Fogyasztóvédelem – képviseleti keresetek
ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:
(EU) 2020/1828 irányelv a fogyasztók kollektív érdekeinek védelmére irányuló képviseleti keresetekről és a 2009/22/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről
MI AZ IRÁNYELV CÉLJA?
Az irányelv feljogosítja az Európai Unió (EU) tagállamai által kijelölt szervezeteket vagy közjogi szervezeteket arra, hogy fogyasztói csoportok nevében jogsértés megszüntetésére irányuló és jogorvoslati intézkedésekért folyamodhassanak képviseleti keresetek révén (beleértve a határokon átnyúló képviseleti kereseteket is). Ez magában foglalja a kártérítés igénylését olyan kereskedőktől, akik megsértik a fogyasztói jogokat olyan területeken, mint a pénzügyi szolgáltatások, az utazás és idegenforgalom, az energia, az egészségügy, a távközlés és az adatvédelem, az uniós vagy nemzeti jognak megfelelően.
Mivel mind a bírósági eljárások, mind a közigazgatási eljárások hatékonyan és eredményesen szolgálhatják a fogyasztók kollektív érdekeinek védelmét, a tagállamok mérlegelési jogkörébe tartozik eldönteni, hogy egy képviseleti kereset bírósági eljárás, közigazgatási eljárás, vagy mindkettő formájában indítható legyen-e, a vonatkozó jogterülettől vagy az érintett gazdasági ágazattól függően.
FŐBB PONTOK
Feljogosított szervezetek
A tagállamok kijelölik a képviseleti keresetek fogyasztók nevében történő indításának céljára feljogosított szervezeteket.
Annak érdekében, hogy az a feljogosított szervezet a kijelölttől eltérő tagállamban képviseleti kereseteket indíthasson (határokon átnyúló keresetek), a következőknek kell megfelelnie:
- jogi személy, amelyet a kijelölése szerinti tagállam nemzeti jogával összhangban hoztak létre;
- igazolni tud 12 hónapnyi, a fogyasztók érdekeinek védelme céljából kifejtett tényleges nyilvános tevékenységet, annak kijelölési kérelme előtt;
- nonprofit jellegű;
- bizonyítja törvényi célját, mivel jogos érdeke fűződik a fogyasztók érdekeinek védelméhez, amint azt az irányelv I. mellékletében említett uniós jog szabályai előírják;
- nem áll fizetésképtelenségi eljárás alatt és nem fizetésképtelenné nyilvánított szervezet;
- független, és nem áll a fogyasztóktól eltérő más személyek – különösen piaci szereplők – befolyása alatt, beleértve a pénzügyi befolyást is;
- az ilyen befolyás és az összeférhetetlenség megelőzésére irányuló eljárásokat alakított ki;
- nyilvánosságra hozza a finanszírozási forrásait;
- közzéteszi szervezeti, irányítási és tagsági struktúráját, céljait, módszereit és tevékenységeit;
- nyilvánosságra hozza azokat az információkat, amelyek bemutatják, hogy a fenti kritériumoknak megfelelnek;
A tagállamok a fent említett kötelezettségeket az előzetesen kijelölt és belföldi keresetek indítására jogosult szervezetekre is alkalmazhatják (a kijelölt tagállamban). A tagállamok eseti alapon feljogosított szervezetként jelölhetnek ki egy szervezetet egy konkrét belföldi képviseleti kereset megindítására.
Az Európai Bizottság egy online portálon teszi közzé a határokon átnyúló keresetek indítására kijelölt feljogosított szervezetek listáját, amelyet szükség szerint frissít.
Jogsértés megszüntetésére irányuló intézkedések
A jogsértés megszüntetésére irányuló intézkedés egy gyakorlat leállítását vagy megtiltását célzó ideiglenes vagy végleges intézkedés. Mindkét típusú intézkedést lehet egy meglévő gyakorlat megszüntetésére vagy egy bekövetkező gyakorlat megtiltására használni. Ez magában foglalhatja (a nemzeti jogtól függően) a bíróság határozatának vagy helyreigazító nyilatkozatának közzétételére vonatkozó kötelezettséget is.
A feljogosított szervezet nem köteles bizonyítani a jogsértés által érintett egyéni fogyasztók által elszenvedett tényleges veszteséget vagy kárt, illetve a kereskedő szándékát vagy gondatlanságát.
Jogorvoslat
A jogorvoslati intézkedéseknek kötelezniük kell a kereskedőt arra, hogy – az adott esettől függően és az uniós és nemzeti jog biztosította lehetőségek szerint – orvosolja az érintett fogyasztók sérelmeit olyan intézkedésekkel, mint például kártérítés fizetése, kijavítás, kicserélés, árleszállítás, a szerződés megszüntetése vagy a kifizetett vételár visszatérítése.
Tagállamok biztosítják, hogy:
- azok a fogyasztók, akik kifejezetten vagy hallgatólagosan kinyilvánították azon kívánságukat, hogy képviseljék őket valamely képviseleti kereset tekintetében („csatlakoztak” vagy „kiléptek”), ne legyenek képviselhetők más olyan képviseleti kereset tekintetében, amely ugyanazon cselekménnyel kapcsolatban ugyanazon kereskedő ellen irányul;
- a fogyasztók ne kaphassanak többször kártérítést ugyanazon ügyre vonatkozóan;
- a jogorvoslati intézkedések jogosítsák fel a fogyasztókat a jogorvoslatokból származó előnyökre anélkül, hogy külön keresetet kellene indítaniuk;
- határozzák meg vagy tartsák fenn az azon határidőkre vonatkozó szabályokat, ameddig az egyéni fogyasztók élhetnek a jogorvoslati intézkedések által biztosított lehetőségekkel.
E jogorvoslati intézkedések nem érintik az olyan további jogorvoslati lehetőségeket, amelyek nem képezik az adott képviseleti kereset tárgyát.
Az összeférhetetlenség elkerülése érdekében, amikor a jogorvoslati finanszírozást harmadik fél biztosítja, az ilyen típusú finanszírozást engedélyező tagállamoknak különösen a következőket kell biztosítaniuk:
- a feljogosított szervezetek döntéseit a harmadik fél finanszírozó nem befolyásolja olyan módon, amely sértené az érintett fogyasztók kollektív érdekeit;
- képviseleti keresetet ne lehessen indítani olyan alperessel szemben, aki a finanszírozást nyújtó versenytársa, vagy olyan alperessel szemben, akivel a finanszírozó függő viszonyban van.
Egyezségek
A tagállamok kötelesek biztosítani a következőket:
- a feljogosított szervezet és a kereskedő közösen javaslatot tehessen jogorvoslatra vonatkozó egyezségre; vagy
- a bíróság vagy a közigazgatási hatóság a feljogosított szervezettel és a kereskedővel folytatott konzultációt követően felkérhesse a feleket arra, hogy észszerű határidőn belül jussanak egyezségre;
- a bíróság vagy a közigazgatási hatóság által jóváhagyott egyezségek kötelező erejűek legyenek a feljogosított szervezetekre, az alperes kereskedőkre és az érintett fogyasztókra, de a tagállamok olyan szabályokat állapíthatnak meg, amelyek lehetővé teszik az érintett fogyasztók számára az adott egyezség elfogadását vagy elutasítását.
Az eljárás költségei
- Főszabályként a pervesztes félnek kell megtérítenie a felmerült eljárási költségeket.
- A képviseleti kereset által érintett egyéni fogyasztók nem kötelezhetők az eljárás költségeinek viselésére, kivéve, ha azok az egyéni fogyasztók szándékos vagy gondatlan magatartásának következtében merültek fel.
- A tagállamoknak intézkedéseket kell hozniuk annak biztosítása céljából, hogy a képviseleti keresetekkel kapcsolatos eljárások költségei ne akadályozzák meg a feljogosított szervezeteket abban, hogy ténylegesen gyakorolják azon jogukat, hogy jogsértés megszüntetésére irányuló intézkedésekért folyamodjanak.
- A tagállamok megállapíthatnak olyan szabályokat, amelyek lehetővé teszik a feljogosított szervezetek számára, hogy azoktól a fogyasztóktól, akik a jogorvoslati intézkedések meghozatala iránti konkrét képviseleti kereset tekintetében, szerény perbe lépési díjat vagy hasonló díjat kérjenek az említett képviseleti keresetben való részvételhez.
Szankciók
A tagállamok kötelesek:
- szabályokat kell megállapítaniuk a jogsértés megszüntetésére irányuló intézkedéseknek, illetve tájékoztatási vagy bizonyítékközlési kötelezettségnek való megfelelés elmulasztása vagy megtagadása esetén alkalmazandó szankciókra;
- minden szükséges intézkedést meg kell tenniük a szabályok végrehajtása érdekében – a szankcióknak hatékonyaknak, arányosaknak és visszatartó erejűeknek kell lenniük.
Hatályon kívül helyezés
Az (EU) 2020/1828 irányelv 2023. június 25-től hatályon kívül helyezi a 2009/22/EK irányelvet (lásd az összefoglalót).
MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ AZ IRÁNYELV?
Az irányelv 2020. december 24-én lépett hatályba. A tagállamokban 2022. december 25-ig hatályba kell lépnie, és 2023. június 25-től kell alkalmazni a tagállamokban.
HÁTTÉR
Az irányelv „új megállapodás a fogyasztói érdekekért” csomag része.
További információk:
FŐ DOKUMENTUM
Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2020/1828 irányelve (2020. november 25.) a fogyasztók kollektív érdekeinek védelmére irányuló képviseleti keresetekről és a 2009/22/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 409., 2020.12.4., 1–27. o.)
A 2020/1828/EU irányelv későbbi módosításait beépítették az eredeti dokumentumba. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.
utolsó frissítés 02.05.2023