Az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 194. cikke megállapítja, hogy az energia az uniós tagállamok és az EU közös megosztott felelőssége. Az egyes uniós tagállamoknak azonban joguk van a saját energiaforrásaik kiaknázására vonatkozó feltételek meghatározására, a különböző energiaforrások közötti választásra és energiaellátásuk általános szerkezetének meghatározására.
Az EU energiapolitikájának fő céljai:
Az Európai Bizottság 2019 decemberében bemutatta az „európai zöld megállapodás” ütemtervét, amelynek célja, hogy Európát az első klímasemleges kontinenssé tegye 2050-ig. Az ütemterv arra törekszik, hogy fokozza az EU fenntarthatóságát és versenyképességét, valamint biztosítsa a méltányos és befogadó átállást.
Az uniós kötelezettségvállalások között szerepel az üvegházhatást okozó gázok – a fejlett országok csoportja által megvalósítandó csökkentések keretébe tartozó – csökkentése. A Bizottság „ 2050-ig szóló energiaügyi ütemterve ” feltérképezi, hogy milyen kihívásokkal jár az EU szén-dioxid-mentesítési célkitűzésének elérése az energiaellátási biztonság és versenyképesség megőrzése mellett.
TOVÁBBI INFORMÁCIÓK