2022.7.8.   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 263/41


Az (EU) 2019/33 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet 17. cikkének (2) és (3) bekezdésében említett, egy borágazati elnevezéshez tartozó termékleírás standard módosításának jóváhagyásáról szóló értesítés közzététele.

(2022/C 263/11)

Ez az értesítés az (EU) 2019/33 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (1) 17. cikke (5) bekezdésének megfelelően kerül közzétételre.

ÉRTESÍTÉS AZ EGYSÉGES DOKUMENTUMOT MÓDOSÍTÓ STANDARD MÓDOSÍTÁSRÓL

„Cigales”

PDO-ES-A0622-AM03

Az értesítés időpontja: 2022.4.12.

A JÓVÁHAGYOTT MÓDOSÍTÁS LEÍRÁSA ÉS INDOKOLÁSA

1.   A fizikai-kémiai jellemzők módosításai

LEÍRÁS:

Ez a módosítás a milligramm/literben (mg/l) kifejezett maximális összes kén-dioxid-tartalmat érinti, amely megfelel az alkalmazandó jogszabályokban meghatározott felső határértékeknek. A fehér- és rozé/clarete borok esetében ez az érték 150 mg/l-ről 200 mg/l-re, a vörösborok esetében pedig 140 mg/l-ről 150 mg/l-re emelkedik. A minőségi pezsgők cukortartalmának mérési módszerét szintén korrigálják, hogy az innentől gramm/literben kifejezett glükóz+fruktóz+szacharózra utaljon. A „szacharózra” való hivatkozást korábban törölték.

Ez a módosítás a termékleírás 2. pontjának a) bekezdését és az egységes dokumentum 4. pontját érinti.

Ez azért minősül az egységes dokumentum standard módosításának, mert nem jár a termék jellemzőinek jelentős változtatásával, így a termék megőrzi a kapcsolat leírásában szereplő, a természeti és emberi tényezők közötti kölcsönhatásból fakadó jellemzőket és profilt. Ennek alapján megállapítható, hogy a módosítás nem tartozik az (EU) 2019/33 rendelet 14. cikke (1) bekezdésében felsorolt kategóriák egyikébe sem.

INDOKOLÁS:

Szükségtelennek tartották, hogy a kén-dioxidra vonatkozó felső határértékek alacsonyabbak legyenek a jogszabályban meghatározott határértékeknél, mivel ez a borok tárolását megnehezítheti, és nem javítja a minőséget.

2.   A „clarete” kifejezés beillesztése a „rozé” szinonimájaként

LEÍRÁS:

A „clarete” kifejezést a „rozé” szinonimájaként vezették be.

Ez a módosítás a termékleírás és az egységes dokumentum következő szakaszait érinti: a termékleírás 2. pontjának a) és b) bekezdése, a 3. pont c) bekezdése és 7. pontja, valamint az egységes dokumentum 4. és 5. szakasza.

A módosítás standard módosításnak minősül (az egységes dokumentum módosítása), mivel nem vonja maga után a termék jellemzőinek lényeges megváltoztatását, hanem csupán egy olyan hagyományos kifejezés újbóli bevezetését jelenti, amelyet mindig is használtak a területről származó borok azonosítására. A termék megőrzi a kapcsolatok leírásában szereplő, a természeti és emberi tényezők közötti kölcsönhatásból fakadó jellemzőket és profilt. Ennek alapján megállapítható, hogy a módosítás nem tartozik az (EU) 2019/33 rendelet 14. cikke (1) bekezdésében felsorolt kategóriák egyikébe sem.

INDOKOLÁS:

A „clarete” szót hagyományosan a Cigalesben és Spanyolország bármely más szőlőtermő területén termelt rozé borokra használják. Az eredetmegjelölés létrehozásakor alkalmazandó jogszabályok értelmében az így előállított borokra csak „rozé” borként lehet hivatkozni. Ezért ezt a bortípust „rozé” borként határozták meg, és a „clarete” kifejezést kihagyták. A jelenleg alkalmazandó jogszabályok értelmében a „clarete” a „rozé” szinonimájaként használható. A cél e hagyományos kifejezés újbóli bevezetése, hogy ismét emléket állítsanak annak, hogy ilyen típusú borokat már a kezdetektől fogva állítottak elő ezen a borvidéken. Ez hozzáadott értéket teremthet ezeknek a boroknak, mivel különböznek a világ más részein készült rozé boroktól.

3.   az érzékszervi jellemzők leírásának átfogalmazása

LEÍRÁS:

A borok érzékszervi jellemzői leírásának javítása.

Ez a módosítás a termékleírás 2. pontjának b) bekezdését és az egységes dokumentum 4. pontját érinti.

A módosítás standard módosításnak minősül (az egységes dokumentum módosítása), mivel nem vonja maga után a termék jellemzőinek lényeges megváltoztatását, hanem csupán naprakésszé teszi azok leírását. Ennek alapján megállapítható, hogy ez a módosítás nem tartozik az (EU) 2019/33 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet 14. cikkének (1) bekezdésében felsorolt kategóriák egyikébe sem.

INDOKOLÁS:

Az ISO 17065 szabvány szerint akkreditált „Cigales” OEM Szabályozói Tanács a borok érzékszervi elemzését alvállalkozásba adta egy, az ISO 17025 szabvány szerint akkreditált érzékszervi elemző laboratóriumnak. Az évek során szerzett tapasztalatok alapján módosították az érzékszervi jellemzők leírását, hogy az összhangba kerüljön az ISO 17025 szabványban meghatározott kritériumok szerinti analitikai eljárással. A termékleírás kiegészült az édes fehér-, rozé és vörösborok egyedi leírásával is annak érdekében, hogy pontosabb információkat nyújtsanak a borok jellegéről, és részletesebb elemzést tegyenek lehetővé.

4.   az ültetési sűrűség módosítása

LEÍRÁS:

E módosítás célja annak lehetővé tétele, hogy a meglévő ültetvények mentesüljenek az 1 000 növény/hektár tőkesűrűségnek való megfelelés alól.

Ez a módosítás a termékleírás 3. pontjának a) bekezdését és az egységes dokumentum 5.1. pontját érinti.

Standard módosításnak minősül, mivel nem jár a termék jellemzőinek jelentős megváltoztatásával. Valójában a legrégebbi ültetvényeken termesztett szőlőből készülnek a leginkább eredeti „Cigales” OEM borok. A módosítás nem tartozik az (EU) 2019/33 rendelet 14. cikkének a módosítások leírását tartalmazó (1) bekezdésében meghatározott kategóriák egyikébe sem.

INDOKOLÁS:

Ennek a módosításnak az az oka, hogy ezen a borvidéken a fennmaradó, hektáronként 1 000-nél kevesebb tőkével rendelkező régi szőlőültetvényeket érintetlenül hagyják. Ezek a szőlőültetvények történelmi és kulturális értékükön túl az alacsony terméshozamnak és a tőkék korának köszönhetően kiváló minőségű szőlőt termesztenek. Ebből a nyersanyagból állítják elő a legmagasabb hozzáadott értékkel rendelkező, legjobb minőségű borokat.

Továbbá, tekintettel arra, hogy ezeken a régi szőlőültetvényeken az ültetési távolság 3 x 3 méter (ami lehetővé tette a gépesítéshez való alkalmazkodást), nem tűnik logikusnak, hogy ezeket a régi parcellákat a minimális ültetési sűrűség be nem tartása miatt kizárják. Kizárásuk a termelési potenciál és a minőség tekintetében veszteségekhez vezetne.

5.   A szőlő valószínűsíthető alkoholtartalmának bizonyos években történő csökkentésére vonatkozó lehetőség beillesztése

LEÍRÁS:

Bevezetésre kerül annak lehetősége, hogy a szőlő alkoholtartalmát bizonyos években 0,5 fokkal csökkentsék.

Ez a módosítás a termékleírás 3. pontjának b.1) bekezdését és az egységes dokumentum 5.1. pontját érinti.

Standard módosításról van szó, mert nem von maga után jelentős változásokat, mivel ez a lehetőség mindig is fennállt. A módosítás csupán abból áll, hogy a (jelenleg belső működési szabályként szereplő) rendeletet át kell helyezni a termékleírásba, amely a terméket érintő valamennyi technikai jellegű rendelkezést tartalmazó dokumentum. Ezért a módosítás nem tartozik az (EU) 2019/33 rendelet 14. cikkének a módosítások leírását tartalmazó (1) bekezdésében meghatározott kategóriák egyikébe sem.

INDOKOLÁS:

Ez a módosítás bevezeti azt a lehetőséget, hogy a Szabályozó Tanács engedélyezheti a szőlő minimális valószínűsíthető alkoholtartalmának legfeljebb 0,5 Baumé-fokkal történő csökkentését az ilyen csökkentést indokoló műszaki tanulmányt követő bizonyos években.

Az alkoholtartalom bizonyos években történő csökkentésére vonatkozó iránymutatást az alkalmazandó szabály, a „Cigales” OEM-re vonatkozó rendelet tartalmazza, amely megelőzte a termékleírást. Ezt a rendeletet nemrégiben módosították, és már nem tartalmazza ezt a lehetőséget, amelyet technikai jellegű intézkedésként bele kell foglalni a termékleírásba.

6.   A különböző típusú minőségi pezsgők használatának lehetősége

LEÍRÁS:

Ez a módosítás bevezeti annak lehetőségét, hogy a minőségi pezsgőket a hagyományos módszertől eltérő módszerekkel állítsák elő.

Ez a módosítás a termékleírás 3. pontjának b.1) bekezdését és az egységes dokumentum 5.1. pontját érinti.

Ez az egységes dokumentumot érintő standard módosításnak minősül. A minőségi pezsgőknek az előállítás módjától függetlenül továbbra is meg kell felelniük a termékleírásban meghatározott érzékszervi és fizikai-kémiai jellemzőknek. Ezért a módosítás nem tartozik az (EU) 2019/33 rendelet 14. cikkének a módosítások leírását tartalmazó (1) bekezdésében meghatározott kategóriák egyikébe sem.

INDOKOLÁS:

A minőségi pezsgők az 1308/2013/EU rendelet VII. mellékletének 5. kategóriájában szereplő bármely engedélyezett módszerrel készíthetők. A cél az új lehetőségek kiaknázása az ilyen típusú termékek piacának bővítése érdekében, amelyek előállítása 2011-ben kezdődött. A fő címkén azonban fel kell tüntetni az alkalmazott módszert annak biztosítása érdekében, hogy a fogyasztó tisztában legyen az előállítás módjával.

7.   Az érlelési feltételekről szóló szakasz átfogalmazása

LEÍRÁS:

Ez a módosítás bizonyos feltételeket vezet be a borok érlelésére vonatkozóan (hordóméret és az érlelési időszak kezdetének időpontja).

Ez a módosítás a termékleírás 3. pontjának b.2) bekezdését és az egységes dokumentum 5.1. pontját érinti.

Az egységes dokumentumot módosító standard módosításról van szó, mert nem von maga után jelentős változásokat, mivel a feltételek megegyeznek a rendeletben korábban meghatározott feltételekkel. A módosítás csupán abból áll, hogy a (jelenleg belső működési szabályként szereplő) rendeletet át kell helyezni a termékleírásba, amely a terméket érintő valamennyi technikai jellegű rendelkezést tartalmazó dokumentum. Ezért a módosítás nem tartozik az (EU) 2019/33 rendelet 14. cikkének a módosítások leírását tartalmazó (1) bekezdésében meghatározott kategóriák egyikébe sem.

INDOKOLÁS:

Ez a módosítás bevezeti az érlelési feltételekről szóló szakaszt, amely csak a régi rendeletben szerepelt. Ennek az az oka, hogy a korábbi rendelet módosítása óta valamennyi technikai szempontot meghatározták a termékleírásban.

8.   A borkészítésre vonatkozó korlátozások módosítása

LEÍRÁS:

A házasításhoz használt egyes fajták százalékos arányait törölték.

Ez a módosítás a termékleírás 3. pontjának b.2) bekezdését és az egységes dokumentum 5.1. pontját érinti.

Az egységes dokumentumot módosító standard módosításról van szó, mivel a termék jellemzői és profilja, amelyek a kapcsolatok leírásában szereplő természeti és emberi tényezők kölcsönhatásából erednek, változatlanok maradnak. Ezért a módosítás nem tartozik az (EU) 2019/33 rendelet 14. cikkének a módosítások leírását tartalmazó (1) bekezdésében meghatározott kategóriák egyikébe sem.

INDOKOLÁS:

Nem szükséges fenntartani ezeket a borkészítési korlátozásokat, mivel a „Cigales” oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel ellátott borok jellemzői elsősorban annak tudhatók be, hogy a fajták hogyan alkalmazkodtak a földrajzi környezethez, és hogy ez a környezet (éghajlat, talaj, domborzat stb.) hogyan befolyásolta a szőlőtermesztést, nem pedig annak, hogy az egyik vagy a másik fajta nagyobb százalékos arányban van-e jelen.

9.   Maximális hozamok a bor típusától függően

LEÍRÁS:

A terméshozamot már nem korlátozza a szőlő színe. Mostantól az előállított bor típusától függően korlátozzák. A maximális hozam hektáronként 7 000 kg a vörösborok előállításához használt fehér és vörös fajták esetében, és 9 000 kg/hektár az egyéb bortípusok, azaz a fehérborok, rozé/clarete borok és a minőségi pezsgők esetében.

Ez a módosítás a termékleírás 5. pontját és az egységes dokumentum 5.2. pontját érinti.

Az egységes dokumentumot módosító standard módosításról van szó, mivel nem érinti a termék jellemzőit. Ez a módosítás nem tartozik az (EU) 2019/33 rendelet 14. cikkének a módosítások leírását tartalmazó (1) bekezdésében meghatározott kategóriák egyikébe sem.

INDOKOLÁS:

Ezen a területen hagyományosan fehér és vörös szőlőfajták házasításával állítanak elő rozé és clarete borokat. Gyakori, hogy a parcellák házasítják a fehér és vörös fajtákat, ezért nincs sok értelme annak, hogy mindegyikhez két különböző terméshozamot állapítsanak meg.

Ennek a módosításnak technikai indoka is van: jelenleg kereslet mutatkozik a piacon a rozé borok, a fehérborok és a minőségi pezsgők piacán, amelyek könnyebbek, kevésbé testesek és kevésbé strukturáltak. Ez szükségessé teszi az alkoholtartalom és az extrakció csökkentését, valamint a savtartalom növelését. Ha a szüretet előrehozzák e jellemzők elérése érdekében, a szőlő többi összetevője nem lesz kellően érett. A nagyobb mennyiség meghatározása azonban lehetővé teszi e paraméterek egyensúlyba hozását anélkül, hogy ez hátrányosan érintené a többi összetevőt, ezáltal biztosítva, hogy a szőlő tökéletesen beérjen.

10.   A Garnacha Tintorera és a Garnacha Blanca fajták felvétele, valamint a fő és engedélyezett fajták osztályozásának törlése

LEÍRÁS:

Két új fajtát vezettek be, és törölték a fő és az engedélyezett fajták közötti különbségtételt.

Ez a módosítás a termékleírás 6. pontját és az egységes dokumentum 7. pontját érinti.

Az egységes dokumentumot módosító standard módosításról van szó, mivel nem érinti a termék jellemzőit. Ez a módosítás nem tartozik az (EU) 2019/33 rendelet 14. cikkének a módosítások leírását tartalmazó (1) bekezdésében meghatározott kategóriák egyikébe sem.

INDOKOLÁS:

Az engedélyezett és a fő fajták osztályozása törlésre került, mivel erre nincs szükség.

Ami a Garnacha Tintorera fajta felvételét illeti, bár azt hagyományosan a „Cigales” OEM területen termesztették, azt indokolatlanul nem tekintették minőségi borok előállítására alkalmasnak. A pincészetek technikai erőforrásai 35 évvel ezelőtt nem tették lehetővé az ebből a fajtából történő jó borok készítését, és az így kapott borok túl magas tannintartalommal és nyers ízzel, túl erős színnel és összehúzó hatással rendelkeznek. Ez az engedélyezett fajták jegyzékéből való törléséhez vezetett.

A modern borászati eljárások azonban rávilágítottak e fajta előnyeire a minőségi borok előállítása tekintetében. A borászatok számára ma már rendelkezésre álló technikai erőforrások lehetővé teszik, hogy a Garnacha Tintorera fajtából kiváló minőségű bor készüljön, amely a mai fogyasztók által nagyra értékelt, rendkívül gyümölcsös és aromás tulajdonságokkal rendelkezik.

11.   A kapcsolatról szóló szakasz naprakésszé tétele

LEÍRÁS:

Ez nem jár a kapcsolatról szóló szakasz lényegi módosításával, hanem a teljes szakasz szövegét teszi naprakésszé a többi bevezetett módosítással való összhang biztosítása érdekében. Az ok-okozati összefüggés változatlan marad.

Ez a módosítás a termékleírás 7. pontját és az egységes dokumentum 8. pontját érinti.

Ez az egységes dokumentumot érintő standard módosításnak minősül. Csupán szövegezésbeli módosítás, és nem tartozik az (EU) 2019/33 rendelet 14. cikkének a módosítások leírását tartalmazó (1) bekezdésében meghatározott kategóriák egyikébe sem.

INDOKOLÁS:

Kisebb módosításokra van szükség annak biztosítása érdekében, hogy a kapcsolatról szóló szakasz összhangban legyen a termékleírásban bevezetett többi módosítással.

12.   További jogosultsági feltétel a terméshozam növelésére vonatkozó eltérés és a szőlő valószínűsíthető alkoholtartalma csökkentésének egyidejű alkalmazásához

LEÍRÁS:

Ugyanabban az évben nem megengedett a szőlőhozam növelése és a valószínűsíthető alkoholtartalom csökkentése.

Ez módosítás a termékleírás 8. pontjának b.1) bekezdésére vonatkozik, az egységes dokumentumot nem érinti.

Az egységes dokumentumot nem módosító standard módosításról van szó, mivel nem érinti a termék jellemzőit. Ez a módosítás nem tartozik az (EU) 2019/33 rendelet 14. cikkének a módosítások leírását tartalmazó (1) bekezdésében meghatározott kategóriák egyikébe sem.

INDOKOLÁS:

Ez a jogosultsági feltétel a termékleírás 8. pontja b.1) bekezdésének 3. albekezdéseként kerül beillesztésre annak érdekében, hogy a valószínűsíthető alkoholtartalom csökkentése mellett ne lehessen alkalmazni a hozamnövelésre vonatkozó eltérést. Ez a jogosultsági feltétel az eredetmegjelölésről szóló korábbi rendeletben is szerepelt. A korábbi módosításokhoz hasonlóan ezt a követelményt is át kell helyezni a rendeletből a termékleírásba, amennyiben az már nem szerepel a rendeletben.

13.   A címkézési rendelkezések átfogalmazása

LEÍRÁS:

Ezt a szakaszt átfogalmazták annak érdekében, hogy a szöveg jobban összhangban legyen a hatályos jogszabályokkal, és hogy a fogyasztók megtévesztésének elkerülése érdekében e módosítással összhangban bevezessék a címkén a minőségi pezsgők előállítási módjának feltüntetésére vonatkozó kötelezettséget. Bevezetésre került a „fermentado en barrica” (hordóban erjesztett) kifejezés.

Ez a módosítás a termékleírás 8. pontjának b.3) bekezdését és az egységes dokumentum 9. pontját érinti.

Olyan standard módosításról van szó, amely módosítja az egységes dokumentumot, de nem von maga után semmilyen korlátozást az értékesítés tekintetében, és nem tartozik az (EU) 2019/13 rendelet 14. cikkének (1) bekezdésében meghatározott kategóriák egyikébe sem, amely az uniós módosításokat írja le.

INDOKOLÁS:

A módosítás célja a címkézési szabályok javítása.

14.   Az ellenőrzésekről szóló szakasz naprakésszé tétele

LEÍRÁS:

Meghatározták azt az ellenőrző szervet, amelyre az illetékes hatóság feladatokat ruházott át, és az ellenőrzésekre vonatkozó szakasz szövegezését javították.

A módosítás a termékleírás 9. pontjára vonatkozik, az egységes dokumentumot nem érinti.

Ez az egységes dokumentumot nem módosító standard módosításnak minősül. Nem érinti a termék jellemzőit, és nem tartozik az (EU) 2019/13 rendelet 14. cikkének (1) bekezdésében meghatározott kategóriák egyikébe sem, amely az uniós módosításokat írja le.

INDOKOLÁS:

A „Cigales” OEM Szabályozó Testülete megszerezte az ISO/IEC 17065:2012. szabvány szerinti akkreditációt. Az akkreditációt követően az Instituto Tecnológico Agrario de Castilla y León [Kasztília és León Mezőgazdaságtechnológiai Intézete] az 1308/2013/EU rendelet 116a. cikkének megfelelően átruházta rá a megfelelőségi ellenőrzésekhez kapcsolódó feladatokat.

Az ellenőrzési feladatokról szóló szakasz szövegét is naprakésszé tették, mivel az az ISO 17065 szabvány szerinti tanúsítás szempontjából elavulttá vált.

EGYSÉGES DOKUMENTUM

1.   A termék elnevezése

Cigales

2.   A földrajzi árujelző típusa

OEM – oltalom alatt álló eredetmegjelölés

3.   A szőlőből készült termékek kategóriái

1.

Bor

5.

Minőségi pezsgő

4.   A bor(ok) leírása

1.   BOR – FEHÉRBOROK ÉS ROZÉ/CLARETE BOROK

RÖVID SZÖVEGES LEÍRÁS

Fehérborok:

Külső megjelenésükben a tiszta és a ragyogó között mozognak. Árnyalatuk zöldessárga, szalmasárga, halványsárga vagy aranysárga.

Illatjellemzők: tiszta illatok (kellemetlen szagok hiánya), fán termő gyümölcsök, citrusfélék és/vagy növények aromáival, amelyek hordós érlelés esetén fűszeres és/vagy pörkölt jegyeket is mutathatnak.

Ízjellemzők: kiegyensúlyozott, jó savassággal és alkoholtartalommal. Az aromák ugyanabban a tartományban mozognak, mint az illatjellemzők esetében (fán termő gyümölcsök, citrusfélék és/vagy növényi aromák). Fűszeres és/vagy pörkölt aromák (fa felhasználásával érlelt borok).

Rozé/Clarete borok:

Külső megjelenésükben a tiszta és a ragyogó között mozognak. Színük lilás rózsaszín, eperrózsaszín vagy lazacrózsaszín és hagymahéjszín között váltakozik.

Illatjellemzők: tiszta illatok (kellemetlen vagy oda nem illő szagok hiánya), gyümölcsfélék (bogyós gyümölcsök), fán termő gyümölcsök, citrusfélék és/vagy friss növények jegyeivel. Fával történő érlelés esetén fűszeres és/vagy pörkölt jegyeket is mutathatnak.

Ízjellemzők: kiegyensúlyozott íz, az aromák ugyanolyan jegyeket mutatnak, mint az illatjellemzők esetében (bogyós gyümölcsök, fán termő gyümölcsök, citrusfélék és/vagy friss növények, továbbá hordós érlelés esetén fűszeres és/vagy pörkölt jegyeket is mutathatnak).

Az ebben a szakaszban meghatározott fizikai-kémiai paraméterek megfelelnek az uniós jogszabályokban meghatározott határértékeknek.

Általános analitikai jellemzők

Maximális összes alkoholtartalom (térfogatszázalék)

 

Minimális tényleges alkoholtartalom (térfogatszázalék)

11

Minimális összes savtartalom

g/l, borkősavban kifejezve

Maximális illósavtartalom (milliekvivalens/liter)

10,83

Maximális összes kén-dioxid-tartalom (milligramm/liter)

200

2.   BOR – VÖRÖS ÚJBOROK

RÖVID SZÖVEGES LEÍRÁS

– Külső megjelenésükben a tiszta és a ragyogó között mozognak, a lilásvöröstől egészen a téglavörösig terjedő árnyalatokkal.

– Illatjellemzők: tiszta illatok (kellemetlen vagy oda nem illő szagok hiánya), gyümölcsök (fekete vagy piros bogyós gyümölcsök, friss és/vagy érett jegyekkel) és/vagy növények aromáival, fával történő érlelés esetén fűszeres és/vagy pörkölt jegyeket is mutathatnak.

Ízjellemzők: nagyon kiegyensúlyozott savasság, alkoholtartalom, fanyarság és kesernyés íz. Az utóíz hasonló az illatjellemzőkhöz.

Az ebben a szakaszban meghatározott fizikai-kémiai paraméterek minden esetben megfelelnek az uniós jogszabályokban meghatározott határértékeknek.

Általános analitikai jellemzők

Maximális összes alkoholtartalom (térfogatszázalék)

 

Minimális tényleges alkoholtartalom (térfogatszázalék)

12

Minimális összes savtartalom

g/l, borkősavban kifejezve

Maximális illósavtartalom (milliekvivalens/liter)

10,83

Maximális összes kén-dioxid-tartalom (milligramm/liter)

150

3.   „ROBLE” VÖRÖSBOROK

RÖVID SZÖVEGES LEÍRÁS

Vizuális jellemzők: a tiszta és a ragyogó között, lilásvöröstől téglavörösig terjedő árnyalatokkal.

Illatjellemzők: tiszta illatok (kellemetlen vagy oda nem illő szagok hiánya), megfigyelhetőek a gyümölcsök, valamint az érleléshez használt fára jellemző pörkölt és/vagy fűszeres illatok.

Ízjellemzők: kiegyensúlyozott gyümölcsös aromák, és az érleléshez használt fára jellemző pörkölt és/vagy fűszeres íz.

(*)

A szüretet követő első évben forgalomba hozott borok esetében; az egy évnél idősebb borok nem haladhatják meg a következő módon kiszámított, az illósavtartalomra vonatkozó határértéket: 10 térfogatszázalékig 1 gramm/liter, és afelett alkoholfokonként 0,06 gramm/liter.

(**)

Az ebben a szakaszban meghatározott fizikai-kémiai paraméterek minden esetben megfelelnek az uniós jogszabályokban meghatározott határértékeknek.

Általános analitikai jellemzők

Maximális összes alkoholtartalom (térfogatszázalék)

 

Minimális tényleges alkoholtartalom (térfogatszázalék)

12

Minimális összes savtartalom

g/l, borkősavban kifejezve

Maximális illósavtartalom (milliekvivalens/liter)

10,83

Maximális összes kén-dioxid-tartalom (milligramm/liter)

150

4.   „CRIANZA”, „RESERVA” ÉS „GRAN RESERVA” VÖRÖSBOROK

RÖVID SZÖVEGES LEÍRÁS

CRIANZA:

Küllem: a tiszta és a ragyogó között, lilásvöröstől téglavörösig terjedő árnyalatokkal.

Illat: határozott aromák (kellemetlen vagy oda nem illő szagok hiánya), az érleléshez használt fára jellemző pörkölt és/vagy fűszeres jegyek, és gyümölcsös illatok.

Íz: kiegyensúlyozott fűszeres és/vagy pörkölt és vagy gyümölcsös jegyek és/vagy ásványos lecsengés.

RESERVA:

Küllem: külső megjelenésében a tiszta és a ragyogó közötti, a vöröstől egészen a borostyánig terjedő árnyalatokkal.

Illat: határozott aromák (kellemetlen vagy oda nem illő szagok hiánya), fűszeres és/vagy balzsamos és/vagy gyümölcsös és/vagy ásványos jegyekkel.

Íz: tiszta és kiegyensúlyozott, fűszeres és/vagy balzsamos és/vagy ásványos és/vagy gyümölcsös lecsengéssel.

GRAN RESERVA:

Küllem: külső megjelenésében a tiszta és a ragyogó közötti, a vöröstől egészen a borostyánig terjedő árnyalatokkal.

Illat: tiszta illatok (kellemetlen vagy oda nem illő szagok hiánya), fűszeres és/vagy balzsamos jegyekkel.

Íz: tiszta, fűszeres és/vagy balzsamos és vagy ásványos és/vagy gyümölcsös lecsengéssel.

A szüretet követő első évben forgalomba hozott borok esetében; az egy évnél idősebb borok illósavtartalma nem haladhatja meg a következő határértéket: 10 térfogatszázalékig 1 gramm/liter, és afelett alkoholfokonként 0,06 gramm/liter.

(**)

Az ebben a szakaszban meghatározott fizikai-kémiai paraméterek minden esetben megfelelnek az uniós jogszabályokban meghatározott határértékeknek.

Általános analitikai jellemzők

Maximális összes alkoholtartalom (térfogatszázalék)

 

Minimális tényleges alkoholtartalom (térfogatszázalék)

12

Minimális összes savtartalom

g/l, borkősavban kifejezve

Maximális illósavtartalom (milliekvivalens/liter)

10,83

Maximális összes kén-dioxid-tartalom (milligramm/liter)

150

5.   BOR – ÉDES BOROK (FEHÉR, ROZÉ/CLARETE ÉS VÖRÖS)

RÖVID SZÖVEGES LEÍRÁS

Édes rozéborok:

Külső megjelenésükben a tiszta és a ragyogó között mozognak. Színük lilás rózsaszín, eperrózsaszín vagy lazacrózsaszín és hagymahéjszín között váltakozik.

Illatjellemzők: tiszta illatok (kellemetlen vagy oda nem illő szagok hiánya), gyümölcsfélék (bogyós gyümölcsök), fán termő gyümölcsök, citrusfélék és/vagy friss növények jegyeivel. Fával történő érlelés esetén fűszeres és/vagy pörkölt jegyeket is mutathatnak.

Ízjellemzők: kiegyensúlyozott íz, az aromák ugyanolyan jegyeket mutatnak, mint az illatjellemzők esetében (bogyós gyümölcsök, fán termő gyümölcsök, citrusfélék és/vagy friss növények, továbbá hordós érlelés esetén fűszeres és/vagy pörkölt jegyeket is mutathatnak). Testes, édes és strukturált borok.

Édes vörösborok:

Külső megjelenésükben a tiszta és a ragyogó között mozognak, a lilásvöröstől egészen a téglavörösig terjedő árnyalatokkal.

Illatjellemzők: tiszta illatok (kellemetlen vagy oda nem illő szagok hiánya), gyümölcsök (fekete vagy piros bogyós gyümölcsök, friss és/vagy érett jegyekkel) és/vagy növények aromáival, fával történő érlelés esetén fűszeres és/vagy pörkölt jegyeket is mutathatnak.

Ízjellemzők: nagyon kiegyensúlyozott savasság és alkoholtartalom, az illatjellemzőkhöz hasonló gyümölcsös lecsengéssel (fekete és piros bogyós gyümölcsök, aszalt gyümölcsök, növények aromái), fűszeres és/vagy pirított jegyekkel. Testes, édes és strukturált borok.

Általános analitikai jellemzők

Maximális összes alkoholtartalom (térfogatszázalék)

 

Minimális tényleges alkoholtartalom (térfogatszázalék)

11

Minimális összes savtartalom

g/l, borkősavban kifejezve

Maximális illósavtartalom (milliekvivalens/liter)

10,83

Maximális összes kén-dioxid-tartalom (milligramm/liter)

200

6.   MINŐSÉGI PEZSGŐ (FEHÉR/ROZÉ/CLARETE)

RÖVID SZÖVEGES LEÍRÁS

Vizuális jellemzők: külső megjelenésében a tiszta és a ragyogó közötti, sárgás tónusú (a szalmasárgától az aranysárgáig), ha fehér vagy vörös fajtákból készül, illetve piros színű (a halványrózsaszíntől az eperrózsaszínig), ha vörös vagy vörös és fehér fajtákból készült, közepes méretű buborékok, kevéssé-közepesen tartós vagy közepesen tartós habkorona.

Illatjellemzők: tiszta illatok (kellemetlen vagy oda nem illő szagok hiánya), gyümölcsös és/vagy élesztős jegyekkel.

Ízjellemzők: gyümölcsös ízérzet jellemzi, aszalt gyümölcsök és/vagy élesztők aromájával.

Az ebben a szakaszban meghatározott fizikai-kémiai paraméterek minden esetben megfelelnek az uniós jogszabályokban meghatározott határértékeknek.

Általános analitikai jellemzők

Maximális összes alkoholtartalom (térfogatszázalék)

 

Minimális tényleges alkoholtartalom (térfogatszázalék)

9

Minimális összes savtartalom

g/l, borkősavban kifejezve

Maximális illósavtartalom (milliekvivalens/liter)

10,83

Maximális összes kén-dioxid-tartalom (milligramm/liter)

160

5.   Borkészítési eljárások

5.1.   Különleges borászati eljárások

1.   BORÁSZATI ELJÁRÁSOK

Különleges borászati eljárás

Különleges borászati eljárás

Egészséges szőlő, minimális valószínűsíthető alkoholtartalom: 10 térfogatszázalék (fehér fajták) és 10,5 térfogatszázalék (vörös fajták).

Maximális extrakciós hozam: 72 liter/100 kg szőlő.

Az édes borok úgy készülnek, hogy megmarad a szőlő természetes cukortartalmának egy része, miután az engedélyezett rendszerekkel megszakítják az erjedést, az alkohol hozzáadását kivéve.

A minőségi pezsgőket bármely engedélyezett módszerrel elő lehet állítani.

A borok érlelési feltételei:

1.

– A borokat a bejegyzett pincészetekben legfeljebb 330 liter űrtartalmú tölgyfahordóban kell érlelni.

2.

– Azon borok esetében, amelyeknél a „Crianza”, a „Reserva” és a „Gran Reserva” kifejezések használatosak, az érlelési időszakokat a szüret évének november 1-jétől kell számítani.

2.   BORÁSZATI ELJÁRÁSOK

Művelési gyakorlat

A minimális ültetési sűrűség hektáronként 1 000 szőlőtőke az új ültetvények esetében. A meglévő ültetvények ültetési sűrűségét tiszteletben tartják.

5.2.   Maximális hozamok

1.

Vörösborok előállítására

7 000 kilogramm szőlő hektáronként

2.

 

50,40 hektoliter hektáronként

3.

Fehér, rozé/clarete és minőségi pezsgők előállítására

9 000 kilogramm szőlő hektáronként

4.

 

64,80 hektoliter hektáronként

6.   Körülhatárolt földrajzi terület

A „CIGALES” oltalom alatt álló eredetmegjelölés földrajzi területe a Duero folyó völgyének északi részén található, a Pisuerga folyó két partján, kiterjedése 574 km2.

A következő településeket foglalja magában:

Valladolid tartomány:

Cabezón de Pisuerga, Cigales, Corcos del Valle, Cubillas de Santa Marta, Fuensaldaña, Mucientes, Quintanilla de Trigueros, San Martín de Valvení, Santovenia de Pisuerga, Trigueros del Valle és Valoria la Buena; valamint az „El Berrocal”, amely a Valladolid tartomány határa, a Valladolid–Fuensaldaña–Mucientes közötti autópálya és a Pisuerga folyó által körülhatárolt terület, és amely Valladolid település területéhez tartozik.

Palencia tartomány:

Dueñas.

7.   Borszőlőfajták

ALBILLO MAYOR

CABERNET SAUVIGNON

GARNACHA BLANCA

GARNACHA ROJA – GARNACHA GRIS

GARNACHA TINTA

GARNACHA TINTORERA

MACABEO – VIURA

MERLOT

SAUVIGNON BLANC

SYRAH

TEMPRANILLO – TINTA DEL PAIS

VERDEJO

8.   A kapcsolat(ok) leírása

8.1.   Bor

A Cigales oltalom alatt álló eredetmegjelölés földrajzi területe ideális a szőlőműveléshez: a Pisuerga folyó szeli át, és a szőlőültetvény a folyó útjának közepén helyezkedik el, a folyó felső folyására jellemző hűvös éghajlat és a torkolatvidékre jellemző mérsékelt éghajlat között. Az éghajlat és a talaj együttes hatásának köszönhetően a szőlő savassága és cukortartalma egyaránt nagyon kiegyensúlyozott. A vidékhez nagyon jól alkalmazkodó szőlőfajták és a több évtizedes múltra visszatekintő szőlőtermesztés nagyon kiegyensúlyozott borok készítését teszi lehetővé.

Másik jellemzője, hogy a szőlőültetvények 30 %-a több mint 60 éves, ami a korábban említett feltételek mellett lehetővé teszi a crianza borok előállításához alkalmas, igen intenzív és kiegyensúlyozott érést.

8.2.   Minőségi pezsgő

Az elmúlt évek során gyűjtött különféle tapasztalatok lehetővé tették az olyan pezsgők készítését, amelyek a vidék borait jellemző megkülönböztető jegyek megőrzése mellett minőség szempontjából is kiemelkedőek (kis méretű és tartós buborékok, másodlagos aromák integrációja...). A vidékre jellemző fajták (amelyek jól alkalmazkodtak ahhoz) a szájban és lecsengésükben egyaránt kifinomult és friss pezsgők termelését teszik lehetővé.

A vidék éghajlati körülményeinek köszönhetően savasságában, extrakttartalmában és aromáiban egyaránt kiegyensúlyozott alapanyag termesztésére nyílik lehetőség, a bor a szájban a savasságot ellensúlyozó teljes érzetet kelt.

9.   További alapvető feltételek (csomagolás, címkézés, egyéb követelmények)

JOGI KERET:

Nemzeti jogszabályban

A TOVÁBBI FELTÉTEL TÍPUSA:

Csomagolás a körülhatárolt földrajzi területen belül

A FELTÉTEL LEÍRÁSA:

Figyelembe véve, hogy a Cigales oltalom alatt álló eredetmegjelölés alá tartozó borok palackozása kritikus fontosságú a borkészítés és adott esetben az érlelés során a termékleírásban meghatározott jellemzők biztosítása szempontjából, e műveletet a termékleírásban ismertetett előállítási területen belül található pincékben végzik, saját palackozóüzemekben.

JOGI KERET:

Nemzeti jogszabályban

A TOVÁBBI FELTÉTEL TÍPUSA:

A címkézéshez kapcsolódó további feltételek

A FELTÉTEL LEÍRÁSA:

A „DENOMINACIÓN DE ORIGEN PROTEGIDA” (oltalom alatt álló eredetmegjelölés) helyett használható a „DENOMINACIÓN DE ORIGEN” (eredetmegjelölés) hagyományos kifejezés.

A címkén akkor is kötelező feltüntetni a szüret évét, ha a bor nem érlelt, de az édes borok és minőségi pezsgők mentességet élveznek e követelmény alól.

A CRIANZA, RESERVA és GRAN RESERVA megnevezés a hatályos jogszabályokban meghatározott, az e hagyományos kifejezésekre vonatkozó követelményeknek való megfelelés esetén használható, a ROBLE és a FERMENTADO IN BARRICA megnevezés pedig a hatályos jogszabályokban megállapított követelményeknek való megfelelés esetén használható.

A TERMÉKLEÍRÁSHOZ VEZETŐ LINK

www.itacyl.es/documents/20143/342640/PCC+DOP+CIGALES+en+vigor_Rev+2.docx/319701e4-ff93-9af2-5b81-7acb4a82fdd4


(1)  HL L 9., 2019.1.11., 2. o.