2021.12.6.   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 489/7


Kisebb jelentőségű módosítás jóváhagyása nyomán módosított egységes dokumentum közzététele az 1151/2012/EU rendelet 53. cikke (2) bekezdésének második albekezdésével összhangban

(2021/C 489/05)

Az Európai Bizottság 664/2014/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (1) 6. cikke (2) bekezdésének harmadik albekezdésével összhangban jóváhagyta ezt a kisebb jelentőségű módosítást.

A szóban forgó kisebb jelentőségű módosítás jóváhagyására irányuló kérelem a Bizottság eAmbrosia adatbázisában tekinthető meg.

EGYSÉGES DOKUMENTUM

„NOORD-HOLLANDSE GOUDA”

EU-szám: PDO-NL-0314-AM01 – 2021.7.7.

OEM (X) OFJ ( )

1.   Elnevezés

„Noord-Hollandse Gouda”

2.   Tagállam vagy harmadik ország

Hollandia

3.   A mezőgazdasági termék vagy élelmiszer leírása

3.1.   A termék típusa

1.3. osztály Sajtok

3.2.   Az 1. pontban szereplő elnevezéssel jelölt termék leírása

A „Noord-Hollandse Gouda” egy Gouda típusú sajt (hengeres vagy tömb alakú, 2,5–30 kg súlyú). A termék különleges jellemzői a következők:

íz: aromás, kellemes, a szájban olvadó, a sajt korától függően lágy vagy erős ízű. A „Noord-Hollandse Gouda” a többi Gouda sajtnál kevésbé sós sajtfajta.

keresztmetszet: a szeletelt sajt vágási felületén lyukak láthatók; melyek elhelyezkedése nem feltétlenül egyenletes.

kéreg: a sajt kérge zárt és lágy, és nem látható rajta penészképződés. A sajtnak különösen a könnyű eltarthatósága az egyik legerősebb tulajdonsága.

állag: a sajt „kitölti” a sajtfúrót és egy bizonyos fokú ellenállás legyőzése után nagyon rugalmas. A sajtot e miatt a sajátos minőségi jellemzője miatt hagyományosan „lágy tejterméknek” nevezték.

3.3.   Takarmány (kizárólag állati eredetű termékek esetében) és nyersanyagok (kizárólag feldolgozott termékek esetében)

A „Noord-Hollandse Gouda” sajt minősége szempontjából különösen fontos a tejelő tehenek fűben gazdag takarmánya, amely az Észak-Holland tartomány legelőtérségéről származik. A termelési területről származó szálastakarmány, például fű és silótakarmány aránya ezért nem lehet kevesebb, mint a tejelő tehenek éves takarmányát képező összes szárazanyag 50 %-a. A kizárólag a földrajzi területről származó nyersanyagokból álló teljes takarmány használata azért nem lehetséges, mert a szarvasmarháknak takarmánykoncentrátumokra is szükségük van a takarmányukbana szálastakarmány mellett. A földrajzi területen a takarmánykoncentrátum ritka vagy elérhetetlen. Télen a földrajzi területről származó takarmány szilázs formájában áll rendelkezésre. Azokban az években például, amikor a fű növekedéséhez a feltételek gyengék, szükséges lehet a térségen kívülről bevonni bizonyos mennyiségű szálastakarmányt. Ebből az okból kifolyólag az 50 %-os minimumérték a mérvadó.

3.4.   Az előállítás azon műveletei, amelyeket a meghatározott földrajzi területen kell elvégezni

A „Noord-Hollandse Gouda” sajt kizárólag az Észak-Holland tartományban termelt tejből készül.

A tejet a sajtüzembe érkezésétől számított 12 órán belül legfeljebb 30 másodpercig 65 °C-on vagy azzal egyenértékű hőmérsékleten hőkezelik, majd sajttejé dolgozzák fel. E célból a tejet zsírtartalom alapján standardizálják, amelynek eredményeként a kész sajt zsírtartalma a szárazanyagban 48–52 % közötti lesz. A sajttejet legalább 72 oC-on 15 másodperces (vagy egyenértékű) hőntartással pasztőrözik. A tej alvasztása 31 és 34 °C közötti hőmérsékleten történik borjúoltó vagy mikrobiális oltó felhasználásával. A „Noord-Hollandse Gouda” sajtra jellemző a tejfehérjék ennek során fellépő bomlása és alvadása. Rekombináns DNS-technológia révén létrehozott termelő organizmusok, beleértve a mikroorganizmusokat is, nem használhatók fel az oltó előállításához. A genetikai módosítással létrehozott tejoltó ezért nem megengedett.

A savanyításhoz olyan kevert starterbaktérium-kultúrát használnak, amely az LD-starterkultúrák csoportjához (Lactococcus lactis ssp. lactis és/vagy Lactococcus lactis ssp. cremoris, Leuconostoc spp. és/vagy a Lactococcus lactis ssp. lactis biovar. diacetylactis) tartozik.

A koagulációval létrehozott alvadékot elválasztják a savótól, majdfeldolgozzák és mossák, hogy savanyú íz helyett enyhe ízt nyerjenek (a pH a 14. napon nagyobb, mint 5,25). Ezután az alvadékot hordóban préselik, megfelelő alakúra és tömegűre formázzák. Az így nyert sajtot sófürdőbe merítik, amíg a szárazanyag sótartalma eléri az átlagosan 3,3 %-nál kevesebb értéket. A szárazanyag maximális sótartalma 3,6 %.

A „Noord-Hollandse Gouda” sajtot legalább 4 hétig, de legfeljebb 18 hónapig természetes módon minimum 14 °C-on érlelik.

A tejtermelés, a feldolgozás és a sajt teljes első elkészítése a földrajzi területen történik, a hagyományos gyakorlatnak megfelelően.

3.5.   A bejegyzett elnevezést viselő termék szeletelésére, aprítására, csomagolására stb. vonatkozó egyedi szabályok

A „Noord-Hollandse Gouda” darabolása, előcsomagolása és érlelése akár az Észak-Holland tartományban, akár az Észak-Holland tartományon kívül is történhet, feltéve, hogy a következő feldolgozó olyan átfogó adminisztratív ellenőrző rendszert alkalmaz, amelyben a termék a darabolt „Noord-Hollandse Gouda” sajton feltüntetett ellenőrző jelen szereplő egyedi szám- és betűkombináció alapján nyomon követhető, és a fogyasztó számára garantálható a termék eredete.

3.6.   A bejegyzett elnevezést viselő termék címkézésére vonatkozó egyedi szabályok

Az alvadék sajtolása előtt valamennyi „Noord-Hollandse Gouda” sajtra kazeinjelet helyeznek. A „Noord-Hollandse Gouda” elnevezésen kívül ez a jel betűk és növekvő számok egyedi kombinációját tartalmazza alfanumerikus, digitális vagy digitális-grafikus formában.

Rugalmas címkék használata esetén jól láthatóan fel kell tüntetni a „Noord-Hollandse Gouda” elnevezést a kötelező uniós OEM logóval együtt.

Ha a sajtot darabolva és előrecsomagolva értékesítik, az előcsomagoláson fel kell tüntetni a „Noord-Hollandse Gouda” terméknevet a kötelező uniós OEM logóval együtt.

4.   A földrajzi terület tömör meghatározása

A kérelemmel érintett földrajzi terület Hollandia Észak-Holland tartománya.

5.   Kapcsolat a földrajzi területtel

A „Noord-Hollandse Gouda” sajátos jellemzői, különösen a kellemes íz, a jellegzetes száraz kéregképződés és az egyedi állag az Észak-Holland tartomány legelőtérségéről nyert tej összetétele és a „Noord-Hollandse Gouda” készítéséhez használt recept együttes érvényesülésének az eredménye. Sajátos jellemzői miatt a „Noord-Hollandse Gouda” minőségi különbséget képvisel, amelyért a fogyasztók hajlandóak magasabb árat fizetni.

Hivatkozás a termékleírás közzétételére

(e rendelet 6. cikke (1) bekezdésének második albekezdése)

Beschermde Oorsprongsbenaming (BOB) Noord-Hollandse Gouda (rvo.nl)


(1)  HL L 179., 2014.6.19., 17. o.