A könnyűgépjárművekre vonatkozó, világszinten harmonizált vizsgálati eljárás (WLTP) és a valós vezetési feltételek melletti kibocsátások (RDE)
ÖSSZEFOGLALÓ A KÖVETKEZŐ DOKUMENTUMRÓL:
(EU) 2017/1151 rendelet – a könnyű személygépjárművek és haszongépjárművek (Euro 5 és Euro 6) kibocsátás tekintetében történő típusjóváhagyásáról és a járműjavítási és -karbantartási információk elérhetőségéről szóló 715/2007/EK rendelet kiegészítéséről
MI A RENDELET CÉLJA?
A rendelet:
FŐBB PONTOK
Az uniós típusjóváhagyásra vonatkozó követelmények
- A kibocsátási, a járműjavítási és karbantartási információk tekintetében történő Uniós típusjóváhagyás* megszerzéséhez a gyártónak igazolnia kell, hogy a jármű a meghatározott eljárások szerint vizsgálva megfelel az ebben a rendeletben meghatározott követelményeknek.
- Minden járműnek meg kell felelnie a kipufogó (kipufogócső) számára a 715/2007/EK rendeletben meghatározott kibocsátási határértékeknek, amelyeket az RDE és a WLTP vizsgálatai, valamint egy sor egyéb vizsgálat során határoztak meg. Ezek közé tartozik a párolgási kibocsátási határértékek (pl. az üzemanyagtartályból származó kibocsátások) ellenőrzése, vagy az alacsony környezeti hőmérsékleteken végzett ellenőrzés.
- Minden járművön telepíteni kell a fedélzeti diagnosztikai (OBD) rendszereket annak érdekében, hogy a jármű teljes élettartama alatt fel lehessen ismerni a funkciócsökkenések vagy működési hibák minden fajtáját – a rendelet meghatározza az OBD-rendszerrel szembeni követelményeket a szokásos használat során.
- A gyártóknak be kell szerelniük olyan berendezéseket, amelyek folyamatosan mérik a jármű működtetése során felhasznált fűtőanyag/energia mennyiségét.
Jelentkezés uniós típusjóváhagyásra
- A gyártónak be kell nyújtania a jóváhagyó hatósághoz a járműnek a kibocsátások, valamint a járműjavítási és -karbantartási információkhoz való hozzáférés tekintetében történő típusjóváhagyására vonatkozó kérelmet, amely tartalmazza a következőket:
- a szabályozott vizsgálatok eredményei;
- az OBD-rendszer működési jellemzőit teljeskörűen leíró részletes írásos tájékoztatás;
- a kibocsátásszabályozó számítógép és a kilométer-számláló manipulálását és beállítási módosításait megakadályozó rendelkezések leírása, ideértve futásteljesítmény-értékek rögzítését;
- egy részletes dokumentációcsomag, amely a hatóság számára lehetővé teszi annak értékelését, hogy a kibocsátásszabályozás szintjét csökkentő „hatástalanító berendezések”* tilalmát tiszteletben tartják-e.
- Ha a vonatkozó feltételek teljesülnek, a jóváhagyó hatóság megadja az uniós típusjóváhagyást és kiadja a típusjóváhagyási számot.
Gyártásmegfelelőség
A gyártónak ellenőriznie kell annak biztosítása érdekében, hogy a gyártó által előállított összes jármű megfeleljen a kibocsátási határértékeknek.
Használat közbeni megfelelőség
Ellenőrizni kell, hogy a megfelelően karbantartott és használt járművek élettartamuk során betartsák a határértékeket, amelyek a következők::
- 15 000 km vagy 6 hónap, amelyik később következik be; és
- 100 000 km vagy 5 év, amelyik előbb következik be.
Kibocsátáscsökkentő berendezések
- A kibocsátáscsökkentő berendezéseknek, mint például a katalitikus átalakítóknak, elkülönült műszaki egységekként kell a típusjóváhagyást megkapniuk.
- A rendelet meghatározza az ilyen berendezések típusjóváhagyására történő jelentkezés szabályait és eljárásait.
Az OBD és a járműjavítási és -karbantartási információk hozzáférhetősége
- A gyártóknak intézkedéseket és eljárásokat kell bevezetniük annak biztosítása érdekében, hogy a jármű fedélzeti diagnosztikai, valamint a javítási és karbantartási információi könnyen hozzáférhetőek legyenek.
- A típusjóváhagyást a hatóságok csak azt követően adják ki, miután a gyártótól megkapták a „Hozzáférés a jármű fedélzeti diagnosztikai információihoz és a járműjavítási és -karbantartási információkhoz” bizonylatot
- A jóváhagyó hatóságok a megfelelőséget ellenőrizhetik panasz alapján, vagy műszaki szolgálat értékelése alapján.
- Amikor egy gyártóról kiderül, hogy nem felel meg a rendelkezéseknek, akkor intézkedéseket lehet hozni, beleértve a típusjóváhagyás felfüggesztését.
MIKORTÓL HATÁLYOS A RENDELET?
A rendelet 2017. július 27. óta van hatályban.
HÁTTÉR
Áttekintés: Kibocsátások a gépjárműiparban (Európai Bizottság).
KULCSFOGALMAK
Típusjóváhagyás: az az eljárás, amellyel a bizonyítják, hogy a termék megfelel a szabályozási és műszaki követelményeknek.
Hatástalanító berendezések: szándékos változtatások a kibocsátásszabályozó rendszerben, amelyek célja a hatékonyság mesterséges csökkentése a jármű szokásos használata esetén.
FŐ DOKUMENTUM
A Bizottság (EU) 2017/1151 rendelete (2017. június 1.) a könnyű személygépjárművek és haszongépjárművek (Euro 5 és Euro 6) kibocsátás tekintetében történő típusjóváhagyásáról és a járműjavítási és -karbantartási információk elérhetőségéről szóló 715/2007/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet kiegészítéséről, a 2007/46/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv, a 692/2008/EK bizottsági rendelet és az 1230/2012/EU bizottsági rendelet módosításáról, valamint a 692/2008/EK bizottsági rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 175., 2017.7.7., 1–643. o.)
Az (EU) 2017/1151 rendelet későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.
KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK
Az Európai Parlament és a Tanács 715/2007/EK rendelete (2007. június 20.) a könnyű személygépjárművek és haszongépjárművek (Euro 5 és Euro 6) kibocsátás tekintetében történő típusjóváhagyásáról és a járműjavítási és -karbantartási információk elérhetőségéről (HL L 171., 2007.6.29., 1–16. o.)
Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.
utolsó frissítés 04.10.2019