Kék energia – megújuló óceánenergia

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

Közlemény (COM(2014) 8 final) – Kék energia – Az európai tengerekben és óceánokban rejlő energia potenciáljának kiaknázásához szükséges intézkedések 2020-ig és azon túl

MI A KÖZLEMÉNY CÉLJA?

FŐBB PONTOK

Az óceánenergia-ágazat felvirágoztatása előtt számos leküzdendő akadály áll. Például a következők:

Az Európai Energiakutatási Szövetséghez, az óceánenergiára irányuló ERA-NET-hez és a Horizont 2020 programhoz hasonló, meglévő programok jelentős szerepet töltenek be Európa nagy mennyiségű, alacsony szén-dioxid-kibocsátással járó villamos energiával történő ellátásában annak óceánjaiból és tengereiből.

A közlemény két cselekvési szakaszt javasol az óceánenergiában rejlő potenciál kiaknázáshoz:

A 2014 és 2016 közötti időtartamra szóló első szakasz célja az alábbiak létrehozása:

A 2017 és 2020 közötti időtartamra szóló második szakasz céljai a következők:

A szél- és a napenergia-ágazat elmúlt években történő fejlődése egyértelműen bizonyítja, hogy a megfelelő politika és finanszírozás életbe léptetése biztosíthatja az iparág számára azokat az ösztönzőket, amelyek révén eredményeket hozhat.

HÁTTÉR

Az óceánenergiában hatalmas potenciál rejlik. Számos különféle technológia létezik e potenciál kiaknázására, ilyenek például a hullámenergia, az árapály-energia, a tengeri szélenergia, valamint a hőmérséklet- és a sótartalom-különbség villamos energiává történő átalakítása.

További információk a következő oldalon állnak rendelkezésre:

FŐ DOKUMENTUM

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának: Kék energia – Az európai tengerekben és óceánokban rejlő energia potenciáljának kiaknázásához szükséges intézkedések 2020-ig és azon túl (COM(2014) 8 final, 2014.1.20.)

utolsó frissítés 11.10.2016