Brüsszel, 2022.2.3.

COM(2022) 29 final

2022/0019(NLE)

Javaslat

A TANÁCS HATÁROZATA

az 1994. évi Általános Vám- és Kereskedelmi Egyezmény VII. cikkének végrehajtásáról szóló megállapodás alapján az importált áruk vámérték-megállapítására vonatkozó tanácsadói vélemények, megjegyzések, magyarázatok, esettanulmányok, tanulmányok és hasonló aktusok elfogadása, valamint az áruk származásának a származási szabályokról szóló megállapodás szerinti meghatározására vonatkozó tanácsadói vélemények, tájékoztatás és tanácsadás, valamint hasonló aktusok elfogadása tekintetében a Vámigazgatások Világszervezetének égisze alatt létrehozott Vámértékelési Technikai Bizottságban, illetve Származási Szabályok Technikai Bizottságában az Európai Unió által képviselendő álláspont meghatározásáról


INDOKOLÁS

1.A javaslat tárgya

A javaslat tárgya az 1994. évi Általános Vám- és Kereskedelmi Egyezmény VII. cikkének végrehajtásáról szóló megállapodás alapján az importált áruk vámérték-megállapítására vonatkozó tanácsadói vélemények, megjegyzések, magyarázatok, esettanulmányok, tanulmányok és hasonló aktusok elfogadása, valamint az áruk származásának a származási szabályokról szóló megállapodás szerinti meghatározására vonatkozó tanácsadói vélemények, tájékoztatás és tanácsadás, valamint hasonló aktusok elfogadása tekintetében a Vámigazgatások Világszervezetének égisze alatt létrehozott Vámértékelési Technikai Bizottságban, illetve Származási Szabályok Technikai Bizottságában az Európai Unió által képviselendő álláspont, meghatározásáról szóló kerethatározat.

2.A javaslat háttere

2.1.A Kereskedelmi Világszervezetnek az 1994. évi Általános Vám- és Kereskedelmi Egyezmény VII. cikkének végrehajtásáról szóló megállapodása és a származási szabályokról szóló megállapodás

Az 1994. évi Általános Vám- és Kereskedelmi Egyezmény VII. cikkének végrehajtásáról szóló megállapodás (a továbbiakban: vámérték-megállapítási megállapodás vagy CVA) 1 célja, hogy a Kereskedelmi Világszervezet valamennyi tagja számára alkalmazandó tisztességes, egységes és semleges rendszert hozzon létre az áruk vámérték-megállapítására vonatkozóan.

A származási szabályokról szóló megállapodás (a továbbiakban: ARO) 2 célja egyrészt annak biztosítása, hogy a nem preferenciális származási szabályok önmagukban ne akadályozzák szükségtelenül a kereskedelmet, másrészt a vámkedvezmények nyújtásával összefüggő származási szabályokon kívüli származási szabályok nemzetközi szintű harmonizálása. A szerződő felek a harmonizációs program befejezéséig biztosítják, hogy a származási szabályaik átláthatóak legyenek; ne gyakoroljanak korlátozó, torzító vagy zavaró hatást a nemzetközi kereskedelemre, valamint azokat következetes, egységes, pártatlan és észszerű módon hajtsák végre.

Mindkét megállapodás 1995. január 1-jén lépett hatályba.

Az Európai Unió mindkét megállapodás részes fele 3 .

2.2.A Vámigazgatások Világszervezetének égisze alatt létrehozott Vámértékelési Technikai Bizottság, illetve Származási Szabályok Technikai Bizottsága

A Vámigazgatások Világszervezetének égisze alatt létrehozott Vámértékelési Technikai Bizottság (TCCV) feladata többek között az, hogy tájékoztatást és tanácsadást nyújtson az importált áruk vámérték-megállapításával kapcsolatos bármely kérdésben, amennyiben azt bármely tag vagy a bizottság kéri. Az ilyen tájékoztatás és tanácsadás történhet tanácsadói vélemények, megjegyzések, magyarázatok, esettanulmányok és tanulmányok formájában.

A TCCV szükség szerint, de legalább évente kétszer ülésezik. A TCCV a jelen lévő tagok legalább kétharmados többségével hoz határozatot. A TCCV által elfogadott tanácsadói vélemények, megjegyzések, magyarázatok, esettanulmányok és tanulmányok a TCCV üléseiről készült jelentések mellékleteit alkotják, és a TCCV határozatainak gyűjteményében vám- és kereskedelmi ügyek céljából hozzáférhetők. Az Unió és tagállamai egyetlen szereplőként vesznek részt a TCCV-ben, és a TCCV üléseit megelőzően kialakított összehangolt uniós álláspont alapján fejtik ki véleményüket.

A Vámigazgatások Világszervezetének égisze alatt létrehozott Származási Szabályok Technikai Bizottsága (TCRO) feladata többek között az, hogy az áruk származásának meghatározására vonatkozó bármely kérdésben – az ARO egységes értelmezésének és alkalmazásának biztosítása érdekében – tanácsadói véleményeket fogalmazzon meg, valamint tájékoztatást és tanácsadást nyújtson.

A TCRO szükség szerint, de legalább évente egyszer ülésezik. Az Unió és tagállamai egyetlen szereplőként vesznek részt a TCRO ülésein, és a TCRO üléseit megelőzően kialakított összehangolt uniós álláspont alapján fejtik ki véleményüket.

2.3.A tervezett aktusok

A TCCV esetében a javasolt kerethatározat a következő aktusokat érinti, amennyiben azok joghatással bírnak az Unióban:

– A CVA II. melléklete 2. pontjának a) és d) alpontja alapján elfogadott tanácsadói vélemények. A tanácsadói vélemény választ ad a CVA alkalmazásával kapcsolatban felmerült valamely kérdésre, tényleges vagy elméleti tényekre. Így ha a tényállás megegyezik a tanácsadói véleményben leírtakkal, egyértelmű megoldás áll a vámigazgatási szervek rendelkezésére; eltérő tényállás esetén pedig a tanácsadói vélemény iránymutatásul szolgálhat a probléma megoldásához.

– A CVA II. melléklete 2. pontjának d) alpontja alapján elfogadott megjegyzések. A megjegyzés a CVA szövegének adott részére vonatkozó magyarázat, amelynek célja egy olyan helyzet tisztázása, amikor magának a szövegnek a szó szerinti olvasata további iránymutatással hasznosan kiegészíthető. A megjegyzések adott esetben szemléltető példákat is tartalmazhatnak. Így a megjegyzések általában iránymutatást nyújtanak a vámigazgatási szervek számára a CVA egy adott részének számos helyzetre történő alkalmazására vonatkozóan.

– A CVA II. melléklete 2. pontjának d) alpontja alapján elfogadott magyarázatok. A magyarázat a Technikai Bizottságnak a CVA egy vagy több rendelkezése kapcsán felmerülő általános jellegű kérdéssel kapcsolatos véleményét fejti ki. A magyarázatok keretében a kérdéshez kapcsolódó kereskedelmi gyakorlatok is vizsgálhatók, és levonhatók a szükséges következtetések. A magyarázatokra való hivatkozás lehetővé teszi, hogy a vámigazgatási szervek a CVA valamely rendelkezését a hatálya alá tartozó, különböző kereskedelmi helyzetekre alkalmazzák.

– A CVA II. melléklete 2. pontjának b) alpontja alapján elfogadott esettanulmányok. Az esettanulmány egy tényleges kereskedelmi ügyleten alapuló tényegyüttes magyarázata, amellyel demonstrálható a CVA egy vagy több rendelkezésének gyakorlati alkalmazása.

– A CVA II. melléklete 2. pontjának b) alpontja alapján elfogadott tanulmányok. Egy tanulmány a CVA rendelkezéseivel kapcsolatosan olyan módon vizsgál meg bizonyos mélységben valamely kérdést, amely a fenti eszközök egyikével sem végezhető el jobban.

A tanácsadó véleményeket, megjegyzéseket, magyarázatokat, esettanulmányokat és tanulmányokat a TCCV konszenzus alapján fogadja el, és azokat a TCCV üléseiről készült jelentésekhez csatolják. Ezenkívül azokat a TCCV határozatainak gyűjteményében vám- és kereskedelmi ügyek céljából hozzáférhetővé teszik.

A javasolt kerethatározat a TCRO által elfogadott alábbi aktusokat is érintheti, amennyiben azok joghatással bírnak az Unióban:

– Az ARO I. melléklete 1. pontjának a) alpontja alapján elfogadott tanácsadói vélemények. Valamely tagjának kérésére a TCRO megvizsgálhatja a származási szabályok napi szintű alkalmazása során felmerülő konkrét technikai problémákat, és a bemutatott tények alapján tanácsadói véleményt adhat a megfelelő megoldásokról.

– Az ARO I. melléklete 1. pontjának b) alpontja alapján elfogadott tájékoztatás és tanácsadás. Valamely tagjának kérésére a TCRO tájékoztatást és tanácsot adhat az áruk származásának meghatározásával kapcsolatos bármely kérdésben.

A TCRO által elfogadott tanácsadói vélemények, tájékoztatások és tanácsok iránymutatásként szolgálhatnak a hasonló technikai problémák vagy az áruk származásának meghatározásával kapcsolatos hasonló kérdések megoldásához. A tanácsadói véleményeket, a tájékoztatást és a tanácsadást a TCRO konszenzus alapján fogadja el.

3.Az Unió által képviselendő álláspont

A TCCV vagy a TCRO ülésein képviselendő és az említett üléseket megelőzően kialakított egyes uniós álláspontok olyan tanácsadói vélemények, megjegyzések, magyarázatok, esettanulmányok, tanulmányok, tájékoztatás és tanácsadás, valamint hasonló aktusok említett bizottságokban való elfogadására vonatkoznak, amelyek – anélkül, hogy szükségszerűen kötelező erejű jogi aktusok lennének – joghatásuk lehet az EU-ban.

Az említett konkrét eszközökkel kapcsolatos uniós álláspontok elfogadásához – tekintettel a szóban forgó bizottságokban megvitatott kérdések technikai jellegére és nagy számára, valamint a vitára rendelkezésre álló idő rövidségére – intenzív és hatékony intézményközi együttműködésre van szükség.

Ezért az Uniónak érdekében áll, hogy ezeket az álláspontokat az importált áruk vámérték-megállapítására, illetve az áruk származásának meghatározására irányadó elvek, kritériumok és irányvonalak szerint, valamint gyorsan alakítsa ki annak érdekében, hogy az Unió gyakorolhassa jogait a TCCV-ben és a TCRO-ban.

Ennek érdekében a Bizottság azt javasolja, hogy a Tanács az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 218. cikkének (9) bekezdésével összhangban fogadjon el egy salátahatározatot 4 . Ez a határozat megállapítja az Unió által a TCCV-ben és a TCRO-ban képviselendő álláspontok időben történő kialakításának keretrendszerét, amennyiben az említett szerveknek joghatással bíró aktusokat kell elfogadniuk.

Annak biztosítása érdekében, hogy a Tanács rendszeresen értékelhesse és adott esetben felülvizsgálhassa az e határozatban rögzített politikát, valamint az uniós intézmények közötti, az Európai Unióról szóló szerződés 5 13. cikkének (2) bekezdésében rögzített lojális együttműködés szellemében e tanácsi salátahatározat érvényességét időben korlátozni kell.

4.Jogalap

4.1.Eljárási jogalap

4.1.1.Általános elvek

Az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdése határozatok elfogadásáról rendelkezik „a megállapodásokkal létrehozott szervekben az Unió által képviselendő álláspontok kialakítására vonatkozóan, amennyiben az ilyen szervnek joghatással bíró jogi aktust kell elfogadnia, kivéve a megállapodás intézményi kereteit kiegészítő vagy módosító jogi aktusokat.”

A „joghatással bíró jogi aktus” fogalmába beletartoznak a nemzetközi jognak a kérdéses szervet szabályozó szabályai szerint joghatással bíró aktusok. Ezenfelül a fogalom magában foglalja azokat az eszközöket is, amelyek a nemzetközi jog szerint nem bírnak kötelező erővel, de „meghatározó módon befolyásolják az uniós jogalkotó által […] elfogadott szabályozás tartalmát 6 .

4.1.2.A jelen esetre történő alkalmazás

A Vámigazgatások Világszervezetének (WCO) égisze alatt működő TCCV az 1994. évi Általános Vám- és Kereskedelmi Egyezmény VII. cikkének végrehajtásáról szóló megállapodás (vámérték-megállapítási megállapodás – CVA) alapján létrehozott szerv. A Vámigazgatások Világszervezetének (WCO) égisze alatt működő TCRO a származási szabályokról szóló megállapodás (ARO)által létrehozott szerv.

A technikai tanácsadói vélemények, megjegyzések, magyarázatok, esettanulmányok, tanulmányok, tájékoztatás és tanácsadás, valamint a hasonló aktusok, amelyeket a TCCV-nek és a TCRO-nak az importált áruk vámértékének megállapítása, illetve az áruk származásának meghatározása tekintetében el kell fogadnia, joghatással bíró aktusnak minősülnek, mivel meghatározó módon befolyásolhatják az uniós jog tartalmát, nevezetesen az importált áruk vámértékének megállapítására, valamint az áruk származásának meghatározására vonatkozóan az Uniós Vámkódexben, valamint annak felhatalmazáson alapuló és végrehajtási jogi aktusaiban foglalt rendelkezéseket.

A tervezett aktus nem egészíti ki és nem is módosítja a megállapodás intézményi keretét.

Ezért a javasolt határozat eljárási jogalapja az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdése.

4.2.Anyagi jogalap

4.2.1.Általános elvek

Az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdése szerinti határozat anyagi jogalapja elsősorban azon tervezett aktus célkitűzésétől és tartalmától függ, amellyel kapcsolatban az Unió által képviselendő álláspont meghatározásra kerül. Amennyiben a tervezett aktus kettős célkitűzést követ, vagy két összetevőből áll, és ezek egyike elsődlegesként vagy döntő jellegűként azonosítható, míg a másik csak járulékos jellegű, az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdése szerinti határozatot egyetlen anyagi jogalapra, azaz az elsődleges, illetve döntő jellegű célkitűzés vagy összetevő által megkövetelt anyagi jogalapra kell alapítani.

4.2.2.A jelen esetre történő alkalmazás

Az állandó ítélkezési gyakorlat szerint valamely uniós aktus a közös kereskedelempolitika körébe tartozik, ha kifejezetten e kereskedelmi kapcsolatokat érinti, amennyiben a célja lényegében e kapcsolatok előmozdítása, elősegítése vagy szabályozása, és azokra közvetlen és azonnali hatást gyakorol. Az áruk vámértékét és az áruk származását az Uniós Vámkódex határozza meg és szabályozza olyan tényezőkként, amelyek alapján a behozatali és kiviteli vámot, valamint az árukereskedelemmel kapcsolatos egyéb intézkedéseket alkalmazni kell. A CVA és az ARO az árukereskedelemmel kapcsolatos kereskedelmi megállapodások, csakúgy, mint az általuk létrehozott szervek által elfogadott aktusok. A tervezett aktusok elsődleges célkitűzése és tartalma tehát a közös kereskedelempolitikával kapcsolatos.

Ezért a javasolt határozat anyagi jogalapja az EUMSZ 207. cikke (4) bekezdésének első albekezdése.

4.3.Következtetés

A javasolt határozat jogalapja az EUMSZ 207. cikke (4) bekezdésének első albekezdése, összefüggésben annak 218. cikkének (9) bekezdésével.

2022/0019 (NLE)

Javaslat

A TANÁCS HATÁROZATA

az 1994. évi Általános Vám- és Kereskedelmi Egyezmény VII. cikkének végrehajtásáról szóló megállapodás alapján az importált áruk vámérték-megállapítására vonatkozó tanácsadói vélemények, megjegyzések, magyarázatok, esettanulmányok, tanulmányok és hasonló aktusok elfogadása, valamint az áruk származásának a származási szabályokról szóló megállapodás szerinti meghatározására vonatkozó tanácsadói vélemények, tájékoztatás és tanácsadás, valamint hasonló aktusok elfogadása tekintetében a Vámigazgatások Világszervezetének égisze alatt létrehozott Vámértékelési Technikai Bizottságban, illetve Származási Szabályok Technikai Bizottságában az Európai Unió által képviselendő álláspont meghatározásáról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 207. cikke (4) bekezdésének első albekezdésére, összefüggésben annak 218. cikke (9) bekezdésével,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

mivel:

(1)Az Unió az 1994. december 22-i 94/800/EK tanácsi határozattal 7 jóváhagyta az 1994. évi Általános Vám- és Kereskedelmi Egyezmény VII. cikkének végrehajtásáról szóló megállapodást (vámérték-megállapítási megállapodás – CVA) és a származási szabályokról szóló megállapodást (ARO).

(2)A CVA 18. cikkének (2) bekezdése a Vámegyüttműködési Tanács (WCO) égisze alatt létrehozza a Vámértékelési Technikai Bizottságot (TCCV) azzal a céllal, hogy a CVA II. mellékletének 1. pontja értelmében technikai szinten biztosítsa a CVA értelmezésének és alkalmazásának egységességét.

(3)A CVA II. melléklete 2. pontjának a) alpontja értelmében a TCCV feladata a tagok vámértékelési rendszerének napi szintű alkalmazása során felmerülő konkrét technikai problémák vizsgálata, és a bemutatott tények alapján a megfelelő megoldások tekintetében tanácsadói vélemény megfogalmazása.

(4)A CVA II. melléklete 2. pontjának b) alpontja értelmében a TCCV feladata, hogy kérésre tanulmányozza az e megállapodáshoz kapcsolódó értékelési jogszabályokat, eljárásokat és gyakorlatokat, és jelentéseket készítsen az ilyen tanulmányok eredményeiről;

(5)A CVA II. melléklete 2. pontjának d) alpontja értelmében a TCCV feladata, hogy bármely tag vagy a CVA 18. cikkének (1) bekezdése alapján létrehozott vámérték-megállapítási bizottság (CCV) kérésére tájékoztatást és tanácsadást nyújtson az importált áruk vámérték-megállapításával kapcsolatos bármely kérdésben. Az ilyen tájékoztatás és tanácsadás történhet tanácsadói vélemény, megjegyzés vagy magyarázat formájában.

(6)Az ARO 4. cikkének (2) bekezdése a Vámegyüttműködési Tanács (WCO) égisze alatt létrehozza a Származási Szabályok Technikai Bizottságát (TCRO), amely az ARO I. mellékletében előírt technikai feladatokat látja el.

(7)Az ARO I. melléklete 1. pontjának a) alpontja értelmében a TCRO feladata a tagok származási szabályainak napi szintű alkalmazása során felmerülő konkrét technikai problémák vizsgálata, és a bemutatott tények alapján a megfelelő megoldások tekintetében tanácsadói vélemény megfogalmazása.

(8)Az ARO I. melléklete 1. pontjának b) alpontja értelmében a TCRO feladata, hogy bármely tag vagy az ARO 4. cikkének (1) bekezdése alapján létrehozott Származási Szabályok Bizottsága (CRO) kérésére tájékoztatást és tanácsadást nyújtson az áruk származásának megállapításával kapcsolatos bármely kérdésben.

(9)A CVA egységes értelmezésének és alkalmazásának biztosítása érdekében helyénvaló meghatározni az Unió által a TCCV-ben az importált áruk vámérték-megállapításával kapcsolatos bármely kérdésben a tanácsadói vélemények, megjegyzések, magyarázatok, esettanulmányok, tanulmányok és hasonló aktusok elfogadásával kapcsolatban képviselendő álláspontot, mivel ezek az aktusok meghatározó módon befolyásolhatják az uniós jog tartalmát, nevezetesen az Uniós Vámkódex létrehozásáról szóló, 2013. október 9-i 952/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 8 , valamint az áruk vámértékéről és annak meghatározásáról szóló, 2015. július 28-i (EU) 2015/2446 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet 9 és 2015. november 24-i (EU) 2015/2447 bizottsági végrehajtási rendelet 10 rendelkezéseit.

(10)Az ARO egységes értelmezésének és alkalmazásának biztosítása érdekében helyénvaló meghatározni az Unió által a TCRO-ban az áruk származásával kapcsolatos tanácsadói vélemények, tájékoztatások és tanácsadások és hasonló aktusok elfogadásával kapcsolatban képviselendő álláspontot, mivel ezek az aktusok meghatározó módon befolyásolhatják az uniós jog tartalmát, nevezetesen az áruk származásáról és annak meghatározásáról szóló 952/2013/EU rendelet, (EU) 2015/2446 rendelet és (EU) 2015/2447 rendelet rendelkezéseit.

(11)Az Uniónak érdekében áll, hogy az Unió által a TCCV-ben és a TCRO-ban képviselt álláspontokat az importált áruk vámérték-megállapítására, illetve az áruk származásának meghatározására irányadó elvek, kritériumok és irányvonalak szerint határozzák meg. Az Uniónak szintén érdekében áll, hogy az ilyen álláspontokat gyorsított módon állapítsák meg annak érdekében, hogy az Unió gyakorolhassa jogait a TCCV-ben és a TCRO-ban.

(12)Tekintettel az importált áruk vámérték-megállapításával és az áruk származásának meghatározásával kapcsolatos kérdések erősen technikai jellegére, a TCCV és a TCRO évente összehívott ülésén megvitatott kérdések nagy számára, a WCO titkársága és a TCCV/TCRO tagjai által a TCCV/TCRO üléseinek előkészítése során kibocsátott dokumentumok vizsgálatára rendelkezésre álló idő rövidségére, valamint ezzel összefüggésben annak szükségességére, hogy az uniós álláspont vegye figyelembe és operatív módon kezelje a TCCV és a TCRO ülései előtt vagy alatt előterjesztett új információkat, az uniós intézmények közötti lojális együttműködésnek az Európai Unióról szóló szerződés 13. cikkének (2) bekezdésében rögzített elvével összhangban meg kell állapítani az Unió álláspontjának meghatározásához szükséges lépéseket.

(13)Tekintettel arra, hogy a munkadokumentumok a TCCV és a TCRO ülései előtt rendszeresen késve állnak rendelkezésre, valamint az Unió jogainak és érdekeinek az említett technikai bizottságok keretében történő védelme érdekében a Bizottságnak törekednie kell a WCO titkárságának felhívására, hogy az említett technikai bizottságok eljárási szabályzatának megfelelően biztosítsa a munkadokumentumok elérhetőségét, hogy ily módon az ilyen dokumentumokat legalább 30 nappal a releváns ülésszak megnyitása előtt kiküldjék.

(14)Annak biztosítása érdekében, hogy a Tanács rendszeresen értékelhesse és adott esetben felülvizsgálhassa az e határozatban rögzített politikát, valamint az uniós intézmények közötti, az Európai Unióról szóló szerződés 13. cikkének (2) bekezdésében rögzített lojális együttműködés szellemében e határozat érvényességét időben korlátozni kell,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

Az 1994. évi Általános Vám- és Kereskedelmi Egyezmény VII. cikkének végrehajtásáról szóló megállapodással a Vámigazgatások Világszervezetének égisze alatt létrehozott Vámértékelési Technikai Bizottságban az importált áruk vámérték-megállapításával kapcsolatos tanácsadói vélemények, megjegyzések, magyarázatok, esettanulmányok, tanulmányok és hasonló aktusok elfogadása, valamint az ilyen aktusok előkészítése tekintetében az Unió által képviselendő álláspontot a melléklet I. szakaszában meghatározott elvekkel, kritériumokkal és irányvonalakkal összhangban kell meghatározni.

2. cikk

Az 1. cikk értelmében képviselendő uniós álláspontot a melléklet II. szakasza szerinti előírásokkal összhangban kell meghatározni.

3. cikk

A származási szabályokról szóló megállapodással a Vámigazgatások Világszervezetének égisze alatt létrehozott Származási Szabályok Technikai Bizottságában az áruk származásának meghatározásával kapcsolatos tanácsadói vélemények, tájékoztatások és tanácsadások és hasonló aktusok elfogadása, valamint az ilyen aktusok előkészítése tekintetében az Unió által képviselendő álláspontot a melléklet I. szakasza szerinti elvekkel, kritériumokkal és irányvonalakkal összhangban kell meghatározni.

4. cikk

A 3. cikk értelmében képviselendő uniós álláspontot a melléklet II. szakasza szerinti előírásokkal összhangban kell meghatározni.

5. cikk

Ez a határozat az elfogadásának napján lép hatályba.

Ez a határozat 2025. december 31-én hatályát veszti.

Kelt Brüsszelben, -án/-én.

   a Tanács részéről

   az elnök

(1)    https://www.wto.org/english/docs_e/legal_e/20-val_01_e.htm
(2)    http://www.wcoomd.org/-/media/wco/public/global/pdf/topics/origin/overview/wto-agreement.pdf?db=web
(3)    A Tanács 94/800/EK határozata (1994. december 22.) (HL L 336/1., 1994.12.23., 1. o.).
(4)    Az Európai Unió működéséről szóló szerződés egységes szerkezetbe foglalt változata(HL C 326., 2012.10.26., 47. o.).
(5)    Az Európai Unió működéséről szóló szerződés egységes szerkezetbe foglalt változata (HL C 326., 2012.10.26., 13. o.).
(6)    A Bíróság 2014. október 7-i ítélete, Németország kontra Tanács, C-399/12, ECLI:EU:C:2014:2258, 61–64. pont.
(7)    A Tanács 94/800/EK határozata (1994. december 22.) a többoldalú tárgyalások uruguayi fordulóján (1986–1994) elért megállapodásoknak a Közösség nevében a hatáskörébe tartozó ügyek tekintetében történő megkötéséről (HL L 336., 1994.12.23., 1. o.)
(8)    HL L 269., 2013.10.10., 1. o.
(9)    A Bizottság (EU) 2015/2446 felhatalmazáson alapuló rendelete (2015. július 28.) a 952/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az Uniós Vámkódex egyes rendelkezéseire vonatkozó részletes szabályok tekintetében történő kiegészítéséről (HL L 343., 2015.12.29., 1. o.).
(10)    A Bizottság (EU) 2015/2447 végrehajtási rendelete (2015. november 24.) az Uniós Vámkódex létrehozásáról szóló 952/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet egyes rendelkezéseinek végrehajtására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról (HL L 343., 2015.12.29., 558. o.).

Brüsszel, 2022.2.3.

COM(2022) 29 final

MELLÉKLET

a következőhöz:

Javaslat
A TANÁCS HATÁROZATA

az 1994. évi Általános Vám- és Kereskedelmi Egyezmény VII. cikkének végrehajtásáról szóló megállapodás alapján az importált áruk vámérték-megállapítására vonatkozó tanácsadói vélemények, megjegyzések, magyarázatok, esettanulmányok, tanulmányok és hasonló aktusok elfogadása, valamint az áruk származásának a származási szabályokról szóló megállapodás szerinti meghatározására vonatkozó tanácsadói vélemények, tájékoztatás és tanácsadás, valamint hasonló aktusok elfogadása tekintetében a Vámigazgatások Világszervezetének égisze alatt létrehozott Vámértékelési Technikai Bizottságban, illetve Származási Szabályok Technikai Bizottságában az Európai Unió által képviselendő álláspont meghatározásáról


MELLÉKLET

1.Az 1994. évi Általános Vám- és Kereskedelmi Egyezmény VII. cikkének végrehajtásáról szóló megállapodás alapján az importált áruk vámérték-megállapítására vonatkozó tanácsadói vélemények, megjegyzések, magyarázatok, esettanulmányok, tanulmányok és hasonló aktusok elfogadása, valamint az áruk származásának a származási szabályokról szóló megállapodás szerinti meghatározására vonatkozó tanácsadói vélemények, tájékoztatás és tanácsadás, valamint hasonló aktusok elfogadása tekintetében a Vámigazgatások Világszervezetének égisze alatt létrehozott Vámértékelési Technikai Bizottságban, illetve Származási Szabályok Technikai Bizottságában az Európai Unió által képviselendő álláspont

1.1.ELVEK

A Vámigazgatások Világszervezetének (WCO) égisze alatt létrehozott Vámértékelési Technikai Bizottság, illetve Származási Szabályok Technikai Bizottsága keretében az Unió:

a)előmozdítja, ösztönzi és elősegíti az importált áruk vámérték-megállapítását, valamint az 1994. évi Általános Vám- és Kereskedelmi Egyezmény (CVA) VII. cikkének végrehajtásáról szóló megállapodás egységes értelmezését és alkalmazását;

b)előmozdítja, ösztönzi és elősegíti az áruk származásának meghatározását, valamint a származási szabályokról szóló megállapodás (ARO) egységes értelmezését és alkalmazását;

c)törekszik arra, hogy az érdekelt feleket megfelelően bevonják a Vámértékelési Technikai Bizottság (TCCV) és a Származási Szabályok Technikai Bizottsága (TCRO) bármely kérdéssel kapcsolatos tanácsadói véleményeinek, megjegyzéseinek, magyarázatainak, esettanulmányainak, tanulmányainak, tájékoztatásainak vagy tanácsadásainak, illetve hasonló aktusainak előkészítési szakaszába, továbbá biztosítja, hogy az említett technikai bizottságokban bármely kérdésben elfogadott tanácsadói vélemények, megjegyzések, magyarázatok, esettanulmányok, tanulmányok, tájékoztatás vagy tanácsadás, illetve hasonló aktusok összhangban legyenek a CVA-val, illetve az ARO-val;

d)biztosítja, hogy a TCCV-ben elfogadott intézkedések összhangban legyenek a CVA-hoz fűzött általános bevezető megjegyzéssel és a CVA I. melléklete szerinti értelmezésekkel;

e)támogatja az uniós szakpolitikákkal és bevált gyakorlatokkal összhangban lévő álláspontokat, beleértve az EU pénzügyi érdekeinek védelmére vonatkozó célkitűzést, valamint az Unió által az érintett területen tett bármely más nemzetközi kötelezettségvállalást;

1.2.KRITÉRIUMOK

Az Unió által képviselendő álláspontot a következők szerint kell meghatározni:

a)az importált áruk vámérték-megállapítása tekintetében a CVA-nak, a CVA általános bevezető megjegyzéseinek, valamint a CVA I. mellékletében szereplő értelmezéseknek megfelelően;

b)az áruk származásának meghatározása tekintetében az ARO-nak megfelelően;

c)adott esetben figyelembe kell venni a következőket:

az Európai Unió Bíróságának az áruk vámérték-megállapítását és az áruk származását érintő ítélkezési gyakorlata,

a TCCV és a TCRO által korábban elfogadott és még alkalmazandó eszközök,

az áruk vámértékére és az áruk származására vonatkozó uniós jogi rendelkezések,

a vámügyi szakértői csoport vámérték-megállapítási munkaterülete által kidolgozott, az áruk vámértékével kapcsolatos iránymutatási eszközök,

a vámügyi szakértői csoport származás-meghatározási munkaterülete által kidolgozott, az áruk származásával kapcsolatos iránymutatási eszközök,

a Tanács vagy a Bizottság által kidolgozott, a vámérték-megállapítással és az áruk származásával kapcsolatos egyéb aktusok vagy iránymutatások.

1.3.IRÁNYVONALAK

a)Az Unió adott esetben törekszik arra, hogy a TCCV-ben és a TCRO-ban támogassa az importált áruk vámérték-megállapítására, illetve az áruk származásának meghatározására vonatkozó tanácsadói vélemények, megjegyzések, magyarázatok, esettanulmányok, tanulmányok, tájékoztatás és tanácsadás, illetve hasonló aktusok elfogadását annak érdekében, hogy technikai szinten biztosítsa a CVA és az ARO egységes értelmezését és alkalmazását.

b)Az Unió adott esetben javaslatot tesz az a) pontban említett eszközökre és előkészíti azokat.

2.A CVA alapján az importált áruk vámérték-megállapítására vonatkozó tanácsadói vélemények, megjegyzések, magyarázatok, esettanulmányok, tanulmányok és hasonló aktusok elfogadása, valamint az áruk származásának az ARO szerinti meghatározására vonatkozó tanácsadói vélemények, tájékoztatás és tanácsadás, valamint hasonló aktusok elfogadása tekintetében a WCO égisze alatt létrehozott Vámértékelési Technikai Bizottságban, illetve Származási Szabályok Technikai Bizottságában az Európai Unió által képviselendő álláspont meghatározása.

1.A TCCV vagy a TCRO minden olyan ülése előtt, amelynek során a TCCV-t vagy a TCRO-t tanácsadói vélemények, megjegyzések, magyarázatok, esettanulmányok, tanulmányok, tájékoztatás és tanácsadás, valamint az Unióra joghatással levő hasonló aktusok elfogadására kérik, meg kell tenni a szükséges lépéseket annak érdekében, hogy az Unió által képviselendő álláspont – az I. szakaszban meghatározott elvekkel, kritériumokkal és irányvonalakkal összhangban – figyelembe vegye a Bizottsághoz eljuttatott legfrissebb technikai és egyéb releváns információkat. Az Unió jogainak és érdekeinek a WCO-ban történő védelme érdekében a Bizottság különös figyelmet fordít arra, hogy a TCCV és a TCRO eljárási szabályzatával összhangban rendelkezésre álljanak a munkadokumentumok.

2.Ennek érdekében Bizottság a TCCV és a TCRO 1. pontban említett minden ülése előtt kellő időben eljuttatja a Tanácshoz az említett információk figyelembevételével javasolható uniós álláspont részletes írásos ismertetését, amelynek alapján a Tanács megvitatja, majd elfogadja az Unió nevében képviselendő álláspont részleteit. A Tanács a lehető legmegfelelőbb időkereten belül megvizsgálja a Bizottság dokumentumait.
Amennyiben a Tanács nem hagyja jóvá a javaslat egy konkrét részét, a Bizottság a TCCV-ben vagy a TCRO-ban az adott részre vonatkozóan nem terjeszt elő uniós álláspontot.

3.Azokban az esetekben, amikor az Unió álláspontja lényegi tekintetben eltér a TCCV keretében javasolt tanácsadói véleményektől, megjegyzésektől, magyarázatoktól, esettanulmányoktól, tanulmányoktól és hasonló aktusoktól, illetve a TCRO keretében javasolt tanácsadói véleményektől, tájékoztatásoktól és tanácsoktól, valamint hasonló aktusoktól, a Bizottság az Unió nevében kifejezi azt az álláspontját, hogy a szóban forgó aktus kapja meg a TCCV vagy a TCRO általi elfogadáshoz szükséges támogatást.

4. Az Unió jogainak védelme érdekében, valamint annak elkerülésére, hogy olyan kérdésben szülessen döntés, amellyel kapcsolatban a Tanács nem tud állást foglalni azt megelőzően, hogy a TCCV vagy a TCRO tagjai felkérést kapnának a tanácsadói vélemények, megjegyzések, magyarázatok, esettanulmányok, tanulmányok, tájékoztatás és tanácsadás, valamint hasonló aktusok elfogadásával kapcsolatos végleges álláspontjuk kifejtésére, a Bizottság az Unió nevében kéri, hogy a javasolt aktus további megvitatás céljából maradjon a TCCV vagy a TCRO napirendjén.

***