Versenyképes európai fémipari ágazatok
ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:
A Bizottság közleménye (COM(2008) 108 végleges) a fémipari ágazatok versenyképességéről - Hozzájárulás az EU növekedési és foglalkoztatási stratégiájához
MI A KÖZLEMÉNY CÉLJA?
A közlemény átfogó iránymutatásokat határoz meg az európai uniós (EU-s) fémipari ágazatok és egyéb érdekelt felek arra való ösztönzése céljából, hogy az innovációra, valamint a versenyképes árakon történő energiaellátásra összpontosítsanak a környezeti tényezők elhanyagolása nélkül.
FŐBB PONTOK
Sajátosságok
A fémipari ágazatokat a következő két fő tényező jellemzi:
-
tőkeintenzitás - a technológia és az igen sokáig használatos berendezések hatalmas beruházásokat igényelnek;
-
magas energiafelhasználás - a gyártási folyamat igencsak nagy energiahasználatot igényel (a vonatkozó költségek 10%-a és 37%-a között).
Kihívások
A közlemény számos, a fémipari ágazatokat érintő kihívást határoz meg, többek között a következőket:
-
A nyersanyagok jelentősége - az EU-n kívüli országokból behozott ércektől és dúsított ércektől* való magas fokú függőség.
-
Elfoglalt pozíció és jelentőség az európai gazdaságban - a gyártóipart (például gépjárműipart és építőipart) is magában foglaló ágazathálózat része. 2005-ben az ágazatok forgalma a teljes uniós gyártás 5%-a volt.
-
Az iparszerkezet és a kis- és középvállalkozások (kkv-k) - az ágazatra jellemző nagy tőkeigény miatt szerkezeti akadályok nehezítik a kkv-k ágazatba történő belépését; a piacot gyakran globális szinten működő nagyvállalatok uralják.
-
A globalizáció és az újonnan feltörekvő gazdaságok hatása - a legtöbb fémmel és azok nyersanyagaival a világpiacon kereskednek. A feltörekvő gazdaságok fejlődése növeli a keresletet, ami nyomást gyakorol a kínálatra és az árakra.
-
Versenyképesség - az uniós országok veszítenek globális fémgyártási részesedésükből, az uniós fémipari ágazat pedig nagymértékben függ az energiaáraktól és a behozott anyagoktól.
-
Társadalmi távlatok - az acélipart elöregedő munkaerő jellemzi, és szükség van a meglévő képzési struktúrák megfelelőbb kihasználására.
-
Környezetvédelem - a fémgyártás energiaintenzív, és környezeti hatásokkal jár.
Integrált megközelítés
Az Európai Bizottság integrált megközelítésre tett javaslatot az ágazatok versenyképességének javítására vonatkozóan, amely többek között a következő elemeket tartalmazza:
-
az energiaellátás versenyképes árakon történő biztosítása jól működő energiapiacok segítségével;
-
olyan feltételek megteremtése, amelyek lehetővé teszik az EU környezetvédelmi és éghajlatváltozási célkitűzéseinek teljesítését;
-
a kutatás és fejlesztés, valamint az innovációs készségek ösztönzése;
-
nyitott és versenyképes globális piacok létrehozása, valamint a fémek és nyersanyagok kereskedelme torzulásának megszüntetése.
Ezeket az általános célokat uniós programok révén, illetve a Bizottság és a nemzeti hatóságok által különféle szakpolitikai területeken elvégzett konkrét intézkedések révén kell elérni:
* KULCSFOGALMAK
Dúsított ércek: általában fémércbányák által a nyers ércből a szennyeződések eltávolításával és a fém koncentrálásával előállított termékek.
FŐ DOKUMENTUM
A Bizottság Közleménye a Tanácsnak és az Európai Parlamentnek a fémipari ágazatok versenyképességéről – Hozzájárulás az EU növekedési és foglalkoztatási stratégiájához (COM(2008) 108 végleges, 2008.2.22.)
utolsó frissítés 17.01.2017