Uniós stratégia a fenntartható tengergazdálkodási és tengergazdasági növekedésért: „Kék növekedés”

 

ÖSSZEFOGLALÓ

A tengergazdálkodási és tengergazdasági tevékenységek 5,4 millió ember számára biztosítanak munkahelyet az EU-ban, és közel 500 milliárd EUR évi bruttó hozzáadott értéket jelentenek. 2012-ben az EU az óceánjaiban és tengereiben rejlő potenciál hasznosítására irányuló hosszú távú stratégiát dolgozott ki.

MI ENNEK A KÖZLEMÉNYNEK A CÉLJA?

Az Európai Bizottság közleménye indította el az Európai Unió tengeri ágazatra irányuló stratégiáját. A „kék növekedés” néven ismert stratégia a tengeri ágazat hozzájárulása az intelligens, fenntartható és inkluzív növekedésre irányuló Európa 2020 stratégia célkitűzéseinek eléréséhez. A Bizottság 2007-ben indított integrált tengerpolitikájára épül.

FŐBB PONTOK

A „kék növekedés” stratégia a tengergazdálkodási és tengeri ágazatokban (kék gazdaságban) rejlő potenciálra összpontosít annak érdekében, hogy hozzájáruljon az EU-n belüli fenntartható gazdasági fellendüléshez, különösen a munkahelyteremtéshez, valamint az innováció és a fenntartható növekedés előmozdításához.

A tengeri és a part menti régiók egyedi földrajzi helyzetüknek (azaz nyitottságuknak) köszönhetően mindig is az új eszmék és az innováció központjainak számítottak. Fennáll mindamellett három tényező, amelyek várhatóan tovább erősítik a bennük rejlő potenciált e tekintetben:

Az elmúlt évtizedben az egyre mélyebb, nyílt tengeri vizeken végzett tevékenységek kapcsán gyors műszaki fejlődés ment végbe (különösen a robotika, a videokamerás megfigyelőrendszerek és a tengeralattjáró technológiák terén).

A népesség növekedésével egyre növekvő nyomás nehezedik a szárazföldi erőforrásokra az élelmiszer és az energia biztosítása tekintetében. A 71 %-ban óceánok által borított földfelszínre kell csupán tekintenünk ahhoz, hogy az emberi szükségletek kielégítésére fenntarthatóbb alternatívákat találjunk.

Tengereink jelentős szerepet töltenek be a megújuló energiát előállító, nyílt tengeri létesítmények révén az üvegházhatásúgáz-kibocsátás csökkentésének támogatásában, valamint – a szárazföldi szállításnál kevésbé szennyező tengeri szállításnak köszönhetően – az energiamegtakarításban.

A stratégia öt olyan ágazatot határoz meg, amelyek a munkahelyteremtés és a növekedés szempontjából nagy potenciállal rendelkeznek. Ezen ágazatok a következők: akvakultúra (halak és kagylók tenyésztése), turizmus, tengeri biotechnológia, óceánenergia és tengerfenék-bányászat. Számos bizottsági kezdeményezést indítottak e területek növekedési potenciáljának feltárására és fejlesztésére. Ezek között szerepelnek a következőkre vonatkozó közlemények:

óceánenergia; valamint

A stratégia a következők jelentőségét hangsúlyozza:

a tengerrel kapcsolatos tudás növelése (új termékek és szolgáltatások fejlesztése céljából);

a tengeri tevékenységek irányításának javítása, ami létfontosságú az esetleges konfliktusok megelőzése és a különféle tevékenységek közötti szinergiák megteremtése céljából;

az EU vizeinek biztonsága (azaz integrált tengerfelügyelet), amely lehetővé teszi a tengeri hatóságok számára a kockázatokkal és veszélyekkel kapcsolatos információk megosztását.

Elismeri továbbá, hogy személyre szabott megközelítésekre van szükség Európa hét tengermedencéje (az Adriai- és a Jón-tenger, a Jeges-tenger, az Atlanti-óceán, a Balti-tenger, a Fekete-tenger, a Földközi-tenger és az Északi-tenger medencéi) tekintetében. Ez biztosítja valamennyi tengermedence egyedi igényeinek kielégülését, valamint ösztönzi együttműködésre az érintett országokat.

További információk az Európai Bizottság Tengerügyi és Halászati Főigazgatóságának honlapján állnak rendelkezésre.

JOGI AKTUS

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának – Kék növekedés – A fenntartható tengergazdálkodási és tengergazdasági növekedés lehetőségei (COM(2012) 494 final, 2012. szeptember 13.)

KAPCSOLÓDÓ OKMÁNYOK

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának: Stratégiai iránymutatás az uniós akvakultúra fenntartható fejlesztéséhez (COM(2013) 229 final, 2013. április 29.)

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának: Kék energia – Az európai tengerekben és óceánokban rejlő energia potenciáljának kiaknázásához szükséges intézkedések 2020-ig és azon túl (COM(2014) 8 final, 2014. január 20.)

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának: A part menti és tengeri turisztikai ágazat európai növekedési és foglalkoztatási stratégiája (COM(2014) 86 final, 2014. február 20.)

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának: A kék gazdaság innovációja: tengereink és óceánjaink növekedési és munkahelyteremtési potenciáljának feltárása (COM(2014) 254 final/2, 2014. május 8.)

Bizottsági szolgálati munkadokumentum – A tengerekkel kapcsolatos tudás 2020: ütemterv – amely a következő dokumentumot kíséri: A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának: A kék gazdaság innovációja: tengereink és óceánjaink növekedési és munkahelyteremtési potenciáljának feltárása (SWD(2014) 149 final, 2014. május 8.)

utolsó frissítés 02.10.2015