A romák integrációja az egyenlő bánásmód jegyében

 

ÖSSZEFOGLALÓ

Egy 2013-ban elfogadott tanácsi ajánlás számos területen – többek között a megkülönböztetésmentesség terén is – a roma emberek, Európa legnagyobb etnikai kisebbsége megfelelőbb integrációjára irányuló intézkedéseket javasol.

MI AZ AJÁNLÁS CÉLJA?

Az ajánlás valamennyi uniós ország következő törekvései felé való erős és közös politikai elköteleződését jeleníti meg:

a társadalmi kirekesztés és megkülönböztetés elleni küzdelem, és

valódi eredmények elérése a romák oktatás, foglalkoztatás, egészségügy és lakhatás terén való integrációja tekintetében.

FŐBB PONTOK

Különösen a megkülönböztetés tekintetében az ajánlás a következőkre hívja fel az uniós országokat:

Maradéktalanulhajtsák végre a faji vagy etnikai származás alapján történő megkülönböztetés elleni küzdelem keretét meghatározó 2000/43/EK irányelvet. Az Európai Unió Bírósága által számos esetben hozott ítéletek referenciapontként szolgálnak a jogszabályok és gyakorlatok emberi jogi megfelelőségéhez.

Mind regionális, mind helyi szinten hajtsanak végre a romák szegregációjának megszüntetésére (azaz a lakosság különböző csoportjai elkülönítésének a megszüntetésére) irányuló intézkedéseket. Az ilyen intézkedéseket – az emberi jogok védelmére összpontosítva – a helyi köztisztviselőknek és a civil társadalom képviselőinek, valamint maguknak a romáknak és az érintett polgárok csoportjainak szánt, megfelelő képzési és tájékoztatási programoknak kell kísérniük.

Gondoskodjanak arról, hogy a kényszer-kilakoltatások az uniós jogszabályokkal és az egyéb nemzetközi emberi jogi kötelezettségekkel – például az emberi jogok európai egyezményében foglaltakkal – teljes összhangban történjenek.

Hajtsanak végre a romákkal szembeni megkülönböztetés és előítéletek elleni küzdelmet szolgáló, a társadalom minden rétegét érintő intézkedéseket, többek között a következőket:

a roma integráció előnyeinek tudatosítása mind a roma közösségekben, mind a társadalom egészében;

a közvélemény fogékonnyá tétele a romákat sújtó problémák iránt a vonatkozó oktatási anyagok felhasználása révén;

a romaellenes retorika és gyűlöletbeszéd, illetve a romákkal szembeni megkülönböztetésre és előítéletességre uszító más magatartásformák elleni küzdelem.

Monitoring és értékelés

Az uniós országoknak nyomon kell követniük és értékelniük kell az intézkedések hatékonyságát mind saját nemzeti romaintegrációs stratégiáik, mind a tágabb értelemben vett társadalmi befogadási politikák tükrében.

Ez célok megállapítása, illetve az intézkedések társadalmi és gazdasági hatásaira vonatkozó minőségi és mennyiségi adatok gyűjtése révén végezhető el.

Az EU Alapjogi Ügynöksége többéves roma programot dolgozott ki (a 2012–2020 közötti időszakra). Az Ügynökség rendszeresen jelentést készít az előrelépésekről, továbbá bizonyítékokon alapuló tanácsokat ad az uniós intézményeknek és az uniós országoknak az EU-szerte összegyűjtött adatok alapján.

Jelentés és nyomon követés

Az uniós országoknak 2016. január 1 -jéig kell jelentést tenniük az Európai Bizottság felé az ajánlással összhangban hozott intézkedéseikről, majd ezután évente fognak erről tájékoztatást nyújtani.

A Bizottság pedig biztosítja, hogy az átadott információk alapként szolgálnak majd a nemzeti romaintegrációs stratégiák végrehajtásáról szóló éves jelentéséhez.

Az eredmények a gazdaságpolitikai koordinációval kapcsolatos európai szemeszter folyamatához is hozzájárulnak. 2012 óta a Tanács – az európai szemeszter részeként – országspecifikus ajánlásokat ad ki öt nagy roma közösséggel rendelkező országnak (Bulgáriának, a Cseh Köztársaságnak, Magyarországnak, Romániának és Szlovákiának).

HÁTTÉR

JOGI AKTUS

A Tanács ajánlása (2013. december 9.) a romák integrációját célzó hatékony tagállami intézkedésekről (HL C 378., 2013.12.24., 1–7. o.).

KAPCSOLÓDÓ OKMÁNYOK

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának – A nemzeti romaintegrációs stratégiák uniós keretrendszere 2020-ig (COM(2011) 173 végleges, 2011. április 5.)

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának – Jelentés a 2015. évi nemzeti romaintegrációs stratégiák uniós keretének végrehajtásáról (COM(2015) 299 final, 2015. június 17.)

A Tanács 2000/43/EK irányelve (2000. június 29.) a személyek közötti, faji- vagy etnikai származásra való tekintet nélküli egyenlő bánásmód elvének alkalmazásáról (HL L 180., 2000.7.19., 22–26. o.)

A romák integrációját célzó nemzeti stratégiák uniós keretrendszere 2020-ig – A Tanács következtetései (HL C 258., 2011.9.2., 6–9. o.)

utolsó frissítés 26.10.2015