Közúti közlekedésbiztonság: vezetői engedélyek
ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:
2006/126/EK irányelv a vezetői engedélyekről
MI AZ IRÁNYELV CÉLJA?
- Az irányelv új európai vezetői engedélyt vezet be.
- Az irányelv a 91/439/EGK irányelvet átdolgozza, és hatályon kívül helyezi.
FŐBB PONTOK
Az irányelv a következő intézkedéseket vezeti be:
- hozzájárul a közúti közlekedés javításához: új engedélykategóriát vezet be a könnyű motorkerékpárokra (robogókra), és kötelező előzetes elméleti vizsgát ír elő, a nagyobb súlyú motorkerékpárok tekintetében pedig fokozatos hozzáférést határoz meg. Az irányelv további részleteket ad meg a vizsgakövetelményekre vonatkozóan. A hivatásos sofőrök számára ötévente kötelező orvosi vizsgálatot ír elő. Emellett követelményeket vezet be a vizsgabiztosok képesítésére és képzésére vonatkozóan.
- Megkönnyíti a személyek szabad mozgását: bevezet egy egységes európai vezetőiengedély-mintát és hálózatot hoz létre az Európai Unió (EU) tagállamai között a vezetői engedélyekre vonatkozó információk cseréjére, egyszerűsítve a vezetői engedélyek kölcsönös elismeréséhez szükséges adminisztratív munkát.
- Visszaszorítja a csalásokat: az új engedélyt mikrocsippel látták el, amely tartalmazza a kártyára nyomtatott információkat. A személyautóra és motorkerékpárra kiadott vezetői engedélyek 10–15 évre szóló érvényességének bevezetésével lehetővé teszi a biztonsági elemek és a tulajdonossal kapcsolatos információk rendszeres frissítését. Az irányelv új elektronikus hálózatot vezet be, amelynek célja a vezetői engedélyek ellenőrzésével foglalkozó nemzeti hatóságok közötti kommunikáció megkönnyítése.
Engedélyek kölcsönös elismerése
A tagállamok által kiállított engedélyeket kölcsönösen el kell ismerni. A vezetői engedélyek kategóriák a következők:
- AM kategória – két- vagy háromkerekű járművek, amelyek legnagyobb tervezési sebessége nem több, mint 45 km/h, továbbá a könnyű négykerekű motorkerékpárok;
- A1 kategória – könnyű motorkerékpárok, amelyek hengerűrtartalma nem haladja meg a 125 köbcentimétert, teljesítménye pedig a 11 kW-ot;
- A2 kategória – 35 kW-nál nem nagyobb teljesítményű motorkerékpárok;
- A kategória – nehéz motorkerékpárok teljesítménykorlátozás nélkül;
- B kategória – 3 500 kg-ot meg nem haladó össztömegű, legfeljebb nyolc utas szállítására alkalmas gépjárművek;
- BE kategória – B kategóriájú gépkocsiból és 3 500 kg-ot meg nem haladó nehézpótkocsiból álló gépjárművek;
- B1 kategória (opcionális) – négykerekű motorkerékpárok;
- C1 kategória – 3 500 és 7 500 kg közötti, legfeljebb nyolc utas szállítására alkalmas tehergépjárművek;
- C1E kategória – C1 vagy B kategóriájú, legfeljebb 12 000 kg össztömegű nehézpótkocsis gépjárművek;
- C kategória – 3 500 kg össztömeget meghaladó, legfeljebb nyolc személy szállítására alkalmas tehergépjárművek;
- CE kategória – nehézpótkocsis C kategóriájú gépjárművek;
- D1 kategória – 16-nál kevesebb utas szállítására alkalmas, 8 m-nél nem hosszabb személyszállító gépjárművek;
- D1E kategória – nehézpótkocsis D1 kategóriájú gépjárművek;
- D kategória – több mint nyolc utas szállítására alkalmas személyszállító gépjárművek;
- DE kategória – nehézpótkocsis D kategóriájú gépjárművek;
- a 750 kg tömeget meg nem haladó könnyű pótkocsikat B, C1, C, D1 és D kategóriájú gépjárművek vontathatják.
A fenti kategóriák és az irányelv hatálybalépése előtt a tagállamok által kibocsátott vezetői engedélyekben szereplő kategóriák közötti egyenértékűséget az (EU) 2016/1945 határozat ismerteti táblázatos formában.
A vezetői engedélyek kiállításának feltételei
- A vezetői engedélyeken fel kell tüntetni azokat a feltételeket, amelyek alapján a vezető járművezetésre jogosult. Amennyiben a vezető csak meghatározott gépjárműtípusokat vagy átalakított gépjárműveket vezethet, akkor ezt a vezetői engedélyben szereplő kódnak jeleznie kell.
- Ezenkívül a vezetői engedélyek kiállítását is feltételekhez kell kötni:
- C1, C, D1 és D kategóriájú vezetői engedélyt kizárólag olyan járművezetők számára lehet kiállítani, akik már jogosultak B kategóriájú járművek vezetésére;
- BE, C1E, CE, D1E és DE kategóriájú vezetői engedélyt pedig kizárólag olyan járművezetők számára lehet kiállítani, akik már jogosultak B, C1, C, D1, illetve D kategóriájú járművek vezetésére.
- A vezetői engedélyek kiállítására megállapított alsó korhatárok a következők:
- 16 év az AM, A1 (könnyű motorkerékpárok) és B1 (motoros triciklik és négykerekű motorkerékpárok) kategóriák,
- 18 év az A2, B, BE és C1 kategóriák,
- 21 év a C, CE, D1 és D1E kategóriák,
- 24 év pedig a D és DE kategóriák tekintetében.
- A tagállamok bizonyos kategóriák esetében meghatározott keretek között megemelhetik vagy csökkenthetik ezt az alsó korhatárt.
- A tagállamoknak biztosítaniuk kell, hogy a vezetői engedélyt kérelmezők rendelkezzenek a gépjárművek vezetéséhez szükséges ismeretekkel és jártassággal, valamint ennek megfelelő magatartást tanúsítsanak. Ennek értelmében a vizsgának általában az alábbiakból kell állnia:
- elméleti vizsgából;
- jártassági és magatartási vizsgából.
Vizsgabiztosok
- A vizsgabiztosoknak a jártassági és magatartási vizsga lebonyolításához szükséges, megfelelő szintű hozzáértéssel kell rendezniük.
- Minőségbiztosítási rendszer vonatkozik rájuk, és rendszeres időközönként továbbképzésen kell részt venniük.
A Covid19-világjárványt követő módosítások
- Az (EU) 2020/698 rendelet a közúti mobilitás folyamatosságának biztosítása érdekében bizonyos vezetői engedélyek érvényességi idejét a lejáratuktól számított hét hónapra hosszabbítja meg a vezetői engedélyek megújításával kapcsolatos, a Covid19-járvány okozta rendkívüli körülmények következményeként bizonyos uniós országokban először 2020. február 1-je után felmerülő nehézségek miatt.
- Amennyiben egy tagállam megállapítja, hogy a vezetői engedélyek megújítása a Covid19-hez kapcsolódó intézkedései miatt valószínűleg 2020. augusztus 31. után is kivitelezhetetlen marad, a szóban forgó időszak meghosszabbítása iránt 2020. augusztus 1-ig indokolt kérelmet kell benyújtania az Európai Bizottsághoz.
- A Covid19-válság fennállására tekintettel az (EU) 2021/267 rendelet egyedi és ideiglenes intézkedéseket ír elő az engedélyek és jogosítványok megújítására vagy meghosszabbítására, valamint az (EU) 2020/698 rendeletben említett egyes időszakok meghosszabbítására vonatkozóan. Az intézkedések a következők.
- Azon vezetői engedélyek érvényességét, amelyek egyébként 2020. szeptember 1. és 2021. június 30. között jártak volna le, a lejárati időponttól számított tíz hónappal meghosszabbítottnak kell tekinteni.
- Azon vezetői engedélyek érvényességét, amelyek az (EU) 2020/698 rendelet alkalmazásában egyébként 2020. szeptember 1. és 2021. június 30. között jártak volna le, hat hónappal vagy 2021. július 1-ig meghosszabbítottnak kell tekinteni, attól függően, hogy melyik a későbbi időpont.
- Amennyiben egy tagállam úgy ítéli meg, hogy a Covid19-járvány terjedésének megelőzése vagy megfékezése céljából hozott intézkedések miatt a vezetői engedélyek megújítása valószínűleg 2021. június 30. után is kivitelezhetetlen marad, indokolással ellátott kérelmet nyújthat be a fenti időszakok meghosszabbításának engedélyezése iránt. Ez a kérelem vonatkozhat a 2020. szeptember 1. és a 2021. június 30. közötti időszakra vagy a hét hónapos időszakra, vagy mindkettőre. A kérelem a Bizottságnak 2021. május 31.-ig nyújtható be.
- Amennyiben a követelmények teljesülnek és a kért meghosszabbítás nem vezet a közlekedés biztonsága és védelme szempontjából aránytalan kockázatokhoz, a Bizottság felhatalmazhatja az érintett tagállamot az időtartam meghosszabbítására. A meghosszabbítás korlátait azon időszakra tekintettel kell meghatározni, amely alatt a műszaki vizsgálatok elvégzése vagy azok tanúsítása valószínűleg kivitelezhetetlen marad, és a meghosszabbítása semmiképpen nem haladhatja meg a hat hónapot. A Bizottság ezzel kapcsolatos határozatát az Európai Unió Hivatalos Lapjában teszik közzé.
- Az a tagállam, amely nem kíván élni az (EU) 2021/267 rendeletben előírt intézkedésekkel, köteles erről 2021. március 3-ig tájékoztatni a Bizottságot. A Bizottságnak erről megfelelően tájékoztatnia kell a többi tagállamot, és értesítést kell közzétennie a Hivatalos Lapban. Az ebben a helyzetben lévő tagállamok nem akadályozhatják egyetlen olyan gazdasági szereplő vagy egyén határokon átnyúló tevékenységeit sem, amely vagy aki egy másik tagállamban élt ezekkel a rendkívüli intézkedésekkel.
MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ AZ IRÁNYELV?
- Az irányelv 2007. január 19. óta hatályos, és a tagállamok nemzeti jogába 2011. január 19-ig kellett átültetni.
- A tagállamoknak 2013. január 3-tól kell alkalmazniuk az irányelvben foglalt szabályokat.
HÁTTÉR
További információk:
FŐ DOKUMENTUM
Az Európai Parlament és a Tanács 2006/126/EK irányelve (2006. december 20.) a vezetői engedélyekről (átdolgozott szöveg) (HL L 403., 2006.12.30., 18–60. o.)
A 2006/126/EK irányelv későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.
KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK
Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2021/267 rendelete (2021. február 16.) a közlekedésre vonatkozó szabályozás bizonyos területein egyes bizonyítványok és engedélyek megújításával és meghosszabbításával, egyes időszakos ellenőrzések és továbbképzések elhalasztásával, valamint az (EU) 2020/698 rendeletben említett egyes időszakok meghosszabbításával kapcsolatos egyedi és átmeneti intézkedéseknek az elhúzódó Covid19-válságra tekintettel történő megállapításáról (HL L 60., 2021.2.22., 1–20. o.)
Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2020/698 rendelete (2020. május 25.) a közlekedésre vonatkozó szabályozás bizonyos területein egyes bizonyítványok és engedélyek megújításával és meghosszabbításával, valamint egyes időszakos ellenőrzések és továbbképzések elhalasztásával kapcsolatos egyedi és átmeneti intézkedéseknek a Covid19-járványra tekintettel történő megállapításáról (HL L 165., 2020.5.27., 10–24. o.)
A Bizottság (EU) 2016/1945 határozata (2016. október 14.) a vezetőiengedély-kategóriák közötti egyenértékűségről (HL L 302., 2016.11.9., 62–162. o.)
Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.
A Bizottság 575/2014/EU rendelete (2014. május 27.) az adathordozót (mikrocsipet) tartalmazó vezetői engedélyekre vonatkozó műszaki követelmények megállapításáról szóló 383/2012/EU rendelet módosításáról (HL L 159., 2014.5.28., 47–49. o.)
A Bizottság 383/2012/EU rendelete (2012. május 4.) az adathordozót (mikrocsipet) tartalmazó vezetői engedélyekre vonatkozó műszaki követelmények megállapításáról (HL L 120., 2012.5.5., 1–11. o.)
Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.
utolsó frissítés 07.07.2021