Uniós szintű vasútbiztonság
ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:
(EU) 2016/798 irányelv a vasútbiztonságról
MI AZ IRÁNYELV CÉLJA?
FŐBB PONTOK
Az irányelv többek között a következő intézkedéseket határozza meg az uniós vasúti rendszer biztonságának fejlesztése és javítása, valamint a vasúti szállítási szolgáltatások piacára való belépés elősegítése céljából:
- az Ügynökség szervének létrehozása, amely az egynél több uniós tagállamban működő vasúti társaságok számára biztonsági tanúsítványokat állít ki;
- az uniós vasúti rendszerben szereplő szervek közötti hatáskörmegosztás meghatározása;
- közös biztonsági célok és közös biztonsági módszerek kidolgozása annak érdekében, hogy a nemzeti szabályozás szükségtelenné váljon, ennélfogva pedig az egységes európai vasúti térség létrehozása előtt álló akadályok is megszűnjenek;
- a biztonsági tanúsítványok és engedélyek kiállítására, megújítására, módosítására és korlátozására vagy visszavonására vonatkozó elvek meghatározása;
- tagállamonként egy nemzeti biztonsági hatóság, valamint egy, a baleseteket és váratlan eseményeket vizsgáló testület létrehozásának a követelménye;
- a vasútbiztonság irányítására, szabályozására és felügyeletére vonatkozó közös elvek meghatározása.
Hatály
Az irányelv a tagállamok vasúti rendszereire vonatkozik, hatálya alá nem tartoznak a következők:
- metrók;
- villamosok és könnyű vasúti járművek, valamint a kizárólag ilyen járművek által használt infrastruktúra;
- az uniós vasúti rendszer részét nem képező hálózatok, amelyek csak helyi, városi vagy elővárosi személyszállításra szolgálnak, valamint a kizárólag ilyen hálózatokon működő vállalkozások.
Fejlesztés és a biztonságirányítás
- Az ügynökség és a tagállamok felelnek – az uniós jog szerinti hatásköreiken belül – a vasútbiztonság fenntartásának és általános javításának biztosításáért, elsősorban a balesetek megelőzése céljából.
- A tagállamok gondoskodnak továbbá arról, hogy:
- a vasútbiztonság fejlesztésére és javítására irányuló intézkedések figyelembe vegyék a rendszeralapú megközelítés szükségességét;
- az uniós vasúti rendszer biztonságos üzemeltetése és az azzal kapcsolatos kockázatok kezelése a pályahálózat-működtetők és a vasúti társaságok feladata legyen.
Közös biztonsági módszerek és célok
- A biztonsági szintek, a biztonsági célok megvalósítása, valamint az egyéb biztonsági követelményeknek való megfelelőség értékelése a közös biztonsági módszerek alkalmazásával történik, különösen az alábbiak céljából:
- kockázatelemzés és -értékelés;
- a biztonsági tanúsítványok és biztonsági engedélyek kiállítására vonatkozó megfelelés értékelése;
- a nemzeti biztonsági hatóságok általi felügyelet, valamint a vasúti társaságok, pályahálózat-működtetők és a karbantartásért felelős szervezetek általi nyomon követés;
- a biztonsági célok uniós és nemzeti szintű megvalósításának értékelése.
- Az uniós vasúti rendszer által megvalósítandó minimális biztonsági szinteket a közös biztonsági célok határozzák meg. Ezek kifejezhetők kockázatelfogadási kritériumként vagy kitűzött biztonsági szintként.
Egységes biztonsági tanúsítvány
- Az uniós vasúti infrastruktúrához csak olyan vasúti társaság kaphat hozzáférést, amely rendelkezik az ügynökség, illetve az érintett nemzeti biztonsági hatóság által kiállított egységes biztonsági tanúsítvánnyal.
- A tanúsítvány célja annak bizonyítása, hogy az érintett vasúti társaság létrehozta biztonságirányítási rendszerét és a rendeltetés szerinti szolgáltatási területen képes biztosítani a biztonságos működést.
Módosítás a Csatorna-alagúton áthaladó állandó összeköttetésre vonatkozó vasútbiztonsági és kölcsönös átjárhatósági szabályok alkalmazása tekintetében
Az (EU) 2020/1530 rendelet kiterjeszti a nemzeti biztonsági hatóság fogalommeghatározását valamely tagállam vagy EU-n kívüli ország által megbízott bármely testületre, és meghatározza a kapcsolódó intézkedéseket.
MIKORTÓL ALKALMAZANDÓK EZEK A SZABÁLYOK?
Az irányelvet 2020. június 16-ig kellett átültetni a nemzeti jogba. Ahhoz azonban, hogy a vasúti ágazat fokozott jogbiztonsággal és rugalmassággal rendelkezzen a Covid19-világjárvány okozta rendkívüli körülmények kezeléséhez, ezt a határidőt az (EU) 2020/700 irányelv 2020. október 31-re módosította.
HÁTTÉR
További információk:
FŐ DOKUMENTUM
Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/798 irányelve (2016. május 11.) a vasútbiztonságról (HL L 138., 2016.5.26., 102–149. o.)
Az (EU) 2016/798 irányelv későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.
KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK
Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2020/698 rendelete (2020. május 25.) a közlekedésre vonatkozó szabályozás bizonyos területein egyes bizonyítványok és engedélyek megújításával és meghosszabbításával, valamint egyes időszakos ellenőrzések és továbbképzések elhalasztásával kapcsolatos egyedi és átmeneti intézkedéseknek a Covid19-járványra tekintettel történő megállapításáról (HL L 165., 2020.5.27., 10–24. o.)
Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/796 rendelete (2016. május 11.) az Európai Unió Vasúti Ügynökségéről és a 881/2004/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 138., 2016.5.26., 1–43. o.)
Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/797 rendelete (2016. május 11.) a vasúti rendszer Európai Unión belüli kölcsönös átjárhatóságáról (HL L 138., 2016.5.26., 44–101. o.)
Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.
utolsó frissítés 22.12.2023