Közigazgatási együttműködés az adózás területén

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMOKRÓL:

2011/16/EU irányelv a tagállamok adóhatóságai közötti együttműködésről

(EU) 2021/514 módosító irányelv

MI AZ IRÁNYELVEK CÉLJA?

FŐBB PONTOK

A DAC az összes adóra vonatkozik az alábbiak kivételével:

A DAC7-ben ezt azzal a céllal módosították, hogy a DAC7-irányelv keretében cserélt információk felhasználhatóak legyenek a héa és egyéb közvetett adók vizsgálata, kezelése és végrehajtása céljából.

A releváns nemzeti hatóság köteles létrehozni egy központi kapcsolattartó hivatalt, amelynek szerepe a következő:

Az információkéréseket a következőképpen kell kezelni.

Kötelező automatikus információcsere

2015-től kezdődően a nemzeti hatóságok évente legalább egyszer és – amennyiben e lehetőség rendelkezésre áll – automatikusan biztosítják az érintett tagállamoknak a következő jövedelem- és tőkekategóriákra vonatkozó, valamely másik tagállami illetőségű adóalanyokról rendelkezésre álló információkat:

Az (EU) 2021/514 módosító irányelv új kategóriával, a jogdíjakból származó jövedelemmel egészíti ki a fenti jegyzéket. 2024. január 1. előtt a tagállamok legalább négy olyan kategóriáról tájékoztatják a Bizottságot, amelyek vonatkozásában az egyes tagállamok hatáskörrel rendelkező hatóságainak automatikus csere útján bármely más tagállam hatáskörrel rendelkező hatóságával információt kell közölniük az említett másik tagállamban illetőséggel rendelkező személyekkel kapcsolatban. Az ilyen információnak a 2025. január 1-jével vagy azt követően kezdődő adómegállapítási időszakokra kell vonatkoznia. A nemzeti hatóságok 2017-től kezdődően kötelesek az érintett tagállamok számára automatikusan biztosítani a valamely másik tagállamban illetőséggel rendelkező személyek pénzügyi számláival, valamint a határokon átnyúló vonatkozású feltételes adómegállapításokkal és az előzetes ármegállapításokkal kapcsolatos információkat.

A nemzeti hatóságok ezen túlmenően a – 2016/881/EU irányelv értelmében – 2017-től automatikusan biztosítják az érintett tagállamok számára az országonkénti jelentésekkel (az EU-ban műveleteket folytató multinacionális csoportok által benyújtott jelentések) kapcsolatos információkat. Ezek az információk tartalmazzák a bevétel összegét, az adózás előtti eredményt, a megfizetett és az esedékes nyereségadót, az alkalmazottak létszámát, a jegyzett tőkét, a felhalmozott nyereséget és a tárgyi eszközöket minden egyes olyan adójogrendszer tekintetében, amelyben a csoport üzleti tevékenységet folytat.

A hatóságoknak 2018-tól továbbá hozzáférést kell kapniuk az (EU) 2015/849 irányelvvel, az Unió pénzmosás elleni jogszabályával (lásd az összefoglalót) összhangban gyűjtött, a tényleges tulajdonlásra vonatkozó információkhoz.

2020-tól a nemzeti hatóságok kötelesek automatikusan információkat biztosítani a tagállamoknak az adatszolgáltatási kötelezettség alá tartozó, határokon átnyúló konstrukciókról. Az (EU) 2020/876 irányelv az adatszolgáltatás határidejének egy legfeljebb hat hónapra kiterjedő opcionális hosszabbításáról rendelkezett a DAC6 – az (EU) 2018/822 módosító irányelv – szerinti, adótervezésben közreműködőkre és érintett adózókra vonatkozó kötelező adatszolgáltatási követelmények tekintetében.

Új adatszolgáltatási kötelezettségek a digitális platformokra vonatkozóan

Az (EU) 2021/514 módosító irányelv új adatszolgáltatási kötelezettségeket is bevezet az olyan uniós és nem uniós digitális platformok üzemeltetőire vonatkozóan, amelyek lehetővé teszik bizonyos értékesítők számára a többi felhasználóhoz való kapcsolódást a következő határokon átnyúló vagy nemzeti tevékenységek elvégzése céljából:

A feltételeket az egynél több tagállamban teljesítő uniós digitális platformok dönthetnek úgy, hogy adatszolgáltatási kötelezettségüket e tagállamok egyikében végzik el. A DAC7 szerinti adatszolgáltatási kötelezettséggel rendelkező, nem uniós digitális platformok üzemeltetőinek nyilvántartásba kell vetetniük magukat valamelyik tagállamban.

A nem uniós digitális platformok üzemeltetői mentesülhetnek a DAC7 szerinti adatszolgáltatási kötelezettségeik alól, amennyiben az ezzel egyenértékű adatszolgáltatási kötelezettségeiket valamely elismert nem uniós adójogrendszerben (államban vagy területen) teljesítik, és ez az adott adójogrendszer a megfelelő információkat egy egyedi megállapodással összhangban megosztja valamennyi érintett uniós tagállammal.

Az új V. melléklet tartalmazza az átvilágítási eljárásokat, az adatszolgáltatási követelményeket és a platformüzemeltetőkre vonatkozó egyéb szabályokat.

Spontán módon közölt információk

A nemzeti hatóságok az EU más részeiben lévő társhatóságaik számára önként biztosítják a tájékoztatást, amint lehetséges, de legkésőbb 1 hónappal annak rendelkezésre állását követően, amennyiben:

A nemzeti hatóságok:

A nemzeti hatóságok között megosztott összes információra hivatalos titoktartás vonatkozik.

A nemzeti hatóságoknak minden évben át kell adniuk az Európai Bizottságnak az automatikus információcsere volumenének adatait, és lehetőség szerint becslést kell készíteniük a kapcsolódó költségekről és a hasznokról.

Közös ellenőrzések

Az (EU) 2021/514 módosító irányelv új szakaszt tartalmaz, amelynek célja, hogy egyértelműsítse a közös ellenőrzések két vagy több tagállam közötti elvégzésére vonatkozó jogi keretet és elveket. A tagállamok kötelesek 2023. december 31-ig elfogadni és közzétenni, valamint legkésőbb 2024. január 1-jétől alkalmazni ezeket a szabályokat.

MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ AZ IRÁNYELV?

HÁTTÉR

FŐ DOKUMENTUMOK

A Tanács 2011/16/EU irányelve (2011. február 15.) az adózás területén történő közigazgatási együttműködésről és a 77/799/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 64., 2011.3.11., 1–12. o.)

A 2011/16/EU irányelv későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

A Tanács (EU) 2021/514 irányelve (2021. március 22.) az adózás területén történő közigazgatási együttműködésről szóló 2011/16/EU irányelv módosításáról (HL L 104., 2021.3.25., 1–26. o.)

utolsó frissítés 06.12.2021