Az iskolai oktatás minőségének értékelése
ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:
2001/166/EK ajánlás – az iskolai oktatás minőségének értékelése terén folytatandó európai együttműködés
MI AZ AJÁNLÁS CÉLJA?
Az ajánlás célja, hogy ösztönözze a hálózatépítést az uniós országok hatóságai között az iskolai oktatás minőségének ellenőrzését szolgáló gyakorlatok és eszközök kidolgozása céljából.
FŐBB PONTOK
- Bár az oktatási rendszer minőségét abszolút értelemben nem lehet meghatározni, lehetőség van célok kitűzésére és e célok elérése módjainak elemzésére.
- A célok közé tartozik továbbra is a korai iskolaelhagyás problémájának kezelése és a társadalmi kirekesztettség elleni küzdelem általában, és az ajánlás a minőség értékelésének 2 módját különbözteti meg:
- külső értékelés; és
- önértékelés.
- Az ajánlás arra ösztönzi az iskolarendszer valamennyi résztvevőjét (tanárok, diákok, szülők és szakemberek), hogy vegyenek részt az önértékelés és külső értékelés folyamataiban. Kimondja, hogy a külső értékelés célja az iskolai önértékelés módszertani támogatása és az iskola külső megítélésének biztosítása.
- Az európai oktatási rendszer egyik legfontosabb jellemzője annak sokfélesége. Ennek eredményeképp nem lehet olyan egységes értékelési módokat kidolgozni, amelyek valamennyi uniós országban alkalmazhatók lennének. Bármely uniós szintű minőségértékelésnek figyelembe kell vennie az egyes uniós országokra jellemző szociokulturális, történelmi és politikai tényezőket.
- Az ajánlás kiemeli, hogy az információcsere testesíti meg az uniós értéktöbblet jelentős részét. Az információcserének különösen a módszertani fejleményekre és a bevált gyakorlatok példáira kell összpontosítania, különösen:
- új technológiák használatával;
- konferenciák, szemináriumok szervezésével és adatgyűjtéssel;
- és eszközök kidolgozásával, valamint az eredmények közzétételével.
- Az Európai Parlament és a Tanács felhívja az Európai Bizottságot, hogy:
- hozzon létre egy internetes adatbázist az eszközök, a helyes gyakorlatok és a hatékony iskolai minőségértékelési eszközök terjesztése céljából;
- készítsen leltárt a különböző uniós országokban az általános és középiskolai oktatásban már használatban lévő minőségértékelési eszközökről és stratégiákról;
- hasznosítsa az eredményeket a meglévő programokban, és fejlessze a meglévő hálózatokat;
- készítsen háromévenként jelentést az Európai Parlament, a Tanács, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság, valamint a Régiók Bizottsága számára;
- e jelentés alapján tegyen javaslatokat.
A Tanács 2014-es következtetései
- 2014. májusi következtetéseiben az uniós országok oktatási miniszterei hangsúlyozták, hogy a minőségbiztosítási mechanizmusok komoly szerepet játszanak abban, hogy segítsenek az iskoláknak és politikai döntéshozóknak minőségi oktatást és képzést nyújtani. A minőségi oktatás és képzés elengedhetetlen a foglalkoztathatóság, a társadalmi befogadás és a gazdasági fejlődés szempontjából.
- A miniszterek hangsúlyozták azon minőségbiztosítással kapcsolatos megközelítések fontosságát, amelyek egy „ellenőrzőlistán” túlmutató elveken alapulnak, valamint olyan kultúra kialakításának szükségességét, amely arra törekszik, hogy folyamatosan fejlessze a tanítás és tanulás minőségét.
Tanulmányok
2015-ben két tanulmány jelent meg e téren:
- az Eurydice egy jelentése a módszerek, struktúrák és az iskolai értékelési rendszerek összehasonlításával azt vizsgálja meg, hogy a 32 európai ország miként értékeli iskoláik minőségét;
- az Európai Bizottság összehasonlító tanulmánya az uniós iskolai oktatási rendszerekben alkalmazott minőségbiztosításról. Ez kitér az általános, a középfokú oktatás alsó és felső szintjén alkalmazott minőségbiztosítási politikákra eljárásokra, tevékenységekre és gyakorlatokra. Megvizsgálja, hogy az uniós intézkedések miként tudnák értéktöbblettel segíteni a nemzeti szintű intézkedéseket.
HÁTTÉR
További információk itt találhatók:
FŐ DOKUMENTUM
Az Európai Parlament és a Tanács 2001/166/EK ajánlása (2001. február 12.) az iskolai oktatás minőségének értékelése terén folytatandó európai együttműködésről (HL L 60, 2001.3.1., 51–53. o.).
KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK
A Tanács következtetései (2014. május 20.) az oktatást és képzést támogató minőségbiztosításról (HL C 183., 2014.6.14., 30–35. o.).
utolsó frissítés 06.11.2017