2021.3.16.   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 89/23


Az 1151/2012/EU rendelet 53. cikke (2) bekezdésének második albekezdésével összhangban álló, kisebb jelentőségű módosítás jóváhagyása nyomán módosított egységes dokumentum közzététele

(2021/C 89/09)

Az Európai Bizottság a 664/2014/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (1) 6. cikke (2) bekezdése harmadik albekezdésének megfelelően jóváhagyta ezt a kisebb jelentőségű módosítást.

A szóban forgó kisebb jelentőségű módosítás jóváhagyására irányuló kérelem a Bizottság eAmbrosia adatbázisában tekinthető meg.

EGYSÉGES DOKUMENTUM

MIEL DE GALICIA”/„MEL DE GALICIA

EU-szám: PGI-ES-0278-AM01 – 2020.9.16.

OEM ( ) OFJ (X)

1.   Elnevezés(ek)

„Miel de Galicia”/„Mel de Galicia”

2.   Tagállam vagy harmadik ország

Spanyolország

3.   A mezőgazdasági termék vagy élelmiszer leírása

3.1.   A termék típusa

1.4. osztály: Egyéb állati eredetű termékek

3.2.   Az 1. pontban szereplő elnevezéssel jelölt termék leírása

A „Miel de Galicia” vagy „Mel de Galicia” oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel (OFJ) védett termék azt a mézet jelenti, amely megfelel az ebben a termékleírásban meghatározott feltételeknek, továbbá a minőségbiztosítási kézikönyvben és a hatályos jogszabályokban előírt összes követelmény betartásával került előállításra, feldolgozásra és csomagolásra. Ezt a mézet hordozható keretes kaptárokban, csurgatással vagy pergetéssel állítják elő. Állaga lehet folyékony, kristályos vagy krémszerű. Lépesmézként is forgalomba hozható.

– Növénytani eredete szerint a galíciai méz a következőképpen osztályozható:

vegyes virágméz,

eukaliptusz-virágméz,

gesztenyevirágméz,

szedervirágméz,

hangavirágméz,

mézharmatméz.

Fizikai és kémiai jellemzők:

maximális nedvességtartalom: 18,5 %,

diasztázaktivitás: legalább 9 a Schade-skála szerint. Az alacsony enzimtartalmú mézek esetében az említett skála szerint legalább 4, feltéve, hogy a hidroxi-metil-furfurol-tartalom nem haladja meg a 10 mg/kg-ot,

hidroxi-metil-furfurol-tartalom legfeljebb: 28 mg/kg.

Virágpor-analízis:

A virágpor-összetételnek egészében véve meg kell felelnie a galíciai mézekre jellemző összetételnek.

A Helianthus annuusOlea europaeaCistus ladanifer virágpor-kombináció semmiképpen sem haladja meg a teljes virágportartalom 5 %-át.

Ezenkívül az említett mézfajtáknak az őket alkotó virágok eredete szerinti virágpor-összetétele meg kell feleljen az alábbi követelményeknek:

a)

vegyes virágméz: virágpora túlnyomórészt az alábbi növényekből származik: Castanea sativa, Eucalyptus sp., Ericaceae, Rubus sp., Rosaceae, Cytisus sp-Ulex sp., Trifolium sp., Lotus sp., Campanula, Centaurea, Quercus sp., Echium sp., Taraxacum sp. és Brassica sp.

b)

virágmézek:

eukaliptusz-virágméz: az eukaliptusz (Eucalyptus sp.) virágpor minimális százalékaránya 70 %,

gesztenyevirágméz: a gesztenye (Castanea sp.) virágpor minimális aránya 70 %,

szedervirágméz: a szeder (Rubus sp.) virágpor minimális aránya 45 %,

hangavirágméz: a hanga (Erica sp.) virágpor minimális aránya 30 %.

c)

mézharmatméz: a virágpor-összetételnek meg kell felelnie a galíciai vegetáció jellegzetes növényeinek, ezen belül is többek között a Castanea sativa, Rubus, Cytisus/Genista és Erica taxonoknak.

Érzékszervi jellemzők:

A mézeknek a szín, az illat és az íz tekintetében általában a virágeredetnek megfelelő organoleptikus jellemzőkkel kell rendelkezniük. A növényi eredet szerint a legfontosabb érzékszervi tulajdonságok a következők:

Vegyes virágméz: színe a világos borostyánsárgától a sötét vagy egészen sötét borostyánszín között változhat. Illata virágos vagy növényre emlékeztető. Édes ízében az uralkodó virágtól függően különböző ízjegyek mutatkozhatnak meg. Ízébe fanyarság is vegyülhet.

Eukaliptusz-virágméz: világos borostyán vagy borostyánszínű, virágos illatú, általában viaszos méz. Uralkodó íze az édes, amit egy leheletnyi savanykás íz egészít ki, és egy csipetnyi sós íz is érezhető lehet.

Gesztenyevirágméz: borostyánsárga vagy sötét borostyánszínű, néha vöröses. Illata leginkább növényre emlékeztető. Uralkodó íze az édes, amit általában egy csipetnyi sós íz egészít ki. Kesernyés és/vagy savanykás ízeket is érezni lehet. Ízükbe fanyarság is vegyülhet.

Szedervirágméz: világos borostyánsárga vagy sötét borostyánszínű. Virágos és/vagy gyümölcsös illatú méz. Alapvető édes ízű, bár savanykás, sós és/vagy kesernyés ízek is érzékelhetők lehetnek.

Hangavirágméz: színe a vöröses árnyalatú borostyánsárga, a sötét borostyánsárga vagy a sötét szín között változik. Illata növényre emlékeztető, de virágos is lehet. Uralkodó íze az édes, amit általában egy leheletnyi keserű íz egészít ki. Sós és/vagy savanykás ízek is megmutatkozhatnak.

Mézharmatméz: sötét borostyán vagy sötét színű, és gyakran növényi illatú. Íze édes, egy csipetnyi érezhető sós és/vagy keserű ízzel.

3.3.   Takarmány (kizárólag állati eredetű termékek esetében) és nyersanyagok (kizárólag feldolgozott termékek esetében)

3.4.   Az előállítás azon műveletei, amelyeket a meghatározott földrajzi területen kell elvégezni

Az előállítás, illetve a későbbi kinyerési, tárolási és csomagolási műveletek is a körülhatárolt földrajzi területen történnek.

3.5.   A bejegyzett elnevezést viselő termék szeletelésére, aprítására, csomagolására stb. vonatkozó egyedi szabályok

A méz csomagolása a szabályozó tanács megfelelő nyilvántartásába bejegyzett létesítményekben történik. A közvetlen fogyasztásra szánt mézek általában 500 és 1 000 g-os csomagban kerülnek forgalomba.

Az edényt úgy kell lezárni, hogy megőrizhető legyen a méz természetes aromája, megakadályozza más szagok átvételét vagy a környezeti nedvesség behatolását, ami ronthatja a termék minőségét. A csomagolásnak átlátszó és színtelen üvegből kell készülnie, de más anyagok is engedélyezhetők, ha megfelelnek az élelmiszerek csomagolására vonatkozó előírásoknak. A boltok polcaira kerülő mézet engedélyezett anyagból készült csomagolásba kell csomagolni.

Ezenfelül a kiszerelésre csak olyan csomagolóüzemekben kerülhet sor, amelyekbe az oltalom alatt álló földrajzi jelzés nyilvántartásába bejegyzett gazdaságokból szállítják a mézet, és amelyekben a címkézés és hátcímkézés az ellenőrző szerv felügyelete mellett történik. Mindez a minőségmegőrzést és a termék nyomonkövethetőségét hivatott biztosítani.

3.6.   A bejegyzett elnevezést viselő termék címkézésére vonatkozó egyedi szabályok

A „Miel de Galicia” földrajzi jelzés oltalma alatt forgalomba hozott mézeket, miután a minőségi tanúsítványt megkapták, az egyes csomagolóüzemek saját márkájuknak megfelelően a csak az oltalom alá tartozó mézeken alkalmazható címkével, valamint a szabályozó tanács által jóváhagyott és kiadott, sorszámozott, alfa-numerikus kóddal jelölt ellenőrző címkével látják el, amelyen szerepel a földrajzi jelzés hivatalos logója.

Az „oltalom alatt álló földrajzi jelzés” megjelölést és a kétféle megnevezés egyikét, vagyis a „Miel de Galicia” vagy a „Mel de Galicia” megnevezést mind a kereskedelmi címkén, mind a hátcímkén kötelezően fel kell tüntetni.

A mézharmatmézek címkéjén feltüntethető a „Miel de forêt” (erdei méz) felirat.

4.   A földrajzi terület tömör meghatározása

A „Miel de Galicia” oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel rendelkező mézek előállítása, feldolgozása és csomagolása teljes egészében Galícia Autonóm Közösség területén történik.

5.   Kapcsolat a földrajzi területtel

E földrajzi jelzést a hírneve, valamint a természetes előállítási környezettel összefüggő bizonyos egyedi jellemzők megléte alapján jegyezték be.

Hírnév

Galíciában a méhészet a cukor megjelenése előtt élte fénykorát, mivel a bizonyítottan gyógyító tulajdonságokkal bíró méz édesítő hatása miatt keresett élelmiszernek számított. 1752–1753-ban az Ensenada telekkönyvben összesen 366 339 hagyományos kaptár (trobo vagy cortizo) volt feltüntetve, ezek sok helyen a mai napig megtalálhatók. Ez az adat egyértelműen bizonyítja, hogy régóta mennyire fontos a méhészet Galíciában, amit a galíciai helységnevek is tükröznek.

A „cortín, albar, abellariza, albiza vagy albariza” szabadtéri, ovális, kerek vagy ritkábban négyszögletes falusi építmény, amelynek magas falai a kaptárok védelmét és az állatok (főleg medvék) távoltartását szolgálják. Ezek az adott korra jellemző építmények még mindig láthatók és néhány esetben a mai napig is használatosak sok hegyi térségben, főként Ancares és Caurel nyugati hegyláncaiban, valamint a Suido hegységben.

1880-ban Argozón (Chantada, Lugo) plébánosa, Don Benigno Ledo telepíti az első hordozható kaptárat, majd néhány évvel később megépíti az első szaporító kaptárat, ahol a méhek királynőt nevelhetnek. Ezt „tenyésztető kaptárnak” nevezi el. Roma Fábrega a méhészetről írt könyvében a galíciai Don Benigno Ledót, az első, hordozható kaptárakkal rendelkező spanyolt a „méhek plébánosaként” említi, ebből is látható, hogy mekkora volt a jelentősége mind a galíciai, mind a spanyol méhészet számára.

Galíciában az első méhészeti kiadványt ismereteink szerint Ramón Pimentel Méndez jelentette meg 1893-ban, műve kifejezetten a galíciai méhészek számára írott kézikönyv volt.

A galíciai méz szerepel a spanyol mezőgazdasági, halászati és élelmiszer-ipari minisztérium által 1996-ban összeállított, a spanyolországi hagyományos termékeket tartalmazó jegyzékben (Inventario español de productos tradicionales, 174. és 175. oldal). Az őszi vásárokon ez az egyik legkeresettebb termék.

1998-ban a mezőgazdasági és halászati minisztérium tanulmányt készített a méz forgalmazásáról Spanyolországban. Ez a tanulmány egyértelműen rámutat, hogy az ország északnyugati részén (Galíciában) több mézet fogyasztanak, mint a többi országrészben, a méz ára pedig itt a legmagasabb. A fogyasztók az ókori idők óta nagy becsben tartják a Galíciában előállított mézet, ez növeli meg piaci értékét, ami a többi szomszédos autonóm közösségről nem mondható el.

A természeti környezethez kapcsolódó egyedi jellemzők

Az Ibériai-félsziget északnyugati csücskében fekvő Galícia Spanyolország egyik legrégebbi területi egysége. A római kor óta szinte változatlanul őrzi nevét (a rómaiak „Gallaecia”-ként ismerték), határai gyakorlatilag nyolcszáz éve ugyanazok. A közigazgatási határ e régió esetében egybeesik azokkal a földrajzi határokkal, amelyek északról délre és keletről nyugatra elhatárolják a szomszédos régióktól; saját nyelvét is ennek köszönhetően tudta megőrizni.

Ez a földrajzi elhatároltság meghatározza Galícia éghajlatát is. A délnyugati és északkeleti irányú folyótorkolatok és folyóvölgyek jelenlétének köszönhetően az óceáni hatás a szárazföld belsejébe is elér (ez a jellemző Spanyolország partjain sehol máshol nem található meg), a hegyláncok pedig megakadályozzák a különböző frontok behatolását, ami különleges hőmérsékleti és csapadékviszonyokat teremt a régióban.

Ezen túlmenően a galíciai területek nagy része geomorfológiai, kőzettani és talajtani szempontból is különbözik a többi hagyományos mediterrán méztermelő régiótól. Túlnyomórészt savanyú talajok fordulnak itt elő, ami meghatározza a növényzet összetételét, és ezáltal a nektár és a mézek jellemzőit.

Tehát az Ibériai-félsziget többi részétől különböző természeti régió jött létre. A különbség, geomorfológiai, éghajlati, biológiai és talajtani tényezőkből adódik, a növényzet az ezek által teremtett természetes feltételekhez alkalmazkodott.

A méz termeléséhez nektárt biztosító növények szempontjából a galíciai terület meglehetősen homogén. A méz előállítását meghatározó legfontosabb tényezőt a méhészeti szempontból értékes legfontosabb növények gyakorisága jelenti. A Galíciában előállított mézek összetételében az esetek többségében öt fő taxon található meg: Castanea sativa, Rubus, t. Cytisus, Erica és Eucalyptus. A tengerpart közelében jelentős eukaliptuszerdők találhatók. A tengertől távolabb fekvő részeken a méztermelést az alábbi három növény gyakorisága határozza meg: Castanea Sativa, Erica és Rubus.

Kétségkívül Galícia földrajzi helyzetének és sajátosságainak köszönhető, hogy egyedi tulajdonságokkal rendelkező mézek készülnek itt, amelyek ennek következtében eltérnek a más területeken előállított mézektől.

A virágpor-analízis az egyik leghasznosabb módszer a mézek földrajzi egyedülállóságának kimutatására. A virágpor-analízis tanúsága szerint a galíciai mézeket a következő jellemzők különböztetik meg a más földrajzi eredetű mézektől:

olyan virágpor-összetétel, amely tipikusan és kizárólag ezekre a mézekre jellemző, és megkülönbözteti azokat a szomszédos régiók mézétől,

az ajakosvirágú növények, többek között a levendula, a rozmaring, a menta és a kakukkfű pollenjeinek teljes hiánya vagy igen kis arányú (1 % alatti) jelenléte,

a Helianthus annuus, Citrus vagy Olea europaea pollenjeinek teljes hiánya vagy igen kis arányú (1 % alatti) jelenléte,

a Cistus ladanifer pollenjeinek teljes hiánya vagy igen kis arányú (1 % alatti) jelenléte,

a Hedysarum coronarium, Hypecoum procumbens és Diplotaxis erucoides teljes hiánya.

Vagyis a galíciai méz számos olyan jellemzővel rendelkezik, amely a természeti környezetre vezethető vissza.

Hivatkozás a termékleírás közzétételére

(e rendelet 6. cikke (1) bekezdésének második albekezdése)

https://mediorural.xunta.gal/sites/default/files/produtos/en-tramitacion/Pliego_de_condiciones_Miel_de_Galicia_julio_2020_final.pdf


(1)  HL L 179., 2014.6.19., 17. o.