Büntetőjogi jogérvényesülés egyedi program (2007–2013)
Ez a határozat létrehozza a „Büntetőjogi jogérvényesülés” egyedi programot. Ez a program alkotja az Alapvető jogok és jogérvényesülés általános program öt pillérének egyikét, amelynek célja a szabadság, biztonság és jogérvényesülés valódi térségének létrehozása az Európai Unión (EU) belül. A „Büntetőjogi jogérvényesülés” egyedi program hozzájárul az igazságügyi hatóságok és a joggyakorlók közötti együttműködés és kölcsönös bizalom megerősítéséhez.
JOGI AKTUS
A Tanács 2007/126/IB határozata (2007. február 12.) az Alapvető jogok és jogérvényesülés általános program keretében a 2007–2013-as időszakra a Büntetőjogi jogérvényesülés egyedi program létrehozásáról.
ÖSSZEFOGLALÓ
Ez a határozat létrehozza a „Büntetőjogi jogérvényesülés” egyedi programot. Ez az egyike az Alapvető jogok és jogérvényesülés általános programot alkotó öt egyedi programnak, amelyek célja a szabadság, biztonság és jogérvényesülés térségének létrehozása az Európai Unión (EU) belül.
A „Büntetőjogi jogérvényesülés” program a 2007. január 1. és 2013. december 31. közötti időszakot fedi le.
Általános célkitűzések
A büntetőjogi jogérvényesülés programjának célja az európai jogi térség létrehozása. Négy fő célkitűzése van:
Konkrét célkitűzések
A büntetőjogi jogérvényesülés program konkrétabb célja, hogy javítsa az igazságügyi együttműködést, aminek célja:
A program az alábbi konkrét célkitűzéseket is el kívánja érni:
Támogatható intézkedések
A büntetőjogi jogérvényesülés program számos kezdeményezést támogat, többek között a következőket:
Célcsoportok
Elsősorban a bírósági munkában érintett szakemberek, a nemzeti hatóságok és általában az Unió polgárai alkotják a program célcsoportját.
A program nyitva áll állami és magánszervezetek, ezen belül szakmai szervezetek, egyetemek, kutatási és képzési intézmények, jogi szakemberek és nem kormányzati szervezetek előtt. Nyereség-orientált szervezetek bizonyos feltételek mellett ugyancsak részesülhetnek támogatásban.
Harmadik országok és nemzetközi szervezetek csak partnerként vehetnek részt transznacionális projektekben.
A közösségi finanszírozás típusai
A közösségi finanszírozás kétféle jogi formában történhet:
Végrehajtási intézkedések
A Bizottság a közösségi pénzügyi támogatást az EU általános költségvetésére alkalmazandó költségvetési rendelettel összhangban hajtja végre. A program végrehajtásához a Bizottság éves munkaprogramot fogad el, amelyben meghatározza a program konkrét célkitűzéseit és tematikus prioritásait, valamint a kísérő intézkedéseket, amelyeket közbeszerzési szerződéseken keresztül finanszíroz.
Az értékelési és odaítélési eljárások több kritériumot vesznek figyelembe, többek között a következőket:
Bizonyos kritériumok vonatkoznak arra is, ha a működési támogatásokat odaítélésére nem kormányzati szervezetek vagy az Európai Igazságügyi Képzési Hálózat fellépéseinek ítélik oda.
Összehangolás más programokkal
Szinergiákat kell létrehozni más programokkal, többek között a következőkkel:
Monitoring és értékelés
Annak érdekében, hogy a Bizottság nyomon tudja követni a program által finanszírozott valamennyi intézkedéseket, azok kedvezményezettjei kötelesek:
A Bizottság a maga részéről:
A Bizottság intézkedéseket foganatosít a csalás, korrupció és egyéb illegális tevékenységek megelőzése érdekében, ellenőrzéseket hajt végre, gondoskodik a jogosulatlanul kifizetett összegek visszafizettetéséről, valamint büntetéseket szab ki szabálytalanságok esetén.
A Bizottság biztosítja a program rendszeres, független, külső monitoringját és értékelését, valamint évente közzéteszi a program keretében finanszírozott fellépések listáját.
Hivatkozások
Jogi aktus |
Hatálybalépés |
Az átültetés határideje a tagállamokban |
Hivatalos Lap |
A Tanács 2007/126/IB határozata |
2007.2.24. |
– |
HL L 58., 2007.2.24. |
Utolsó frissítés: 18.05.2011