Az Alpok-régióra vonatkozó uniós stratégia

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

A Bizottság közleménye COM(2015) 366 final – Egy virágzóbb Alpok-régió felé

ÖSSZEFOGLALÓ

MI ENNEK A KÖZLEMÉNYNEK A CÉLJA?

Annak érdekében, hogy segítséget nyújtson az Alpok-régió számára a különböző gazdasági, demográfiai és környezeti kihívások kezeléséhez, az Európai Bizottság e közleménye javaslatot tesz az Alpok-régióra vonatkozó uniós stratégia (EUSALP) kidolgozására. A közlemény tartalmaz egy cselekvési tervet, amelynek célja a régió fenntartható gazdasági és társadalmi jólétének előmozdítása.

FŐBB PONTOK

Az EUSALP a negyedik uniós makroregionális stratégia*. 7 országot és 48 régiót érint:

5 uniós országot: Ausztriát, Franciaországot, Németországot, Olaszországot és Szlovéniát, valamint

2 Unión kívüli országot: Liechtensteint és Svájcot.

Kihívások

Az Alpok-régió több olyan kihívással néz szembe, amelyre közös választ kell találni:

demográfiai trendek: az öregedés, a központi hegyvidéki területek alacsony népsűrűsége és az új migrációs tendenciák (a vidéki infrastruktúra hiánya miatt a lakosság a városiasodott területek felé mozdul el);

az éghajlatváltozással szembeni nagyfokú sebezhetőség és annak a környezetre, a biológiai sokféleségre és az Alpok-régióban élők életkörülményeire gyakorolt hatásai;

az Alpok-régió mint tranzitrégió különleges földrajzi elhelyezkedése Európában;

az energia iránti kereslet kezelése;

a nagyfokú szezonalitás, különösen néhány turisztikai területen;

a régió különböző területei között fennálló jelentős társadalmi és gazdasági különbségek.

A stratégia célkitűzései: 3 tematikus és 1 horizontális

E kihívások leküzdéséhez a régiók és az államok közötti hatékonyabb együttműködésre van szükség. A stratégia ezért 3 tematikus intézkedés-központú célkitűzés köré épül:

Tematikus intézkedések

1.

Méltányos hozzáférést kínálnak a munkalehetőségekhez, és a régió nagyfokú versenyképességére építenek a gazdasági növekedés és az innováció fellendítése révén. Az e téren foganatosított intézkedések közé tartozhatnak a tájjellegű termékekkel és szolgáltatásokkal kapcsolatos kutatási tevékenységek, valamint a régió fenntarthatóságának erősítésére irányuló innovatív megközelítések.

2.

Belső és külső hozzáférhetőség és összeköttetés biztosítása a régióban élők számára: az intézkedések célja egyrészt a mobilitás előmozdítása a személy- és áruszállítás terén alkalmazott másfajta közlekedési alternatívák használata révén (intermodalitás és interoperabilitás), másrészt az internet- és telefon-hozzáférés kiterjesztése a félreeső területeken.

3.

A régió környezeti szempontból fenntarthatóvá, illetve vonzóvá tétele a közös erőforrások egyesítése révén, az alábbiak biztosítása érdekében:

a környezet és a kulturális örökség megőrzése;

megbízható energiamegoldások fenntartható előállításának elősegítése.

Ezen túlmenően meghatározásra kerül egy negyedik átfogó célkitűzés, amelynek célja egy szilárd makroregionális irányítási modell kiépítése az együttműködés javítása érdekében. E tekintetben a Bizottság független közvetítőként működik közre, a részt vevő országokkal és régiókkal való partnerségben, valamint a szubszidiaritás elvének figyelembevételével biztosítva a stratégiai koordinálást.

Végrehajtás és az EU hozzáadott értéke

Az EUSALP célja egy olyan együttműködési keret biztosítása, amelyben a makroregionális témák a magasabb fokú koherencia érdekében közösen kezelhetők, és amely több szereplőt von be az érintett régiók különböző szintjeiről.

Az EUSALP törekszik továbbá arra, hogy újfajta kapcsolatot építsen ki a városi és a hegyvidéki térségek (valamint a közbeeső területek) között.

A stratégia alapját a meglévő makroregionális stratégiákra alkalmazott fő elvek képezik:

nem jön létre új uniós alap,

nem hoznak létre új uniós formális struktúrát,

nem hoznak további uniós jogszabályokat.

A stratégia ezenfelül összehangolt megközelítésre, szinergiákra és a meglévő uniós alapok, illetve más pénzügyi eszközök hatékonyabb felhasználására épít.

A stratégia mobilizálja és összehangolja az EU 2014–2020 közötti időszakra vonatkozó (például az uniós strukturális és beruházási alapok által finanszírozott) regionális politikai programjait, valamint más releváns regionális és nemzeti politikai kereteket.

KULCSFOGALMAK

*A makroregionális stratégia egy adott földrajzi térség közös kihívásainak kezelésére szolgáló integrált keretrendszer.

Jelenleg négy uniós makroregionális stratégia létezik:

az Alpok-régióra vonatkozó uniós stratégia.

HÁTTÉR

JOGI AKTUS

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának az Alpok-régióra vonatkozó európai uniós stratégiáról (COM(2015) 366 final, 2015.7.28.)

KAPCSOLÓDÓ OKMÁNYOK

Bizottsági szolgálati munkadokumentum – Cselekvési terv, amely a következő dokumentumot kíséri: a Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának az Európai Unió Alpok-régióra vonatkozó stratégiájáról (SWD(2015) 147 final, 2015.7.28.)

Az Európai Tanács következtetései, 2013. december 19–20.

utolsó frissítés 16.11.2015