European flag

Hivatalos Lapja
Az Európai Unió

HU

Sorozat C


C/2024/1488

2024.2.14.

A mezőgazdasági termékek és az élelmiszerek ágazatában egy oltalom alatt álló eredetmegjelöléshez vagy egy oltalom alatt álló földrajzi jelzéshez kapcsolódó termékleírás jóváhagyott standard módosításának a 664/2014/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet 6b. cikkének (2) és (3) bekezdésében említett közzététele

(C/2024/1488)

Ez a közlemény a 664/2014/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet 6b. cikk (5) bekezdésének megfelelően kerül közzétételre (1).

TAGÁLLAMBÓL SZÁRMAZÓ OLTALOM ALATT ÁLLÓ EREDETMEGJELÖLÉSHEZ VAGY OLTALOM ALATT ÁLLÓ FÖLDRAJZI JELZÉSHEZ KAPCSOLÓDÓ TERMÉKLEÍRÁS STANDARD MÓDOSÍTÁSÁNAK JÓVÁHAGYÁSÁRA VONATKOZÓ KÖZLEMÉNY

[1151/2012/EU rendelet]

„Mela Rossa Cuneo”

EU-szám: PGI-IT-0915-AM01 – 2023.11.22.

OEM ( ) OFJ (X)

1.   A termék elnevezése

„Mela Rossa Cuneo”

2.   Az a tagállam, amelyhez a földrajzi terület tartozik

Olaszország

3.   A standard módosítást közlő tagállami hatóság

MEZŐGAZDASÁGI, ÉLELMISZERÜGYI ÉS ERDÉSZETI MINISZTÉRIUM – DIQPAI DGPQA – Pqa 4

4.   A jóváhagyott módosítás(ok) ismertetése

Annak indoklása, hogy a módosítás vagy a módosítások miért minősülnek az 1151/2012/EU rendelet 53. cikkének (2) bekezdésében meghatározott standard módosításnak; A termékleírás és az egységes dokumentum módosításai az (EU) 2021/2117 rendelettel módosított 1151/2012/EU rendelet 53. cikkében meghatározott standard módosításnak minősülnek, mivel:

a)

nem foglalják magukban az oltalom alatt álló eredetmegjelölés vagy az oltalom alatt álló földrajzi jelzés elnevezésének, vagy az említett elnevezés használatának a megváltozását;

b)

nem járnak azzal a kockázattal, hogy megváltoztatják az oltalom alatt álló eredetmegjelölések esetében az 5. cikk (1) bekezdésének b) pontjában említett kapcsolatot, vagy az oltalom alatt álló földrajzi jelzések esetében az 5. cikk (2) bekezdésének b) pontjában említett kapcsolatot;

c)

nem vonatkoznak hagyományos különleges termékre; vagy

d)

nem vonnak magukkal további korlátozásokat a termék forgalmazása tekintetében.

1.   A méretre és a tömegre vonatkozó tulajdonságok módosítása

Módosításra került a termékleírás 2. cikke és az egységes dokumentum 3.2. pontja az engedélyezett fajtacsoportokba tartozó gyümölcsök méretére és minimális tömegére vonatkozóan, az alábbiak szerint:

 

Red Delicious

 

Méret átmérő ≥ 75 mm, vagy tömeg ≥ 180 g a következőképpen módosul: Méret átmérő ≥ 65 mm, vagy tömeg ≥ 155 g

 

Gala

 

Méret átmérő ≥ 70 mm, vagy tömeg ≥ 160 g a következőképpen módosul: Méret átmérő ≥ 65 mm, vagy tömeg ≥ 155 g

 

Fuji

 

Méret átmérő ≥ 75 mm, vagy tömeg ≥ 180 g a következőképpen módosul: Méret átmérő ≥ 65 mm, vagy tömeg ≥ 155 g

 

Braeburn

 

Méret átmérő ≥ 70 mm, vagy tömeg ≥ 160 g a következőképpen módosul: Méret átmérő ≥ 65 mm, vagy tömeg ≥ 155 g

A méret kismértékű csökkentésének az oka az iskolai menzák beszerzési szerződéseiben megfogalmazott elvárásokból fakad, mivel a gyermekek részére valamivel kisebb méretű almákra tartanak

igényt. Másrészt pedig az almák minősége nem függ össze a méretükkel, hiszen a 65 mm-re csökkentett átmérőjű almák is rendelkeznek a termékleírásban szereplő összes tulajdonsággal a szín, az alak, a cukortartalom, a gyümölcspép és a keménység tekintetében.

A módosítás lehetővé teszi a termék szélesebb körű kereskedelmi elterjedését, miközben megtartja a termékleírásban meghatározott tulajdonságait és a követelményeknek való megfelelőségét, kivéve a legkisebb elfogadható méretre (és ennek következtében a legkisebb tömegre) vonatkozókat.

A módosítás az egységes dokumentumot érinti.

2.   A kizárólag feldolgozásra szánt termékre vonatkozó követelmények hozzáadása

A termékleírás 2. cikke és az egységes dokumentum 3.2. pontja a következő előírással egészült ki:

A kizárólag feldolgozásra szánt almákra a termékleírásban foglalt összes követelmény alkalmazandó, a kategóriára, a méretre vagy a tömegre és a keménységre vonatkozó előírások kivételével. E gyümölcsök esetében használható a „Mela Rossa Cuneo” OFJ eredetmegjelölés, azonban nem kerülhetnek a végső fogyasztókhoz.

A kiegészítésben meghatározottak szerint a feldolgozáshoz használt almák nem feltétlenül felelnek meg mindenben a végső fogyasztóknak szánt Mela Rossa tulajdonságainak. A feldolgozásra szánt terméknek csak a származásra, a fajtára és a színre vonatkozó követelményeknek kell megfelelnie. A módosítás lehetővé teszi a termék szélesebb körű elterjedését (még ha csak összetevőként is) anélkül, hogy a fogyasztóknak szánt termék végső tulajdonságaiban bármit is megváltoztatna, és ezáltal csökkenti az élelmiszer-hulladékokat.

A módosítás az egységes dokumentumot érinti.

3.   A termék természetes viaszokkal történő bevonására (coating) vonatkozó előírás hozzáadása

A termékleírás 5. cikke és az egységes dokumentum 3.6. pontja a következő előírással egészül ki:

A csomagolást megelőző tartósítási gyakorlatok közül megengedett a termék egészségügyi jogszabályok által előírt természetes viaszokkal történő viaszos bevonása (coating).

A kért módosítás kizárólag a csomagolás előtti viaszos kezelés lehetőségére (nem kötelezettségére) vonatkozik, azzal a céllal, hogy növelje a „Mela Rossa Cuneo” jellemző tulajdonságainak eltarthatósági idejét.

Ez a gyakorlat immáron hagyományosan elterjedt a gyümölcs- és zöldségágazatban, és különösen az alma kezelésében, mivel – bár egyáltalán nincs hatással a termék sajátos érzékszervi jellemzőire és semmilyen módon nem változtatja meg a gyümölcs egészségességét (ha a hatályos jogszabályok által meghatározott természetes anyagokat használják) – lehetővé teszi az értékesítés utáni eltarthatósági idő meghosszabbítását, és ezáltal az olasz és a nemzetközi piacon való szélesebb körű elterjedés lehetőségét.

A módosítás az egységes dokumentumot érinti.

4.   A kizárólag feldolgozásra szánt termék azonosítására vonatkozó előírás hozzáadása

A termékleírás 8. cikke és az egységes dokumentum 3.7. pontja a következő előírással egészül ki:

Azoknak a kizárólag feldolgozásra szánt OFJ termékeknek az azonosítása, amelyek nem kerülhetnek a végső fogyasztókhoz, a hatályos jogszabályoknak megfelelő csomagoláson vagy tárolóedényen feltüntetett „feldolgozásra szánt Mela Rossa Cuneo OFJ” felirattal történik.

A kizárólag feldolgozásra szánt termékre vonatkozó követelmények hozzáadásával összhangban bevezetett módosítás lehetővé teszi az olyan termékek azonosítását, amelyek nem kerülhetnek a végső fogyasztókhoz.

A módosítás az egységes dokumentumot érinti.

EGYSÉGES DOKUMENTUM

„Mela Rossa Cuneo”

EU-szám: PGI-IT-0915-AM01 – 2023.11.22.

OEM ( ) OFJ (X)

1.   Elnevezés (OEM vagy OFJ)

„Mela Rossa Cuneo”

2.   Tagállam vagy harmadik ország

Olaszország

3.   A mezőgazdasági termék vagy élelmiszer leírása

3.1.   A termék típusa [a XI. mellékletben szereplő felsorolás alapján]

1.6. osztály Gyümölcs, zöldségfélék és gabonafélék, frissen vagy feldolgozva

3.2.   Az 1. pontban szereplő elnevezéssel jelölt termék leírása

A „Mela Rossa Cuneo” oltalom alatt álló földrajzi jelzés kizárólag az alábbi fajtákhoz és klónjaikhoz tartozó almát jelölheti: a) Red Delicious b) Gala c) Fuji d) Braeburn.

Ezenkívül a gyümölcs az alábbi jellemzőkkel rendelkezik:

Red Delicious Gyümölcshéj színe: élénkvörös borseprő szín ≥ a felület 90 %-a, olajosságtól, rozsdásodástól mentes, enyhe rozsdássággal a szármélyedés belső részében. Méret: átmérő ≥ 65 mm, vagy tömeg ≥ 155 g. Cukortartalom: ≥ 11 Brix fok Gyümölcshús keménysége: ≥ 5 kg.

Gala Gyümölcshéj színe: ragyogó élénkvörös ≥ a felület 80 %-a; eloszlása nagyrészt csíkos, néhol elmosódott. Méret: átmérő ≥ 65 mm, vagy tömeg ≥ 155 g. Cukortartalom: ≥ 12 Brix fok Gyümölcshús keménysége: ≥ 5 kg.

Fuji Gyümölcshéj színe: halványpiros – élénkvörös ≥ a felület 60 %-a. Méret: átmérő ≥ 65 mm, vagy tömeg ≥ 155 g. Cukortartalom: ≥ 12 Brix fok Gyümölcshús keménysége: ≥ 6 kg.

Braeburn Gyümölcshéj színe: narancssárgás vörös – élénkvörös, nagyrészt csíkos ≥ a felület 80 %-a. Méret: átmérő ≥ 65 mm, vagy tömeg ≥ 155 g. Cukortartalom: ≥ 11,5 Brix fok Gyümölcshús keménysége: ≥ 6 kg.

Kereskedelmi forgalomba bocsátáskor a gyümölcsöknek épeknek, friss és egészséges kinézetűeknek, tisztáknak, idegen anyagoktól és szagoktól menteseknek kell lenniük, és meg kell felelniükk az Extra és az I. kereskedelmi osztályhoz tartozó gyümölcsökre vonatkozó előírásoknak. Az egyes fajtákra és kereskedelmi kategóriákra vonatkozó minőségi minimumkövetelmények a közösségi szabályozásból, pontosabban az 543/2011/EU rendelet előírásaiból átvett követelmények. A kizárólag feldolgozásra szánt almákra a termékleírásban foglalt összes követelmény alkalmazandó, a kategóriára, a méretre és a keménységre vonatkozó előírások kivételével. E gyümölcsök esetében használható a „Mela Rossa Cuneo” OFJ eredetmegjelölés, azonban nem kerülhetnek a végső fogyasztókhoz.

3.3.   Takarmány (kizárólag állati eredetű termékek esetében) és nyersanyagok (kizárólag feldolgozott termékek esetében)

3.4.   Az előállítás azon műveletei, amelyeket a meghatározott földrajzi területen kell elvégezni

A „Mela Rossa Cuneo” OFJ termesztésének és szedésének valamennyi műveletét a körülhatárolt földrajzi területen kell végezni.

3.5.   A bejegyzett elnevezést viselő termék szeletelésére, aprítására, csomagolására stb. vonatkozó egyedi szabályok

A „Mela Rossa Cuneo” OFJ tartósítása hagyományos módszerekkel, hűtési technika alkalmazásával történik olyan hőmérséklet, páratartalom és levegő-összetétel biztosítása mellett, amelyek lehetővé teszik a gyümölcs fő minőségi jellemzőinek megőrzését. A csomagolást megelőző tartósítási gyakorlatok közül megengedett a termék egészségügyi jogszabályok által előírt természetes viaszokkal történő viaszos bevonása (coating). A „Mela Rossa Cuneo” kereskedelmi forgalomba hozatala kizárólag az alább megjelölt időszakban történhet: Gala: augusztus elejétől május végéig; Red Delicious: szeptember elejétől június végéig; Braeburn: szeptember végétől július végéig; Fuji: október elejétől július végéig.

3.6.   A bejegyzett eredetmegjelöléssel rendelkező termék címkézésére vonatkozó egyedi szabályok

A „Mela Rossa Cuneo” jelzéssel ellátott almát olyan csomagolásban és kiszerelésben kell forgalomba hozni, amely lehetővé teszi a termék egyértelmű azonosítását. A gyümölcs azonosítóját a csomagoláson vagy az egyes gyümölcsökön kell feltüntetni, egyértelműen és tökéletesen olvasható – a címkén feltüntetett valamennyi feliratnál nagyobb méretű – betűkkel kell szerepelnie a „Mela Rossa Cuneo” OFJ jelzésnek. Amennyiben a termék azonosítása a gyümölcsön elhelyezett matrica alkalmazásával történik, azt a gyümölcsök legalább 70 %-ára fel kell ragasztani. Az oltalom alatt álló földrajzi jelzés mellett a nevekre, társasági formákra, illetve vállalatcsoportok tulajdonában vagy magántulajdonban lévő márkanevekre történő utalások és/vagy jelölések használata engedélyezett, azzal a feltétellel, hogy nem lehetnek dicsérő jellegűek és megtévesztőek a fogyasztók számára. Azoknak a kizárólag feldolgozásra szánt OFJ termékeknek az azonosítása, amelyek nem kerülhetnek a végső fogyasztókhoz, a hatályos jogszabályoknak megfelelő csomagoláson vagy tárolóedényen feltüntetett „feldolgozásra szánt Mela Rossa Cuneo OFJ” felirattal történik.

4.   A földrajzi terület tömör meghatározása

A „Mela Rossa Cuneo” előállítási területe részben Cuneo, részben pedig Torino megyében, 280-650 méteres tengerszint feletti magasságban található településeket foglal magában. A Cuneo megyében található települések az alábbiak: Bagnolo Piemonte, Barge, Borgo San Dalmazzo, Boves, Brondello, Busca, Caraglio, Castelletto Stura, Centallo, Cervasca, Cervere, Costigliole Saluzzo, Cuneo, Dronero, Envie, Fossano, Lagnasco, Manta, Martiniana Po, Pagno, Piasco, Revello, Rossana, Sant'Albano Stura, Salmour, Saluzzo, Sanfront, Savigliano, Scarnafigi, Tarantasca, Valgrana, Venasca, Verzuolo, Villafalletto, Villar San Costanzo. A Torino megyében található települések az alábbiak: Bibiana, Bricherasio, Campiglione Fenile, Cavour, Garzigliana, Luserna S.Giovanni, Lusernetta, Osasco, S. Secondo di Pinerolo, Pinerolo.

5.   Kapcsolat a földrajzi területtel

5.1.   A földrajzi terület sajátosságai

Piemont tartomány érintett területe egy, az alpesi hegyvonulat nyugati oldalán elhelyezkedő, a Tengeri-Alpok és a Cotti-Alpok alkotta fennsík, amely hegyrajzi szempontból valódi „unikum”: a fennsík vékony sávja mintegy felfüggesztve ékelődik be a Nyugati-Alpok és a Pó-síkság közé. A körülírt földrajzi terület Piemont tartomány fő almatermesztő vidéke, az a terület, amelyhez a piros héjú alma termesztésének származási helye, fejlődése és területi elhelyezkedése kapcsolódik. A „Mela Rossa Cuneo” almaültetvényei a piemonti Cuneo és Torino megyék közötti területen helyezkednek el, és történelmi, valamint földrajzi szempontból egyaránt különösen alkalmasak az ott termesztett alma antociános elszíneződésének kiemelésére. Az előállítási terület sajátosságai a vidék magassága, szélességi foka és domborzata, az időjárási tényezők, és a napsütéses órák különösen magas száma. Az egyik oldalon az Alpokkal, másik oldalon a Pó-síksággal való szomszédság miatt késő nyártól kezdődően egészen őszig – vagyis a „Mela Rossa Cuneo” almafajták szedés előtti érési szakaszában – a területen a nappali és éjszakai hőmérséklet-ingadozás átlagos értéke 13,8 °C. Ez az érték, a többi – akár hegyvidéki, akár síkvidéki – európai almatermesztő régióban általában mért értékekhez képest szokatlanul magas. Más területeken a hőmérséklet-ingadozás többnyire a gyors időjárás-változásoknak tudható be.

5.2.   A termék sajátosságai

A „Mela Rossa Cuneo” hírnevét megalapozó jellemzők – a héj jellegzetes piros fedőszíne, amely mind a fedőszín kiterjedését (a héj fedőszínnel borított részének százalékos aránya), mind pedig a héj elszíneződésének különösen fényes ragyogását tekintve, hatással van a termék külsejére. A felsorolt jellemzőknek köszönhetően a „Mela Rossa Cuneo” a helyi, regionális, országos és külföldi piacokon egyaránt jellegzetes, saját identitással rendelkezik.

5.3.   A földrajzi terület és a termék minősége vagy jellemzői közötti ok-okozati kapcsolat

A „Mela Rossa Cuneo” esztétikai jellemzői az előállítási terület és a termék előállításához hagyományosan használt almafajták, illetve ezek klónjai közötti kedvező kölcsönhatásnak köszönhetők. A piros szín minőségéhez három, a földrajzi terület jellemzőiből adódó fizikai-időjárási tényező járul hozzá, melyek a következők: az érést megelőző időszakban mérhető cirkadián hőmérséklet-ingadozás magas értéke; a héjnak a leghidegebb éjszakai óráiban keletkező harmatcseppek által kiváltott átitatódása, aminek következtében a gyümölcshéj nedvesedése/száradása jellegzetes, ciklikus módon megy végbe; a reggeli és esti, váltott irányú „hűvös hegyvidéki légáramlatok” miatt erőteljesebbé válnak és felgyorsulnak a cirkadián hőmérsékleti és átitatódási ciklusok. A felsorolt fizikai jelenségek a napfénnyel együtt hatással vannak az alma héjának színéért felelős antioxidánsoknak, az antociánoknak a kialakulására és fejlődésére. A színanyag pigmentjeinek kialakulása szoros kapcsolatban áll a hőmérséklet-ingadozással. A szabad szemmel érzékelhető szín terjedelme a pigmenttel színezett sejtek százalékos arányától, és nem az antociánoknak a sejtekben lévő magasabb vagy alacsonyabb hígítási fokától függ. Az átitatódás/száradás ciklusa, a napfényes órák minőségi jellemzőivel együtt, befolyásolja az antociánok fejlődési folyamatait. A pollenzói Gasztronómiai Tudományegyetem (Università di Scienze gastronomiche di Pollenzo (CN)) által készített dokumentum jól ismerteti a földrajzi területnek a piros héjú alma termesztésére való adottságait. Piemont tartományban a felvilágosodás korában (a XVIII. században) alapított agrártudományi főiskolákon és társulásokban az egyes növényfajtákra, termesztett fajtákra, valamint tudományos alapokon nyugvó termesztési technikákra irányuló, széles körű kutatómunka folyt. Így teremtették meg a Cuneo vidékén különösen erős és csillogó színéért nagyra értékelt, piros héjú almafajta elterjedésének feltételeit.

A modern cuneói almatermesztés fejlődése a XX. század 50-es és 60-as éveiben kezdődött, és az almafajták választékában a piros héjú alma térhódítása fokozatosan kezdődött, mígnem termesztése a napjainkban is tapasztalható túlnyomó többségbe került. A 60-as és 70-es években a „Mela Rossa Cuneo” almát intézményesítik, nyoma van a könyvelési dokumentumokban, nevét már az olasz piacra szánt termék kísérőokmányaiban is említik; ezekből az évekből való az első promóciós kampány, amely érinti a „Mela Rossa Cuneo” almát; az elnevezést a 80-as években a külföldi szállítmányok számláin is feltüntetik. Ugyanebben az időszakban a „Mela Rossa Cuneo” a főként profi gyümölcstermesztők és kisebb részben a fogyasztók részére szervezett almakiállításokon is szerepel, majd a XXI. század első évtizedében, Olaszország északnyugati részén, a jelentős mennyiségű árut forgalmazó kiskereskedők értékesítési pontjainak eladási terveiben fokozatosan megszilárdul a termék kereskedelmi azonosítása.

Hivatkozás a termékleírás közzétételére

https://www.politicheagricole.it/flex/files/1/3/5/D.1a2ffc3636ef22504344/dm_modifica_ordinaria_Mela_Rossa_Cuneo_09.23.pdf


(1)   HL L 179., 2014.6.19., 17. o.


ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2024/1488/oj

ISSN 1977-0979 (electronic edition)