A romák integrációja az egészségügy terén

 

ÖSSZEFOGLALÓ

Egy 2013-ban elfogadott tanácsi ajánlás számos területen – többek között az egészségügy terén is – a roma emberek, Európa legnagyobb etnikai kisebbsége megfelelőbb integrációjára irányuló intézkedéseket javasol.

MI AZ AJÁNLÁS CÉLJA?

Az ajánlás valamennyi uniós ország következő törekvései felé való erős és közös politikai elköteleződését jeleníti meg:

a társadalmi kirekesztés és megkülönböztetés elleni küzdelem, és

valódi eredmények elérése a romák egészségügy, oktatás, foglalkoztatás és lakhatás terén való integrációja tekintetében.

FŐBB PONTOK

Az ajánlás intézkedések meghozatalára hívja fel az uniós országokat annak érdekében, hogy biztosított legyen a romákkal való egyenlő bánásmód az egyetemesen rendelkezésre álló egészségügyi szolgáltatásokhoz való – általános jogosultsági feltételeken alapuló – hozzáférés területén. Ez többek között a következő megfelelő intézkedések révén érhető el:

a lakosság számára általánosan hozzáférhető egészségügyi ellátórendszer igénybevételének útjában álló minden akadály megszüntetése;

a nemzeti egészségügyi rendszer által általánosan biztosított orvosi ellenőrzésekhez, szülés előtti és szülés utáni gondozáshoz és családtervezéshez, valamint a szexuális és reproduktív egészségmegőrzéshez való hozzáférés javítása;

a gyermekeket célzó ingyenes oltási programokhoz, valamint az elsősorban a legnagyobb kockázatnak kitett csoportokat és a marginalizált helyzetű és félreeső területeken élőket célzó oltási programokhoz való hozzáférés javítása;

az egészségtudatosság és az egészségügyi kérdésekkel kapcsolatos tájékozottság előmozdítása.

Monitoring és értékelés

Az uniós országoknak nyomon kell követniük és értékelniük kell az intézkedések hatékonyságát mind saját nemzeti romaintegrációs stratégiáik, mind a tágabb értelemben vett társadalmi befogadási politikák tükrében.

Ez célok megállapítása, illetve az intézkedések társadalmi és gazdasági hatásaira vonatkozó minőségi és mennyiségi adatok gyűjtése révén végezhető el.

Az EU Alapjogi Ügynöksége többéves roma programot dolgozott ki (a 2012–2020 közötti időszakra). Az Ügynökség rendszeresen jelentést készít az előrelépésekről, továbbá bizonyítékokon alapuló tanácsokat ad az uniós intézményeknek és az uniós országoknak az EU-szerte összegyűjtött adatok alapján.

Jelentés és nyomon követés

Az uniós országoknak 2016. január 1 -jéig kell jelentést tenniük az Európai Bizottság felé az ajánlással összhangban hozott intézkedéseikről, majd ezután évente fognak erről tájékoztatást nyújtani.

A Bizottság pedig biztosítja, hogy az átadott információk alapként szolgálnak majd a nemzeti romaintegrációs stratégiák végrehajtásáról szóló éves jelentéséhez.

Az eredmények a gazdaságpolitikai koordinációval kapcsolatos európai szemeszter folyamatához is hozzájárulnak. 2012 óta a Tanács – az európai szemeszter részeként – országspecifikus ajánlásokat ad ki öt nagy roma közösséggel rendelkező országnak (Bulgáriának, a Cseh Köztársaságnak, Magyarországnak, Romániának és Szlovákiának).

2014-ben az Európai Bizottság közzétette a roma egészségügyi jelentést, amely szerint a romák egészségügyi ellátáshoz való hozzáférése szorosan összefügg a társadalmi kirekesztéssel kapcsolatos tényezőkkel. A romák gyakran nem beszélik az adott nyelvet, nem értik az egészségügyi rendszert, illetve nincsenek nyilvántartásba véve vagy nem rendelkeznek biztosítással. Az egészségügyi szakemberek részéről is előfordul, hogy megkülönböztetésben részesülnek, aminek eredményeként kevésbé bíznak a romák az egészségügyi rendszerben.

HÁTTÉR

JOGI AKTUS

A Tanács ajánlása (2013. december 9.) a romák integrációját célzó hatékony tagállami intézkedésekről (HL C 378., 2013.12.24., 1–7. o.)

KAPCSOLÓDÓ OKMÁNYOK

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának – A nemzeti romaintegrációs stratégiák uniós keretrendszere 2020-ig (COM(2011) 173 végleges, 2011. április 5.)

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának – Jelentés a 2015. évi nemzeti romaintegrációs stratégiák uniós keretének végrehajtásáról (COM(2015) 299 final, 2015. június 17.)

utolsó frissítés 15.10.2015