Az EU határmentes területét érintő monitoringrendszer

Ez a jogszabály az úgynevezett schengeni vívmányok alkalmazásának ellenőrzését szolgáló egyedi monitoringmechanizmus keretrendszerét hozza létre. Célja a magas szintű normák gyakorlati alkalmazásának biztosítása a schengeni térséghez tartozó uniós országokban, amely 26 ország alkotta térséghez 22 uniós ország és 4 Unión kívüli ország tartozik. E térség belső határellenőrzés nélkül működik.

JOGI AKTUS

A Tanács 1053/2013/EU rendelete (2013. október 7.) a schengeni vívmányok alkalmazását ellenőrző értékelési és monitoringmechanizmus létrehozásáról és a végrehajtó bizottságnak a Schengent Értékelő és Végrehajtását Felügyelő Állandó Bizottság létrehozásáról szóló 1998. szeptember 16-i határozatának hatályon kívül helyezéséről

ÖSSZEFOGLALÓ

Az értékelési és monitoringmechanizmus fő célkitűzése a schengeni térséghez tartozó országok közötti magas szintű kölcsönös bizalom biztosítása, az országoknak a schengeni vívmányok valamennyi területét érintő vonatkozó szabályok megfelelő végrehajtását lehetővé tévő kapacitása tekintetében.

A MECHANIZMUS HATÁLYA

Az értékelési mechanizmus az e területet érintő jogszabály valamennyi aspektusára kiterjed. A határok kérdése kapcsán az értékelési és a monitoringmechanizmus a külső határellenőrzések hatékonyságával és a belső határokon történő határellenőrzések hiányával egyaránt foglalkozik majd.

Az uniós országok és a Bizottság együttesen vállalják az egész mechanizmus végrehajtásáért való felelősséget, az átfogó koordinációt a Bizottság biztosítja.

ELŐRE BEJELENTETT VAGY BE NEM JELENTETT ELLENŐRZÉSEK

Az értékelési mechanizmus végrehajtása érdekében a Bizottság koordinálásával egy többéves (5 évre szóló) és egy éves ellenőrzési program kerül kialakításra. Ezeket az értékeléseket rendszeres időközönként el kell végezni a schengeni térséghez tartozó valamennyi állam területén, mégpedig előre bejelentett vagy be nem jelentett ellenőrzések keretében.

A HIÁNYOSSÁGOK KEZELÉSÉRE IRÁNYULÓ CSELEKVÉSI TERV

A helyszíni értékeléseket az uniós országok által - semleges módon - kijelölt képzett szakértőknek kell elvégezniük a Frontex ügynökség (külső határokkal kapcsolatos) kockázatelemzése alapján, valamint az Europol, az Eurojust és a megbízatásukhoz tartozó területeken az egyéb érintett uniós szervek támogatásával.

Az elemzést és a helyszíni ellenőrzés megállapításait követően a szakértők - a Bizottság koordinálásával - jelentést készítenek. Ezt követően esetlegesen ajánlásokat küldhetnek az ellenőrzött uniós országnak. Amennyiben megállapítják, hogy a jogszabály végrehajtása az adott országban hiányos, vagy a kötelezettség súlyos elmulasztása áll fenn, az érintett országnak a hiányosságok kezelésére irányuló cselekvési tervet kell benyújtania.

MONITORING ÉS NYOMON KÖVETÉS

A cselekvési terv végrehajtásáról szóló jelentést minden hatodik hónapban be kell nyújtani a Bizottságnak és a tagállamoknak, hogy meggyőződjenek arról, hogy az adott uniós ország a hiányosságok orvoslása céljából megtette a szükséges intézkedéseket és lépéseket. Az intézkedések végrehajtásának nyomon követése érdekében további rendszeres jelentések válhatnak szükségessé. A Bizottság szükség esetén új ellenőrzést rendelhet el.

HIVATKOZÁSOK

Jogi aktus

Hatálybalépés

Az átültetés határideje a tagállamokban

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

1053/2013/EU rendelet

2013.11.26.

-

HL L 295., 2013.11.6., 27-37. o.

KAPCSOLÓDÓ OKMÁNYOK

Az Európai Parlament és a Tanács 1051/2013/EU rendelete (2013. október 22.) az 562/2006/EK rendeletnek a belső határokon történő határellenőrzés kivételes körülmények közötti ideiglenes visszaállítására vonatkozó közös szabályok megállapítása érdekében történő módosításáról (Hivatalos Lap L 295., 2013.11.6., 1-10. o.).

utolsó frissítés 06.10.2014