Az Európai Unió Alapjogi Chartája

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

Az Európai Unió Alapjogi Chartája

MI A CHARTA CÉLJA?

Az Európai Unió Alapjogi Chartája (a charta) védelmezi azokat az alapvető jogokat, amelyeket az emberek az Európai Unióban (EU) élveznek. Ez egy korszerű, átfogó uniós jog eszköz, amely a társadalmi változások, a társadalmi előrehaladás, valamint a tudományos és technológiai fejlemények tükrében védi és mozdítja elő az emberek jogait és szabadságait.

FŐBB PONTOK

Tartalom

A charta – tiszteletben tartva az EU hatásköreit és feladatait, valamint a szubszidiaritás elvét – újólag megerősíti azokat a jogokat, amelyek különösen az uniós tagállamok közös alkotmányos hagyományaiból és nemzetközi kötelezettségeiből, az emberi jogok és alapvető szabadságok védelméről szóló európai egyezményből, amelyek magukban foglalják az EU és az Európa Tanács által elfogadott szociális chartákból, valamint az Európai Unió Bíróságának és az Emberi Jogok Európai Bíróságának esetjogából következnek. Azáltal, hogy világosabbá teszi az alapjogokat és felhívja rájuk a figyelmet, a charta jogbiztonságot teremt az EU-ban.

Az Alapjogi Charta egy preambulumból és a hét fejezetet alkotó 54 cikkből áll.

Hatály

A charta az EU-intézményekre, szervekre, hivatalokra és ügynökségekre minden tevékenységük során vonatkozik. Ez nem terjeszt ki a szerződésekkel rájuk ruházott hatásköröket és feladatokat. A charta a tagállamokra is alkalmazandó, amennyiben az uniós jogot hajtják végre.

A charta az alapjogok védelmét szolgáló nemzeti és nemzetközi rendszerekkel, köztük az emberi jogok európai egyezményével együtt alkalmazandó.

Éves jelentések

2010 óta az Európai Bizottság rendszeresen megjelenő éves jelentéssel ellenőrzi a charta alkalmazásának alakulását. 2021 óta, a charta EU-n belüli alkalmazásának megerősítését célzó stratégiát követve (lásd összefoglaló), a charta-jelentés minden évben más, az uniós jog által szabályozott stratégiai jelentőségű tematikus területre összpontosít.

HÁTTÉR

További információk:

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Unió Alapjogi Chartája (HL C 202., 2016.6.7., 389–405. o.)

utolsó frissítés 14.01.2022