorlatilag lehetséges legalacsonyabb szintre minimalizáltak. Amennyiben nem, e cél elérése érdekében minden egyes jogszabály esetében meg kell határozni a feltételeket.

A társadalom számára nem helyettesíthetőnek (azaz alapvetőnek) ítélt felhasználásokra vonatkozó feltételek meghatározásának elvei:

A gyártás, a felhasználás, az életciklus vége és az újrafeldolgozás során az emberek és állatok kitettsége, valamint a környezetbe történő kibocsátások minimalizálása, beleértve a használatban lévő anyag mennyiségét korlátozó feltételeket is (21), különösen a veszélyeztetett csoportok, például a gyermekek, a várandós nők és az idősek expozíciójának elkerülése vagy minimálisra csökkentése érdekében, akik érzékenyebbek a káros vegyi anyagoknak való kitettségre.

Ösztönzők biztosítása a biztonságos és fenntartható alternatívák és helyettesítés innovációjához

a helyettesítésben való részvételre és a helyettesítés felé tett előrehaladás nyomon követésére vonatkozó feltételek (helyettesítési tervek), valamint

a korlátozásoktól és az engedélyezett felhasználásoktól való eltérésekre általában határidőt kell megállapítani.

Annak biztosítása, hogy az ellátási láncban történő felhasználásra vonatkozó információk rendelkezésre álljanak, a fogyasztók és a hulladékkezelők számára is.


(1)  A Montreali Jegyzőkönyv részes feleinek IV/25. határozata: https://ozone.unep.org/treaties/montreal-protocol/meetings/fourth-meeting-parties/decisions/decision-iv25-essential-uses

(2)  A tájékoztatási követelményekről és a kémiai biztonsági értékelésről szóló útmutató R.12.4. függeléke, R.12. fejezet: Felhasználási leírás 3.0. verzió – 2015. december.

(3)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2022/2557 irányelve (2022. december 14.) a kritikus szervezetek rezilienciájáról és a 2008/114/EK tanácsi irányelv hatályon kívül helyezéséről.

(4)  A Bizottság javaslata – Rendelet a kritikus fontosságú nyersanyagok biztonságos és fenntartható ellátását biztosító keret létrehozásáról, COM(2023) 160 final.

(5)  Lásd például: Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2023/1781 rendelete (2023. szeptember 13.) az Európa félvezető-ökoszisztémájának megerősítését célzó intézkedési keret létrehozásáról és az (EU) 2021/694 rendelet módosításáról (a csipekről szóló rendelet).

(6)  UNESCO. Operational guidelines for the implementation of the World Heritage Convention. (Operatív iránymutatás a Világörökségi Egyezmény végrehajtásához). Lekérve 2023. március 29-én a következő internetcímről: https://whc.unesco.org/en/guidelines/

(7)  Egyezmény a szellemi kulturális örökség megőrzéséről, MISC/2003/CLT/CH/14.

(8)  UNESCO Szellemi kulturális örökség jegyzék és a helyes védelmi gyakorlatok nyilvántartása. Lekérve 2023. március 29-én a következő internetcímről: https://ich.unesco.org/en/lists

(9)  E kritérium meghatározásának módja és értékelésének javasolt módja figyelembe veszi a Montreali Jegyzőkönyv nem helyettesíthető felhasználásra vonatkozó kritériumainak releváns részeit, valamint a vegyi anyagokra vonatkozó fenntarthatósági stratégiát.

(10)  Az alternatívaértékelés során azonban figyelembe kell venni az adott használatból származó termék által nyújtott általános szolgáltatást és releváns funkciókat az alternatív termékek, anyagok és technológiák mérlegelésekor.

(11)  Az Európai Parlament és a Tanács 1907/2006/EK rendelete (2006. december 18.) a vegyi anyagok regisztrálásáról, értékeléséről, engedélyezéséről és korlátozásáról (REACH), az Európai Vegyianyag-ügynökség létrehozásáról, az 1999/45/EK irányelv módosításáról, valamint a 793/93/EGK tanácsi rendelet, az 1488/94/EK bizottsági rendelet, a 76/769/EGK tanácsi irányelv, a 91/155/EGK, a 93/67/EGK, a 93/105/EK és a 2000/21/EK bizottsági irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 396., 2006.12.30., 1. o.).

(12)  A REACH-rendelet XV. melléklete.

(13)  Az Európai Unió Törvényszékének 2019. március 7-i ítélete, T-837/16, 71–74. pont.

(14)  A REACH-rendelet 55. cikke értelmében.

(15)  Az Európai Parlament és a Tanács 528/2012/EU rendelete (2012. május 22.) a biocid termékek forgalmazásáról és felhasználásáról (HL L 167., 2012.6.27., 1. o.).

(16)  Eddig csak egy típusú ilyen mentességet kértek, találtak indokoltnak és engedélyeztek: a múzeumokban található kulturális javak védelme az in situ előállított nitrogén felhasználásával.

(17)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2020/852 rendelete (2020. június 18.) a fenntartható befektetések előmozdítását célzó keret létrehozásáról, valamint az (EU) 2019/2088 rendelet módosításáról (HL L 198., 2020.6.22., 13. o.).

(18)  Az éghajlatváltozás mérséklése, az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás, a vízi és tengeri erőforrások fenntartható használata és védelme, a körforgásos gazdaságra való átállás, a szennyezés megelőzése és csökkentése, valamint a biológiai sokféleség és az ökoszisztémák védelme és helyreállítása.

(19)  A Bizottság (EU) 2023/2485 felhatalmazáson alapuló rendelete (2023. június 27.) az éghajlat-politikai uniós taxonómiáról szóló felhatalmazáson alapuló jogi aktus ((EU) 2021/2139) C. függelékének módosításáról.

(20)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2017/852 rendelete (2017. május 17.) a higanyról és az 1102/2008/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről, HL L 137., 2017.5.24., 1. o.

(21)  Például: az Európai Parlament és a Tanács 2004/37/EK irányelve (2004. április 29.) a munkájuk során rákkeltő anyagokkal, mutagénekkel vagy reprodukciót károsító anyagokkal kapcsolatos kockázatoknak kitett munkavállalók védelméről.


ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2024/2894/oj

ISSN 1977-0979 (electronic edition)