A makrogazdasági egyensúlyhiányok megelőzése és kiigazítása az EU-ban

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMOKRÓL:

1174/2011/EU rendelet a túlzott makrogazdasági egyensúlytalanságoknak az euroövezeten belüli kiigazítására vonatkozó végrehajtási intézkedésekről

1176/2011/EU rendelet a makrogazdasági egyensúlyhiányok megelőzéséréről és kiigazításáról

MI A RENDELETEK CÉLJA?

FŐBB PONTOK

Az EU, amellett, hogy szorosan nyomon követi az uniós országok költségvetési politikáját, a makropénzügyi fejleményeket* is ellenőrzi a potenciálisan káros makrogazdasági egyensúlyhiányok* észlelése, megelőzése és kiigazítása érdekében, valamint azokat a kockázatokat, amelyek a gazdasági és monetáris unió megfelelő működését akadályozhatják.

A riasztási mechanizmus keretében készült jelentés

Részletes felülvizsgálatok

A Bizottság a jelentésben azonosított minden egyes ország tekintetében részletes felülvizsgálatot végez. Ennek keretében meghatározza, hogy fennáll-e egyensúlyhiány, meghatározza annak jellegét és súlyosságát, továbbá kiemeli a kiigazítással kapcsolatos problémákat és szakpolitikai kihívásokat. A rendelet alapján a jelentésnek három lehetséges kimenetele van:

A részletes felülvizsgálatok az uniós országok különböző gazdasági tendenciáit vizsgálják meg, különösen a külső egyensúlyhiányok tekintetében kialakult fejleményeket (például a külkereskedelmi mérleget, a kiviteli részesedéseket és a nettó beruházási mérleget), valamint a belső egyensúlyhiányokkal kapcsolatos fejleményeket (például az állami és a magánszektor adósságát, az ingatlanárakat, a hitelforgalmat és a munkanélküliségi rátát).

A részletes felülvizsgálatok eredményeit a Bizottság és a Tanács országspecifikus ajánlások kiadásával veszi számításba minden egyes tavasszal, az európai szemeszter összefüggésében.

Túlzott egyensúlyhiány esetén követendő eljárás

A túlzott egyensúlyhiány esetén követendő eljárás szerinti szankciók és pénzbírságok

A 2016. évi európai szemeszter

A részletes vizsgálatokat 2016. február 26-án tették közzé, és belefoglalták a Bizottság országjelentéseibe. A részletes vizsgálatok eredményeit bizottsági közlemény foglalja össze.

MIKORTÓL HATÁLYOSAK E RENDELETEK?

Mindkettő 2011. december 13 -tól hatályos.

HÁTTÉR

A hatos csomag, amely 2011 decemberében lépett hatályba, gazdaságpolitikai felügyeleti rendszert vezetett be a makrogazdasági egyensúlyhiányok megelőzésére és kiigazítására az EU-ban. Ez a felügyeleti rendszer a gazdaságpolitikai koordináció európai szemeszterének a része.

További információkért lásd még:

* KULCSFOGALMAK

Makropénzügyi fejlemények: makrogazdasági szintű (azaz egy ország gazdaságán belüli) monetáris, költségvetési és pénzügyi fejlemények.

Makrogazdasági egyensúlyhiányok: amikor egy ország gazdaságának egyes területein egyensúlyhiány alakul ki; ilyen például az állami vagy magánszektor magas szintű adóssága, magas munkanélküliségi ráta, gyenge exportteljesítmény stb.

FŐ DOKUMENTUMOK

Az Európai Parlament és a Tanács 1174/2011/EU rendelete (2011. november 16.) a túlzott makrogazdasági egyensúlytalanságoknak az euróövezeten belüli kiigazítására vonatkozó végrehajtási intézkedésekről (HL L 306., 2011.11.23., 8–11. o.)

Az Európai Parlament és a Tanács 1176/2011/EU rendelete (2011. november 16.) a makrogazdasági egyensúlyhiányok megelőzéséréről és kiigazításáról (HL L 306., 2011.11.23., 25–32. o.)

KAPCSOLÓDÓ OKMÁNYOK

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Központi Banknak és az Eurocsoportnak – 2016. évi európai szemeszter: a strukturális reformok haladásának, a makrogazdasági egyensúlyhiány megelőzésének és korrekciójának, valamint az 1176/2011/EU rendelet szerinti részletes vizsgálatok eredményeinek értékelése (COM(2016) 095 final/2, 2016.4.7)

utolsó frissítés 30.08.2016