Brüsszel, 2022.4.6.

COM(2022) 167 final

Ajánlás

A TANÁCS HATÁROZATA

az Európai Unió és Ukrajna közötti, közúti árufuvarozásról szóló megállapodásra irányuló tárgyalások megkezdésére való felhatalmazásról


INDOKOLÁS

1.Az ajánlás háttere

A Bizottság ezen ajánlás keretében felkéri a Tanácsot, hogy az Ukrajnával szemben provokáció nélkül indított, indokolatlan orosz katonai agresszió következményeinek kezelése érdekében adjon felhatalmazást egy, az Európai Unió és Ukrajna közötti közúti árufuvarozásról szóló, korlátozott idejű megállapodásra (a továbbiakban: megállapodás) irányuló tárgyalások megkezdésére, és jelölje ki a Bizottságot az Unió főtárgyalójának. Ajánlásához a Bizottság tárgyalási irányelveket is csatolt.

2.Előzmények

Az Unió és Ukrajna közötti közúti árufuvarozást jelenleg nagyrészt az uniós tagállamok és Ukrajna közötti kétoldalú fuvarozási megállapodások szabályozzák. Ezek a megállapodások a tranzit- és a kétoldalú kereskedelem tekintetében mindkét fél fuvarozói számára kontingenseket határoznak meg. Egy 2014-ben készített tanulmány szerint 1 az a 25 tagállam, amelyekkel Ukrajna akkoriban kétoldalú közúti fuvarozási megállapodásokkal rendelkezet, összesen 560 680 kontingenst biztosított kétoldalú alapon Ukrajnának. 2019-ben ez a szám valamivel alacsonyabb volt (552 875 kontingens, ebből 1 750 többszörös kontingens). A kvóták gyakran bizonyos Euro előírás szerinti kibocsátási értékek eléréséhez kötöttek.

A fent említett kétoldalú megállapodásokon alapuló engedélyek mellett a Nemzetközi Közlekedési Fórum (a továbbiakban: ITF) működtet egy többoldalú kvótarendszert, amely többoldalú engedélyeket biztosít a Közlekedési Miniszterek Európai Konferenciájának (a továbbiakban: ECMT) valamely tagállamában letelepedett fuvarozási vállalkozások által végzett nemzetközi közúti árufuvarozáshoz. Az engedélyek az ECMT-tagállamok közötti, illetőleg egy vagy több ECMT-tagállam területén áthaladó árufuvarozásra vonatkoznak. Az ECMT-rendszeren belüli kontingensek száma azonban meglehetősen alacsony a kétoldalú megállapodások alapján kiadott kontingensekéhez képest (bár az adatokat nem lehet szigorúan összehasonlítani, mivel az ECMT-kvóták éves engedélyekre, míg a szóban forgó kétoldalú megállapodások egyszeri utak tekintetében kiállított engedélyekre vonatkoznak). 2022-ben 4 000 éves engedélyt adtak ki ukrán fuvarozónak.

2006-ban Ukrajna elfogadta a nemzetközi közúti fuvarozást végző járművek személyzetének munkájáról szóló megállapodást 2 (a továbbiakban: AETR-megállapodás), amelynek valamennyi uniós tagállam szerződő fele. Következésképpen az Unió területén árut szállító ukrán fuvarozóknak a vezetési idő, a szünetek és pihenőidők tekintetében ugyanolyan követelményeknek kell megfelelniük, mint amelyeket az 561/2006/EK rendelettel 3 összhangban az Unióban alkalmaznak.

Az Ukrajnával szembeni orosz katonai agresszió következtében az ország rendkívül súlyos közlekedési nehézségekkel küzd. Az orosz katonai erők blokkolnak vagy járhatatlanná tettek több, a Fekete-tengeren történő áruszállításhoz használt, fontos szállítási útvonalat, valamint lezárták az ukrán légteret a polgári közlekedés elől. A vasúthálózaton jelenleg az utas- és menekültszállítás élvez elsőbbséget, és a vasúthálózat továbbra is nagyon kiszolgáltatott az orosz bombatámadásokkal szemben.

Ezért a nehéz helyzetben lévő ukrán gazdaság támogatása érdekében helyénvaló sürgősen megállapodást kötni az Európai Unió és Ukrajna között, amely mindaddig hatályban marad, amíg a háború súlyos hatást gyakorol a közlekedési infrastruktúrára és a fuvarozási műveletekre, és amely megállapodás lehetővé teszi a nagy terhelés alatt álló és sérülékeny vasúti hálózatnak, a lezárt polgári légtérnek és a blokkolt fekete-tengeri kikötőknek a lehető legnagyobb mértékű helyettesítését az EU és Ukrajna közötti, megerősített közúti áruszállítási alternatívákkal. Ez nagyon fontos a gabona-, az üzemanyag- és az élelmiszer-kereskedelem, valamint az egyéb árukkal folytatott kereskedelem szempontjából, melyek kérdésével sürgősen foglalkozni kell az ukrajnai élelmiszer-ellátás bizonytalanságának csökkentése és az ukrán menekültáradat fokozódásának elkerülése érdekében. A megállapodás tartalmazni fog továbbá az EU-ba árut szállító ukrán járművezetők vezetői engedélyének és képesítési bizonyítványának elismerésére vonatkozó rendelkezéseket is. A megállapodás Ukrajna azon területére fog vonatkozni, amely Ukrajna legitim kormányának irányítása alatt áll, és amelyet az Európai Unió ilyen területként elismer.

A szóban forgó megállapodás megkötése az Unió érdekében áll, nemcsak azért, mert az Uniónak érdeke az ukrán állam és gazdaság stabilizálása, hanem azért is, mert Ukrajna fontos beszállítója a gabonának, egyéb élelmiszereknek és hasonló termékeknek, továbbá azért is, mert az uniós fuvarozók kölcsönös fuvarozási jogokat fognak szerezni Ukrajna területére.

3.Összhang az Unió egyéb szakpolitikáival

Ez a megállapodás összhangban van az EU Ukrajnával folytatott jelenlegi külkapcsolati politikájával. Ukrajna kormánya sürgős intézkedésként kérte a szóban forgó megállapodás megkötését.

A közúti árufuvarozásról szóló megállapodás Ukrajnával való megkötése összhangban lenne az Unió és Ukrajna között 2014. június 27-én aláírt társulási megállapodással is, mivel annak 136. cikke előirányozza a közúti közlekedésről szóló, jövőbeni esetleges külön megállapodásoknak a felek közötti szállítás összehangolt fejlesztésének és fokozatos liberalizációjának biztosítása céljából történő megkötését.

4.Jogalap, szubszidiaritás és arányosság

Jogalap

Az Unió és egy harmadik ország közötti megállapodásra irányuló tárgyalások megkezdésére való felhatalmazásról és a főtárgyalónak szóló irányelvekről szóló határozat eljárási jogalapja az EUMSZ 218. cikkének (3) és (4) bekezdése.

Uniós hatáskör

Az EUMSZ 216. cikkének (1) bekezdése kimondja:

„Az Unió megállapodást köthet egy vagy több harmadik országgal vagy nemzetközi szervezettel, ha a Szerződések ilyen megállapodás megkötését írják elő, ha az a Szerződésekben meghatározott célkitűzések elérése érdekében szükséges, ha valamely kötelező erejű jogi aktus ilyen értelmű rendelkezést tartalmaz, vagy ha az a közös szabályokat érintheti, illetve azok alkalmazási körét megváltoztathatja.”

Ez a megállapodás az uniós közlekedéspolitika hatálya alá tartozik, és a Szerződésekben említett célkitűzések egyikének – nevezetesen a szabad és tisztességes kereskedelemhez való uniós hozzájárulásnak – az eléréséhez szükséges, továbbá a megkötéséről az Ukrajnával kötött társulási megállapodás 136. cikke rendelkezik.

Emellett egy uniós jogalkotási aktus kifejezetten rendelkezik a közúti árufuvarozásra vonatkozó nemzetközi megállapodások megkötéséről. 

A nemzetközi közúti árufuvarozási piachoz való hozzáférés közös szabályairól szóló, 2009. október 21-i 1072/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet és különösen 1. cikkének (2) és (3) bekezdése kimondja:

(2) Ezt a rendeletet egy tagállamból harmadik országba vagy harmadik országból tagállamba történő fuvarozás esetén a tranzittagállamok területén végzett útszakaszokra kell alkalmazni. A rendelet nem alkalmazandó a berakodás és kirakodás helye szerinti tagállam területén végzett fuvarozásra mindaddig, amíg nem kötötték meg a Közösség és az érintett harmadik ország között szükséges egyezményt.

(3) A (2) bekezdésben említett egyezmény megkötéséig ez a rendelet nem érinti az alábbiakat:

a) egy tagállamból harmadik országba vagy harmadik országból egy tagállamba történő olyan fuvarozásokra vonatkozó rendelkezések, amelyek a tagállamok és az érintett harmadik országok által megkötött kétoldalú egyezményekben szerepelnek;

b) egy tagállamból harmadik országba vagy harmadik országból egy tagállamba történő olyan fuvarozásokra vonatkozó, a tagállamok között megkötött kétoldalú egyezményekben szereplő rendelkezések, amelyek vagy kétoldalú engedélyek, vagy liberalizációs rendelkezések alapján megengedik áru berakodását vagy kirakodását egy tagállamban olyan fuvarozó számára, amelynek székhelye nem abban a tagállamban van.”

Továbbá – amint azt az Európai Bíróság ítélkezési gyakorlata megállapította – megkötése érintheti vagy módosíthatja a közös szabályok alkalmazási körét. A Bíróság különösen a 2017. május 16-i 2/15. sz. véleményének 4 201. pontjában a következőket állapította meg: 

„201. Amint azt a Bíróság már megállapította, amennyiben az Unió és valamely harmadik állam közötti megállapodás az e megállapodásban szereplő nemzetközi kapcsolatokra olyan szabályok alkalmazását írja elő, amelyek jelentős átfedésben vannak az Unión belüli helyzetekben alkalmazandó uniós közös szabályokkal, e megállapodást úgy kell tekinteni, mint amely érintheti vagy módosíthatja e közös szabályok alkalmazási körét. Az említett közös szabályokkal való ellentét hiánya ellenére ugyanis azok értelmét, alkalmazási körét és hatékony érvényesülését befolyásolhatja e megállapodás (lásd különösen: 2006. február 7‑i 1/03 vélemény [új Luganói Egyezmény], EU:C:2006:81, 143. és 151–153. pont; 2014. október 14‑i 1/13 vélemény [harmadik államok Hágai Egyezményhez való csatlakozása], EU:C:2014:2303, 84–90. pont; 2014. november 26‑i Green Network ítélet, C‑66/13, EU:C:2014:2399, 48. és 49. pont).

A piacra jutásnak ebben az ajánlásban előirányzott lehetősége kétségkívül átfedésben van az Unió által a nemzetközi közúti árufuvarozás tekintetében elfogadott, a piacra jutásra vonatkozó rendelkezésekkel.

A fentiekre tekintettel az EUMSZ 3. cikkének (2) bekezdése értelmében az Unió kizárólagos külső hatáskörrel rendelkezik a tervezett megállapodás megkötésére.

A Bizottság konzultációs kötelezettsége

Figyelembe véve az Európai Unió Bíróságának a C-425/13. sz. ügyben 2015. július 16-án hozott ítéletét 5 , amely tisztázza a különböző intézmények szerepét az EUMSZ 218. cikke (2) és (4) bekezdésének az EUSZ 13. cikkének (2) bekezdésében meghatározott, az intézményi egyensúlyra és a jóhiszemű, kölcsönös együttműködésre vonatkozó elv szerinti alkalmazásában, a megállapodásnak tükröznie kell az intézmények szerepére vonatkozó említett pontosításokat.

Helyénvaló, hogy a Bizottság a Tanács és a Tanács által kijelölt különbizottság rendelkezésére bocsássa a tárgyalások előrehaladásának nyomon követéséhez szükséges valamennyi információt, többek között a többi fél által a tárgyalások során képviselt általános célokat és álláspontokat. A Bizottság írásban jelentést tesz a Tanácsnak és a Tanács által kijelölt különbizottságnak a tárgyalások eredményéről oly módon, amely lehetővé teszi a Tanács számára, hogy gyakorolja intézményi előjogait.

Az EUSZ 13. cikkének (2) bekezdésében előírt intézményi egyensúly tiszteletben tartására vonatkozó kötelezettségnek és az EUMSZ 218. cikkének (10) bekezdésében meghatározott kötelezettségnek való megfelelés érdekében a Bizottság ugyanilyen mértékben tájékoztatja az Európai Parlamentet is.

Arányosság

Az ajánlás megfelel az arányosság elvének a következő okok miatt:

A tervezett megállapodás a leghatékonyabb eszköz az EU és Ukrajna közötti közúti fuvarozási kapcsolatok javítására, mivel megszünteti az uniós tagállamok és Ukrajna közötti kétoldalú megállapodásokban meghatározott kontingensek szükségességét.

A javasolt megállapodás sem a tagállami hatóságokra, sem az ágazatra nem ró további adminisztratív vagy pénzügyi terhet a jelenlegi helyzethez képest. Éppen ellenkezőleg, várhatóan csökkenteni fogja mind az ágazat, mind a tagállamok adminisztratív terheit. Emellett meg fogja szüntetni az uniós fuvarozók számára a szállítási engedélyek beszerzésére vonatkozó kötelezettséget a szállítási jogok megjelölt kategóriái (tranzit- és kétoldalú jogok) tekintetében, ami csökkenteni fogja az uniós közlekedési ágazat terheit.

5.Költségvetési vonzatok

Az ajánlás nincs hatással az uniós költségvetésre.

6.Egyéb elemek

Az ajánlás egyes rendelkezéseinek részletes magyarázata

Az Ukrajnával szembeni orosz katonai agresszió következményeinek kezelése érdekében a tanácsi határozat felhatalmazást ad egy, az Unió és Ukrajna közötti közúti árufuvarozásról szóló megállapodásra irányuló tárgyalások megkezdésére, és kijelöli a Bizottságot az Unió főtárgyalójának. A határozathoz csatolt tárgyalási irányelvek átfogó leírást adnak a tervezett megállapodás hatályáról.



Ajánlás

A TANÁCS HATÁROZATA

az Európai Unió és Ukrajna közötti, közúti árufuvarozásról szóló megállapodásra irányuló tárgyalások megkezdésére való felhatalmazásról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 218. cikke (3) és (4) bekezdésére,

tekintettel az Európai Bizottság ajánlására,

mivel:

(1)Tárgyalásokat kell kezdeni egy, az Unió és Ukrajna közötti, a közúti árufuvarozásról szóló megállapodás megkötése céljából. Helyénvaló, hogy a megállapodás mindaddig alkalmazandó legyen, amíg az Ukrajnával szemben provokáció nélkül indított, indokolatlan katonai agresszió súlyos hatást gyakorol a közlekedési infrastruktúrára és a fuvarozási műveletekre.

(2)A Bizottságot ki kell jelölni az Unió tárgyalójának.

(3)A tárgyalásokat a Bizottságnak a(z) [a különbizottság neve a Tanács által beszúrandó]-val/-vel konzultálva kell lefolytatni.

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

A Tanács felhatalmazza a Bizottságot, hogy az Unió nevében tárgyalásokat folytasson az Európai Unió és Ukrajna közötti, a közúti árufuvarozásról szóló megállapodásról.

2. cikk

A tárgyalási irányelveket a melléklet tartalmazza.

3. cikk

A tárgyalásokat a(z) [a különbizottság neve a Tanács által beszúrandó]-val/-vel konzultálva kell lefolytatni.

4. cikk

Ennek a határozatnak a Bizottság a címzettje.

Kelt Brüsszelben, -án/-én.

   a Tanács részéről

   az elnök

(1)    Az ICF, a TRT és a DIW Econ által készített tanulmány egy, az EU és Ukrajna közötti megállapodás gazdasági hatásáról, zárójelentés, 2014. október 14.
(2)    A megállapodás aláírására 1970. július 1-jén, Genfben került sor.
(3)    Az Európai Parlament és a Tanács 561/2006/EK rendelete (2006. március 15.) a közúti szállításra vonatkozó egyes szociális jogszabályok összehangolásáról, a 3821/85/EGK és a 2135/98/EK tanácsi rendelet módosításáról, valamint a 3820/85/EGK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről.
(4)    ECLI:EU:C:2017:376.
(5)    EU:C:2015:483.

Brüsszel, 2022.4.6.

COM(2022) 167 final

MELLÉKLET

a következőhöz:

Ajánlás

A TANÁCS HATÁROZATA

az Európai Unió és Ukrajna közötti, közúti árufuvarozásról szóló megállapodásra irányuló tárgyalások megkezdésére való felhatalmazásról


MELLÉKLET

Az Európai Unió és Ukrajna közötti, a közúti árufuvarozásról szóló megállapodásról folytatott tárgyalás irányelvei

1.A tárgyalás célkitűzései

A tárgyalás célja egy olyan megállapodás megkötése Ukrajnával, amely liberalizálja a közúti árufuvarozást azáltal, hogy az árutovábbítást és a kétoldalú nemzetközi fuvarozást lehetővé tevő hozzáférési jogokat biztosít a moldovai és európai uniós fuvarozók számára, valamint amely biztosítja az illetékes ukrán, illetve uniós tagállambeli hatóságok által kiállított vezetői engedélyeknek és képesítési bizonyítványoknak az Európai Unióban, illetve Ukrajnában való kölcsönös elismerését.

2.A megállapodás hatálya

A megállapodásnak lehetővé kell tennie az ukrán közúti fuvarozók számára az uniós piachoz való hozzáférést.

(1)A megállapodásnak liberalizálnia kell a közúti árufuvarozást azáltal, hogy az Európai Unió és Ukrajna közötti árutovábbítást és kétoldalú nemzetközi fuvarozást lehetővé tevő hozzáférési jogokat biztosít az ukrán és európai uniós fuvarozók számára. A megállapodásnak fenn kell tartania vagy bővítenie kell az uniós tagállamok és Ukrajna között meglévő kétoldalú közúti fuvarozási megállapodások keretében rendelkezésre álló piacra jutási vagy egyéb kereskedelmi lehetőségeket.

(2)A megállapodásnak az EU valamennyi hivatalos nyelvén egyaránt hitelesnek kell lennie, és tartalmaznia kell egy erre vonatkozó nyelvi záradékot.

(3)A megállapodásnak foglalkoznia kell az ukrán illetékes hatóságok által kiállított vezetői engedélyekkel és képesítési bizonyítványokkal annak érdekében, hogy biztosítsa azok elismerését Európai Unióban.

(4)A megállapodásnak időben korlátozottnak kell lennie, és addig kell alkalmazandónak lennie, amíg az Ukrajna elleni orosz agresszió súlyos hatást gyakorol a közlekedési infrastruktúrára és a fuvarozási műveletekre.

3.Általános rendelkezések

A megállapodás elsőbbséget fog élvezni az uniós tagállamok és Ukrajna között korábban létrejött, a közúti szállításról szóló, meglévő kétoldalú megállapodások rendelkezéseivel szemben.

A szóban forgó megállapodás megszűnését követően az Európai Unió tagállamai és Ukrajna között létrejött kétoldalú megállapodások ismét önállóan alkalmazhatók lesznek, amíg az Unió nem köt újabb megállapodást Moldovával a közúti fuvarozás területén.

4.A megállapodás igazgatása

Létre kell hozni egy, a felek képviselőiből álló vegyes bizottságot, amelynek feladata a megállapodás igazgatása és megfelelő végrehajtása lesz, különösen a megállapodás mellékletében foglalt, Ukrajna által betartandó uniós szabályoknak a módosításukat követő kiigazítása, valamint a közúti közlekedés területén uniós szinten elfogadott új szabályok tekintetében.

Az ukrán szakértők megfigyelőként részt vehetnek az Ukrajna által alkalmazandó – a megállapodás mellékletében meghatározott – uniós jogszabályokkal foglalkozó, az Unió által létrehozott szakértői csoportokban.

A megállapodásban meg kell határozni egy gyors, hatékony és kötelező erejű vitarendezési mechanizmust, amely biztosítja a megállapodás megfelelő alkalmazását.

A vitarendezési mechanizmus ellenére a megállapodásnak tartalmaznia kell az abban meghatározott kötelezettségek teljesítésének elmulasztása esetén alkalmazandó olyan rendelkezéseket, amelyek például lehetővé teszik megfelelő védintézkedések elfogadását vagy a megállapodás feltételei alapján biztosított jogok vagy kiváltságok teljes vagy részleges felfüggesztését.

5.A tárgyalások lefolytatása

A Bizottság a fenti irányelvek alapján folytatja le a tárgyalásokat, és biztosítja az egyéb releváns területeken jelenleg folyó és jövőbeli tárgyalásokkal való megfelelő koordinációt.