Brüsszel, 2021.10.15.

COM(2021) 635 final

2021/0329(NLE)

Javaslat

A TANÁCS HATÁROZATA

az Európai Unió által az EGT Vegyes Bizottságban az EGT-megállapodás egyes, a négy alapszabadságon kívül eső területeken folytatott együttműködésről szóló 31. jegyzőkönyvének és a 101. cikkben említett listát tartalmazó 37. jegyzőkönyvének módosításával kapcsolatban képviselendő álláspontról

(Az Unió űrprogramja)

(EGT-vonatkozású szöveg)


INDOKOLÁS

1.A javaslat tárgya

E javaslat tárgya az Unió által az EGT Vegyes Bizottságban az EGT-megállapodás (egyes, a négy alapszabadságon kívül eső területeken folytatott együttműködésről szóló) 31. jegyzőkönyvének és (a 101. cikkben említett listát tartalmazó) 37. jegyzőkönyvének módosításáról szóló vegyes bizottsági határozat tervezett elfogadásával kapcsolatban képviselendő álláspont meghatározásáról szóló határozat

2.A javaslat háttere

2.1.Az EGT-megállapodás

Az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodás (a továbbiakban: az EGT-megállapodás) egyenlő jogokat és kötelezettségeket biztosít a belső piacon az EGT polgárai és gazdasági szereplői részére. A megállapodás értelmében a négy alapszabadságra vonatkozó uniós jogszabályokat a 30 EGT-tagország mindegyikében, vagyis az uniós tagállamokban, Norvégiában, Izlandon és Liechtensteinben alkalmazni kell. Ezenfelül az EGT-megállapodás olyan fontos területeken való együttműködésre is kiterjed, mint a kutatás és fejlesztés, az oktatás, a szociálpolitika, a környezetvédelem, a fogyasztóvédelem, a turizmus és a kultúra, amelyek együttesen „kísérő és horizontális politikák” néven ismeretesek. A megállapodás 1994. január 1-jén hatályba lépett. Az Európai Unió a tagállamokkal együtt a megállapodás részes fele.

2.2.Az EGT Vegyes Bizottság

Az EGT-megállapodás kezeléséért az EGT Vegyes Bizottság felelős. Az EGT Vegyes Bizottság az EGT-megállapodásban foglaltak érvényesülésével kapcsolatos véleménycsere fóruma. Határozatait konszenzussal hozza meg. A Lisszaboni Szerződéssel összhangban az EU részéről az EGT-ügyek koordinációja az Európai Külügyi Szolgálat feladata.

2.3.Az EGT Vegyes Bizottság tervezett jogi aktusa

Az EGT Vegyes Bizottság az EGT-megállapodás egyes, a négy alapszabadságon kívül eső területeken folytatott együttműködésről szóló 31. jegyzőkönyvének módosításáról szóló EGT vegyes bizottsági határozatot (a továbbiakban: a tervezett jogi aktus) tervez elfogadni.

A tervezett jogi aktus célja az EGT-megállapodás Szerződő Felei közötti együttműködés kiterjesztése az EGT-tag EFTA-államoknak az Unió űrprogramjában való részvételére. Az (EU) 2021/696 rendeletet 1 ezért bele kell foglalni az EGT-megállapodásba.

Mivel Liechtenstein nem fejezte ki érdeklődését az Unió űrprogramjában való részvétel iránt, az EGT Vegyes Bizottság határozattervezete csak Norvégiára és Izlandra vonatkozik.

Az uniós költségvetési politikával összhangban valamely uniós tevékenységben való részvétel csak akkor valósulhat meg, ha a megfelelő pénzügyi hozzájárulást befizették. A befizetésre mindazonáltal azt követően kerülhet sor, hogy elfogadták ezt a tanácsi határozatra irányuló tervezetet, valamint benyújtották az EGT-tag EFTA-államoknak az Európai Bizottság által meghatározott összegek befizetésére vonatkozó uniós felhívást.

A 2021. január 1. és a vonatkozó befizetés közötti időszak áthidalása érdekében ezért a vegyes bizottsági határozattervezetet 2021. január 1-jétől visszamenőleg is alkalmazni kell. A visszaható hatály nincs hatással az érintett személyek jogaira és kötelezettségeire, valamint tiszteletben tartja a jogos elvárások elvét.

Az EGT-megállapodás 103. és 104. cikkének megfelelően a tervezett jogi aktus kötelező lesz a felekre nézve.

3.Az Unió által képviselendő álláspont

A Bizottság benyújtja az EGT Vegyes Bizottság határozattervezetét a Tanácsnak az Unió álláspontjaként történő elfogadásra. A Bizottság mihamarabb előterjeszti a határozattervezetet az EGT Vegyes Bizottságban.

Az EGT Vegyes Bizottság csatolt határozattervezetének tartalma és jellege esetében nem csupán a 2894/94/EK tanácsi rendelet 2 értelmében vett technikai kiigazításról van szó. Az Unió álláspontját ennélfogva a Tanács alakítja ki.

4.Jogalap

4.1.Eljárási jogalap

4.1.1.Általános elvek

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés (a továbbiakban: EUMSZ) 218. cikkének (9) bekezdése határozatok elfogadásáról rendelkezik „a megállapodásokkal létrehozott szervekben az Unió által képviselendő álláspontok kialakítására vonatkozóan, amennyiben az ilyen szervnek joghatással bíró jogi aktust kell elfogadnia, kivéve a megállapodás intézményi kereteit kiegészítő vagy módosító jogi aktusokat”.

A „joghatással bíró jogi aktus” fogalmába beletartoznak a nemzetközi jognak a kérdéses szervet szabályozó szabályai szerint joghatással bíró jogi aktusok. Ezenfelül a fogalom magában foglalja azokat az eszközöket is, melyek a nemzetközi jog szerint nem bírnak kötelező erővel, de „meghatározó módon befolyásolják az uniós jogalkotó által [...] elfogadott szabályozás tartalmát 3 .

4.1.2.A jelen esetre történő alkalmazás

Az EGT Vegyes Bizottságot az EGT-megállapodás hozta létre. Az EGT Vegyes Bizottság által elfogadandó jogi aktus joghatással bíró jogi aktus. Az EGT-megállapodás 103. és 104. cikkének megfelelően a tervezett jogi aktus a nemzetközi jog szerint kötelező érvényű lesz.

A tervezett jogi aktus nem egészíti ki és nem módosítja a megállapodás intézményi keretét. Ezért a javasolt határozat eljárási jogalapja az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdése, összefüggésben az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodás végrehajtására vonatkozó rendelkezésekről szóló 2894/94/EK tanácsi rendelet 1. cikkének (3) bekezdésével.

4.2.Anyagi jogalap

4.2.1.Általános elvek

Az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdése szerinti határozat anyagi jogalapja elsősorban azon tervezett jogi aktus célkitűzésétől és tartalmától függ, amellyel kapcsolatban az Unió által képviselendő álláspont meghatározásra kerül. Amennyiben a tervezett jogi aktus kettős célkitűzést követ, vagy két összetevőből áll, és ezek egyike elsődlegesként vagy döntő jellegűként azonosítható, míg a másik pusztán járulékos jellegű, az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdése szerinti határozatot egyetlen jogalapra, azaz az elsődleges, illetve döntő jellegű célkitűzés vagy összetevő által megkövetelt jogalapra kell alapítani.

4.2.2.A jelen esetre történő alkalmazás

A javasolt határozat anyagi jogalapjának meg kell egyeznie azon jogi aktus anyagi jogalapjával, amelyet az EGT-megállapodásba belefoglal. Az Unió űrprogramja az EUMSZ 189. cikkének (2) bekezdésén alapul. Ezért a javasolt határozat anyagi jogalapjának is az EUMSZ 189. cikke (2) bekezdésének kell lennie.

4.3.Következtetés

A javasolt határozat jogalapja ezért az EUMSZ 189. cikkének (2) bekezdése, összefüggésben az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdésével és az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodás végrehajtására vonatkozó rendelkezésekről szóló 2894/94/EK tanácsi rendelet 1. cikkének (3) bekezdésével.

5.Költségvetési vonzatok

Norvégiának és Izlandnak pénzügyi hozzájárulást kell nyújtania az Unió költségvetéséhez. A pontos összeg e tanácsi határozatra irányuló tervezet elfogadását követően az EGT-megállapodás rendelkezéseivel összhangban kerül meghatározásra.

6.A tervezett jogi aktus kihirdetése

Mivel az EGT Vegyes Bizottság jogi aktusa módosítani fogja az EGT-megállapodás egyes, a négy alapszabadságon kívül eső területeken folytatott együttműködésről szóló 31. jegyzőkönyvét, elfogadását követően helyénvaló kihirdetni az Európai Unió Hivatalos Lapjában.

2021/0329 (NLE)

Javaslat

A TANÁCS HATÁROZATA

az Európai Unió által az EGT Vegyes Bizottságban az EGT-megállapodás egyes, a négy alapszabadságon kívül eső területeken folytatott együttműködésről szóló 31. jegyzőkönyvének és a 101. cikkben említett listát tartalmazó 37. jegyzőkönyvének módosításával kapcsolatban képviselendő álláspontról

(Az Unió űrprogramja)

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 189. cikke (2) bekezdésére, összefüggésben annak 218. cikke (9) bekezdésével,

tekintettel az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodás végrehajtására vonatkozó rendelkezésekről szóló, 1994. november 28-i 2894/94/EK tanácsi rendeletre 4 és különösen annak 1. cikke (3) bekezdésére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

mivel:

(1)Az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodás 5 (a továbbiakban: az EGT-megállapodás) 1994. január 1-jén hatályba lépett.

(2)Az EGT-megállapodás 98. cikke szerint az EGT Vegyes Bizottság határozhat – többek között – az EGT-megállapodás 31. jegyzőkönyvének módosításáról, amely rendelkezéseket tartalmaz az egyes, a négy alapszabadságon kívül eső területeken folytatott együttműködésre vonatkozóan, valamint a 101. cikkben említett listát tartalmazó 37. jegyzőkönyvének módosításáról.

(3)Az (EU) 2021/696 európai parlamenti és tanácsi rendeletet 6  bele kell foglalni az EGT-megállapodásba. Ez a módosítás csak Norvégiát és Izlandot érinti.

(4)Az EGT-megállapodás (egyes, a négy alapszabadságon kívül eső területeken folytatott együttműködésről szóló) 31. jegyzőkönyvét és az EGT-megállapodás (a 101. cikkben említett listát tartalmazó) 37. jegyzőkönyvét ezért ennek megfelelően módosítani kell.

(5)Az Unió által az EGT Vegyes Bizottságban képviselendő álláspontnak ezért az e határozat mellékletében foglalt EGT vegyes bizottsági határozattervezeten kell alapulnia,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

Az Unió által az EGT-megállapodás (egyes, a négy alapszabadságon kívül eső területeken folytatott együttműködésről szóló) 31. jegyzőkönyvének és az EGT-megállapodás (a 101. cikkben említett listát tartalmazó) 37. jegyzőkönyvének javasolt módosítására vonatkozóan az EGT Vegyes Bizottságban képviselendő álláspont az EGT Vegyes Bizottság határozatának az e határozathoz csatolt tervezetén alapul.

2. cikk

Ez a határozat az elfogadásának napján lép hatályba.

Kelt Brüsszelben, -án/-én.

   a Tanács részéről

   az elnök

(1)    Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2021/696 rendelete (2021. április 28.) az uniós űrprogram és az Európai Unió Űrprogramügynökségének a létrehozásáról, valamint a 912/2010/EU, az 1285/2013/EU és a 377/2014/EU rendelet és az 541/2014/EU határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 170., 2021.5.12., 69. o.).
(2)    A Tanács 1994. november 28-i 2894/94/EK rendelete az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodás végrehajtására vonatkozó rendelkezésekről (HL L 305., 1994.11.30., 6. o.).
(3)    A Bíróság 2014. október 7-i ítélete, Németország kontra Tanács, C-399/12, ECLI:EU:C:2014:2258, 61–64. pont.
(4)    HL L 305., 1994.11.30., 6. o.
(5)    HL L 1., 1994.1.3., 3. o.
(6)    Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2021/696 rendelete (2021. április 28.) az uniós űrprogram és az Európai Unió Űrprogramügynökségének a létrehozásáról, valamint a 912/2010/EU, az 1285/2013/EU és a 377/2014/EU rendelet és az 541/2014/EU határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 170., 2021.5.12., 69. o.).

Brüsszel, 2021.10.15.

COM(2021) 635 final

MELLÉKLET

a következőhöz:

Javaslat
A TANÁCS HATÁROZATA

az Európai Unió által az EGT Vegyes Bizottságban az EGT-megállapodás egyes, a négy alapszabadságon kívül eső területeken folytatott együttműködésről szóló 31. jegyzőkönyvének és a 101. cikkben említett listát tartalmazó 37. jegyzőkönyvének módosításával kapcsolatban képviselendő álláspontról





























(Az Unió űrprogramja)


MELLÉKLET

AZ EGT VEGYES BIZOTTSÁG

[…] HATÁROZATA

(...)

az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodás (egyes, a négy alapszabadságon kívül eső területeken folytatott együttműködésről szóló) 31. jegyzőkönyvének és (a 101. cikkben említett listát tartalmazó) 37. jegyzőkönyvének módosításáról

AZ EGT VEGYES BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásra (a továbbiakban: az EGT-megállapodás) és különösen annak 86. és 98. cikkére,

mivel:

(1)Helyénvaló kiterjeszteni az EGT-megállapodás Szerződő Felei közötti együttműködést oly módon, hogy az az uniós űrprogram és az Európai Unió Űrprogramügynökségének a létrehozásáról, valamint a 912/2010/EU, az 1285/2013/EU és a 377/2014/EU rendelet és az 541/2014/EU határozat hatályon kívül helyezéséről szóló, 2021. április 28-i (EU) 2021/696 európai parlamenti és tanácsi rendeletre 1 is kiterjedjen.

(2)Helyénvaló, hogy az EFTA-államok 2021. január 1-jétől kezdődően részt vegyenek az (EU) 2021/696 rendeletből eredő tevékenységekben, függetlenül attól, hogy ez a határozat mikor kerül elfogadásra, illetve függetlenül attól, hogy az e határozatra vonatkozó alkotmányos követelmények teljesítéséről – ha vannak ilyenek – 2021. július 10-ét követően érkezett-e értesítés.

(3)Az EFTA-államokban letelepedett jogalanyoknak jogosultnak kell lenniük az e határozat hatálybalépése előtt kezdődő tevékenységekben való részvételre. Az olyan tevékenységekkel kapcsolatban felmerült költségek, amelyeknek végrehajtása 2021. január 1-jét követően kezdődik, ugyanazon feltételek mellett minősülhetnek elszámolhatónak, mint amelyek az uniós tagállamokban letelepedett jogalanyoknál felmerült költségekre alkalmazandók, feltéve, hogy e határozat az érintett fellépés vége előtt hatályba lép.

(4)Az EFTA-államok és intézményeik, vállalkozásaik, szervezeteik és állampolgáraik európai uniós programokban való részvételének feltételeit az EGT-megállapodás és különösen annak 81. cikke határozza meg.

(5)A Szerződő Felek elismerik a különböző uniós űrprogramok terén meglévő hivatalos együttműködést. A Szerződő Felek erre az erős partnerségre kívánnak építeni, és az együttműködést ki szeretnék terjeszteni az új űrprogram valamennyi releváns komponensére.

(6)Norvégia részvételével kapcsolatban továbbá figyelembe kell venni az Európai Unió és tagállamai, valamint a Norvég Királyság között létrejött, a műholdas navigációról szóló együttműködési megállapodást 2 .

(7)Az EGT-megállapodás 31. és 37. jegyzőkönyvét ezért ennek megfelelően módosítani kell annak érdekében, hogy a kiterjesztett együttműködés 2021. január 1-jei kezdettel lehetővé váljon,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

Az EGT-megállapodás 31. jegyzőkönyve 1. cikkének (8d) bekezdése után a szöveg a következő szöveggel egészül ki:

„(8e)a)Az EFTA-államok 2021. január 1-jétől részt vesznek az alábbi uniós jogi aktusból eredő tevékenységekben, valamint a Govsatcom és az SSA SST tevékenységek kivételével az Európai Unió Űrprogramügynökségében (a továbbiakban: az Ügynökség), amelyet a következő uniós jogi aktus hozott létre:

32021 R 0696: Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2021/696 rendelete (2021. április 28.) az uniós űrprogram és az Európai Unió Űrprogramügynökségének a létrehozásáról, valamint a 912/2010/EU, az 1285/2013/EU és a 377/2014/EU rendelet és az 541/2014/EU határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 170., 2021.5.12., 69. o.).

b)Az EFTA-államok a megállapodás 82. cikke (1) bekezdésének a) pontjával és a megállapodás 32. jegyzőkönyvével összhangban pénzügyileg is hozzájárulnak az a) pontban említett tevékenységekhez.

c)A b) pontban említett pénzügyi hozzájárulás fedezi továbbá az EFTA-államok EGNOS-misszióba való bevonásának költségeit, valamint az EGNOS szolgáltatási lefedettségének a részt vevő EFTA-államok területére történő kiterjesztését. A lefedettség e kiterjesztése a technikai megvalósíthatóságtól függ, és nem késleltetheti az EGNOS rendszer földrajzi lefedettségének az uniós tagállamok földrajzilag Európában található területére való kiterjesztését.

d)Az olyan tevékenységekkel kapcsolatban felmerült költségek, amelyek végrehajtása 2021. január 1-jét követően kezdődik, a fellépésnek a vonatkozó támogatási megállapodásban vagy támogatási határozatban meghatározott kezdő időpontjától elszámolhatónak tekinthetők az ott meghatározott feltételek szerint, feltéve, hogy az EGT Vegyes Bizottság 2021. […]-i XX/2021 határozata [e határozat] a fellépés vége előtt hatályba lép.

e)A részvételre jogosult EFTA-államok szavazati jog nélkül teljeskörűen részt vesznek az Ügynökség igazgatótanácsában.

f)A részvételre jogosult EFTA-államok az Ügynökség Biztonsági Akkreditációs Tanácsában a program vonatkozó részei tekintetében szavazati jog nélkül, valamint a program által meghatározott, a szükséges ismeretre vonatkozó politikával összhangban korlátozva vesznek részt.

g)Az Ügynökség jogi személyiséggel rendelkezik. A Szerződő Felek valamennyi államában a jogi személyeket megillető legteljesebb jogképességgel rendelkezik.

h)Az EFTA-államok az Ügynökség és annak személyzete számára az Európai Unió kiváltságairól és mentességeiről szóló jegyzőkönyvben meghatározottakkal egyenértékű kiváltságokat és mentességeket biztosítanak.

i)Az Európai Unió egyéb alkalmazottaira vonatkozó alkalmazási feltételek 12. cikke (2) bekezdésének a) pontjától és 82. cikke (3) bekezdésének a) pontjától eltérve az EFTA-államok teljes jogú állampolgárait az Ügynökség ügyvezető igazgatója szerződéssel alkalmazhatja.

j)Az Európai Unió egyéb alkalmazottaira vonatkozó alkalmazási feltételek 12. cikke (2)bekezdésének e) pontjától, 82. cikke (3) bekezdésének e) pontjától és 85. cikkének (3) bekezdésétől eltérve az Ügynökség a személyzete tekintetében az EGT-megállapodás 129. cikkének (1) bekezdésében említett nyelveket tekinti az Európai Unióról szóló szerződés 55. cikkének (1) bekezdésében említett uniós nyelveknek.

k)A megállapodás 79. cikkének (3) bekezdése értelmében e bekezdésre a megállapodás VII. része (Intézményi rendelkezések) alkalmazandó a megállapodás 3. fejezetének 1. és 2. szakasza kivételével.

l)Az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság dokumentumaihoz való nyilvános hozzáférésről szóló, 2001. május 30-i 1049/2001/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletet az Ügynökség minden, az EFTA-államokra vonatkozó dokumentumára is alkalmazni kell.

m)A részvételre jogosult EFTA-államok szavazati jog nélkül teljeskörűen részt vesznek azokban az uniós bizottságokban, amelyek segítik az Európai Bizottságot az a) pontban említett tevékenységek Galileo-, EGNOS- és Kopernikusz-komponenseinek, valamint SSA SWE és SSA NEO alkomponenseinek irányításában, fejlesztésében és végrehajtásában.

Az e bizottságok biztonsági formációjában való részvételt a program által meghatározott, a szükséges ismeretre vonatkozó politikával összhangban kell korlátozni.

n)Liechtenstein mentesül a programban való részvétel és az e programhoz való pénzügyi hozzájárulás alól.

o)Izland a program következő tevékenységeiben vesz részt, és csak ezekhez a tevékenységekhez nyújt pénzügyi hozzájárulást: EGNOS, Kopernikusz, valamint az SSA SWE és NEO alkomponensei.”

2. cikk

Az EGT-megállapodás 37. jegyzőkönyve a következőképpen módosul:

1.A 36. és 37. pont szövegét el kell hagyni.

2.A szöveg a következő pontokkal egészül ki:

„43.Az Európai Unió Űrprogramügynökségének Biztonsági Akkreditációs Tanácsa ((EU) 2021/696 európai parlamenti és tanácsi rendelet).

44.Az Európai Unió Űrprogramügynökségének igazgatótanácsa ((EU) 2021/696 európai parlamenti és tanácsi rendelet).”.

3. cikk

Ez a határozat az azt követő napon lép hatályba, amikor az EGT-megállapodás 103. cikkének (1) bekezdésében előírt utolsó bejelentést megtették 3*.

Ezt a határozatot 2021. január 1-jétől kell alkalmazni.

4. cikk

Ezt a határozatot az Európai Unió Hivatalos Lapjának EGT-re vonatkozó részében és EGT-kiegészítésében ki kell hirdetni.

Kelt Brüsszelben, [...]-án/-én.

   az EGT Vegyes Bizottság részéről

   az elnök

   […]

   az EGT Vegyes Bizottság

   titkárai

   […]

(1)    HL L 170., 2021.5.12., 69. o.
(2)    HL L 283., 2010.10.29., 12. o.
(3) *    [Alkotmányos követelmények fennállását nem jelezték.] [Alkotmányos követelmények fennállását jelezték.]