European flag

Hivatalos Lapja
Az Európai Unió

HU

Sorozat C


C/2024/2377

2024.4.3.

EURÓPAI NYILATKOZAT A KERÉKPÁROZÁSRÓL

(C/2024/2377)

Az Európai Parlament, a Tanács és az Európai Bizottság ünnepélyesen kihirdeti a kerékpározásról szóló alábbi együttes nyilatkozatot

Preambulum

mivel:

(1)

A közlekedés kulcsfontosságú a társadalmi befogadás és a gazdasági fejlődés, a munkahelyteremtés, valamint az egyéb alapszolgáltatásokhoz, például a foglalkoztatáshoz, az oktatáshoz, az egészségügyhöz és a gondozáshoz való hozzáférés előmozdítása szempontjából. Ugyanakkor továbbra is jelentős forrása az üvegházhatásúgáz-kibocsátásnak, valamint a levegő-, a zaj- és a vízszennyezésnek. A forgalmi torlódások még mindig komoly kihívást jelentenek a közlekedési rendszerek hatékonysága szempontjából, és csökkentik az érintett területek élhetőségét, jelentős költségeket okozva a társadalom és a gazdaság számára.

(2)

A fenntartható közlekedési módok elengedhetetlenek az EU éghajlat-politikai, szennyezőanyag-mentességi és energiahatékonysági célkitűzéseinek eléréséhez. E közlekedési módok közül a kerékpározás az egyik legfenntarthatóbb, legegészségesebb és leghatékonyabb, miközben jelentős potenciállal rendelkezik a városi közlekedés dekarbonizációja és azon uniós szintű cél elérése szempontjából, amely szerint a nettó üvegházhatásúgáz-kibocsátást 2030-ig az 1990-es szinthez képest legalább 55 %-kal csökkenteni kell, 2050-re pedig el kell érni a klímasemlegességet, összhangban az európai klímarendelettel (1). Emellett a kerékpározás hozzá fog járulni a szennyezőanyag-mentességi célkitűzés (2) megvalósításához, és járulékos előnyökkel jár más területeken is. Éghajlat-politikai célkitűzéseink részeként fontos a kerékpárhasználat fejlesztése az európai városok és nagyvárosok esetében.

(3)

A kerékpár fogalma az emberi erővel meghajtott közúti járművek széles és dinamikus skáláját öleli fel a különböző terepviszonyokra szánt kerékpároktól, valamint a teherszállító és a gyermekek szállítására szolgáló kerékpároktól kezdve a fogyatékossággal élő személyek számára készült kerékpárokon, a háromkerekű kerékpárokon, a fekvőkerékpárokon, a velomobilokon és a tandemkerékpárokon át az e-kerékpárokig és a kerékpár-utánfutókig. Mindezen eszközök a szállítási és mobilitási szükségletek tág körét elégítik ki, és megfelelő infrastruktúrát igényelnek. A kerékpározás a teherszállító kerékpároknak és a hasonló eszközöknek köszönhetően egyre fontosabb szerepet játszik a városi áruszállításban is, különös tekintettel a csomagkézbesítésre és a bevásárlásra. A kerékpárhasználatban rejlő potenciál teljes körű kiaknázása érdekében a kerékpározásra vonatkozó szakpolitikáknak tükrözniük kell ezt a sokszínűséget.

(4)

A lehetőségek minél hatékonyabb kihasználásához a kerékpározást megfelelően figyelembe kell venni a mobilitási szakpolitikákban a kormányzás és a finanszírozás, a közlekedéstervezés, a tudatosságnövelés, a területhasználat, a biztonsági előírások és a megfelelő infrastruktúra valamennyi szintjén, különös figyelemmel a fogyatékossággal élő és a csökkent mozgásképességű személyekre. A fenntartható városi mobilitási tervezésre vonatkozó uniós koncepció (3) például az aktív mobilitást, többek között a kerékpározást helyezi a középpontba. A kerékpározást támogató intézkedésekről be kell számolni a nemzeti energia- és klímatervek dekarbonizációra vonatkozó fejezetében, és azokat megfelelően figyelembe kell venni a Horizont Európa „100 klímasemleges és intelligens nagyváros 2030-ig” elnevezésű projektjével kapcsolatos tervekben.

(5)

A kerékpározás javítja a társadalmi befogadást, és hozzájárul az emberek fizikai és mentális egészségéhez és jóllétéhez. Mérsékelt testmozgásról van szó, amely csökkenti az egészségügyi kockázatokat és az ülő életmódhoz kapcsolódó korai halálesetek számát. Az elektromos rásegítésű kerékpárok egyre népszerűbbek. Lehetővé teszik, hogy hosszabb távolságokat tegyünk meg, kielégítik a családok és a kis- és középvállalkozások (kkv-k) mobilitási igényeit, és további csoportokat vonnak be a közlekedésbe, például az idős, vagy a fogyatékossággal élő vagy csökkent mozgásképességű személyeket.

(6)

Ahhoz, hogy a városi és vidéki területeken és az azok között történő közlekedés során minél több ember használjon kerékpárt, elengedhetetlen, hogy Unió-szerte több és jobb biztonságos kerékpáros infrastruktúra álljon rendelkezésre. A kiépültebb kerékpáros infrastruktúra előnyt jelent más eszközök, például a mikromobilitási megoldások tekintetében is.

(7)

Releváns és célzott – helyi, nemzeti és európai szintű – finanszírozásra van szükség ahhoz, hogy megvalósuljon a kerékpározók számának növelésére irányuló törekvés. A kerékpárhasználati feltételek jelentős javításának és az infrastruktúra karbantartásának előfeltétele a megfelelő szintű beruházás.

(8)

Az emberek abban az esetben ösztönözhetők kerékpározásra, ha azt biztonságos módon tudják tenni. A biztonságosabb infrastruktúra – például a külön kerékpárutak és a biztonságos parkolóhelyek – mellett a közúti közlekedésbiztonságra vonatkozó, kockázatelemzésen vagy integrált megközelítésen (például a „biztonságos rendszer” megközelítésen) alapuló terveket és stratégiákat kell alkalmazni mind a kerékpárhasználatra, mind a kerékpárosokkal közös útpályán közlekedő gépjárművekre és gépjárművezetőkre. Ez magában foglalja a biztonságosan megválasztott sebességet, az úthasználat biztonságos módját és a biztonságos üzemű járműveket, amelyeket a közlekedési szabályok szigorú betartatásával kell biztosítani. A kerékpársávokra vonatkozó szabványok kidolgozása növelné az új kerékpáros-infrastruktúrának azt a fajta biztonságosságát, amelyet már a tervezés meghatároz. A képzés és az oktatás (például az iskolákban) ugyancsak hozzájárulhat a kerékpározás biztonságosabbá tételéhez.

(9)

Az európai kerékpáripar nemcsak globális innovátor és élenjáró szereplő, de gazdaságunk egyik fontos, növekvő ágazata is. Jelenleg több mint 1 000 kkv (4) érintett benne, és 1 millió munkahelyet biztosít, de ennél sokkal többet is képes lenne biztosítani.

(10)

A kerékpározás egyszersmind a fenntartható turizmus kulcsfontosságú tényezője, amely hozzájárul a vidéki és városi területeken belüli és az azok közötti összekapcsoltsághoz, különösen akkor, ha vonat- vagy buszközlekedéssel, valamint egyéb, multimodális mobilitási szolgáltatásokat megvalósító szállítási módokkal párosul. Emellett kézzelfogható előnyöket biztosít a helyi gazdaság, különösen a kkv-k számára.

(11)

Az EU-ban nem gyűjtik következetesen a kerékpározásra vonatkozó adatokat. Ez megnehezíti a közlekedési beruházások optimális kiválasztását és a már meglévő intézkedések hatékonyságának értékelését.

(12)

Az e nyilatkozatban foglalt elvek várhatóan hozzájárulnak majd az uniós éghajlat-politikai és környezetvédelmi célértékek eléréséhez, ideértve különösen a szennyezőanyag-mentességi cselekvési tervben (5) foglaltakat, valamint az európai zöld megállapodásban, a fenntartható és intelligens mobilitásra vonatkozó stratégiában (6) és az új uniós városi mobilitási keretben (7) meghatározott egyéb célkitűzéseket.

(13)

Az Európai Parlament 2023 februárjában állásfoglalást fogadott el a kerékpározásra vonatkozó uniós stratégia kidolgozásáról (8). 2022-ben hat uniós tagállam európai nyilatkozatot fogalmazott meg a kerékpározásra vonatkozóan, amely nyilatkozatot a tagállamok többsége már aláírta (9).

(14)

Jelen nyilatkozat az Unió arra vonatkozó politikai szándékát fejezi ki, hogy érvényre juttassa és átültesse a gyakorlatba az abban foglalt elveket. Nem bír kötelező jogi erővel. Az Unió felelős e nyilatkozatnak a tagállamokkal együttműködésben, azok hatáskörének megfelelően és az uniós joggal teljes összhangban történő végrehajtásáért. Ez a nyilatkozat nem érinti az Unió és tagállamai közötti, a Szerződésekben rögzített hatáskörmegosztást.

Nyilatkozat a kerékpározásról

Célunk a kerékpározásban rejlő lehetőségeknek az EU-ban történő teljes körű kiaknázása. Ebben a nyilatkozatban úgy tekintünk a kerékpározásra, mint a közlekedés és a rekreációs tevékenységek egyik legfenntarthatóbb, leghozzáférhetőbb, leginkluzívabb, legolcsóbb és legegészségesebb formájára, és mint olyan tevékenységre, amely kiemelt fontosságú az európai társadalom és gazdaság szempontjából. Szándékunk szerint e nyilatkozatunk stratégiai iránytűként szolgál majd a kerékpározással kapcsolatos meglévő és jövőbeli szakpolitikák és kezdeményezések tekintetében.

Ezért kinyilvánítjuk a következőket:

I. fejezet: A kerékpározásra vonatkozó szakpolitikák kidolgozása és megerősítése

Az EU-nak és tagállamainak, valamint a regionális és helyi önkormányzatoknak egyaránt döntő szerepet kell betölteniük a szélesebb körű kerékpárhasználat támogatásában.

Elkötelezzük magunkat az alábbiak mellett:

1.

a kerékpározásra vonatkozó szakpolitikák és stratégiák kidolgozása, elfogadása és megerősítése a kormányzás valamennyi releváns szintjén;

2.

az ahhoz szükséges intézkedések meghozatala, hogy a kerékpározásra vonatkozó szakpolitikák és stratégiák a lehető leggyorsabban végrehajtásra kerüljenek;

3.

azon intézkedések prioritásként való kezelése, amelyek a fenntartható mobilitással kapcsolatos, a városi és elővárosi területekre, valamint adott esetben a vidéki területekre vonatkozó tervezés keretében figyelembe veszik a kerékpárhasználatot;

4.

a vállalatok, szervezetek és intézmények arra való ösztönzése, hogy előmozdítsák a kerékpározást olyan mobilitásirányítási rendszerek révén, mint a kerékpárral történő munkába járás ösztönzése, vállalati (e-)kerékpárok biztosítása, megfelelő kerékpárparkolók és kerékpáros-létesítmények kialakítása, valamint kerékpáralapú kézbesítési szolgáltatások igénybevétele;

5.

a kerékpározás mint egészséges közlekedési vagy rekreációs forma előmozdítása tudatosságnövelés, figyelemfelkeltő kampányok, kapacitásépítés és szakemberek képzése révén, többek között a megfelelő nemzetközi fórumokon.

II. fejezet: Az inkluzív, megfizethető és egészséges mobilitás ösztönzése

Mindenki számára – életkortól és nemtől függetlenül, a fogyatékossággal élő vagy csökkent mozgásképességű személyekre is kiterjedően – hozzáférést kell biztosítani a mobilitáshoz, és a kerékpározás jelentős mértékben hozzájárulhat ehhez. Fontos, hogy a kerékpározás megfizethető legyen az alacsonyabb jövedelműek számára is, és támogatást élvezzen mint olyan tevékenység, amely hasznos a mentális és a fizikai egészség szempontjából.

Elkötelezzük magunkat az alábbiak mellett:

6.

a kerékpárhasználat gyakoribbá tétele a társadalmi befogadás előmozdítása érdekében, különös figyelmet fordítva a nők, a gyermekek, az idősek, valamint a kiszolgáltatott és marginalizált csoportok szükségleteire;

7.

olyan intézkedések meghozatala, amelyek lehetővé teszik a fogyatékossággal élő és a csökkent mozgásképességű személyek számára a kerékpározáshoz való jobb hozzáférést;

8.

a tevékeny időskor előmozdítása érdekében intézkedések meghozatala az idősek aktív mobilitásának ösztönzésére;

9.

célzott kerékpáros oktatás biztosítása, különösen a gyermekek, valamint a kiszolgáltatott és marginalizált csoportokba tartozó személyek részére;

10.

a kerékpározás megfizethetőségének növelését célzó intézkedések ösztönzése (10).

III. fejezet: Több és jobb kerékpáros infrastruktúra létrehozása

A kerékpáros infrastruktúra minőségének, mennyiségének, összefüggő jellegének és vonzerejének javítása elengedhetetlen a szélesebb körű kerékpárhasználat előmozdításához.

Elkötelezzük magunkat az alábbiak mellett:

11.

a biztonságos és koherens kerékpáros infrastruktúra jelentős fejlesztése Európa-szerte;

12.

uniós iránymutatás kidolgozása és alkalmazása a közúti infrastruktúra közlekedésbiztonsági kezeléséről szóló (EU) 2019/1936 irányelv (11) szerinti, a veszélyeztetett úthasználókat, köztük a kerékpárosokat érintő követelményekre vonatkozó előírásokkal kapcsolatban;

13.

a biztonsági szint növelése annak biztosításával, hogy elegendő hely álljon a kerékpárosok és más veszélyeztetett úthasználók rendelkezésére, különösen a kerékpárutaknak adott esetben a gépjárműforgalomtól való fizikai elkülönítése, vagy a biztonságos sebességnek a vegyes forgalomban való biztosítása révén;

14.

munkálkodás azon, hogy koherens kerékpáros hálózat jöjjön létre a nagyvárosokban, valamint javuljanak az elővárosi és vidéki területek és a városközpontok közötti összeköttetések, beleértve a kerékpár-főútvonalak létesítését is;

15.

biztonságos és védett kerékpárparkolók biztosítása a városokban és a vidéki területeken, beleértve a vasúti és buszpályaudvarokat, valamint a mobilitási csomópontokat is;

16.

az e-kerékpár-töltőállomások várostervezésben és kerékpárparkolókban való telepítésének előmozdítása.

IV. fejezet: A kerékpározással kapcsolatos beruházások növelése és a kerékpározásnak kedvező feltételek megteremtése

A kerékpározásban rejlő lehetőségek kiaknázása több beruházást igényel.

Elkötelezzük magunkat az alábbiak mellett:

17.

technikai és pénzügyi támogatás, valamint finanszírozás biztosítása a kerékpározásra vonatkozó stratégiák és a kerékpározással kapcsolatos beruházások kidolgozásához és végrehajtásához, többek között a vonatkozó uniós eszközökön keresztül és az azokban foglalt feltételek mellett;

18.

a kerékpározás ügyének a kormányzás valamennyi szintjén való figyelembevétele a beruházások területén (12).

V. fejezet: A közúti közlekedésbiztonság és védelem javítása

Mindenki számára lehetővé kell tenni, hogy biztonságos és védett módon kerékpározzon.

Elkötelezzük magunkat az alábbiak mellett:

19.

törekvés a vallettai nyilatkozatban (13) foglalt kötelezettségvállalások teljesítésére, nevezetesen azon célérték elérésére, amely szerint – a vallettai nyilatkozatban szereplő fogalommeghatározást alkalmazva – 2030-ig a 2020-as kiindulási értékhez képest felére kell csökkenteni az EU-ban a súlyos sérülések számát, valamint az erre az időszakra vonatkozó átfogó közúti közlekedésbiztonsági stratégia keretében tett kötelezettségvállalások teljesítésére (ide tartozik az Európai Bizottság által kidolgozott, a 2021–2030-as időszakra szóló uniós közúti közlekedésbiztonsági szakpolitikai keret (14) – amely megerősíti azt az ambiciózus hosszú távú célt, hogy 2050-ig közel nullára csökkenjen a közúti balesetek halálos áldozatainak száma –, valamint a nemzeti közúti közlekedésbiztonsági stratégiák és cselekvési tervek);

20.

a közúti közlekedésbiztonsági szabályok és jogszabályok érvényesítésének megerősítése a különböző közlekedési eszközök egyidejű jelenlétének biztosítása céljából, különös tekintettel a kerékpárosok és más veszélyeztetett úthasználók védelmére;

21.

az e-kerékpárokra alkalmazandó biztonsági követelmények érdemi szabályozásának biztosítása, és az e-kerékpárok használatának előmozdítása;

22.

a nyilvános kerékpárparkolók biztonságának javítása (ideértve a kerékpármegosztás és a multimodális csomópontok kérdését is), valamint a kerékpárlopás problémájának kezelésére irányuló erőfeszítések fokozása;

23.

a kerékpárosképzés (beleértve a gyermekek és a fiatalok kerékpáros-oktatását is) és a közúti közlekedésbiztonsággal – különösen a kerékpárosokat érintő legnagyobb kockázatokkal – kapcsolatos figyelemfelhívó kampányok megerősítése, a kerékpárok és az e-kerékpárok biztonságos használatának előmozdítása, valamint a veszélyeztetett úthasználók biztonságát érintő kérdések tudatosítása a gépjárművezető-képzés során.

VI. fejezet: A minőségi munkahelyek és a világszínvonalú európai kerékpáripar kialakításának támogatása

A szélesebb körű kerékpárhasználat elősegíti a helyi minőségi munkahelyek létrehozását, előnyös az EU gazdasága és kerékpáripara számára, valamint hozzájárul az uniós iparstratégia céljainak megvalósításához.

Elkötelezzük magunkat az alábbiak mellett:

24.

olyan feltételek megteremtése, amelyek lehetővé teszik Európában a kerékpárok széles skálájának (többek között az e-kerékpároknak és a fogyatékossággal élő személyek számára készült kerékpároknak), valamint a hozzájuk tartozó alkatrészeknek a gyártását, ideértve az anyagokhoz és felszerelésekhez való hozzáférést, valamint a globális szinten egyenlő versenyfeltételeknek a meglévő uniós piacvédelmi eszközök révén történő biztosítását;

25.

a kerékpáros-szolgáltatások ágazatának támogatása, beleértve a szociális gazdasági szervezeteket és a kerékpárok körforgásos használatát (újrafelhasználás, javítás és bérlés);

26.

kedvező feltételek kialakítása a minőségi munkahelyek és a kerékpáripari klaszterek létrehozásához, többek között a kerékpáros turizmus területén, a kerékpározással kapcsolatos minőségi munkahelyek számának jelentős növelése, a kkv-k támogatása, valamint a kapcsolódó készségek és szakképzés fejlesztése érdekében;

27.

az ágazat vonzóbbá tétele, valamint a más releváns iparágakból történő – fontos célt jelentő – munkahelyváltás lehetővé tétele;

28.

a kerékpárágazat rezilienciájának, fenntarthatóságának, körforgásos jellegének és digitalizációjának megerősítése érdekében az európai kerékpáriparnak a mobilitási rendszerben részt vevő partnerként való elismerése;

29.

a kerékpáros-szolgáltatások ágazatának, például a kerékpármegosztásnak és a kerékpár-logisztikának a támogatása, különösen a nagyvárosok esetében, többek között a kerékpár-logisztikának a logisztikai rendszerbe történő hatékonyabb integrálása révén.

VII. fejezet: A multimodalitás és a kerékpáros turizmus támogatása

A kerékpározásnak mind a városi, mind a vidéki területeken kulcsszerepet kell játszania a multimodális összeköttetések és a turizmus fejlesztésében, különösen a vonat- és buszközlekedéssel, valamint az egyéb közlekedési módokkal párosulva.

Elkötelezzük magunkat az alábbiak mellett:

30.

multimodális megoldások előmozdítása és megvalósítása a városi, elővárosi és vidéki területeken, valamint a távolsági utazások tekintetében, több szinergiát teremtve a kerékpározás és az egyéb közlekedési módok között, például: még több kerékpár buszon és vonaton történő szállításának lehetővé tétele, biztonságos és védett kerékpár-parkolóhelyek biztosítása az állomásokon és a mobilitási csomópontokon;

31.

a kerékpármegosztási rendszerek támogatása az első és az utolsó kilométer megtételére alkalmas megoldásként a tömegközlekedési szolgáltatásokhoz való hozzáférés tekintetében;

32.

kedvező feltételek kialakítása a kerékpározáshoz mint a rekreáció és a turizmus fenntartható eszközéhez.

VIII. fejezet: A kerékpározásra vonatkozó adatok gyűjtésének javítása

Az e nyilatkozatban foglalt elvek és kötelezettségvállalások végrehajtása terén elért eredmények hatékony nyomon követésének biztosítása érdekében a kerékpározásra vonatkozó adatokat Unió-szerte azonos módon kell gyűjteni.

Elkötelezzük magunkat az alábbiak mellett:

33.

kötelezettségvállalásaink végrehajtásának nyomon követése;

34.

a kerékpárhasználat terén az EU-ban elért eredmények folyamatos mérésének lehetővé tétele olyan, uniós szintű kiindulási adatok meghatározásával, amelyek kiterjednek a kerékpáros-szolgáltatások és -infrastruktúra hosszára és hálózatsűrűségére, valamint minőségére és hozzáférhetőségére több felhasználótípus tekintetében, a kerékpározásnak a teljes közlekedési és mobilitási tevékenységen belüli részarányára, valamint a kerékpárosok körében előforduló súlyos sérülések és halálesetek számára;

35.

a kerékpározásra vonatkozó harmonizált mutatók kidolgozása a transzeurópai közlekedési hálózat (TEN-T) városi csomópontjai tekintetében;

36.

a kerékpározásra és annak infrastruktúrájára vonatkozó statisztikák kidolgozása helyi, nemzeti és uniós szinten, beleértve a tagállamok és az Eurostat közötti, a kerékpározásra vonatkozó adatok gyűjtését célzó együttműködést is.


(1)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2021/1119 rendelete (2021. június 30.) a klímasemlegesség elérését célzó keret létrehozásáról és a 401/2009/EK rendelet, valamint az (EU) 2018/1999 rendelet módosításáról (európai klímarendelet) (HL L 243., 2021.7.9., 1. o.).

(2)  A 8. környezetvédelmi cselekvési program ((EU) 2022/591 határozat) felszólítja a Bizottságot, a tagállamokat, a regionális és helyi hatóságokat és az érdekelt feleket, hogy uniós, nemzeti, regionális és helyi szinten fejlesszék a környezeti szempontból kedvező ösztönzőket, és fokozatosan szüntessék meg a környezeti szempontból káros támogatásokat, különösen a fosszilis tüzelőanyagok vonatkozásában.

(3)  A Bizottság (EU) 2023/550 ajánlása (2023. március 8.) a fenntartható városi mobilitási tervezésre vonatkozó nemzeti támogatási programokról (HL L 73., 2023.3.10., 23. o.).

(4)  Elsősorban kerékpáros-szolgáltatást nyújtó cégek, kerékpárjavító vállalkozások, kiskereskedők stb.

(5)  A Bizottság közleménye: „Bolygónk egészségessé tétele mindenki számára – Uniós cselekvési terv: »Út a szennyezőanyag-mentes levegő, víz és talaj felé« ” (COM(2021) 400).

(6)  COM(2020) 789.

(7)  COM(2021) 811.

(8)  https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/TA-9-2023-0058_HU.html

(9)  https://www.benelux.int/fr/publication/european-cycling-declaration/

(10)  Az (EU) 2022/542 tanácsi irányelv (HL L 107., 2022.4.6., 1. o.) például lehetővé teszi a tagállamok számára, hogy héakedvezményt alkalmazzanak a kerékpárok – többek között az elektromos kerékpárok – értékesítésére, kölcsönzésére és javítására.

(11)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/1936 irányelve (2019. október 23.) a közúti infrastruktúra közlekedésbiztonsági kezeléséről szóló 2008/96/EK irányelv módosításáról (HL L 305., 2019.11.26., 1. o.).

(12)  Többek között – az energiaunió irányításáról és az éghajlat-politikai fellépésről szóló (EU) 2018/1999 rendelettel bevezetett – nemzeti energia- és klímatervek esetében.

(13)  https://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-9994-2017-INIT/hu/pdf

(14)  SWD(2019) 283 final


ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2024/2377/oj

ISSN 1977-0979 (electronic edition)