Az üvegházhatású gázok kibocsátási egységeinek kereskedelmi rendszere és a légi közlekedés

Figyelembe véve a légi közlekedési ágazat méretét és globális jellegét, valamint a környezetre gyakorolt hatását, az EU lépéseket tesz az üvegházhatást okozó gázok (ÜHG) európai légi közlekedés általi kibocsátásának csökkentésére, miközben együttműködik a Nemzetközi Polgári Repülési Szervezettel (ICAO) globális hatású intézkedések bevezetése érdekében.

JOGI AKTUS

Az Európai Parlament és a Tanács 2008/101/EK irányelve (2008. november 19.) a 2003/87/EK irányelvnek az üvegházhatást okozó gázok kibocsátási egységei Közösségen belüli kereskedelmi rendszerének a légi közlekedésre történő kiterjesztése céljából történő módosításáról.

ÖSSZEFOGLALÓ

MI AZ IRÁNYELV CÉLJA?

Ezen irányelv az uniós kibocsátáskereskedelmi rendszert (EU ETS) létrehozó 2003/87/EK irányelvet módosítja olyan módon, hogy figyelembe veszi a légi közlekedési tevékenység által okozott szén-dioxid-kibocsátásokat. Ennek eredményeképpen minden uniós ország, Norvégia, Izland és Liechtenstein területén található repülőtérről induló vagy oda érkező légi járat az EU ETS hatálya alá tartozik.

FŐBB PONTOK

HÁTTÉR

A légi közlekedés az ÜHG-kibocsátások egyik leggyorsabban növekvő forrása világszerte (és az EU-ban is), amely az összes kibocsátás mintegy 3%-át teszi ki. 2020-ra várhatóan a légi közlekedési eredetű ÜHG-kibocsátások 70%-kal meghaladják a 2005-ös mértéket, még a jobb üzemanyag-hatékonyság figyelembevétele mellett is.

KULCSFOGALMAK

Az EU kibocsátáskereskedelmi rendszere (EU ETS) az EU éghajlatváltozás leküzdésére irányuló szakpolitikájának sarokköve és az ipari üvegházhatású gázok kibocsátásának költséghatékony módon történő csökkentését megcélzó kulcsfontosságú eszköze. Az EU ETS az első - és mindmáig messze a legnagyobb - nemzetközi rendszer az üvegházhatást okozó gázok kibocsátási egységeinek kereskedelmére vonatkozóan, amely több mint 11 000 erőműre és ipari üzemre terjed ki a 28 uniós országban, Izlandon, Norvégiában és Liechtensteinben, valamint a légi közlekedésből származó kibocsátásokra.

Az EU ETS a fix összkvótás kereskedési rendszer elve alapján működik. Meghatároz egy felső határt, azaz a rendszerbe tartozó gyárak, erőművek és más létesítmények által maximálisan kibocsátható üvegházhatásúgáz-mennyiséget. Ez a felső határ az idő során csökkentésre kerül annak érdekében, hogy a teljes kibocsátás mennyisége csökkenjen. A rendszer lehetővé teszi a kibocsátási kvóták kereskedelmét annak érdekében, hogy az ipari létesítmények és a légi járatok üzemeltetői általi teljes kibocsátás mennyisége a felső határ alatt maradjon, és a kibocsátások csökkentésére a legkisebb költségű intézkedéseket lehessen alkalmazni.

További információkért lásd az Európai Bizottság légi forgalmi eredetű kibocsátások csökkentéséről szóló honlapját.

HIVATKOZÁSOK

Jogi aktus

Hatálybalépés

Az átültetés határideje a tagállamokban

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

2008/101/EK irányelv

2009.2.2.

-

HL L 8., 2009.1.13., 3-21. o.

KAPCSOLÓDÓ OKMÁNYOK

Az Európai Parlament és a Tanács 377/2013/EU határozata (2013. április 24.) az üvegházhatást okozó gázok kibocsátási egységei Közösségen belüli kereskedelmi rendszerének létrehozásáról szóló 2003/87/EK irányelvtől való ideiglenes eltérésről (Hivatalos Lap L 113., 2013.4.25., 1-4. o.).

Az Európai Parlament és a Tanács 421/2014/EU rendelete (2014. április 16.) az üvegházhatást okozó gázok kibocsátási egységei Közösségen belüli kereskedelmi rendszerének létrehozásáról szóló 2003/87/EK irányelvnek egy egységes globális piacalapú intézkedés nemzetközi légi közlekedésből származó kibocsátásokra való alkalmazásáról rendelkező nemzetközi megállapodás 2020-ig történő végrehajtására tekintettel történő módosításáról (Hivatalos Lap L 129., 2014.4.30., 1-4. o.).

utolsó frissítés 23.07.2015