Nukleáris anyagokra vonatkozó biztosítéki intézkedések

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

302/2005/Euratom rendelet az Euratom biztosítéki rendelkezéseinek alkalmazásáról

MI A RENDELET CÉLJA?

A rendelet felülvizsgálja a nukleáris anyagokra vonatkozó biztosítéki intézkedések szabályait, és felülvizsgált szabályokat állapít meg, figyelemmel különösen az EU bővítésére, továbbá a nukleáris és információtechnológia terén bekövetkezett fejleményekre. Ezeknek a szabályoknak a célja garantálni, hogy a nukleáris anyagokat kizárólag az eredetileg bejelentett célokra használják fel.

FŐBB PONTOK

Az irányelv hatálya

A rendelet alkalmazandó minden olyan személyre vagy vállalkozásra, aki vagy amely nukleáris alapanyagok vagy különleges hasadóanyagok gyártására, szétválasztására, újrafeldolgozására, tárolására vagy egyéb felhasználására szolgáló létesítményt állít fel vagy üzemeltet. Nem alkalmazandó olyan végtermékekből származó kibocsátásokra, amelyeket nem nukleáris célokra használnak fel.

A rendelet hatályon kívül helyezi a 3227/76/Euratom rendeletet, a 220/90/Euratom, valamint a 2130/93/Euratom bizottsági rendeletet.

Műszaki jellemzők bejelentése

Válaszul az 1999/188/Euratom kiegészítő jegyzőkönyvre, az új létesítmények alapvető műszaki jellemzőit a nukleáris anyag első szállítmányának várható megérkezése előtt legalább 200 nappal be kell jelenteni az Európai Bizottságnak az I. mellékletben szereplő kérdőív alapján.

A több mint egy „effektív kilogramm” (egy kilogramm plutóniumnak felel meg) nukleárisanyag-leltárral vagy éves forgalommal rendelkező új létesítmény esetén a tulajdonost, az üzemeltetőt, a rendeltetést, a helyszínt, típust, kapacitást és az üzembe helyezés várható időpontját az építkezés megkezdése előtt legalább 200 nappal be kell jelenteni Bizottságnak. Minden változásról a változás bekövetkezésétől számított 30 napon belül kell értesíteni a Bizottságot.

Tevékenységi programok

A Bizottságot folyamatosan tájékoztatni kell az éves tevékenységi programokról a műveletekre, az anyagok megérkezésére és a hulladékfeldolgozásra vonatkozóan, és az üzemeltetőknek pedig legalább 40 napot kell biztosítaniuk a tényleges készletfelvétel kezdete előtt.

Nukleáris biztosítéki rendszer

A nukleáris anyagok felhasználóinak nyilvántartási rendszert kell vezetniük, és nyilatkozatokat kell tenniük a birtokukban lévő és általuk feldolgozott nukleáris anyagokról az Európai Bizottság felé.

A Bizottság ellenőrzi e nyilatkozatok helyességét és teljességét, hogy ismételten biztosítsa az állampolgárokat, a beszállító államokat és a nemzetközi közösséget arról, hogy a nukleáris anyagot csak békés célokra használják fel.

A nukleáris biztosítéki rendszer a következőket foglalja magában:

Nukleáris anyagok nyilvántartása

Szoros felügyelet biztosítása érdekében létre kell hozni a létesítményben tárolt vagy felhasznált nukleáris anyagok nyilvántartási rendszerét. A 2009/120/Euratom ajánlás ismerteti az üzemeltető nukleáris anyagokra vonatkozó számviteli és ellenőrzési (NMAC) rendszerének referenciajellemzőit. A létesítményekért felelős személyeknek rendszeres jelentéseket kell benyújtaniuk a Bizottsághoz, ideértve a számviteli jelentéseket, az anyagváltozásokat bemutató anyagmérleg-jelentéseket, a készletváltozási jelentéseket és a fizikai készletek éves összefoglalóját.

Bejelentés és ellenőrzés

A nukleáris anyagok (urán, plutónium és tórium) uniós felhasználóinak és birtokosainak a forgalmat, folyamatokat és készleteket dokumentáló nyilvántartást kell vezetniük. Minden hónapban be kell jelenteniük az Európai Bizottságnak a nukleáris anyagok a létesítménybe és létesítményből kifelé irányuló összes forgalmát. Évente egyszer leltárt kell készíteniük az általuk tartott összes nukleáris anyagkészletről.

Államok közötti átadások

Az üzemeltetőknek előzetes értesítést küldenek a Bizottságnak, ha bármely nukleáris alapanyagot vagy különleges hasadóanyagot (legalább egy effektív kilogramm, a hulladékban található anyagok kivételével):

Hulladék

A Bizottságnak előzetes értesítést kell kapnia a hulladékkezeléssel kapcsolatos legtöbb műveletről, ideértve a bizonyos nukleáris anyagokat, például erősen dúsított uránt tartalmazó, kondicionált (cementbe ágyazott) hulladék feltalálási helyét is.

Nukleáris fegyverrel rendelkező uniós ország (Egyesült Királyság és Franciaország)

A rendelet nem vonatkozik azokra a létesítményekre vagy nukleáris anyagokra, amelyek e két uniós ország védelmi igényeinek kielégítésére szolgálnak.

MIKORTÓL HATÁLYOS A RENDELET?

A rendelet 2005. március 20. óta van hatályban. A Horvátország EU-csatlakozásával kapcsolatos módosítások 2013. július 1-je óta hatályosak.

HÁTTÉR

Az Euratom-Szerződés 77., 78., 79. és 81. cikkei (a Szerződés 7. fejezetében) foglalkoznak a nukleáris biztosítéki rendszerrel.

További információk a következő oldalon állnak rendelkezésre:

FŐ DOKUMENTUM

A Bizottság 302/2005/Euratom rendelete (2005. február 8.) az Euratom biztosítéki rendelkezéseinek alkalmazásáról - A Tanács/Bizottság nyilatkozata (HL L 54., 2005.2.28., 1–71. o.)

A 302/2005/Euratom rendelet későbbi módosításait belefoglalták az eredeti szövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

A Bizottság 2009/120/Euratom ajánlása (2009. február 11.) a nukleáris anyagok nyilvántartási és ellenőrzési rendszerének nukleáris létesítmények üzemeltetői általi alkalmazásáról (HL L 41., 2009.2.12., 17–23. o.)

utolsó frissítés 30.06.2020