Uniós részvétel a nemzetközi magánjogi szabályok egységesítésére irányuló törekvésekben
ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:
2006/719/EK határozat – csatlakozás a Hágai Nemzetközi Magánjogi Konferenciához
MI A HATÁROZAT CÉLJA?
- Lehetővé tette az Európai Közösség (ma az Európai Unió) számára, hogy csatlakozzon a Hágai Nemzetközi Magánjogi Konferenciához*.
- A Hágai Nemzetközi Magánjogi Konferencia célja a nemzetközi magánjogi* szabályok fokozatos egységesítése a részt vevő tagállamokban.
FŐBB PONTOK
- Az EU teljes jogú tagként vesz részt a Hágai Nemzetközi Magánjogi Konferenciában. Ez a döntés nem kötelező Dánia vonatkozásában, amely jogosult a kívülmaradásra a szabadságon, a biztonságon és a jog érvényesülésén alapuló térségből, és saját jogán vesz részt.
- Az EU egy hatásköri nyilatkozatot (II. melléklet) helyezett letétbe, mely megjelöli azon területeket, amelyeken az uniós országok (kivéve Dánia) hatáskört ruháztak rá. Ezek olyan polgári ügyekben folytatott igazságügyi együttműködés területén végrehajtott intézkedések, amelyek határokon átnyúló vonatkozásúak, és a belső piac megfelelő működéséhez szükségesek. Az EU továbbá külső hatáskörökkel is rendelkezik – amelyek némelyike kizárólagos – az Európai Unió Bíróságának ítélkezési gyakorlatában tisztázottaknak megfelelően. A Hágai Nemzetközi Magánjogi Konferencia egyezményei, például a joghatóságról, a határozatok elismeréséről és végrehajtásáról a polgári és kereskedelmi ügyekben, e hatáskörökbe tartozhatnak.
- Egy másik nyilatkozatban (III. melléklet) az EU vállalta annak megvizsgálását, hogy legjobb érdekében áll-e csatlakozni azon meglévő hágai egyezményekhez, amelyek tekintetében hatáskörrel rendelkezik.
MIKORTÓL HATÁLYOS A HATÁROZAT?
Az EU 2007. április 3. óta tagja a Hágai Nemzetközi Magánjogi Konferenciának.
HÁTTÉR
- 2002. november 28-án a Tanács felhatalmazta az Európai Bizottságot, hogy folytasson tárgyalásokat a Hágai Nemzetközi Magánjogi Konferenciához való csatlakozás feltételeiről és módjairól.
- A Hágai Nemzetközi Magánjogi Konferencia alapokmányát módosították, hogy lehetővé tegye az EU – egy regionális, gazdasági integrációs szervezet – csatlakozását. 2005 júniusában a Hágai Nemzetközi Magánjogi Konferencia diplomáciai konferenciája konszenzus útján elfogadta a szükséges módosításokat.
- A Hágai Nemzetközi Magánjogi Konferenciával folytatott sikeres tárgyalásokat követően a Bizottság egy javaslatot nyújtott be az Európai Közösség (ma az Európai Unió) Hágai Nemzetközi Magánjogi Konferenciához való csatlakozására irányuló tanácsi határozatra. Az Európai Parlament 2006 szeptemberében megadta hozzájárulását.
- 82 ország, plusz az EU tagja a Hágai Nemzetközi Magánjogi Konferenciának.
KULCSFOGALMAK
Hágai Nemzetközi Magánjogi Konferencia: nemzetközi-kormányközi szervezet, amelynek célja a részt vevő tagállamok nemzetközi magánjogi szabályainak fokozatos egységesítése. Többoldalú jogi eszközöket dolgoz ki (beleértve a nem kötelező érvényű eszközöket is), valamint biztosítja a szükséges nyomon követést.
Nemzetközi magánjog: a kollíziós jogként is ismert jog olyan eljárási jogi szabályok együttese, amely meghatározza, hogy egy adott jogvitára mely igazságszolgáltatási rendszer, illetve melyik ország joga az irányadó. Ezek a szabályok akkor alkalmazandók, ha egy jogvita nemzetközi elemet is tartalmaz, például a különböző államokban székhellyel rendelkező felek közötti szerződés.
FŐ DOKUMENTUM
A Tanács 2006/719/EK határozata (2006. október 5.) a Közösségnek a Hágai Nemzetközi Magánjogi Konferenciához való csatlakozásáról (HL L 297., 2006.10.26., 1–14. o.)
utolsó frissítés 04.12.2017