Brüsszel, 2022.2.8.

COM(2022) 46 final

2022/0032(COD)

Javaslat

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE

az európai félvezető-ökoszisztéma megerősítését célzó intézkedési keret létrehozásáról (a csipekről szóló európai jogszabály)

(EGT-vonatkozású szöveg)


INDOKOLÁS

1.A JAVASLAT HÁTTERE

A javaslat indokai és céljai

A félvezető csipek központi szerepet játszanak a digitális gazdaságban. Működőképessé teszik a digitális termékeket: az okostelefonoktól és a gépkocsiktól kezdve a kritikus fontosságú egészségügyi, energetikai, kommunikációs és automatizálási alkalmazásokon és infrastruktúrákon át az iparágak többségéig. Kulcsfontosságúak a jövő technológiái, többek között a mesterséges intelligencia (MI) és az 5G/6G kommunikáció szempontjából is. Csipek nélkül nem létezhet semmi, ami „digitális”.

Az elmúlt évben Európában zavarok voltak tapasztalhatók a csipek kínálatában, ami több gazdasági ágazatban is hiányt okozott, és súlyos társadalmi következményekkel járhat. Az ilyen ellátási zavarok számos európai ágazatot, köztük a gépjárműipart, az energiát, a kommunikációt és az egészségügyet, valamint az olyan stratégiai ágazatokat, mint a védelem, a biztonság és az űripar, veszélybe sodorják. Ezzel párhuzamosan hamis mikrocsipek kezdenek megjelenni a piacon, ami veszélyezteti az elektronikus eszközök és rendszerek biztonságát.

A jelenlegi válság rávilágított az európai értékláncok strukturális sebezhetőségeire. Az általános félvezetőhiány Európa korlátozott számú vállalattól és területtől való függőségét, valamint a jelenlegi geopolitikai helyzetben a harmadik országok exportkorlátozásaival és egyéb zavarokkal szembeni sebezhetőségét is felszínre hozta. Ezt a függőséget tovább súlyosbítják az ágazatba való belépésnek és az ágazat tőkeintenzitásának rendkívül súlyos akadályai. A számítási szempontból legnagyobb teljesítményű mikrocsipek például néhány nanométeres (nm) pontosságú gyártást igényelnek 1 . Az ilyen létesítmények építéséhez legalább 15 milliárd EUR összegű előzetes beruházás szükséges 2 , és három év kell ahhoz, hogy megfelelő hozamú termelésre készek legyenek 3 . Az ilyen mikrocsipek tervezésére fordított kiadások 0,5 milliárd EUR-tól jóval több mint 1,0 milliárd EUR-ig terjedhetnek. A kutatás-fejlesztés (K+F) intenzitása az ágazatban magas, és meghaladja a 15 %-ot 4 .

Manapság az európai szereplők főként a K+F-be fektetnek be, de nem kellő mértékben ahhoz, hogy annak eredményeit ipari előnyökre fordítsák. Az ilyen K+F kulcsfontosságú tényező a következő generációs, számítási szempontból nagy teljesítményű mikrocsipek előállításához szükséges félvezető technológiák miniatürizálásában. Európa világelső kutatási és technológiai szervezeteknek (ktsz) ad otthont. Az európai K+F számos eredményét azonban az Unión kívül alkalmazzák ipari szinten.

Az Unió erős az erőátviteli elektronika, a rádiófrekvenciás és analóg eszközök, az érzékelők és a mikrovezérlők félvezető alkatrészeinek tervezése terén, amelyeket ma széles körben használnak a gépjárműiparban és a feldolgozóiparban. Kevésbé erős a digitális logika (processzorok és memória) tervezésében, ami alapvető fontosságúvá válik, mivel az adatok, a mesterséges intelligencia és a konnektivitás egyre elterjedtebbek.

Az Unió a nagy mikrocsipgyártó üzemek működtetéséhez szükséges anyagok és berendezések tekintetében is nagyon jó helyzetben van, és számos vállalat alapvető szerepet tölt be az ellátási láncban. Erős és diverzifikált ipari felhasználói ágazatokkal rendelkezik, például a gépjárműiparban, az ipari automatizálásban, az egészségügyben, az energetikában, a kommunikációban stb. Az értéklánc mentén azonban gyenge az együttműködés.

Az Unió globális félvezetőpiacon elért részesedésének értéke 10 % 5 , ami jóval elmarad a gazdasági súlyától. Az anyag- és berendezésgyártás terén betöltött erős globális pozíciója ellenére az Unió nagymértékben függ a harmadik országbeli beszállítóktól a mikrocsipek tervezése, gyártása, csomagolása, tesztelése és összeszerelése tekintetében.

Napjainkban a félvezetők az erős geostratégiai érdekek és a globális technológiai verseny középpontjában állnak. Az országok igyekeznek biztosítani a legfejlettebb mikrocsipek ellátását, mivel ez befolyásolja majd a (gazdasági, ipari és katonai) cselekvésre való képességüket és a digitális átalakulást. A világ minden nagyobb régiója jelentős beruházásokat hajt végre és támogatási intézkedéseket vezet be az innováció és termelési képességeik megerősítése érdekében.

Az Unió rendelkezik az ahhoz szükséges eszközökkel, hogy ipari vezető szerepet töltsön be a jövőben a mikrocsipek piacán. Célja, hogy 2030-ra megkétszerezze világtermelési részesedését, és elérje a 20 %-ot 6 . A cél nemcsak a függőségek csökkentése, hanem a gazdasági lehetőségek kiaknázása is, mivel a félvezetők világpiaca az évtized vége előtt várhatóan megkétszereződik, növelve a félvezető-ökoszisztéma és általában az ipar versenyképességét az európai polgároknak szánt innovatív termékek révén.

Új piaci tendenciák és lehetőségek jelennek meg. A félvezetőkkel foglalkozó vállalatok egyre inkább személyre szabott mikrocsipeket terveznek a végfelhasználói vállalatokkal közösen, hogy hardver-szoftver optimalizálás révén javítsák a rendszer teljesítményét. A mesterséges intelligencia, a peremfelhő és az ipari ágazatok digitális átalakulása új lehetőségeket kínál az európai technológia jövőbeli versenyképessége és az ipari vezető szerep szempontjából.

Ezzel párhuzamosan a technológia folyamatosan fejlődik. Folytatódik a további miniatürizálás a fő folyamattechnológiák (FinFET és FDSOI) kisebb csomópontméretei érdekében, a Moore törvénnyel összhangban 7 , miközben nagy az igény az energiahatékonyabb megoldásokra annak biztosításához, hogy az egyre növekvő feldolgozási lábnyom fenntartható maradjon. A kialakulóban lévő számítástechnikai paradigmák, például a neuromorf számítástechnika és a kvantumtechnológiák ígéretes technológiák az új alkalmazási területek számára. Az olyan új anyagok, mint a karborundum (SiC) és a gallium-nitrit (GaN) nélkülözhetetlenek az energiagazdálkodáshoz, például az akkumulátorteljesítmény optimális felhasználásához, különösen a mindenfajta elektromos járművek és a megújulóenergia-termelés esetében.

Ez az indokolás az európai félvezető-ökoszisztéma megerősítését célzó intézkedési keret létrehozásáról szóló európai parlamenti és tanácsi rendeletre irányuló javaslatot (a csipekről szóló jogszabály) kíséri.

E javaslat eleget tesz von der Leyen elnök politikai kötelezettségvállalásának, aki az Unió helyzetéről szóló 2021. évi beszédében bejelentette, hogy a cél a legkorszerűbb európai mikrocsip-ökoszisztéma közös létrehozása, beleértve a gyártást is 8 . A javaslatnak az európai félvezető-ökoszisztéma megerősítésére vonatkozó alapvető stratégiai jövőképét a kísérő közlemény 9 fejti ki.

E vízió megvalósítása érdekében a mikrocsipekről szóló európai stratégia öt stratégiai célkitűzés mentén körvonalazódik:

·Európának meg kell erősítenie kutatási és technológiai vezető szerepét;

·Európának ki kell építenie és meg kell erősítenie saját innovációs kapacitását a fejlett mikrocsipek tervezése, gyártása és csomagolása terén, és azokat kereskedelmi termékekké kell alakítania;

·Európának megfelelő keretet kell létrehoznia termelési kapacitásának 2030-ig történő jelentős növelése érdekében;

·Európának kezelnie kell az akut készséghiányt, új tehetségeket kell vonzania, és támogatnia kell a képzett munkaerő megjelenését;

·Európának fejlesztenie kell a globális félvezető-ellátási láncok alapos megismerését.

A javaslat célja az európai félvezető-ökoszisztéma ellenálló képességének és globális piaci részesedésének növelésére irányuló stratégiai célkitűzés elérése. Célja továbbá, hogy megkönnyítse az új mikrocsipek korai bevezetését az európai ipar számára, és növelje versenyképességét. Ennek érdekében az innovatív termelőüzemekbe való beruházásokat kell ösztönöznie, képzett munkaerővel kell rendelkeznie, ugyanakkor képesnek kell lennie a jövő piacait meghatározó legfejlettebb mikrocsipek tervezésére és gyártására, a kapacitások fejlesztésére, valamint az innovatív tervek kísérleti gyártósorok révén történő tesztelésére és prototípusainak elkészítésére, szoros együttműködésben vertikális ipari ágazataival. Ezek szükséges lépések, de nem elégségesek, kivéve, ha az Unió rendelkezik az értéklánc politikai döntéshozói ismereteinek bővítéséhez szükséges elemzési képességgel, és válság esetén ki tudja használni az egységes piac közös érdekeit szolgáló megnövekedett kapacitást. A célkitűzés nem az, hogy önellátóvá váljunk, ami nem megvalósítható cél. Meg kell erősítenünk erősségeinket, új erősségeket kell kialakítanunk, és együtt kell működnünk a harmadik országokkal egy olyan ellátási láncban, ahol a kölcsönös függőségek továbbra is erősek maradnak.

E célkitűzések megvalósítása tekintetében a javaslat célja a következő:

·Az Európai Csipkezdeményezés létrehozása annak érdekében, hogy Unió-szerte támogatni lehessen a nagyszabású technológiai kapacitásépítést és innovációt, hogy lehetővé váljon olyan élvonalbeli és új generációs félvezető- és kvantumtechnológiák kifejlesztése és alkalmazása, amelyek megerősítik az Unió fejlett tervezését, rendszerintegrációját, mikrocsipgyártási képességeit és készségeit, beleértve az induló és a növekvő innovatív vállalkozásokra helyezett hangsúlyt (1. pillér, az Európai Csipkezdeményezés).

A kezdeményezés többek közt egy olyan innovatív virtuális tervezési platformot fog kiépíteni Európa tervezési kapacitásának megerősítése érdekében, amely nyílt, megkülönböztetésmentes és átlátható feltételek mellett lesz elérhető. A platform ösztönözni fogja a felhasználói közösségek széles körű együttműködését a tervezőházakkal, az induló innovatív vállalkozásokkal és a kkv-kkal, a szellemi tulajdon (IP) és az eszközök beszállítóival, tervezőivel és a ktsz-ekkel, és integrálja a meglévő és új tervezési létesítményeket a kibővített könyvtárakkal és EDA-eszközökkel 10 .

A kezdeményezés támogatni fogja azokat a kísérleti gyártósorokat, amelyek nyílt, átlátható és megkülönböztetésmentes feltételek mellett eszközöket biztosítanak harmadik felek számára termékterveik teszteléséhez, validálásához és továbbfejlesztéséhez. Az új, fejlett kísérleti gyártósorok kifejlesztése előkészíti a termelési képességek következő generációját és azok validálását.

A kezdeményezés emellett hozzá fog járulni a kvantumcsipek innovatív fejlesztésének felgyorsítását célzó fejlett technológiai és mérnöki kapacitások kiépítéséhez, például kvantumcsipek tervezési könyvtárai, kísérleti gyártósorok, valamint tesztelési és kísérleti létesítmények formájában.

A kezdeményezés támogatni fogja a kompetenciaközpontok hálózatát Unió-szerte, amelyek szakértelmet biztosítanak az érdekelt felek, köztük a végfelhasználói kis- és középvállalkozások (kkv-k), az induló innovatív vállalkozások és a vertikális ágazatok számára, és fejlesztik készségeiket. A kompetenciaközpontok megkönnyítik a tervezési infrastruktúrához és a kísérleti gyártósorokhoz való nyílt, átlátható és megkülönböztetésmentes hozzáférést és azok hatékony használatát. Az innováció és az új, magasan képzett tehetségek számára vonzóvá válnak.

A kezdeményezésen túlmenően a félvezető-értékláncban a hitelfinanszírozáshoz és a saját tőkéhez való hozzáférést megkönnyítő tevékenységeknek – együttesen „Csipfinanszírozási Alap”– támogatniuk kell a dinamikus és reziliens félvezető-ökoszisztéma kialakítását azáltal, hogy lehetőségeket biztosítanak az induló innovatív vállalkozások, a növekvő innovatív vállalkozások és a kkv-k növekedésének, valamint az értéklánc egészében történő beruházásoknak a támogatására, többek között potenciálisan a kezdeményezés által a félvezető-értékláncokban részt vevő vállalatok számára nyújtott vegyes finanszírozással.

·Az ellátás biztonságát garantáló keret létrehozása a félvezetőgyártásba történő beruházások és gyártási kapacitások növelése, valamint a fejlett csomagolás, tesztelés és összeszerelés révén a maguk nemében első integrált gyártólétesítményeken és a nyílt uniós üzemeken keresztül (2. pillér, „Az ellátás biztonsága”).

A javaslat meghatározza különösen azokat a kritériumokat, amelyek megkönnyítik az olyan konkrét projektek végrehajtását, amelyek hozzájárulnak a félvezetők ellátásának biztonságához az Unióban. Ebből a célból kétfajta maga nemében első létesítményt 11 különböztet meg, nevezetesen az integrált gyártólétesítményeket és a nyílt uniós üzemeket 12 . Amennyiben egy létesítménynek a kétfajta maga nemében első létesítmény egyikeként való elismerésére irányuló kérelme sikeres, a javaslat előírja a tagállamok számára, hogy biztosítsák az elismert, maga nemében első létesítmény tervezésével, megépítésével és üzemeltetésével kapcsolatos közigazgatási kérelmek hatékony feldolgozását.

A kibertámadásokkal szemben ellenálló ellátási láncok 13 iránti növekvő igényre reagálva a Bizottság együtt fog működni a tagállamokkal és a magánszereplőkkel a megbízható mikrocsipekre vonatkozó ágazati követelmények azonosításában azzal a céllal, hogy közös szabványokat és tanúsítást, valamint közös beszerzési követelményeket állapítsanak meg, amelyeket adott esetben az európai szabványügyi szervezetek támogatásával kell kidolgozni, szem előtt tartva a megfelelőségértékelésre és piacfelügyeletre vonatkozó új jogszabályi keret elveit.

·Koordinációs mechanizmus létrehozása a tagállamok és a Bizottság között a tagállamokkal való és a tagállamok közötti együttműködés megerősítése, a félvezető-ellátás nyomon követése, a kereslet becslése, a hiányok előrejelzése, a válságszakasz aktiválásának kiváltása, valamint egy célzott intézkedési eszköztár (3. pillér, „Nyomon követés és válságreagálás”) révén történő fellépés érdekében.

Összhang a szabályozási terület jelenlegi rendelkezéseivel

Ez a javaslat összhangban van az Európai Unió 2030-ig megvalósítandó sikeres digitális átalakítását szolgáló bizottsági jövőképpel, célokkal és mikénttel, amint az a Bizottság „A digitális iránytű 2030-ig: a digitális évtized megvalósításának európai módja” c. közleményében („a digitális iránytűről szóló közlemény”) 14 és az azt követő, a digitális évtized szakpolitikai programjára 15 vonatkozó bizottsági javaslatban szerepel, különös tekintettel a félvezetőkre. E javaslat célja, hogy segítse az Uniót a 2030-ra kitűzött cél eléréséhez szükséges kapacitásokkal való ellátásban.

Ez a javaslat összhangban van a 2020. évi új iparstratégia frissítéséről szóló, 2021. májusi bizottsági közleménnyel 16 , amely meghatározza azokat a stratégiai függőségi területeket, amelyek sebezhetőségekhez, például ellátási hiányokhoz vezethetnek. A javaslat a közleményben és az azt kísérő szolgálati munkadokumentumban meghatározott tervezési, gyártási, csomagolási, tesztelési és összeszerelési kihívásokkal foglalkozik. A közlemény bejelenti a processzorokkal és félvezető technológiákkal foglalkozó ipari szövetséget (Szövetség) 17 , amelynek célja, hogy azonosítsa a mikrocsipek előállításának hiányosságait és a vállalatok és szervezetek növekedéséhez szükséges technológiai fejlesztéseket, segítse a vállalatok versenyképességét, növelje Európa digitális szuverenitását, és kezelje a biztonságos, energiahatékony és nagy teljesítményű mikrocsipek és processzorok következő generációja iránti keresletet. E rendelettel összefüggésben a Szövetség tanácsadói szerepet fog betölteni.

Ez a javaslat összhangban van a Bizottság szabványosítási stratégiájával 18 és az Unió 2022. február 2-án elfogadott, az európai szabványosításra vonatkozó, 2022. évi éves munkaprogramjával 19 is. Ezek előirányozzák a mikrocsipek tanúsítására vonatkozó szabványok kidolgozását a biztonság, a hitelesség és a megbízhatóság tekintetében.

Ez a javaslat figyelembe veszi a kritikus technológiák megfigyelőközpontjának 20 célkitűzéseit is, amelynek célja, hogy segítse az Unió jelenlegi és lehetséges jövőbeli digitális stratégiai függőségeinek azonosítását, és hozzájáruljon digitális szuverenitásának megerősítéséhez.

Ez a javaslat foglalkozik a félvezetők ellátási láncának ágazatspecifikus és egyedi kihívásaival, és mint kezdeményezés, elkülönül a tervezett „egységes piaci szükséghelyzeti eszköztől”, amelyet a Bizottság az aktualizált iparstratégiájában jelentett be.

Ez a javaslat hozzájárul a processzorokra és félvezető technológiákra irányuló európai kezdeményezésről szóló, 22 tagállam által 2020. december 7-én aláírt nyilatkozat 21 végrehajtásához. A nyilatkozatban 22 tagállam vállalta, hogy „konkrét erőfeszítéseket tesz a félvezető-ökoszisztéma megerősítése és az ellátási lánc egészében az ipari jelenlét bővítése érdekében”. A tagállamok vállalták továbbá, hogy „közös szabványok kidolgozásán és adott esetben a megbízható elektronikára vonatkozó tanúsításon dolgoznak, valamint kialakítják a biztonságos mikrocsipek és beágyazott rendszerek beszerzésének közös követelményeit az olyan alkalmazások tekintetében, amelyek a mikrocsip-technológiára támaszkodnak vagy azt nagy mértékben alkalmazzák”. Ez a javaslat összhangban van ezekkel a célkitűzésekkel.

A javaslat továbbá összhangban van a közelmúltban elfogadott, „Az új kihívásoknak megfelelő versenypolitika” című közleménnyel, amelyben a Bizottság elismeri, hogy „az EUMSZ 107. cikkének (3) bekezdése alapján fontolóra veheti a félvezető-ökoszisztémában fennálló esetleges finanszírozási hiányok pótlására irányuló állami támogatás jóváhagyását, különösen az európai, maguk nemében első létesítmények létrehozása érdekében az Unióban. Az ilyen támogatásokra szigorú biztosítékoknak kellene vonatkozniuk annak biztosítása érdekében, hogy a támogatás szükséges, megfelelő és arányos legyen, minimalizálják a verseny indokolatlan torzulását, és hogy az előnyök széles körben és megkülönböztetés nélkül legyenek megosztva az európai gazdaságban” 22 .

Az Európai Csipkezdeményezés, amely egyesíti az Unió, a tagállamok, a már zajló uniós programokhoz társult harmadik országok, valamint a magánszektor forrásait.

Az Európai Csipkezdeményezéshez tartozó intézkedéseket elsősorban a csipekkel foglalkozó közös vállalkozáson, azaz a módosított és átnevezett Kulcsfontosságú Digitális Technológiák Közös Vállalkozáson 23 keresztül hajtják végre. Ez a közös vállalkozás jelenleg széles körű támogatást nyújt az elektronikai alkatrészek és rendszerek, valamint a kapcsolódó szoftver- és rendszertechnológiák területén végzett ipari kutatáshoz, technológiafejlesztéshez és innovációhoz. Ezek a tevékenységek az Európai Csipkezdeményezés részévé fognak válni.

Az Európai Csipkezdeményezés a Digitális Európa program (DEP) 24 öt konkrét célkitűzésére épül, és kiegészíti azokat, amelyek támogatják a digitális kapacitásépítést azokon a kulcsfontosságú digitális területeken, ahol a félvezető technológia támogatja a teljesítménynövekedést, ideértve a nagy teljesítményű számítástechnikát, a mesterséges intelligenciát és a kiberbiztonságot, valamint a készségfejlesztést és a digitális innovációs központok kiépítését. Az Európai Csipkezdeményezés az új, 6. sz. egyedi célkitűzésen keresztül, amelynek tematikusan a félvezető technológiákra kell összpontosítania, be fog ruházni a kapacitásépítésbe a fejlett kutatási, tervezési, gyártási és rendszerintegrációs képességek megerősítése érdekében az élvonalbeli és új generációs félvezető technológiák terén.

Az Európai Csipkezdeményezés a Horizont Európa programra (HE) 25 is épül, és kiegészíti azt, amely a félvezetők területén tudományosan vezérelt kutatást, technológiafejlesztést és innovációt támogat. A kezdeményezés a félvezető technológiák Európa-szerte történő fejlesztésének lehetővé tétele érdekében az Unióban létrehozott, határokon átnyúló és nyíltan hozzáférhető kutatási, fejlesztési és innovációs infrastruktúrákba történő beruházások támogatására fog összpontosítani. A Horizont Európa által támogatott kutatási és innovációs cselekvésekből származó új félvezető technológiákat az Európai Csipkezdeményezés kapacitásépítési részei fokozatosan vezethetik be és terjeszthetik. Ezzel szemben a kezdeményezés technológiai kapacitásait a kutatási és innovációs közösség rendelkezésére bocsátják, többek között a Horizont Európa keretében támogatott tevékenységek esetében is.

Ez a javaslat az InvestEU program 26 által kínált lehetőségek, valamint a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz 27 által a digitális transzformációhoz nyújtott jelentős hozzájárulás fényében készült, amelynél a források legalább 20 %-ának digitális célkitűzésekhez kell hozzájárulnia. Ez a javaslat összhangban van a biztonsági unióra vonatkozó stratégiával 28 is.

Az intézkedések végrehajtásának felgyorsítása érdekében az Európai Csipkezdeményezés létrehoz egy új jogi eszközt, az Európai Csipinfrastruktúra-konzorciumot (ECIC), amelyet kifejezetten a köz-magán konzorciumi tagok – köztük különösen a kutatási és technológiai szervezetek – közötti jogviszonyok egyszerűsítése és strukturálása céljából fejlesztettek ki, és amely strukturális párbeszédet biztosít a Bizottsággal a kezdeményezés keretébe tartozó intézkedések végrehajtásáról. Ez az új jogi eszköz önkéntes, és kiegészíti a különböző egyéb jogi eszközök – többek között az európai digitálisinfrastruktúra-konzorcium15 – uniós eszköztárát, amely lehetővé teszi a tagállamokból, az uniós költségvetésből és a magánberuházásokból származó finanszírozás kombinálását. A köz-magán konzorciumnak a kezdeményezés keretébe tartozó intézkedések végrehajtása céljából történő létrehozásakor a jogalanyok választhatnak a rendelkezésre álló uniós jogi eszközök közül, amelyek jobban megfelelnek az adott konzorcium konkrét céljának, összetételének és létrehozásának. Az e kezdeményezés egyes tevékenységeinek általános végrehajtásával megbízott csipekkel foglalkozó közös vállalkozás a Horizont Európa keretében közös vállalkozások létrehozásáról szóló (EU) 2021/2085 rendeletnek a csipekkel foglalkozó közös vállalkozás tekintetében történő módosításáról szóló tanácsi rendeletre irányuló bizottsági javaslat 29 134. cikkében meghatározott feltételek mellett rendelkezhet úgy, hogy bizonyos tevékenységeket csak olyan konzorciumon belül együttműködő jogalanyok hajthatnak végre, amely Európai Csipinfrastruktúra-konzorcium vagy bármely más, konzorcium létrehozására rendelkezésre álló uniós jogi eszköz formáját ölti.

Összhang az Unió egyéb szakpolitikáival

A javasolt intézkedések támogathatják az Unió néhány fő szakpolitikáját, például a zöld megállapodást 30 . A félvezető technológiák és általában a digitális technológiák alkalmazása nagyban elősegíti a fenntarthatósági átállást, és olyan új termékekhez, valamint hatékonyabb és eredményesebb munkamódszerekhez vezethet, amelyek hozzájárulnak a zöld megállapodás célkitűzéseihez.

A félvezető-ellátás zavarai és a más régióktól való függőség lelassíthatják a digitális megoldások előnyeit élvező európai ágazatok fenntarthatósági átállását. A zavarok és a függőségek kezelése érdekében a javaslat megerősíti Európa félvezetőgyártási kapacitását. Adott esetben a létesítményeknek teljes mértékben meg kell felelniük az uniós jogszabályokból eredő követelményeknek, például a környezeti hatásvizsgálatra, a levegőbe, vízbe és talajba történő kibocsátásokra vonatkozóan – beleértve az ipari balesetek kockázatát és megelőzését is, és törekedniük kell a magas energia-, erőforrás- és vízhatékonyság biztosítására. A termelési kapacitás megerősítéséhez félvezetőgyártó létesítmények gyors létrehozására van szükség, amelyek kivételesen kiemelkedően fontos közérdekűnek tekinthetők, amennyiben ez az engedélyezési eljárásoktól való eltérésekhez szükséges, beleértve bizonyos környezeti vizsgálatokat is, feltéve, hogy a vonatkozó rendelkezésekben meghatározott egyéb feltételek teljesülnek. Ugyanakkor a „maga nemében első” elv magában foglalja a létesítmény tervezett energia- vagy környezetvédelmi teljesítményén alapuló esetleges minősítést is.

A digitális technológiák mind gyártásuk, mind használatuk során saját környezeti lábnyommal rendelkeznek, kezdve többek között a fluortartalmú üvegházhatású gázok gyártás közbeni kibocsátásától az előállításukhoz és használatukhoz szükséges jelentős energiafogyasztásukig. Az információs és kommunikációs technológiák (IKT) ágazata felelős a világ teljes villamosenergia-felhasználásának 5–9 %-áért és a teljes kibocsátás több mint 2 %-áért 31 . Csak az adatközpontok az Unióban a villamosenergia-kínálat 2,7 %-át vették igénybe 2018-ban, és 2030-ra ez a szám eléri a 3,21 %-ot, ha a fejlődés ebben az ütemben folytatódik 32 . Ezt az energiafogyasztást csökkenteni kell. A javaslat és különösen az 1. pillér keretében tervezett létesítmények és kísérleti gyártósorok létrehozása új, alacsony energiaigényű processzorok tervezéséhez, teszteléséhez és validálásához vezet. A processzorok az adatközpontokban a számítási munkaterhet kezelő szerverek alapvető elemei. A nagyobb adatközpontok millió ilyen szervert tartalmaznak, és a processzorok energiafogyasztásának javulása jelentős hatással lehet az adatközpont teljes energiafogyasztására. Az ilyen alacsony energialábnyomú mikrocsipek hozzájárulnak ahhoz is, hogy az Unió vezető szerepet töltsön be a fenntartható digitális technológiák terén.

A javaslat hozzájárul az „Irány az 55 %!” intézkedéscsomag azon részeinek célkitűzéseihez, amelyek a tisztább járművek és üzemanyagok technológiasemleges módon történő előmozdítására összpontosítanak 33 . Az új gépkocsikra és kisteherautókra vonatkozó szén-dioxid-kibocsátási előírások felülvizsgálatának célja e járművek üvegházhatásúgáz-kibocsátásának további csökkentése, egyértelmű és reális utat biztosítva a kibocsátásmentes mobilitás felé. A kibocsátásmentes járművek, például az elektromos töltésű járművek iránti fogyasztói kereslet már most is növekszik 34 . Az elektromos töltésű járművek általában több mint kétszer annyi félvezetővel rendelkeznek, mint a belső égésű motorral felszerelt gépjárművek 35 . A fejlett csomagolási technológiák egyre fontosabbak az elektromos járművek növekvő áram- és energiahatékonysági követelményeinek kezelése szempontjából. Ebből következik, hogy ez összhangban áll az „Irány az 55 %!” intézkedéscsomag célkitűzéseivel.

A javaslat összhangban van a körforgásos gazdaságra vonatkozó cselekvési tervvel 36 , amely kulcsfontosságú értékláncként határozza meg az elektronikát és az IKT-t, és bejelenti a körforgásos elektronikai kezdeményezést, amely magában foglalja „az elektronikára és az IKT-ra – többek között a mobiltelefonokra, táblagépekre és laptopokra – vonatkozó szabályozási [intézkedéseket] a környezetbarát tervezésről szóló irányelv értelmében annak érdekében, hogy az eszközöket energiahatékonyságra és tartósságra, javíthatóságra, korszerűsíthetőségre, karbantartásra, újrafelhasználásra és újrafeldolgozásra lehessen tervezni”.

Az elektronikus termékek hosszabb ideig történő használatának fenntartása – a tartóssági és korszerűsítési szolgáltatások tervezése révén – csökkenteni fogja a helyettesítési rátát és az új termékek iránti igényt. A mikrocsipanyagok kinyerhetők elektronikus hulladékból; technikailag például lehetséges az összetett félvezető anyagok újrafeldolgozása, bár jelenleg csak nagyon kis mennyiségben. A környezetbarát tervezésről szóló irányelv hatályának kiterjesztésén alapuló, fenntartható termékekre vonatkozó kezdeményezés potenciális eszközt fog biztosítani e követelmények teljesítéséhez. A Bizottság vizsgálja továbbá a fogyasztói elektronikai termékek visszavételi és visszaértékesítési rendszereinek különböző lehetőségeit a működő, használt eszközök kínálatának növelése érdekében.

A digitalizáció és a villamosítás fokozódásával az energiahatékony mikrocsipek más szakpolitikákhoz is hozzájárulnak, többek között az ipari előállításra, a közlekedésre és az energiára vonatkozó szakpolitikákhoz, például az energiaügyi cselekvési terv közelgő digitalizálásához 37 . A félvezető technológiák iránti kereslet egy évtized alatt várhatóan megkétszereződik. Egyre több mikrocsip van beágyazva robotokba és szerszámgépekbe az ipar és a mezőgazdaság területén, valamint szállító járművekbe és egyéb eszközökbe. Mivel a javaslat célja a mikrocsipek és más digitális technológiák intelligens használata, valamint az energiahatékonyabb csipek előállítása, számos ágazati politikával összhangban van, és hozzájárul azokhoz.

2.JOGALAP, SZUBSZIDIARITÁS ÉS ARÁNYOSSÁG

Jogalap

Ez a rendelet két különálló egyedi célkitűzést követ, amelyek alapvető részét képezik az Unió félvezető-ökoszisztémájának megerősítését célzó koherens keret létrehozására irányuló általános célkitűzésének. A rendelet első konkrét célkitűzése, az alapul szolgáló 1. pillér a félvezetőiparban a nagy innovációs kapacitások és a megfelelő technológiai képességek megteremtése az innováció felgyorsítása és az ahhoz való alkalmazkodás érdekében. Emellett a rendelet 2. és 3. pillérének célja az Unió ellenálló képességének és ellátásbiztonságának növelése a félvezető technológiák területén a fejlett félvezetők gyártásába (2. pillér) történő beruházások támogatása és koordinálása, valamint a koordinált nyomon követés és válságreagálás (3. pillér) lehetővé tétele révén.

Az első célkitűzés megfelelő jogalapja az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 173. cikkének (3) bekezdése, 182. cikkének (1) bekezdése és 183. cikke. A 173. cikk (3) bekezdése úgy rendelkezik, hogy Európai Parlament és a Tanács rendes jogalkotási eljárás keretében, a Gazdasági és Szociális Bizottsággal folytatott konzultációt követően egyedi intézkedéseket hozhat a tagállamokban végrehajtott olyan fellépések támogatására, amelyek biztosítják az uniós ipar versenyképességéhez és innovációs kapacitásához szükséges feltételeket, valamint az iparnak a gyors innovációs ciklusokból eredő strukturális változásokhoz való hozzáigazítását. Ez a jogalap a kezdeményezés keretében végzett legtöbb tevékenység tekintetében megfelelő, mivel e rendelet 1. pillérének célja az uniós ipar félvezetőgyártásának felgyorsítása, a félvezető-ellátási lánc szuverenitásának megerősítése, az ipari kapacitások növelése, az innovatív induló vállalkozások és kkv-k fejlődésének elősegítése, valamint az innovációba és a technológiai fejlesztésbe történő új beruházások ösztönzése. A kezdeményezés széles jellegére tekintettel a kezdeményezés alapja az EUMSZ „Kutatás, technológiai fejlesztés és űrkutatás” címe (a 182. cikk (1) bekezdése és a 183. cikk).

A második célkitűzés, azaz a 2. és 3. pillér megfelelő jogalapja az EUMSZ 114. cikke. E javaslat 2. és 3. pillérének célja, hogy harmonizált jogi keretet hozzon létre az Unió rezilienciájának és ellátásbiztonságának növelése érdekében. A félvezetők használata kritikus fontosságú az Unió számos gazdasági ágazata és társadalmi funkciója szempontjából, ezért a belső piac működéséhez elengedhetetlen a reziliens kínálat. Ezért az ellátási zavarokat haladéktalanul előre kell jelezni és kezelni kell a stratégiai downstream ágazatok stabil működésének megőrzése érdekében. A félvezetők jelenlegi hiányának jelentős gazdasági hatására tekintettel valószínű, hogy a tagállamok szabályozási intézkedéseket kezdeményeznek az ágazat jelenlegi hiányhoz vezető strukturális sebezhetőségeinek kezelésére, illetve válsághelyzetekben a jövőbeli hiányok kezelésére és enyhítésére 38 . Az ilyen szabályozási intézkedések – bár megfelelőek a hiányosságok nemzeti szintű kezelése szempontjából – következetlen választ jelenthetnek az ellenálló képesség megerősítésére és a belső piac esetleges válságainak kezelésére, ami az ágazat széttagoltságához vezethet. A rezilienciaépítésre irányuló összehangolt intézkedések lehetővé tétele érdekében harmonizált szabályokra van szükség az Unióban a félvezető-ellátás biztonságához hozzájáruló konkrét projektek végrehajtásának megkönnyítése érdekében (2. pillér). A javasolt nyomonkövetési és válságreagálási mechanizmusnak (3. pillér) egységesnek kell lennie, hogy lehetővé váljon a határokon átnyúló félvezető-értéklánc válsághelyzetekre való felkészültségének összehangolt megközelítése. A javaslat rendelkezik a megfelelő irányítási struktúráról és a tagállamok közötti uniós szintű együttműködésről, ezáltal támogatva a bizalmat, az innovációt és a növekedést a belső piacon. Az EUMSZ 114. cikke ezért a 2. és 3. pillér releváns jogalapja a belső piac megfelelő működésének biztosítása érdekében.

Az EUMSZ más cikkei vagy az egyes cikkek önmagukban nem igazolhatják mindkét fenti célkitűzést. Az EUMSZ 122. cikke nem releváns, mivel nem biztosít alapot mindkét célra, és nem egyeztethető össze az EUMSZ 114. és 173. cikkével sem. A javasolt elemek egyetlen jogi aktusban szerepelnek, mivel valamennyi intézkedés koherens megközelítést képvisel az Unió félvezető-ökoszisztémája megerősítése iránti igény különböző módokon történő kezeléséhez.

Szubszidiaritás (nem kizárólagos hatáskör esetén)

A tagállamok önállóan nem tudják elérni a javaslat célkitűzéseit, mivel a problémák határokon átnyúló jellegűek, és nem egyetlen tagállamra vagy tagállamok csoportjára korlátozódnak. A javasolt intézkedések olyan területekre összpontosítanak, ahol a szükséges erőfeszítések nagyságrendje, gyorsasága és hatóköre bizonyíthatóan hozzáadott értéket képvisel az uniós szintű fellépésben.

Ahhoz, hogy átfogó választ lehessen adni a félvezetőválságra, gyors és összehangolt közös fellépésre van szükség számos érdekelt fél részéről, a tagállamokkal együttműködésben. Egyetlen tagállam sem képes egyedül elérni ezt. Továbbá a félvezető-ökoszisztéma összetettségére tekintettel az Unió strukturális függőségei és ellátási hiánya olyan messzemenő következményekkel jár, hogy az uniós szintű beavatkozás a legalkalmasabb az ilyen kérdések kezelésére.

Az uniós szintű fellépés egyértelműen arra ösztönözheti az európai szereplőket, hogy közös jövőképet és végrehajtási stratégiát alakítsanak ki. Ez kulcsfontosságú a méretgazdaságosság és a választékgazdaságosság, valamint az élvonalbeli kapacitásokhoz szükséges kritikus tömeg oly módon való megteremtéséhez, hogy a minimálisra korlátozzuk, vagy akár el is kerüljük az erőfeszítések szétaprózódását, a támogatási versenyeket és az optimálistól elmaradó nemzeti megoldásokat.

Uniós fellépésre van szükség azokkal a területekkel kapcsolatban, amelyekkel e javaslat a három pillérén keresztül foglalkozik.

·Ami az első pillért (Európai Csipkezdeményezés) illeti, a kezdeményezés támogatni fogja a nagyléptékű technológiai kapacitásépítést és innovációt az Unión keresztül annak érdekében, hogy lehetővé váljon az élvonalbeli és új generációs félvezető- és kvantumtechnológiák kifejlesztése és alkalmazása, valamint Európa krónikus szerkezeti hiányosságainak kezelése a tervezés és a gyártás terén. A tagállamok 2018-ban létrehozták az első „közös európai érdeket szolgáló fontos projektet”, amely a mikroelektronikai értéklánc egészében támogatja a határokon átnyúló innovatív projekteket, és egy második közös európai érdeket szolgáló fontos projektet terveznek ezen a területen 39 . Bár ezek a kezdeményezések stratégiai jelentőséggel bírnak az ágazat számára, ebben a szakaszban valószínű, hogy önmagukban nem kezelik kellőképpen a kísérleti gyártósorok és tervezési infrastruktúrák formájában megvalósuló kapacitásépítést, amelyet Európa-szerte valamennyi érdekelt harmadik fél számára széles körben elérhetővé kell tenni, és amely lehetővé teszi az Unió számára, hogy erősebb szerepet játsszon egy globális és egymástól függő ökoszisztémában. Ilyen nagy méretű létesítményeket csak uniós szinten lehet biztosítani a szükséges beruházások és know-how nagyságrendje miatt.

·Ami a második pillért („Az ellátás biztonsága”) illeti, a félvezetőgyártásba történő beruházások felgyorsítását célzó intézkedéseket csak uniós szinten lehet megfelelően megtervezni és végrehajtani, tekintettel a szükséges beruházások nagyságrendjére és arra, hogy ezek a gyártólétesítmények természetüknél fogva a teljes belső piacot szolgálják, megerősítik az egész ökoszisztémát, és válsághelyzetekben garantálják az ellátás biztonságát.

·A harmadik pillér („Nyomon követés és válságreagálás”) tekintetében a megerősített uniós együttműködés biztosítani fogja a szükséges és összehasonlítható információgyűjtést. A tagállamok és a Bizottság együtt képesek lesznek előre jelezni a hiányokat, aktiválni a válságszakaszt súlyos hiány esetén, és meghozni a szükséges intézkedéseket annak érdekében, hogy egy ilyen válságot hatékonyabban lehessen kezelni, mint a sokféle nemzeti intézkedés révén.

Arányosság

A javaslat célja az európai félvezető-ökoszisztéma megerősítése a félvezető-ellátási láncok átláthatóságának növelése érdekében rövid távú felkészültség és nyomon követés, az európai félvezetőgyártási kapacitás növelését célzó középtávú ellátásbiztonsági intézkedések, valamint a fejlett és kialakulóban lévő félvezető technológiák tervezési és termelőüzemeinek létrehozására irányuló hosszabb távú technológiai és innovációs vezető intézkedések révén.

Ebben az összefüggésben a javaslat a félvezető-ökoszisztéma azon részeire összpontosít, amelyek a legnagyobb mértékben járulnak hozzá az Unió ellátási láncának ellenálló képességéhez. A hangsúly magára a félvezető-ökoszisztémára, nem pedig a nagyobb elektronikai alkatrészekre és rendszerekre, illetve a félvezetőket és/vagy elektronikai alkatrészeket és rendszereket használó alkalmazási területekre irányul, hogy a fellépéseket az európai gazdaság és társadalom egésze számára napjaink egyik legkritikusabb gyenge pontjára korlátozza.

Az 1. pillérben szereplő Európai Csipkezdeményezés létrehozza az európai ipar hosszú távú versenyképességének és innovációs kapacitásának biztosításához szükséges mechanizmusokat a kutatási és tervezési képességek, a tesztelésre és kísérletezésre szolgáló kísérleti gyártósorok, a kvantumcsipek, a kompetenciaközpontok, valamint az induló innovatív vállalkozások, a növekvő innovatív vállalkozások és a kkv-k számára létrehozott alap révén.

Az Unió félvezetőgyártási kapacitásának növelését célzó, 2. pilléren belüli ellátásbiztonsági intézkedések egy adott létesítményt integrált gyártólétesítményként vagy nyílt uniós üzemként ismerhetnek el. Ilyen elismerés esetén a tagállamoknak gondoskodniuk kell arról, hogy az ilyen létesítmények és öntödék engedélyezése gyors eljárások keretében történjen.

A 3. pillérhez tartozó felkészültségi intézkedések az ellátási lánc zavarainak előrejelzése érdekében a tagállamok és az Unió által végzett nyomon követésen és információcserén alapulnak. (Előre látható) zavarok esetén összehangolt intézkedéseket lehet hozni a félvezetőhiány és egyéb zavarok enyhítése vagy megelőzése érdekében.

A jogi aktus típusának megválasztása

A javasolt jogi eszköz európai parlamenti és tanácsi rendelet. Ez a legmegfelelőbb jogi eszköz az Európai Csipkezdeményezés létrehozásáról szóló javaslat 1. pilléréhez, mivel – közvetlenül alkalmazandó jogi rendelkezéseivel együtt – csak egy rendelet biztosíthatja a szükséges mértékű egységességet egy olyan uniós kezdeményezés létrehozásához és működtetéséhez, amelynek célja az ipari ágazat támogatása a belső piacon. A 2. pillér jogi eszközének választott rendeletet az új szabályok egységes alkalmazásának szükségessége indokolja, különös tekintettel az integrált gyártólétesítmények és a nyílt uniós üzemek meghatározására, valamint az elismerésükre és támogatásukra vonatkozó egységes eljárásra. Ezenkívül a rendelet a 3. pillér legmegfelelőbb eszköze, mivel ennek a résznek rendelkeznie kell egy olyan mechanizmusról, amely előre jelzi és kezeli a félvezető-ellátás súlyos zavarait az Unióban. A mechanizmus nem követeli meg a nemzeti intézkedések révén történő átültetést, és közvetlenül alkalmazandó.

3.AZ UTÓLAGOS ÉRTÉKELÉSEK, AZ ÉRDEKELT FELEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓK ÉS A HATÁSVIZSGÁLATOK EREDMÉNYEI

Konzultációk az érdekelt felekkel

Ursula von der Leyen elnök a Világgazdasági Fórumon tartott, 2022. januári beszédében megemlítette, hogy „február elején javaslatot teszünk a csipekről szóló európai jogszabályra”, és hogy „nincs vesztegetnivaló időnk” 40 . A vezető országok igyekeznek biztosítani a legfejlettebb mikrocsipek ellátását, mivel ez nagyobb mértékben befolyásolja majd a (gazdasági, ipari és katonai) cselekvésre való képességüket és a digitális átalakulást. Már most is jelentős beruházásokat hajtanak végre és támogatási intézkedéseket vezetnek be az innováció és termelési kapacitásuk megerősítése érdekében, vagy hamarosan megteszik ezt 41 . Vannak arra utaló jelek, hogy az uniós vállalatok és a regionális technológiai szervezetek más régiókba költözhetnek. Kevésbé valószínű, hogy a nemzetközi szereplők a beruházási feltételek, az állami támogatási lehetőségek, a készségekbe, az infrastruktúrába és a fejlett K+F-be stb. történő állami beruházások teljes körű tisztázása nélkül bővítik a meglévő létesítményeket vagy új gyártóüzemeket hoznak létre az Unióban.

Tekintettel arra, hogy sürgősen cselekedni kell, nem került sor hatásvizsgálatra, és nem irányoztak elő nyilvános online konzultációt. Az elemzést és az összes alátámasztó bizonyítékot egy bizottsági szolgálati munkadokumentum tartalmazza, amelyet legkésőbb a javaslat közzétételétől számított három hónapon belül tesznek közzé.

Mindazonáltal az ágazati érdekelt felekkel az 1. pillérhez kapcsolódó konkrét témákról tartott ad hoc munkaértekezletek rámutattak arra, hogy figyelembe kell venni a küszöbön álló technológiák, például a fotonika, a neuromorf számítástechnika és a kvantumtechnológiák létesítményeit, valamint az új anyagokat 42 . Ezen túlmenően a munkaértekezletek hangsúlyozták, hogy kellően figyelembe kell venni az alternatív utasításkészlet-architektúrákat, például a RISC-V-t.

Ezenkívül az ECSEL közös vállalkozás – a Kulcsfontosságú Digitális Technológiák Közös Vállalkozás elődje – keretében 2021 nyarán találkozókra került sor az ipar képviselőivel és a közigazgatási szervekkel, ahol megvitatták a digitális iránytű célkitűzéseit, az ipari stratégia aktualizálását, az ipari szövetséget és a csipekről szóló európai jogszabályt.

2021-ben havonta rendszeres találkozókra került sor a tagállamokkal a mikroelektronikával kapcsolatos tervezett második közös európai érdeket szolgáló fontos projekt előkészítése céljából. A tagállamok információkat szolgáltattak a 2. pillérbe tartozó integrált gyártólétesítmények és nyílt uniós üzemek meghatározásához és értékeléséhez, valamint az 1. pillér szerinti konkrét létesítmények meghatározásához.

2022. január 10-én találkozóra került sor az európai félvezető-ágazat legfontosabb érdekelt feleit képviselő vezérigazgatókkal. A találkozó legfontosabb eredményei a következők voltak: az, hogy az európai erősségekre, például a K+F-re és a berendezésgyártásra kell alapozni; a kísérleti gyártósorok és a tervezési infrastruktúrák egyértelmű támogatása; támogatás induló és növekvő innovatív vállalkozások számára; Európa gyártási kapacitásának szükséges növelése mind az érett, mind a fejlett technológiák tekintetében; valamint a világszerte egyenlő versenyfeltételek iránti igény 43 .

Emellett számos találkozóra került sor a vezérigazgatók képviselőivel arról, hogy meg kell erősíteni az európai félvezető-ágazatot, miután Breton biztos találkozott a fő félvezető-szereplők és a ktsz-ek vezérigazgatóival. Ezek a találkozók különösen az 1. pillérhez járultak hozzá.

Az elektronikus alkatrészek és rendszerek európai fóruma (EFECS) 2021 novemberében, több mint 500 résztvevővel nagy teret biztosított az ipari igények megvitatásához. További hozzájárulást nyújtottak az ágazati szövetségekkel és azok tagjaival, például a SEMI-vel, az ESIA-val és a Digitális Európával tartott találkozók is.

Ezen túlmenően az ágazati érdekelt felekkel, a tagállamokkal, a szakmai szövetségekkel és a felhasználói szövetségekkel régóta fennálló és rendszeres kapcsolattartás lehetővé tette a javaslat szempontjából releváns információk és visszajelzések összegyűjtését.

2019 vége óta számos jelentés jelent meg a félvezető-ágazatról, amelyek ismertetik a tendenciákat, valamint tényeket és számadatokat tartalmaznak, és a javaslat alapjául szolgáltak 44 .

   Hatásvizsgálat

A javaslatot nem kíséri hivatalos hatásvizsgálat. A fent kifejtett sürgősségre tekintettel a javaslat elfogadása előtt rendelkezésre álló időkereten belül nem lehetett volna hatásvizsgálatot készíteni. Az elemzést és az összes alátámasztó bizonyítékot egy bizottsági szolgálati munkadokumentum tartalmazza, amelyet legkésőbb a javaslat közzétételétől számított három hónapon belül tesznek közzé.

Alapjogok

Az Európai Unió Alapjogi Chartájának (a továbbiakban: Charta) 16. cikke rendelkezik a vállalkozás szabadságáról. Az e javaslat 1. és 2. pillérébe tartozó intézkedések innovációs kapacitást teremtenek és elősegítik a félvezető-ellátás biztonságát, ami az uniós joggal, valamint a nemzeti jogszabályokkal és gyakorlatokkal összhangban megerősítheti a vállalkozás szabadságát. Mindazonáltal a 3. pillér egyes olyan intézkedései, amelyek az Unióban a félvezető-ellátás súlyos zavarainak kezeléséhez szükségesek, átmenetileg korlátozhatják a vállalkozás szabadságát és a 16. cikk által védett szerződési szabadságot, valamint a Charta 17. cikke által védett tulajdonhoz való jogot. E jogok e javaslatban felmerülő bármilyen korlátozását a Charta 52. cikkének (1) bekezdése értelmében csak törvény írhatja elő, e jogok és szabadságok lényeges tartalmának tiszteletben tartásával, valamint az arányosság elvére figyelemmel.

Az a kötelezettség, hogy bizonyos feltételek teljesülése esetén meghatározott információkat közölni kell a Bizottsággal, tiszteletben tartja a vállalkozás szabadságát (a Charta 16. cikke), és nem érinti aránytalanul azt. Minden információkérés az Unió általános érdekű célját szolgálja, hogy lehetővé tegye a félvezetőhiány-válságra adott esetleges mérséklési intézkedések azonosítását. Ezek az információkérések megfelelőek és hatékonyak ahhoz, hogy a szóban forgó válság értékeléséhez szükséges információk rendelkezésre bocsátásával elérjék a célkitűzést. A Bizottság elvileg csak a képviseleti szervezetektől kéri be a kért információkat, és csak akkor intézhet kéréseket egyes vállalkozásokhoz, ha az szükséges. Mivel az ellátási helyzetre vonatkozó információ másképp nem érhető el, nincs hasonlóan hatékony intézkedés az ahhoz szükséges információ beszerzésére, hogy az európai döntéshozók mérséklési intézkedést tudjanak hozni. A félvezetők hiányának súlyos gazdasági és társadalmi következményeire, valamint a kockázatcsökkentő intézkedések fontosságára tekintettel az információkérések arányosak a kívánt céllal. Ezenkívül a vállalkozás szabadságának és a tulajdonhoz való jognak a korlátozását megfelelő biztosítékok ellensúlyozzák. Információkérésre csak olyan válsághelyzetben kerülhet sor, amelyben a Bizottság végrehajtási jogi aktussal aktiválta a válságszakaszt.

A kiemelt fontosságú megrendelések elfogadására és priorizálására vonatkozó kötelezettség tiszteletben tartja a vállalkozás szabadságát és a szerződési szabadságot (a Charta 16. cikke) és a tulajdonhoz való jogot (a Charta 17. cikke), és nem érinti aránytalanul azok lényegét. Ez a kötelezettség az Unió általános érdekű célját szolgálja annak biztosítására, hogy a félvezetőhiány miatt ellátási zavarok által érintett kritikus ágazatok továbbra is működjenek. A kötelezettség megfelelő és hatékony e cél eléréséhez azáltal, hogy biztosítja, hogy a rendelkezésre álló forrásokat elsősorban az ezen ágazatokba szállított termékekre használják fel. Nincs ugyanilyen hatékony intézkedés. Arányos válsághelyzetben bizonyos megrendelések elfogadására és priorizálására kötelezni azokat a félvezetőgyártó létesítményeket, amelyek kérelmezték, hogy „integrált gyártólétesítményekként” és „nyílt uniós üzemként” ismerjék el őket, más félvezetőgyártó létesítményeket, amelyek a köztámogatással elfogadták ezt a lehetőséget, vagy a félvezető-ellátási lánc mentén működő olyan vállalkozásokat, amelyek olyan mértékben kaptak harmadik országtól kiemelt fontosságú megrendelést, amely jelentős hatást gyakorol a kritikus ágazatok ellátásbiztonságára. Megfelelő biztosítékok biztosítják, hogy a priorizálási kötelezettségnek a vállalkozás szabadságára, a szerződési szabadságra és a tulajdonhoz való jogra gyakorolt negatív hatása ne minősüljön e jogok megsértésének. A bizonyos megrendelések priorizálására vonatkozó kötelezettségre csak olyan válsághelyzetben kerülhet sor, amelyben a Bizottság végrehajtási jogi aktussal aktiválta a válságszakaszt. Az érintett vállalkozás kérheti a Bizottságtól a kiemelt fontosságú megrendelés felülvizsgálatát, ha nem képes teljesíteni a megrendelést, vagy ha a megrendelés teljesítése észszerűtlen gazdasági terhet róna rá, és különös nehézségeket okozna. Ezenkívül a kötelezettség tárgya mentesül a kötelezettség teljesítéséből eredő, szerződéses kötelezettségek megsértése miatti kártérítési felelősség alól.

4.KÖLTSÉGVETÉSI VONZATOK

A javaslat létrehozza az Európai Csipkezdeményezést, amely nem rendelkezik külön pénzügyi keretösszeggel, hanem a HE-ből és a DEP-ből kap finanszírozást, és amelyet a 6. sz. új egyedi célkitűzés egészít ki. A közös vállalkozásoknak a Horizont Európa keretében történő létrehozásáról szóló (EU) 2021/2085 rendelet módosításra és kiterjesztésre kerül annak érdekében, hogy a Kulcsfontosságú Digitális Technológiák Közös Vállalkozás (átnevezve csipekkel foglalkozó közös vállalkozásnak, a továbbiakban: csipekkel foglalkozó közös vállalkozás) számára lehetővé tegye a Horizont Európa és a Digitális Európa program hozzájárulásának növelését a 6. sz. egyedi célkitűzés keretében. A javaslat uniós költségvetésre gyakorolt pénzügyi következményeit a javaslatot kísérő pénzügyi kimutatás tartalmazza, és a 2021–2027-es időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keret rendelkezésre álló forrásaiból fedezik.

Az uniós költségvetés összesen 3,3 milliárd EUR-val fogja támogatni az Európai Csipkezdeményezést, azaz a HE-n keresztül 1,65 milliárd EUR-val és a DEP-en keresztül 1,65 milliárd EUR-val. A teljes összegből 2,875 milliárd EUR felhasználására a csipekkel foglalkozó közös vállalkozáson keresztül, 125 millió EUR felhasználására az InvestEU-n keresztül (kiegészítendő az InvestEU program részéről további 125 millió EUR-val) és 300 millió EUR felhasználására az EIC-en keresztül kerül sor. Ez kiegészíti az e többéves pénzügyi kereten belül a mikroelektronikai tevékenységekre már elkülönített, csaknem 5 milliárd EUR-s költségvetést.

A felsőoktatás keretében legfeljebb 1,65 milliárd EUR-t fordítanak majd az Európai Csipkezdeményezésre: 900 millió EUR a 4. klaszterből, 150 millió EUR a 3. klaszterből, 300 millió EUR az 5. klaszterből és 300 millió az Európai Innovációs Tanács (EIC) részéről. Emellett a Bizottság a Horizont Európa költségvetésének 400 millió EUR-val való csökkentését javasolja a DEP számára elérhető összeg növelése érdekében. A 400 millió EUR-s csökkentés kompenzációja érdekében a Bizottság azt javasolja, hogy a Horizont Európa program számára újra elérhetővé kell tenni további 400 millió EUR kötelezettségvállalási előirányzatot (folyó áron) a 2023–2027-es időszak alatt, ami a programhoz vagy az elődjéhez tartozó projektek végrehajtásának teljes körű vagy részleges elmaradásából ered. Ez az összeg hozzáadódik az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak és a Bizottságnak a visszavont pénzeszközök kutatási programmal kapcsolatos újbóli felhasználásáról szóló együttes nyilatkozatában már említett 0,5 milliárd EUR-hoz (2018-as árakon) 45 . A Bizottság ezért felkéri az Európai Parlamentet és a Tanácsot, hogy egészítsék ki ezt az együttes nyilatkozatot az újból rendelkezésre bocsátandó kiegészítő összeg feltüntetésével.

A DEP keretében a Bizottság 6. sz. új egyedi célkitűzést javasol az Európai Csipkezdeményezés céljaira. Ez a 6. sz. egyedi célkitűzés az 5. cikk a)–d) elemeit foglalja magában, és azt a csipekkel foglalkozó közös vállalkozásnak kell végrehajtania. A program ezen új, 6. sz. egyedi célkitűzésére összesen legfeljebb 1,65 milliárd EUR kerül elkülönítésre: a DEP meglévő célkitűzéseiből 600 millió EUR átcsoportosítása, az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz 400 millió EUR-val való csökkentése, beleértve a Hálózatfinanszírozási Eszköz (CEF) digitális ágából 150 millió EUR-t és a CEF közlekedési ágából 46 250 millió EUR-t, a Horizont Európa program 4. klaszterének 400 millió EUR-s csökkentése (a fenti bekezdésben említettek szerint, a kötelezettségvállalás visszavonásának újbóli felhasználásával kompenzálva), valamint 250 millió EUR a DEP keretében a kezdeményezés finanszírozására irányuló 1. fejezet lekötetlen mozgásteréből.

A Bizottság azt javasolja, hogy a CEF és a Horizont Európa pénzügyi keretösszegének csökkentését az Európai Parlament, az Európai Unió Tanácsa és a Bizottság között létrejött, a költségvetési fegyelemről, a költségvetési ügyekben való együttműködésről és a hatékony és eredményes pénzgazdálkodásról, valamint az új saját forrásokról és az új saját források bevezetésére irányuló ütemtervről szóló, 2020. december 16-i intézményközi megállapodás 47 18. pontjában előírt 15 %-os eltérésen belül kell megvalósítani. A Bizottság felkéri az Európai Parlamentet és a Tanácsot, hogy az előző bekezdésben említett együttes nyilatkozatban hivatkozzon ezekre a módosításokra, amelyek az Európai Csipkezdeményezés hatékony végrehajtásához szükségesek.

A javaslat mellékletét képező pénzügyi kimutatás további részleteket tartalmaz.

5.EGYÉB ELEMEK

Végrehajtási tervek, valamint a nyomon követés, az értékelés és a jelentéstétel szabályai

A Bizottság három évvel az alkalmazás kezdőnapját követően, majd négyévente értékelni fogja e javaslat kimeneteit, eredményeit és hatását. Az értékelés főbb megállapításait az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak szóló jelentés fogja bemutatni, amelyet nyilvánosságra hoznak. Az értékelés elvégzése érdekében a félvezetőkkel foglalkozó európai testület, a tagállamok és az illetékes nemzeti hatóságok kérésre tájékoztatják a Bizottságot.

A javaslat egyes rendelkezéseinek részletes magyarázata

1.1.I. fejezet – Általános rendelkezések

Az I. fejezet meghatározza a rendelet tárgyát. Megadja továbbá az eszköz egészében használt fogalommeghatározásokat. A rendelet létrehozza az európai félvezető-ökoszisztéma megerősítését célzó, három pillérből álló intézkedési keretet. A rendelet nevezetesen létrehozza az Európai Csipkezdeményezést, amely megteremti az Unió ipari innovációs kapacitásának megerősítéséhez szükséges feltételeket (1. pillér), magában foglalja a maga nemében első integrált gyártólétesítmény és nyílt uniós üzem meghatározását és kritériumait (2. pillér), valamint a nyomon követést és a válságreagálást szolgáló koordinációs mechanizmust (3. pillér).

1.2.II. fejezet – Európai Csipkezdeményezés

A II. fejezet létrehozza az Európai Csipkezdeményezést, amely megerősíti az Unió versenyképességét, rezilienciáját és innovációs kapacitását. Az Európai Csipkezdeményezésbe történő beruházások révén az Uniónak növelnie kell a hatékonyságát abban, hogy kutatási és technológiai fejlesztéseit a keresletorientált, alkalmazásvezérelt, biztonságos és energiahatékony, legmagasabb színvonalú félvezető technológiákká alakítsa át. Ugyanakkor az Uniónak lehetőséget kell biztosítania ellátási ágazata számára arra, hogy kiaknázza ezeket a beruházásokat.

E célból ez a fejezet tartalmazza az Európai Csipkezdeményezés általános rendelkezéseit és célkitűzéseit. A kezdeményezés célja, hogy Unió-szerte támogassa a nagyléptékű kapacitásépítést a meglévő, élvonalbeli és új generációs félvezető technológiák terén. A kezdeményezés öt összetevőből áll: az integrált félvezető technológiák tervezési kapacitásai, az innovatív gyártás előkészítésére szolgáló kísérleti gyártósorok, valamint tesztelési és kísérleti létesítmények, a kvantumcsipek fejlesztésének felgyorsítását célzó fejlett technológiai és mérnöki kapacitások, a kompetenciaközpontok hálózata és a készségfejlesztés, továbbá az induló innovatív vállalkozások, a növekvő innovatív vállalkozások és a kkv-k tőkéhez jutását célzó Csipfinanszírozási Alappal kapcsolatos tevékenységek.

A kezdeményezést a HE-ből és a Digitális Európa programból, valamint különösen annak új, 6. sz. egyedi célkitűzéséből származó finanszírozással kell támogatni, és az e programokat létrehozó rendeletekkel összhangban kell végrehajtani.

A rendelet eljárási keretet biztosít a tagállamok által nyújtott kombinált finanszírozás és a beruházásoknak az állami támogatásokra vonatkozó szabályok, az uniós költségvetés és a magánberuházások sérelme nélkül történő megkönnyítése érdekében. Ez egy új, jogi személyiséggel rendelkező eszköz, az Európai Csipinfrastruktúra-konzorcium (ECIC) formáját ölti, amelyet a jogi személyek önkéntes alapon igénybe vehetnek konzorciumon belüli együttműködésük strukturálására. Ezen túlmenően az 1. szakasz mechanizmust hoz létre a kompetenciaközpontok európai hálózatának létrehozására az Európai Csipkezdeményezés keretében a kompetenciaközpontokkal és készségekkel kapcsolatos intézkedések végrehajtása céljából.

A fejezet a végrehajtásra vonatkozó rendelkezéseket is tartalmaz. A kezdeményezés elsődleges végrehajtásával a csipekkel foglalkozó közös vállalkozást bízzák meg az (EU) 2021/2085 rendelet módosításáról szóló tanácsi rendeletre irányuló bizottsági javaslatban javasoltaknak megfelelően. Az intézkedések technikai leírását az I. melléklet tartalmazza. A II. melléklet a végrehajtás nyomon követésére és a kezdeményezés célkitűzéseinek megvalósítása terén elért előrehaladásról szóló jelentéstételre irányuló mérhető mutatókat tartalmaz. A Bizottság felhatalmazáson alapuló jogi aktusokat fogadhat el a mérhető mutatók listájának módosítása céljából. A kezdeményezés Európa globális félvezető-értékláncban fennálló erősségeire épít, és fokozza a szinergiákat az Unió és a tagállamok által jelenleg támogatott intézkedésekkel. Ezért pozitív hatásainak maximalizálása érdekében a kezdeményezésnek szinergiákat kell lehetővé tennie a III. mellékletben ismertetett uniós programokkal.

1.3.III. fejezet – Az ellátás biztonsága

A III. fejezet meghatározza az integrált gyártólétesítményekre és a nyílt uniós üzemekre vonatkozó keretet. Az integrált gyártólétesítmények és a nyílt uniós üzemek olyan gyártólétesítmények, amelyek „maguk nemében elsők” és az ellátás biztonságához és a belső piac ellenálló ökoszisztémájához hozzájáruló félvezetőgyártási kapacitásokat biztosítanak az Unióban. Ahhoz, hogy integrált gyártólétesítménynek vagy nyílt uniós üzemnek minősülhessen, a létesítménynek egyértelműen pozitív hatást kell gyakorolnia az uniós félvezető-értékláncra.

Míg az integrált gyártólétesítmények vertikálisan integrált gyártóüzemek, a nyílt uniós üzemek termelési kapacitásuk jelentős részét más ipari szereplők, például a gyártókapacitás nélküli (fabless) félvezető-vállalatok (azaz csipeket tervező, de nem gyártó vállalatok) számára kínálják. Az e létesítményekbe történő beruházások elősegítik a félvezetőgyártás fejlődését az Unióban. Ezért amennyiben a Bizottság integrált gyártólétesítményként vagy nyílt uniós üzemként ismeri el ezeket a létesítményeket, úgy kell tekinteni, hogy azok hozzájárulnak a félvezető-ellátás biztonságához az Unióban, és ezáltal a közérdeket szolgálják. Az ellátás biztonságának elérése érdekében a tagállamok – az állami támogatásokra vonatkozó szabályok sérelme nélkül – támogatási rendszereket alkalmazhatnak és közigazgatási támogatást biztosítanak, beleértve a tervezéssel, építéssel és üzemeltetéssel kapcsolatos közigazgatási kérelmezési eljárások felgyorsítását. A Bizottság akkor ismer el egy létesítményt integrált gyártólétesítményként vagy nyílt uniós üzemként, ha megfelel az e fejezetben meghatározott kritériumoknak. A Bizottság hatályon kívül helyezheti határozatát, ha az elismerés téves információkon alapult, vagy ha a létesítmény már nem felel meg a kritériumoknak.

1.4.IV. fejezet – Nyomon követés és válságreagálás

A IV. fejezet a félvezető-értéklánc összehangolt nyomon követésére és a belső piac megfelelő működésére kiható félvezető-ellátási zavarok kezelésére szolgáló mechanizmust tartalmaz.

Az 1. szakasz (Nyomon követés) meghatározza a félvezető-értéklánc nyomonkövetési és riasztási rendszerét. A rendszer a tagállamok rendszeres nyomonkövetési tevékenységein alapul, amelyek különösen a korai előrejelző mutatók, valamint a kulcsfontosságú piaci szereplők által nyújtott szolgáltatások és áruk rendelkezésre állásának és integritásának megfigyeléséből állnak. A Bizottság uniós kockázatértékelés révén biztosítja a nyomonkövetési tevékenységek alapját, amelyben meghatározza a korai előrejelző mutatókat. Az ipar részvételének biztosítása érdekében a tagállamok felkérik az érdekelt feleket és az ipari szövetségeket, hogy nyújtsanak tájékoztatást a kereslet jelentős ingadozásairól és ellátási láncuk zavarairól. A tagállamoknak rendszeresen frissíteniük kell az információkat, és meg kell osztaniuk megállapításaikat a félvezetőkkel foglalkozó európai testületben. Ha a tagállamok a nyomonkövetési tevékenységeik keretében vagy az érdekelt felek naprakész tájékoztatása révén potenciális félvezetőválságról vagy releváns kockázati tényező előfordulásáról szereznek tudomást, riasztják a Bizottságot. E riasztást vagy más forrásokból – többek között nemzetközi partnerektől származó információkból – származó riasztást követően a Bizottság összehívja a félvezetőkkel foglalkozó európai testület rendkívüli ülését. Az ülés célja annak felmérése, hogy szükség van-e a válságszakasz aktiválására, valamint a potenciális koordinált beszerzés megvitatása a hiány megelőzése érdekében. A Bizottság továbbá az Unió nevében konzultációkat vagy együttműködést kezdeményez az érintett harmadik országokkal az ellátási lánc zavarainak kezelésére irányuló, együttműködésen alapuló megoldások keresése céljából.

A 2. szakasz (Válságszakasz) meghatározza a félvezetőválságra vonatkozó szakasz aktiválásának szabályait, és részletezi a válságra adott válaszként alkalmazható szükséghelyzeti intézkedéseket.

A Bizottság végrehajtási jogi aktus révén aktiválhatja a válságszakaszt, amennyiben a félvezetőválságra vonatkozóan konkrét, komoly és megbízható bizonyítékok állnak rendelkezésre. Ilyen félvezetőválságra akkor kerül sor, ha a félvezető-ellátásban olyan súlyos zavarok lépnek fel, amelyek jelentős hiányhoz vezetnek, és jelentős negatív hatást gyakorolnak az Unió egy vagy több fontos ágazatára, vagy megakadályozzák a kritikus ágazatok által használt alapvető termékek szállítását, javítását és karbantartását. A végrehajtási jogi aktus meghatározza a válságszakasz időtartamát vagy meghosszabbítását. A válságszakasz lejárta előtt a Bizottság – figyelembe véve a félvezetőkkel foglalkozó európai testület véleményét – értékeli, hogy meg kell-e hosszabbítani a válságszakasz aktiválását. A válság idején a félvezetőkkel foglalkozó európai testület rendkívüli üléseket tart, hogy lehetővé tegye a tagállamok számára a Bizottsággal való szoros együttműködést és a félvezető-ellátási lánccal kapcsolatban hozott nemzeti intézkedések összehangolását.

A válságszakasz aktiválásakor a Bizottság meghozhat bizonyos, e rendeletben meghatározott vészhelyzeti intézkedéseket. A Bizottság a félvezetői válság értékeléséhez és a lehetséges enyhítő intézkedések meghatározásához szükséges információkat kérhet a vállalkozások képviselő szervezeteitől, vagy szükség esetén a félvezető-ellátási lánc mentén működő egyes vállalkozásoktól. Ezek a szervezetek kötelesek a Bizottság rendelkezésére bocsátani a kért információkat. A kért információk közé tartozhatnak a termelési képességeikre, termelési kapacitásukra, az aktuális elsődleges zavarokra vonatkozó információk vagy a félvezető válság jellegének értékeléséhez, illetve a lehetséges nemzeti vagy uniós szintű mérséklési vagy vészhelyzeti intézkedések azonosításához és értékeléséhez szükséges egyéb meglévő adatok. Adott esetben a Bizottság kötelezheti az integrált gyártólétesítményeket, a nyitott európai öntödéket, azokat a félvezetőgyártó létesítményeket, amelyek korábban elfogadták ezt a lehetőséget, hogy állami támogatásban részesüljenek, vagy a félvezető-ellátási lánc mentén működő olyan vállalkozásokat, amelyek egy harmadik országtól olyan mértékben kaptak kiemelt fontosságú megrendelésre irányuló kérelmet, amely jelentős hatással van a kritikus ágazatok működésére, hogy fogadják el és kezeljék prioritásként a kritikus ágazatok számára a válság szempontjából releváns termékek gyártását. Emellett vagy másik lehetőségként két vagy több tagállam kérésére a Bizottság a nevükben központi beszerző szervként is eljárhat a válság szempontjából releváns termékek beszerzése érdekében a kritikus ágazatokban. A Bizottság a félvezetőkkel foglalkozó európai testülettel konzultálva értékelni fogja a kérelem hasznosságát, szükségességét és arányosságát. A kritikus ágazatok meghatározása tekintetében ez a rendelet a kritikus fontosságú szervezetek rezilienciájáról szóló európai parlamenti és tanácsi irányelvre irányuló bizottsági javaslat 48 mellékletében felsorolt ágazatokra, valamint ezen túlmenően a közbiztonság és védelem szempontjából fontos egyéb tevékenységekre utal, és úgy rendelkezik, hogy a Bizottság ezeket a szükséghelyzeti intézkedéseket a jegyzékben szereplő bizonyos ágazatokra korlátozhatja.

1.5.V. fejezet – Irányítás

Az V. fejezet uniós és nemzeti szintű irányítási rendszereket hoz létre. Uniós szinten a javaslat létrehozza a félvezetőkkel foglalkozó európai testületet (a továbbiakban: Testület), amely a tagállamok képviselőiből áll, és amelyet a Bizottság elnököl. A félvezetőkkel foglalkozó európai testület a kezdeményezéssel kapcsolatban tanácsokkal látja el a csipekkel foglalkozó közös vállalkozás közigazgatási szervekből álló testületét (1. pillér); tanácsot ad és segítséget nyújt a Bizottság számára az integrált gyártólétesítmények és a nyitott európai öntödék működésével kapcsolatos információcsere érdekében (2. pillér); megvitatja és előkészíti egyes kritikus ágazatok és technológiák azonosítását, kezeli a nyomon követéssel és a válságreagálással kapcsolatos kérdéseket (3. pillér), valamint támogatást nyújt a javasolt rendelet következetes alkalmazásához, és elősegíti a tagállamok közötti együttműködést. A félvezetőkkel foglalkozó európai testület támogatja a Bizottságot a nemzetközi együttműködésben. Emellett koordinálja az uniós jog alapján létrehozott releváns válságstruktúrákat, és információcserét folytat velük. A félvezetőkkel foglalkozó európai testület különböző összetételben ülésezik és külön üléseket tart az 1. pillér szerinti, valamint a 2. és 3. pillér szerinti feladataival kapcsolatban. A Bizottság létrehozhatja a félvezetőkkel foglalkozó európai testület állandó vagy ideiglenes alcsoportjait, és megfigyelőként meghívhatja az ilyen alcsoportokba a félvezetőipar érdekeit képviselő szervezeteket és más érdekelt feleket.

Nemzeti szinten a tagállamok kijelölnek egy vagy több illetékes nemzeti hatóságot, és közülük egy egyedüli nemzeti kapcsolattartó pontot a rendelet végrehajtása céljából.

1.6.VI., VII. és VIII. fejezet – Záró rendelkezések

A VI. fejezet hangsúlyozza valamennyi félnek az érzékeny üzleti információk és üzleti titkok titoktartására irányuló kötelezettségét. A kötelezettség a Bizottságra, az illetékes nemzeti hatóságokra és a tagállamok egyéb hatóságaira, valamint a félvezetőkkel foglalkozó európai testület és a bizottság ülésein részt vevő valamennyi képviselőre és szakértőre vonatkozik. A fejezet szintén szabályokat állapít meg az e rendelet szerinti kötelezettségek be nem tartása esetén alkalmazandó hatékony, arányos és visszatartó erejű szankciókra és bírságokra vonatkozóan, megfelelő biztosítékok mellett. A Bizottság kényszerítő bírságot szabhat ki, ha az érintett vállalkozások nem fogadnak el és nem részesítenek előnyben bizonyos megrendeléseket félvezetőválság esetén. A Bizottság továbbá bírságot szabhat ki arra a vállalkozásra, amely helytelen, hiányos vagy félrevezető információt szolgáltat, vagy az előírt határidőn belül nem szolgáltat információt.

A VII. fejezet meghatározza a felhatalmazási és végrehajtási hatáskörök gyakorlására vonatkozó szabályokat és feltételeket. A javaslat felhatalmazza a Bizottságot arra, hogy adott esetben végrehajtási jogi aktusokat fogadjon el az eljárási pontosítás lehetővé tétele, valamint a rendelet és a felhatalmazáson alapuló jogi aktusok egységes alkalmazásának biztosítása érdekében az I. melléklet (az abban a kezdeményezés célkitűzéseivel összhangban meghatározott tevékenységek) és a II. melléklet (a mérhető mutatók, valamint az e rendeletet kiegészítő nyomonkövetési és értékelési keret létrehozására vonatkozó rendelkezések) módosítása céljából.

A VIII. fejezet más jogi aktusok – többek között a Digitális Európa program – módosításait tartalmazza, és előírja a Bizottság számára, hogy rendszeresen készítsen jelentést az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak a rendelet értékeléséről és felülvizsgálatáról.



2022/0032 (COD)

Javaslat

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE

az európai félvezető-ökoszisztéma megerősítését célzó intézkedési keret létrehozásáról (a csipekről szóló európai jogszabály)

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 173. cikke (3) bekezdésére, 182. cikke (1) bekezdésére, 183. cikkére és 114. cikkére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

a jogalkotási aktus tervezete nemzeti parlamenteknek való megküldését követően,

tekintettel az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményére 49 ,

tekintettel a Régiók Bizottságának véleményére 50 ,

rendes jogalkotási eljárás keretében,

mivel:

(1)A félvezetők minden digitális eszköz középpontjában állnak: az okostelefonoktól és a gépkocsiktól kezdve az elengedhetetlen egészségügyi, energetikai, kommunikációs és automatizálási alkalmazásokon és infrastruktúrákon át a legtöbb más iparágig. Míg a félvezetők alapvető fontosságúak modern gazdaságunk és társadalmunk működéséhez, az Unió eddig soha nem látott mértékű ellátási zavarokat tapasztal. A jelenlegi ellátási hiány az Unió félvezető-értékláncában és -ellátási láncában fennálló tartós és súlyos strukturális hiányosságok jele. A zavarok e tekintetben tartós sebezhetőségeket tártak fel, nevezetesen a csipek gyártásával és tervezésével kapcsolatban a harmadik országoktól való erős függőséget.

(2)Létre kell hozni az Unió félvezető technológiákkal kapcsolatos rezilienciájának növelésére szolgáló keretet, amely ösztönzi a beruházásokat, megerősíti az Unió félvezető-ellátási láncának képességeit, és fokozza a tagállamok és a Bizottság közötti együttműködést.

(3)Ez a keret két célkitűzést követ. Az első célkitűzés az Unió versenyképességéhez és innovációs kapacitásához szükséges feltételek megteremtése, valamint annak biztosítása, hogy az ipar alkalmazkodjon a gyors innovációs ciklusokból és a fenntarthatóság szükségességéből adódó strukturális változásokhoz. A második, az első célkitűzéstől elkülönülő és azt kiegészítő célkitűzés a belső piac működésének javítása a félvezető technológiák terén az Unió rezilienciájának és ellátásbiztonságának növelését célzó egységes uniós jogi keret létrehozása révén.

(4)A Szerződés 173. cikkének (3) bekezdésével összhangban intézkedéseket kell hozni az Unió félvezető-ágazatának kapacitásépítése és megerősítése érdekében. Ezek az intézkedések nem járnak a nemzeti törvények és rendeletek harmonizációjával. E tekintetben az Uniónak meg kell erősítenie a félvezetők terén a technológiai és ipari versenyképességet és rezilienciát, miközben meg kell erősítenie félvezető-ágazatának innovációs kapacitását, csökkentve a néhány harmadik országbeli vállalattól és földrajzi területtől való függőségét, és megerősítve a fejlett összetevők tervezésére és gyártására irányuló kapacitását. Az Európai Csipkezdeményezésnek (a továbbiakban: a kezdeményezés) támogatnia kell ezeket a célokat azáltal, hogy áthidalja az Európa fejlett kutatási és innovációs képességei és az azok fenntartható ipari hasznosítása közötti szakadékot. Elő kell mozdítania a kapacitásépítést annak érdekében, hogy lehetővé váljon a tervezés, a gyártás és a rendszerek új generációs félvezető technológiákba való integrálása, fokoznia kell a kulcsfontosságú szereplők közötti együttműködést szerte az Unióban, meg kell erősítenie Európa félvezető-ellátási és -értékláncait, ki kell szolgálnia a kulcsfontosságú ipari ágazatokat és új piacokat kell létrehoznia.

(5)A félvezetők használata kritikus fontosságú az Unió számos gazdasági ágazata és társadalmi funkciója szempontjából, ezért a belső piac működéséhez elengedhetetlen a reziliens kínálat. A félvezetőtermékek határokon átnyúló széles körű terjedésére tekintettel a félvezetők tekintetében a rezilienciát és az ellátásbiztonságot a Szerződés 114. cikkén alapuló uniós harmonizációs jogszabály révén lehet a legjobban kezelni. A rezilienciaépítésre irányuló összehangolt intézkedések lehetővé tétele érdekében harmonizált szabályokra van szükség az Unióban a félvezető-ellátás biztonságához hozzájáruló konkrét projektek végrehajtásának megkönnyítése érdekében. A javasolt nyomonkövetési és válságreagálási mechanizmusnak egységesnek kell lennie, hogy lehetővé váljon a határokon átnyúló félvezető-értéklánc válsághelyzetekre való felkészültségének összehangolt megközelítése.

(6)E célkitűzések elérését egy irányítási mechanizmus fogja támogatni. Uniós szinten ez a rendelet létrehozza a félvezetőkkel foglalkozó európai testületet, amely a tagállamok képviselőiből áll, és amelyet a Bizottság elnököl. A félvezetőkkel foglalkozó európai testület konkrét kérdésekben tanácsot ad és segítséget nyújt a Bizottságnak, beleértve e rendelet következetes alkalmazását, elősegítve a tagállamok közötti együttműködést és az e rendelettel kapcsolatos kérdésekre vonatkozó információcserét. A félvezetőkkel foglalkozó európai testületnek külön üléseket kell tartania az e rendelet különböző fejezetei szerinti feladataival kapcsolatban. A különböző üléseken a magas szintű képviselők eltérő összetételben vehetnek részt, a Bizottság pedig alcsoportokat hozhat létre.

(7)A félvezető-ellátási lánc globalizált jellegére tekintettel a harmadik országokkal folytatott nemzetközi együttműködés az uniós félvezető-ökoszisztéma ellenálló képessége megvalósításának fontos eleme. Az e rendelet alapján hozott intézkedéseknek azt is lehetővé kell tenniük, hogy az Unió kiválósági központként erősebb szerepet játsszon a jobban működő, globális, egymástól kölcsönösen függő félvezető-ökoszisztémában. A Bizottságnak a félvezetőkkel foglalkozó európai testület segítségével együtt kell működnie és partnerségeket kell kiépítenie harmadik országokkal annak érdekében, hogy megoldásokat találjon a félvezető-ellátási lánc zavarainak lehetőség szerinti kezelésére.

(8)A félvezető-ágazatot igen magas fejlesztési és innovációs költségek, valamint az ipari termelést támogató legkorszerűbb tesztelési és kísérleti létesítmények kiépítésének igen magas költségei jellemzik. Ez közvetlen hatással van az uniós gazdasági ágazat versenyképességére és innovációs kapacitására, valamint az ellátás biztonságára és rezilienciájára. A közelmúltban az Unióban és világszerte tapasztalható hiányokból levont tanulságok, valamint a félvezető-értékláncot érintő technológiai kihívások és innovációs ciklusok gyors fejlődése fényében a kezdeményezés létrehozásával meg kell erősíteni az Unió versenyképességét, rezilienciáját és innovációs képességét.

(9)Elsődlegesen a tagállamok felelősek azért, hogy erős uniós ipari, versenyképes, fenntartható és innovatív bázist tartsanak fenn. A félvezető-ágazat innovációs kihívásának jellege és nagyságrendje azonban uniós szintű, együttműködésen alapuló fellépést tesz szükségessé.

(10)Az (EU) 2021/695 európai parlamenti és tanácsi rendelettel 51 létrehozott Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogram (Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogram) célja, hogy megerősítse az Európai Kutatási Térséget (EKT), hogy versenyképesebbé váljon, többek között az iparát tekintve is, miközben előmozdítja valamennyi kutatási és innovációs (K+I) tevékenységet az Unió stratégiai prioritásainak és kötelezettségvállalásainak teljesítése érdekében, amelyek végső célja a béke, az uniós értékek és népei jóllétének előmozdítása. Az Unió egyik fő prioritásaként a programra elkülönített teljes pénzügyi forrást nem szabad csökkenteni, és a program pénzügyi forrásainak csökkentését – amelynek célja a Digitális Európa program pénzügyi keretösszegének megerősítése a Csipkezdeményezéshez való hozzájárulás céljából – egy másik forrásnak kell kompenzálnia. Következésképpen – az Európai Parlament és a Tanács intézményi előjogainak sérelme nélkül – az (EU, Euratom) 2018/1046 európai parlamenti és tanácsi rendelet 52 (a költségvetési rendelet) 15. cikkének (3) bekezdésében előírtak szerint a 2023–2027-es időszakban az adott programhoz vagy annak elődjéhez tartozó projektek végrehajtásának teljes vagy részleges elmaradásából eredő kötelezettségvállalási előirányzatoknak megfelelő összeget kell a Horizont Európa rendelkezésére bocsátani. Ez az összeg hozzáadódik az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak és a Bizottságnak a visszavont pénzeszközök kutatási programmal kapcsolatos újbóli felhasználásáról szóló együttes nyilatkozatában már említett 0,5 milliárd EUR-hoz (2018-as árakon).

(11)Annak érdekében, hogy az Unió rendelkezzen a kutatás és az ipari beruházások élvonalban tartásához, valamint a kutatás-fejlesztés és a gyártás közötti jelenlegi szakadék áthidalásához szükséges félvezető-technológiai kutatási és innovációs kapacitásokkal, az Uniónak és tagállamainak jobban össze kell hangolniuk erőfeszítéseiket és közös beruházásokat kell eszközölniük. Ennek érdekében az Uniónak és a tagállamoknak figyelembe kell venniük a digitális és a zöld átállás kettős célját. A kezdeményezésnek a lehető legnagyobb mértékben érvényesítenie és maximalizálnia kell a félvezető technológiák alkalmazásának előnyeit valamennyi összetevő és fellépés tekintetében, mivel ezek a fenntarthatósági átmenet hatékony eszközei, amelyek új termékekhez és az erőforrások hatékonyabb, eredményesebb, tisztább és tartósabb felhasználásához vezethetnek, beleértve a félvezetők előállításához és teljes életciklusuk során történő felhasználásához szükséges energiát és anyagokat is.

(12)Általános célkitűzésének elérése, valamint a jelenlegi félvezető-ökoszisztéma kínálati és keresleti oldali kihívásainak kezelése érdekében a kezdeményezésnek öt fő elemből kell állnia. Először is, Európa tervezési kapacitásának megerősítése érdekében a kezdeményezésnek támogatnia kell az Unió egész területén elérhető virtuális platform kiépítésére irányuló intézkedéseket. A platformnak össze kell kapcsolnia a tervezővállalatok, a kkv-k és az induló innovatív vállalkozások, a szellemitulajdon- és eszközszolgáltatók közösségeit a kutatási és technológiai szervezetekkel, hogy a technológia közös fejlesztésén alapuló virtuális prototípus-megoldásokat biztosítsanak. Másodszor, az ellátás biztonságának és ellenálló képességének megerősítése, valamint az Unió harmadik országbeli termeléstől való függőségének csökkentése érdekében a kezdeményezésnek támogatnia kell a kísérleti gyártósorok fejlesztését és az azokhoz való hozzáférést. A kísérleti gyártósoroknak lehetőséget kell biztosítaniuk az ipar számára a félvezető technológiák és rendszertervezési koncepciók tesztelésére, kipróbálására és validálására a 3. szint feletti, de a 8. szint alatti, magasabb technológiai készenléti szinteken, a környezeti hatások lehető legnagyobb mértékű csökkentése mellett. Uniós beruházásokra van szükség a tagállami beruházások és a magánszektor kísérleti gyártósorokba való bevonása terén a meglévő strukturális kihívások és piaci hiányosságok kezeléséhez, amennyiben ilyen létesítmények nem állnak rendelkezésre az Unióban, ami ezáltal akadályozza az Unió innovációs potenciálját és globális versenyképességét. Harmadszor, a félvezető-ágazat fejlődését elősegítő alternatív technológiákba, például kvantumtechnológiákba történő beruházások lehetővé tétele érdekében a kezdeményezésnek támogatnia kell többek között a kvantumcsipek tervezési könyvtáraira, a kvantumcsipek létrehozására szolgáló kísérleti gyártósorokra, valamint a kvantumösszetevők tesztelésére és a velük való kísérletezésre szolgáló létesítményekre vonatkozó intézkedéseket. Negyedszer, a félvezető technológiák használatának előmozdítása, a tervezési és kísérletigyártósor-létesítményekhez való hozzáférés biztosítása, valamint az Unión belüli készséghiányok kezelése érdekében a kezdeményezésnek támogatnia kell a félvezetőkkel foglalkozó kompetenciaközpontok létrehozását minden tagállamban. Az államilag finanszírozott infrastruktúrához, például a kísérleti és tesztelési létesítményekhez, valamint a kompetenciahálózathoz való hozzáférésnek a felhasználók széles köre számára nyitottnak kell lennie, és azt átlátható és megkülönböztetésmentes alapon, valamint a nagyvállalatok számára piaci feltételek (vagy költség és észszerű árrés) alapján kell biztosítani, míg a kkv-k kedvezményes hozzáférésben vagy csökkentett árakban részesülhetnek. Ez a hozzáférés – többek között a nemzetközi kutatási és kereskedelmi partnerek számára biztosított hozzáférés – szélesebb körű kölcsönös inspirációhoz, valamint a know-how és a kiválóság terén számos eredmény eléréséhez vezethet, miközben hozzájárul a költségek megtérüléséhez. Ötödször, a Bizottságnak az Európai Beruházási Bank Csoporttal és más végrehajtó partnerekkel, például nemzeti fejlesztési bankokkal és intézményekkel szoros együttműködésben tőke- és hitelmegoldásokat – többek között az (EU) 2021/523 európai parlamenti és tanácsi rendelettel 53 létrehozott InvestEU Alapon belüli vegyes finanszírozási eszközt – kínáló, célzott félvezető-beruházási eszközt kell létrehoznia (a közösen „Csipfinanszírozási Alapként” leírt beruházáskönnyítési tevékenységek részeként). A Csipfinanszírozási Alap tevékenységeinek támogatniuk kell egy dinamikus és reziliens félvezető-ökoszisztéma kialakítását azáltal, hogy lehetőséget biztosítanak az induló innovatív vállalkozások és a kkv-k növekedésének támogatására szolgáló források nagyobb mértékű rendelkezésre állására, valamint az értéklánc egészében történő beruházásokra, többek között a félvezetői értékláncok más vállalatai számára is. Ezzel összefüggésben az Európai Innovációs Tanács vissza nem térítendő támogatások és tőkebefektetések révén további célzott támogatást fog nyújtani a magas kockázatú, piacteremtő innovátorok számára.

(13)A jelenlegi szétaprózott köz- és magánberuházások korlátainak leküzdése, a folyamatban lévő programok integrációjának, kölcsönös termékenyítésének és a beruházások megtérülésének elősegítése, valamint a félvezetőkre vonatkozó közös uniós stratégiai jövőkép megvalósítása érdekében, amely az Unió és tagállamai azon törekvésének megvalósítását szolgálja, hogy vezető szerepet biztosítsanak a digitális gazdaságban, az Európai Csipkezdeményezésnek elő kell segítenie a meglévő uniós és nemzeti szintű finanszírozási programok közötti jobb koordinációt és szorosabb szinergiákat, az iparral és a magánszektor kulcsfontosságú szereplőivel való jobb koordinációt és együttműködést, valamint a tagállamokkal való további közös beruházásokat. A kezdeményezés végrehajtási rendszerének célja az Unió, a tagállamok, a már zajló uniós programokhoz társult harmadik országok, valamint a magánszektor forrásainak egyesítése. A kezdeményezés sikere ezért csak a tagállamok és az Unió együttes erőfeszítésére épülhet, amelynek célja, hogy támogassa mind a jelentős tőkeköltségeket, mind a virtuális tervezési, tesztelési és kísérleti erőforrások széles körű rendelkezésre állását, valamint az ismeretek, készségek és kompetenciák terjesztését. Adott esetben, tekintettel az érintett intézkedések sajátosságaira, a kezdeményezés célkitűzéseit, különösen a „Csipfinanszírozási Alap” tevékenységeit az InvestEU Alap vegyes finanszírozási eszközén keresztül is támogatni kell.

(14)A kezdeményezésből nyújtott támogatást arányos mértékben kell felhasználni a piaci hiányosságok, illetve az optimálistól eltérő befektetési helyzetek kezelésére, és a tevékenységek nem eredményezhetnek átfedéseket a magánfinanszírozással, illetve nem szoríthatják ki a magánfinanszírozást, és nem torzíthatják a versenyt a belső piacon. A tevékenységeknek egyértelmű értéktöbbletet kell biztosítaniuk az Unió számára.

(15)A kezdeményezésnek az erős tudásbázisra kell épülnie, és fokoznia kell a szinergiákat a jelenleg az Unió és a tagállamok által a félvezetőkkel kapcsolatos kutatási és innovációs programok és fellépések, valamint az ellátási lánc egy részének fejlesztése révén támogatott intézkedésekkel, különösen a Horizont Európa programmal és az (EU) 2021/694 európai parlamenti és tanácsi rendelettel 54 létrehozott Digitális Európa programmal, azzal a céllal, hogy 2030-ig meg lehessen erősíteni az Uniót mint globális szereplőt a félvezető technológia és alkalmazásai terén, és egyre nagyobb szerepe legyen a gyártásban. E tevékenységek kiegészítéseként a kezdeményezés szorosan együttműködne más érdekelt felekkel, többek között a processzorokkal és félvezető technológiákkal foglalkozó ipari szövetséggel.

(16)A kezdeményezés intézkedései végrehajtásának felgyorsítása érdekében lehetőséget kell biztosítani arra, hogy a kezdeményezés egyes intézkedéseit egy új jogi eszköz, az Európai Csipinfrastruktúra-konzorcium (ECIC) révén végre lehessen hajtani, különösen kísérleti gyártósorokon. Az ECIC-nek jogi személyiséggel kell rendelkeznie. Ez azt jelenti, hogy a kezdeményezés által finanszírozandó cselekvések kérelmezésekor az ECIC lehet a pályázó, nem pedig az ECIC-et alkotó egyes jogalanyok. Az ECIC fő célja, hogy ösztönözze a jogalanyok, köztük a kutatási és technológiai szervezetek közötti hatékony és strukturális együttműködést. Ezért az ECIC-nek legalább három, három tagállamból származó jogalany részvételével kell működnie, és egy adott cselekvés esetében köz-magán konzorciumként kell működnie. Az ECIC létrehozása nem vonhatja maga után egy új uniós szerv tényleges létrehozását, és nem irányulhat a kezdeményezés egyetlen konkrét intézkedésére. Orvosolnia kell az uniós eszköztár azon hiányosságát, hogy a kezdeményezés intézkedéseinek végrehajtása céljából ötvözze a tagállamokból, az uniós költségvetésből és a magánberuházásokból származó finanszírozást. Erős szinergiák érhetők el különösen a különböző kísérleti gyártósoroknak az ECIC-en belüli együttes fejlesztésével, az uniós hozzájárulásnak a tagállamok és más résztvevők közös erőforrásaival való összevonásával. Az ECIC költségvetésének, amelyet a tagállamok és a magánszektorbeli résztvevők a tervezett működési időszak alatt bocsátanának rendelkezésre, tiszteletben kell tartania az e kezdeményezés keretében végrehajtott intézkedések időkeretét. A Bizottság nem lehet közvetlenül részes fél a konzorciumban.

(17)A kezdeményezés elsődleges végrehajtásával a Horizont Európa keretében közös vállalkozások létrehozásáról szóló (EU) 2021/2085 rendeletnek a csipekkel foglalkozó közös vállalkozás tekintetében történő módosításáról szóló XX/XX tanácsi rendelettel 55 létrehozott csipekkel foglalkozó közös vállalkozást kell megbízni.

(18)A szükséges gyártási és kapcsolódó tervezési kapacitások létrehozásának ösztönzése és ezáltal az uniós ellátás biztonságának garantálása érdekében helyénvaló lehet az állami támogatás. E tekintetben meg kell határozni azokat a kritériumokat, amelyek megkönnyítik az e rendelet célkitűzéseinek eléréséhez hozzájáruló konkrét projektek végrehajtását, és különbséget kell tenni két létesítménytípus között, nevezetesen az integrált gyártólétesítmények és a nyílt uniós üzemek között.

(19)Az integrált gyártólétesítményeknek és a nyílt uniós üzemeknek „maguk nemében első” és az ellátás biztonságához és a belső piac ellenálló ökoszisztémájához hozzájáruló félvezetőgyártási kapacitásokat kell biztosítaniuk az Unióban. A technológiai csomópont, a félvezető hordozó anyag, például a karborundum és a gallium-nitrit, valamint más olyan termékinnováció tekintetében, amely jobb teljesítményt, folyamattechnológiát vagy energetikai és környezeti teljesítményt kínálhat, figyelembe vehető tényező lehet a maga nemében első létesítményben folyó gyártásnál. Fontos, hogy ipari szinten hasonló kapacitású létesítmény még nem létezhet érdemben, illetve annak építésére még nem tehettek kötelezettségvállalást az Unióban, kivéve a kutatási és fejlesztési létesítményeket és a kis méretű előállítási helyszíneket.

(20)Amennyiben egy nyílt uniós üzem termelési kapacitást kínál a létesítmény üzemeltetőjéhez nem kapcsolódó vállalkozásoknak, a nyílt uniós üzemnek megfelelő és hatékony funkcionális szétválasztást kell létrehoznia, bevezetnie és fenntartania a bizalmas információk belső és külső termelés közötti cseréjének megakadályozása érdekében. Ezt a tervezés során, valamint a front-end és back-end gyártási folyamatok során szerzett összes információra alkalmazni kell.

(21)Ahhoz, hogy egy létesítmény integrált gyártólétesítménynek vagy nyílt uniós üzemnek minősüljön, a létesítmény létrehozásának és működtetésének egyértelműen pozitív hatást kell gyakorolnia a félvezető-értékláncra az Unióban, különösen a felhasználók számára a belső piacon biztosított reziliens félvezető-ellátás tekintetében. A több tagállamra – többek között a kohéziós célkitűzésekre – gyakorolt hatást az integrált gyártólétesítmény és a nyílt uniós üzem által az uniós félvezető-értékláncra gyakorolt egyértelmű pozitív hatás egyik mutatójának kell tekinteni.

(22)Fontos, hogy az integrált gyártólétesítményekre és a nyílt uniós üzemekre ne terjedjen ki a harmadik országok által előírt közszolgáltatási kötelezettségek területen kívüli alkalmazása, ami alááshatja azon képességüket, hogy az e rendelet szerinti kiemelt fontosságú megrendelésekre vonatkozó kötelezettségük teljesítéséhez szükséges infrastruktúrát, szoftvert, szolgáltatást, létesítményt, eszközt, erőforrást, szellemi tulajdont vagy know-how-t használják, amelyet garantálniuk kellene.

(23)A félvezető technológiák gyors fejlődésének fényében és az Unió jövőbeli ipari versenyképességének megerősítése érdekében az integrált gyártólétesítményeknek és a nyílt uniós üzemeknek kötelezettséget kell vállalniuk a félvezetők következő generációiba történő folyamatos és hatékony beruházásokra, többek között az új fejlesztések tesztelése és kikísérletezése révén, az Európai Csipkezdeményezés által létrehozott kísérleti gyártósorokhoz való elsőbbségi hozzáférésen keresztül, mások tényleges hozzáférésének sérelme nélkül.

(24)Annak érdekében, hogy egységes és átlátható eljárás jöhessen létre az integrált gyártólétesítményként és nyílt uniós üzemként való elismerés céljából, az elismerésről szóló határozatot a Bizottságnak kell elfogadnia azt követően, hogy egy adott vállalkozás vagy több vállalkozás konzorciuma kérelmet nyújtott be. A tervezett létesítmény összehangolt és együttműködő végrehajtása fontosságának figyelembevétele érdekében a Bizottságnak az értékelés során figyelembe kell vennie azon tagállam vagy tagállamok felkészültségét, ahol a kérelmező a létesítményeit a rendszer támogatására létre kívánja hozni. Ezenkívül az üzleti terv életképességének értékelésekor a Bizottság figyelembe vehette a kérelmező általános eredményeit. Az integrált gyártólétesítményként vagy nyílt uniós üzemként való elismeréshez kapcsolódó kiváltságok fényében a Bizottságnak nyomon kell követnie, hogy az ilyen státuszt kapott létesítmények továbbra is megfelelnek-e az e rendeletben meghatározott kritériumoknak.

(25)Tekintettel arra, hogy az ellátás biztonságának biztosítása és a reziliens félvezető-ökoszisztéma lehetővé tétele szempontjából mennyire fontosak, az integrált gyártólétesítményeket és a nyílt uniós üzemeket közérdekűnek kell tekinteni. A félvezető-ellátás biztonsága a digitalizáció szempontjából is fontos, amely számos más ágazat zöld átállását teszi lehetővé. A félvezetők Unión belüli ellátásának biztonságához való hozzájárulás érdekében a tagállamok támogatási rendszereket alkalmazhatnak, és a nemzeti engedélyezési eljárásokban közigazgatási támogatást biztosíthatnak. Ez nem érinti a Bizottságnak a Szerződés 107. és 108. cikke értelmében az állami támogatások területén adott esetben fennálló hatáskörét. A tagállamoknak az uniós joggal összhangban támogatniuk kell az integrált gyártólétesítmények és a nyílt uniós üzemek létrehozását.

(26)A lehető leggyorsabban létre kell hozni az integrált gyártólétesítményeket és a nyílt uniós üzemeket, ugyanakkor minimálisra kell csökkenteni az adminisztratív terheket. Ezért a tagállamoknak a lehető leggyorsabban kell kezelniük az integrált gyártólétesítmények és nyílt uniós üzemek tervezésével, megépítésével és működtetésével kapcsolatos kérelmeket. Ki kell jelölniük egy hatóságot, amely megkönnyíti és koordinálja az engedélyezési eljárásokat, és egy koordinátort, aki egyedüli kapcsolattartó pontként szolgál a projekt számára. Továbbá, amennyiben a 92/43/EGK tanácsi irányelv 56 és a 2000/60/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv 57 szerinti eltérés engedélyezéséhez szükséges, e létesítmények létrehozása és üzemeltetése a fent említett jogi szövegek értelmében kiemelkedően fontos közérdeknek tekinthető, feltéve, hogy az e rendelkezésekben meghatározott egyéb feltételek teljesülnek.

(27)A belső piacnak nagy előnye származna a zöld, megbízható és biztonságos csipekre vonatkozó közös szabványokból. A jövőbeli intelligens eszközöknek, rendszereknek és konnektivitási platformoknak fejlett félvezető-alkatrészekre kell támaszkodniuk, és meg kell felelniük a zöld, bizalmi és kiberbiztonsági követelményeknek, amelyek nagymértékben függnek az alapul szolgáló technológia jellemzőitől. E célból az Uniónak tanúsítási referenciaeljárásokat kell kidolgoznia, és elő kell írnia az iparág számára, hogy közösen dolgozzon ki ilyen eljárásokat a potenciálisan jelentős társadalmi hatással bíró konkrét ágazatokra és technológiákra vonatkozóan.

(28)Ennek fényében a Bizottságnak a félvezetőkkel foglalkozó európai testülettel konzultálva meg kell teremtenie az alapot a félvezető technológiákon alapuló vagy azokat széles körben alkalmazó zöld, megbízható és biztonságos csipek és beágyazott rendszerek tanúsításához. Különösen meg kell vitatniuk és azonosítaniuk kell az ilyen tanúsításra szoruló érintett ágazatokat és termékeket.

(29)A félvezető-ellátási lánc strukturális hiányosságaira és az ebből eredő jövőbeli hiányok kockázatára tekintettel ez a rendelet eszközöket biztosít az esetleges piaci zavarok nyomon követésére és hatékony kezelésére vonatkozó összehangolt megközelítéshez.

(30)Mivel a félvezető-értékláncok összetettek, gyorsan fejlődnek és összekapcsolódnak a különböző szereplőkkel, a rendszeres nyomon követés összehangolt megközelítésére van szükség annak érdekében, hogy jobban csökkenteni lehessen a félvezető-ellátást esetlegesen negatívan befolyásoló kockázatokat. A tagállamoknak a korai előrejelző mutatókra, valamint a kulcsfontosságú piaci szereplők által nyújtott szolgáltatások és áruk rendelkezésre állására és integritására összpontosítva nyomon kell követniük a félvezető-értékláncot oly módon, hogy az ne jelentsen túlzott adminisztratív terhet a vállalkozások számára.

(31)A vonatkozó megállapításokat – beleértve az érdekelt felek és az ágazati szövetségek által szolgáltatott információkat is – továbbítani kell a félvezetőkkel foglalkozó európai testületnek, hogy lehetővé váljon a tagállamok magas szintű képviselői közötti rendszeres információcsere, valamint az információk beépítése a félvezető-értékláncok nyomonkövetési áttekintésébe.

(32)Fontos figyelembe venni a félvezetők felhasználóinak ellátási helyzetére vonatkozó konkrét ismereteket. A tagállamoknak ezért nemzeti piacaikon azonosítaniuk kell a fő felhasználói kategóriákat, és rendszeresen egyeztetniük kell velük. A tagállamoknak továbbá lehetőséget kell biztosítaniuk az érintett érdekelt szervezetek – köztük az ágazati szövetségek és a fő felhasználói kategóriák képviselői – számára, hogy tájékoztatást nyújtsanak a kereslet és a kínálat jelentős változásairól, valamint az ellátási láncuk ismert zavarairól; ez magában foglalhatja a kritikus félvezetők vagy nyersanyagok átlagosnál hosszabb átfutási idejét, a szállítás késedelmét és a kivételes áremelkedéseket.

(33)E felügyeleti tevékenységek elvégzéséhez a tagállamok illetékes hatóságainak szükségük lehet bizonyos, a nyilvánosság számára nem hozzáférhető információkra, például az egyes vállalkozásoknak a félvezető-értékláncban betöltött szerepére vonatkozó információkra. Olyan korlátozott körülmények között, amikor a felügyeleti tevékenységek elvégzése céljából szükséges és arányos, a tagállamok illetékes hatóságai számára lehetővé kell tenni, hogy ezeket az információkat a szóban forgó vállalkozástól bekérjék.

(34)A tagállamoknak figyelmeztetniük kell a Bizottságot, ha releváns tényezők esetleges félvezetőválságot jeleznek. Az ilyen válságok kezelésére való összehangolt reagálás biztosítása érdekében a Bizottságnak valamely tagállam riasztására vagy más forrásból – többek között nemzetközi partnerektől származó információkon keresztül – érkező riasztásra rendkívüli ülést kell összehívnia a félvezetőkkel foglalkozó európai testülettel annak értékelése céljából, hogy szükség van-e a válságszakasz aktiválására, valamint annak megvitatására, hogy a tagállamok számára megfelelő, szükséges és arányos lehet-e az összehangolt közös beszerzés lebonyolítása. A Bizottságnak konzultációkat és együttműködést kell folytatnia az érintett harmadik országokkal a nemzetközi ellátási lánc esetleges zavarainak kezelése érdekében, a nemzetközi kötelezettségeknek megfelelően és a nemzetközi megállapodásokról szóló szerződés szerinti eljárási követelmények sérelme nélkül.

(35)A nyomon követés részeként az illetékes nemzeti hatóságoknak fel kell térképezniük a területükön létrehozott félvezető-ellátási lánc mentén az Unióban működő vállalkozásokat, és ezekről az információkról értesíteniük kell a Bizottságot.

(36)A hatékony nyomon követés elősegítése érdekében a félvezető értéklánc különböző szakaszaihoz kapcsolódó kockázatok mélyreható értékelésére van szükség, beleértve az Unión kívüli beszerzési források eredetét és forrásait is. Ezek a kockázatok kapcsolódhatnak az ipar számára kritikus fontosságú inputokhoz és berendezésekhez, beleértve az esetlegesen sérülékeny digitális termékeket, a hamisított félvezetők lehetséges hatását, a gyártási kapacitásokat, valamint az ellátási láncot esetlegesen zavaró, veszélyeztető vagy negatív hatást gyakorló egyéb kockázatokat. E kockázatok közé tartozhatnak az egyedi hibaponttal rendelkező vagy egyébként erősen koncentrált ellátási láncok. Az egyéb releváns tényezők közé tartozhat a kritikus inputok helyettesítőinek vagy alternatív forrásainak rendelkezésre állása, valamint a reziliens és fenntartható szállítás. A Bizottságnak a félvezetőkkel foglalkozó európai testület segítségével és a fő felhasználói kategóriáktól kapott információkat is figyelembe véve uniós szintű kockázatértékelést kell kidolgoznia.

(37)Az uniós félvezető értéklánc különböző szakaszaiban bekövetkező jövőbeli zavarok előrejelzése és az azokra való felkészülés érdekében a Bizottságnak a félvezetőkkel foglalkozó európai testület segítségével korai előrejelző mutatókat kell meghatároznia az uniós kockázatértékelésben. Ezek a mutatók magukban foglalhatják a félvezetők vagy megfelelő gyártóberendezések gyártásához szükséges nyersanyagok, köztes termékek és humán tőke rendelkezésre állását, a félvezetők iránti előre jelzett keresletet az uniós és a globális piacokon, a szokásos áringadozást meghaladó áremelkedéseket, a balesetek, támadások, természeti katasztrófák vagy más súlyos események hatását, a kereskedelempolitikák, vámok, exportkorlátozások, kereskedelmi akadályok és egyéb kereskedelmi vonatkozású intézkedések hatását, valamint a kulcsfontosságú piaci szereplők bezárásának, áthelyezésének vagy felvásárlásának hatását. A tagállamoknak nyomon kell követniük ezeket a korai előrejelző mutatókat.

(38)A félvezető-szolgáltatásokat vagy árukat nyújtó több vállalkozásról feltételezhető, hogy nélkülözhetetlenek az Unió félvezető-ökoszisztémájának hatékony félvezető-ellátási láncához, tekintettel a termékeiken alapuló uniós vállalkozások számára, uniós vagy globális piaci részesedésükre, a megfelelő szintű ellátás biztosításában betöltött fontos szerepükre vagy a termékeik vagy szolgáltatásaik ellátásában bekövetkező zavarok lehetséges hatására. A tagállamoknak azonosítaniuk kell a területükön működő kulcsfontosságú piaci szereplőket.

(39)Az Unióba irányuló közvetlen külföldi befektetések átvilágítási keretének létrehozásáról szóló (EU) 2019/452 rendelet 58 4. cikke értelmében annak meghatározása során, hogy egy közvetlen külföldi befektetés valószínűleg hatást gyakorol-e a biztonságra vagy a közrendre, a tagállamok és a Bizottság mérlegelhetik annak a 428/2009/EK tanácsi rendelet 59 2. cikkének 1. pontjában meghatározott kritikus technológiákra és kettős felhasználású termékekre, többek között a félvezetőkre gyakorolt lehetséges hatásait.

(40)A nyomon követés részeként a tagállamok kifejezetten mérlegelhetnék a kulcsfontosságú piaci szereplők szolgáltatásainak és áruinak rendelkezésre állását és integritását. Ezeket a kérdéseket az érintett tagállam a félvezetőkkel foglalkozó európai testület tudomására hozhatja.

(41)A félvezetőválságokra való gyors, hatékony és összehangolt uniós reagálás érdekében időben és naprakészen tájékoztatni kell a döntéshozókat a kialakuló operatív helyzetről, valamint biztosítani kell, hogy hatékony intézkedéseket lehessen hozni az érintett kritikus ágazatok félvezető-ellátásának biztosítására.

(42)A félvezető-válságszakaszt az ilyen válságra vonatkozó konkrét, komoly és megbízható bizonyítékok megléte esetén kell aktiválni. Félvezetőválság akkor következik be, ha a félvezető-ellátás súlyos zavarai jelentős hiányhoz vezetnek, ami jelentős késedelmeket okoz, és negatív hatást gyakorol az Unió egy vagy több fontos gazdasági ágazatára, akár közvetlenül, akár a hiány romboló hatásai révén, mivel az Unió ipari ágazatai a félvezetők erős felhasználói bázisát képviselik. A fentieken túlmenően félvezetőválság akkor is bekövetkezik, ha a félvezető-ellátás súlyos zavarai jelentős hiányt okoznak, ami megakadályozza a kritikus ágazatokban használt alapvető termékek, például az orvosi és diagnosztikai berendezések szállítását, javítását és karbantartását.

(43)Az ilyen félvezetőválságra való gyors és hatékony reagálás biztosítása érdekében a Bizottságot fel kell hatalmazni arra, hogy végrehajtási jogi aktusok révén, előre meghatározott időtartamra aktiválja a válságszakaszt, figyelembe véve a félvezetőkkel foglalkozó európai testület véleményét. A Bizottságnak fel kell mérnie, hogy szükség van-e a válságszakasz meghosszabbítására, és előre meghatározott időtartamra meg kell hosszabbítania azt, amennyiben ennek szükségessége megállapítást nyer, figyelembe véve a félvezetőkkel foglalkozó európai testület véleményét.

(44)A Bizottság és a tagállamok közötti szoros együttműködés és a félvezető-ellátási lánccal kapcsolatban hozott nemzeti intézkedések koordinációja elengedhetetlen a válságszakasz során annak érdekében, hogy kezelni lehessen a szükséges koherenciával, rezilienciával és hatékonysággal kapcsolatos zavarokat. E célból a félvezetőkkel foglalkozó európai testületnek szükség szerint rendkívüli üléseket kell tartania. A meghozott intézkedéseknek szigorúan a válságszakasz időtartamára kell korlátozódniuk.

(45)A válsághelyzet aktiválásakor megfelelő, hatékony és arányos intézkedéseket kell meghatározni és végrehajtani, az érintett partnerekkel a folyamatosan változó válsághelyzet enyhítése érdekében folytatott, esetleges nemzetközi együttműködés sérelme nélkül. Adott esetben a Bizottságnak információkat kell kérnie a félvezető-ellátási láncban részt vevő vállalkozásoktól. A Bizottságnak továbbá képesnek kell lennie arra, hogy szükség esetén és arányos mértékben kötelezze az integrált gyártólétesítményeket és a nyílt uniós üzemeket arra, hogy fogadják el és részesítsék előnyben a válság szempontjából releváns termékek előállítását, és a tagállamok megbízása alapján központi beszerző szervként járjanak el. A Bizottság az intézkedéseket bizonyos kritikus ágazatokra korlátozhatja. Emellett a félvezetőkkel foglalkozó európai testület tanácsot adhat az (EU) 2015/479 európai parlamenti és tanácsi rendelet 60 szerinti exportellenőrzési rendszer bevezetésének szükségességével kapcsolatban. A félvezetőkkel foglalkozó európai testület további megfelelő és hatékony intézkedéseket is értékelhet és azokkal kapcsolatban tanácsot adhat. E vészhelyzeti intézkedések alkalmazásának arányosnak kell lennie, és a szóban forgó jelentős zavarok kezeléséhez szükséges mértékre kell korlátozódnia, amennyiben ez az Unió mindenek felett álló érdekét szolgálja. A Bizottságnak rendszeresen tájékoztatnia kell az Európai Parlamentet és a Tanácsot a meghozott intézkedésekről és azok okairól. A Bizottság a Testülettel folytatott konzultációt követően további iránymutatást adhat ki a szükséghelyzeti intézkedések végrehajtására és alkalmazására vonatkozóan.

(46)Számos ágazat kritikus fontosságú a belső piac megfelelő működése szempontjából. Ezek a kritikus ágazatok a kritikus fontosságú szervezetek rezilienciájáról szóló európai parlamenti és tanácsi irányelvre irányuló bizottsági javaslat 61 mellékletében felsorolt ágazatok. E rendelet alkalmazásában a védelmet és a közbiztonság és védelem szempontjából releváns egyéb tevékenységeket szintén kritikus ágazatnak kell tekinteni. Bizonyos intézkedéseket csak a kritikus ágazatok ellátásának biztosítása érdekében szabad bevezetni. A Bizottság a vészhelyzeti intézkedéseket ezen ágazatok némelyikére vagy azok egyes részeire korlátozhatja, ha a félvezetőválság megzavarta a működésüket, vagy a működésük megzavarásával fenyeget.

(47)A félvezető-ellátási lánc mentén az Unióban letelepedett vállalkozásoktól a válságszakasz során igényelt információkérések célja a félvezetőválság mélyreható értékelése annak érdekében, hogy uniós vagy nemzeti szinten azonosítani lehessen a lehetséges mérséklési vagy vészhelyzeti intézkedéseket. Ezek az információk magukban foglalhatják a termelési képességet, a termelési kapacitást, valamint az aktuális elsődleges fennakadásokat és szűk keresztmetszeteket. Ezek a szempontok magukban foglalhatják a vállalkozás uniós vagy harmadik országbeli azon termelési létesítményeiben található, válság szempontjából releváns termékek tipikus és tényleges készletét, amelyek üzemeltetését végzi, vagy amelyekből ellátást rendel vagy szerez be; a leggyakrabban gyártott termékek esetében a tipikus és aktuális átlagos átfutási időt; az egyes uniós gyártóüzemek várható termelését a következő három hónapban; a termelési kapacitás kiaknázását megakadályozó okokat; vagy a félvezetőválság jellegének értékeléséhez szükséges egyéb meglévő adatokat, illetve a lehetséges nemzeti vagy uniós szintű mérséklési vagy vészhelyzeti intézkedéseket. Minden kérésnek arányosnak kell lennie, figyelembe kell vennie a vállalkozás jogszerű céljait, valamint az adatok rendelkezésre bocsátásához szükséges költségeket és erőfeszítéseket, továbbá meg kell határoznia a kért információk benyújtására vonatkozó megfelelő határidőket. A vállalkozásokat kötelezni kell arra, hogy teljesítsék a kérést, és szankciókkal sújthatók, ha nem tesznek eleget vagy helytelen információt szolgáltatnak. A megszerzett információkra titoktartási szabályok vonatkoznak. Amennyiben egy vállalkozáshoz harmadik országban végzett, félvezetőkkel kapcsolatos tevékenységeire vonatkozó információkérés érkezik, tájékoztatnia kell a Bizottságot annak értékelése céljából, hogy indokolt-e a Bizottság információkérése.

(48)Annak biztosítása érdekében, hogy a kritikus ágazatok válság idején is folytathassák működésüket, és amennyiben ez e célból szükséges és arányos, a Bizottság arra kötelezheti az integrált gyártólétesítményeket és a nyílt uniós üzemeket, hogy fogadják el és priorizálják a válság szempontjából releváns termékekre vonatkozó megrendeléseket. Ez a kötelezettség kiterjeszthető azokra a félvezetőgyártó létesítményekre is, amelyek az állami támogatással összefüggésben elfogadták ezt a lehetőséget. A kiemelt fontosságú megrendelésről szóló határozatot az összes alkalmazandó uniós jogi kötelezettséggel összhangban kell meghozni, figyelembe véve az eset körülményeit. A kiemelt fontosságúvá minősítésre vonatkozó kötelezettségnek elsőbbséget kell élveznie minden, a magánjog vagy a közjog szerinti teljesítési kötelezettséggel szemben, miközben figyelembe kell vennie a vállalkozások jogszerű céljait, valamint a gyártási sorozatban bekövetkező változásokhoz szükséges költségeket és erőfeszítéseket. A vállalkozások szankciókkal sújthatók, ha nem tesznek eleget a kiemelt fontosságú megrendelésekre vonatkozó kötelezettségüknek.

(49)Az érintett vállalkozást kötelezni kell arra, hogy fogadja el és priorizálja a kiemelt fontosságú megrendelést. Kivételes és kellően indokolt esetekben a vállalkozás kérheti a Bizottságtól az előírt kötelezettség felülvizsgálatát. Ez a helyzet akkor is, ha a létesítmény nem képes teljesíteni a megrendelést, még akkor sem, ha elsőbbséget élvez, akár elégtelen termelési képessége vagy termelési kapacitása miatt, akár azért, mert ez észszerűtlen gazdasági terhet róna a létesítményre, és különös nehézségeket okozna a létesítménynek.

(50)Abban a kivételes esetben, ha az Unióban a félvezető-ellátási lánc mentén működő vállalkozás egy harmadik országtól kiemelt fontosságú megrendelés iránti kérelmet kap, tájékoztatnia kell a Bizottságot erről a kérelemről annak értékelése céljából, hogy az adott eset körülményeit figyelembe véve teljesül-e a kritikus ágazatok ellátásbiztonságára gyakorolt jelentős hatás, és teljesülnek-e a szükségesség, az arányosság és a jogszerűség egyéb követelményei, és hogy a Bizottságnak szintén elő kell-e írnia egy kiemelt fontosságú megrendelésre vonatkozó kötelezettséget.

(51)Tekintettel arra, hogy milyen fontos biztosítani a létfontosságú társadalmi funkciókat ellátó kritikus ágazatok ellátásbiztonságát, a kiemelt fontosságú megrendelés teljesítésére vonatkozó kötelezettség teljesítése nem vonhatja maga után a harmadik felekkel szembeni kártérítési felelősséget a szerződéses kötelezettségeknek az érintett gyártó működési folyamatainak szükséges ideiglenes megváltoztatásából eredő esetleges megsértése esetén, amennyiben a szerződéses kötelezettségek megsértése az előírt priorizálásnak való megfeleléshez szükséges volt. A potenciálisan a kiemelt fontosságú megrendelés alkalmazási körén belül a vállalkozásoknak előzetesen fel kell tüntetniük ezt a lehetőséget a kereskedelmi szerződéseik feltételeiben. Az egyéb rendelkezések alkalmazhatóságának sérelme nélkül ez a felelősség alóli mentesség nem érinti a hibás termékekért az 1985. július 25-i 85/374/EGK tanácsi irányelvben 62 előírt felelősséget.

(52)Az egyes termékek előállításának előnyben részesítésére vonatkozó kötelezettség tiszteletben tartja az Európai Unió Alapjogi Chartájának (a továbbiakban: Charta) 16. cikkében meghatározott vállalkozási szabadság és szerződési szabadság, valamint a Charta 17. cikkében foglalt tulajdonhoz való jog lényegét, és nem érinti aránytalanul azokat. E jogok e rendeletben felmerülő bármilyen korlátozását a Charta 52. cikkének (1) bekezdése értelmében csak törvény írhatja elő, e jogok és szabadságok lényeges tartalmának tiszteletben tartásával, valamint az arányosság elvére figyelemmel.

(53)A válságszakasz aktiválásakor két vagy több tagállam megbízhatja a Bizottságot, hogy a meglévő uniós szabályokkal és eljárásokkal összhangban összesítse a keresletet, és a köz érdekében járjon el a nevükben a közbeszerzés során, vásárlóerejét kihasználva. A megbízás felhatalmazhatja a Bizottságot arra, hogy megállapodásokat kössön a válság szempontjából releváns termékek beszerzéséről bizonyos kritikus ágazatokban. A Bizottságnak a Testülettel konzultálva minden egyes kérelem esetében értékelnie kell a hasznosságot, a szükségességet és az arányosságot. Amennyiben nem kíván eleget tenni a kérelemnek, tájékoztatnia kell az érintett tagállamokat és a Testületet, és meg kell indokolnia döntését. Ezenkívül a részt vevő tagállamokat fel kell jogosítani arra, hogy képviselőket jelöljenek ki, akik iránymutatást és tanácsadást nyújtanak a beszerzési eljárások és a beszerzési megállapodások tárgyalása során. A beszerzett termékek telepítésének és használatának továbbra is a részt vevő tagállamok hatáskörébe kell tartoznia.

(54)Félvezetőhiány esetén szükségessé válhat, hogy az Unió védelmi intézkedéseket vegyen fontolóra. A félvezetőkkel foglalkozó európai testület kifejtheti nézeteit annak érdekében, hogy a Bizottság tájékoztatást kapjon arról, hogy a piaci helyzet az (EU) 2015/479 rendelet értelmében az alapvető termékek jelentős hiányához vezet-e.

(55)E rendelet zökkenőmentes, hatékony és összehangolt végrehajtásának, valamint az együttműködésnek és az információcserének az elősegítése érdekében létre kell hozni a félvezetőkkel foglalkozó európai testületet. A félvezetőkkel foglalkozó európai testületnek konkrét kérdésekben tanácsot kell adnia és segítenie kell a Bizottságot. Ezeknek magukban kell foglalniuk az Európai Csipkezdeményezéssel kapcsolatos tanácsadást a csipekkel foglalkozó közös vállalkozás közigazgatási szervekből álló testülete számára; az integrált gyártólétesítmények és a nyílt uniós üzemek működéséről szóló információk cseréjét; a megbízható termékek tanúsítását igénylő, potenciálisan jelentős társadalmi hatással és nagy biztonsági jelentőséggel bíró konkrét ágazatok és technológiák meghatározásának megvitatását és előkészítését, valamint az összehangolt nyomon követés és válságreagálás kezelését. Ezenkívül a félvezetőkkel foglalkozó európai testületnek biztosítania kell e rendelet következetes alkalmazását, elő kell segítenie a tagállamok közötti együttműködést, valamint az e rendelettel kapcsolatos kérdésekre vonatkozó információcserét. A félvezetőkkel foglalkozó európai testületnek a nemzetközi kötelezettségekkel összhangban támogatnia kell a Bizottságot a nemzetközi együttműködésben, ideértve az információgyűjtést és a válságértékelést is. Emellett a félvezetőkkel foglalkozó európai testületnek össze kell hangolnia, együtt kell működnie és információt kell cserélnie más uniós válságreagálási és válsághelyzetekre való felkészüléssel foglalkozó struktúrákkal annak érdekében, hogy koherens és összehangolt uniós megközelítést biztosítson a félvezetőválságokra vonatkozó válságreagálási és válsághelyzetekre való felkészülési intézkedések tekintetében.

(56)A félvezetőkkel foglalkozó európai testület elnöki tisztjét a Bizottság egy képviselője tölti be. Minden tagállam nemzeti egyedüli kapcsolattartó pontjának ki kell neveznie legalább egy magas szintű képviselőt a félvezetőkkel foglalkozó európai testületbe. Különböző képviselőket is kinevezhetnek a félvezetőkkel foglalkozó európai testület különböző feladataival kapcsolatban, például attól függően, hogy e rendelet mely fejezetét vitatják meg a félvezetőkkel foglalkozó európai testület ülésein. A Bizottság alcsoportokat hozhat létre, és jogosult munkamegállapodások kialakítására azáltal, hogy eseti alapon szakértőket hív meg az üléseken való részvételre, vagy alcsoportjaiba megfigyelőként meghívja az uniós félvezetőipar érdekeit képviselő szervezeteket, például a processzorokkal és félvezető technológiákkal foglalkozó ipari szövetséget.

(57)A félvezetőkkel foglalkozó európai testület külön üléseket tart a II. fejezetben szereplő feladatai, valamint a III. és IV. fejezetben szereplő feladatai tekintetében. A tagállamoknak törekedniük kell arra, hogy biztosítsák a félvezetőkkel foglalkozó európai testületen belüli hatékony és eredményes együttműködést. A Bizottságnak képesnek kell lennie arra, hogy megkönnyítse a félvezetőkkel foglalkozó európai testület és más uniós szervek, hivatalok, ügynökségek és tanácsadó csoportok közötti információcserét. A félvezetők más ágazatok számára való biztosításának fontosságára és ebből fakadóan a koordináció szükségességére tekintettel a Bizottságnak biztosítania kell, hogy más uniós intézmények és szervek megfigyelőként részt vegyenek a félvezetőkkel foglalkozó európai testület ülésein, amennyiben ez a IV. fejezet alapján létrehozott nyomonkövetési és válságreagálási mechanizmus szempontjából releváns és helyénvaló. A félvezetőhiány kezelésére szolgáló közös uniós eszköztárról szóló bizottsági ajánlás végrehajtását követő munka folytatása és felhasználása érdekében a félvezetőkkel foglalkozó európai testületnek el kell látnia a félvezetőkkel foglalkozó európai szakértői csoport feladatait. Amint a félvezetőkkel foglalkozó európai testület megkezdi működését, a szakértői csoportnak meg kell szűnnie.

(58)A tagállamok kulcsszerepet játszanak e rendelet alkalmazásában és végrehajtásában. E tekintetben minden tagállamnak ki kell jelölnie egy vagy több illetékes nemzeti hatóságot e rendelet hatékony végrehajtása érdekében, és biztosítania kell, hogy e hatóságok megfelelő felhatalmazással és erőforrásokkal rendelkezzenek. A tagállamok egy vagy több meglévő hatóságot is kijelölhetnek. A tagállamokban a szervezeti hatékonyság növelése, valamint a nyilvánossággal és más tagállami és uniós szintű partnerekkel – többek között a Bizottsággal és a félvezetőkkel foglalkozó európai testülettel – szembeni hivatalos kapcsolattartó pont létrehozása érdekében az e rendelet alapján illetékes hatóságként kijelölt hatóságok közül minden tagállamnak ki kell jelölnie egy nemzeti egyedüli kapcsolattartó pontot, amely az e rendelettel kapcsolatos kérdések koordinálásáért és a más tagállamok illetékes hatóságaival folytatott határokon átnyúló együttműködésért felel.

(59)Az illetékes hatóságok uniós és nemzeti szintű megbízható és konstruktív együttműködésének biztosítása érdekében az e rendelet alkalmazásában részt vevő valamennyi félnek tiszteletben kell tartania a feladatai ellátása során megszerzett információk és adatok bizalmas jellegét. A Bizottság és az illetékes nemzeti hatóságok, azok tisztviselői, alkalmazottai és az e hatóságok felügyelete alatt dolgozó egyéb személyek, valamint a tagállamok egyéb hatóságainak tisztviselői és köztisztviselői nem közölhetik az e rendelet alapján általuk megszerzett vagy velük megosztott olyan információkat, amelyekre üzleti titoktartási kötelezettség vonatkozik. Ezt az e rendelettel létrehozott, félvezetőkkel foglalkozó európai testületre és félvezető-bizottságra is alkalmazni kell. Adott esetben a Bizottság számára lehetővé kell tenni, hogy végrehajtási jogi aktusokat fogadjon el a bizalmas információk információgyűjtéssel összefüggésben történő kezelésére vonatkozó gyakorlati szabályok meghatározása céljából.

(60)A jelen rendelet szerinti kötelezettségeknek való megfelelést pénzbírság és kényszerítő bírság útján kell érvényesíteni. Ennek érdekében a kötelezettségeknek való meg nem felelés esetén a bírságok és kényszerítő bírságok megfelelő mértékét is meg kell határozni. A pénzbírságok és a kényszerítő bírságok kiszabására – a szankciók végrehajtására vonatkozó elévülési idők mellett – elévülési időket kell alkalmazni. Ezen túlmenően a Bizottságnak biztosítania kell az érintett vállalkozás vagy a vállalkozások képviseleti szervezetei számára a meghallgatáshoz való jogot.

(61)A Bizottságot fel kell hatalmazni arra, hogy a Szerződés 290. cikkének megfelelően jogi aktusokat fogadjon el az e rendelet I. mellékletének az abban meghatározott fellépések tekintetében – a technológiai változások és a piaci fejlemények tükrözése érdekében – e rendelet célkitűzéseinek megfelelő módon történő módosítása céljából, továbbá a II. mellékletnek a mérhető mutatók tekintetében szükségesnek tekintett módosítása céljából, valamint e rendeletnek a nyomonkövetési- és értékelési keret létrehozásáról szóló rendelkezésekkel történő kiegészítése céljából. Különösen fontos, hogy a Bizottság az előkészítő munkája során megfelelő konzultációkat folytasson, többek között szakértői szinten is, és hogy e konzultációkra a jogalkotás minőségének javításáról szóló, 2016. április 13-i intézményközi megállapodásnak 63 megfelelően kerüljön sor. A felhatalmazáson alapuló jogi aktusok előkészítésében való egyenlő részvétel biztosítása érdekében az Európai Parlament és a Tanács a tagállamok szakértőivel egyidejűleg kézhez kap minden dokumentumot, és szakértőik rendszeresen részt vehetnek a Bizottság felhatalmazáson alapuló jogi aktusok előkészítésével foglalkozó szakértői csoportjainak ülésein.

(62)E rendelet végrehajtása egységes feltételeinek biztosítása érdekében a Bizottságra végrehajtási hatásköröket kell ruházni az ECIC-ek kiválasztása, a kompetenciaközpontok feladatainak megállapítására és meghatározására, valamint a hálózat létrehozására vonatkozó eljárás tekintetében, a kezdeményezés célkitűzéseinek elérése érdekében. Ezen túlmenően a Bizottságra végrehajtási hatásköröket kell ruházni a félvezetőválságok esetén a válságszakasz aktiválása, a gyors és összehangolt reagálás lehetővé tétele, valamint a bizalmas információk kezelésére vonatkozó gyakorlati intézkedések meghatározása tekintetében. Ezeket a végrehajtási hatásköröket a 182/2011/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek 64 megfelelően kell gyakorolni.

(63)Mivel e rendelet célját a tagállamok nem tudják kielégítően megvalósítani, az Unió szintjén azonban az intézkedés terjedelme és hatása miatt e célok jobban megvalósíthatók, az Unió intézkedéseket hozhat a Szerződés 5. cikkében foglalt szubszidiaritás elvének megfelelően. Az említett cikkben foglalt arányosság elvének megfelelően ez a rendelet nem lépi túl az említett cél eléréséhez szükséges mértéket,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

I. fejezet

Általános rendelkezések

1. cikk

Tárgy

(1)Ez a rendelet keretet hoz létre a félvezető-ágazat uniós szintű megerősítésére, különösen a következő intézkedések révén:

a)az Európai Csipkezdeményezés (a továbbiakban: a kezdeményezés) létrehozása;

b)az Unióban a félvezető-ellátás biztonságát elősegítő, a maguk nemében első integrált gyártólétesítmények és nyílt uniós üzemek elismerésére és támogatására vonatkozó kritériumok meghatározása;

c)a tagállamok és a Bizottság közötti koordinációs mechanizmus létrehozása a félvezető-ellátás és a félvezetőhiányra adott válságreagálás nyomon követésére.

2. cikk

Fogalommeghatározások

(1)E rendelet alkalmazásában a következő fogalommeghatározásokat kell alkalmazni:

1.„félvezető”: a következők bármelyike:

a)olyan elemi anyag, például szilícium vagy vegyület, mint például a karborundum, amelynek elektromos vezetőképessége módosítható; vagy

b)előre meghatározott mintának megfelelően meghatározott félvezető, szigetelő és vezető rétegek sorozatából álló alkatrész, amely jól meghatározott elektronikus vagy fotonikai funkciók vagy mindkettő elvégzésére szolgál;

2.„csip”: olyan elektronikus eszköz, amely egy félvezető anyag különböző funkcionális elemeit tartalmazza, jellemzően memória, logika, processzor és analóg eszközök formájában, más néven „integrált áramkör”;

3.„technológiai csomópont”: a félvezetőn lévő szerkezet, amely átalakító elemként szolgál, és amely alapján nanométerben mérhető a gyártási módszer;

4.„félvezető-ellátási lánc”: a félvezetők gyártásában részt vevő tevékenységek, szervezetek, szereplők, technológia, információk, erőforrások és szolgáltatások rendszere, beleértve a nyersanyagokat, a gyártóberendezéseket, a tervezést, a gyártást, az összeszerelést, a tesztelést és a csomagolást;

5.„félvezető-értéklánc”: a félvezető termékhez kapcsolódó tevékenységek összessége a tervezéstől a végfelhasználásig, beleértve a nyersanyagokat, a gyártóberendezéseket, a kutatást, a tervezést, a gyártást, a tesztelést, az összeszerelést és a csomagolást a végtermékekbe való beágyazás és validálás céljából;

6.„kísérleti gyártósor”: olyan kísérleti projekt vagy intézkedés, amely a 3–8. szint közötti, magasabb technológiai érettségi szinteket célozza egy terméknek vagy rendszernek a modellfeltevések alapján történő teszteléséhez, demonstrálásához és kalibrálásához szükséges infrastruktúra továbbfejlesztése érdekében;

7.„koordinátor”: olyan jogalany, amely tagja a 7. cikknek megfelelően létrehozott Európai Csipinfrastruktúra-konzorciumnak, és akit a konzorcium valamennyi tagja fő kapcsolattartóként jelölt ki a konzorciumnak a Bizottsággal való kapcsolattartása céljából;

8.„kis- és középvállalkozások” vagy „kkv-k”: a 2003/361/EK bizottsági ajánlás 65 mellékletének 2. cikkében meghatározott kis- és középvállalkozások;

9.„közepes piaci tőkeértékű vállalat”: olyan vállalat, amely nem kkv, és amely alkalmazottainak létszáma – a személyzet létszámát a 2003/361/EK ajánlás mellékletének 3–6. cikke szerint számítva – legfeljebb 1 500 fő;

10.„maga nemében első létesítmény”: félvezetőgyártásra alkalmas ipari létesítmény – beleértve a front-endet és a back-endet vagy mindkettőt –, amely érdemben még nincs jelen az Unióban, vagy nem vállaltak kötelezettséget az Unión belüli építésére, például a technológiai csomópont, a félvezető hordozó anyag, mint a karborundum és a gallium-nitrit, valamint más olyan termékinnováció tekintetében, amely jobb teljesítményt, folyamatinnovációt vagy energia- és környezetvédelmi teljesítményt kínálhat;

11.„következő generációs csipek” és „következő generációs félvezető technológiák”: olyan csipek és félvezető technológiák, amelyek túlmutatnak a legkorszerűbb technológiákon a számítási teljesítmény vagy az energiahatékonyság jelentős javítása, valamint egyéb jelentős energetikai és környezeti előnyök nyújtása terén;

12.„front-end”: a félvezető lapkák teljes feldolgozása;

13.„back-end”: minden egyes integrált áramkör csomagolása, összeszerelése és vizsgálata;

14.„félvezetők felhasználója”: olyan vállalkozás, amely olyan termékeket gyárt, amelyekbe félvezetők kerülnek beépítésre;

15.„kulcsfontosságú piaci szereplők”: az uniós félvezető-ágazatban működő vállalkozások, amelyek megbízható működése alapvető fontosságú a félvezető-ellátási lánc szempontjából;

16.„kritikus ágazat”: a kritikus fontosságú szervezetek, a védelmi ágazat és a közbiztonság és védelem szempontjából fontos egyéb tevékenységek rezilienciájáról szóló európai parlamenti és tanácsi irányelvre irányuló bizottsági javaslat mellékletében említett bármely ágazat;

17.„válság szempontjából releváns termék”: a félvezetők vagy köztes termékek előállításához szükséges félvezetők, köztes termékek és nyersanyagok, amelyeket érint a félvezetői válság, vagy amelyek stratégiai jelentőséggel bírnak a félvezetőválság vagy gazdasági hatásainak orvoslása szempontjából;

18.„gyártási képesség”: egy félvezetőgyártó létesítmény potenciális teljesítménye optimális erőforrások mellett, jellemzően bizonyos méretű lapkák mennyisége, amelyek adott idő alatt gyárthatók;

19.„gyártási kapacitás”: egy félvezetőgyártó létesítmény teljesítménye, jellemzően bizonyos méretű lapkák mennyisége, amelyek adott idő alatt gyárthatók.

II. fejezet

Európai Csipkezdeményezés

1. szakasz

Általános rendelkezések

3. cikk
A kezdeményezés létrehozása

(1)A kezdeményezés a 2021–2027-es időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keret időtartamára jön létre.

(2)A kezdeményezést a Horizont Európa programból és a Digitális Európa programból, és különösen annak 6. sz. egyedi célkitűzéséből származó finanszírozás támogatja, mindkét programból legfeljebb 1,65-1,65 milliárd EUR indikatív összegben. Ezt a finanszírozást az (EU) 2021/695 rendelettel és az (EU) 2021/694 rendelettel összhangban kell végrehajtani.

4. cikk
A kezdeményezés célkitűzései

(1)A kezdeményezés általános célkitűzése, hogy Unió-szerte támogassa a nagyszabású technológiai kapacitásépítést és innovációt annak érdekében, hogy lehetővé váljon olyan élvonalbeli és új generációs félvezető és kvantumtechnológiák kifejlesztése és alkalmazása, amelyek megerősítik az Unió fejlett tervezési, rendszer-integrációs és csipgyártási képességeit, valamint hozzájárulnak a kettős digitális és zöld átállás megvalósításához.

(2)A kezdeményezés öt operatív célkitűzése a következő:

a)fejlett, nagyszabású tervezési kapacitások kiépítése az integrált félvezető technológiák számára. Ezt az operatív célkitűzést a következők révén kell elérni:

1.Unió-szerte elérhető innovatív virtuális platform kiépítése, amely a meglévő és az új tervezési létesítményeket a kibővített könyvtárakkal és az elektronikus tervezési automatizálási (EDA) eszközökkel integrálja;

2.a tervezési kapacitás korszerűsítése folyamatban lévő innovatív fejlesztésekkel, például a nyílt forráskódú csökkentett utasítású számítógépes architektúrán (RISC-V) alapuló processzorarchitektúrával;

3.a félvezető-ökoszisztéma bővítése a vertikális piaci ágazatok integrálásával, hozzájárulva az Unió zöld, digitális és innovációs menetrendjéhez;

b)a meglévő kísérleti gyártósorok fejlesztése és újak kialakítása. Ezt az operatív célkitűzést a következők révén kell elérni:

1.a technológiai képességek megerősítése a következő generációs csipgyártási technológiák terén a kutatási és innovációs tevékenységek integrálásával és a jövőbeli technológiai csomópontok fejlesztésének előkészítésével, beleértve a két nanométer alatti élvonalbeli csomópontokat, a legfeljebb 10 nanométeres, teljes kiürítésű silicon-on-insulatort (FD-SOI), valamint a 3D heterogén rendszerek integrációját és a fejlett csomagolást;

2.a nagyszabású innováció támogatása a kulcsfontosságú funkciókat – például a fenntartható energiát és az elektromobilitást, az alacsonyabb energiafogyasztást, a biztonságot, a nagyobb számítástechnikai teljesítményt elősegítő új anyagokat és architektúrákat – integráló, illeztve áttörést jelentő technológiákat, például neuromorf és beágyazott mesterséges intelligenciával működő csipekeket, integrált fotonikát, grafén és más 2D anyagalapú technológiákat integráló új tervezési koncepciók kísérletezésére, tesztelésére és validálására szolgáló új vagy meglévő kísérleti gyártósorokhoz való hozzáférés révén;

3.az integrált gyártólétesítmények és a nyílt uniós üzemek támogatása az új kísérleti gyártósorokhoz való elsőbbségi hozzáférés révén;

c)fejlett technológiai és mérnöki kapacitások kiépítése a kvantumcsipek innovatív fejlesztésének felgyorsítása érdekében;

d)kompetenciaközpontok hálózatának létrehozása Unió-szerte a következők érdekében:

1.a kapacitások megerősítése és a szakértelem széles körének biztosítása az érdekelt felek, köztük a végfelhasználói kkv-k és induló innovatív vállalkozások számára, megkönnyítve a fenti kapacitásokhoz és létesítményekhez való hozzáférést és azok hatékony használatát;

2.a készséghiány kezelése, új tehetségek vonzása és mozgósítása, valamint a megfelelően képzett munkaerő megjelenésének támogatása a félvezető-ágazat megerősítése érdekében, többek között a munkavállalók átképzése és továbbképzése révén;

e)az InvestEU Alap vegyes finanszírozási eszközén és az Európai Innovációs Tanácson keresztül az induló innovatív vállalkozások, a növekvő innovatív vállalkozások, a kkv-k és a félvezető-értékláncban részt vevő egyéb vállalatok hitelfinanszírozáshoz és saját tőkéhez való hozzáférésének megkönnyítésére irányuló tevékenységek, együttesen „Csipfinanszírozási Alap”-nak nevezett finanszírozási tevékenységek végzése a következők céljából:

1.az uniós költségvetési kiadások tőkevonzó hatásának javítása, és magasabb multiplikátorhatás kiváltása a magánfinanszírozás bevonásával;

2.támogatás nyújtása a finanszírozáshoz való hozzáférés terén nehézségekkel küzdő vállalkozások számára, valamint az Unió és tagállamai gazdasági ellenálló képességének megerősítése iránti igény kezelése;

3.a félvezetőgyártási technológiákba és a csipek tervezésébe történő beruházások felgyorsítása, valamint a köz- és a magánszektorból származó finanszírozás mozgósítása, a teljes félvezető-értéklánc ellátásbiztonságának növelése mellett.

5. cikk
A kezdeményezés elemei

(1)A kezdeményezés öt eleme a következő:

a)az integrált félvezető technológiák tervezési kapacitásai;

b)kísérleti gyártósorok az innovatív termelés előkészítésére, valamint tesztelési és kísérleti létesítmények;

c)a kvantumcsipek fejlett technológiai és mérnöki kapacitásai;

d)kompetenciaközpontok hálózata és készségfejlesztés;

e)Az induló innovatív vállalkozások, a növekvő innovatív vállalkozások, a kkv-k és a félvezető-értékláncban részt vevő egyéb vállalatok hitelfinanszírozáshoz és saját tőkéhez való hozzáférését célzó Csipfinanszírozási Alap tevékenységei.

6 cikk
Uniós programokkal való szinergiák

(1)A kezdeményezés a III. mellékletben foglaltak szerint lehetővé teszi a más uniós programokkal való szinergiákat. A Bizottság gondoskodik róla, hogy semmi ne akadályozza az egyedi célkitűzések megvalósítását, amikor kiaknázásra kerül a programnak más uniós programokkal való kiegészítő jellege.

7. cikk
Európai Csipinfrastruktúra-konzorcium

(1)A kezdeményezés keretében finanszírozott támogatható intézkedések és egyéb kapcsolódó feladatok végrehajtása céljából az e cikkben meghatározott feltételek mellett létre lehet hozni egy Európai Csipinfrastruktúra-konzorciumot (a továbbiakban: ECIC).

(2)Az ECIC:

a)a (6) bekezdésben említett bizottsági határozat hatálybalépésének napjától jogi személyiséggel rendelkezik;

b)egy vagy több, létesítő okirat szerinti székhellyel rendelkezik, amelyek egy vagy több tagállam területén helyezkednek el;

c)legalább három tagállamból származó legalább három jogalanyból áll, és a tagállamok részvételével köz-magán konzorciumként, valamint magán jogalanyként működik;

d)kijelöli a koordinátort.

(3)A koordinátor írásos kérelmet nyújt be a Bizottsághoz, amely a következőket tartalmazza:

a)kérelem a Bizottság számára az ECIC létrehozásáról, beleértve az ECIC-konzorciumot alkotó javasolt jogalanyok listáját;

b)az ECIC létesítő okiratának tervezete, amely legalább a következőkre vonatkozó rendelkezéseket tartalmazza: a létrehozási eljárás, a tagság, a költségvetés, a székhely, az alkalmazandó jog és joghatóság, az eredmények tulajdonjoga, az irányítás, beleértve a döntéshozatali eljárást és a konkrét szerepet, valamint adott esetben a tagállamok és a Bizottság szavazati jogát, a felszámolást, a jelentéstételt és a felelősséget.

(4)A Bizottság a következő kritériumok alapján felülvizsgálja az ECIC létrehozására irányuló kérelmet:

a)a javasolt ECIC és az azt alkotó jogalanyok megfelelő kompetenciái, know-how-ja és képességei a félvezetőkkel kapcsolatban;

b)a kezdeményezés keretében támogatható intézkedések végrehajtásához szükséges, megfelelő irányítási kapacitás, személyzet és infrastruktúra;

c)az uniós szinten megállapított igazgatási, szerződéses és pénzügyi irányítási szabályok alkalmazásához szükséges működési és jogi eszközök;

d)az uniós források azon szintjének megfelelő, kellő pénzügyi életképesség, amelynek irányítására fel fogják hívni, adott esetben – lehetőleg egy közigazgatási szerv által nyújtott – biztosítékokkal alátámasztva;

e)a tagállamok és a magánszektorbeli résztvevők által az ECIC finanszírozására rendelkezésre bocsátandó költségvetés és a kapcsolódó szabályok;

f)az ECIC megfelelő képessége arra, hogy gondoskodjon az ipar szükségleteinek kielégítéséről.

(5)A Bizottság végrehajtási jogi aktus útján és a (4) bekezdésben meghatározott kritériumok alapján elfogadja a következő határozatok egyikét:

a)határozat az ECIC létrehozásáról, miután megállapította, hogy a (3) és (4) bekezdésben meghatározott követelmények teljesülnek;

b)határozat a kérelem elutasításáról, miután megállapította, hogy a (3) és (4) bekezdésben meghatározott követelmények nem teljesülnek.

Ezt a végrehajtási jogi aktust a 33. cikk (2) bekezdésében említett vizsgálóbizottsági eljárásnak megfelelően kell elfogadni.

(6)Az (5) bekezdésben említett határozatról értesíteni kell a kérelmezőket.

(7)Az ECIC létrehozásáról szóló határozatot az Európai Unió Hivatalos Lapjában ki kell hirdetni.

(8)Az ECIC jelentős általános autonómiával rendelkezik tagságának, irányításának, finanszírozásának, költségvetésének, valamint a tagoktól származó pénzügyi hozzájárulások lehívására vonatkozó részletes szabályoknak, a szavazati jogoknak és a munkamódszereknek a meghatározása tekintetében. Az ECIC szervezeti felépítésének, összetételének és munkamódszereinek – beleértve a létesítő okirat bármely módosítását is – azonban összhangban kell lenniük e rendelet és az Európai Csipkezdeményezés céljaival és célkitűzéseivel, és hozzá kell járulniuk azokhoz, és értesíteni kell róluk a Bizottságot.

(9)Az ECIC éves tevékenységi jelentést készít, amely tartalmazza tevékenységeinek technikai leírását és egy pénzügyi jelentést. Az éves tevékenységi jelentést továbbítja a Bizottságnak és nyilvánosan hozzáférhetővé teszi. A Bizottság ajánlásokat tehet az éves tevékenységi jelentésben tárgyalt kérdésekkel kapcsolatban.

8. cikk
A félvezetőkkel foglalkozó kompetenciaközpontok európai hálózata

(1)A kezdeményezés 5. cikk d) pontjában említett komponense szerinti intézkedések végrehajtása céljából létre lehet hozni a félvezetőkkel foglalkozó kompetenciaközpontok európai hálózatát (a továbbiakban: a hálózat).

(2)A kezdeményezés 5. cikk d) pontjában említett komponenséhez tartozó intézkedések végrehajtása tekintetében a hálózat a következő tevékenységek mindegyikét vagy egy részét végezheti az uniós gazdasági ágazat, különösen a kkv-k és a közepes piaci tőkeértékű vállalatok (mid-capok), valamint a közszektor javára:

a)hozzáférést biztosít a kezdeményezés 5. cikk a) pontjában említett komponense szerinti tervezési szolgáltatásokhoz és tervezési eszközökhöz, valamint a kezdeményezés 5. cikk b) pontjában említett komponense keretében támogatott kísérleti gyártósorokhoz;

b)figyelemfelkeltés, valamint a szükséges know-how, szakértelem és készségek biztosítása az érdekelt felek számára annak érdekében, hogy az infrastruktúra hatékony használata révén felgyorsítsák az új félvezető technológiák, tervezési lehetőségek és rendszerkoncepciók fejlesztését és integrációját;

c)figyelemfelkeltés, valamint szakértelem, know-how és szolgáltatások vagy az azokhoz való hozzáférés biztosítása, beleértve a rendszertervezési készenlétet, az új és meglévő kísérleti gyártósorokat, valamint az e kezdeményezés által támogatott, a készségek és kompetenciák fejlesztéséhez szükséges intézkedéseket;

d)a szakértelem és a know-how tagállamok és régiók közötti átadásának megkönnyítése, a készségek, az ismeretek és a bevált gyakorlatok cseréjének ösztönzése, valamint közös programok ösztönzése;

e)a félvezető technológiákra vonatkozó speciális képzési tevékenységek kidolgozása és irányítása az uniós tehetségbázis fejlesztésének támogatása érdekében.

(3)A tagállamok nyílt és versenyalapú eljáráson keresztül kijelölik a részvételre jelentkező kompetenciaközpontokat a nemzeti eljárásaikkal, közigazgatási és intézményi struktúrájukkal összhangban. A Bizottság végrehajtási jogi aktusok útján meghatározza a kompetenciaközpontok létrehozására vonatkozó eljárást, beleértve a kiválasztási kritériumokat, valamint a központok további feladatait és funkcióit a kezdeményezés szerinti intézkedések végrehajtása tekintetében, a hálózat létrehozására vonatkozó eljárást, valamint a hálózatot alkotó szervezetek kiválasztására vonatkozó határozatokat. Ezeket a végrehajtási jogi aktusokat a 33. cikk (2) bekezdésében említett vizsgálóbizottsági eljárás keretében kell elfogadni.

(4)A hálózat jelentős általános autonómiával rendelkezik szervezetének, összetételének és munkamódszereinek meghatározása tekintetében. A hálózat szervezeti felépítésének, összetételének és munkamódszereinek azonban összhangban kell lenniük e rendelet és a kezdeményezés céljaival, és hozzá kell járulniuk azokhoz.

9. cikk
Végrehajtás

(1)A kezdeményezés 5. cikk a)–d) pontjában felsorolt komponenseivel az (EU) 2021/2085 tanácsi rendelet módosításáról szóló XX/XX tanácsi rendeletben említett csipekkel foglalkozó közös vállalkozást lehet megbízni, és azokat a csipekkel foglalkozó közös vállalkozás munkaprogramjában lehet végrehajtani.

(2)A Bizottság felhatalmazást kap arra, hogy – a technológiai változás és a piaci fejlemények tükrözése érdekében – a 32. cikkel összhangban felhatalmazáson alapuló jogi aktusokat fogadjon el annak érdekében, hogy a kezdeményezés 4. cikkben meghatározott célkitűzéseinek megfelelő módon módosítsa az I. mellékletet az abban meghatározott tevékenységek tekintetében.

(3)A kezdeményezés hatékony végrehajtásának és értékelésének biztosítása érdekében a Bizottság felhatalmazást kap arra, hogy a 32. cikknek megfelelően felhatalmazáson alapuló jogi aktusokat fogadjon el abból a célból, hogy módosítsa a II. mellékletet a végrehajtás nyomon követésére szolgáló mérhető mutatók tekintetében, valamint hogy jelentést tegyen a kezdeményezésről a 4. cikkben meghatározott célkitűzések elérése érdekében.

III. fejezet

Az ellátás biztonsága

10. cikk
Integrált gyártólétesítmények

(1)Az integrált gyártólétesítmények az Unióban a félvezetők tervezését és gyártását szolgáló, a maguk nemében első létesítmények, beleértve a front-endet és a back-endet vagy mindkettőt, amelyek hozzájárulnak a belső piac ellátásbiztonságához.

(2)Az integrált gyártólétesítmény a következő kritériumoknak felel meg:

a)a maga nemében első létesítménynek minősül;

b)létrehozása és működtetése egyértelműen pozitív hatást gyakorol az Unió félvezető-értékláncára az ellátás biztonságának biztosítása és a képzett munkaerő növelése tekintetében;

c)garantálja, hogy nem vonatkozik rá harmadik országok közszolgáltatási kötelezettségeinek területen kívüli alkalmazása oly módon, ami alááshatja a vállalkozás képességét a 21. cikk (1) bekezdésében meghatározott kötelezettségek teljesítésére, és kötelezettséget vállal arra, hogy ilyen kötelezettség felmerülésekor tájékoztatja a Bizottságot;

d)kötelezettséget vállal arra, hogy beruház a csipek következő generációjába.

(3)A (2) bekezdés d) pontja szerint a csipek következő generációjába való beruházás céljából az integrált gyártólétesítmény elsőbbségi hozzáféréssel rendelkezik az 5. cikk b) pontjával összhangban létrehozott kísérleti gyártósorokhoz. Az ilyen elsőbbségi hozzáférés nem érinti más érdekelt vállalkozásoknak a kísérleti gyártósorokhoz való tényleges hozzáférését.

11. cikk
Nyílt uniós üzemek

(1)A nyílt uniós üzemek olyan a maguk nemében első félvezető-gyártóüzemek az Unióban, beleértve a front-endet vagy a back-endet vagy mindkettőt, amelyek termelési kapacitást kínálnak független vállalkozások számára, és ezáltal hozzájárulnak a belső piac ellátásbiztonságához.

(2)A nyílt uniós üzem a következő kritériumoknak felel meg:

a)a maga nemében első létesítménynek minősül;

b)létrehozása és működtetése egyértelműen pozitív hatást gyakorol az Unió félvezető-értékláncára az ellátás biztonságának biztosítása és a képzett munkaerő növelése tekintetében, figyelembe véve különösen azt, hogy milyen mértékben kínál front-end vagy back-end vagy mindkétféle termelési kapacitást a létesítményhez nem kapcsolódó vállalkozásoknak, amennyiben elegendő kereslet áll fenn;

c)garantálja, hogy nem vonatkozik rá harmadik országok közszolgáltatási kötelezettségeinek területen kívüli alkalmazása oly módon, ami alááshatja a vállalkozás képességét a 21. cikk (1) bekezdésében meghatározott kötelezettségek teljesítésére, és kötelezettséget vállal arra, hogy ilyen kötelezettség felmerülésekor tájékoztatja a Bizottságot;

d)kötelezettséget vállal arra, hogy beruház a csipek következő generációjába.

(3)Amennyiben egy nyílt uniós üzem termelési kapacitást kínál a létesítmény üzemeltetőjével kapcsolatban nem álló vállalkozásoknak, akkor a tervezési és gyártási folyamatok megfelelő és hatékony funkcionális szétválasztását alakítja ki és tartja fenn az egyes szakaszokban szerzett információk védelmének biztosítása érdekében.

(4)A (2) bekezdés d) pontja szerint a csipek következő generációjába való beruházás céljából a nyílt uniós üzem elsőbbségi hozzáféréssel rendelkezik az 5. cikk b) pontjával összhangban létrehozott kísérleti gyártósorokhoz. Az ilyen elsőbbségi hozzáférés nem érinti más érdekelt vállalkozásoknak a kísérleti gyártósorokhoz való tényleges hozzáférését.

12. cikk
Kérelmezés és elismerés

(1)Bármely vállalkozás vagy vállalkozások konzorciuma (a továbbiakban: kérelmező) kérelmet nyújthat be a Bizottsághoz arra vonatkozóan, hogy a kérelmező tervezett létesítményét integrált gyártólétesítményként vagy nyílt uniós üzemként ismerje el.

(2)A Bizottság a félvezetőkkel foglalkozó európai testülettel konzultálva tisztességes és átlátható eljárás keretében értékeli a kérelmet a következő elemek alapján:

a)a 10. cikk (2) bekezdésében, illetve a 11. cikk (2) bekezdésében meghatározott kritériumoknak való megfelelés;

b)a projekt pénzügyi életképességét értékelő üzleti terv, beleértve a tervezett állami támogatásra vonatkozó információkat;

c)a kérelmező igazolt tapasztalata hasonló létesítmények telepítése és működtetése terén;

d)megfelelő igazoló dokumentum rendelkezésre bocsátása, amely igazolja azon tagállam vagy tagállamok felkészültségét a létesítmény létrehozásának megkönnyítése terén, ahol a kérelmező létre kívánja hozni az ilyen létesítményt.

A Bizottság feldolgozza a kérelmet, és időben elfogadja határozatát, valamint értesíti erről a kérelmezőt.

(3)A Bizottság nyomon követi az integrált gyártólétesítmények és a nyílt uniós üzemek tevékenységeit. Amennyiben a Bizottság megállapítja, hogy egy létesítmény már nem felel meg a 10. cikk (2) bekezdésében, illetve a 11. cikk (2) bekezdésében meghatározott kritériumoknak, megállapításairól értesíti a félvezetőkkel foglalkozó európai testületet. A félvezetőkkel foglalkozó európai testülettel folytatott konzultációt és a létesítmény meghallgatását követően a Bizottság hatályon kívül helyezheti azt a határozatot, amely a létesítményt integrált gyártólétesítménynek vagy nyílt uniós üzemnek minősíti.

(4)A Bizottság a félvezetőkkel foglalkozó európai testülettel folytatott konzultációt követően hatályon kívül helyezheti az integrált gyártólétesítmény vagy nyílt uniós üzem jogállását elismerő határozatot, ha az elismerés téves információkat tartalmazó kérelmen alapult.

(5)Azok a létesítmények, amelyek már nem integrált gyártólétesítmények vagy nyílt uniós üzemek, elveszítik az e rendeletből eredő, e jogállás elismeréséhez kapcsolódó valamennyi jogot.

13. cikk
Közérdek és állami támogatás

(1)Az integrált gyártólétesítményeket vagy nyílt uniós üzemeket úgy kell tekinteni, hogy azok hozzájárulnak a félvezető-ellátás biztonságához az Unióban, és ezáltal a közérdeket szolgálják.

(2)Az Unión belüli ellátásbiztonság elérése érdekében a tagállamok – a Szerződés 107. és 108. cikkének sérelme nélkül – a 14. cikkel összhangban támogatási rendszereket alkalmazhatnak, és közigazgatási támogatást biztosíthatnak az integrált gyártólétesítmények és a nyílt uniós üzemek számára.

14. cikk
Az engedélyezési eljárások nemzeti gyorsított eljárása

(1)A tagállamok biztosítják, hogy az integrált gyártólétesítmények és nyílt uniós üzemek tervezésével, megépítésével és működtetésével kapcsolatos közigazgatási kérelmeket hatékonyan és kellő időben feldolgozzák. E célból valamennyi érintett nemzeti hatóság gondoskodik arról, hogy e kérelmeket a jogilag lehetséges leggyorsabb módon kezeljék.

(2)Amennyiben a nemzeti jogban létezik ilyen jogállás, az integrált gyártólétesítményeket és a nyílt uniós üzemeket a lehető legnagyobb nemzeti jelentőségű jogállással ruházzák fel, és ennek megfelelően kezelik az engedélyezési eljárások során, beleértve a környezeti vizsgálatokkal kapcsolatos eljárásokat is, és amennyiben a nemzeti jog úgy rendelkezik, a területrendezési eljárásokat.

(3)A félvezető-ellátás biztonsága a 92/43/EGK irányelv 6. cikkének (4) bekezdése és 16. cikke (1) bekezdésének c) pontja, valamint a 2000/60 irányelv 4. cikkének (7) bekezdése értelmében vett kiemelkedően fontos közérdeken alapuló kényszerítő indoknak tekinthető. Ezért az integrált gyártólétesítmények és a nyílt uniós üzemek tervezése, megépítése és üzemeltetése kiemelkedően fontos közérdeknek tekinthető, feltéve, hogy az e rendelkezésekben meghatározott többi feltétel teljesül.

(4)Minden egyes integrált gyártólétesítmény és nyílt uniós üzem esetében az érintett tagállamok kijelölik a tervezéssel, építéssel és működtetéssel kapcsolatos közigazgatási kérelmek megkönnyítéséért és koordinációjáért felelős hatóságot. A hatóság koordinátort nevez ki, aki egyedüli kapcsolattartó pontként szolgál az integrált gyártólétesítmény vagy a nyílt uniós üzem számára. A hatóság munkacsoportot hozhat létre, amelyben a közigazgatási kérelmekben érintett valamennyi hatóság képviselteti magát az engedélyezési ütemterv kidolgozása, valamint végrehajtásának nyomon követése és koordinálása céljából. Amennyiben egy integrált gyártólétesítmény vagy egy nyílt uniós üzem létrehozásához két vagy több tagállamban kell döntéseket hozni, az érintett hatóságok megtesznek minden szükséges lépést az egymás közötti hatékony és eredményes együttműködés és koordináció érdekében.

IV. fejezet

Nyomon követés és válságreagálás

1. szakasz
Nyomon követés

15. cikk
Nyomon követés és riasztás

(1)A tagállamok rendszeresen nyomon követik a félvezető-értékláncot. Különösen az alábbi feladatokat látják el:

a)a 16. cikk szerint azonosított korai előrejelző mutatók nyomon követése;

b)a 17. cikk szerint azonosított kulcsfontosságú piaci szereplők által nyújtott szolgáltatások és áruk rendelkezésre állásának és integritásának nyomon követése.

A tagállamok a vonatkozó megállapításokat rendszeres tájékoztatás formájában közlik a félvezetőkkel foglalkozó európai testülettel.

(2)A tagállamok felkérik a félvezetők fő felhasználóit és más érdekelt feleket, hogy nyújtsanak tájékoztatást a kereslet jelentős ingadozásáról és az ellátási láncuk ismert zavarairól. Az információcsere megkönnyítése érdekében a tagállamok rendelkeznek e tájékoztatások mechanizmusáról és igazgatási felépítéséről.

(3)A 26. cikk (1) bekezdése szerint kijelölt illetékes nemzeti hatóságok információkat kérhetnek a félvezető-ellátási lánc mentén működő vállalkozások képviseleti szervezeteitől vagy egyedi vállalkozásoktól, amennyiben ez az (1) bekezdés alkalmazásában szükséges és arányos. Ilyen esetben az illetékes nemzeti hatóságok különös figyelmet fordítanak a kkv-kra a kérelemből eredő adminisztratív terhek minimalizálása érdekében, és előnyben részesítik az ilyen információk megszerzéséhez szükséges digitális megoldásokat. Az e bekezdés alapján megszerzett információkat a 27. cikkben meghatározott titoktartási kötelezettségeknek megfelelően kell kezelni.

(4)Amennyiben egy tagállam potenciális félvezetőválságról vagy a kereslet jelentős ingadozásáról szerez tudomást, vagy konkrét és megbízható információval rendelkezik bármely más kockázati tényezőről vagy eseményről, haladéktalanul figyelmezteti a Bizottságot („korai előrejelzés”).

(5)Amennyiben a Bizottság tudomására jut egy esetleges félvezetőválság, a kereslet jelentős ingadozása, vagy konkrét és megbízható információval rendelkezik bármely más kockázati tényezőről vagy eseményről a (4) bekezdéssel összhangban valamely tagállam által küldött riasztás alapján vagy más forrásokból, többek között nemzetközi partnerektől származó információk alapján, indokolatlan késedelem nélkül:

a)összehívja a félvezetőkkel foglalkozó európai testület rendkívüli ülését a következő intézkedések koordinálása érdekében:

1.annak értékelése, hogy indokolt-e a 18. cikkben említett válságszakasz aktiválása;

2.annak megvitatása, hogy helyénvaló, szükséges és arányos lehet-e, hogy a tagállamok közösen szerezzenek be félvezetőket, köztes termékeket vagy olyan nyersanyagokat, amelyeket egy esetleges félvezetőválság érint vagy érinthet (a továbbiakban: koordinált beszerzés);

b)az Unió nevében a nemzetközi kötelezettségekkel összhangban konzultációkat vagy együttműködést kezdeményez az érintett harmadik országokkal az ellátási lánc zavarainak kezelésére irányuló, együttműködésen alapuló megoldások keresése céljából. Ez adott esetben magában foglalhatja a megfelelő nemzetközi fórumokon folytatott koordinációt.

(6)Az (5) bekezdés a) pontjának ii. alpontjában említett koordinált beszerzést a tagállamok a 2014/24/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv 66 38. cikkében meghatározott szabályokkal összhangban hajtják végre.

(7)A 26. cikk (1) bekezdése szerint kijelölt illetékes nemzeti hatóságok feltérképezik a területükön a félvezető-ellátási lánc mentén működő vállalkozásokat, beleértve a szolgáltatásokra vagy árukra vonatkozó nem bizalmas információkat és az elérhetőségi adatokat is. Erről a jegyzékről és annak minden későbbi frissítéséről értesítik a Bizottságot. A Bizottság a félvezetőkkel foglalkozó európai testülettel folytatott konzultációt követően iránymutatást adhat ki az összegyűjtendő információk további pontosítása, valamint a műszaki előírások és formátumok meghatározása céljából.

16. cikk
Uniós kockázatértékelés és korai előrejelző mutatók

(1)A Bizottság a félvezetőkkel foglalkozó európai testülettel folytatott konzultációt követően értékeli azokat a kockázatokat, amelyek zavarhatják, veszélyeztethetik vagy negatívan befolyásolhatják a félvezető-ellátást (uniós kockázatértékelés). Az uniós kockázatértékelésben a Bizottság korai előrejelző mutatókat határoz meg.

(2)A Bizottság szükség esetén felülvizsgálja az uniós kockázatértékelést, beleértve a korai előrejelző mutatókat is.

(3)A félvezető-értéklánc 15. cikk szerinti nyomon követése során a tagállamok figyelemmel kísérik a Bizottság által meghatározott korai előrejelző mutatókat.

17. cikk
Fő piaci szereplők

(1)A tagállamok meghatározzák a félvezető-ellátási láncok mentén kulcsfontosságú piaci szereplőket a területükön, figyelembe véve a következő elemeket:

a)a piaci szereplő által nyújtott szolgáltatásra vagy árura támaszkodó egyéb uniós vállalkozások száma;

b)a kulcsfontosságú piaci szereplő uniós vagy globális piaci részesedése az ilyen szolgáltatások vagy áruk piacán;

c)a piaci szereplő fontossága a tekintetben, hogy az Unióban megfelelő szintű szolgáltatás- vagy árukínálatot tartson fenn, figyelembe véve az adott szolgáltatás vagy áru nyújtásához rendelkezésre álló alternatív eszközöket;

d)az a hatás, amelyet a piaci szereplő által nyújtott szolgáltatás vagy áru ellátásának zavara gyakorolhat az Unió félvezető-ellátási láncára és az attól függő piacokra.

(2)A félvezető-értéklánc 15. cikk szerinti nyomon követése során a tagállamok a félvezetőkkel foglalkozó európai testülettel folytatott konzultációt követően figyelemmel kísérik az említett kulcsfontosságú piaci szereplők által nyújtott szolgáltatások vagy áruk rendelkezésre állását és integritását.

2. szakasz
Félvezető-ellátási válságszakasz

18. cikk
A válságszakasz aktiválása

(1)Félvezetőválság akkor áll fenn, ha a félvezető-ellátásban olyan súlyos zavarok lépnek fel, amelyek jelentős hiányhoz vezetnek, és amelyek:

a)jelentős késedelemmel járnak, vagy jelentős negatív hatást gyakorolnak az Unió egy vagy több fontos gazdasági ágazatára; vagy

b)megakadályozzák a kritikus ágazatok által használt alapvető termékek szállítását, javítását és karbantartását.

(2)Amennyiben a Bizottság értékelése konkrét, komoly és megbízható bizonyítékot szolgáltat egy félvezetőválságra, a Bizottság a 33. cikk (2) bekezdésével összhangban végrehajtási jogi aktusok révén aktiválhatja a válságszakaszt. Az aktiválás időtartamát a végrehajtási jogi aktusban kell meghatározni. Amennyiben a félvezetőválság kiterjedésére és súlyosságára tekintettel kellően indokolt, rendkívül sürgős okokból szükséges, az e cikk alapján elfogadott végrehajtási jogi aktusokra a 33. cikk (3) bekezdésében előírt eljárást kell alkalmazni.

(3)Annak az időtartamnak a lejárta előtt, amelyre a válságszakaszt aktiválták, a Bizottság a félvezetőkkel foglalkozó európai testülettel folytatott konzultációt követően értékeli, hogy meg kell-e hosszabbítani a válságszakasz aktiválását. Amennyiben az értékelés arra a következtetésre jut, hogy a meghosszabbítás helyénvaló, a Bizottság végrehajtási jogi aktusok útján meghosszabbíthatja az aktiválást. A meghosszabbítás időtartamát a 33. cikk (2) bekezdésével összhangban elfogadott végrehajtási jogi aktusokban kell meghatározni. A Bizottság ismételten határozhat úgy, hogy adott esetben meghosszabbítja a válságszakasz aktiválását.

(4)A válság idején a Bizottság valamely tagállam kérésére vagy saját kezdeményezésére szükség szerint rendkívüli üléseket hív össze a félvezetőkkel foglalkozó európai testülettel. A tagállamok szorosan együttműködnek a Bizottsággal, és koordinálják a félvezetőkkel foglalkozó európai testületen belül a félvezető-ellátási lánc tekintetében hozott nemzeti intézkedéseket.

(5)Azon időtartam lejártakor, amelyre vonatkozóan a válságszakaszt aktiválták, a 20., 21. és 22. cikkel összhangban hozott intézkedések hatályukat vesztik. A Bizottság a válságszakasz lejártát követő hat hónapon belül felülvizsgálja a 16. cikk (2) bekezdése szerinti uniós kockázatértékelést.

19. cikk
Veszélyhelyzeti eszköztár

(1)A válságszakasz aktiválása esetén és adott esetben az Unión belüli félvezetőválság kezelése érdekében a Bizottság a 20. cikkben meghatározott intézkedéseket az ott meghatározott feltételek szerint hozza meg. Ezen túlmenően a Bizottság meghozhatja a 21. vagy a 22. cikkben vagy mindkettőben előírt intézkedéseket, az azokban megállapított feltételek szerint.

(2)A Bizottság a félvezetőkkel foglalkozó európai testülettel folytatott konzultációt követően a 21. és 22. cikkben előírt intézkedéseket bizonyos kritikus ágazatokra korlátozhatja, amelyek működését a félvezetőválság megzavarja vagy megzavarhatja.

(3)A válságszakasz aktiválása esetén és adott esetben az Unión belüli félvezetőválság kezelése érdekében a félvezetőkkel foglalkozó európai testület:

a)értékeli a védelmi intézkedések esetleges bevezetésének hatását, beleértve különösen azt, hogy a piaci helyzet megfelel-e az (EU) 2015/479 rendelet szerinti alapvető termék jelentős hiányának, és véleményt készít a Bizottság számára;

b)értékeli a további megfelelő és hatékony vészhelyzeti intézkedéseket és azokkal kapcsolatban tanácsot ad.

(4)Az (1) bekezdésben említett intézkedések alkalmazása arányos, és azok az Unióban a létfontosságú társadalmi funkciók vagy gazdasági tevékenységek súlyos zavarainak kezeléséhez szükséges mértékre korlátozódnak, és az Unió érdekeit szolgálják. Ezen intézkedések alkalmazása során el kell kerülni, hogy aránytalan adminisztratív terhek háruljanak a kkv-kra.

(5)A Bizottság rendszeresen tájékoztatja az Európai Parlamentet és a Tanácsot az (1) bekezdéssel összhangban hozott intézkedésekről, és megindokolja döntését.

(6)A Bizottság a félvezetőkkel foglalkozó európai testülettel folytatott konzultációt követően további iránymutatást adhat ki a vészhelyzeti intézkedések végrehajtására és alkalmazására vonatkozóan.

20. cikk
Információgyűjtés

(1)A Bizottság a félvezetőkkel foglalkozó európai testülettel folytatott konzultációt követően felkéri a vállalkozások képviseleti szervezeteit vagy szükség esetén a félvezető-ellátási lánc mentén működő egyes vállalkozásokat, hogy tájékoztassák a Bizottságot termelési képességükről, termelési kapacitásukról és az aktuális elsődleges zavarokról, és szolgáltassanak a félvezetőválság jellegének értékeléséhez, illetve a lehetséges nemzeti vagy uniós szintű mérséklési vagy vészhelyzeti intézkedések meghatározásához és értékeléséhez szükséges egyéb meglévő adatokat.

(2)Az információkérésben meg kell jelölni annak jogalapját, arányosnak kell lennie az adatok részletessége és mennyisége, valamint a kért adatokhoz való hozzáférés gyakorisága tekintetében, figyelembe kell vennie a vállalkozás jogos céljait, valamint az adatok rendelkezésre bocsátásához szükséges költségeket és erőfeszítéseket, továbbá abban meg kell határozni azt a határidőt, amelyen belül az információt rendelkezésre kell bocsátani. Meg kell benne jelölni továbbá a 28. cikkben előírt szankciókat.

(3)A vállalkozások tulajdonosai vagy képviselői, és jogi személyek, társaságok, illetve jogi személyiséggel nem rendelkező társulások esetén a jogszabály vagy a létesítő okirat által képviseletre felhatalmazott személyek benyújtják az érintett vállalkozás vagy vállalkozások társulása nevében a kért információt. A megfelelően meghatalmazott ügyvédek jogosultak az ügyfeleik nevében az információk benyújtására. Az ügyfél teljes felelősséggel tartozik, ha az adott tájékoztatás hiányos, pontatlan vagy félrevezető.

(4)Amennyiben egy vállalkozás az e cikk szerinti kérésre helytelen, hiányos vagy félrevezető információt szolgáltat, vagy az előírt határidőn belül nem szolgáltat információt, a vállalkozásra a 28. cikknek megfelelően pénzbírságot kell kiszabni.

(5)Amennyiben egy, az Unióban letelepedett vállalkozással szemben harmadik országból kérnek információt félvezetőkkel kapcsolatos tevékenységeivel kapcsolatban, akkor erről oly módon tájékoztatja a Bizottságot, hogy lehetővé tegye a Bizottság számára, hogy hasonló információkat kérjen. A Bizottság tájékoztatja a félvezetőkkel foglalkozó európai testületet a harmadik ország ilyen irányú kéréséről.

21. cikk
Kiemelt fontosságú megrendelések

(1)Amennyiben az összes kritikus ágazat vagy egyes kritikus ágazatok működésének biztosításához szükséges és arányos, a Bizottság kötelezheti az integrált gyártólétesítményeket és a nyílt uniós üzemeket, hogy fogadják el és részesítsék előnyben a válság szempontjából releváns termékeket („kiemelt fontosságú megrendelés”). A kötelezettség elsőbbséget élvez minden, a magánjog vagy a közjog szerinti teljesítési kötelezettséggel szemben.

(2)Az (1) bekezdés szerinti kötelezettség más, félvezetőkkel foglalkozó vállalkozások számára is előírható, amelyek az állami támogatás keretében elfogadták ezt a lehetőséget.

(3)Amennyiben egy, az Unióban letelepedett, félvezetőkkel foglalkozó vállalkozás harmadik ország kiemelt fontosságú megrendelési intézkedésének hatálya alá tartozik, erről tájékoztatja a Bizottságot. Amennyiben ez a kötelezettség jelentős hatást gyakorol bizonyos kritikus ágazatok működésére, a Bizottság kötelezheti a vállalkozást, hogy a (4), (5) és (6) bekezdéssel összhangban fogadja el és részesítse előnyben a válság szempontjából releváns termékekre vonatkozó megrendeléseket.

(4)Az (1), (2) és (3) bekezdés szerinti kötelezettségeket a Bizottság határozatban állapítja meg. A határozatot az eset körülményeit figyelembe véve az összes alkalmazandó uniós jogi kötelezettségnek megfelelően kell meghozni, beleértve a szükségesség és az arányosság elvét is. A döntésben figyelembe kell venni különösen az érintett vállalkozás jogos céljait, valamint a gyártási folyamat bármilyen megváltoztatásához szükséges költségeket és erőfeszítéseket. Határozatában a Bizottság megjelöli a kiemelt fontosságú megrendelés jogalapját, meghatározza azt a határidőt, amelyen belül a megrendelést teljesíteni kell, és adott esetben meghatározza a terméket és a mennyiséget, valamint a kötelezettség be nem tartása esetére a 28. cikkben előírt szankciókat. A kiemelt fontosságú megrendelést méltányos és észszerű áron kell megrendelni.

(5)Az érintett vállalkozás köteles elfogadni és priorizálni a kiemelt fontosságú megrendelést. A vállalkozás kérheti a Bizottságtól a kiemelt fontosságú megrendelés felülvizsgálatát, amennyiben úgy ítéli meg, hogy az a következő okok valamelyike alapján kellően indokolt:

a)ha a vállalkozás elégtelen termelési képesség vagy termelési kapacitás miatt nem képes teljesíteni a kiemelt fontosságú megrendelést, még a megrendelés preferenciális kezelése mellett sem;

b)ha a megrendelés elfogadása észszerűtlen gazdasági terhet jelentene, és különös nehézségeket okozna a vállalkozásnak.

(6)Amennyiben egy vállalkozás köteles kiemelt fontosságú megrendelést elfogadni és előnyben részesíteni, nem felel a szerződéses kötelezettségek olyan megszegéséért, amely a kiemelt fontosságú megrendelések teljesítéséhez szükséges. A felelősség csak annyiban zárható ki, amennyiben a szerződéses kötelezettségek megszegése szükséges volt az előírt előnyben részesítésnek való megfeleléshez.

22. cikk

Közös beszerzés

(1)A Bizottság két vagy több tagállam kérésére megbízást kaphat arra, hogy a részt vevő tagállamok (a továbbiakban: részt vevő tagállamok) nevében központi beszerző szervként járjon el bizonyos kritikus ágazatok számára a válság szempontjából releváns termékek közbeszerzése (a továbbiakban: közös beszerzés) tekintetében.

(2)A Bizottság a félvezetőkkel foglalkozó európai testülettel konzultálva értékeli a kérelem hasznosságát, szükségességét és arányosságát. Amennyiben a Bizottság nem szándékozik eleget tenni a kérelemnek, tájékoztatja az érintett tagállamokat és a félvezetőkkel foglalkozó európai testületet, és megindokolja az elutasítást.

(3)A Bizottság javaslatot készít a részt vevő tagállamok által aláírandó keretmegállapodásra vonatkozóan. Ez a keretmegállapodás részletesen megszervezi az (1) bekezdésben említett közös beszerzést.

(4)Az e rendelet szerinti beszerzéseket a Bizottság a költségvetési rendeletben a saját beszerzéseire vonatkozóan meghatározott szabályokkal összhangban végzi. A Bizottság valamennyi részt vevő tagállam nevében jogosult és köteles lehet arra, hogy az eredményhez való elsőbbségi jog ellenében szerződéseket kössön a gazdasági szereplőkkel, beleértve a válság szempontjából releváns termékek egyéni gyártóit is, e termékek megvásárlására vagy az ilyen termékek előállításának vagy fejlesztésének előzetes finanszírozására vonatkozóan.

(5)Amennyiben a válság szempontjából releváns termékek beszerzése az uniós költségvetésből származó finanszírozást is magában foglal, a gazdasági szereplőkkel kötött egyedi megállapodások egyedi feltételeket határozhatnak meg.

(6)A Bizottság lefolytatja a közbeszerzési eljárásokat, és a szerződéseket a részt vevő tagállamok nevében megköti a gazdasági szereplőkkel. A Bizottság felkéri a részt vevő tagállamokat, hogy jelöljenek ki képviselőket a közbeszerzési eljárások előkészítésében való részvételre. A beszerzett termékek telepítése és használata továbbra is a részt vevő tagállamok hatáskörébe tartozik.

V. fejezet

Irányítás

1. szakasz

A félvezetőkkel foglalkozó európai testület

23. cikk

A félvezetőkkel foglalkozó európai testület létrehozása és feladatai

(1)Létrejön a félvezetőkkel foglalkozó európai testület.

(2)A félvezetőkkel foglalkozó európai testület e rendelet értelmében tanácsot ad és segítséget nyújt a Bizottságnak, különösen a következők révén:

a)a kezdeményezéssel kapcsolatos tanácsadás a csipekkel foglalkozó közös vállalkozás közigazgatási szervekből álló testülete számára;

b)az integrált gyártólétesítmények és a nyílt uniós üzemek működéséről szóló információk cseréje;

c)a megbízható termékek tanúsítását igénylő, potenciálisan jelentős társadalmi hatással és nagy biztonsági jelentőséggel bíró konkrét ágazatok és technológiák meghatározásának megvitatása és előkészítése;

d)az összehangolt nyomon követés és válságreagálás kezelése;

e)tanácsadás e rendelet következetes alkalmazásával kapcsolatban, a tagállamok közötti együttműködés és információcsere elősegítése az e rendelettel kapcsolatos kérdésekben.

(3)A félvezetőkkel foglalkozó európai testület a nemzetközi kötelezettségekkel összhangban támogatja a Bizottságot a nemzetközi együttműködésben, beleértve az információgyűjtést és a válságértékelést is.

(4)A félvezetőkkel foglalkozó európai testület adott esetben biztosítja a koordinációt, az együttműködést és az információcserét az uniós jog alapján létrehozott megfelelő válságreagálási és válsághelyzetekre való felkészülési struktúrákkal.

24. cikk
A félvezetőkkel foglalkozó európai testület felépítése

(1)A félvezetőkkel foglalkozó európai testület a tagállamok képviselőiből áll, elnöke pedig a Bizottság képviselője.

(2)A 26. cikk (3) bekezdésében említett minden egyes nemzeti egyedüli kapcsolattartó pont kinevez egy magas szintű képviselőt a félvezetőkkel foglalkozó európai testületbe. Amennyiben a funkció és a szakértelem szempontjából releváns, egy tagállam a félvezetőkkel foglalkozó európai testület különböző feladataival kapcsolatban egynél több képviselővel is rendelkezhet. A félvezetőkkel foglalkozó európai testület minden tagja póttaggal rendelkezik.

(3)A Bizottság javaslata alapján és azzal egyetértésben a félvezetőkkel foglalkozó európai testület tagjainak egyszerű többségével elfogadja eljárási szabályzatát.

(4)A Bizottság meghatározott kérdések vizsgálatára állandó vagy ideiglenes alcsoportokat hozhat létre. A Bizottság adott esetben megfigyelőként meghívhatja ezekbe az alcsoportokba a félvezetőipar érdekeit képviselő szervezeteket, beleértve a processzorokkal és félvezető technológiákkal foglalkozó ipari szövetséget és a félvezetők uniós szintű felhasználóit is. Létrejön egy, az uniós kutatási és technológiai szervezeteket magában foglaló alcsoport, amelynek feladata a stratégiai technológiai iránymutatások konkrét szempontjainak vizsgálata és az erről való jelentéstétel a félvezetőkkel foglalkozó európai testületnek.

25. cikk
A félvezetőkkel foglalkozó európai testület működése

(1)A félvezetőkkel foglalkozó európai testület évente legalább egyszer rendes ülést tart. A Bizottság vagy valamely tagállam kérésére rendkívüli üléseket tarthat a 15. cikkben és a 18. cikkben említettek szerint.

(2)A félvezetőkkel foglalkozó európai testület külön üléseket tart a 23. cikk (2) bekezdésének a) pontjában említett feladatai, valamint a 23. cikk (2) bekezdésének b), c) és d) pontjában említett feladatai céljából.

(3)Az elnök hívja össze az üléseket és készíti el a napirendet a félvezetőkkel foglalkozó európai testület e rendelet értelmében vett feladatainak és az eljárási szabályzatának megfelelően. A Bizottság igazgatási és elemzési támogatást nyújt a félvezetőkkel foglalkozó európai testület 23. cikk értelmében vett tevékenységeihez.

(4)A Bizottság adott esetben megfigyelőket jelölhet ki az üléseken való részvételre. A Bizottság speciális szakértelemmel rendelkező szakértőket – többek közt az érdekelt szervezetek képviselőit – felkérheti, hogy a napirenden szereplő kérdésekkel kapcsolatban azok eseti jelleggel részt vegyenek a félvezetőkkel foglalkozó európai testület ülésein. A Bizottság megkönnyítheti a félvezetőkkel foglalkozó európai testület és más uniós szervek, hivatalok, ügynökségek és tanácsadó csoportok közötti információcserét. A Bizottság megfigyelőként meghívja az Európai Parlament képviselőjét a félvezetőkkel foglalkozó európai testületbe. A Bizottság biztosítja a többi érintett uniós intézmény és szerv megfigyelőként való részvételét a félvezetőkkel foglalkozó európai testületben a nyomon követésről és a válságreagálásról szóló IV. fejezettel kapcsolatos üléseken. A megfigyelők és a szakértők nem rendelkeznek szavazati joggal, és nem vehetnek részt a félvezetőkkel foglalkozó európai testület és alcsoportjai véleményeinek, ajánlásainak vagy tanácsainak megfogalmazásában.

(5)A félvezetőkkel foglalkozó európai testület megteszi a szükséges intézkedéseket a bizalmas információk biztonságos kezelésének és feldolgozásának biztosítása érdekében.

2. szakasz

Illetékes nemzeti hatóságok

26. cikk
Az illetékes nemzeti hatóságok és az egyedüli kapcsolattartó pontok kijelölése

(1)Minden tagállam kijelöl egy vagy több illetékes nemzeti hatóságot e rendelet nemzeti szintű alkalmazásának és végrehajtásának biztosítása céljából.

(2)Amennyiben a tagállamok egynél több illetékes nemzeti hatóságot jelölnek ki, egyértelműen meghatározzák az érintett hatóságok felelősségi körét, és biztosítják, hogy azok hatékonyan és eredményesen együttműködjenek az e rendelet szerinti feladataik ellátása érdekében, beleértve a (3) bekezdésben említett nemzeti egyedüli kapcsolattartó pont kijelölését és tevékenységeit is.

(3)Minden tagállam kijelöl egy nemzeti egyedüli kapcsolattartó pontot (a továbbiakban: egyedüli kapcsolattartó pont), amely összekötő szerepet tölt be a többi tagállam illetékes nemzeti hatóságaival, a Bizottsággal és a félvezetőkkel foglalkozó európai testülettel való, határokon átnyúló együttműködés biztosítása érdekében. Amennyiben valamely tagállam csak egy illetékes hatóságot jelöl ki, ez az illetékes hatóság lesz egyúttal az egyedüli kapcsolattartó pont is.

(4)Minden tagállam értesíti a Bizottságot az illetékes nemzeti hatóság kijelöléséről és adott esetben az egynél több illetékes nemzeti hatóság kijelölésének indokairól, valamint az egyedüli nemzeti kapcsolattartó pontról, beleértve az e rendelet szerinti pontos feladataikat és felelősségi köreiket, kapcsolattartási adataikat és azok későbbi változásait.

(5)A tagállamok biztosítják, hogy az illetékes nemzeti hatóságok – beleértve a kijelölt egyedüli kapcsolattartó pontot is – pártatlanul, átláthatóan és időben gyakorolják hatáskörüket, és hogy rendelkezzenek az e rendelet szerinti feladataik ellátásához szükséges hatáskörökkel és megfelelő technikai, pénzügyi és emberi erőforrásokkal.

(6)A tagállamok biztosítják, hogy az illetékes nemzeti hatóságok adott esetben, valamint az uniós és a nemzeti joggal összhangban konzultáljanak és együttműködjenek más érintett nemzeti hatóságokkal és az érintett érdekelt felekkel. A Bizottság elősegíti a nemzeti illetékes hatóságok közötti együttműködést.

VI. fejezet

Titoktartás és szankciók

27. cikk
A bizalmas információk kezelése

(1)A Bizottság és az illetékes nemzeti hatóságok, azok tisztviselői, alkalmazottai és az e hatóságok felügyelete alatt dolgozó egyéb személyek, valamint a tagállamok egyéb hatóságainak tisztviselői és köztisztviselői nem közölhetik az e rendelet alapján általuk megszerzett vagy velük megosztott olyan információkat, amelyekre üzleti titoktartási kötelezettség vonatkozik. Tiszteletben kell tartaniuk a feladataik és tevékenységeik végzése során megszerzett információk és adatok bizalmas jellegét oly módon, hogy megvédik különösen a szellemi tulajdonhoz fűződő jogokat és az érzékeny üzleti információkat vagy üzleti titkokat. Ez a kötelezettség a tagállamok minden olyan képviselőjére, megfigyelőjére, szakértőjére és egyéb résztvevőire vonatkozik, akik a 23. cikk értelmében részt vesznek a félvezetőkkel foglalkozó európai testület ülésein, valamint alkalmazandó a 33. cikk (1) bekezdése szerinti bizottság tagjaira.

(2)A Bizottság és a tagállamok szükség esetén bizalmas információkat oszthatnak meg azon harmadik országok illetékes hatóságaival, amelyekkel a megfelelő szintű titoktartás biztosítása érdekében két- vagy többoldalú titoktartási megállapodásokat kötöttek.

(3)A Bizottság az információgyűjtés során szerzett tapasztalatok alapján szükség szerint végrehajtási jogi aktusokat fogadhat el a bizalmas információknak az e rendelet szerinti információcserével összefüggésben történő kezelésére vonatkozó gyakorlati szabályok meghatározása céljából. Ezeket a végrehajtási jogi aktusokat a 33. cikk (2) bekezdésében említett vizsgálóbizottsági eljárás keretében kell elfogadni.

28. cikk
Szankciók és pénzbírságok

(1)A Bizottság – amennyiben szükségesnek és arányosnak ítéli – határozat útján:

a)pénzbírságot szabhat ki, ha a vállalkozásokat képviselő szervezet vagy egy vállalkozás szándékosan vagy súlyos gondatlanságból a 20. cikk szerinti kérésre helytelen, hiányos vagy félrevezető információt szolgáltat, vagy az előírt határidőn belül nem szolgáltat információt;

b)pénzbírságot szabhat ki, amennyiben egy vállalkozás szándékosan vagy súlyos gondatlanságból nem tájékoztatja a Bizottságot a 20. cikk (5) bekezdése és a 21. cikk (3) bekezdése szerinti, harmadik országokra vonatkozó kötelezettségéről;

c)kényszerítő bírságot szabhat ki, amennyiben egy vállalkozás szándékosan vagy súlyos gondatlanságból nem tesz eleget a 21. cikk szerinti, a válság szempontjából releváns termékek gyártásának előnyben részesítésére vonatkozó kötelezettségének.

(2)Az (1) bekezdés a) és b) pontjában említett esetekben kiszabott pénzbírságok összege nem haladhatja meg a 300 000 EUR-t.

(3)Az (1) bekezdés c) pontjában említett esetekben kiszabott kényszerítő bírságok a határozatban megállapított időponttól számítva nem haladhatják meg az előző üzleti év átlagos napi forgalmának 1,5 %-át a 21. cikk szerinti kötelezettség nem teljesítésének minden egyes munkanapjára vonatkozóan.

(4)A Bizottság a pénzbírság vagy kényszerítő bírság összegét az arányosság és a megfelelőség elvét kellően figyelembe véve a jogsértés jellegére, súlyosságára és időtartamára tekintettel állapítja meg.

(5)Amennyiben a vállalkozás teljesítette a kényszerítő bírság által érvényesíteni kívánt kötelezettséget, a Bizottság a kényszerítő bírság végleges összegét az eredeti határozatban foglalthoz képest alacsonyabb összegben is meghatározhatja.

(6)Az Európai Unió Bírósága korlátlan joghatósággal rendelkezik a Bizottság pénzbírságot vagy időszakos kényszerítő bírságot kiszabó határozatainak felülvizsgálatára. A Bíróság törölheti, csökkentheti vagy növelheti a kiszabott pénzbírságot vagy kényszerítő bírságot.

29. cikk
A pénzbírságok és a kényszerítő bírságok kiszabására vonatkozó elévülési idők

(1)A 28. cikk alapján a Bizottságra ruházott jogkörökre a következő elévülési idők vonatkoznak:

a)két év a 20. cikk szerinti információkérésre vonatkozó rendelkezések megsértése esetén;

b)két év a 20. cikk (5) bekezdése és a 21. cikk (3) bekezdése szerinti tájékoztatási kötelezettségre vonatkozó rendelkezések megsértése esetén;

c)három év a 21. cikk szerinti, a válság szempontjából releváns termékek előállításának előnyben részesítésére irányuló kötelezettségre vonatkozó rendelkezések megsértése esetén.

(2)Az elévülési idő a jogsértés elkövetésének napján kezdődik. Folyamatos vagy ismétlődő jogsértések esetén azonban az elévülési idő a jogsértés megszűnésének napján kezdődik.

(3)A Bizottság vagy a tagállamok illetékes hatóságai által az e rendelet rendelkezéseinek való megfelelés biztosítása érdekében tett intézkedések megszakítják az elévülési időt.

(4)Az elévülési idő megszakítása minden olyan félre vonatkozik, aki a jogsértésben való részvételért felelősnek minősül.

(5)Az elévülés megszakadása után az elévülési idő újrakezdődik. Az elévülési idő azonban legkésőbb azon a napon jár le, amelyen az elévülési idő kétszeresének megfelelő időszak eltelt anélkül, hogy a Bizottság bírságot vagy kényszerítő bírságot szabott volna ki. Ez az időtartam meghosszabbodik azzal az időtartammal, amely alatt az elévülési idő nyugszik amiatt, hogy a Bizottság határozata az Európai Unió Bírósága előtt folyamatban lévő eljárás tárgyát képezi.

30. cikk
A szankciók végrehajtásának elévülési ideje

(1)A Bizottságnak a 28. cikk értelmében elfogadott határozatok érvényesítésére vonatkozó hatáskörére hároméves elévülési idő alkalmazandó.

(2)Az elévülési idő a határozat jogerőssé válásának napján kezdődik.

(3)A pénzbírságok és kényszerítő bírságok végrehajtására vonatkozó elévülési időt megszakítja:

a)a bírság vagy kényszerítő bírság eredeti összegét megváltoztató vagy a megváltoztatásra irányuló kérelmet elutasító határozatról szóló értesítés;

b)a Bizottságnak vagy a Bizottság kérelmére eljáró valamely tagállamnak a bírság vagy kényszerítő bírság megfizetésének kikényszerítésére irányuló intézkedése.

(4)Az elévülés megszakadása után az elévülési idő újrakezdődik.

(5)A pénzbírság és az időszakos kényszerítő bírság végrehajtására vonatkozó elévülés nyugszik:

a)ha a kötelezett fizetési haladékot kapott;

b)ha a kifizetés kikényszerítését a Bíróság határozata értelmében felfüggesztik.

31. cikk
A meghallgatáshoz való jog pénzbírság vagy kényszerítő bírság kiszabása esetén

(1)A 28. cikk szerinti határozat elfogadása előtt a Bizottság lehetőséget biztosít az érintett vállalkozásnak vagy vállalkozások képviseleti szervezeteinek arra, hogy meghallgassák őket a következőkről:

a)a Bizottság előzetes megállapításai, beleértve minden olyan ügyet, amellyel szemben a Bizottság kifogást emelt;

b)olyan intézkedések, amelyeket a Bizottság az e bekezdés a) pontja szerinti előzetes megállapítások kapcsán kíván meghozni.

(2)Az érintett vállalkozások vagy vállalkozások képviseleti szervezetei a Bizottság előzetes megállapításaival kapcsolatos észrevételeiket a Bizottság által az előzetes megállapításokban meghatározott határidőn belül nyújthatják be, amely 14 napnál nem lehet kevesebb.

(3)A Bizottság határozatait kizárólag azon kifogásokra alapozza, amelyekkel kapcsolatban az érintett vállalkozások és vállalkozások képviseleti szervezetei észrevételt fogalmaztak meg.

(4)Az érintett vállalkozások vagy vállalkozások képviseleti szervezeteinek védelemhez való jogát bármely eljárásban teljes mértékben tiszteletben kell tartani. Az érintett vállalkozás vagy vállalkozások képviseleti szervezete jogosult hozzáférni a Bizottság irataihoz egy tárgyalásos közzététel feltételei alapján, tekintettel a vállalkozásoknak az üzleti titkaik védelméhez fűződő jogos érdekére. A betekintési jog nem terjed ki a bizalmas jellegű információkra és a Bizottság vagy a tagállami hatóságok belső dokumentumaira. Különösen az iratbetekintéshez való jog nem terjedhet ki a Bizottság és a tagállami hatóságok közötti levelezésre. E bekezdés egyik rendelkezése sem akadályozza a Bizottságot abban, hogy a jogsértés bizonyításához szükséges információkat feltárja és felhasználja.

VII. fejezet

Felhatalmazás és bizottsági eljárás

32. cikk

A felhatalmazás gyakorlása

(1)A felhatalmazáson alapuló jogi aktusok elfogadására vonatkozóan a Bizottság részére adott felhatalmazás feltételeit e cikk tartalmazza.

(2)A Bizottságnak a 9. cikk (2) és (3) bekezdésében említett, felhatalmazáson alapuló jogi aktus elfogadására vonatkozó felhatalmazása határozatlan időre szól e jogalkotási aktus hatálybalépésének időpontjától kezdődő hatállyal.

(3)Az Európai Parlament vagy a Tanács bármikor visszavonhatja a 9. cikk (2) és (3) bekezdésében említett felhatalmazást. A visszavonásról szóló határozat megszünteti az abban meghatározott felhatalmazást. A határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon vagy a benne megjelölt későbbi időpontban lép hatályba, és nem érinti a már hatályban lévő bármely felhatalmazáson alapuló jogi aktus érvényességét.

(4)A felhatalmazáson alapuló jogi aktus elfogadása előtt a Bizottság a jogalkotás minőségének javításáról szóló, 2016. április 13-i intézményközi megállapodásban foglalt elveknek megfelelően konzultál az egyes tagállamok által kijelölt szakértőkkel.

(5)A Bizottság a felhatalmazáson alapuló jogi aktus elfogadásakor arról egyidejűleg értesíti az Európai Parlamentet és a Tanácsot.

(6)A 9. cikk (2) és (3) bekezdése értelmében elfogadott, felhatalmazáson alapuló jogi aktus csak akkor lép hatályba, ha az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak a jogi aktusról való értesítését követő két hónapon belül sem az Európai Parlament, sem a Tanács nem emelt ellene kifogást, illetve ha az említett időtartam lejártát megelőzően mind az Európai Parlament, mind a Tanács arról tájékoztatta a Bizottságot, hogy nem fog kifogást emelni. Az Európai Parlament vagy a Tanács kezdeményezésére ez az időtartam két hónappal meghosszabbodik.

33. cikk

A bizottság

(1)A Bizottság munkáját egy bizottság (a továbbiakban: a félvezetőkkel foglalkozó bizottság) segíti. Ez a bizottság a 182/2011/EU rendelet szerinti bizottság.

(2)Az e bekezdésre történő hivatkozáskor a 182/2011/EU rendelet 5. cikkét kell alkalmazni.

(3)Az e bekezdésre történő hivatkozáskor a 182/2011/EU rendelet 8. cikkét kell alkalmazni, annak 5. cikkével összefüggésben.

VIII. fejezet

Záró rendelkezések

34. cikk

A Digitális Európa program létrehozásáról és az (EU) 2015/2240 határozat hatályon kívül helyezéséről szóló (EU) 2021/694 rendelet módosításai

(1)A 2021/694/EU rendelet a következőképpen módosul:

1.A 3. cikk (2) bekezdése a következő f) ponttal egészül ki:

„f) 6. sz. egyedi célkitűzés – Félvezetők.”

2.A szöveg a következő 8a. cikkel egészül ki:

„8a. cikk

6. sz. egyedi célkitűzés – Félvezetők

A 6. sz. egyedi célkitűzés (Félvezetők) keretében nyújtott uniós pénzügyi hozzájárulás a(z) XX/XX európai parlamenti és tanácsi rendelet 4. cikkének a)–d) pontjában meghatározott célkitűzések megvalósítására irányul.”

3.    A 9. cikk (1) és (2) bekezdése a következőképpen módosul:

„9. cikk

Költségvetés

(1) A programnak a 2021. január 1-jétől 2027. december 31-ig tartó időszakban történő végrehajtását szolgáló pénzügyi keretösszeg folyó áron 8 638 000 000 EUR.

(2) Az (1) bekezdésben említett összeg indikatív felosztása a következő:

2 076 914 000 EUR az 1 sz. egyedi célkitűzésre: nagy teljesítményű számítástechnika;

1 841 956 000 EUR a 2 sz. egyedi célkitűzésre: mesterséges intelligencia;

1 529 566 000 EUR a 3. sz. egyedi célkitűzésre: kiberbiztonság és bizalom;

517 347 000 EUR a 4. sz. egyedi célkitűzésre: fejlett digitális készségek;

1 022 217 000 EUR az 5. sz. egyedi célkitűzésre: digitális kapacitások telepítése és legjobb felhasználása és interoperabilitás;

1 650 000 000 EUR a 6. sz. egyedi célkitűzésre: félvezetők.”

4.A 11. cikk (2) bekezdésének helyébe a következő szöveg lép:

„(2) Az e cikk (1) bekezdésében említett harmadik országokkal és szervezetekkel az 1. sz., a 2. sz., a 3. sz. és a 6. sz. egyedi célkitűzés tekintetében folytatott együttműködés a 12. cikk hatálya alá tartozik.”

5.    A 12. cikk (6) bekezdésének helyébe a következő szöveg lép:

„(6) Ha biztonsági okokból kellően indokolt, a munkaprogram rendelkezhet úgy is, hogy társult országokban letelepedett jogalanyok és az Unióban letelepedett, de harmadik országokból irányított jogalanyok csak akkor jogosultak részt venni az 1. sz., 2. sz. és 6. sz. egyedi célkitűzés alá tartozó valamennyi vagy egyes fellépésekben, ha megfelelnek az Unió és a tagállamok alapvető biztonsági érdekeinek védelmét garantáló és a minősített dokumentumokban foglalt információ védelmét biztosító, ezen jogi személyek által teljesítendő követelményeknek. Az említett követelményeket a munkaprogramban kell meghatározni.”

6.A 13. cikk a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

„(3)    A 6. sz. egyedi célkitűzés és más uniós programok közötti szinergiákat a(z) XX/XX rendelet 6. cikke és III. melléklete ismerteti.”

7.A 14. cikk a következőképpen módosul:

az (1) bekezdés helyébe a következő szöveg lép:

8.„(1)A programot a költségvetési rendelettel összhangban közvetlen irányítással, vagy a költségvetési rendelet 62. cikke (1) bekezdése első albekezdésének c) pontjában említett szervek egyes végrehajtási feladatokkal történő megbízása révén, közvetett irányítással kell végrehajtani e rendelet 4–8a. cikkével összhangban. A program végrehajtásával megbízott szervek csak akkor térhetnek el az e rendeletben megállapított részvételi és terjesztési szabályoktól, ha az ilyen eltérésről az ezen szerveket létrehozó vagy az ezen szervekre költségvetés-végrehajtási feladatokat átruházó jogi aktus rendelkezik, vagy – a költségvetési rendelet 62. cikke (1) bekezdése első albekezdése (c) pontjának ii., iii. vagy v. alpontjában említett szervek esetében – ha az ilyen eltérésről a hozzájárulási megállapodás rendelkezik, és ezt a szervek sajátos működési igényei vagy a fellépés jellege megkövetelik.”

9.A 14. cikk a következő bekezdéssel egészül ki:

„(4) Amennyiben a(z) XX/XX rendelet 22. cikkében meghatározott feltételek teljesülnek, az említett cikk rendelkezéseit kell alkalmazni.”

10.A 17. cikk (1) bekezdésének helyébe a következő szöveg lép:

„(1) Kizárólag a 3–8a. cikkben említett célkitűzések megvalósításához hozzájáruló fellépések jogosultak finanszírozásra.”

11.Az I. melléklet a következő bekezdéssel egészül ki:

„6. sz. egyedi célkitűzés – Félvezetők

A 6. sz. egyedi célkitűzéshez tartozó intézkedéseket a(z) XX/XX rendelet I. melléklete tartalmazza.”

12.A II. melléklet a következő bekezdéssel egészül ki:

„6. sz. egyedi célkitűzés – Félvezetők

A(z) XX/XX rendelet II. melléklete tartalmazza a 6. sz. egyedi célkitűzés végrehajtásának nyomon követésére és az elért eredményekről való jelentéstételre szolgáló mérhető mutatókat.”

13.A III. melléklet a következő bekezdéssel egészül ki:

„6. sz. egyedi célkitűzés – Félvezetők    A 6. sz. egyedi célkitűzés uniós programjaival való szinergiákról a(z) XX/XX rendelet III. melléklete rendelkezik.”

35. cikk

Értékelés és felülvizsgálat

(1)A Bizottság e rendelet alkalmazásának kezdőnapját követő három évvel később, majd azt követően négyévente jelentést nyújt be az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak e rendelet értékeléséről és felülvizsgálatáról. A jelentéseket közzé kell tenni.

(2)Az értékelés és a felülvizsgálat céljából a félvezetőkkel foglalkozó európai testület, a tagállamok és az illetékes nemzeti hatóságok kérésre tájékoztatják a Bizottságot.

(3)A Bizottság az értékelés és felülvizsgálat során figyelembe veszi a félvezetőkkel foglalkozó európai testület, az Európai Parlament, a Tanács és az egyéb érintett szervek vagy források álláspontját és megállapításait.

36. cikk

Hatálybalépés

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, -án/-én.

az Európai Parlament részéről    a Tanács részéről

az elnök    az elnök

PÉNZÜGYI KIMUTATÁS

1.    A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS FŐBB ADATAI    

1.1.    A javaslat/kezdeményezés címe    

1.2.    Az érintett szakpolitikai terület(ek)    

1.3.    A javaslat/kezdeményezés a következőre irányul:    

1.4.    Célkitűzés(ek)    

1.4.1.    Általános célkitűzés(ek)    

1.4.2.    Konkrét célkitűzés(ek)    

1.4.3.    Várható eredmény(ek) és hatás(ok)    

1.4.4.    Teljesítménymutatók    

1.5.    A javaslat/kezdeményezés indoklása    

1.5.1.    Rövid vagy hosszú távon kielégítendő szükséglet(ek) a kezdeményezés végrehajtásának részletes ütemtervével    

1.5.2.    Az Unió részvételéből származó hozzáadott érték (adódhat többek között a koordinációból eredő előnyökből, a jogbiztonságból, a fokozott hatékonyságból vagy a kiegészítő jellegből). E pontban „az Unió részvételéből származó hozzáadott érték” azt az uniós részvételből adódó értéket jelenti, amely többletként jelentkezik ahhoz az értékhez képest, amely a tagállamok egyedüli fellépése esetén jött volna létre.    

1.5.3.    Hasonló korábbi tapasztalatok tanulsága    

1.5.4.    A többéves pénzügyi kerettel való összeegyeztethetőség és egyéb megfelelő eszközökkel való lehetséges szinergiák    

1.5.5.    A rendelkezésre álló különböző finanszírozási lehetőségek értékelése, ideértve az átcsoportosítási lehetőségeket is    

1.6.    A javaslat/kezdeményezés időtartama és pénzügyi hatása    

1.7.    Tervezett irányítási módszer(ek)    

2.    IRÁNYÍTÁSI INTÉZKEDÉSEK    

2.1.    A nyomon követésre és a jelentéstételre vonatkozó rendelkezések    

2.2.    Irányítási és kontrollrendszer(ek)    

2.2.1.    Az irányítási módszer(ek), a finanszírozás végrehajtási mechanizmusai, a kifizetési módok és a javasolt kontrollstratégia indokolása    

2.2.2.    A felismert kockázatokkal és a csökkentésükre létrehozott belső kontrollrendszerekkel kapcsolatos információk    

2.2.3.    A kontroll költséghatékonyságának becslése és indokolása (a „kontroll költségei ÷ a kezelt kapcsolódó források értéke” hányados) és a hibakockázat várható szintjeinek értékelése (kifizetéskor és záráskor)    

2.3.    A csalások és a szabálytalanságok megelőzésére vonatkozó intézkedések    

3.    A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS BECSÜLT PÉNZÜGYI HATÁSA

3.1.    A többéves pénzügyi keret érintett fejezete/fejezetei és a költségvetés érintett kiadási sora/sorai

3.2.    A javaslat előirányzatokra gyakorolt becsült pénzügyi hatása

3.2.1.    Az operatív előirányzatokra gyakorolt becsült hatás összefoglalása

3.2.2.    Operatív előirányzatokból finanszírozott becsült kimenet

3.3.2.    Az igazgatási előirányzatokra gyakorolt becsült hatás összefoglalása

4.3.2.    A jelenlegi többéves pénzügyi kerettel való összeegyeztethetőség

5.3.2.    Harmadik felek részvétele a finanszírozásban

(3,3)    A bevételre gyakorolt becsült hatás    

Ez a pénzügyi kimutatás bemutatja az európai félvezető-ökoszisztéma megerősítését célzó intézkedési keret létrehozásáról szóló európai parlamenti és tanácsi rendeletre irányuló javaslat (a csipekről szóló jogszabály) és a közös vállalkozásoknak a Horizont Európa keretében történő létrehozásáról szóló (EU) 2021/2085 tanácsi rendelet módosításáról szóló tanácsi rendeletre irányuló javaslat költségvetési következményeit. Kiegészíti a Kulcsfontosságú Digitális Technológiák Közös Vállalkozásra (KDT Közös Vállalkozás) vonatkozó pénzügyi kimutatást, amely a Horizont Európa keretében a közös vállalkozások létrehozásáról szóló tanácsi rendeletre irányuló javaslat (COM(2021) 87, 2021. február 23.) részét képezi.

A pénzügyi kimutatásban említett költségvetési következmények kettősek:

Az Európai Csipkezdeményezés kiadásai (a Csipfinanszírozási Alap kivételével) és a KDT Közös Vállalkozás folyamatban lévő tevékenységei, amelyeket a csipekkel foglalkozó közös vállalkozásnak kell irányítania. A korábban „Kulcsfontosságú Digitális Technológiák Közös Vállalkozás” néven ismert csipekkel foglalkozó közös vállalkozás által irányítandó teljes kiadás 4,175 milliárd EUR, amelyből 1,8 milliárd EUR-t korábban a KDT Közös Vállalkozás keretében kötöttek le.

Az Európai Bizottság azon munkatársaival kapcsolatos kiadások, akik a csipekkel foglalkozó közös vállalkozás felügyeletével, az Európai Csipinfrastruktúra-konzorcium kérelmeinek felülvizsgálatával és elbírálásával, az integrált gyártólétesítményre vagy nyílt uniós üzemre vonatkozó kérelmek felülvizsgálatával és elbírálásával, a félvezetőkkel foglalkozó európai testület támogatásával, valamint – a tagállamokkal együtt – a félvezető-ellátási láncok nyomon követésével és adott esetben az intézkedések meghozatalával kapcsolatban a Bizottságra ruházott új feladatok ellátásához szükségesek. E tevékenységekre összesen 9 teljes munkaidős egyenértéket irányoztak elő.

1.A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS FŐBB ADATAI 

1.1.A javaslat/kezdeményezés címe

Az Európai Parlament és a Tanács rendelete az európai félvezető-ökoszisztéma megerősítését célzó intézkedési keret létrehozásáról (a csipekről szóló európai jogszabály)

1.2.Az érintett szakpolitikai terület(ek) 

A digitális korra felkészült Európa

Európai stratégiai beruházások

Tevékenység: Európa digitális jövőjének megtervezése

1.1.A javaslat/kezdeményezés a következőre irányul: 

 új intézkedés 

 kísérleti projektet/előkészítő intézkedést követő új intézkedés 67  

 jelenlegi intézkedés meghosszabbítása 

 egy vagy több intézkedés összevonása vagy átalakítása egy másik/új intézkedéssé 

1.2.Célkitűzés(ek)

1.2.1.Általános célkitűzés(ek)

A csipekről szóló európai jogszabály célja, hogy koherens keretet hozzon létre az Unió félvezető-ökoszisztémájának megerősítésére. Növelni fogja Európa félvezető-ökoszisztémájának ellenálló képességét és globális piaci részesedését. Megkönnyíti továbbá az új csipek korai bevezetését az európai ipar számára, és növeli ez utóbbi versenyképességét.

1.2.2.Konkrét célkitűzés(ek)

Az Európai Csipkezdeményezés létrehozása a nagyszabású technológiai kapacitásépítés támogatása érdekében a határokon átnyúló és nyíltan hozzáférhető innovatív infrastruktúrákba történő beruházások során, amelyek lehetővé teszik az élvonalbeli és új generációs félvezető technológiák kifejlesztését, ami megerősíti az EU fejlett tervezési, rendszerintegrációs és csipgyártási képességeit (1. pillér, „Európai Csipkezdeményezés”).

Az ellátás biztonságát garantáló keret létrehozása a félvezetőgyártásba történő beruházások és gyártási kapacitások növelése, valamint a fejlett csomagolás, tesztelés és összeszerelés révén a maguk nemében első integrált gyártólétesítményeken és a nyílt uniós üzemeken keresztül (2. pillér, „Az ellátás biztonsága”).

Koordinációs mechanizmus létrehozása a tagállamok és a Bizottság között a tagállamokkal való és a tagállamok közötti együttműködés megerősítése, a félvezető-ellátás nyomon követése, a kereslet becslése, a hiányok előrejelzése, a válságszakasz aktiválásának kiváltása, valamint egy célzott intézkedési eszköztár (3. pillér, „Felkészültség és nyomon követés”) révén történő fellépés érdekében.

1.2.3.Várható eredmény(ek) és hatás(ok)

Tüntesse fel, milyen hatásokat gyakorolhat a javaslat/kezdeményezés a kedvezményezettekre/célcsoportokra.

Az uniós félvezetőiparnak részesülnie kell az élvonalbeli és új generációs félvezető technológiákkal kapcsolatos nagyléptékű technológiai kapacitásépítéshez nyújtott támogatásból, ami megerősíti az EU fejlett tervezési, rendszerintegrációs és csipgyártási képességeit. A félvezetőkkel foglalkozó létesítmények számára hatékonyabb engedélyezési eljárások lesznek elérhetők.

Az Unió félvezető-felhasználóinak minden ágazatban részesülniük kell a félvezető-ellátás biztonságának fokozásából eredő előnyökből. Emellett a kritikus ágazatoknak részesülniük kell a félvezető-ellátás fokozott biztonságának előnyeiből.

A félvezetőket tartalmazó termékek végfelhasználóinak részesülniük kell az ellátás fokozott biztonságának előnyeiből, vonzóbb piaci árak mellett.

Az európai félvezető-ökoszisztéma versenyképessége javulni fog.

1.2.4.Teljesítménymutatók

Határozza meg az előrehaladás és az eredmények nyomon követésére szolgáló mutatókat.

A teljesítménymutatók leginkább az Európai Csipkezdeményezés szempontjából relevánsak. A II. melléklet tartalmazza a végrehajtás nyomon követésére és a kezdeményezés célkitűzéseinek megvalósítása terén elért előrehaladásról szóló jelentéstételre szolgáló mérhető mutatók első verzióit:

1.    a kezdeményezés által támogatott tevékenységekben részt vevő jogalanyok száma (méret, típus és székhely szerinti ország szerinti bontásban);

2.    a kezdeményezés keretében kifejlesztett vagy integrált tervezési eszközök száma;

3.    a kezdeményezés keretében tervezési kapacitásokba és kísérleti gyártósorokba társfinanszírozással beruházott teljes összeg;

4.    a kezdeményezés keretében tervezési kapacitásokhoz és kísérleti gyártósorokhoz hozzáférő felhasználók vagy felhasználói közösségek száma;

5.    azon vállalkozások száma, amelyek igénybe vették a kezdeményezés által támogatott nemzeti kompetenciaközpontok szolgáltatásait;

6.    azon személyek száma, akik magas szintű készségek elsajátítására irányuló képzésben, valamint a kezdeményezés által támogatott félvezető- és kvantumtechnológiákkal kapcsolatos képzésben részesültek;

7.    azon induló innovatív vállalkozások, növekvő innovatív vállalkozások és kkv-k száma, amelyek a Csipfinanszírozási Alapból kockázati tőkében részesültek, valamint a végrehajtott tőkebefektetések teljes összege;

8.    az EU-ban működő vállalatok beruházásainak összege, figyelembe véve annak az értékláncnak a szegmensét, amelyben működnek

1.3.A javaslat/kezdeményezés indoklása 

1.3.1.Rövid vagy hosszú távon kielégítendő szükséglet(ek) a kezdeményezés végrehajtásának részletes ütemtervével

A rendeletet röviddel elfogadását követően, azaz az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon teljeskörűen alkalmazni kell. A kezdeti elemeket azonban a rendeletjavaslattal egy időben elfogadott bizottsági ajánlásnak kell alátámasztania.

Létre kell hozni a félvezetőkkel foglalkozó európai testületet, és a tagállamoknak ki kell jelölniük egy kapcsolattartót annak ülésére. Az alkalmazás időpontjára a félvezetőkkel foglalkozó európai testületnek teljes mértékben működőképesnek kell lennie.

A félvezetőkkel foglalkozó vállalkozások képviseleti szervezeteitől származó információgyűjtésnek továbbra is folytatódnia kell, és a tagállamoknak már a válságkezelési eszköztárban szereplő számos lehetséges intézkedést meg kellett volna vitatniuk, és nyomon kellett volna követniük a félvezető-értékláncot.

1.3.2.Az Unió részvételéből származó hozzáadott érték (adódhat többek között a koordinációból eredő előnyökből, a jogbiztonságból, a fokozott hatékonyságból vagy a kiegészítő jellegből). E pontban „az Unió részvételéből származó hozzáadott érték” azt az uniós részvételből adódó értéket jelenti, amely többletként jelentkezik ahhoz az értékhez képest, amely a tagállamok egyedüli fellépése esetén jött volna létre.

A félvezető mikrocsipek központi szerepet játszanak a digitális gazdaságban. Az általános félvezetőhiány Európa korlátozott számú vállalattól és területtől való függőségét, valamint a jelenlegi geopolitikai helyzetben a harmadik országok exportkorlátozásaival és egyéb zavarokkal szembeni sebezhetőségét is felszínre hozta. Ezt a függőséget tovább súlyosbítják az ágazatba való belépésnek és az ágazat tőkeintenzitásának rendkívül súlyos akadályai. A számítási szempontból legnagyobb teljesítményű mikrocsipek például néhány nanométeres (nm) pontosságú gyártást igényelnek. Az ilyen létesítmények építéséhez legalább 15 milliárd EUR összegű előzetes beruházás szükséges, és három év kell ahhoz, hogy megfelelő hozamú termelésre készek legyenek. Az ilyen mikrocsipek tervezésére fordított kiadások 0,5 milliárd EUR-tól jóval több mint 1,0 milliárd EUR-ig terjedhetnek. A K+F intenzitása az ágazatban magas, és meghaladja a 15 %-ot. Egyetlen tagállam sem képes egyedül elérni ezt.

Az uniós szintű beavatkozás a legalkalmasabb a félvezető-ökoszisztéma összetettségéből, az Unió strukturális függőségeiből és az ellátási lánc jelentős zavaraiból eredő kihívások kezelésére.

Az Európai Csipkezdeményezést az egész Unióra kiterjedő kezdeményezésként kell létrehozni, amely Európa-szerte támogatja az ipari ágazatot. Egy uniós szintű kezdeményezés biztosíthatja az európai félvezető-ökoszisztéma megerősítését célzó finanszírozási programok hatékony működéséhez szükséges mértékű egységességet.

Az ellátás biztonsága szempontjából az uniós szintű fellépést az új szabályok egységes alkalmazásának szükségessége indokolja, különös tekintettel az integrált gyártólétesítmények és a nyílt uniós üzemek meghatározására, valamint az elismerésükre és támogatásukra vonatkozó egységes eljárásra.

E javaslat egyik kulcsfontosságú eleme továbbá, hogy intézkedéseket írjon elő a létfontosságú társadalmi funkciók vagy gazdasági tevékenységek súlyos zavarainak kezelésére uniós szinten. A tagállamok és a Bizottság közötti, a félvezetőhiány nyomon követésére és az azokra való válságreagálásra szolgáló koordinációs mechanizmus létrehozása jelentős koordinációs előnyökkel járna.

1.3.3.Hasonló korábbi tapasztalatok tanulsága

A Bizottság 2013-ban közleményt tett közzé „A mikro- és nanoelektronikai alkatrészekre és rendszerekre irányadó európai stratégia” címmel 68 . Olyan ipari stratégiát javasolt, amely biztosítja a növekedéshez való visszatérést és azt, hogy egy évtized alatt az EU-ban olyan termelési szintet lehessen elérni, amely közelebb áll a világ GDP-jéből való részesedéséhez. Részletesebben a következő célokat tűzte ki:

   a kulcsfontosságú európai iparágak versenyképességéhez szükséges mikro- és nanoelektronika rendelkezésre állásának biztosítása,

   a korszerű gyártásba való nagyobb beruházások vonzása Európában, valamint az ipari versenyképesség megerősítése az értéklánc egészében, a tervezéstől a gyártásig,

   vezető szerep fenntartása a berendezés- és anyagellátás terén, valamint olyan területeken, mint a „more than Moore” nyomvonal és az energiahatékony alkatrészek,

   vezető szerep kialakítása a nagy növekedési potenciállal rendelkező piacokon a csipek tervezése terén, különösen az összetett összetevők tervezése terén.

Nyilvánvaló, hogy az Unió nem volt teljesen sikeres ezen ipari stratégia célkitűzéseinek elérésében.

Ennek egyik oka, hogy a közleményt követő uniós fellépések nagyrészt a K+F támogatására összpontosítottak, például az ECSEL Közös Vállalkozáson keresztül. A mikroelektronikai ágazat kapacitásbővítésével azonban nem foglalkoztak megfelelően.

A közlemény emellett a keresletoldali intézkedéseket is megemlítette, amelyekkel foglalkozni kell. A végrehajtott intézkedések azonban nem kezelték megfelelően az ilyen keresletoldali intézkedéseket. Nagyobb hangsúlyt kell fektetni a keresletoldali intézkedésekre, például a tervezési tevékenységekkel kapcsolatos intézkedésekre.

Végül, ami az első pontot illeti, a 2013. évi közlemény kevés eszközzel rendelkezett. Jelenleg több eszköz áll rendelkezésre, megnyílt a versenypolitika, a politikai lendület pedig egyértelműbbé vált.

1.3.4.A többéves pénzügyi kerettel való összeegyeztethetőség és egyéb megfelelő eszközökkel való lehetséges szinergiák

Pozitív hatásainak maximalizálása érdekében az Európai Csipkezdeményezés (1. pillér) az erős tudásbázisra fog építeni, és fokozni fogja a szinergiákat az Unió és a tagállamok által a félvezetők kutatása és innovációja, valamint az ellátási lánc egy részének fejlesztése terén jelenleg támogatott programokkal és fellépésekkel. Ezek közé tartozik különösen a Horizont Európa keretprogram és a Digitális Európa program, amelyek célja, hogy megerősítsék Európa globális szereplőként betöltött szerepét a félvezető technológia és alkalmazásai terén, és 2030-ra a gyártásban egyre nagyobb globális részesedéssel rendelkezzen. E tevékenységeket kiegészítve az Európai Csipkezdeményezés szorosan együttműködne a processzorokkal és félvezető technológiákkal foglalkozó ipari szövetséggel.

A rendelet továbbá eljárási keretet biztosít a tagállamok által nyújtott, az uniós költségvetésből és a magánberuházásokból származó kombinált finanszírozás megkönnyítése érdekében.

A javasolt kezdeményezés a közelmúltban bejelentett számos európai szakpolitika és prioritás összefüggésében értelmezhető:

   ipari stratégia,

   az európai helyreállítási terv,

   a zöld megállapodás,

   mesterséges intelligencia,

   a javasolt Horizont Európa program 2. pillére alá tartozó „Digitális gazdaság, ipar és világűr” klaszter keretében végzett kutatás és innováció célja, hogy konkrét hozzájárulást nyújtson az alábbi három átfogó uniós szakpolitikához: „a digitális korra felkészült Európa”, „az emberközpontú gazdaság” és „az európai zöld megállapodás”,

   Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz

Ami az egyéb megfelelő eszközökkel való lehetséges szinergiákat illeti, a nemzeti szintű illetékes hatóságok szerepét más uniós rendeletek alapján hasonló feladatokat ellátó nemzeti hatóságok is elláthatják. Lásd még az indokolás 1. fejezetét.

1.3.5.A rendelkezésre álló különböző finanszírozási lehetőségek értékelése, ideértve az átcsoportosítási lehetőségeket is

1.4.A javaslat/kezdeményezés időtartama és pénzügyi hatása

 határozott időtartam

   az európai félvezető-ökoszisztéma megerősítését célzó intézkedési keret létrehozásáról szóló európai parlamenti és tanácsi rendeletre (a csipekről szóló európai jogszabály) irányuló javaslat elfogadásának napjától hatályos

   pénzügyi hatás: 2023-tól 2027-ig a kötelezettségvállalási előirányzatok esetében és 2023-tól 2031-ig a kifizetési előirányzatok esetében

 határozatlan időtartam    

1. beindítási időszak: ÉÉÉÉ-tól/-től ÉÉÉÉ-ig,

2. azt követően: rendes ütem.

1.5.Tervezett irányítási módszer(ek) 

 Bizottság általi közvetlen irányítás

a Bizottság szervezeti egységein keresztül, ideértve az uniós küldöttségek személyzetét

   végrehajtó ügynökségen keresztül

 Megosztott irányítás a tagállamokkal

 Közvetett irányítás a költségvetés végrehajtásával kapcsolatos feladatoknak a következőkre történő átruházásával:

 harmadik országok vagy az általuk kijelölt szervek;

 nemzetközi szervezetek és ügynökségeik (nevezze meg);

 az EBB és az Európai Beruházási Alap;

a költségvetési rendelet 70. és 71. cikkében említett szervek;

 közjogi szervek;

 magánjog alapján működő, közfeladatot ellátó szervek, amennyiben megfelelő pénzügyi garanciákat nyújtanak;

 valamely tagállam magánjoga alapján működő, köz- és magánszféra közötti partnerség végrehajtásával megbízott és megfelelő pénzügyi garanciákat nyújtó szervek;

 az EUSZ V. címének értelmében a KKBP terén konkrét fellépések végrehajtásával megbízott, és a vonatkozó alap-jogiaktusban meghatározott személyek.

Egynél több irányítási módszer feltüntetése esetén kérjük, adjon részletes felvilágosítást a „Megjegyzések” rovatban.

Megjegyzések

Az Európai Csipkezdeményezést – a) a Csipfinanszírozási Alaphoz kapcsolódó tevékenységek és költségvetések, valamint b) az Európai Innovációs Tanács keretében előirányzott tevékenységek és költségvetések kivételével – közvetett irányítással hajtják végre, a feladatok végrehajtását a Kulcsfontosságú Digitális Technológiák Közös Vállalkozásra bízva, amelynek elnevezése „csipekkel foglalkozó közös vállalkozás”. A tagállamok és más részt vevő államok közvetett cselekvéseket társfinanszíroznak.

Más részek, például a 2. és 3. pillérhez tartozó tevékenységek közvetlen irányítás alatt állnak. Ezek a csipekkel foglalkozó közös vállalkozás felügyeletével, az Európai Csipinfrastruktúra-konzorcium kérelmeinek felülvizsgálatával és elbírálásával, az integrált gyártólétesítményre vagy nyílt uniós üzemre vonatkozó kérelmek felülvizsgálatával és elbírálásával, a félvezetőkkel foglalkozó európai testület támogatásával, valamint – a tagállamokkal együtt – a félvezető-ellátási láncok nyomon követésével és adott esetben az intézkedések meghozatalával kapcsolatban a Bizottságra ruházott feladatokat érintik.

2.IRÁNYÍTÁSI INTÉZKEDÉSEK 

2.1.A nyomon követésre és a jelentéstételre vonatkozó rendelkezések 

Adja meg a gyakoriságot és a feltételeket.

A csipekkel foglalkozó közös vállalkozás uniós szervként szigorú nyomonkövetési szabályok alapján működik. A nyomon követésre a következők segítségével kerül sor:

   saját belső ellenőrzési kapacitása és a Bizottság ellenőrzési szolgálata,

   az irányító testület felügyelete. Az ügyvezető igazgató felügyeli a közös vállalkozás belső működését,

   mennyiségi és minőségi teljesítménymutatók, amelyeket a program végrehajtásának nyomon követésére és hatásának mérésére hoznak létre,

   a program külső szakértők általi, a Bizottság felügyelete mellett végzett félidős és záró értékelése,

   a közös vállalkozás munkaprogramja és éves tevékenységi jelentése.

2.2.Irányítási és kontrollrendszer(ek) 

2.2.1.Az irányítási módszer(ek), a finanszírozás végrehajtási mechanizmusai, a kifizetési módok és a javasolt kontrollstratégia indokolása

A rendelet új szakpolitikai keretet vezet be a fejlett félvezetők uniós gyártásába történő beruházások vonzóbbá tétele és a fejlett félvezetők gyártásának fejlesztése tekintetében, valamint harmonizált szabályokat vezet be a félvezetőhiány nyomon követésére és az arra való felkészültségre vonatkozó összehangolt megközelítés tekintetében.

Ezek az új szabályok az egységes alkalmazást célzó mechanizmust írnak elő az e rendelet szerinti kötelezettségek határokon átnyúló alkalmazása, valamint a nemzeti hatóságok és a Bizottság tevékenységeinek egy új tanácsadó csoport, a félvezetőkkel foglalkozó európai testület révén történő összehangolása érdekében.

Ezek a feladatok közvetlen irányítás alatt állnak. A 2. és 3. pillér szerinti és a Csipfinanszírozási Alappal kapcsolatos új feladatok ellátása érdekében megfelelő erőforrásokat kell biztosítani a bizottsági szervezeti egységek számára.

A többi rész esetében a közvetett irányítás azért indokolt, mert a csipekkel foglalkozó közös vállalkozás a köz- és magánszféra közötti partnerség, a társfinanszírozás egy része a részt vevő államok hozzájárulásaiból és a magánszektorbeli tagok természetbeni hozzájárulásaiból származik.

A csipekkel foglalkozó közös vállalkozáshoz való hozzájárulásról minden évben az adott évre elfogadott uniós költségvetés alapján születik határozat.

Az Európai Bizottság és a csipekkel foglalkozó közös vállalkozás által aláírt pénzügyi partnerségi keretmegállapodásban feltüntetésre kerül, hogy az évente elvégzendő feladatokhoz a Bizottság hozzájárulást fog fizetni a csipekkel foglalkozó közös vállalkozással kötött hozzájárulási megállapodás megkötésekor, valamint azt követően, hogy a közös vállalkozás kifizetési kérelmeket nyújt be az Uniótól eltérő tagoknak.

A Bizottság biztosítja, hogy a csipekkel foglalkozó közös vállalkozásra vonatkozó szabályok teljes mértékben megfeleljenek a költségvetési rendelet követelményeinek. Az (EU, Euratom) 2018/1046 rendelet 71. cikkének megfelelően a közös vállalkozás tiszteletben tartja a hatékony és eredményes pénzgazdálkodás elvét. A csipekkel foglalkozó közös vállalkozásnak meg kell felelnie továbbá a közös vállalkozásra alkalmazandó pénzügyiszabályzat-minta rendelkezéseinek is. Az e költségvetésirendelet-mintától való, a közös vállalkozás sajátos szükségletei miatt szükséges bármely eltéréshez a Bizottság előzetes hozzájárulása szükséges.

A – többek között a csipekkel foglalkozó közös vállalkozás közszférabeli szervezeteket tömörítő testületében való uniós képviselettel megvalósuló – nyomonkövetési intézkedések, valamint a jelentéstételi intézkedések biztosítják, hogy a szervezeti egységek mind a biztosi testület, mind a költségvetési hatóság felé eleget tudjanak tenni az elszámoltathatósági követelményeknek.

A csipekkel foglalkozó közös vállalkozás belső ellenőrzési keretrendszere a következőkre épül:

– a Bizottság által alkalmazottakkal legalább egyenértékű biztosítékokat nyújtó belső ellenőrzési szabályok alkalmazása,

– a legjobb projektek független értékelés alapján történő kiválasztására és jogi aktusokba történő foglalására vonatkozó eljárások,

– a projektek teljes élettartama során folytatandó projekt- és szerződésmenedzsment,

– az összes igénylés előzetes ellenőrzése, ideértve az auditokra vonatkozó igazolások beszerzését és a költségelszámolási módszerek előzetes hitelesítését is,

– a kifizetési kérelmek egy részének utólagos ellenőrzése a Horizont Európa utólagos ellenőrzéseinek részeként,

– a projekteredmények tudományos értékelése.

2.2.2.A felismert kockázatokkal és a csökkentésükre létrehozott belső kontrollrendszerekkel kapcsolatos információk

A csipekkel foglalkozó közös vállalkozáson belül különböző intézkedések kerültek bevezetésre a közös vállalkozáson belüli összeférhetetlenség kockázatának csökkentésére, így különösen:

– a Bizottság (egyharmad), a részt vevő államok (együttesen) és a magánszektorbeli tagok (együttesen) egyenlő szavazata az irányító testületben, – a Bizottság és a részt vevő államok (együttesen) egyenlő szavazata (fél) a közszférabeli szervezetek testületében,

– a csipkezdeményezés tevékenységeire/költségvetésére vonatkozó magas szintű döntéseket (kapacitásépítés a soron következő munkaprogramokban) a közszférabeli szervezetek testülete csak a tagállamokkal együtt hozza meg,

– a munkaprogram kapacitásépítési tevékenységekkel foglalkozó részét a közszférabeli szervezetek testülete kizárólag a tagállamokkal együtt fogadja el,

– az ügyvezető igazgatót az irányító testület választja a Bizottság javaslata alapján,

– a személyi állomány függetlensége,

– független szakértők által a nyilvánosságra hozott értékelési kritériumok alapján végzett értékelések, fellebbezési mechanizmusok, valamint a teljes körű érdekeltségi nyilatkozatok benyújtása,

– az irányító testület azon kötelezettsége, hogy a közös vállalkozás pénzügyi szabályaival és a személyzeti szabályzattal összhangban szabályokat fogadjon el a közös vállalkozásban a személyzet vonatkozásában felmerülő összeférhetetlenségek megelőzésére, elkerülésére és kezelésére.

Az etikai és szervezeti értékek megállapítása a közös vállalkozás egyik legfontosabb feladata lesz, amelyet a Bizottság nyomon követ.

Engedélyezésre jogosult tisztviselőként a csipekkel foglalkozó közös vállalkozás ügyvezető igazgatójának feladata egy költséghatékony belső ellenőrzési és irányítási rendszer bevezetése. Az elfogadott belső kontrollrendszerről a Bizottságnak kell beszámolnia.

A Bizottság az általa kidolgozandó jelentéstételi rendszeren keresztül, valamint a csipekkel foglalkozó közös vállalkozás által nyújtott uniós forrásokban részesülők vonatkozásában, a Horizont Európa egészére vonatkozó utólagos ellenőrzések keretében végzett utólagos ellenőrzések eredményeinek a figyelemmel kísérése révén fogja nyomon követni az előírások teljesítésének elmulasztásához társuló kockázatot.

Egyértelműen szükség van a költségvetés hatékony és eredményes kezelésére, valamint a csalás és pazarlás megelőzésére. A kontrollrendszernek azonban megfelelő egyensúlyt kell teremtenie az elfogadható hibaarány elérése és a szükséges ellenőrzési teher között, és el kell kerülnie, hogy az uniós kutatási program elveszítse a vonzerejét.

2.2.3.A kontroll költséghatékonyságának becslése és indokolása (a „kontroll költségei ÷ a kezelt kapcsolódó források értéke” hányados) és a hibakockázat várható szintjeinek értékelése (kifizetéskor és záráskor) 

Mivel a Horizont Európa és a Digitális Európa program részvételi szabályai, amelyek a csipekkel foglalkozó közös vállalkozásra vonatkoznak hasonlóak azokhoz, amelyeket a Bizottság a munkaprogramjaiban fog alkalmazni, a közvetlen irányítás alatt álló programokéhoz hasonló kockázati profilú kedvezményezetti populációban a hibahatár várhatóan hasonló lesz ahhoz, amit a Bizottság a Horizont Európa programra és a Digitális Európa programra vonatkozóan irányzott elő, vagyis észszerű biztosítékot nyújt arra, hogy a többéves ráfordítási periódus alatt az éves kockázati szint a 2–5 %-os tartományban marad, azzal, hogy a végső cél a fennmaradó hibák szintjének minél inkább 2 % közelébe történő leszorítása a többéves programok végére, figyelembe véve minden audit, korrekciós és visszaszerzési intézkedés pénzügyi hatását.

2.3.A csalások és a szabálytalanságok megelőzésére vonatkozó intézkedések 

Tüntesse fel a meglévő vagy tervezett megelőző és védintézkedéseket, pl. a csalás elleni stratégiából.

A Bizottság gondoskodik arról, hogy a csipekkel foglalkozó közös vállalkozás az irányítási eljárás minden szakaszában alkalmazza a csalás elleni eljárásokat.

A Bizottság megfelelő intézkedésekkel – csalás, korrupció és más jogellenes cselekmények elleni megelőző intézkedésekkel, hatásos ellenőrzésekkel, szabálytalanság feltárása esetén a jogtalanul kifizetett összegek visszafizettetésével, valamint adott esetben hatékony, arányos és visszatartó erejű szankciókkal – biztosítja, hogy az Unió pénzügyi érdekei az e rendelet alapján finanszírozott cselekvések végrehajtása során ne sérüljenek.

A Számvevőszék dokumentumok és helyszíni ellenőrzés alapján ellenőrzési joggal rendelkezik minden olyan, támogatásban részesülő személy, vállalkozó és alvállalkozó fölött, aki a program keretében uniós támogatásban részesült.

Az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) jogosult az ilyen finanszírozással közvetlenül vagy közvetetten érintett gazdasági szereplőknél a 2185/96/Euratom, EK rendeletben előírt eljárásoknak megfelelően helyszíni ellenőrzéseket és vizsgálatokat végezni annak megállapítására, hogy történt-e az uniós finanszírozásra vonatkozó támogatási megállapodással, támogatási határozattal vagy szerződéssel összefüggésben olyan csalás, korrupciós vagy más jogellenes cselekmény, amely az Unió pénzügyi érdekeit sérti. A közös vállalkozásoknak emellett csatlakozniuk kell az Európai Parlament, az Európai Unió Tanácsa és az Európai Közösségek Bizottsága közötti, az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) belső vizsgálatairól szóló, 1999. május 25-i intézményközi megállapodáshoz.

Az Európai Ügyészség (EPPO) az (EU) 2017/193923 tanácsi rendeletben meghatározott rendelkezésekkel és eljárásokkal összhangban nyomozást folytathat az Unió pénzügyi érdekeit sértő bűncselekmények kivizsgálása céljából.

3.A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS BECSÜLT PÉNZÜGYI HATÁSA 

3.1.A többéves pénzügyi keret érintett fejezete/fejezetei és a költségvetés érintett kiadási sora/sorai 

Jelenlegi költségvetési sorok

A többéves pénzügyi keret fejezetei, azon belül pedig a költségvetési sorok sorrendjében.

A többéves pénzügyi keret fejezete

Költségvetési sor

Kiadás  
típusa

Hozzájárulás

Szám  

Diff./Nem diff. 69

EFTA-országoktól 70

tagjelölt országoktól 71

harmadik országoktól

a költségvetési rendelet 21. cikke (2) bekezdésének b) pontja értelmében

1.

01 02 02 30 – „A társadalmat szolgáló polgári biztonság” klaszter

Diff.

IGEN

IGEN

IGEN

NEM

1.

01 02 02 40 – „Digitális gazdaság, ipar és világűr” klaszter

Diff.

IGEN

IGEN

IGEN

NEM

1.

01 02 02 42 – Horizont Európa program – Kulcsfontosságú Digitális Technológiák közös vállalkozás

Diff.

IGEN

IGEN

IGEN

NEM

1.

01 02 02 50 – „Éghajlat, energiaügy és mobilitás” klaszter

Diff.

IGEN

IGEN

IGEN

NEM

1.

01 02 03 01 – Európai Innovációs Tanács

Diff.

IGEN

IGEN

IGEN

NEM

1.

02 03 01 – Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz (CEF) – Közlekedés

Diff.

NEM

IGEN

IGEN

NEM

1.

02 03 03 01 – Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz (CEF) – Digitális gazdaság

Diff.

NEM

IGEN

IGEN

NEM

1.

02 04 01 10 – Digitális Európa program – Kiberbiztonság

Diff.

IGEN

IGEN

IGEN

NEM

1.

02 04 01 11 – Digitális Európa program – Európai Kiberbiztonsági Ipari, Technológiai és Kutatási Kompetenciaközpont

Diff.

IGEN

IGEN

IGEN

NEM

1.

02 04 02 11 – Digitális Európa program – Nagy teljesítményű számítástechnika közös vállalkozás (EuroHPC)

Diff.

IGEN

IGEN

IGEN

NEM

1.

02 04 03 – Digitális Európa program – Mesterséges intelligencia

Diff.

IGEN

IGEN

IGEN

NEM

1.

02 04 04 – Digitális Európa program – Készségek

Diff.

IGEN

IGEN

IGEN

NEM

1.

02 04 05 01 – Digitális Európa program – Telepítés

Diff.

IGEN

IGEN

IGEN

NEM

1.

02 04 05 02 – Digitális Európa program – Telepítés/Interoperabilitás

Diff.

IGEN

IGEN

IGEN

NEM

1.

Lekötetlen mozgástér – 1. fejezet

Diff.

NEM

NEM

NEM

NEM

Létrehozandó új költségvetési sorok

A többéves pénzügyi keret fejezetei, azon belül pedig a költségvetési sorok sorrendjében.

A többéves pénzügyi keret fejezete

Költségvetési sor

Kiadás 
típusa

Hozzájárulás

Szám  

diff./nem diff.

EFTA-országoktól

tagjelölt országoktól

harmadik országoktól

a költségvetési rendelet 21. cikke (2) bekezdésének b) pontja értelmében

1.

02 04 06 10 – Digitális Európa program – Csipek

Diff.

IGEN

IGEN

IGEN

NEM

1.

02 04 06 11 – Digitális Európa program – Csipekkel foglalkozó közös vállalkozás

Diff.

IGEN

IGEN

IGEN

NEM

3.2.A javaslat előirányzatokra gyakorolt becsült pénzügyi hatása 

3.2.1.Az operatív előirányzatokra gyakorolt becsült hatás összefoglalása 

   A javaslat/kezdeményezés nem vonja maga után operatív előirányzatok felhasználását

   A javaslat/kezdeményezés az alábbi operatív előirányzatok felhasználását vonja maga után:

millió EUR (három tizedesjegyig)

A többéves pénzügyi keret  
fejezete

1.

Egységes piac, innováció és digitális gazdaság

A javaslat nem növeli a 2021–2027-es időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keret 1. fejezetében programozott kiadások teljes szintjét. Az uniós költségvetésből az Európai Csipkezdeményezéshez nyújtott hozzájárulást a Horizont Európa programból és a Digitális Európa programból vonják össze, és – az Európai Innovációs Tanács keretében megvalósuló fellépés kivételével – a végrehajtás céljából a Kulcsfontosságú Digitális Technológiák (jövőbeni Csipek) Közös Vállalkozáshoz irányítják. E célból a Digitális Európa program keretében egy hatodik egyedi célkitűzést hoznak létre.

Ezt a hatodik egyedi célkitűzést az alábbiakból finanszírozzák:

i.    a Digitális Európa program jelenlegi keretének belső átcsoportosítása;

ii.    az 1. fejezet lekötetlen mozgásterének felhasználása; és

iii.    csökkentés az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz közlekedési és az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz digitális ágának pénzügyi keretéből.

A 3.2.4. szakaszban található összefoglaló táblázat teljes áttekintést nyújt az összes finanszírozási forrásról.

·A Horizont Európa keretében elkülönített vagy átcsoportosított operatív előirányzatok az Európai Csipkezdeményezés céljaira történő felhasználás céljából

Operatív előirányzatok a Horizont Európa keretében

2021

2022

2023

2024

2025

2026

2027

2027 után

ÖSSZESEN

A Horizont Európa keretében elkülönített operatív előirányzatok

01 02 02 42 – Horizont Európa program – Kulcsfontosságú Digitális Technológiák Közös Vállalkozás

Kötelezettségvállalási előirányzatok

(1a)

108,850

112,609

97,470

91,781

89,290

500,000

01 02 03 01 – Európai Innovációs Tanács 72

Kötelezettségvállalási előirányzatok

(1a)

75,251

55,054

55,501

56,499

57,696

300,000

A Horizont Európán belül átcsoportosított operatív előirányzatok

01 02 02 30 – „A társadalmat szolgáló polgári biztonság” klaszter

Kötelezettségvállalási előirányzatok

(1a)

40,800

47,400

41,400

10,200

10,200

150,000

01 02 02 40 – „Digitális gazdaság, ipar és világűr” klaszter

Kötelezettségvállalási előirányzatok

(1a)

108,800

126,400

110,400

27,200

27,200

400,000

01 02 02 50 – „Éghajlat, energiaügy és mobilitás” klaszter

Kötelezettségvállalási előirányzatok

(1a)

81,600

94,800

82,800

20,400

20,400

300,000

TELJES pénzügyi előirányzat a Horizont Európa keretében 

Kötelezettségvállalási előirányzatok

415,302

436,263

387,570

206,080

204,785

1 650,000

·A Digitális Európa program hatodik egyedi célkitűzése keretében összevonandó operatív előirányzatok a jövőbeli csipekkel foglalkozó közös vállalkozás által végrehajtandó Európai Csipkezdeményezés céljából:

Operatív előirányzatok a Digitális Európa program hatodik célkitűzése keretében

2021

2022

2023

2024

2025

2026

2027

2027 után

ÖSSZESEN

Más programokból (Horizont Európa, Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz) újra elosztott operatív előirányzatok

01 02 02 40 – Horizont Európa – „Digitális gazdaság, ipar és világűr” klaszter

Kötelezettségvállalási előirányzatok

(1a)

80,000

80,000

80,000

80,000

80,000

400,000

02 03 01 – Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz (CEF) – Közlekedés

Kötelezettségvállalási előirányzatok

(1a)

96,000

86,000

34,000

34,000

250,000

02 03 03 01 – Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz (CEF) – Digitális gazdaság

Kötelezettségvállalási előirányzatok

(1a)

57,600

51,600

20,400

20,400

150,000

A Digitális Európa programon belül átcsoportosított operatív előirányzatok

02 04 01 10 – Digitális Európa program – Kiberbiztonság

Kötelezettségvállalási előirányzatok

(1a)

16,320

18,960

16,560

4,080

4,080

60,000

02 04 01 11 – Digitális Európa program – Európai Kiberbiztonsági Ipari, Technológiai és Kutatási Kompetenciaközpont

Kötelezettségvállalási előirányzatok

(1a)

16,320

18,960

16,560

4,080

4,080

60,000

02 04 02 11 – Digitális Európa program – Nagy teljesítményű számítástechnika közös vállalkozás (EuroHPC)

Kötelezettségvállalási előirányzatok

(1a)

40,800

47,400

41,400

10,200

10,200

150,000

02 04 03 – Digitális Európa program – Mesterséges intelligencia

Kötelezettségvállalási előirányzatok

(1a)

59,840

69,520

60,720

14,960

14,960

220,000

02 04 04 – Digitális Európa program – Készségek

Kötelezettségvállalási előirányzatok

(1a)

16,320

18,960

16,560

4,080

4,080

60,000

02 04 05 01 – Digitális Európa program – Telepítés

Kötelezettségvállalási előirányzatok

(1a)

10,880

12,640

11,040

2,720

2,720

40,000

02 04 05 02 – Digitális Európa program – Telepítés/Interoperabilitás

Kötelezettségvállalási előirányzatok

(1a)

2,720

3,160

2,760

0,680

0,680

10,000

A többéves pénzügyi keret 1. fejezete keretében elérhető mozgástérből való hozzájárulás

Lekötetlen mozgástér – 1. fejezet

Kötelezettségvállalási előirányzatok

(1a)

50,000

50,000

50,000

50,000

50,000

250,000

A Digitális Európa programra összevont TELJES pénzügyi előirányzat

Kötelezettségvállalási előirányzatok

=1a

293,200

473,200

433,200

225,200

225,200

1 650,000



Tájékoztatás céljából: az Európai Innovációs Tanács és a csipekkel foglalkozó közös vállalkozás általi végrehajtás áttekintése

AHorizont Európa

Az Európai Innovációs Tanács általi végrehajtás

A Horizont Európa – EIC keretében elkülönített operatív előirányzatok

2021

2022

2023

2024

2025

2026

2027

2027 után

ÖSSZESEN

01 02 03 01 – Európai Innovációs Tanács 73

Kötelezettségvállalási előirányzatok

(1a)

75,251

55,054

55,501

56,499

57,696

300,000

Kifizetési előirányzatok

(2a)

45,151

48,082

51,836

58,030

56,973

39,928

300,000

A csipekkel foglalkozó közös vállalkozás általi végrehajtás

A Kulcsfontosságú Digitális Technológiák Közös Vállalkozás már meglévő pénzügyi keretösszegén belül 500 millió EUR-t különítettek el az Európai Csipkezdeményezés céljaira, amelyet a csipekkel foglalkozó közös vállalkozás hajt végre:

A Horizont Európa – KDT keretében elkülönített operatív előirányzatok

2021

2022

2023

2024

2025

2026

2027

2027 után

ÖSSZESEN

01 02 02 42 – Horizont Európa program – Kulcsfontosságú Digitális Technológiák Közös Vállalkozás

Kötelezettségvállalási előirányzatok

(1a)

108,850

112,609

97,470

91,781

89,290

500,000

Kifizetési előirányzatok

(2a)

60,897

74,926

83,997

83,126

79,271

117,783

500,000

A Horizont Európa keretében átcsoportosított 850 millió EUR-t a Kulcsfontosságú Digitális Technológiák (jövőbeli Csipek) Közös Vállalkozás fogja végrehajtani, és az operatív és támogatási kiadások között az alábbiak szerint kell felosztani:

A Horizont Európa keretprogramon belül a csipekkel foglalkozó közös vállalkozás számára átcsoportosított előirányzatok

2021

2022

2023

2024

2025

2026

2027

2027 után

ÖSSZESEN

Operatív előirányzatok

01 02 02 42    Horizont Európa program – Kulcsfontosságú Digitális Technológiák Közös Vállalkozás – Operatív kiadások

Kötelezettségvállalási előirányzatok

(1a)

230,809

267,842

233,371

56,546

52,897

841,465

Kifizetési előirányzatok

(2a)

138,329

206,642

216,371

130,326

95,281

54,516

841,465

Bizonyos egyedi programok keretéből finanszírozott igazgatási jellegű előirányzatok 74  

01 02 02 42    Horizont Európa program – Kulcsfontosságú Digitális Technológiák Közös Vállalkozás – Támogatási kiadások

Kötelezettségvállalási előirányzatok

(1b)

0,391

0,758

1,229

1,254

4,903

8,535

Kifizetési előirányzatok

(2b)

0,391

0,758

1,229

1,254

1,279

3,624

8,535

További pénzügyi előirányzatok ÖSSZESEN 
a Horizont Európa keretében a csipekkel foglalkozó közös vállalkozás számára

Kötelezettségvállalási előirányzatok

=1a+1b +3

231,200

268,600

234,600

57,800

57,800

850,000

Kifizetési előirányzatok

=2a+2b+3

138,720

207,400

217,600

131,580

96,560

58,140

850,000

A Horizont Európa keretében működő Kulcsfontosságú Digitális Technológiák (jövőbeni Csipek) Közös Vállalkozás konszolidált előirányzatai – beleértve a KDT Közös Vállalkozás korábbi, az Európai Csipkezdeményezés részét nem képező tevékenységeit fedező előirányzatokat is – a következők:

Csipekkel foglalkozó közös vállalkozás

2021

2022

2023

2024

2025

2026

2027

2027 után

ÖSSZESEN

Operatív előirányzatok

01 02 02 42    Horizont Európa program – Kulcsfontosságú Digitális Technológiák Közös Vállalkozás – Operatív kiadások

Kötelezettségvállalási előirányzatok

(1a)

207,637

247,490

518,207

565,170

490,661

298,788

287,185

2 615,139

Kifizetési előirányzatok

(2a)

51,909

113,782

334,342

447,834

486,757

397,896

350,073

432,545

2 615,139

Bizonyos egyedi programok keretéből finanszírozott igazgatási jellegű előirányzatok

01 02 02 42    Horizont Európa program – Kulcsfontosságú Digitális Technológiák Közös Vállalkozás – Támogatási kiadások

Kötelezettségvállalási előirányzatok

(1b)

2,363

2,510

2,993

3,430

3,939

4,012

15,615

34,861

Kifizetési előirányzatok

(2b)

2,363

2,510

2,993

3,430

3,939

4,012

4,076

11,539

34,861

Előirányzatok ÖSSZESEN 
a Horizont Európa keretében a csipekkel foglalkozó közös vállalkozás számára

Kötelezettségvállalási előirányzatok

=1a+1b +3

210,000

250,000

521,200

568,600

494,600

302,800

302,800

2 650,000

Kifizetési előirányzatok

=2a+2b+3

54,272

116,292

337,335

451,264

490,696

401,908

354,149

444,083

2 650,000

BDigitális Európa program

A Digitális Európa program keretében – az InvestEU keretében végrehajtandó 125 millió EUR kivételével – 1 525 millió EUR-t a Kulcsfontosságú Digitális Technológiák (jövőbeli Csipek) Közös Vállalkozás fog végrehajtani, és az operatív és támogatási kiadások között az alábbiak szerint oszlik meg:

Csipekkel foglalkozó közös vállalkozás

2021

2022

2023

2024

2025

2026

2027

2027 után

ÖSSZESEN

Operatív előirányzatok

02 04 06 11 – Digitális Európa program – Csipekkel foglalkozó közös vállalkozás – Operatív kiadások

Kötelezettségvállalási előirányzatok

(1a)

258,498

432,340

396,494

214,450

207,904

1 509,687

Kifizetési előirányzatok

(2a)

154,818

310,700

349,674

276,800

254,305

163,389

1 509,687

Bizonyos egyedi programok keretéből finanszírozott igazgatási jellegű előirányzatok

02 04 06 11 – Digitális Európa program – Csipekkel foglalkozó közös vállalkozás – Támogatási kiadások

Kötelezettségvállalási előirányzatok

(1b)

0,702

1,360

2,206

2,250

8,796

15,313

Kifizetési előirányzatok

(2b)

0,702

1,360

2,206

2,250

2,295

6,501

15,313

Előirányzatok ÖSSZESEN 
a csipekkel foglalkozó közös vállalkozás számára

Kötelezettségvállalási előirányzatok

=1a+1b +3

259,200

433,700

398,700

216,700

216,700

1 525,000

Kifizetési előirányzatok

=2a+2b+3

155,520

312,060

351,880

279,050

256,600

169,890

1 525,000

A jövőbeli csipekkel foglalkozó közös vállalkozás által az Európai Csipkezdeményezés céljaira az 1. fejezetben összevont kiegészítő előirányzatok összege 2 375 millió EUR, ebből 850 millió EUR a Horizont Európa, 1 525 millió EUR pedig a Digitális Európa program keretében. Az operatív kiadások (3. cím) és a támogatási kiadások (1. cím és 2. cím) a következőképpen oszlanak meg:

2021

2022

2023

2024

2025

2026

2027

2027 után

ÖSSZESEN

1. cím

Kötelezettségvállalási előirányzatok

(4)

0,792

1,535

2,489

2,538

9,924

17,277

Kifizetési előirányzatok

(5)

0,792

1,535

2,489

2,538

2,589

7,335

17,277

2. cím

Kötelezettségvállalási előirányzatok

(4)

0,301

0,584

0,947

0,966

3,775

6,572

Kifizetési előirányzatok

(5)

0,301

0,584

0,947

0,966

0,985

2,790

6,572

3. cím

Kötelezettségvállalási előirányzatok

(4)

489,307

700,182

629,865

270,996

260,801

2 351,152

Kifizetési előirányzatok

(5)

293,147

517,342

566,045

407,126

349,586

217,905

2 351,152

Előirányzatok ÖSSZESEN

Kötelezettségvállalási előirányzatok

=4+ 6

490,400

702,300

633,300

274,500

274,500

2 375,000

Kifizetési előirányzatok

=5+ 6

294,240

519,460

569,480

410,630

353,160

228,030

2 375,000

A jövőbeli csipekkel foglalkozó közös vállalkozás által a Horizont Európa és a Digitális Európa keretében végrehajtandó teljes pénzügyi előirányzat – beleértve a KDT Közös Vállalkozás korábbi, az Európai Csipkezdeményezés részét nem képező tevékenységeit fedező előirányzatokat is – 4 175 millió EUR-t tesz ki. Az operatív kiadások (3. cím) és a támogatási kiadások (1. cím és 2. cím) a következőképpen oszlanak meg:

2021

2022

2023

2024

2025

2026

2027

2027 után

ÖSSZESEN

1. cím

Kötelezettségvállalási előirányzatok

(4)

1,804

1,861

2,732

3,516

4,508

4,595

18,011

37,027

Kifizetési előirányzatok

(5)

1,804

1,861

2,732

3,516

4,508

4,595

4,685

13,326

37,027

2. cím

Kötelezettségvállalási előirányzatok

(4)

0,559

0,649

0,963

1,274

1,637

1,666

6,399

13,147

Kifizetési előirányzatok

(5)

0,559

0,649

0,963

1,274

1,637

1,666

1,685

4,714

13,147

3. cím

Kötelezettségvállalási előirányzatok

(4)

207,637

247,490

776,705

997,510

887,155

513,238

495,090

4 124,826

Kifizetési előirányzatok

(5)

51,909

113,782

489,161

758,534

836,432

674,696

604,378

595,933

4 124,826

Előirányzatok ÖSSZESEN

Kötelezettségvállalási előirányzatok

=4+ 6

210,000

250,000

780,400

1 002,300

893,300

519,500

519,500

4 175,000

Kifizetési előirányzatok

=5+ 6

54,272

116,292

492,855

763,324

842,576

680,958

610,749

613,973

4 175,000





A többéves pénzügyi keret  
fejezete

7.

„Igazgatási kiadások”

Ezt a részt az igazgatási jellegű költségvetési adatok táblázatában kell kitölteni, melyet először a pénzügyi kimutatás mellékletébe (a belső szabályzat V. melléklete) kell bevezetni; a mellékletet a szolgálatközi konzultációhoz fel kell tölteni a DECIDE rendszerbe.

millió EUR (három tizedesjegyig)

2021

2022

2023

2024

2025

2026

2027

ÖSSZESEN

A Tartalmak, Technológiák és Kommunikációs Hálózatok Főigazgatósága

□ Humán erőforrások

1,125

1,125

1,125

1,125

1,125

5,625

□ Egyéb igazgatási kiadások

A Tartalmak, Technológiák és Kommunikációs Hálózatok Főigazgatósága ÖSSZESEN

1,125

1,125

1,125

1,125

1,125

5,625

A többéves pénzügyi keret 
7. FEJEZETÉHEZ tartozó 
előirányzatok ÖSSZESEN

(Összes kötelezettségvállalási előirányzat = Összes kifizetési előirányzat)

1,125

1,125

1,125

1,125

1,125

5,625

millió EUR (három tizedesjegyig)

2021

2022

2023

2024

2025

2026

2027

2027 után

ÖSSZESEN

A többéves pénzügyi keret
1–7. FEJEZETÉHEZ tartozó 
előirányzatok ÖSSZESEN

Kötelezettségvállalási előirányzatok

709,627

910,588

821,895

432,405

431,110

3 305,625

Kifizetési előirányzatok

421,813

674,093

738,438

572,261

504,728

394,291

3 305,625

3.2.2.Operatív előirányzatokból finanszírozott becsült kimenet 

Az alábbi táblázatban szereplő indikatív célok és eredmények az első tervezetek, amelyek nagyrészt a javasolt rendelet II. mellékletében szereplő mutatókon alapulnak. A részletesebb fogalommeghatározások várhatóan egy későbbi szakaszban válnak elérhetővé.

Kötelezettségvállalási előirányzat millió EUR-ban (három tizedesjegyig)

Tüntesse fel a célkitűzéseket és a kimeneteket

Év 
2023

Év 
2024

Év 
2025

Év 
2026

Év 
2027

ÖSSZESEN

Típus 75

Átlagos költség

Szám

Költség

Szám

Költség

Szám

Költség

Szám

Költség

Szám

Költség

Összesített szám

Összköltség

1. SZ. EGYEDI CÉLKITŰZÉS – Európai Csipkezdeményezés

– Kimenet

A tevékenységekben részt vevő jogalanyok száma

154,241

198,938

179,800

96,679

96,383

726,041

– Kimenet

A kifejlesztett/integrált tervezési eszközök száma

76,811

99,070

89,539

48,145

47,998

361,563

– Kimenet

Tervezési kapacitásokba és kísérleti gyártósorokba történő társfinanszírozás összege

117,984

152,174

137,534

73,953

73,726

555,370

– Kimenet

A tervezési kapacitásokhoz és kísérleti gyártósorokhoz hozzáférő felhasználók száma

95,818

123,584

111,695

60,059

59,875

451,030

– Kimenet

A kompetenciaközpontok szolgáltatásait használó vállalkozások száma

65,080

83,939

75,864

40,792

40,667

306,343

– Kimenet

Képzésben részesülő személyek száma

43,914

56,639

51,191

27,525

27,441

206,710

– Kimenet

A félvezetőkkel foglalkozó vállalatok által az EU-ban eszközölt beruházások összege

120,654

155,618

140,648

75,627

75,395

567,942

– Kimenet

A félvezetőkkel foglalkozó vállalatok által az EU-ban eszközölt beruházások összege

34,000

39,500

34,500

8,500

8,500

125,000

1. sz. egyedi célkitűzés részösszege

708,502

909,463

820,770

431,280

429,985

3 300,000

2. SZ. EGYEDI CÉLKITŰZÉS – „Az ellátás biztonsága”

– Kimenet

Az integrált gyártólétesítményekre/nyílt uniós üzemekre irányuló, értékelt kérelmek száma

0,500

0,500

0,500

0,500

0,500

2,500

2. sz. egyedi célkitűzés részösszege

0,500

0,500

0,500

0,500

0,500

2,500

3. Sz. EGYEDI CÉLKITŰZÉS „Felkészültség és nyomon követés”

– Kimenet

Azon szervezetek száma, amelyek tekintetében az ellátási láncra vonatkozó adatokat gyűjtenek

0,625

0,625

0,625

0,625

0,625

3,125

3. sz. egyedi célkitűzés részösszege

0,625

0,625

0,625

0,625

0,625

3,125

ÖSSZESEN

709,627

910,588

821,895

432,405

431,110

3 305,625

3.2.3.Az igazgatási előirányzatokra gyakorolt becsült hatás összefoglalása 

   A javaslat/kezdeményezés nem vonja maga után igazgatási jellegű előirányzatok felhasználását.

   A javaslat/kezdeményezés az alábbi igazgatási jellegű előirányzatok felhasználását vonja maga után:

millió EUR (három tizedesjegyig)

2021

2022

2023

2024

2025

2026

2027

ÖSSZESEN

A többéves pénzügyi keret 
7. FEJEZETE

Humán erőforrások

1,125

1,125

1,125

1,125

1,125

5,625

Egyéb igazgatási kiadások

A többéves pénzügyi keret 
7. FEJEZETE összesen

1,125

1,125

1,125

1,125

1,125

5,625

A 7. FEJEZETBE nem tartozó előirányzatok 76  
of the multiannual financial framework

Humán erőforrások

Egyéb igazgatási  
jellegű kiadások

A többéves pénzügyi keret 
7. FEJEZETÉN kívüli részösszeg

ÖSSZESEN

1,125

1,125

1,125

1,125

1,125

5,625

Mivel ez egy új kezdeményezés, a főigazgatóságon belül nincsenek olyan munkatársak, akiket már kijelöltek a fellépés irányítására, és akiket ezért át lehetne csoportosítani a főigazgatóságon belül. A szükséges humán erőforrásokhoz ezért további személyi állománynak kell csatlakoznia, amelyet az irányító főigazgatóságnak kell odaítélni az éves elosztási eljárás során, a költségvetési korlátokat is figyelembe véve.

3.2.3.1.Becsült humánerőforrás-szükségletek

   A javaslat/kezdeményezés nem igényel humán erőforrást.

   A javaslat/kezdeményezés az alábbi humánerőforrás-igénnyel jár:

Az alábbi táblázat tartalmazza a javasolt rendelet következtében a csipekkel foglalkozó közös vállalkozás számára biztosított többletszemélyzetet.

A becsléseket teljes munkaidős egyenértékben kell kifejezni

2021

2022

2023

2024

2025

2026

2027

2028

2029

2030

2031

□ A létszámtervben szereplő álláshelyek (tisztviselők és ideiglenes alkalmazottak)

Egyéb költségvetési tételek (kérjük megnevezni): Közös vállalkozás személyi állománya (TA)

3

5

8

8

8

8

5

4

2

Külső munkatársak teljes munkaidős egyenértékben (FTE) kifejezve 77

Egyéb költségvetési tételek (kérjük megnevezni): Közös vállalkozás személyi állománya (CA)

3

7

10

10

10

10

10

10

4

Egyéb költségvetési tételek (kérjük megnevezni): Közös vállalkozás személyi állománya (END)

0

0

1

1

1

1

0

0

0

ÖSSZESEN

6

12

19

19

19

19

15

14

6

XX az érintett szakpolitikai terület vagy költségvetési cím.

Mivel ez egy új kezdeményezés, a főigazgatóságon belül nincsenek olyan munkatársak, akiket már kijelöltek a fellépés irányítására, és akiket ezért át lehetne csoportosítani a főigazgatóságon belül. A szükséges humán erőforrásokhoz ezért további személyi állománynak kell csatlakoznia, amelyet az irányító főigazgatóságnak kell odaítélni az éves elosztási eljárás során, a költségvetési korlátokat is figyelembe véve.

Az alábbi táblázat tartalmazza a javasolt rendelet következtében a csipekkel foglalkozó közös vállalkozás számára biztosított teljes személyzetet.

A becsléseket teljes munkaidős egyenértékben kell kifejezni

2021

2022

2023

2024

2025

2026

2027

2028

2029

2030

2031

□ A létszámtervben szereplő álláshelyek (tisztviselők és ideiglenes alkalmazottak)

Egyéb költségvetési tételek (kérjük megnevezni): Közös vállalkozás személyi állománya (TA)

14

14

14

17

19

22

22

22

22

13

10

Külső munkatársak teljes munkaidős egyenértékben (FTE) kifejezve 78

Egyéb költségvetési tételek (kérjük megnevezni): Közös vállalkozás személyi állománya (CA)

16

16

16

19

23

26

26

26

26

26

26

Egyéb költségvetési tételek (kérjük megnevezni): Közös vállalkozás személyi állománya (END)

0

0

0

1

1

2

2

2

2

0

0

ÖSSZESEN

30

30

30

37

43

50

50

50

50

39

36

A javasolt rendelet eredményeként a Bizottság további személyzete 5 teljes munkaidős egyenértékben foglalkoztatott tisztviselőből és 4 teljes munkaidős egyenértékből álló szerződéses alkalmazottból áll a 2023–2027-es időszak minden egyes évében.

2021

2022

2023

2024

2025

2026

2027

• A létszámtervben szereplő álláshelyek (tisztviselők és ideiglenes alkalmazottak)

20 01 02 01 (a központban és a bizottsági képviseleteken)

5

5

5

5

5

Külső munkatársak teljes munkaidős egyenértékben (FTE) kifejezve 79

Egyéb költségvetési tételek (kérjük megnevezni): A Bizottság személyi állománya (CA)

4

4

4

4

4

ÖSSZESEN

9

9

9

9

9

Mivel ez egy új kezdeményezés, a főigazgatóságon belül nincsenek olyan munkatársak, akiket már kijelöltek a fellépés irányítására, és akiket ezért át lehetne csoportosítani a főigazgatóságon belül. A szükséges humán erőforrásokhoz ezért további személyi állománynak kell csatlakoznia, amelyet az irányító főigazgatóságnak kell odaítélni az éves elosztási eljárás során, a költségvetési korlátokat is figyelembe véve.

Az elvégzendő feladatok leírása:

Tisztviselők és ideiglenes alkalmazottak

Tisztviselők:

   a csipekkel foglalkozó közös vállalkozás felügyelete,

   a rendelet értelmében a magánvállalkozások és a tagállamok tekintetében előírt kötelezettségek megfelelő végrehajtásának felügyelete,

   a végrehajtási és felhatalmazáson alapuló jogi aktusok előkészítése és megszövegezése e rendeletnek megfelelően,

   vizsgálatok, ellenőrzések és egyéb elemzések elvégzése, beleértve az adatelemzést,

   a félvezetőkkel foglalkozó európai testület igazgatási támogatása, valamint ülések szervezése, vélemények előkészítése és a félvezetőkkel foglalkozó európai testületnek nyújtott egyéb támogatás

Az ideiglenes alkalmazottak a közös vállalkozás személyi állományába tartoznak:

   lásd a közös vállalkozásoknak a Horizont Európa keretében történő létrehozásáról szóló (EU) 2021/2085 tanácsi rendelet 19. cikkét

Külső munkatársak

Külső munkatársak az Európai Bizottságnál:

   a csipekkel foglalkozó közös vállalkozás felügyelete,

   vizsgálatok, ellenőrzések és egyéb elemzések elvégzése,

   a félvezetőkkel foglalkozó európai testület igazgatási támogatása, valamint ülések szervezése, vélemények előkészítése és a félvezetőkkel foglalkozó európai testületnek nyújtott egyéb támogatás

Külső munkatársak a közös vállalkozásnál:

   lásd a közös vállalkozásoknak a Horizont Európa keretében történő létrehozásáról szóló (EU) 2021/2085 tanácsi rendelet 19. cikkét

3.2.4.A jelenlegi többéves pénzügyi kerettel való összeegyeztethetőség 

A javaslat/kezdeményezés:

   teljes mértékben finanszírozható a többéves pénzügyi keret érintett fejezetén belüli átcsoportosítás révén.

A vonaltól

Összeg (millió EUR)

Költségvetési sor:

01 02 03 01

Európai Innovációs Tanács

300,000

célhoz kötött

01 02 02 30

„A társadalmat szolgáló polgári biztonság” klaszter

150,000

01 02 02 42

01 02 02 40

„Digitális gazdaság, ipar és világűr” klaszter

400,000

01 02 02 42

01 02 02 40

„Digitális gazdaság, ipar és világűr” klaszter

400,000

02 04 06 11

01 02 02 42

Horizont Európa program – Kulcsfontosságú Digitális Technológiák Közös Vállalkozás

500,000

célhoz kötött

01 02 02 50

„Éghajlat, energiaügy és mobilitás” klaszter

300,000

01 02 02 42

Részösszeg HE

Horizont Európa program

2 050,000

02 03 01

Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz (CEF) – Közlekedés

250,000

02 04 06 11

02 03 03 01

Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz (CEF) – Digitális hálózatok

150,000

02 04 06 11

Részösszeg CEF

Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz (CEF)

400,000

02 04 01 10

Digitális Európa program – Kiberbiztonság

60,000

02 04 06 11

 02 04 01 11

Digitális Európa program – Európai Kiberbiztonsági Ipari, Technológiai és Kutatási Kompetenciaközpont

60,000

02 04 06 11

02 04 02 11

Digitális Európa program – Nagy teljesítményű számítástechnika közös vállalkozás (EuroHPC)

150,000

02 04 06 11

02 04 03

Digitális Európa program – Mesterséges intelligencia

220,000

02 04 06 11

02 04 04

Digitális Európa program – Készség

60,000

02 04 06 11

02 04 05

Digitális Európa program – Telepítés

50,000

02 04 06 11

Részösszeg DEP

Digitális Európa program

600,000

 

Összesen

3 050,000

   a többéves pénzügyi keret lekötetlen mozgásterének és/vagy a többéves pénzügyi keretről szóló rendeletben meghatározott különleges eszközök felhasználását teszi szükségessé.

Fejtse ki, mire van szükség, meghatározva az érintett fejezeteket és költségvetési sorokat, a megfelelő összegeket és a felhasználni javasolt eszközöket.

Összeg (millió EUR)

Költségvetési sor:

 Lekötetlen mozgástér – 1. fejezet

250,000

02 04 06 11

   a többéves pénzügyi keret módosítását teszi szükségessé.

Fejtse ki a szükségleteket: tüntesse fel az érintett fejezeteket és költségvetési sorokat és a megfelelő összegeket.

millió EUR (három tizedesjegyig)

3.2.5.Harmadik felek részvétele a finanszírozásban 

A javaslat/kezdeményezés:

   nem irányoz elő harmadik felek általi társfinanszírozást

   előirányoz harmadik felek általi társfinanszírozást az alábbi becslések szerint:

előirányzatok, millió EUR (három tizedesjegyig)

2021

2022

2023

2024

2025

2026

2027

Összesen

Részt vevő államok

489,307

700,182

629,865

270,996

260,801

2 351,152

Társfinanszírozott előirányzatok ÖSSZESEN

489,307

700,182

629,865

270,996

260,801

2 351,152

A részt vevő államoknak az uniós hozzájárulással arányos összeggel kell hozzájárulniuk a további operatív kiadásokhoz.

Az Uniótól eltérő tagok várhatóan nem járulnak hozzá a közös vállalkozás igazgatási többletköltségeihez.

3.3.A bevételre gyakorolt becsült hatás 

   A javaslatnak/kezdeményezésnek nincs pénzügyi hatása a bevételre.

   A javaslatnak/kezdeményezésnek van pénzügyi hatása – a bevételre gyakorolt hatása a következő:

   a javaslat a saját forrásokra gyakorol hatást

   a javaslat az egyéb bevételekre gyakorol hatást

kérjük adja meg, hogy a bevétel kiadási sorhoz van-e rendelve    

millió EUR (három tizedesjegyig)

Bevételi költségvetési sor:

Az aktuális költségvetési évben rendelkezésre álló előirányzatok

A javaslat/kezdeményezés hatása 80

Év 
N

Év 
N+1

Év 
N+2

Év 
N+3

A táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető

… jogcímcsoport

A címzett bevételek esetében tüntesse fel az érintett kiadáshoz tartozó költségvetési sor(oka)t.

[…]

Egyéb megjegyzések (pl. a bevételre gyakorolt hatás számítására használt módszer/képlet vagy egyéb más információ).

[…]

MELLÉKLET 
a PÉNZÜGYI KIMUTATÁSHOZ

A javaslat/kezdeményezés címe:

Az európai félvezető-ökoszisztéma megerősítését célzó intézkedési keret létrehozásáról szóló európai parlamenti és tanácsi rendeletre irányuló javaslat (a csipekről szóló jogszabály) és a közös vállalkozásoknak a Horizont Európa keretében történő létrehozásáról szóló (EU) 2021/2085 tanácsi rendelet módosításáról szóló tanácsi rendeletre irányuló javaslat

1. A HUMÁNERŐFORRÁS-SZÜKSÉGLETEK SZÁMA ÉS KÖLTSÉGE

2. AZ EGYÉB IGAZGATÁSI KIADÁSOK KÖLTSÉGE

3. IGAZGATÁSI KÖLTSÉGEK ÖSSZESEN

4. A KÖLTSÉGEK KISZÁMÍTÁSÁRA HASZNÁLT MÓDSZEREK

   4.1.    Humán erőforrások

   4.2.    Egyéb igazgatási kiadások

Ezt a mellékletet csatolni kell a pénzügyi kimutatáshoz a szolgálatközi konzultáció megindításakor.

Az adattáblázatok forrásként szolgálnak a pénzügyi kimutatásba foglalt táblázatokhoz. A táblázatok kizárólag a Bizottságon belüli belső használatra készültek.

1.A humánerőforrás-szükségletek költsége

   A javaslat/kezdeményezés nem igényel humán erőforrást.

   A javaslat/kezdeményezés az alábbi humánerőforrás-igénnyel jár:

millió EUR (három tizedesjegyig)

A többéves pénzügyi keret

7. FEJEZETE

2021. év

2022. év

2023. év

2024. év

2025. év

2026. év

2027. év

ÖSSZESEN

Teljes munkaidős egyenérték

Előirányzatok

Teljes munkaidős egyenérték

Előirányzatok

Teljes munkaidős egyenérték

Előirányzatok

Teljes munkaidős egyenérték

Előirányzatok

Teljes munkaidős egyenérték

Előirányzatok

Teljes munkaidős egyenérték

Előirányzatok

Teljes munkaidős egyenérték

Előirányzatok

Teljes munkaidős egyenérték

Előirányzatok

A létszámtervben szereplő álláshelyek (tisztviselők és ideiglenes alkalmazottak)

20 01 02 01 – Központ és képviseletek

AD

 

 

 

 

 5

0,785 

0,785 

 5

0,785 

0,785 

0,785 

 

3,925

AST

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20 01 02 03 – uniós küldöttségeknél

AD

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AST

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Külső munkatársak 81

20 02 01 és 20 02 02 – Külső személyzet – Központ és képviseletek

AC

 

 

 

 

0,340 

0,340 

0,340 

0,340 

0,340 

 

1,700

END

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

INT

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20 02 03 – Külső személyzet – Uniós küldöttségek

AC

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AL

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

END

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

INT

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

JPD

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A humán erőforráshoz kapcsolódó egyéb költségvetési sorok (kérjük megnevezni)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Humán erőforrás részösszege – 7. FEJEZET

 

 

 

 

 

9

1,125 

9

1,125 

9

1,125 

9

 1,125

 1,125

 

5,625 

A humánerőforrás-igényeknek az adott főigazgatóság rendelkezésére álló, az intézkedés irányításához rendelt és/vagy az adott főigazgatóságon belül átcsoportosított személyzettel kell eleget tenni. A források adott esetben a meglévő költségvetési korlátok betartása mellett kiegészíthetők az éves elosztási eljárás keretében az irányító főigazgatósághoz rendelt további allokációkkal.

   

A többéves pénzügyi keret

7. FEJEZETÉBE nem tartozó előirányzatok

2021. év

2022. év

2023. év

2024. év

2025. év

2026. év

2027. év és az azt követő évek

ÖSSZESEN

Teljes munkaidős egyenérték

Előirányzatok

Teljes munkaidős egyenérték

Előirányzatok

Teljes munkaidős egyenérték

Előirányzatok

Teljes munkaidős egyenérték

Előirányzatok

Teljes munkaidős egyenérték

Előirányzatok

Teljes munkaidős egyenérték

Előirányzatok

Teljes munkaidős egyenérték

Előirányzatok

Teljes munkaidős egyenérték

Előirányzatok

A létszámtervben szereplő álláshelyek (tisztviselők és ideiglenes alkalmazottak)

01 01 01 01 Közvetett kutatás 82

01 01 01 11 Közvetlen kutatás

Egyéb (kérjük meghatározni)

AD

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AST

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Külső munkatársak 83

Az operatív előirányzatokból finanszírozott külső munkatársak (korábban: BA-tételek).

– a központban

AC

 

 

 

END

 

 

 

INT

 

 

 

– uniós küldöttségeknél

AC

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AL

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

END

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

INT

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

JPD

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

01 01 01 02 Közvetett kutatás

01 01 01 12 Közvetlen kutatás

Egyéb (kérjük meghatározni) 84

AC

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

END

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

INT

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A humán erőforráshoz kapcsolódó egyéb költségvetési tételek (nevezze meg)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Humán erőforrás részösszege – a 7. FEJEZETBE nem tartozó előirányzatok

 

 

 

 

 

Humán erőforrás összesen (a többéves pénzügyi keret összes fejezete)

9

1,125 

9

1,125 

9

1,125 

9

 1,125

 1,125

 

5,625 

A humánerőforrás-igényeknek az adott főigazgatóság rendelkezésére álló, az intézkedés irányításához rendelt és/vagy az adott főigazgatóságon belül átcsoportosított személyzettel kell eleget tenni. A források adott esetben a meglévő költségvetési korlátok betartása mellett kiegészíthetők az éves elosztási eljárás keretében az irányító főigazgatósághoz rendelt további allokációkkal.

2.Az egyéb igazgatási kiadások költsége

   A javaslat/kezdeményezés nem vonja maga után igazgatási előirányzatok felhasználását.

   A javaslat/kezdeményezés az alábbi igazgatási előirányzatok felhasználását vonja maga után:

millió EUR (három tizedesjegyig)

A többéves pénzügyi keret

7. FEJEZETE

N. év 85

N+1. év

N+2. év

N+3. év

N+4. év

N+5. év

N+7. év

Összesen

A székhelyen vagy az EU területén belül:

 

 

 

 

 

 

 

 

20 02 06 01 – Kiküldetési és reprezentációs költségek

 

 

 

 

 

 

 

 

20 02 06 02 – Konferenciákkal és ülésekkel kapcsolatos költségek

 

 

 

 

 

 

 

 

20 02 06 03 – Bizottságok 86

 

 

 

 

 

 

 

 

20 02 06 04 Tanulmányok és konzultációk

 

 

 

 

 

 

 

 

20 04 – Informatikai kiadások (vállalati) 87  

 

 

 

 

 

 

 

 

A humán erőforráshoz nem kapcsolódó egyéb költségvetési tételek (szükség esetén nevezze meg)

 

 

 

 

 

 

 

 

Uniós küldöttségeknél

 

 

 

 

 

 

 

 

20 02 07 01 – Kiküldetési, konferencia- és reprezentációs költségek

 

 

 

 

 

 

 

 

20 02 07 02 – A személyzet továbbképzése

 

 

 

 

 

 

 

 

20 03 05 – Infrastruktúra és logisztika

 

 

 

 

 

 

 

 

A humán erőforráshoz nem kapcsolódó egyéb költségvetési tételek (szükség esetén nevezze meg)

 

 

 

 

 

 

 

 

Egyéb előirányzatok részösszege –

a többéves pénzügyi keret 7. FEJEZETE

 

 

 

 

 

 

 

 

millió EUR (három tizedesjegyig)

A többéves pénzügyi keret

7. FEJEZETÉBE nem tartozó pénzügyi előirányzat

2021. év

2022. év

2023. év

2024. év

2025. év

2026. év

2027. év

Összesen

Technikai és igazgatási segítségnyújtás (a külső munkatársakat nem számítva) az operatív előirányzatokból (korábbi BA-tételek):

 

 

 

 

 

 

 

 

– a központban

 

– uniós küldöttségeknél

 

Egyéb igazgatási kiadások a kutatás területén

 

Operatív programokkal kapcsolatos szakpolitikai informatikai kiadások 88  

Operatív programokkal kapcsolatos vállalati informatikai kiadások 89

A humán erőforráshoz nem kapcsolódó egyéb költségvetési tételek (szükség esetén nevezze meg)

 

A többéves pénzügyi keret

7. FEJEZETÉBE nem tartozó egyéb részösszege

 

Egyéb igazgatási kiadások összesen (a többéves pénzügyi keret összes fejezete)



3.Igazgatási költségek összesen (a többéves pénzügyi keret összes fejezete)

millió EUR (három tizedesjegyig)

Összesítés

2021. év

2022. év

2023. év

2024. év

2025. év

2026. év

2027. év

Összesen

7. fejezet – Humán erőforrás

1,125

1,125

1,125

1,125

1,125

5,625

7. fejezet – Egyéb igazgatási kiadások

 

 

7. fejezet részösszege

 

 

1,125

1,125

1,125

1,125

1,125

5,625

A 7. fejezeten kívül – Humán erőforrások (a Közös Vállalkozás 1. címe)

 

 

A 7. fejezeten kívül – Egyéb igazgatási kiadások (a Közös Vállalkozás 2. címe)

 

 

Egyéb fejezetek részösszege

 

 

ÖSSZESEN

7. FEJEZET és a 7. FEJEZETBE nem tartozó előirányzatok

1,125

1,125

1,125

1,125

1,125

5,625

A szükséges igazgatási előirányzatokat a fellépés irányításához rendelt és/vagy az adott főigazgatóságon belül átcsoportosított előirányzatokkal biztosítják. Az előirányzatok adott esetben a meglévő költségvetési korlátok betartása mellett kiegészíthetők az éves elosztási eljárás keretében az irányító főigazgatósághoz rendelt további juttatásokkal.

4.A költségek kiszámítására használt módszerek

4.1. Humán erőforrások

Ez a rész ismerteti a szükségesnek tartott humán erőforrások becslésére használt számítási módszert (a munkateherre vonatkozó feltevések, beleértve a konkrét álláshelyeket [Sysper 2 munkakörök], a személyzeti kategóriákat és az azoknak megfelelő átlagos költségeket)

A többéves pénzügyi keret 7. FEJEZETE

Megjegyzés: A központban foglalkoztatott egyes személyzeti kategóriák átlagköltségei a BudgWeb oldalon érhetők el:

https://myintracomm.ec.europa.eu/budgweb/EN/pre/legalbasis/Pages/pre-040-020_preparation.aspx

Tisztviselők és ideiglenes alkalmazottak

Teljes munkaidős egyenérték megszorozva az átlagköltséggel (157 000 EUR)

Külső munkatársak

Teljes munkaidős egyenérték megszorozva az átlagköltséggel (85 000 EUR)

A többéves pénzügyi keret 7. FEJEZETÉBE bele nem tartozó előirányzatok

Csak a kutatási költségvetésből finanszírozott álláshelyek 

Külső munkatársak

4.2.Egyéb igazgatási kiadások

Adja meg az egyes költségvetési tételek esetében alkalmazott számítási módszer részleteit,

és különösen az azokat alátámasztó feltételezéseket (pl. ülések száma évente, átlagköltségek stb.).

A többéves pénzügyi keret 7. FEJEZETE

A többéves pénzügyi keret 7. FEJEZETÉBE bele nem tartozó előirányzatok

(1)    A félvezetőgyártásban a folyamattechnológia hagyományosan korrelál a tranzisztormérettel. A folyamat „csomópontját” nanométerben (nm) mérik; 1 nanométer = 1 milliárdod méter. A kisebb folyamati csomópontok kisebb tranzisztorokat állítanak elő, amelyek gyorsabbak és hatékonyabbak. A legkorszerűbb folyamatcsomópont jelenleg 5 nm, gyártás előtti szakaszban van a 3 nm-es, a 2 nm pedig fejlesztés alatt áll.
(2)     https://news.samsung.com/global/samsung-electronics-announces-new-advanced-semiconductor-fab-site-in-taylor-texas , 2021. 11. 24.
(3)     https://semianalysis.substack.com/p/tsmc-3nm-wafer-shipments-pushed-into , 2021. 10. 14.
(4)     https://min.news/en/tech/def29226dea2b06f47efea4aae13e8f3.html , 2022. 01. 22.
(5)    Strengthening the Global Semiconductor Supply Chain in an uncertain era (A globális félvezető-ellátási lánc megerősítése napjaink bizonytalan korában), BCGxSIA, 2021. április. https://www.bcg.com/publications/2021/strengthening-the-global-semiconductor-supply-chain  
(6)    A digitális iránytű célja az volt, hogy 2030-ra „az élvonalbeli és fenntartható félvezetők gyártása Európában, beleértve a processzorokat is, értékét tekintve a világ termelésének legalább 20 %-át” tegye ki (2021. március 9., COM(2021) 118). A 2030-ig tartó időszakra szóló, „A digitális évtizedhez vezető út” szakpolitikai programra vonatkozó javaslat megerősítette ezt a törekvést (lásd a 15. lábjegyzetet).
(7)    A Moore törvény szerint az integrált áramkörökben a tranzisztorok száma körülbelül kétévente megkétszereződik.
(8)    Értékelő beszéd az Unió helyzetéről, 2021. https://ec.europa.eu/info/sites/default/files/soteu_2021_address_hu_0.pdf  
(9)    COM(2022) 45, 2022. február 8. A csipekről szóló európai jogszabály.
(10)

   EDA-eszközök, azaz integrált áramkörök tervezésére szolgáló szoftvereszközök.

(11)    „Maga nemében első létesítmény”: félvezetőgyártásra alkalmas ipari létesítmény – beleértve a front-endet és a back-endet vagy mindkettőt –, amely érdemben még nincs jelen az Unióban, vagy nem vállaltak kötelezettséget az Unión belüli építésére, például a technológiai csomópont, a félvezető hordozó anyag, mint a karborundum és a gallium-nitrit, valamint más olyan termékinnováció tekintetében, amely jobb teljesítményt, folyamatinnovációt vagy energia- és környezetvédelmi teljesítményt kínálhat.
(12)    Az integrált gyártólétesítmények az Unióban a félvezetők tervezését és gyártását szolgáló, maguk nemében első létesítmények, beleértve a front-endet és a back-endet vagy mindkettőt, amelyek hozzájárulnak a belső piac ellátásbiztonságához. A nyílt uniós üzemek olyan maguk nemében első félvezető-gyártóüzemek az Unióban, beleértve a front-endet vagy a back-endet vagy mindkettőt, amelyek termelési kapacitást kínálnak független vállalkozások számára, és ezáltal hozzájárulnak a belső piac ellátásbiztonságához.
(13)    A 2020. évi kibertámadások 31 %-a az EU ellen irányult. https://www.ibm.com/security/data-breach/threat-intelligence
(14)    A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának – Digitális iránytű 2030-ig: a digitális évtized megvalósításának európai módja”, 2021. március 9., COM(2021) 118 final.
(15)    Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács határozata „A digitális évtizedhez vezető út” elnevezésű, 2030-ig szóló szakpolitikai program létrehozásáról, 2021. szeptember 15., COM(2021) 574 final.
(16)    A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának: A 2020. évi új iparstratégia frissítése: Erősebb egységes piac kiépítése Európa fellendülése érdekében, COM(2021) 350 final.
(17)    A Bizottság 2021 júliusában hozta létre a processzorokkal és félvezető technológiákkal foglalkozó ipari szövetséget. https://digital-strategy.ec.europa.eu/en/policies/alliance-processors-and-semiconductor-technologies  
(18)     A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának: Az EU szabványosítási stratégiája – Globális szabványok kialakítása a reziliens, zöld és digitális egységes uniós piac támogatása érdekében , COM(2022) 31.
(19)    C(2022) 546. sz. bizottsági közlemény – Az Európai Unió 2022. évi éves munkaprogramja az európai szabványosításról.
(20)    Cselekvési terv a polgári, a védelmi és az űripar közötti szinergiákról, COM(2021) 70.
(21)    Együttes nyilatkozat a processzorokról és a félvezető technológiákról, 2020. december 7.
(22)    A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának: Az új kihívásoknak megfelelő versenypolitika, 2021. november 18., COM(2021) 713.
(23)    A Tanács (EU) 2021/2085 rendelete (2021. november 19.) a közös vállalkozásoknak a Horizont Európa keretében történő létrehozásáról, valamint a 219/2007/EK, az 557/2014/EU, az 558/2014/EU, az 559/2014/EU, az 560/2014/EU, az 561/2014/EU és a 642/2014/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 427., 2021.11.30., 17. o.).
(24)    Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2021/694 rendelete (2021. április 29.) a Digitális Európa program létrehozásáról és az (EU) 2015/2240 határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 166., 2021.5.11., 1. o.).
(25)    Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2021/695 rendelete (2021. április 28.) a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogram létrehozásáról, valamint részvételi és terjesztési szabályainak megállapításáról, továbbá az 1290/2013/EU és az 1291/2013/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 170., 2021.5.12., 1. o.).
(26)    Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2021/523 rendelete (2021. március 24.) az InvestEU program létrehozásáról és az (EU) 2015/1017 rendelet módosításáról (HL L 107., 2021.3.26., 30. o.).
(27)    Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2021/241 rendelete (2021. február 12.) a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz létrehozásáról (HL L 57., 2021.2.18., 17. o.).
(28)    Közlemény az EU biztonsági unióra vonatkozó stratégiájáról, COM(2020) 605 final.
(29)    COM(2022) 47, 2022. február 8.
(30)    A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, az Európai Tanácsnak, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának: Az európai zöld megállapodás, 2019. december 11., COM(2019) 640.
(31)    Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács irányelve az energiahatékonyságról (átdolgozás), 2021. július 14., COM(2021) 558.
(32)     https://digital-strategy.ec.europa.eu/en/library/energy-efficient-cloud-computing-technologies-and-policies-eco-friendly-cloud-market
(33)    A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának: „Irány az 55 %!”: az EU 2030-ra vonatkozó éghajlat-politikai célkitűzésének megvalósítása a klímasemlegesség elérése érdekében, 2021. július 14., COM(2021) 550.
(34)    Például az elektromos autók új értékesítéseken belüli aránya Európában egyre nő, és várhatóan 2021-ben eléri a 14 %-ot. https://think.ing.com/articles/slow-start-for-electric-vehicles-in-the-us-but-times-are-changing
(35)     https://www.idtechex.com/en/research-article/ev-power-electronics-driving-semiconductor-demand-in-a-chip-shortage/24820
(36)    COM(2020) 98 final, 2020. március 11.
(37)     https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/13141-Digitalising-the-energy-sector-EU-action-plan_hu  
(38)    Bejelentették például, hogy Spanyolország e tekintetben meg kívánja reformálni nemzetbiztonsági törvényét (Ley de Seguridad Nacional).
(39)    Négy tagállam (Franciaország, Németország, Olaszország és Ausztria) és az Egyesült Királyság vett részt az első közös európai érdeket szolgáló fontos projektben. 32 vállalatot foglal magában, 1,9 milliárd EUR állami támogatással és az ipar mintegy 6 milliárd EUR-s hozzájárulásával.
(40)    Ursula von der Leyen elnök „A világ helyzete” című külön beszéde a Világgazdasági Fórumon, https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/speech_22_443
(41)    Például: Egyesült Államok: https://www.congress.gov/bill/117th-congress/senate-bill/1260?s=1&r=52       Kína: https://crsreports.congress.gov/product/pdf/R/R46767       Japán: https://www.reuters.com/technology/japan-create-scheme-subsidise-domestic-chip-output-nikkei-2021-11-07/      Dél-Korea: https://spectrum.ieee.org/south-koreas-450billion-investment-latest-in-chip-making-push
(42)     https://ecscollaborationtool.eu/ecs-sria-workshops.html  
(43)     https://digital-strategy.ec.europa.eu/en/news/ceo-roundtable-semiconductors-10-january-2022  
(44)    Nem kimerítő jellegű lista: Measuring distortions in international markets: The semiconductor value chain (A nemzetközi piacokon tapasztalható torzulások mérése: A félvezető-értéklánc), OECD, 2019; The Geopolitics of Semiconductors (A félvezetők geopolitikája), EURASIA-csoport, 2020. szeptember; The global semiconductor value chain (A globális félvezető-értéklánc), Stiftung Neue Verantwortung, 2020. október; The Weak Links in China's Drive for Semiconductors (Kína félvezetők terén játszott vezető szerepének gyenge láncszemei), Montaigne Intézet, 2021. január; Strengthening the Semiconductor supply chain in an uncertain Era (A globális félvezető-ellátási lánc megerősítése napjaink bizonytalan korában), BCGxSIA, 2021. április; SIA Factbook, 2021. május; Building Resilient Supply Chains, Revitalizing American Manufacturing, and Fostering Broad-Based Growth (Reziliens ellátási láncok kialakítása, az amerikai gyártás felélesztése és a széles körű növekedés előmozdítása), a Fehér Ház jelentése, 2021. június; Mapping China’s semiconductor ecosystem in global context (Kína félvezető-ökoszisztémájának feltérképezése globális kontextusban), Stiftung Neue Verantwortung, 2021. június; Semiconductors Global Policy Review (A félvezetők globális szakpolitikai felülvizsgálata), Access Partnership, 2021. szeptember; Semiconductors: U.S. Industry, Global Competition, and Federal Policy (Félvezetők: amerikai ipar, globális verseny és szövetségi politika), Congressional Report Service, 2021. október; Semiconductor Strategy for Germany and Europe (Németország és Európa félvezető-stratégiája), ZVEI, 2021. október; A semiconductor strategy for the European Union (Félvezető-stratégia az Európai Unió számára), Bundesagentur für Sprunginnovationen (SPRIN-D), 2021; Understanding the global chip shortage (A globális mikrocsiphiány megértése), Stiftung Neue Verantwortung, 2021. november.
(45)    HL C 444I., 2020.12.22., 3. o.
(46)    A csipekről szóló uniós jogszabály más uniós szakpolitikákkal, különösen az európai zöld megállapodással és az „Irány az 55 %!” intézkedéscsomaggal való összhangjára vonatkozó fenti következtetéssel összhangban ez nem érintheti hátrányosan az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz közlekedéssel kapcsolatos általános célkitűzéseit és a fenntartható közlekedési infrastruktúra kiépítését.
(47)    HL L 433I., 2020.12.22., 28. o.
(48)    COM(2020) 829, 2020. december 16.
(49)    HL C […], […], […] o.
(50)    HL C […], […], […] o.
(51)    Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2021/695 rendelete (2021. április 28.) a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogram létrehozásáról, valamint részvételi és terjesztési szabályainak megállapításáról, továbbá az 1290/2013/EU és az 1291/2013/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 170., 2021.5.12., 1. o).
(52)    Az Európai Parlament és a Tanács (EU, Euratom) 2018/1046 rendelete (2018. július 18.) az Unió általános költségvetésére alkalmazandó pénzügyi szabályokról, az 1296/2013/EU, az 1301/2013/EU, az 1303/2013/EU, az 1304/2013/EU, az 1309/2013/EU, az 1316/2013/EU, a 223/2014/EU és a 283/2014/EU rendelet és az 541/2014/EU határozat módosításáról, valamint a 966/2012/EU, Euratom rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 193., 2018.7.30., 1. o.).
(53)    Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2021/523 rendelete (2021. március 24.) az InvestEU program létrehozásáról és az (EU) 2015/1017 rendelet módosításáról (HL L 107., 2021.3.26., 30. o.).
(54)    Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2021/694 rendelete (2021. április 29.) a Digitális Európa program létrehozásáról és az (EU) 2015/2240 határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 166., 2021.5.11., 1. o.).
(55)    […].
(56)    A Tanács 92/43/EGK irányelve (1992. május 21.) a természetes élőhelyek, valamint a vadon élő állatok és növények védelméről.
(57)    Az Európai Parlament és a Tanács 2000/60/EK irányelve (2000. október 23.) a vízpolitika terén a közösségi fellépés kereteinek meghatározásáról.
(58)    Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/452 rendelete (2019. március 19.) az Unióba irányuló közvetlen külföldi befektetések átvilágítási keretének létrehozásáról (HL L 79I., 2019.3.21., 1. o.).
(59)    A Tanács 428/2009/EK rendelete (2009. május 5.) a kettős felhasználású termékek kivitelére, transzferjére, brókertevékenységére és tranzitjára vonatkozó közösségi ellenőrzési rendszer kialakításáról (HL L 134., 2009.5.29., 1. o.).
(60)    Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2015/479 rendelete (2015. március 11.) a kivitelre vonatkozó közös szabályokról (HL L 83., 2015.3.27., 34. o.).
(61)    COM(2020) 829, 2020. december 16.
(62)    A Tanács 85/374/EGK irányelve (1985. július 25.) a hibás termékekért való felelősségre vonatkozó tagállami törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezések közelítéséről (HL L 210., 1985.8.7., 29. o.).
(63)    HL L 123., 2016.5.12., 1. o.
(64)    Az Európai Parlament és a Tanács 182/2011/EU rendelete (2011. február 16.) a Bizottság végrehajtási hatásköreinek gyakorlására vonatkozó tagállami ellenőrzési mechanizmusok szabályainak és általános elveinek megállapításáról (HL L 55., 2011.2.28., 13. o.).    
(65)    A Bizottság ajánlása (2003. május 6.) a mikro-, kis- és középvállalkozások meghatározásáról (HL L 124., 2003.5.20., 36. o.).
(66)    Az Európai Parlament és a Tanács 2014/24/EU irányelve (2014. február 26.) a közbeszerzésről és a 2004/18/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 94., 2014.3.28., 65. o.).
(67)    A költségvetési rendelet 58. cikke (2) bekezdésének a) vagy b) pontja szerint.
(68)     https://ec.europa.eu/transparency/documents-register/api/files/COM(2013)298_0/de00000000485396?rendition=false  
(69)    Diff. = differenciált előirányzatok/nem diff. = nem differenciált előirányzatok.
(70)    EFTA: Európai Szabadkereskedelmi Társulás.
(71)    Tagjelölt országok és adott esetben a nyugat-balkáni potenciális tagjelöltek.
(72)    Az EIC keretében legfeljebb 300 000 millió EUR-t különítenek el az Európai Csipkezdeményezés céljaira. A keretösszeg éves programozása tájékoztató jellegű.
(73)    Az EIC keretében legfeljebb 300 000 millió EUR-t különítenek el az Európai Csipkezdeményezés céljaira. A keretösszeg éves profilalkotása pusztán tájékoztató jellegű.
(74)    Technikai és/vagy igazgatási segítségnyújtás, valamint uniós programok és/vagy intézkedések végrehajtásához biztosított támogatási kiadások (korábban: BA-tételek), közvetett kutatás, közvetlen kutatás.
(75)    A teljesítés a nyújtandó termékekre és szolgáltatásokra vonatkozik (például: a finanszírozott diákcserék száma, épített utak hossza kilométerben stb.).
(76)    Technikai és/vagy igazgatási segítségnyújtás, valamint uniós programok és/vagy intézkedések végrehajtásához biztosított támogatási kiadások (korábban: BA-tételek), közvetett kutatás, közvetlen kutatás.
(77)    AC = szerződéses alkalmazott; AL = helyi alkalmazott; END = kirendelt nemzeti szakértő; INT = kölcsönmunkaerő (átmeneti alkalmazott); JPD = küldöttségi pályakezdő szakértő.
(78)    AC = szerződéses alkalmazott; AL = helyi alkalmazott; END = kirendelt nemzeti szakértő; INT = kölcsönmunkaerő (átmeneti alkalmazott); JPD = küldöttségi pályakezdő szakértő.
(79)    AC = szerződéses alkalmazott; AL = helyi alkalmazott; END = kirendelt nemzeti szakértő; INT = kölcsönmunkaerő (átmeneti alkalmazott); JPD = küldöttségi pályakezdő szakértő.
(80)    A tradicionális saját források (vámok, cukorilletékek) tekintetében nettó összeget kell megadni, amely a 20 %-kal (beszedési költségek) csökkentett bruttó összegnek felel meg.
(81)    AC = szerződéses alkalmazott; AL = helyi alkalmazott; END = kirendelt nemzeti szakértő; INT = kölcsönmunkaerő (átmeneti alkalmazott); JPD = küldöttségi pályakezdő szakértő.
(82)    Kérjük, válassza ki a vonatkozó költségvetési tételt, vagy szükség esetén adjon meg másikat; amennyiben több költségvetési tételt érint, a személyzetet az egyes érintett költségvetési tételek szerint kell differenciálni.
(83)    AC = szerződéses alkalmazott; AL = helyi alkalmazott; END = kirendelt nemzeti szakértő; INT = kölcsönmunkaerő (átmeneti alkalmazott); JPD = küldöttségi pályakezdő szakértő.
(84)    Kérjük, válassza ki a vonatkozó költségvetési tételt, vagy szükség esetén adjon meg másikat; amennyiben több költségvetési tételt érint, a személyzetet az egyes érintett költségvetési tételek szerint kell differenciálni.
(85)    Az N. év a javaslat/kezdeményezés végrehajtásának első éve. Az „N” helyére a végrehajtás várható első évét kell beírni (például: 2021). A következő évek esetében ugyanígy kell eljárni.
(86)    Nevezze meg a bizottság típusát és azt a csoportot, amelyhez a bizottság tartozik.
(87)    A DG DIGIT – Informatikai Beruházások Csapatának véleménye szükséges (lásd az informatika finanszírozásáról szóló iránymutatást, 2020. szeptember 10., C(2020) 6126 final, 7. o.).
(88)    A DG DIGIT – Informatikai Beruházások Csapatának véleménye szükséges (lásd az informatika finanszírozásáról szóló iránymutatást, 2020. szeptember 10., C(2020) 6126 final, 7. o.).
(89)    Ez a tétel tartalmazza a helyi igazgatási rendszereket és a vállalati IT-rendszerek társfinanszírozásához nyújtott hozzájárulásokat (lásd az informatika finanszírozásáról szóló iránymutatást, 2020. szeptember 10., C(2020)6126 final).

Brüsszel, 2022.2.8.

COM(2022) 46 final

MELLÉKLETEK

a következőhöz:

JAVASLAT

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE

az európai félvezető-ökoszisztéma megerősítését célzó intézkedési keret létrehozásáról (a csipekről szóló európai jogszabály)


I. melléklet

Intézkedések

A kezdeményezés technikai leírása: az intézkedések hatálya

A kezdeményezés kezdeti és adott esetben későbbi intézkedéseit az alábbi technikai leírással összhangban kell végrehajtani:

1.Az integrált félvezető technológiák tervezési kapacitásai

A kezdeményezés az integrált félvezető technológiák tekintetében széles körű, innovatív tervezési kapacitásokat fog kiépíteni egy Unió-szerte elérhető virtuális platformon keresztül. A platform kibővített könyvtárakkal és eszköztárral rendelkező új, innovatív tervezési létesítményekből fog állni, amelyek számos meglévő és új technológiát integrálnak (ideértve az olyan kialakulóban lévő technológiákat, mint az integrált fotonika, a kvantum és a mesterséges intelligencia/neuromorf technológia). A meglévő elektronikus tervezési automatizálási eszközökkel együtt lehetővé teszi majd innovatív komponensek és új rendszerkoncepciók kidolgozását, valamint olyan kulcsfontosságú funkciók bemutatását, mint a nagy teljesítményű, alacsony energiaigényű, biztonsági, új 3D-s és heterogén rendszer-architektúrákkal kapcsolatos új megközelítések stb.

A különböző gazdasági ágazatok felhasználói iparágaival szoros együttműködésben a platform összekapcsolja majd a tervezővállalatokat, a szellemi tulajdon területén működő cégeket és az eszközök beszállítóit a kutatási és technológiai szervezetekkel (ktsz-ekkel), hogy közös technológiafejlesztésen alapuló virtuális prototípus-megoldások születhessenek. A kockázatok és a fejlesztési költségek meg fognak oszlani, és a tervezési eszközökhöz való hozzáférés új, webalapú módszerei kerülnek előtérbe, rugalmas költségmodellekkel (különösen a prototípus-készítés esetében) és közös interfészszabványokkal.

A platformot folyamatosan korszerűsíteni kell új tervezési képességekkel, ahogyan folyamatosan egyre több technológiát és kialakítást integrál az alacsony energiaigényű processzorokhoz (beleértve a nyílt forráskódú rendszereket, például a RISC-V-t). Szolgáltatásait a felhőn keresztül fogja kínálni, így az egész közösség számára maximális hozzáférést és nyitottságot biztosít a tagállamok meglévő és új tervezőközpontjainak hálózatba szervezése révén.

2.Kísérleti gyártósorok az innovatív termelés előkészítésére, valamint tesztelési és kísérleti létesítmények

A kezdeményezés támogatja a fejlett félvezető technológiák laboratóriumi kidolgozása és gyártása közötti szakadék áthidalására szolgáló gyártási, tesztelési és kísérleti létesítmények kísérleti gyártósorait. A kiemelt területek magukban foglalják a következőket:

a)Kísérleti gyártósorok az IP-blokkok, virtuális prototípusok, új formatervezési minták és új integrált heterogén rendszerek nyílt és hozzáférhető módon történő kipróbálására, tesztelésére és validálására, többek között a folyamattervezési kulcsok révén.

A fenti virtuális platform lehetővé teszi az új IP-blokkok és az új rendszerkoncepciók tervezésének tesztelését és validálását a kísérleti gyártósorokon a korai folyamattervezési kulcsok segítségével, azonnali visszajelzést adva a modellek finomításához és tökéletesítéséhez a gyártásra való továbbítás előtt. A kezdeményezés a tervezési infrastruktúrával szinergiában a kezdetektől több meglévő kísérleti gyártósort is kibővít, hogy lehetővé tegye a tervezési és (virtuális) prototípus-készítési projektekhez való hozzáférést.

b)Új kísérleti gyártósorok a félvezető technológiák esetében, mint például az FD-SOI 10–7 nm-re csökkentve, fejlett Gate-All-Around és vezető csomópontok (pl. 2 nm alatt), kiegészítve a 3D heterogén rendszerek integrálását és a fejlett csomagolást szolgáló kísérleti gyártósorokkal. A kísérleti gyártósorok integrálják majd a legújabb kutatási és innovációs tevékenységeket és azok eredményeit.

A kísérleti gyártósorok magukban foglalnak egy célzott tervezési infrastruktúrát, amely például az áramkörök és rendszerek tervezéséhez használt tervezési eszközök gyártási folyamatát szimuláló tervezési modellekből áll. Létrejön majd ez a tervezési infrastruktúra és a kísérleti gyártósorok felhasználóbarát virtualizálása, amely a fenti tervezési platformon keresztül Európa-szerte közvetlenül hozzáférhetővé teszi azokat. Ez a kapcsolat lehetővé teszi a tervezői közösség számára, hogy tesztelje és validálja a technológiai lehetőségeket, mielőtt azok kereskedelmi forgalomba kerülnének. Biztosítani fogja, hogy az új csip- és rendszertervezés teljes mértékben kiaknázza az új technológiákban rejlő lehetőségeket, és élvonalbeli innovációt eredményezzen.

Ezek a kísérleti gyártósorok együttesen előmozdítják az európai szellemi tulajdont, készségeket és innovációt a félvezetőgyártási technológiák terén, továbbá megerősítik és javítják Európa pozícióját a fejlett félvezető technológiai modulokhoz, például a litográfiához és a lapkatechnológiákhoz szükséges új gyártási berendezések és anyagok terén.

Szoros egyeztetést és együttműködést kell szervezni az iparral annak érdekében, hogy irányt mutasson e kapacitásbővítéshez és a kiválasztott minősített kísérleti gyártósorok kritikus bevonásához már a kezdetektől, ideértve például a fejlett csomagolást, a 3D heterogén integrációs technológiát és az olyan fontos kiegészítő funkciókat, mint a szilíciumfotonika, az elektromos elektronika, az érzékelő technológiák, a szilícium-grafén, a kvantumtechnológiák stb. Ez az erőteljes, kibővített páneurópai kísérletigyártósor-infrastruktúra, amely szorosan kapcsolódik a tervezést támogató infrastruktúrához, alapvető fontosságú Európa tudásának, kapacitásának és képességeinek bővítéséhez, hogy az államilag finanszírozott kutatástól a kereskedelmi finanszírozású gyártásig terjedő innovációs szakadék áthidalható legyen, és az évtized végére növekedjen mind a kereslet, mind a gyártás Európában.

3.A kvantumcsipek fejlett technológiai és mérnöki kapacitásai

A kezdeményezésnek foglalkoznia kell a nem klasszikus elveket hasznosító információfeldolgozási komponensek jövőbeli generációjának sajátos igényeivel, nevezetesen a kutatási tevékenységeken alapuló kvantumhatásokat kihasználó csipekkel (azaz kvantumcsipekkel). A kiemelt területek magukban foglalják a következőket:

a)Kvantumcsipek innovatív tervezési könyvtárai, amelyek a klasszikus félvezetőipar jól bevált folyamatainak tervezési és gyártási folyamataira építenek a félvezető- és fotonikus alapú qubit platformok esetében; a félvezetőkkel nem kompatibilis alternatív qubit platformok innovatív és fejlett tervezőkönyvtárainak és gyártási folyamatainak fejlesztésével kiegészítve.

b)Kísérleti gyártósorok a kvantumáramkörök és vezérlőelektronika integrálására a kvantumcsipek építéséhez, a folyamatban lévő kutatásokra építve és azokra alapozva; valamint a prototípus-készítésre és -gyártásra szolgáló tiszta helyiségekhez és üzemekhez való hozzáférés biztosítása, a kis mennyiségű kvantumkomponensek kifejlesztéséhez és gyártásához szükséges belépési korlátok csökkentése, valamint az innovációs ciklusok felgyorsítása.

c)Tesztelési és kísérleti létesítmények a kísérleti gyártósorok által előállított fejlett kvantumösszetevők tesztelésére és validálására, lezárva a kvantumkomponensek tervezői, gyártói és felhasználói közötti innovációs visszacsatolási spirált.

4.Kompetenciaközpontok hálózata és készségfejlesztés

A kezdeményezés a következőket támogatja:

a)Kompetenciaközpontok hálózatának létrehozása minden tagállamban e technológiák használatának előmozdítása érdekében, kapcsolódási pontként szolgálva a fent említett fejlett tervezési platformhoz és kísérleti gyártósorokhoz, megkönnyítve azok hatékony használatát, valamint szakértelmet és készségeket biztosítva az érdekelt felek, köztük a végfelhasználó kkv-k számára. A kompetenciaközpontok innovatív szolgáltatásokat nyújtanak majd az iparnak, különös tekintettel a kkv-kra, a tudományos körökre és a hatóságokra, személyre szabott megoldásokat kínálva a felhasználók széles köre számára, ami elősegíti a tervezés és a fejlett technológiák szélesebb körű elterjedését Európában. Emellett hozzá fognak járulni a magasan képzett európai munkaerő növekedéséhez is.

b)A készségekkel kapcsolatban a tervezési eszközökkel és a félvezető technológiákkal kapcsolatos helyi, regionális vagy páneurópai szintű konkrét képzési intézkedésekre kerül sor. Támogatásban részesülnek a diplomás tanulmányokra vonatkozó ösztöndíjak. Ezek az intézkedések kiegészítik a készségfejlesztési paktum keretében tett ipari kötelezettségvállalásokat, a tudományos körökkel együttműködésben növelve a szakmai gyakorlatok és tanulószerződéses gyakorlati képzések számát. Figyelmet kell fordítani a más ágazatokból átkerülő munkavállalók átképzési és továbbképzési programjaira is.

5.Az induló innovatív vállalkozások, a növekvő innovatív vállalkozások, a kkv-k és a félvezető-értékláncban részt vevő egyéb vállalatok tőkéhez való hozzáférését célzó Csipfinanszírozási Alap tevékenységei

A kezdeményezés támogatja egy virágzó félvezető- és kvantuminnovációs ökoszisztéma létrehozását azáltal, hogy segíti az induló innovatív vállalkozások, a növekvő innovatív vállalkozások és a kkv-k kockázati tőkéhez való széles körű hozzáférését üzleti tevékenységük és piaci jelenlétük fenntartható módon történő növelése érdekében.



II. MELLÉKLET

A VÉGREHAJTÁS NYOMON KÖVETÉSÉRE ÉS A KEZDEMÉNYEZÉS CÉLKITŰZÉSEINEK MEGVALÓSÍTÁSA TERÉN ELÉRT ELŐREHALADÁSRÓL SZÓLÓ JELENTÉSTÉTELRE SZOLGÁLÓ MÉRHETŐ MUTATÓK

1.A kezdeményezés által támogatott tevékenységekben részt vevő jogalanyok száma (méret, típus és székhely szerinti ország szerinti bontásban).

2.A kezdeményezés keretében kifejlesztett vagy integrált tervezési eszközök száma.

3.A kezdeményezés keretében tervezési kapacitásokba és kísérleti gyártósorokba társfinanszírozással beruházott teljes összeg.

4.A kezdeményezés keretében tervezési kapacitásokhoz és kísérleti gyártósorokhoz hozzáférő felhasználók vagy felhasználói közösségek száma.

5.Azon vállalkozások száma, amelyek igénybe vették a kezdeményezés által támogatott nemzeti kompetenciaközpontok szolgáltatásait.

6.Azon személyek száma, akik magas szintű készségek elsajátítására irányuló képzésben, valamint a kezdeményezés által támogatott félvezető- és kvantumtechnológiákkal kapcsolatos képzésben részesültek.

7.Azon induló innovatív vállalkozások, növekvő innovatív vállalkozások és kkv-k száma, amelyek a Csipfinanszírozási Alap tevékenységeiből kockázati tőkében részesültek, valamint a végrehajtott tőkebefektetések teljes összege.

8.Az EU-ban működő vállalatok beruházásainak összege, figyelembe véve annak az értékláncnak a szegmensét, amelyben működnek.



III. MELLÉKLET

UNIÓS PROGRAMOKKAL VALÓ SZINERGIÁK

1.A kezdeményezés és a Digitális Európa program 1–5. sz. egyedi célkitűzése közötti szinergiák biztosítani fogják a következőket:

a)a kezdeményezésnek a félvezető- és kvantumtechnológiákra irányuló célzott tematikus fókusza kiegészítő jellegű;

b)a Digitális Európa program 1–5. sz. egyedi célkitűzése támogatja a digitális kapacitásépítést a fejlett digitális technológiák terén, beleértve a nagy teljesítményű számítástechnikát, a mesterséges intelligenciát és a kiberbiztonságot, és támogatja a fejlett digitális készségeket is;

c)a kezdeményezés a korszerű és új generációs félvezető- és kvantumtechnológiák fejlett tervezési, gyártási és rendszerintegrációs képességeinek megerősítésére irányuló kapacitásépítésbe fog beruházni az innovatív vállalkozásfejlesztés, az európai félvezető-ellátási és -értékláncok megerősítése, a kulcsfontosságú ipari ágazatok kiszolgálása és új piacok létrehozása érdekében.

2.A Horizont Európa keretprogrammal fennálló szinergiák biztosítják a következőket:

a)bár a kezdeményezés és a Horizont Európa által támogatott számos tematikus terület egymáshoz közelít, a támogatandó fellépések típusa, várható kimenete és beavatkozási logikája eltérő és egymást kiegészítő;

b)a Horizont Európa széles körű támogatást fog nyújtani a kutatás, a technológiai fejlesztés, a demonstráció, a kísérleti projektek, a koncepcióigazolás, a tesztelés és a prototípus-készítés számára, ideértve az innovatív digitális technológiák kereskedelmi hasznosítást megelőző alkalmazását is, különösen a következők révén:

I.a „Globális kihívások és európai ipari versenyképesség” pilléren belül a „Digitális gazdaság, ipar és világűr” klaszterre szánt célzott költségvetés az alaptechnológiák (MI és robotika, újgenerációs internet, HPC és big data, kulcsfontosságú digitális technológiák, beleértve a mikroelektronikát, a digitális technológiák más technológiákkal való kombinálása) fejlesztése céljából;

II.kutatási infrastruktúrák támogatása a „Tudományos kiválóság” pillér keretében;

III.a digitális technológiák integrálása valamennyi globális kihívás területén (egészségügy, biztonság, energia és mobilitás, éghajlat stb.); valamint

IV.támogatás az „Innovatív Európa” pillér keretébe tartozó, áttörést jelentő innovációk térnyeréséhez (amelyek közül sok digitális és más technológiákat fog kombinálni);

c)a kezdeményezés kizárólag a félvezető és kvantumtechnológiákkal kapcsolatos nagyszabású kapacitások kiépítésére összpontosít Európa-szerte. A következőkbe fog beruházni:

I.az innováció előmozdítása két egymással szorosan összefüggő technológiai kapacitás támogatásával, amelyek lehetővé teszik új rendszerkoncepciók kidolgozását, valamint kísérleti gyártósorok keretében történő tesztelését és validálását;

II.célzott támogatás nyújtása a képzési kapacitás kiépítéséhez és az alkalmazott fejlett digitális kompetenciák és készségek fejlesztéséhez félvezetőknek a technológiafejlesztés és a végfelhasználói iparágak általi fejlesztésének és alkalmazásának támogatása érdekében; valamint

III.a nemzeti kompetenciaközpontok hálózata, amely megkönnyíti a hozzáférést, valamint szakértői és innovációs szolgáltatásokat nyújt a végfelhasználói közösségek és iparágak számára új termékek és alkalmazások kifejlesztése, valamint a piaci hiányosságok kezelése érdekében;

d)a kezdeményezés technológiai kapacitásait a kutatási és innovációs közösség rendelkezésére bocsátják, többek között a Horizont Európa keretében támogatott tevékenységek esetében is;

e)amint az új digitális technológiák fejlődése a félvezetők területén egyre előrehaladottabbá válik a Horizont Európa keretében, ezen technológiákat adott esetben a kezdeményezés fokozatosan átveszi és bevezeti;

f)a Horizont Európa keretében a készségek és kompetenciák fejlesztését szolgáló képzések kialakítására indított programokat – ideértve az EIT TIT-jeinek helymegosztási központjai által nyújtott fejlesztést is – kiegészíti a program által támogatott, a fejlett alkalmazott digitális készségekre és a félvezetőkkel és kvantumtechnológiákkal kapcsolatos kompetenciákra irányuló kapacitásfejlesztés;

g)a programozás és a végrehajtás terén erős koordinációs mechanizmusokat vezetnek be, a lehető legnagyobb mértékben összehangolva a Horizont Európa program és a kezdeményezés valamennyi eljárását. Irányítási struktúráik a Bizottság valamennyi érintett szolgálatát magukban foglalják.

3.A megosztott irányítás alá tartozó uniós programokkal, többek között az ERFA-val, az ESZA+-szal, az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alappal és az Európai Tengerügyi, Halászati és Akvakultúra-alappal való szinergiák biztosítják a regionális és helyi innovációs ökoszisztémák fejlesztését és megerősítését, az ipari átalakulást, valamint a társadalom és a közigazgatás digitális átalakulását. Ez magában foglalja az ipar digitális transzformációjának és az eredmények elterjedésének támogatását, valamint az új technológiák és az innovatív megoldások bevezetését. A kezdeményezés kiegészíti és támogatja a transznacionális hálózatépítést és az általa támogatott kapacitások feltérképezését, és elérhetővé teszi azokat a kkv-k és a végfelhasználói iparágak számára az Unió valamennyi régiójában.

4.Az Európai Hálózatfinanszírozási Eszközzel fennálló szinergiák biztosítják a következőket:

a)a kezdeményezés a félvezetők területén a széles körű digitális kapacitás- és infrastruktúra-építésre összpontosít, törekedve a kritikus meglévő vagy tesztelt innovatív digitális megoldásoknak egy uniós keretben, a közérdekű területeken vagy a piaci hiányosságok területén történő széles körű elterjedésére és telepítésére egész Európában. A kezdeményezést elsősorban a tagállamokkal közösen végrehajtott összehangolt és stratégiai beruházásokon keresztül kell végrehajtani a félvezető technológiákkal kapcsolatos, Európa-szerte megosztandó digitális kapacitások kiépítése és az uniós szintű fellépések révén. Ez különösen fontos a villamosítás és az önvezető járművek esetében, és a versenyképesebb végfelhasználói iparágak fejlődését szolgálja és segíti elő, különösen a mobilitási és a közlekedési ágazatban;

b)a kezdeményezés kapacitásait és infrastruktúráit a mobilitási és közlekedési ágazatban alkalmazható innovatív új technológiák és megoldások tesztelésére kell rendelkezésre bocsátani. Az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköznek támogatnia kell az új innovatív technológiák és megoldások bevezetését és telepítését a mobilitás és a közlekedés területén, valamint más területeken;

c)koordinációs mechanizmusokat kell létrehozni, különösen megfelelő irányítási struktúrák révén.

5.Az InvestEU programmal fennálló szinergiák biztosítják, hogy:

a)az (EU) 2021/523 rendelet piaci alapú finanszírozással – többek között a kezdeményezés szerinti szakpolitikai célkitűzések megvalósításával – nyújtson támogatást; Az ilyen piaci alapú finanszírozás támogatással kombinálható legyen;

b)az InvestEU Alap vegyes finanszírozási eszközét a Horizont Európa program vagy a Digitális Európa program által vegyesfinanszírozási műveletek keretében pénzügyi eszközök formájában nyújtott finanszírozás támogassa.

6.Az Erasmus+ programmal megvalósuló szinergiák biztosítják, hogy:

a)a kezdeményezés támogassa az élvonalbeli félvezető technológiák kifejlesztéséhez és bevezetéséhez szükséges fejlett digitális készségek fejlesztését és megszerzését az érintett iparágakkal együttműködésben;

b)az Erasmus+ program fejlett készségekre vonatkozó része kiegészítse a kezdeményezés beavatkozásait, mobilitási tapasztalatok révén segítve a készségek megszerzését valamennyi területen és valamennyi szinten.

7.Biztosítani kell a szinergiákat a kompetenciákra és készségekre vonatkozó más uniós programokkal és kezdeményezésekkel.