Állami támogatás: környezetvédelem és energetika

 

ÖSSZEFOGLALÓ A KÖVETKEZŐ DOKUMENTUMRÓL:

Közlemény a környezetvédelmi és energetikai állami támogatásokról szóló Iránymutatásokról, 2014-2020

MI AZ IRÁNYMUTATÁSOK CÉLJA?

Az Európai Bizottság iránymutatásában új szabályokat állapít meg a környezetvédelmi és energetikai állami támogatásokra vonatkozóan a megújuló energiaforrások piacra jutása céljából. Célja az uniós országok abban való támogatása, hogy elérjék a 2020-ra kitűzött, éghajlattal kapcsolatos céljaikat, miközben a megújuló energiaforrások részére nyújtott támogatásokból eredő esetleges piaci torzulásokat kezelik.

FŐBB PONTOK

Az EU 2020-ra kitűzött céljai három éghajlattal kapcsolatos célt tartalmaznak, amelyek a következők:

A piaci jelzések felé tett lépések

Az elmúlt években a megújuló energia forrásai erős támogatást kaptak a rögzített tarifák révén. Ez ösztönözte a megújuló energiaforrások növekedését az energiamixen* belül, és az EU jó úton halad a megújuló energiaforrásokra vonatkozó 20%-os céljának eléréséhez.

Ez a típusú támogatás azonban megóvta a megújuló energia ágazatát az árjelzésektől (amelyek rendes körülmények között a kínálat és a kereslet feltételeit tükrözik), és ennélfogva piaci torzulásokhoz vezetett. Különösen a megújuló energiaforrásból származó villamos energia előállítása vált teljesen függetlenné a tényleges piaci kereslettől. Valójában megelőzte a versenyben a termelés egyéb formáit, amelyeknek a gazdaságos működés céljából kizárólag a piaci árakra kell épülniük.

A megújuló energiákkal kapcsolatos technológiák fejlődésével és termelésük jelentős piaci részesedésének elérésével az ágazatnak a piaci jelzésekhez kell alkalmazkodnia (azaz figyelembe kell vennie a piaci trendeket), és a támogatások összegeinek a csökkenő termelési költségekre kell reagálniuk.

Korlátozások

Az új iránymutatás célja ennélfogva, hogy az állami támogatás mértékét a valóban szükséges szintre korlátozza. Ez részben oly módon történik, hogy fokozatos lesz az elmozdulás a kötelező átvételi áraktól* a versenyeztetéses ajánlattételi eljárások* felé, az állami támogatások kiosztásakor. A 2015-2016-os kísérleti szakasz lehetővé teszi az uniós országok számára, hogy teszteljék a versenyeztetéses ajánlattételi eljárásokat az új villamosenergia-kapacitásuk kisebb hányada tekintetében.

Infrastruktúra

Az új iránymutatás továbbá az energetikai infrastruktúrát támogató követelményeket is magában foglal, olyan projektekre összpontosítva, amelyek ösztönzik a határokon átnyúló energiaforgalmat, és támogatják az infrastruktúrát az EU kevésbé fejlett régióin belül.

MIKORTÓL HATÁLYOSAK AZ IRÁNYMUTATÁSOK?

Az iránymutatások 2014. július 1. óta vannak hatályban, és 2020 végéig hatályban maradnak.

HÁTTÉR

További információk:

KULCSFOGALMAK

Energiamix: a rendelkezésre álló energiaforrások.
Kötelező átvételi árak: olyan tarifák, amelyek alapján a villamos energia termelőinek költségalapú árakat fizetnek az energiahálózat - azaz (a kábeleket, alállomásokat stb. magában foglaló) energiaelosztási rendszer - számára szolgáltatott megújuló villamos energia tekintetében; ez az ár független a piaci áraktól.
Versenyeztetéses ajánlattételi eljárások: rendes közbeszerzési eljárások az energiaágazatban.

FŐ DOKUMENTUM

A Bizottság közleménye –- Iránymutatás a 2014-2020 közötti időszakban nyújtott környezetvédelmi és energetikai állami támogatásokról (HL C 200., 2014.6.28., 1-55. o.).

utolsó frissítés 06.09.2019